Αποστολέας Θέμα: Εξωγήινοι…  (Αναγνώστηκε 73201 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αδιάκριτος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
  • Τι κοιτάς ρε παλιό...
    • Προφίλ
Re:Εξωγήινοι…
« Απάντηση #100 στις: 20/10/02, 00:38 »
Φίλε Απόλλωνα,
   
     Θα ήθελα να σταθώ και να κρατηθώ σε αυτήν την τελευταία πρόταση που είπες…γιατί πολύ απλά με έβαλε σε σκέψεις:
Η αναζήτηση της αλήθειας απλά συνεχίζεται...

Λοιποοον θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση πάνω σε αυτήν την πρόταση…μπορεί να ξεφύγω από το νόημα της πρότασης και του θέματος της συζήτησης, όμως αυτό το τελευταίο ποσώς με ενδιαφέρει, γιατί η συζήτηση έχει ξεφύγει εδώ και πολλά μηνύματα από το αρχικό θέμα της, παρ’ όλα αυτά διακρίνω ακόμα μια τάση για επαναφορά στο μείζον θέμα των εξωγήινων…
Λοιπόν: Η αναζήτηση της αλήθεια για να συνεχιστεί, πρέπει να έχει ήδη ξεκινήσει…Το ερώτημα μου είναι: έχει ξεκινήσει η σωστή αναζήτηση της αλήθειας; Θέλω να πω, για να λέμε ότι κάτι συνεχίζεται, πρέπει να έχει αρχίσει, πρέπει να διαθέτουμε μια βάση, μια αρχή…όπως για παράδειγμα για να πάμε από το 5 στο 6 πρέπει ήδη να έχουμε πάει από το 0 στο 1, από το 1 στο 2, από το 2 στο 3, από το 3 στο 4, από το 4 στο 5… έτσι πρέπει να έχουμε ξεκινήσει από κάπου…το θέμα είναι, από πού ξεκινήσαμε, από πού αρχίσαμε και αν μπορεί κάποιος και έχει τις ικανότητες, που θα καταλήξουμε…
Αν λοιπόν έχουμε κάνει κάποιο λάθος από την αρχή τότε όλοι αυτοί οι κόποι, θα πάνε στράφι…όπως και σε μια εξίσωση, αν κάνεις δηλαδή ένα λάθος από την αρχή τότε…
Άντε Γειιιααα!!!

Όποιος δεν κατάλαβε που θέλω να καταλήξω τον δικαιολογώ, θα καταλάβει σε επόμενο μήνυμα μου…ή μάλλον το έχω ήδη πει…αλλά δεν το προσέξατε, γιατί θα είχατε ξεσηκωθεί κάποιοι όπως σας, όπως έχω καταλάβει τις στερεότυπες αντιλήψεις σας από τα μηνύματα σας!!!

Επίσης Απόλλωνα ήμουν έτοιμος να πάρω την Δευτέρα το βιβλίο του Hawking αλλά όταν διάβασα το τελευταίο σου μήνυμα στο οποίο μας έλεγες ότι δεν κατάλαβες ούτε το 20% του βιβλίου, άλλαξα γνώμη…εγώ είμαι μόνο 16 και βγάζω 15 στα μαθηματικά ενώ εσύ που όπως κατάλαβα από τα μηνύματα σου είσαι μεγάλος σε ηλικία (ή σίγουρα πιο μεγάλος από εμένα) και μαθητής του…του τέλος πάντων…

Άντε Γειιιααα!!!

Η τέχνη του να είσαι υπεράνω:
-
Αν σε σπρώξουν για να πέσεις ,μην πας να τους
εκδικηθείς ,πάνε να τους δείξεις ότι δεν έπεσες…
-

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Εξωγήινοι…
« Απάντηση #101 στις: 20/10/02, 00:48 »

Πάντως δεν σνόμπαρα καθόλου τον Hawking.Όταν η θεωρία του καθιερωθεί και μου απαντήσει στο αν π.χ. η ταχύτητα του φωτός ξεπερνάται,τότε βεβαίως θα την υιοθετήσω!
Έχω τα μάτια μου ανοιχτά,αλλά έχω ανάγκη και από κάποια σταθερότητα στις ιδέες μου για να μην ...ξεφύγω. :-\


Nομίζω ότι δεν έγινα κατανοητός.  Αν θα υιοθετήσεις εσύ ή εγώ μια θεωρία δεν έχει μεγάλη σημασία, έτσι δεν είναι;  Αν αποφάσιζες για κάποιο λόγο να μην "υιοθετήσεις" το νόμο της βαρύτητας, θα σήμαινε αυτό ότι είσαι σε θέση να πετάξεις;  Όσο για την μοριακή δομή του νερού, την σκέπτομαι όταν χρειάζεται, αν και όχι απαραίτητα όποτε διψάσω.

Φίλε Jimmy Page, το βιβλίο του Hawking είναι όντως πολύ ενδιαφέρον.  Και φυσικά δεν αναφέρει πουθενά ξεκάθαρα ότι η ταχύτητα του φωτός μπορείς να ξεπεραστεί.  Το πιθανολογεί όμως και προσπαθεί να εξερευνήσει τις πιθανές παραμέτρους και επιπτώσεις μιας τέτοιας δυνατότητας.  Ειδικά προς στα τελευταία μέρη του βιβλίου, όπου αναφέρεται στη μάζα ενός αντικειμένου που κινείται με ταχύτητες συγκρίσιμες με αυτή του φωτός και τον αριθμό των πιθανών διαστάσεων σε μια συγκεκριμένη περιοχή του χωροχρόνου.

Τέλος, δεν ξέρω αν ο Ηawking χαμογελάει στην υποψία της εγκεφαλικής και διανοητικής κόπωσης που προκαλούν στο πλατύ κοινό τα έργα του.  Εγώ αποκόμισα την εντύπωση ότι είναι επαρμένος σε σημείο που να μην τον απασχολούν τέτοια ζητήματα.  Βέβαια σε έναν επιστήμονα αυτού του μεγέθους εγώ προσωπικά θα συγχωρούσα αρκετή έπαρση...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος grankerII

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
  • Grank 'em all
    • Προφίλ
Re:Εξωγήινοι…
« Απάντηση #102 στις: 20/10/02, 00:49 »
Προς φίλο Αδιάκριτο,

Ωπ ωπ ωπ ωπ...Αν κατάλαβα καλά,έχεις βάσιμους λόγους να αμφισβητείς τα μαθηματικά και επομένως τις θετικές επιστήμες στις μορφές που έχουν σήμερα; Δε σε ικανοποιεί π.χ. ο υπολογιστής σου ο οποίος δουλεύει χρησιμοποιώντας τις επιστήμες αυτές; Ή θεωρείς ότι ό,τι πέτυχε ο άνθρωπος ως σήμερα χρησιμοποιώντας αυτή τη γνώση είναι απλά θέμα συγκυριακό(αφού τόσα χρόνια πλανώμαστε ακολουθώντας τη συνέχεια των πρώτων Βαβυλωνιακών ή ό,τι άλλο ιδεών); Θεωρείς ότι οι αισθήσεις που δόθηκαν σε σένα και τους προγόνους σου δεν είναι αρκετές για να ερμηνεύεις το γυσικό κόσμο;
 :)
-Τα παραπάνω δεν τα ρωτάω επιθετικά,απλώς δεν κατάλαβα το σχόλιο ως προς τις "στερεότυπες" αντιλήψεις. :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 20/10/02, 00:52 από grankerII »
Fight fire with fire,ending is near...

Αποσυνδεδεμένος Jimmy_Page

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν ξυπνήσεις μονομιάς θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς
    • Προφίλ
    • Tribute to Rory Gallagher
Re:Εξωγήινοι…
« Απάντηση #103 στις: 20/10/02, 00:55 »
OTIDHPOTE blepoume giro mas einai ma8imatika. Ara kaneis den amfisbitei tin simasia tous.
File granker, den exo proxorisei toso sta ma8imatika. Omos exo 3eperasei kata poli to epipedo ton sxolikon ma8imatikon, kai afto giati ta maths einai i zoi mou. Pernontas aformi apo ton dianismatiko logismo pou 3ekinisa fetos, arxisa na diabazo to biblio pou didaskontai sto 1o 6mino sto Fisiko apo ton 3aderfo mou, kai exo kolisei pragmatika. Einai mageia.
H epistimi exei toso "zoumi" pou den mporei na xoresei sto mialo mas!!!
Πύρ στη Αλαμάνα και φωτιά στο Γοργοπόταμο...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Εξωγήινοι…
« Απάντηση #104 στις: 20/10/02, 01:01 »
Επίσης Απόλλωνα ήμουν έτοιμος να πάρω την Δευτέρα το βιβλίο του Hawking αλλά όταν διάβασα το τελευταίο σου μήνυμα στο οποίο μας έλεγες ότι δεν κατάλαβες ούτε το 20% του βιβλίου, άλλαξα γνώμη…εγώ είμαι μόνο 16 και βγάζω 15 στα μαθηματικά ενώ εσύ που όπως κατάλαβα από τα μηνύματα σου είσαι μεγάλος σε ηλικία (ή σίγουρα πιο μεγάλος από εμένα) και μαθητής του…του τέλος πάντων…

Θα σου πρότεινα φίλε Αδιάκριτε να πάρεις το βιβλίο και να το διαβάσεις.  Ακόμα και αν δεν το κατανοήσεις πλήρως, αξίζει τον κόπο.  Όσο για μένα, έχω σχεδόν τα διπλά σου χρόνια και όταν ήμουν στο Λύκειο είχα γενικά καλούς βαθμούς σε Μαθηματικά, Φυσική και Χημεία.  Αυτό όμως δεν μπορώ να πω ότι έπαιξε ιδιαίτερο ρόλο στην ανάγνωση και κατανόηση του συγκεκριμένου βιβλίου.

Τα λεγόμενά σου για τη σωστή αναζήτηση της αλήθειας με έβαλαν κι εμένα σε σκέψεις.  Πιστεύω όμως ακράδαντα ότι δεν μπορεί αυτή η αναζήτηση να είναι εξ ορισμού λάθος, ακόμα και αν γίνεται με λανθασμένη μεθοδολογία ή σε λάθος πεδίο.  Η Ιατρική βασιζόταν στις θεωρίες του Γαληνού επί αιώνες, μέχρι και την Αναγέννηση οπότε πολλές από αυτές αποδείχθηκαν εσφαλμένες.  Ο Γαληνός, όπως και ο Da Vinci και πολλοί μεταγενέστεροι, ήταν αυτοί που έψαχναν την αλήθεια.  Οι περισσότεροι συνάδελφοί τους κατά το Μεσαίωνα μάλλον είχαν εντελώς διαφορετική νοοτροπία ως προς την έννοια της αναζήτησης της γνώσης και της αλήθειας.

ΥΓ:  Δεν ξέρω από που προέκυψε ότι υπήρξα "μαθητής" του Hawking (!?!?!?), αλλά προφανώς αυτό δεν ευσταθεί ούτε κατά διάνοια.  Όπως έχω αναφέρει και παλιότερα, τον συνάντησα και είχα μια σύντομη (εξαιρετικά σύντομη) συνομιλία μαζί του στο νοσοκομείο του Cambridge όπου εργαζόμουν μέχρι και πέρσι και όπου είχε νοσηλευτεί για μερικές μέρες.  Αυτό είναι όλο...
« Τελευταία τροποποίηση: 20/10/02, 01:27 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Αδιάκριτος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
  • Τι κοιτάς ρε παλιό...
    • Προφίλ
Re:Εξωγήινοι…
« Απάντηση #105 στις: 20/10/02, 01:43 »
Φίλε granker,


Εδώ κάνουμε απλή συζήτηση. Είναι ή δεν είναι έτσι; Ο καθένας λέει τις σκέψεις του, τις ιδέες του…
Εγώ λοιπόν από  την φύση μου, από την ηλικία (και όχι μόνο) μου είμαι ανήσυχος όπως κάθε άλλο φτωχό (σε γνώσεις, όχι ότι είμαι κανένας πλούσιος…)παιδάκι στην ηλικία μου…Είναι τόσα τα πράματα που θέλω να συζητήσω μαζί σας, σας θεωρώ κολλητούς μου…ή κάπως έτσι…
Εγώ πίνω το γαλατάκι μου ενώ εσύ πίνεις ουίσκι, εγώ λύνω με δυσκολία εξισώσεις 2ου βαθμού όταν εσύ μου μιλάς για κάτι πράματα που εμένα μου φαίνονται βράχοι, όμως βατοί βράχοι…

Όπως έλεγα λοιπόν είμαι (είμαστε) από την φύση μου (μας) έτσι…

Όπως καταλαβαίνεις δεν έχω κανένα στοιχείο για να υποστηρίξω την άποψη μου, για αυτό και κόβω βόλτες (για όσους ξέρουν από ψυχολογία) γύρω από το θέμα…
Με λίγα λόγια, η άποψη μου δεν είναι αποδεκτή (από την στιγμή που δεν την δέχομαι εγώ ο ίδιος) και το ξέρω…όμως εγώ ήθελα απλός να σε βάλω στον κόπο να σκεφτείς αν όλα αυτά που βλέπεις στα βιβλία σου έχουν κάποιο λάθος που μπορεί να αποβεί μοιραίο… εγώ πάντως τολμώ να πω και να διαφωνήσω με την ίδια μου την άποψη…και εδώ καταλήγω στην αρχή του μηνύματός μου… «Εδώ κάνουμε απλή συζήτηση». Όπως φαντάζομαι κανείς δεν συμφωνεί με αυτή την άποψη (περί λανθασμένων μαθηματικών)…ή μήπως…

Προς φίλο Jimmy,

    Όταν διάβασα την 103η απάντηση που ήταν δικιά σου έμεινα άναυδος όταν είδα κάποιον να μιλάει με τόση δύναμη, ένταση και τέλος αγάπη για τα μαθηματικά…
Το μήνυμα σου με έκανε να καταλάβω ότι είσαι ένας άνθρωπος που θα παντρευόταν τα μαθηματικά ακόμα και αν αυτά ήταν άντρας και όχι γυναίκα…
Ποπό πως τα λέω έτσι σήμερα!!!

Με έκανε εντύπωση η άποψη σου, ότι τα μαθηματικά είναι η αρχή και το τέλος…
Μην ξεχνάς ότι η μεγαλύτερη εφεύρεση του ανθρώπου είναι Η ΓΛΩΣΣΑ!!! Και αυτό είναι κοινός αποδεκτό!!! Χωρίς αυτήν δεν θα υπήρχαν μαθηματικά, ποδόσφαιρο, μπάσκετ, εξωγήινοι, KazaA κτλ κτλ!!!
Προσπάθησε να διαβάσεις αυτήν την πρόταση π.χ.:
γ>9>β
χ=(β:2γ)(3γ:γ^34+γ)

Μετάφράση: Τι κάνεις Μήτσο;
(Ότι μου κατέβαινε έγραψα, δεν είναι τίποτα συγκεκριμένο)

Άντε Γειιιααα!!!
Η τέχνη του να είσαι υπεράνω:
-
Αν σε σπρώξουν για να πέσεις ,μην πας να τους
εκδικηθείς ,πάνε να τους δείξεις ότι δεν έπεσες…
-

Αποσυνδεδεμένος grankerII

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
  • Grank 'em all
    • Προφίλ
Re:Εξωγήινοι…
« Απάντηση #106 στις: 20/10/02, 02:00 »
       Για όνομα του Αλλάχ ρε Αδιάκριτε,μην το παίρνεις έτσι...
       Δεν είμαστε εδώ για να κάνουμε τους έξυπνους ούτε είμαι σοφός (άλλωστε ο μόνος σοφός που παραδέχομαι εδώ είναι ο Απόλλων ως γνωστόν  ;D).Ούτε καν γνωρίζω την ηλικία σου (άλλωστε τώρα βλέπω ότι τρία χρόνια μόνο σε περνάω)κι ούτε μου χρειάζεται για να κρίνω την ποιότητά σου ως συνομιλητή...Δε σε είδα καμία στιγμή αφ'υψηλού.
     Απλώς επειδή στα χρόνια που πέρασα στο σχολείο έμαθα συνεχώς ν'αμφισβητώ,μαθαίνοντας,όμως, ΚΑΛΑ τα όσα αμφισβητούσα ώστε να μπορώ ν'ασκήσω τεκμηριωμένη κριτική,κατάλαβα ότι ορισμένα πράγματα σ'αυτή τη ζωή είναι βέβαια,ή τουλάχιστον δεν έχω λόγο να τα αμφισβητήσω. Είναι πολύ όμορφο να αμφισβητείς (σωστά;  ;) ).Σε κάνει να σκέφτεσαι.Από την άλλη ,όμως,δεν είναι σωστό να μένεις σε μια στείρα αμφισβήτηση.Συνέχισε ν'αμφισβητείς τα πάντα,αλλά ΜΗ ΜΕΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΑΧΥΠΟΨΙΑ!Ερεύνησε με όσα μέσα διαθέτεις(σήμερα την προπαίδεια  :) ή ό,τι άλλο και αύριο με άπειρα όρια) και ίσως μια μέρα θα με πείσεις ότι ο Einstein είχε άδικο.
Απλώς τονίζω ότι το πώς περιγράφουμε τη φύση βασίζεται στις αισθήσεις μας κυρίως.Δεν νομίζω να συνομωτεί εναντίον μας ο Θεός...

ΥΓ.:Δεν πίνω ουϊσκυ ρε συ.Γαλατάκι πίνω κι εγώ.Άντε κονιάκ καμιά φορά... :) .Ελπίζω να λύθηκε η παρεξήγηση... :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 20/10/02, 02:06 από grankerII »
Fight fire with fire,ending is near...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Εξωγήινοι…
« Απάντηση #107 στις: 20/10/02, 02:12 »

άλλωστε ο μόνος σοφός που παραδέχομαι εδώ είναι ο Απόλλων ως γνωστόν  ;D


Ευχαριστώ για τη φιλοφρόνηση, αλλά δεν νομίζω ότι αξίζω ένα τέτοιο χαρακτηρισμό.  Σε άλλα 30 χρόνια, βλέπουμε...

Αντί καληνύχτας, υψώνω το δικό μου ποτήρι, το οποίο περιέχει Southern Comfort, και πίνω είς υγείαν όλων σας...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος grankerII

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
  • Grank 'em all
    • Προφίλ
Re:Εξωγήινοι…
« Απάντηση #108 στις: 20/10/02, 02:17 »
Κι εδώ είναι ολοφάνερη η γκρίζα διαφήμιση.Το Sthrn Cmfrt σε κάνει σοφό... ;D
Fight fire with fire,ending is near...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Εξωγήινοι…
« Απάντηση #109 στις: 20/10/02, 02:23 »

Κι εδώ είναι ολοφάνερη η γκρίζα διαφήμιση.Το Sthrn Cmfrt σε κάνει σοφό... ;D


Βάλε ακόμα ένα διπλό!!!
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Αδιάκριτος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
  • Τι κοιτάς ρε παλιό...
    • Προφίλ
Re:Εξωγήινοι…
« Απάντηση #110 στις: 20/10/02, 02:25 »
Μα είμαι ηλίθιος, απρόσεκτος, πανύβλαξ, άχρηστος!!!
Μα φυσικά είχα ένα στήριγμα για να στηρίξω την άποψη μου!!! ΚΑΙ Το ΕΧΩ ΚΙΟΛΑΣ ΠΕΙ!!!
Δες τα προηγούμενα μηνύματα μου!!! Περί λάθει των ανθρώπων και άλλα τέτοια…αν και πάλι δεν στέκει, έτσι δεν είναι; Υπήρχαν και υπάρχουν τόσοι άνθρωποι στο κόσμο που και 53245646656565,3656^3 Βασίληδες αν έβαζες τα μυαλά τους μαζί θα ήταν και πάλι λίγο απέναντι στην εξυπνάδα τους!!!! Με λίγα λόγια, κάποιοι άνθρωποι ήταν τόσο έξυπνοι που αποκλείετε να έκαναν λάθει!!! Έτσι δεν είναι;

Μα φυσικά και δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης!!!
Μετά από λίγο…
-Έλα Σάββα…ο Αδιάκριτος είμαι ή και Βασίλης…δεν μου λες που είπες ότι μένει αυτός ο granker…
-…
-Αχααα!!! Ωραία!!! Αύριο να στείλεις τον Λουκά να του πάει μια ωραία ανθοδέσμη με διάφορα «πυροτεχνήματα»…Με έπιασες, έτσι δεν είναι;
-Οκ κανένα πρόβλημα…
-Άντε Γειιιααα!!!, και χαιρετισμούς στα παιδιά…you know!...στον μελισσοκόμο της παρέας, σε εκείνη την Ισπανίδα και τους άλλους!!
-Τουτ, τουτ, τουτ…
;D ;D ;D ;D ::) ::) 8) :-\
Η τέχνη του να είσαι υπεράνω:
-
Αν σε σπρώξουν για να πέσεις ,μην πας να τους
εκδικηθείς ,πάνε να τους δείξεις ότι δεν έπεσες…
-

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Εξωγήινοι…
« Απάντηση #111 στις: 21/10/02, 10:24 »


Κι εδώ είναι ολοφάνερη η γκρίζα διαφήμιση.Το Sthrn Cmfrt σε κάνει σοφό... ;D


Βάλε ακόμα ένα διπλό!!!


Kai egw pou exw piei to miso noto... kai ton miso misisipi giati akoma eimai .......xexexe ;D
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Κώστας

  • Γενικός Γραμματέας
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Άντρας
  • Ola gia to ellhniko tragoudi
    • Προφίλ
    • Business Web Hosting, Design
Re:Εξωγήινοι…
« Απάντηση #112 στις: 21/10/02, 13:53 »
Exw diavasei arketes fores to "A brief history of Time". Kai an kapoios pei oti katalave to 20%, tote bravo tou. Giati ki egw mallon toso katalava kai isws ligotero. To poio asteio ap'ola omws einai oti tolmhsa kai agorasa to "Black Holes, Baby Universies and Other Essays". E ekei loipon opoios mou pei oti katalave tipota tha leei psemata, egw ystera apo 3 fores pou to diavasa eimai sto 0,1%  ;D

Αποσυνδεδεμένος Jimmy_Page

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν ξυπνήσεις μονομιάς θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς
    • Προφίλ
    • Tribute to Rory Gallagher
Re:Εξωγήινοι…
« Απάντηση #113 στις: 16/11/02, 23:00 »
Απλα οι Εσωγηινοι δεν υπαρχουν, αλλιως θα ειχαν γινει γνωστοι. Εδω ξερουμε τι συμβαινει στο εσωτερικο της γης με την παραμικρη λεπτομερια, δεν θα ξεραμε γι'αυτους
Πύρ στη Αλαμάνα και φωτιά στο Γοργοπόταμο...

Avgi

  • Επισκέπτης
Re:Εξωγήινοι…
« Απάντηση #114 στις: 20/11/02, 00:45 »
Μα πως εισαι τοσο σιγουρος οτι ξερουμε τα παντα για το εσωτερικο της γης με καθε λεπτομερεια?
« Τελευταία τροποποίηση: 01/03/03, 13:16 από Avgi »

Αποσυνδεδεμένος Panos1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Εξωγήινοι…
« Απάντηση #115 στις: 20/11/02, 01:12 »
gia to esoteriko tis gis kseroun ligoi (oi epistimones pou to exoun meletisei) opos kai gia to diastima kseroun mono oi idikoi (astronomoi,astrofisikoi). emeis oti mas lene pistevoume. i avgi thelei na pei pos an den to deis me ta matia min eisai pote sigoros (prosoxi stis ofthalmapates!!!).
ego pados den pistevo stous esogioinous.

Αποσυνδεδεμένος mikriarktos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:Εξωγήινοι…
« Απάντηση #116 στις: 28/11/02, 16:44 »
exete skefti pote oti (leme tora e?)ola agta peri thriskias mpori na ofilonte stous eksogiinous????diladi px o xristos na itan eksogiinos kai akoma kai i anastasi na itan ena megalo skafos pou erixne me leizer irthe kai ton pire kai genika ekane olo afto ton xamo,gia skeftite oti emis imaste oi "theoi"enos pontikiou px pou ine klismeno se ena klouvi kai perimeni apo emas trofi nero klp...
το αργα για μας ειναι νωρις

Αποσυνδεδεμένος Panos1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Εξωγήινοι…
« Απάντηση #117 στις: 28/11/02, 23:51 »
kala mi to xesoume telios...

Αποσυνδεδεμένος Σπύρος

  • Συνήγορος του Διαβόλου
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Εξωγήινοι…
« Απάντηση #118 στις: 29/11/02, 00:42 »
Ίσα ίσα το θεωρώ πιο πιθανό...
Forgive me if I'm out of order this NU METAL has no soul.
It may be good for making money sadly that is not my goal.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Εξωγήινοι…
« Απάντηση #119 στις: 29/11/02, 09:17 »
Υπάρχει και η θεωρία οτι η ανθρωπότητα είναι σπόρος εξωγήινος. Δηλαδή κάποιοι ήρθαν και άφησαν εδώ ανθρώπους οι οποίοι με τον χρόνο εξελίχθηκαν όπως εξελίχθηκαν. Ισως να είμαστε ένα επιστημονικό πείραμα, ίσως γι'αυτό έρχονται κάθε λίγο και μας παρατηρούν και δεν θέλουν να επικοινωνήσουν μαζί μας.

Υπάρχουν βέβαια πολλές άλλες θεωρίες, πχ. αυτές που σχετίζονται με τη μυθολογία ή/και περίεργους και χαμένους πολιτισμούς και προσπαθούν να απαντήσουν σε ερωτήματα όπως: πως κατάφεραν και έφτιαξαν τα μνημεία που έφτιαξαν με την τότε τεχνολογία; και τι/που ήταν η Ατλαντίδα και οι Άτλαντες, τι ήταν ο Τάλως που περιτριγυρνούσε τη Κρήτη μερικές φορές τη μέρα; κλπ κλπ..

Avgi

  • Επισκέπτης
Re:Εξωγήινοι…
« Απάντηση #120 στις: 29/11/02, 10:23 »
Υπαρχει βεβαια και η θεωρια οτι εξωγηινοι ειναι εσωγηινοι και μαλιστα υπαρχει ολοληρη παραφιλολογια γυρω απο το θεμα.
Το θεμα ειναι οτι ολα οσα ακουγονται μενουν στη σφαιρα του φανταστικου εφοσουν δε βγαινουν προς τα εξω  καποιες αποδειξεις(οι οποιες μπορει και να κρυβονται επιμελως..ολα ειναι πιθανα).

Αποσυνδεδεμένος mikriarktos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:Εξωγήινοι…
« Απάντηση #121 στις: 29/11/02, 13:37 »
kai ego aftis tis apopsis ime ,ola ine pithana,pantos tha mou arese i idea na erxontan kapia stigmi oi eksogiini kai me tis opies gnosis tous na mas voithagan se iatrika px themata i se oti alo itan pio aneptigmeni apo emas
το αργα για μας ειναι νωρις

Αποσυνδεδεμένος Alchimistis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • Pink Floyd
    • Προφίλ
Α.Τ.Ι.Α ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΨΕΜΑΤΑ?
« Απάντηση #122 στις: 01/05/03, 11:38 »
see the topic

Αποσυνδεδεμένος Panos324

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 255
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Α.Τ.Ι.Α ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΨΕΜΑΤΑ?
« Απάντηση #123 στις: 01/05/03, 12:27 »
Οι γνώμες διίστανται πάνω σε αυτό το θέμα.

Άλλοι λένε πως είναι αλήθεια και ισχυρίζονται μάλιστα πως έχουνε δεί στον ουρανό Α.Τ.Ι.Α. άλλοι όμως λένε πως όλα αυτά είναι παραμύθια της χαλιμάς.

Εγώ προσωπικά δεν πιστευώ σε τέτοια πράγματα (εκτός εάν τα δώ με τα ίδια μου τα μάτια)


Αποσυνδεδεμένος Alchimistis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • Pink Floyd
    • Προφίλ
Re:Α.Τ.Ι.Α ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΨΕΜΑΤΑ?
« Απάντηση #124 στις: 01/05/03, 13:24 »
me tin idia logiki mporo na po pos den exeis mialo epeidei den to blepo....ok ekseigise mou pos ginontai ta agroglifika stin aglia?