Αποστολέας Θέμα: Η εκμάθηση boxes/patterns στην μοντέρνα κιθάρα είναι χρήσιμη?  (Αναγνώστηκε 9255 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος polychrgtr

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Καλησπέρα!!

θα ήθελα την συμβολή σας στην αποσαφήνιση των αποριών μου..

Πέραν της αυτοδιδακτικής μου εμπειρίας στον τομέα της ηλεκτρικής κιθάρας τα προηγούμενα χρόνια (όπου έμαθα κάποια βασικά ακκόρντα), έκανα επίσης και μαθήματα ηλεκτρικής κιθάρας για έναν χρόνο. Βέβαια λόγω στρατου και λοιπων υποχρεώσεων δεν συνέχισα την ηλεκτρική κιθάρα.
 
Τώρα, σκέφτομαι να συνέχισω την κιθάρα αλλά όχι την ηλεκτρική. Κατέληξα στο ότι η μουσική που θέλω να παίζω αλλά και να γράφω μοιάζει με αυτή :


Stuart Ryan-the coast road                                         
Stuart Ryan - Black is the Colour

City and colour-what makes a man                             
City and Colour - What Makes a Man (Transmissions)

Adam Rafferty- Superstition stevie wonder cover       
Adam Rafferty - Superstition by Stevie Wonder - Solo Guitar

 
Έτσι σκεφτόμουν να ξεκινήσω μαθήματα ακουστικής κιθάρας (με τεχνική νύξης χορδων με δάχτυλα και όχι με πένα), αλλα και μόνο στην σκέψη ότι πάλι θα πρέπει να διαβάζω boxes/patterns με πιάνει πονοκέφαλος. Και αυτό διότι θα πρέπει να καθίσω να μάθω :

-κάμποσα boxes/patterns για τη major scale,boxes/patterns για τη melodic minor,harmonic minor,dorian, aeolian, mixolydian,major pentatonic, minor pentatonic κτλπ
-να συνδυαζω για παράδειγμα όλα τα boxes του major mode προκειμενου να μπορώ να παιζω το major mode κατά μήκος όλης της ταστιέρας
-να συνδυάζω όλα τα παραπάνω μεταξύ τους
-πάρα πολλά boxes αναλόγως τη συγχορδία, τη φυση της συγχορδίας, τη θέση της συγχορδίας (α' αναστροφη κλπ)

(Μια μικρή παρένθεση==> Γνωρίζω πολύ καλά πιάνο, εχω τελείώσει κλασσική αρμονία, έχω κάνει 2 χρόνια συγχρονη αρμονια, και επίσης γραφω τη δικιά μου μουσική, η οποία ειναι κατι αναμεσα σε Sara Bareilles,Birdy και Ludovico Einaudi  ;) )

H λογική των boxes με βάση τη απειροελάχιστη εμπειρια μου στην κιθάρα (και τη ασχετη αλλά αρκετή εμπειρία στο πιάνο) μου θυμίζει σα να προσπαθει να παιξει κάποιος **ο οποίος δεν έχει καμία σχέση με το πιάνο** την αγια νύχτα μαθαίνοντας απέξω το ποια πλήκτρα θα πρέπει να παιξει,τις αποστάσεις των πλήκτρων κτλπ χωρίς να ξέρει σε ποια θέση βρίσκεται το ντο, το ρε, το μι κτλπ , και χωρίς να ξέρει ποια ειναι η απόσταση μεταξυ ντο-σολ, ρε-σι υφεση κτλπ..

Ισως το παραπάνω συμπερασμα να οφείλεται στην ελλιπή εμπειρία μου στην μοντερνα κιθάρα, και στον τρόπο εκμάθησης/μελέτης του πιάνου στον οποίο και ειμαι συνηθισμένος.

Με βάση όλα τα παραπάνω, σκέφτομαι να ξεκινησω μαθηματα κλασσικής κιθάρας,προκειμένου να αποφυγω τη λογική των boxes/patterns, και μαλιστα με έναν καθηγητή με τον οποιον θα μπορω να διαμορφώσω ένα ρεπερτόριο πιο κοντα στους δικους μου στόχους και προοπτικές..

ΥΓ: -Η νύξη χορδών με δάχτυλα δε με ενοχλεί γιατί αυτή επιδιώκω σε ότι αφορα την τεχνική μου, και στα κομμάτια που παιζω/γραφω
      -Ίσως αναγκαστω να ασχοληθώ με κομμάτια κλασσικιου ρεπερτορίου έως ένα βαθμό, αλλα αυτό επίσης δε με ενοχλεί
« Τελευταία τροποποίηση: 21/01/15, 23:47 από polychrgtr »

Αποσυνδεδεμένος Lampr0s

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Εχω την εξης απορια.. αφου κατεχεις καλα απο πιανο τι την θες την κιθαρα και μπαινεις σε εξτρα μπελαδες?
Αν μου ελεγες οτι θες να παιζεις Hendrix, Satriani κτλ.. τοτε οκ θα το καταλαβαινα. Αλλα αυτο το ρεπερτοριο που αναφερεις παιζεται καλυτερα στο πιανο παρα στην κιθαρα. Ειδικα το Acoustic Fingerstyle που σε ενδιαφερει. Μονο για την παραλια ειναι αναγκαια η κιθαρα, ενα όντως σοβαρο πλεονεκτημα για τους πιτσιρικαδες και για εμας τους μεγαλυτερους τους χιπις που αρνουμαστε ακομα να νοικοκυρευτουμε  ;D .


Επιγραμματικα θα σου πω τα εξης (γιατι υπαρχουν και σχετικοτεροι απο μενα εδω μεσα):
1. Ασε την κιθαρα και πιασε το πιανο.
2. Αν δεν θες το 1. τοτε χρειαζεσαι δασκαλο για Acoustic Fingerstyle γιατι η με την Κλασσικη θα πας Παγκρατι-Συνταγμα μέσω Λαμίας (και θα χαθεις σε καμια παρακαμψη διοδιων).
3. Οπως και να'χει (ασχετα απο κουτακια και patterns) τα γνωστα τυφλοσουρτια δηλαδη, χρειαζεται να μαθεις καπως εστω και ελλειπως την ταστιερα και αυτο ειναι πολυ χρονοβορο. Γιαυτο και βοηθουν τα τυφλοσουρτια αρκετα αλλα εσυ σαν πιανιστας εξεις την αλλη λογικη (της παρτιτουρας). Και τα δυο ειναι το ιδιο πραγμα απο την στιγμη που το αφτι σου δεν δουλευει.
4. Γενικα καταλαβα οτι χρειαζεσαι περισσοτερο πραξη και λιγοτερο θεωρια.. ξεκινα να παιζεις ευκολα κοματια και σταδιακα δυσκολοτερα και μην πνιγεσαι με τα modes και τα patterns. Παρε βιβλια για Acoustic Fingerstyle κοματια, δουλευε και το αυτι σου σιγα σιγα πανω στην κιθαρα και γενικοτερα όρμα στο ψητο!!!
"Πας ο υψών εαυτόν ταπεινωθήσεται και ο ταπεινών εαυτόν υψωθήσεται" (Κατά Λουκάν, ιδ. 7-11)

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
είμαι της άποψης ότι το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να μάθεις τις percussive τεχνικές της ακουστικής με το να μαθαίνεις τραγούδια αυξανόμενης δυσκολίας.
Ενώ έχεις τεράστιες θεωρητικές γνώσεις που μπορείς να εφαρμόσεις στο πιάνο δεν έχεις την δεξιοτεχνία να τις εκφράσεις στην κιθάρα σε percussive fingerstyle, παράλληλα θα μαθαίνεις και τις νότες πάνω στην ταστιέρα αλλά αν δεν "πάνε" τα δάκτυλά σου όσο και καλά να την μάθεις την ταστιέρα απλά δεν θα μπορείς να παίξεις και όλη αυτή η γνώση θα παραμείνει θεωρητική.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/01/15, 16:10 από Guitar Fan »
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Αφού έχεις αυτό το background θα έλεγα να ξεχάσεις boxes, patterns και τα σχετικά. Πάρε μια κανονική μέθοδο, που σου μαθαίνει νότες στην ταστιέρα και όχι "πατάμε 2 πιο δω στην από πάνω και 1 πιο κει στην από κάτω".
Προσωπικά έχοντας ξεκινήσει από κλασική θεωρώ πολύ σημαντικό να ξέρω πού είναι η νότα που θέλω να δώσω την κάθε στιγμή. Τα patterns θα έρθουν μετά από μόνα τους και θα βοηθήσουν στην ταχύτητα αλλά θεωρώ μεγάλο μειονέκτημα να μην ξέρεις πώς να παίξεις πχ μια συγκεκριμένη τρίτη μικρή σε συγκεκριμένη περιοχή της ταστιέρας και να ψάχνεσαι.
Οι γνώσεις σου στο πιάνο/θεωρία/αρμονία θα βοηθήσουν πάρα πολύ. Η δυσκολία είναι ότι ενώ στο πιάνο έχεις μια middle-C, στην κιθάρα έχεις κάμποσες.
Από κει και πέρα η μελέτη και η επανάληψη θα κάνουν τη δουλειά τους όπως σε οποιοδήποτε άλλο όργανο.
Καλή τύχη και καλώς ήρθες στην παρέα.

Αποσυνδεδεμένος sotosdeadwing

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Kalhspera se olous! :)
Kapoios mu zhthse na pw thn gnwmh mu se auth th suzhthsh epeidh paizw auto to eidos,didaskw mesw Skype(den menw sthn Ellada) fingerstyle & percussive akoustikh kithara kai exw spoudasei auto to eidos me ton Mike Dawes kai ton Erik Mongrain,terata paixtes.Sunxwreste me gia ta greeklish kai fusika h gnwmh mu den paei na pei oti einai to swsto gia olous.

Pisteuw pws prepei na ksexaseis teleiws ta boxes kai thewria(an allazeis kourdismata opws kanume se auto to eidos,ksexase ta boxes allazoun sunexeia).Opws kapoios eipe pio panw an den eisai anetos na paizeis sto organo opws sto piano den tha se vohthisei pouthena apolutws h thewria.Prepei na ksekinhseis na matheis texnikes me daxtula.Yparxoun kati vivlia alla pio grhgora tha einai me daskalo.Meta prepei na matheis komatia apo kitharistes pou sou aresoun na deis ti kanun kai pws vgazun ton hxo sto kathe shmeio.Yparxoun polla pou prepei na psa3eis,akomh kai to poso makria thes na einai ta nuxia sou gt exei megalh diafora ston hxo.Meta tha erthei h wra pou tha boreis na grapseis endiaferon pragmata sto organo,oi perissoteroi kaloi kitharistes pou vlepeis kai sou aresun,skeftode elaxista notes,klimakes klp kai to auti se paei ekei pou thes meta apo ebeiria.Eimai sigouros oti tha 3ereis arketa apo to piano gia to pws akougetai mia klimaka kai to ti progression thes na ftiaxeis peripou,einai arketa,to auti se odhgei kai einai akrivws auto pou thes.Opote egw lew arxika na kaneis focus stis texnikes gia ta xeria sou xwris na skefteis notes.

Pisteuw na voithisa ligo,na ksanapw oti h gnwmh mu borei na mhn leitourgei gia kapoion allon,teleiws logiko.
An pote htheles na deis ti kanw boreis na me vreis sto www.sotosbakas.com

Kalh sunexeia se olous! :)
« Τελευταία τροποποίηση: 22/01/15, 22:35 από sotosdeadwing »

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Από τα Greeklish του sotosdeadwing.:

"" Καλησπέρα σε όλους! :)
Κάποιος μου ζήτησε να πω την γνώμη μου σε αυτή τη συζήτηση, επειδή παίζω αυτό το είδος.
Διδάσκω μέσω Skype (δεν μένω στην Ελλάδα) fingerstyle & percussive ακουστική κιθάρα.
Έχω σπουδάσει αυτό το είδος με τον Mike Daves και τον Erik Mongrain, τέρατα παίχτες.
Φυσικά η γνώμη μου δεν πάει να πει ότι είναι το σωστό για όλους.

Πιστεύω πως πρέπει να ξεχάσεις τελείως τα boxes και τη θεωρία ( αν αλλάζεις κουρδίσματα
όπως κάνουμε σε αυτό το είδος, ξέχασε τα boxes, αλλάζουν συνέχεια). Όπως κάποιος είπε
πιο πάνω, αν δεν είσαι άνετος να παίζεις στο όργανο όπως στο πιάνο, δε θα σε βοηθήσει
πουθενά απολύτως η θεωρία. Πρέπει να ξεκινήσεις να μάθεις τεχνικές με δάχτυλα.
Υπάρχουν κάτι βιβλία, αλλά πιο γρήγορα θα είναι με δάσκαλο. Μετά πρέπει να μάθεις
κομμάτια από κιθαρίστες που σου αρέσουν, να δεις τι κάνουν και πως βγάζουν τον ήχο
στο κάθε σημείο. Υπάρχουν πολλά που πρέπει να ψάξεις, ακόμη και το πόσο μακρυά
να είναι τα νύχια σου, γιατί έχει μεγάλη διαφορά στον ήχο. Μετά θα έρθει η ώρα που θα
μπορείς να γράψεις ενδιαφέροντα πράγματα στο όργανο. Οι περισσότεροι καλοί κιθαρίστες
που βλέπεις και σου αρέσουν, σκέφτονται ελάχιστα νότες, κλίμακες, κλπ. Το αυτί σε πάει
εκεί που θες μετά από εμπειρία.Είμαι σίγουρος ότι θα ξέρεις αρκετά από το πιάνο. Για το πως
ακούγεται μια κλίμακα, και το τι progression θες να φτιάξεις περίπου. Είναι αρκετά. Το αυτί
σε οδηγεί και είναι ακριβώς αυτό που θες. Οπότε εγώ λέω αρχικά να εστιάσεις στις τεχνικές
για τα χέρια σου, χωρίς να σκεφτείς νότες.

Πιστεύω να βοήθησα λίγο. Να ξαναπώ ότι η γνώμη μου μπορεί να μη λειτουργεί για κάποιον άλλο. Τελείως λογικό.
Αν ποτέ ήθελες να δεις τι κάνω, μπορείς να με βρεις στο www.sotosbakas.com

Καλή συνέχεια σε όλους! :) ""

=============================================================

https://www.youtube.com/watch?x-yt-cl=84503534&v=qCYBEfjPx_U&feature=player_embedded&x-yt-ts=1421914688

https://www.youtube.com/watch?x-yt-cl=84503534&v=d2jNhq4QO5c&feature=player_embedded&x-yt-ts=1421914688


θα καταλάβεις ότι πρόκειται για ένα ακόμη τέρας, όμοιο με τους δασκάλους του,
έναν πολύ ξεχωριστό κιθαρίστα ή καλύτερα άνθρωπο-κιθάρα που θα πρέπει
να δίνουμε τεράστιο βάρος στις συμβουλές του.
..... και σίγουρα από άλλο πλανήτη!!

=============================================================
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Μπράβο Παναγιώτη, χρήσιμο!.  :up
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Έχετε όλοι κέφια σήμερα!!!  ;D ;D ;D

Ένα καλό σάιτ για όλα τα boxes κλπ θεωρητικά σχήματα, είναι αυτό:
http://gosk.com/
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος sotosdeadwing

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Καλησπέρα!
Πολλά συγνώμη για τα greeklish ,δεν είχα πρόσβαση σε pc με ελληνικά.
Ευχαριστώ παρα πολύ το άτομο που έκατσε και τα μετέφρασε!
Επίσης δεν υπάρχει θέμα με όποιον κάνει χαβαλέ.
Καλή συνέχεια σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
εφ'όσον ο Σώτος εκτός από εξαιρετικός μουσικός είναι και cool ας συνεχίσουμε τα σχόλια επι του θέματος




Με βάση όλα τα παραπάνω, σκέφτομαι να ξεκινησω μαθηματα κλασσικής κιθάρας,προκειμένου να αποφυγω τη λογική των boxes/patterns, και μαλιστα με έναν καθηγητή με τον οποιον θα μπορω να διαμορφώσω ένα ρεπερτόριο πιο κοντα στους δικους μου στόχους και προοπτικές..

ΥΓ: -Η νύξη χορδών με δάχτυλα δε με ενοχλεί γιατί αυτή επιδιώκω σε ότι αφορα την τεχνική μου, και στα κομμάτια που παιζω/γραφω
      -Ίσως αναγκαστω να ασχοληθώ με κομμάτια κλασσικου ρεπερτορίου έως ένα βαθμό, αλλα αυτό επίσης δε με ενοχλεί


επειδή και εγώ κάνω τις ίδιες σκέψεις νομίζω ότι η κλασσική κιθάρα είναι πολύ πιο κοντά στο fingerstyle, επίσης η κλασσική κιθάρα έχει ένα δις-θεώρατο ρεπερτόριο, άπειρα τραγούδια αρχαρίων για εκμάθηση της τεχνικής οπότε στην αρχή δεν χρειάζεται να πας ψάχνοντας, αγοράζεις μια μέθοδο κλασσικής και είσαι σε σίγουρο δρόμο, Αν αποφασίσεις να κάνεις μαθήματα ακόμα καλύτερα και σίγουρα ο δάσκαλος θα σε καθοδηγήσει.
Εκεί που θα υπάρξει θέμα είναι να αποκτήσεις τις τεχνικές του percussive fingerstyle, δηλ. να κάνεις αυτα τα ρυθμικά χτυπήματα πάνω στο σώμα της κιθάρας σαν να εξομοιώνεις το ντράμς κλπ,
τότε θα χρειασθείς κάποιον δάσκαλο που να γνωρίζει αυτές τις τεχνικές.
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Σχετικά με τα greeklish παρακαλώ διαβάστε εδώ: http://forum.kithara.gr/index.php?topic=7921.0

Σώτο, εκεί θα βρεις λύση, με online μεταφραστές. Η συμμετοχή σου στην παρούσα συζήτηση είναι πολύτιμη, δεν υπάρχουν πολλοί που ασχολούνται με αυτήν την τεχνική.

Ας επανέλθουμε στο θέμα μας λοιπόν. :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
1983 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/06, 18:48
από Ax_Wield
26 Απαντήσεις
23328 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/12, 11:31
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
5 Απαντήσεις
9585 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/10, 12:40
από Alex Flouros
0 Απαντήσεις
1389 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/11, 21:47
από vagtanplan
0 Απαντήσεις
3858 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/12, 14:03
από neoskitharistas
17 Απαντήσεις
12435 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/12, 15:33
από Υπνοβάτης...
2 Απαντήσεις
2593 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/13, 11:22
από happydreamer
0 Απαντήσεις
10304 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/15, 18:13
από Ioannis Anastassakis
5 Απαντήσεις
6291 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/16, 14:20
από hot_sauce (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
3109 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/21, 01:48
από Βραζίλης