Αποστολέας Θέμα: Washburn Lyon Series  (Αναγνώστηκε 3488 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jorje

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Washburn Lyon Series
« στις: 08/03/08, 13:15 »
Prosfata ksethapsa tin proti mu kithara.. Washburn Lyon Series, ine ena strat copy. Thimame tin ixa pari 75000 draxmes. Tis allaksa xordes kai arxisa na pezo kai o ixos mia xara itan , to evala panw se ena peti me laba kai mou vgaze akrivos ton ixo tou eric clapton sto wonderful tonight. Ti tha mporousa na kanw gia na veltiothi o ixos , px na ginei effamili me mia fender strat? Exo mia Les Paul pou tin exo pio agries katastasis kai tha thela mia kithara gia na xono classic rock kai indie katastaseis. Kamia protasi ?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Washburn Lyon Series
« Απάντηση #1 στις: 08/03/08, 13:33 »
Κατ' αρχήν αν μπορείς γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες γιατί μού βγήκαν τα μάτια να διαβάσω το μήνυμά σου. Όσον αφορά στην κιθάρα σου, έχω κάποιες απορίες.

Πρώτον, πώς ακριβώς θέλεις να βελτιωθεί ο ήχος; Αν σού βγάζει τώρα τον ήχο του Clapton (πράγμα μάλλον θετικό), τί θα ήθελες να πετύχεις;

Δεύτερον, εννοείς τι μπορείς να κάνεις εκτός από την κλασσική αλλαγή μαγνητών, ηλεκτρικών κλπ και ένα καλό setup; Γιατί πέρα από αυτά (που μπορούν να γίνουν σχετικά εύκολα και ανέξοδα, ακόμα και από σένα τον ίδιο) δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει τον κόπο να ξοδέψεις πολλά χρήματα για μια κιθάρα που μάλλον δεν θα γίνει ποτέ εφάμιλλη μιας Fender Strat.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος jorje

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Washburn Lyon Series
« Απάντηση #2 στις: 08/03/08, 13:40 »
Συγγνωμη για τα αγγλικα. Μου βγαζει τον ηχο του clapton ομως για παραδειγμα οσο gain και να βαλω δεν κανει squeals . Και οι μαγνητες κανουν θορυβο. Γενικα ειναι μπερδεμενη κατασταση.

Αποσυνδεδεμένος Solstafir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Washburn Lyon Series
« Απάντηση #3 στις: 08/03/08, 17:24 »
Πολύ πιθανόν να χρειαστεί να αλλάξεις ποτενσιόμετρα. Άμα είναι καιρό αχρησιμοποίητη η κιθάρα, λογικό είαι να κάνουνε θόρυβο. Τώρα για τα ηλεκτρικά.. σηκώνει πολύ κουβέντα το θέμα..

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Washburn Lyon Series
« Απάντηση #4 στις: 08/03/08, 17:49 »
Συγγνωμη για τα αγγλικα. Μου βγαζει τον ηχο του clapton ομως για παραδειγμα οσο gain και να βαλω δεν κανει squeals . Και οι μαγνητες κανουν θορυβο. Γενικα ειναι μπερδεμενη κατασταση.


Ο θόρυβος των μαγνητών μπορεί να είναι λόγω έλλειψης θωράκισης την κιθάρας. Γενικά οι μονοί μαγνήτες βγάζουν θόρυβο, άλλοι περισσότερο κι άλλοι λιγότερο. Όσο για το squeal, αυτό είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων και όχι μόνο των μαγνητών.

Εγώ στη θέση σου, και εφόσον ήθελα να κρατήσω την κιθάρα, θα έβαζα κατ' αρχήν ένα καινούργιο σετ μαγνητών, ίσως κάτι με μεγαλύτερο output αφού λες ότι δεν σε ικανοποιεί το gain. Κοίτα τους GFS αν θέλεις κάτι καλό και φτηνό, ή ψάξε στις αγγελίες όπου καμιά φορά υπάρχουν καλές ευκαιρίες.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
7849 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/02, 23:28
από rockntroll
16 Απαντήσεις
7140 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/08, 22:29
από Giorgos K.
3 Απαντήσεις
3542 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/07, 12:15
από fenderiarhs
3 Απαντήσεις
2573 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/08, 04:44
από Veldrin
8 Απαντήσεις
4801 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/08, 11:42
από hammer
1 Απαντήσεις
2281 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 13:37
από themos
7 Απαντήσεις
3316 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/10, 19:04
από coolatos94
10 Απαντήσεις
4329 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/10, 19:39
από zefs
5 Απαντήσεις
3314 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/12, 01:49
από Απόλλων
4 Απαντήσεις
4243 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/15, 12:59
από bathan