Αποστολέας Θέμα: ακουσε κανεις το Dead End Kings των θεων KATATONIA?  (Αναγνώστηκε 23145 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Για να μη μιλαω μονος μου το ακουσε κανεις και θελει να το συζητήσουμε?
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: ακουσε κανεις το Dead End Kings των θεων KATATONIA?
« Απάντηση #1 στις: 04/09/12, 08:26 »
Eίναι στα υπόψιν. Ένα single που βγήκε ήταν αριστουργηματικό. Oι κριτικές οργιάζουν. Τo καθυστερώ λόγω εξεταστικής. Χρμπφ.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ακουσε κανεις το Dead End Kings των θεων KATATONIA?
« Απάντηση #2 στις: 05/09/12, 01:11 »
Οκ θα το υπερ αναλύσω εγω τοτε
ΔΙΣΚΑΡΑ
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος happydreamer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω, εποχή, μου θυμίζεις τον Καίσαρα..
    • Προφίλ
    • FRAGILE DREAMS
Απ: ακουσε κανεις το Dead End Kings των θεων KATATONIA?
« Απάντηση #3 στις: 05/09/12, 19:55 »
Πραγματικά τρομερό album. Μου άρεσε πάρα πολύ. Δυνατό, μελαγχολικό, μελωδικό.. Απλά τέλειο!
Είμαι ελεύθερος και άνθρωπος μόνο στο βαθμό που αναγνωρίζω την ελευθερία και την ανθρώπινη υπόσταση αυτών που βρίσκονται γύρω μου.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ακουσε κανεις το Dead End Kings των θεων KATATONIA?
« Απάντηση #4 στις: 05/09/12, 23:51 »
ειλικρινά έπιασα τον εαυτό μου να σκέφτεται (πολύ σωστά) οτι οι κατατονια ΔΕΝ εχουυν βγαλει κακο/μετριο δισκο...και ο τελευταιος ισως ειναι ο καλυτερος ολων. και παιδια αν αγορασετε εναν δισκο φετος λογω του artwork  νομιζω πως πρεπει να ειναι αυτος...o travis smith εκανε απιστευτη δουλεια.
α και κατατονια αν διαβαζετε αυτο το ποστ...συνεχιστε την παρεα με τους opeth

ρε παιδια τι χρονια ειναι αυτη...anathema, paradise lost,moonspell, katatonia (και ελπιζουμε tool)..δλδ τωρα ποσα χρονια πρεπει να περιμενουμε για να ξαναγινει κατι τετοιο. και ολοι με δισκαρες.(ολοι?τεσπα)
« Τελευταία τροποποίηση: 06/09/12, 03:37 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ακουσε κανεις το Dead End Kings των θεων KATATONIA?
« Απάντηση #5 στις: 06/09/12, 04:34 »
Eμένα πάντως δε μου αρέσει καθόλου αυτή η αλλαγή στον ήχο τους και η πορεία τους προς Opeth μονοπάτια (ίσως επειδή είμαι ο μόνος που δεν του αρέσουν οι Opeth)! Που πήγαν τα μελωδικά gothic κομμάτια; Τώρα πλέον όλα είναι progressivoψυχεδελικά και εντελώς "παγωμένα" και ουδέτερα! Γούστα βέβαια είναι αυτά :)

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: ακουσε κανεις το Dead End Kings των θεων KATATONIA?
« Απάντηση #6 στις: 06/09/12, 10:08 »
Nα πας να ακούσεις Ροδανθό εσύ ρε! Το νέο είδος μουσικής που εφηύρε ο τύπος εδώ πιο δίπλα.


Μια συμβουλή γενικότερα (πέρα από την πλάκα δηλαδή): Μην επιτρέπετε στον εαυτό σας το καλούπωμα.
Βάλε το δίσκο/mp3/whatevah να παίξει. Άκου τον από την αρχή μέχρι το τέλος. Σ'άρεσε; Αυτό μετράει. Δε σ'άρεσε;
Ανακάλυψες κάτι παραπάνω για τον εαυτό σου.

Δεν υπάρχουν στεγανά gothic-doom μαλ***ες που ακούω και είστε και νέα παιδιά. Καλό είναι να προσδιορίζουμε τους ήχους μας αλλά μέχρι εκεί.

Και αυτό το λέω γιατί μετά ως ακροατής μπαίνεις στη διαδικασία να φανατίζεσαι με μια μπάντα και όταν αλλάζει ύφος να μην ξέρεις αν σε απογοήτευσε η μουσική τους ή το σου χάλασαν το συναισθηματικό δέσιμο που είχες μαζί τους. 


Αποσυνδεδεμένος happydreamer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω, εποχή, μου θυμίζεις τον Καίσαρα..
    • Προφίλ
    • FRAGILE DREAMS
Απ: ακουσε κανεις το Dead End Kings των θεων KATATONIA?
« Απάντηση #7 στις: 06/09/12, 20:16 »
Πάντως θεωρώ ότι είναι πολύ σημαντικό ένας καλλιτέχνης/μπάντα,ενώ είναι καταξιωμένος στον χώρο του,αφενός να πειραματίζεται και αφετέρου μετά από τόσα albums,ακόμα να βγάζει τέτοια αποτελέσματα.
Και οι Katatonia είναι τρανό παράδειγμα αυτής της περίπτωσης.
Είμαι ελεύθερος και άνθρωπος μόνο στο βαθμό που αναγνωρίζω την ελευθερία και την ανθρώπινη υπόσταση αυτών που βρίσκονται γύρω μου.

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ακουσε κανεις το Dead End Kings των θεων KATATONIA?
« Απάντηση #8 στις: 09/09/12, 03:38 »
Nα πας να ακούσεις Ροδανθό εσύ ρε! Το νέο είδος μουσικής που εφηύρε ο τύπος εδώ πιο δίπλα.


Μια συμβουλή γενικότερα (πέρα από την πλάκα δηλαδή): Μην επιτρέπετε στον εαυτό σας το καλούπωμα.
Βάλε το δίσκο/mp3/whatevah να παίξει. Άκου τον από την αρχή μέχρι το τέλος. Σ'άρεσε; Αυτό μετράει. Δε σ'άρεσε;
Ανακάλυψες κάτι παραπάνω για τον εαυτό σου.

Δεν υπάρχουν στεγανά gothic-doom μαλ***ες που ακούω και είστε και νέα παιδιά. Καλό είναι να προσδιορίζουμε τους ήχους μας αλλά μέχρι εκεί.

Και αυτό το λέω γιατί μετά ως ακροατής μπαίνεις στη διαδικασία να φανατίζεσαι με μια μπάντα και όταν αλλάζει ύφος να μην ξέρεις αν σε απογοήτευσε η μουσική τους ή το σου χάλασαν το συναισθηματικό δέσιμο που είχες μαζί τους. 



Αυτό που αναφέρεις, αν και ξέρω πως το λες γενικά αλλά πήρες αφορμή εμένα για να το πεις, ούτε καν έχει σχέση μαζί μου! Ότι ταμπέλα χρησιμοποιήσα το έκανα μόνο και μόνο για να εξηγήσω τη θέση μου! Φυσικά και έχω ακούσει το δίσκο 2-3 φορές αλλά μέχρι εκεί, δε μου έκανε κάτι...δε λέω ότι πρέπει να το ακούσεις πρόχειρα, κάθε άλλο, αλλά δεν είμαι και από αυτούς που λένε ότι πρέπει να το λιώσεις το άλμπουμ για να το καταλάβεις και μπορεί να σου αρέσει! Χαίρω πολύ, ποιό είναι το νόημα τότε; Το θέμα είναι αυθόρμητα τι σου βγάζει! Πχ. και οι Anathema άλλα έπαιζαν στην αρχή, άλλα έπαιζαν μετά και τώρα παίζουν ότι και πριν απλά με πιο αισιόδοξη διάθεση...δεν παύουν όμως να είναι η αγαπημένη μου μπάντα μακράν...

Αυτό που ακούω τώρα στη μουσική των Κatatonia, που ακούγα και πάντα στη μουσική των Opeth, είναι ένα "flat"πράγμα, χωρίς διακυμάνσεις (δεν εννοώ από θέμα εντάσεων) και μια εξαιρετικά ψυχρή και δίχως χρώμα φωνή (κάτι που δεν υπάρχει πχ. στο teargas, sweet nurse κλπ)! Τι να πω, ίσως είναι κι αυτό το ζητούμενο, απλά εμένα δε μου αρέσει!
« Τελευταία τροποποίηση: 09/09/12, 03:42 από metalmike »

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: ακουσε κανεις το Dead End Kings των θεων KATATONIA?
« Απάντηση #9 στις: 09/09/12, 10:54 »
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω για το "flat" πράμα στη μουσική των Opeth :P

Ένα άσχετο εντελώς πράμα σχετικά με τον τραγουδιστή των Katatonia (το οποίο πιθανώς το ξέρετε):"
Ήταν κακούλης κάποτε ξές, brutalιες/τσιρίδες κι έτσι αλλά κατέστρεψε το λαιμό του και από τότε αποφάσισαν μαζί με τη μπάντα
να μείνουν ως έχουν, απλά προσαρμόζοντας το στυλ τους σε κάτι που να μπορεί να παρέχει.

Bέβαια ο τύπος δημιούργησε την μπάντα αλλά όπως και να έχει το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον.

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ακουσε κανεις το Dead End Kings των θεων KATATONIA?
« Απάντηση #10 στις: 09/09/12, 15:04 »
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω για το "flat" πράμα στη μουσική των Opeth :P

Φυσικά, δεν έχουμε τα ίδια ζευγάρια αυτιά :)

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: ακουσε κανεις το Dead End Kings των θεων KATATONIA?
« Απάντηση #11 στις: 28/01/13, 20:06 »
Δεν το έχω τσεκάρει με την ησυχία μου ακόμα... Είμαι fan όλων των δίσκων τους από το 1999 και μετά (όχι ότι δε μου αρέσουν οι παλιότεροι, αλλά προτιμώ τις πιο σύγχρονες δουλειές τους. Σίγουρα θα πάω στο live τον Φλεβάρη, μιας και στο αντίστοιχο του 2011 μας είχαν καγκελώσει για 2,5 ώρες.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ακουσε κανεις το Dead End Kings των θεων KATATONIA?
« Απάντηση #12 στις: 28/01/13, 21:20 »
εμενα δεν μου αρεσε καθολου τελικα...γι'αυτο και εκανα και ενα tattoo απο το ( ξαναλεω) τρομερο artwork του travis smith :P
περιμενουμε το Live τωρα
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος htsopelas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: ακουσε κανεις το Dead End Kings των θεων KATATONIA?
« Απάντηση #13 στις: 06/02/13, 17:02 »
μ'αρεσε αρκετα ηταν μελαγχολικος και η μελωδια καταπληκτικη,δεν θεωρω οτι με το να αλλαζουν υφος κανουν κατι ασχημο απλα δοκιμες γινονται και οταν ειναι και πετυχημενες ακομα καλυτερα




 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
23 Απαντήσεις
9912 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/07, 04:36
από Γιάννης [nOiz]
5 Απαντήσεις
3247 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/06, 16:07
από Mana Sama
0 Απαντήσεις
1657 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/07, 00:33
από kain
14 Απαντήσεις
4452 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/08, 13:03
από lampros.
3 Απαντήσεις
3768 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/10, 12:06
από Snowy
0 Απαντήσεις
2391 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/09, 01:19
από Serviani
10 Απαντήσεις
4609 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/05/11, 19:26
από zeromancer
0 Απαντήσεις
2715 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/11, 19:42
από Eagle Of Kamelot
2 Απαντήσεις
1930 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/13, 09:15
από ivikos
2 Απαντήσεις
3366 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/17, 13:19
από shadowking