Αποστολέας Θέμα: Προσφορές Adsl!  (Αναγνώστηκε 27654 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jacksonas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Προσφορές Adsl!
« στις: 29/07/06, 23:00 »
Ας έχουμε ένα θέμα να γράφουμε τις τρέχουσες καλύτερες προσφορές adsl!

Eλπίζω να μην πειράζει τους συντονιστές να αναφέρουμε και εταιρίες.

Αυτό τον καιρό έχει καλή προσφορά η vivodi:

Προπληρωμένη σύνδεση 6 μήνες adsl 2048k με 159 € + εφάπαξ 35,5 €.

Πιστεύω πως θα έχει ενδιαφέρον το θέμα μιας και όλοι στο φόρουμ πληρώνουμε συνδέσεις και κάποιοι από εμάς θέλουμε και γρήγορο ίντερνετ.
Εγώ παραλίγο να δώσω 170 ευρώ 6μηνο για 512k!

Αποσυνδεδεμένος Neobek

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προσφορές Adsl!
« Απάντηση #1 στις: 30/07/06, 12:18 »
Πολύ καλή προσφορά!!
Να προσθέσω επισης ότι για τους φοιτητές όλης της Ελλάδας παίζει επίσης και το φοιτητικό dsl σε πολύ καλές τιμές!
Για όσους ενδιαφερόμενους κοιτάξτε στο http://diodos.gsrt.gr/. ;)
«Ο κόσμος που έχουμε δημιουργήσει είναι το προϊόν της δικής μας σκέψης. Δεν μπορεί να αλλάξει, χωρίς να αλλάξει ο τρόπος που σκεφτόμαστε».-Άλμπερτ Άϊνστάιν.

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Προσφορές Adsl!
« Απάντηση #2 στις: 02/08/06, 14:20 »
Επειδή ενδιαφέρομαι για adsl, όταν βλέπω να λένε π.χ. 20 ευρώ το μήνα, αυτά είναι μόνο για τη σύνδεση; Δηλαδή θα πληρώνω και έξτρα για το τηλέφωνο τις ώρες που είμαι μέσα ή πληρώνω απλά τα 20 ευρώ και δεν δίνω τίποτε άλλο για το ίντερνετ για ένα μήνα και όσων αφορά το τηλέφωνο πληρώνω μόνο τις κλήσεις τις κανονικές κι  όχι του ίντερνετ;
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: Προσφορές Adsl!
« Απάντηση #3 στις: 03/08/06, 12:58 »
Και επισης, αυτα τα λεφτα δεν αναφερονται σε εξοπλισμο, κλπ ε;
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Προσφορές Adsl!
« Απάντηση #4 στις: 03/08/06, 13:06 »
Παιδιά μεγάλη προσοχή σε ότι αφορά το φοιτητικό internet!Συνιστώ υπομονή καθώς δεν βλέπω το πώς θα καταφέρουν  να υλοποιήσουν τις αναγγελίες τους τη στιγμή που οι υποδομές του ΟΤΕ στις μεγάλες πόλεις είναι επιεικώς τρισάθλιες και στην επαρχία ανύπαρκτες!

Υπάρχει φήμη την οποία επιβεβαίωσαν διάφορα sites ότι από το Σεπτέμβριο/Οκτώβριο ο ΟΤΕ θα διπλασιάσει τις ταχύτητες των ήδη κατόχων ADSL...
Είδωμεν...
« Τελευταία τροποποίηση: 03/08/06, 13:16 από Zeppelin »
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Απ: Προσφορές Adsl!
« Απάντηση #5 στις: 03/08/06, 16:03 »
Επειδή ενδιαφέρομαι για adsl, όταν βλέπω να λένε π.χ. 20 ευρώ το μήνα, αυτά είναι μόνο για τη σύνδεση; Δηλαδή θα πληρώνω και έξτρα για το τηλέφωνο τις ώρες που είμαι μέσα ή πληρώνω απλά τα 20 ευρώ και δεν δίνω τίποτε άλλο για το ίντερνετ για ένα μήνα και όσων αφορά το τηλέφωνο πληρώνω μόνο τις κλήσεις τις κανονικές κι  όχι του ίντερνετ;


Η χρέωση γίνεται με σταθερό ποσό ανα μήνα, είναι ξεχωριστή χρέωση για τη γραμμή και ξεχωριστή για τη συνδρομή.
Δε θα πληρώνεις με χρονοχρέωση εκτός αν επιλέξεις τέτοια προσφορά (δε ξέρω αν υπάρχουν ακόμα τέτοιες).
Άρα τα 20€ μάλλον είναι η γραμμή, υπολόγισε περίπου άλλα τόσα για τη συνδρομή, εξαρτάται βέβαια και από την ταχύτητα της σύνδεσης.
Μπορείς να βρεις περισσότερες πληροφορίες (και πιο σωστά διατυπωμένες) εδώ

Υπάρχει φήμη την οποία επιβεβαίωσαν διάφορα sites ότι από το Σεπτέμβριο/Οκτώβριο ο ΟΤΕ θα διπλασιάσει τις ταχύτητες των ήδη κατόχων ADSL...
Είδωμεν...


Δεν είναι φήμη, το έχει ανακοινώσει επίσημα ο ΟΤΕ. Τώρα αν πρακτικά θα έχει αποτέλεσμα... Θα δείξει η νεκροψία...
« Τελευταία τροποποίηση: 03/08/06, 16:06 από -=Γιάννης=- [nOiz] »

Αποσυνδεδεμένος Ρηνιώ-kouzoulotetia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 415
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...and so it begins...
    • Προφίλ
Απ: Προσφορές Adsl!
« Απάντηση #6 στις: 04/08/06, 00:31 »
jacksonas πολυ καλη σκεψη αυτο το ποστ ;)

θα βοηθησει οσους σκεφτονται να ..το γυρισουν απο pstn σε dsl 

γραψτε ο,τι ξερετε..για να ξερουμε κι εμεις..

κατα το Σεπτεμβρη τη βλεπω να ερχεται... :D

Αποσυνδεδεμένος Neobek

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προσφορές Adsl!
« Απάντηση #7 στις: 10/08/06, 14:12 »
Επειδή ενδιαφέρομαι για adsl, όταν βλέπω να λένε π.χ. 20 ευρώ το μήνα, αυτά είναι μόνο για τη σύνδεση; Δηλαδή θα πληρώνω και έξτρα για το τηλέφωνο τις ώρες που είμαι μέσα ή πληρώνω απλά τα 20 ευρώ και δεν δίνω τίποτε άλλο για το ίντερνετ για ένα μήνα και όσων αφορά το τηλέφωνο πληρώνω μόνο τις κλήσεις τις κανονικές κι  όχι του ίντερνετ;
Στις περισσότερες περιπτώσεις μιλάμε και για τη γραμμή του τηλεφώνου, και για τη σύνδεση αλλά συνήθως όχι για εξοπλισμό!
Στην dsl δεν χρεώνεσαι όσες ώρες είσαι στο net!Όλα περιλαμβάνονται στην αρχική τιμή!

...όσο για το φοιτητικό... προς το παρόν όλα πάνε ρολόι!Αργότερα αν πάρουν και άλλα άτομα το προβλημα δεν θα αφορά μόνο τους φοιτητές αλλά όσους έχουν dsl!!!
«Ο κόσμος που έχουμε δημιουργήσει είναι το προϊόν της δικής μας σκέψης. Δεν μπορεί να αλλάξει, χωρίς να αλλάξει ο τρόπος που σκεφτόμαστε».-Άλμπερτ Άϊνστάιν.

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Απ: Προσφορές Adsl!
« Απάντηση #8 στις: 10/08/06, 14:19 »
Προ δεκαπενθημέρου αγόρασα ένα DSLcube της Vivodi στα 512, με πεντάμηνη σύνδεση, 99Ευρώ. Εννοείτε πως ο εξοπλισμός είναι μέσα. Επίσης δεν σε δεσμεύει να συνεχίσεις μετά τους πέντε μήνες. Σου μένει ο εξοπλισμός και αν υπάρχει κάτι άλλο που συμφέρει περισσότερο το επιλέγεις και τελείωσε. Ίσως να βρείτε και φθηνότερα από 20Ευρώ το μήνα, πάλι πακέτο. Προσοχή όμως διότι σε υποχρεώνουν να συνεχίσεις για κάποιους μήνες με την συγκεκριμένη εταιρία, με τιμές πιο υψηλές.

Αποσυνδεδεμένος jacksonas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προσφορές Adsl!
« Απάντηση #9 στις: 04/09/06, 20:01 »
1024κ OTE μήνα/20 € +φπα

2048κ ΟΤΕ μήνα/26 € + φπα.


Not bad.

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Προσφορές Adsl!
« Απάντηση #10 στις: 04/09/06, 20:04 »
Για ένα χρόνο όμως νομίζω όχι όσο θέλει ο καθένας.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Ρηνιώ-kouzoulotetia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 415
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...and so it begins...
    • Προφίλ
Απ: Προσφορές Adsl!
« Απάντηση #11 στις: 30/09/06, 06:37 »
ειμαι ετοιμη να αποφασισω να βαλω adsl!  ;D

ειμαι αναμεσα σε 2 εταιριες VIvodi-Forthnet.
αλλα καμια απο τις δυο εταιριες δεν εχει ιδιοκτητο δικτυο στην περιοχη μου.(αυτο τουλαχιστον γραφουν οταν βαζω τον αριθμο του τηλεφωνου). συγκεκριμενα η Forthnet αναφερει οτι αυτο θα συμβει τον Απριλιο του 2007.
τι σημαινει αυτο; μηπως επιπλεον εξοδα; μηπως επιπλεον χρεωση στον ΟΤΕ;
μηπως θα πρεπει να περιμενω μεχρι τοτε για ποιοτικα και οικονομικα καλυτερα αποτελεσματα;

και κατι αλλο..
μπορει καποιος να μου εξηγησει ποια ειναι τα παγια εξοδα μιας συνδεσης;
εννοω, απο τι αποτελειται μια συνδεση adsl και τι πληρωνει ο πελατης (αν ειναι fix οι τιμες να τις αναφερετε,ή στο περιπου που κυμαινονται) ασχετα απο το αν καποια εταιρια εχει μια προσφορα και στο προσφερει δωρεαν
πχ δωρεαν τελος συνδεσης

βοηθηστε με να μπω κι εγω στο club των ADSLαδων  ;D ;)

Αποσυνδεδεμένος jacksonas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προσφορές Adsl!
« Απάντηση #12 στις: 01/10/06, 13:47 »
Λοιπόν:
Απ' όσο έχω καταλάβει η κάθε εταιρία έχει τις προσφορές της που σημαίνει ότι θέλει ένα μικρό ψάξιμο για να βρει κανείς την καλύτερη στη συγκεκριμένη χρονική περίοδο.Π.χ. εγώ πήρα δώρο ένα xbox για 5μηνη με dsl in a box forthnet... ;D

Τα πακέτα σε κουτί περιέχουν τις αιτήσεις που συμπληρώνει ο χρήστης,οδηγίες,modem,cd,καλώδια γενικά τα πάντα.

Αν κάποιος δε θέλει να πάρει πακέτο σύνδεσης θα αγοράσει μόνος του ένα modem ή θα το δίνει δώρο η εταιρία με τους μήνες που θα αγοράσει ο χρήστης (δεν ξέρω αν δίνουν όλοι modem).
Αν κάποιος προπληρώσει μήνες του βγαίνει πιο φτηνά αλλά αν π.χ. προπληρώσει 1 χρόνο ή παραπάνω μπορεί να πέσουν ξαφνικά οι τιμές ή να θέλει να αλλάξει ταχύτητα και θα είναι κολλημένος αφού θα έχει πληρώσει.
το 6μηνο καλό είναι.

Οι εταιρίες έχουν δωρεάν γραμμές υποστήριξης αλλά κατά κανόνα:
ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΟΙ!!!Παρόλα αυτά αξίζει να παίρνουμε συχνά για να γελάμε  ;D

ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ

384 ανοίγουν οι σελίδες πολύ γρήγορα και η ταχύτητα download φτάνει μέχρι 48kb/s
512 download μέχρι και 64kb/s
786 download μέχρι και 92kb/s
1024 download μέχρι και 128kb/s
2048 download μέχρι και 256kb/s

Αφού όμως είναι ίδια η χρέωση ακόμα και αν είναι αναμένο το pc 24 ώρες κάθε μέρα τότε αυτό είναι το βασικό πλεονέκτημα της σύνδεσης και απλά βάζουμε ταινίες και διάφορα τεράστια αρχεία και σε 2,3 μέρες ακόμα και βδομάδα αλλά θα κατέβουν  :)

Μπορούμε να τα κάνουμε pause ή ακόμα και ενώ κατεβαίνουν να σερφάρουμε παράλληλα με μεγάλη ταχύτητα!

ΠΡΟΣΟΧΗ: τα downloads είναι παράνομα  :P

Προσφορές:

http://www.forthnet.gr/templates/corporatePrPostingView.aspx?p=174064

117 Euro η forthnet τον χρόνο στα 786kbps για φοιτητές! Πολύ καλό.
Δωρεάν επίσης η ενεργοποίηση γραμής Adsl!


ΟΤΕΝΕΤ:
http://corporate.otenet.gr/otenet/home/individuals/individualsinternetconnections/individualsondsl/

TELLAS:
http://www.tellas.gr/page.asp?gid=8&arid=188&lang=2

VIVODI:
http://www.vivodi.gr/site/content.php?sel=38 (SHARED θα κοιτάξεις).

Με 384 και 24 ώρες αναμμένο το pc γεμίζεις κουτάκια άγραφα dvds με γρήγορο ρυθμό, με 2048 απλά δεν προλαβαίνεις να καις!!  :o

ότι απορία έχεις πες μας!

Επίσης κάνει 10 - 20 εργάσιμες η ενεργοποίηση.

Αποσυνδεδεμένος blue_jazz

  • kitharίστας
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξαναγύρισα στη κλασσική. Και καλά έκανα!
    • Προφίλ
Απ: Προσφορές Adsl!
« Απάντηση #13 στις: 20/10/06, 17:18 »
Για το φοιτητικό DSL έγραψα ένα σχετικό Post στο ανάλογο θέμα. Μπορεί να με βοηθήσει κανείς με το παρακάτω; Έχω ρωτήσει και στο άλλο. Ήμουν ήδη συνδρομητής σε μια εταιρία και ζήτησα διακοπή της ADSL συνδρομής μου για να αλλάξω πάροχο. Για όσους έχουν ασχοληθεί με το ADSL ξέρουν ότι πρέπει πρώτα να σταλεί αίτηση στον ΟΤΕ για αποδέσμευση της γραμμής μου και μετά να σταλεί η αίτηση από τον νέο μου πάροχο. Το θέμα είναι ότι ο ΟΤΕ έχει καθυστερήσει να μου αποδεσμεύσει τη γραμμή και έχω αναγκαστεί να κυκλοφορώ στο internet με κάρτες. Ο παλιός μου πάροχος λέει ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι γιατί ο ΟΤΕ απλά δεν έχει απαντήσει και ο ΟΤΕ μου λέει (ακούσατε ακούσατε) ότι δεν μπορεί ούτε καν να δει αν είναι δεσμευμένη η γραμμή μου και ότι πρέπει να συννενοηθώ με τον πάροχό μου για αυτό το θέμα. Όταν τους ρώτησα "συγγνώμη αλλά ο ΟΤΕ, δηλαδή εσείς, μου έχετε δεσμεύσει τη γραμμή, δεν μπορείτε να μου πει τι κανετε εσείς για να την αποδεσμεύσετε;" μου απάντησαν "δυστυχώς δεν μπορούμε να σας βοηθήσουμε. Ξέρει κανείς αν μπορώ να κάνω κάτι πέραν της υπομονής;
Ζωή δεν είναι οι ανάσες που παίρνεις. Είναι οι στιγμές που σου κόβουν την ανάσα.
Οι καλοί φίλοι φαίνονται στις στενοχώριες σου. Οι πολύ καλοί στις χαρές σου.

Αποσυνδεδεμένος mogli

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
  • η γνώση και η αμάθεια πληρώνονται
    • Προφίλ
Απ: Προσφορές Adsl!
« Απάντηση #14 στις: 20/10/06, 20:05 »
επιμονη.να πας στο καταστημα του οτε που εισαι καρφωμενος και να σε δουν απο εκει μεσα.αλλιως μη περιμενεις τιποτα απο αυτους.εκτος απο ασχετοι ειναι και τεμπεληδες
μέσα απ'τα σκοτάδια κι απ'το φως ξεπηδώ σα γελοτοποιός με τον εαυτό μου έχω γίνει ένα και ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΙΟΝΙ ΚΑΝΕΝΟΣ!!Στα παιχνίδια όλων σας έκανα χαλάστρα για κανέναν πού**η δε θυσιάζομαι{....}ειν'η ζωή μια φυλακή και τα κλειδιά χαμένα.....

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Προσφορές Adsl!
« Απάντηση #15 στις: 21/10/06, 09:46 »
Εγώ είχα την "τύχη" να μου κόψουν καταλάθος τη dsl.
Ουδείς ήξερε τίποτα και με τα χίλια ζόρια έφτασα μέχρι το Διευθυντή εγχωρίων παροχών για να μου πει πως ο πάροχός μου ζήτησε διακοπή της γραμμής.
Μετά από αυτό λοιπόν και επειδή ήταν στις γιορτές των Χριστουγέννων άρχισα να κυνηγάω τον πάροχο και τα συνεργεία.Βρες που ανήκει το τηλέφωνο και πίεσε τον εκεί προιστάμενο.
Εγώ έχω βρει και τα τηλέφωνα των συνεργείων και κάθε φορά που έχω πρόβλημα παίρνω αυτούς.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος blue_jazz

  • kitharίστας
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξαναγύρισα στη κλασσική. Και καλά έκανα!
    • Προφίλ
Απ: Προσφορές Adsl!
« Απάντηση #16 στις: 21/10/06, 18:07 »
επιμονη.να πας στο καταστημα του οτε που εισαι καρφωμενος και να σε δουν απο εκει μεσα.αλλιως μη περιμενεις τιποτα απο αυτους.εκτος απο ασχετοι ειναι και τεμπεληδες

Και πως ξέρω το κατάστημα που είμαι καρφωμένος; Και πώς θα βρω τα τηλέφωνα που λέει η FSL αφού κανείς στο 134 δεν μου λέει τίποτα;
Ζωή δεν είναι οι ανάσες που παίρνεις. Είναι οι στιγμές που σου κόβουν την ανάσα.
Οι καλοί φίλοι φαίνονται στις στενοχώριες σου. Οι πολύ καλοί στις χαρές σου.

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Προσφορές Adsl!
« Απάντηση #17 στις: 21/10/06, 18:10 »
Στο 134 δε θα βγάλεις άκρη.Εγώ πχ μένω Βάρη αλλά ανήκω στον ΟΤΕ Γλυφάδας.Ρώτα λοιπόν που ανήκεις εσύ.Εκεί μετά πήρα και ζήτησα τον προιστάμενο και αφού του τα ψαλα του ζήτησα τηλ από το συνεργείο το οποίο έμαθα ότι φεύγει από Καλλιθέα.Για να καταλάβεις τι γίνεται...
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος LuNaFrEaK

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
  • Spiral Out...
    • Προφίλ
Απ: Προσφορές Adsl!
« Απάντηση #18 στις: 22/10/06, 16:08 »
λολ κ εγω βαρη μενω ;Dοι αναβαθμιση των γραμμων απ τον ΟΤΕ εχει γινει κ απο κει κ περα ειναι θεμα provider αν θα το επιτρεψει..για παραδειγμα η βιβοντι που εχει κ δικες της γραμμες νομιζω δν το εχει κανει...απο κει κ περα εννοειται οτι συμφερει η ντι ες ελ σε σχεση με την πι ες τι εν για χιλιους 2 λογους..στο σαιτ του καθε προβαιντερ εχει αναλυτικες πληροφοριες για τιμες κλπ κλπ κλπ..
We were all born screaming....

Αποσυνδεδεμένος ilektrojohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Κ γω...ενας κομπαρσος στη ζωη μου...
    • Προφίλ
Απ: Προσφορές Adsl!
« Απάντηση #19 στις: 22/10/06, 17:59 »


Οι εταιρίες έχουν δωρεάν γραμμές υποστήριξης αλλά κατά κανόνα:
ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΟΙ!!!Παρόλα αυτά αξίζει να παίρνουμε συχνά για να γελάμε  ;D

Μην γενικευουμε, μην γενικευουμε... :P :P
Οσον αφορα αυτο :
ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ

384 ανοίγουν οι σελίδες πολύ γρήγορα και η ταχύτητα download φτάνει μέχρι 48kb/s
512 download μέχρι και 64kb/s
786 download μέχρι και 92kb/s
1024 download μέχρι και 128kb/s
2048 download μέχρι και 256kb/s


Αναφερεσαι στις ονομαστικες τις οποιες και δεν προκειται να δεις ποτε δεν πα να εχεις και μπαρμπα στο Μεγαρο.
Μια σχετικα απλη αλλα καλη προσεγγιση ειναι οτι max(downloading απο ftp server ελληνικο ) θα εχεις ενα 90% του ονομαστικου σου, πχ για 512 , 57kBps
Kκαι κατι ακομα, στις διαθεσιμες ταχυτητες (512, 1024 κλπ ) η μοναδα μετρησης ειναι Kilo bits per second (kbps)
ενω το downloading μετριεται  σε kilo Bytes per second (kBps) , οπου 1Byte = 8bit
Για να μην αναρωτιομαστε γιατι ενω εχω 512 κατεβαζω με 64 ... ;) 512kbps = 64kBps
« Τελευταία τροποποίηση: 22/10/06, 18:55 από ilektrojohn »
Κορώνα γράμματα η ζωή, κι εγώ έχασα το κέρμα...

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Προσφορές Adsl!
« Απάντηση #20 στις: 22/10/06, 18:01 »

 οπου 1Byte = 1bit



 οπου 1Byte = 8bit

Αυτη νομιζω οτι ειναι η σωστη αναλογια...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος ilektrojohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Κ γω...ενας κομπαρσος στη ζωη μου...
    • Προφίλ
Απ: Προσφορές Adsl!
« Απάντηση #21 στις: 22/10/06, 18:54 »

 οπου 1Byte = 1bit



 οπου 1Byte = 8bit

Αυτη νομιζω οτι ειναι η σωστη αναλογια...
lol,πηγα να εξηγησω και θα τα μπερδευα περισσοτερο..τυπογραφικο ηταν , sorry
Κορώνα γράμματα η ζωή, κι εγώ έχασα το κέρμα...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Προσφορές Adsl!
« Απάντηση #22 στις: 24/10/06, 10:12 »
384 ανοίγουν οι σελίδες πολύ γρήγορα και η ταχύτητα download φτάνει μέχρι 48kb/s
512 download μέχρι και 64kb/s
786 download μέχρι και 92kb/s
1024 download μέχρι και 128kb/s
2048 download μέχρι και 256kb/s

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Τα bytes δεν στέλνονται "χύμα" αλλά σε πακέτα, με κάποιους headers, κατόπιν του απαραίτητου handshaking. Λόγω αυτού το overhead, δεν μπορούμε να υπολογίζουμε με τον τρόπο που λες.

Αποσυνδεδεμένος ilektrojohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Κ γω...ενας κομπαρσος στη ζωη μου...
    • Προφίλ
Απ: Προσφορές Adsl!
« Απάντηση #23 στις: 24/10/06, 12:21 »
Βασιλη, αν ηταν μονο το overhead που εγταιγε θα ημασταν ολοι ευτυχισμενοι...
Και δεν το εγραψα εγω ρε, το ειχε γραψει πριν και απλα ανεφερα οτι δεν ισχυει..lol θιχτηκα :P
Κορώνα γράμματα η ζωή, κι εγώ έχασα το κέρμα...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Προσφορές Adsl!
« Απάντηση #24 στις: 24/10/06, 13:43 »
Α ναι, δεν το εγραψες εσυ... Συγγνωμη (φταιει που δεν εβαλες παραθεση και μπερδευτηκα).

Τεσπα, χοντρικά (και για να υπολογιζεται ευκολα) ας πουμε οτι αρκει να διαιρεσουμε τα Kbit/sec δια 10 για να εχουμε τα πραγματικα Kbytes/sec

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
6075 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/07, 13:25
από sakman
20 Απαντήσεις
5574 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/08, 12:37
από Mistral
15 Απαντήσεις
4979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/10, 14:36
από Kosthrash
5 Απαντήσεις
3174 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/11, 22:09
από metalmike