Αποστολέας Θέμα: Εξωγήινοι…  (Αναγνώστηκε 73023 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Panos1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Εξωγήινοι…
« Απάντηση #75 στις: 17/10/02, 00:59 »
vasika, iksera gia to spiral tou tilephonou pou fenete na iparxei sto video k apodikniei oti einai plasto alla kapou allou diavasa oti ixe efevrethei prin to video to tilephono me spiral ara den isxiei o isxirismos aftos peri plastotitas. telospadon provlima tous...

>Apollon> exodas os dedomeno oti o athropos katagete apo to eidos ton pithikon (xodrika) vlepoume stin ekseliktiki tou poria oti ginete olo kai pio noimon. sigrene ton athropo tou neadertal me ton simerino antropo (oson afora tin antilipsi k tin efiia tou). pistevo oti o anthropos logo ton anagon k ton diskolion tis zois, gia na epiviosei kai na anaptixthei os eidos anagazete na ginei olo k pio eksipnos. etsi ektos apo tis allages sto soma tha iparxoun k egefalikes allages ston enthropo me tin parodo tin aionon. exo tin ediposei oti akousa kapote kapion kathigiti na leei oti o athropos ginete olo k pio eksipnos mes stous aiones, alla opos k na exei einai logiko...

>adiakritos> mporeis na kaneis ligo surfing sto diadiktio kai na vreis ekatontades site (ksena) me photos me iptamenous diskous klp gia to site sou. pigene altavista i yahoo k psakse. an pados thes akoma ta dika mou efxaristos na sou doso merikes photos.

Αποσυνδεδεμένος grankerII

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
  • Grank 'em all
    • Προφίλ
Re:Εξωγήινοι…
« Απάντηση #76 στις: 17/10/02, 01:01 »
Παράθεση
Το μεγάλο θέμα, αλλά και δύσκολο, του αριθμού Ν των πολιτισμών που μπορούν να επικοινωνήσουν στο γαλαξία μας


Άρα θυμόμουν λάθος.Η εξίσωση δίνει τον αριθμό των πολιτισμών που μπορούν ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΝ και όχι τον αριθμό εκείνων που υπάρχουν.Ωστόσο,νομίζω, αρκεί να ξέρουμε εκείνους με τους οποίους μπορούμε να επικοινωνήσουμε...
Από την άλλη:Ρε παιδιά υπάρχει μια εξίσωση M=Mo / sqrt[1- (u²/c²)] ,οποία δίνει τη μάζα κινούμενου σώματος.Καταλαβαίνετε τι θα γίνει αν u>c ; Είναι λίγο τρελό από μαθηματικής απόψεως,αλλά αν δεν κάνω λάθος ένα σώμα ( με Μο>0 ) θεωρητικά κινούμενο με την ταχύτητα του φωτός ή μεγαλύτερη,υπάρχει ταυτόχρονα παντού και πουθενά.(θυμηθείτε ότι ο Θεός είναι Φως  ;) )
Η επιτάχυση εξάλλου σώματος μεγέθους ανθρώπου σε τέτοιες ταχύτητες απαιτεί ΤΕΡΑΣΤΙΑ ενέργεια την οποία ούτε με πυρηνικό αντιδραστήρα,ούτε με ψυχρή σύντηξη πετυχαίνουμε.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι εδώ δε χωράει συναίσθημα,αλλά δυστυχώς μιλά η κρύα γλώσσα των αριθμών...Οι εξισώσεις αυτές μπορεί να έχουν "τρύπες",αλλά για το παρόν ας αρκεστούμε σ'αυτές,γιατί όσο πιθανό είναι να ανατραπούν προς τα πάνω,τόσο πιθανό είναι ν'ανατραπούν και προς τα κάτω... :)
Ελπίζω να μη λέω βλακείες...Δυο χρόνια έχω ν'ασχοληθώ με Φυσική  ;D .Διορθώσεις ευπρόσδεκτες.
Fight fire with fire,ending is near...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Εξωγήινοι…
« Απάντηση #77 στις: 17/10/02, 02:25 »
Προς φίλο Απόλλωνα,

Αυτές οι αυλακώσεις πρέπει να είναι πολύ βαθιές ή το αντίθετο για να έχει κανείς θετικά αποτελέσματα; Δηλαδή όσο πιο βαθιά τόσο το καλύτερο;

Και κάτι άλλο… πως μπορεί μια παρτίδα σκάκι να μεταβάλει κάτι το χειροπιαστό όπως είναι οι αυλακώσεις του εγκεφάλου μας…

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αν κοιτάξεις τον εγκέφαλο ενός υγιούς ανθρώπου σε σχέση με ενός πάσχοντα από Alzheimer (για παράδειγμα), θα δείς ότι οι αυλακώσεις του υγιούς ατόμου είναι πολύ πιο βαθιές και έντονα διαμορφωμένες.  Αυτό φαίνεται πολύ καλά και σε μια αξονική ή μαγνητική τομογραφία.  Οι διαδοχικές, πυκνές αυλακώσεις έχουν σκοπό την αύξηση της εξωτερικής επιφάνειας του εγκεφάλου.  Αν ο εγκέφαλος ήταν εντελώς λείος, η επιφάνεια αυτή θα ήταν κατά πολύ μικρότερη.

Mια παρτίδα σκάκι δεν έχει απολύτως καμία επίδραση στις αυλακώσεις του εγκεφάλου.  Όπως θα πρόσεξες όμως μίλησα τόσο για μορφολογία όσο και για λειτουργία.  Και η "εξάσκηση" (για να χρησιμοποιήσω μια απλή και ευνόητη λέξη) την οποία προσφέρει στον εγκέφαλο μια ενασχόληση που απαιτεί τακτική, στρατηγική, ικανότητα κριτικής σκέψης και πρόβλεψης και πολλά άλλα, είναι ότι ακριβώς και η σωματική άσκηση για τους μύες.  Το σκάκι έχει αποδειχθεί ότι επιτελεί αυτή τη λειτουργία.  Και όπως όταν δεν χρησιμοποιείς τους μύες σου, αυτοί αδυνατίζουν γιατί μειώνεται ο αριθμός και το μέγεθος των μυικών ινών, έτσι και αν δεν χρησιμοποιείς τις εγκεφαλικές σου λειτουργίες, χάνεις τη λειτουργικότητα του εγκεφάλου.  Αυτό συμβαίνει μέσα από μια πιο πολύπλοκη διαδικασία απώλειας νευρικών κυττάρων, συνάψεων και διακοπής νευρικών οδών που είναι απαραίτητες για τη συγκεκριμένη λειτουργία.  Η μνήμη είναι ένα πολύ χαρακτηριστικό παράδειγμα.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/10/02, 02:26 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Jimmy_Page

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν ξυπνήσεις μονομιάς θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς
    • Προφίλ
    • Tribute to Rory Gallagher
Re:Εξωγήινοι…
« Απάντηση #78 στις: 17/10/02, 23:24 »
Afto sxetika me to pososto leitourgias tou egefalou einai sosto. E3allou iparxei kai i 8eoreia (xoris na 8elo na anoi3o 8riskeutiki sizitisi) oti o Xristos den ekane 8aumata epidei itan 8eos, alla epidei eixe kataferei na xrisimopoihsei megalo meros ton leitourgion tou egefalou tou.
H e3isosi M=Mo/sq[1-(u^2^/c^2)] mas deixnei to adinato tis ipervasis tou c (u>c atopo) ka8os to iporizo ginetai arnitiko, to idio kai gia u=c opou den orizetai.
Oso i taxitita megalonei, toso megalonei kai i maza. Ara otan u= 99,99% .c, tote i maza tinei sto apeiro.
Alli mia apodei3i gia tous romantikous pou pistevoun se e3oghines episkepseis  :P
Πύρ στη Αλαμάνα και φωτιά στο Γοργοπόταμο...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Εξωγήινοι…
« Απάντηση #79 στις: 18/10/02, 09:38 »
Μα, αυτην την εξισωση με τη μαζα και την ταχυτητα, καποιος ανθρωπος τη σκεφτηκε... καποιος Αλβερτος αν θυμαμαι καλα  ;D
Πειραματικα εχει αποδειχτει; και τελος παντων, αμφιβαλλετε οτι υπαρχουν πραγματα στο συμπαν που δεν ξερουμε και ουτε μπορουμε να φανταστουμε; Οι εξωγηινοι προφανως χρησιμοποιουν γνωσεις που εμεις δεν εχουμε.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας

  • Γενικός Γραμματέας
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Άντρας
  • Ola gia to ellhniko tragoudi
    • Προφίλ
    • Business Web Hosting, Design
Re:Εξωγήινοι…
« Απάντηση #80 στις: 18/10/02, 15:10 »

Μα, αυτην την εξισωση με τη μαζα και την ταχυτητα, καποιος ανθρωπος τη σκεφτηκε... καποιος Αλβερτος αν θυμαμαι καλα  ;D
Πειραματικα εχει αποδειχτει; και τελος παντων, αμφιβαλλετε οτι υπαρχουν πραγματα στο συμπαν που δεν ξερουμε και ουτε μπορουμε να φανταστουμε; Οι εξωγηινοι προφανως χρησιμοποιουν γνωσεις που εμεις δεν εχουμε.

Kai malista ap'oti diavasa sto teleutaio RAM (oooops gkriza diafhmish) tou phre kai 10 xronia na thn anakalypsei kathoti den htan kai toso....kalos sta mathimatika (  ??? )

Αποσυνδεδεμένος Αδιάκριτος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
  • Τι κοιτάς ρε παλιό...
    • Προφίλ
Re:Εξωγήινοι…
« Απάντηση #81 στις: 18/10/02, 17:09 »
Ααααααχχχχχ κάτι ξέρω εγώ και κάνω θέματα για εξωγήινους κτλ κτλ. Μήπως τελικά να το αλλάξουμε το site σε strange.gr/kithara (δηλαδή το kithara.gr να γίνει ένας απλός  σύνδεσμος του strange.gr)

Πάντως χαίρομαι που η συζήτησή μου πέρασε σε μηνύματα και σε εμφανίσεις την συζήτηση για την F1 και τα περί τσίρκων…ήταν το όνειρό μου βλέπετε, αυτό!!!!
Άντε Γειιιααα!!!
Η τέχνη του να είσαι υπεράνω:
-
Αν σε σπρώξουν για να πέσεις ,μην πας να τους
εκδικηθείς ,πάνε να τους δείξεις ότι δεν έπεσες…
-

Αποσυνδεδεμένος Κώστας

  • Γενικός Γραμματέας
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Άντρας
  • Ola gia to ellhniko tragoudi
    • Προφίλ
    • Business Web Hosting, Design
Re:Εξωγήινοι…
« Απάντηση #82 στις: 18/10/02, 18:02 »

Ααααααχχχχχ κάτι ξέρω εγώ και κάνω θέματα για εξωγήινους κτλ κτλ. Μήπως τελικά να το αλλάξουμε το site σε strange.gr/kithara (δηλαδή το kithara.gr να γίνει ένας απλός  σύνδεσμος του strange.gr)

Πάντως χαίρομαι που η συζήτησή μου πέρασε σε μηνύματα και σε εμφανίσεις την συζήτηση για την F1 και τα περί τσίρκων…ήταν το όνειρό μου βλέπετε, αυτό!!!!
Άντε Γειιιααα!!!



Den katalava kala, thn syzhthsh gia thn F1 thn ksekinhsa egw kai diakrinw ena periergo tono sto mynhma sou...ti akrivws enoeis otan les..."peri tsirkwn..."?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Εξωγήινοι…
« Απάντηση #83 στις: 18/10/02, 19:30 »
Μα, αυτην την εξισωση με τη μαζα και την ταχυτητα, καποιος ανθρωπος τη σκεφτηκε... καποιος Αλβερτος αν θυμαμαι καλα  ;D
Πειραματικα εχει αποδειχτει; και τελος παντων, αμφιβαλλετε οτι υπαρχουν πραγματα στο συμπαν που δεν ξερουμε και ουτε μπορουμε να φανταστουμε; Οι εξωγηινοι προφανως χρησιμοποιουν γνωσεις που εμεις δεν εχουμε.

Θα συμφωνήσω με το Βασίλη ότι τα διαστρικά ταξίδια ή οι ταχύτητες μεγαλύτερες αυτής του φωτός πιθανόν να γίνουν πραγματικότητα με γνώσεις και τεχνολογίες που σήμερα δεν μπορούμε καν να φανταστούμε.  Και φυσικά είναι πιθανό άλλοι εξωγήινοι πολιτισμοί να διαθέτουν τις απαραίτητες γνώσεις.  Αν διαβάσετε τα έργα του Stephen Hawking, θα δείτε ότι ακόμα και το ταξίδι στο χρόνο είναι θεωρητικά δυνατόν.  Εξάλλου, πράγματα που σήμερα τα θεωρούμε δεδομένα, από την τηλεόραση και το τηλέφωνο μέχρι την εξερεύνηση του ηλιακού μας συστήματος, θα ήταν αδιανόητα 200 χρόνια νωρίτερα.  

Όσο για τη θεωρία της σχετικότητας του Einstein, φυσικά και έχει αποδειχτεί.  Και υπάρχουν πολλές σοβαρές αποδείξεις για την ισχύ της.  Δεν την έβγαλε από το μυαλό του.  Ήταν αποτέλεσμα έρευνας και μελέτης.  
« Τελευταία τροποποίηση: 18/10/02, 19:31 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Αδιάκριτος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
  • Τι κοιτάς ρε παλιό...
    • Προφίλ
Re:Εξωγήινοι…
« Απάντηση #84 στις: 18/10/02, 20:06 »
Προς Φίλο Κώστα,

Προς θεού!!! Δεν υπήρχε κανένας υπαινιγμός στο μήνυμα μου… αντιθέτως μάλιστα, ήθελα να πω… και πω…ότι το thread “Η Formula 1 περιέχει "άθλο" ή είναι ένα καλοστημένο τσίρκο; « 1 2 3 4 »”  έχει κάμποσα μηνύματα, πράγμα που με έκανε να το…ζηλεύω κατά κάποιο τρόπο…ως τώρα κανένα tread που έκανα εγώ δε είχε την απήχηση που είχε το δικό σου…κάνε μια αναδρομή στα παλιά κι θα καταλάβεις τι λέω…όμως τώρα…θαύμα…απίστευτο...ΖΗΤΩ!!! ΞΕΠΕΡΑΣΑ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ…Ποπο σαν παιδί κάνω ο ηλίθιος…αλλά αφού έτσι είναι!!!

Άντε Γειιααα!!!

Συγνώμη και πάλι!  
Η τέχνη του να είσαι υπεράνω:
-
Αν σε σπρώξουν για να πέσεις ,μην πας να τους
εκδικηθείς ,πάνε να τους δείξεις ότι δεν έπεσες…
-

Αποσυνδεδεμένος kostasd

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Εξωγήινοι…
« Απάντηση #85 στις: 18/10/02, 21:51 »
Ενα διαφωτιστικό κείμενο σχετικά με τα ταξίδια στο χρόνο κ τη θεωρία της σχετικότητας τα οποία αναφερθήκατε σε κάποια μηνύματα:Κατά τη θεωρία της σχετικότητας του Einstein είναι δυνατό, έστω και θεωρητικά, να ταξιδέψουμε στο χρόνο;

    Το θέμα αυτό είναι από τα πιο ενδιαφέροντα στη κοινή γνώμη, όμως η σύγχυση που υπάρχει είναι τέτοια που οι διάφορες απαντήσεις που δίδονται προκαλούν ακόμη περισσότερη σύγχυση.
   Το να αποδειχθεί η διαβεβαίωση " δεν είναι δυνατό το ταξίδι στο χρόνο " χωρίς τη χρησιμοποίηση μιας μαθηματικής ανάλυσης ιδιαίτερα υψηλής στάθμης, δεν είναι δυνατό, γιαυτό θα προσπαθήσω να το αποδείξω χωρίς να συντελέσω και εγώ στην αύξηση της σύγχυσης που, όπως είπαμε πιο πάνω, περιβάλλει το γοητευτικό αυτό θέμα.
   Ας προσπαθήσομε να σχηματίσομε στο μυαλό μας ένα πιθανό ταξίδι στο χρόνο, και για να το κάνουμε, υποθέτουμε ότι μπορούμε να μετακινηθούμε με ένα διαστημόπλοιο από ένα σημείο Α σε ένα σημείο Β μιας περιοχής του σύμπαντος σε χρόνο μικρότερο από το χρόνο που θα έκανε το φως, που ταξιδεύει με ταχύτητα 300.000 Km/sec, και στη συνέχεια να επιστρέψομε στο σημείο Α από το οποίο ξεκινήσαμε ( θεωρώντας την απόσταση ΑΒ μικρή). Εδώ θα διαπιστώσομε αμέσως ότι ταξιδέψαμε στο χώρο και στο χρόνο γιατί τώρα βρισκόμαστε στο δικό μας παρελθόν. Μπορούμε να το επιτύχομε αυτό; Το πρώτο πρόβλημα που πρέπει να αντιμετωπίσομε είναι η ταχύτητα του φωτός που δεν μπορούμε να την ξεπεράσομε, επομένως πρέπει να αναζητήσομε τρόπους που μας επιτρέπουν να παρακάμψομε αυτό το εμπόδιο. Ή θα είμαστε υποχρεωμένοι να υποθέσουμε ειδικές περιπτώσεις στις οποίες η ταχύτητα του φωτός μπορεί να ξεπεραστεί. Το κρίσιμο πρόβλημα με την σχετικότητα είναι να πιέσομε τον εαυτό μας να σκέφτεται με τρόπο σχετικιστικό. Είναι απαραίτητο να αντιληφθούμε αυτό τον τρόπο παρατήρησης των φαινομένων, για να αποφύγομε τη πνευματική μας σύγχυση. Αν δεν συνειδητοποιήσομε αυτό τον τρόπο σκέψης, ΔΕΝ είναι δυνατό να διεισδύσομε στο σύνθετο οικοδόμημα που δημιούργησε ο Einstein.
Ας συνοψίσομε στο σημείο αυτό τα αποτελέσματα της ειδικής θεωρίας της σχετικότητας.
   Η ταχύτητα του φωτός δεν εξαρτάται από τη διεύθυνση διάδοσής του, αλλά έχει την ίδια τιμή για όλες τις διευθύνσεις ( περίπου 300.000 km /sec ) . Το αποτέλεσμα αυτό μας επιτρέπει τον συγχρονισμό των ατομικών ρολογιών στον κόσμο. Οι φυσικοί νόμοι παίρνουν την ίδια μορφή σε όλα τα αδρανειακά συστήματα αναφοράς. Με την αρχή αυτή μπορέσαμε να εξαλείψομε την λαθεμένη ιδέα της ύπαρξης ενός ιδανικού συστήματος αναφοράς ( θυμόμαστε, παλαιότερα, πόσο νομίζαμε ότι μας βόλευε η ύπαρξη του αιθέρα). Έτσι προκύπτει η αρχή της σταθερότητας της ταχύτητας του φωτός: Η ταχύτητα του φωτός στο κενό έχει, σε κάθε αδρανειακό σύστημα αναφοράς, την ίδια τιμή.
Από τις αρχές αυτές προκύπτει ότι ο χρόνος δεν είναι απόλυτος, δηλαδή, δεν υπάρχει ένα αδρανειακό σύστημα αναφοράς στο οποίο ο χρόνος να είναι απόλυτος. Ο χρόνος είναι σχετικός με το σύστημα αναφοράς.
   Διαστολή του χρόνου: Ένα ρολόι που κινείται σε σχέση με άλλα συγχρονισμένα ρολόγια, ακίνητα σε ένα αδρανειακό σύστημα αναφοράς, εμφανίζεται πιο αργό σε σχέση με τα άλλα. Το ρολόι που κινείται " πάει πίσω", κατά την εξίσωση : t = 1/2 t0 [1-(v/c)2 ] όπου v είναι η ταχύτητα του ρολογιού που κινείται σε σχέση με τα ακίνητα ρολόγια και c είναι η ταχύτητα του φωτός.
   Από τα παραπάνω προκύπτει ότι η ταχύτητα του φωτός είναι η οριακή ταχύτητα την οποία δεν μπορεί να ξεπεράσει κανένα σώμα. Εάν η παραπάνω καθυστέρηση του ρολογιού αυξάνει με την αύξηση της ταχύτητας, βλέπομε ότι όταν το κινούμενο ρολόι φθάνει την οριακή ταχύτητα, ο χρόνος σταματά, και πάνω από αυτή την ταχύτητα , θα είχαμε από την εξίσωση του χρόνου ένα αποτέλεσμα αρνητικό και φανταστικό. Επειδή δε ο φανταστικός χρόνος δεν έχει σχεδόν κανένα φυσικό νόημα, προκύπτει ότι την οριακή ταχύτητα ( 300.000 km/sec ) δεν μπορεί να την υπερβεί κανένα υλικό σώμα ( σήμερα μπορούμε να δώσομε μια ένια στο φανταστικό χρόνο αλλά υπάρχουν ακόμη πολλά θεωρητικά προβλήματα που πρέπει να ξεπεραστούν)......

How I wish you where here......

Αποσυνδεδεμένος kostasd

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Εξωγήινοι…
« Απάντηση #86 στις: 18/10/02, 21:54 »
Συνέχεια του κειμένου

.....Κάποτε έγινε η ακόλουθη ερώτηση σε ένα φυσικό:

   Σε περίπτωση που ήταν δυνατή η υπέρβαση της ταχύτητας του φωτός, τότε ο χρόνος θα σταματούσε απλά ή θα γυρίζαμε πίσω στο παρελθόν; Για τη περίπτωση όμως αυτή, που θεωρητικά και μόνο είναι ιδιαίτερα γοητευτική, θα ασχοληθούμε σε άλλη δημοσίευση.
   Αν υποθέσομε ότι ένα διαστημόπλοιο επιταχύνεται συνεχώς, κάποτε θα αποκτούσε την ταχύτητα του φωτός και για να μην βρεθούμε σε αντίθεση με τα αποτελέσματα της ειδικής θεωρίας της Σχετικότητας πρέπει το διαστημόπλοιο αυτό να αυξάνει συνεχώς την αδρανειακή του αντίσταση επομένως η μάζα του πρέπει να αυξάνεται όσο αυξάνει η ταχύτητά του.
  Έτσι φθάσαμε στην περίφημη εξίσωση: E = mc2 που συνδέει την ενέργεια με την μάζα.
  Βλέπομε λοιπόν ότι πάντοτε υπάρχει ένα τίμημα που πρέπει να πληρώσομε, δηλαδή για να επιταχύνω ένα σώμα μέχρι την οριακή ταχύτητα πρέπει να πληρώσω άπειρη ενέργεια.
  Επομένως κατά την ειδική θεωρία της Σχετικότητας ΔΕΝ επιτρέπονται " Ταξίδια στο χρόνο ", τουλάχιστον της μορφής εκείνων της λογοτεχνικής επιστημονικής φαντασίας
How I wish you where here......

Αποσυνδεδεμένος grankerII

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
  • Grank 'em all
    • Προφίλ
Re:Εξωγήινοι…
« Απάντηση #87 στις: 19/10/02, 00:51 »
Αφού ετέθη και ζήτημα Hawking θα πω το εξής: Ο Hawking είναι αναμφισβήτητα επιστήμονας στο επίπεδο του Einstein και η σκέψη του οδηγείται σε μονοπάτια πολύ πιο σύνθετα από τα δικά μας...Προσωπικά,όμως,δε βρίσκω λόγο να εμπιστευτώ τον Hawking περισσότερο από τον Einstein,ένα μικρότατο μέρος της θεωρίας του οποίου κατανοώ κιόλας (σε αντίθεση με τον Hawking  ;D )...
Aπό την άλλη συγγνώμη ,αλλά πιστεύω ότι τα Μαθηματικά είναι ΤΕΛΕΙΑ κι επομένως δε δέχομαι τόσο εύκολα ότι η σχετικότητα εμπεριέχει λάθη...
Συμφωνώ με το κείμενο του Kostasd...
Fight fire with fire,ending is near...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Εξωγήινοι…
« Απάντηση #88 στις: 19/10/02, 01:28 »
Κατ' αρχήν ο Hawking θεωρείται ο μεγαλύτερος επιστήμονας του 20 αιώνα μετά τον Einstein.  Eπειδή όμως δεν μιλάμε για αθλητές, αλλά για διανοούμενους, δεν νομίζω ότι μπορούμε να απορρίψουμε τον έναν ή τον άλλο με αυτό τον τρόπο.  Και φυσικά δεν είναι θέμα "εμπιστοσύνης".  Ειδικά αν ο μόνος λόγος γι αυτό είναι η αδυναμία κατανόησης των θεωριών με τις οποίες έχουν ασχοληθεί.  Εξάλλου σε έναν ή δυο αιώνες από τώρα σίγουρα κάποιος άλλος επιστήμονας ανάλογου βεληνεκούς θα είναι σε θέση να καταρρίψει ή τουλάχιστον να συμπληρώσει και να προωθήσει σε νέα επίπεδα τις θεωρίες αυτές.  Και ο Ιsaac Newton εθεωρείτο ο μεγαλύτερος φυσικός πριν την εμφάνιση του Einstein.  Απλά τώρα ξέρουμε ότι η θεωρία της βαρύτητας είναι ένα μόνο κομμάτι της επιστημονικής αλήθειας.  Πόσα άραγε κομμάτια που δεν ξέρουμε ακόμα υπάρχουν...;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος grankerII

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
  • Grank 'em all
    • Προφίλ
Re:Εξωγήινοι…
« Απάντηση #89 στις: 19/10/02, 01:43 »
Πράγματι έχεις δίκιο Απόλλωνα...Η επιστημονική εξέλιξη πριν την ενοποίηση των επιστημών πρέπει να θεωρείται βέβαιη. Ωστόσο ΣΙΓΟΥΡΑ δεν είπα ότι απορρίπτω τον Hawking... Η αλήθεια είναι ότι αν κάτι σε εξυπηρετεί ικανοποιητικά ώστε να αντιλαμβάνεσαι ένα μέρος του υπαρκτού,δεν έχεις λόγο να το αμφισβητείς.Αφ'ής στιγμής η σχετικότητα μου αρκεί για να καταλαβαίνω 5 πράγματα και ΔΕΝ είμαι φυσικός,γιατί να στραφώ στο Hawking όταν δεν τον καταλαβαίνω και ξερω ότι θα νιώθω αβεβαιότητα προσπαθόντας να τον καταλάβω; :-\ Ειδικά όταν πρόκειται για περίπλοκες μαθηματικές θεωρίες που κατανοώ ότι κυριολεκτικά εμπαίζουν την αλήθεια πλαισιώνοντάς την σε μεταβλητές και ποσοστά. Η εξίσωση της μάζας που γράψαμε έχει αποδειχτεί και έχει γίνει αποδεκτή από την επιστημονική κοινότητα...Με βολεύει στο να δίνω μια απάντηση στο αν μπορούν να γίνουν ταξίδια στο Α-Centauri... Είναι λίγο άρρωστη η κατάσταση... ;D
Fight fire with fire,ending is near...

Αποσυνδεδεμένος Αδιάκριτος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
  • Τι κοιτάς ρε παλιό...
    • Προφίλ
Re:Εξωγήινοι…
« Απάντηση #90 στις: 19/10/02, 16:54 »
Φίλε granker συγνώμη αλλά σε αυτό το σημείο θα πρέπει να διαφωνήσω κάθετα ως προς την άποψή σου περί ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑΣ των μαθηματικών…
Τα μαθηματικά ποιος τα δημιούργησε…μην μου πείτε ο Διάβολος…μην μου πείτε ο Θεός…μην μου πείτε η Φύση…έχω ακούσει και κάτι τέτοιες κοτσάνες…
Λοιπόν τα μαθηματικά τα δημιουργήσαμε εμείς…τους αριθμούς, τα πρόσημα, τις εξισώσεις, τα κλάσματα κτλ κτλ…από την στιγμή λοιπόν που εμείς δεν είμαστε τέλειοι (γιατί δεν είμαστε θεοί) δεν μπορούμε να ξέρουμε κατά πόσο τα μαθηματικά ΜΑΣ είναι σωστά…Πάντα και πάντοτε θα υπάρχει ένα λάθος ή ένα μειονεκτήματα ή μια παράλειψη (όπως θέλετε πέστε το πάλι στην ίδια ρίζα θα καταλήξουμε)…το νόμισμα έχει ΔΥΟ όψεις!!! Ποιος μας λέει ότι όλα αυτά που ξέρουμε δεν μπορούν να καταρριφθούν μόνο μιας από κάποιον (που πιθανότατα δεν θα είναι άνθρωπος), που θα μας δήξει ένα τύπο, ένα κάτι, μια σκέψη…
ΜΗΝ ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ!!! ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΑΜΕ ΛΑΘΗ ΘΑ ΗΜΑΣΤΑΝ ΘΕΟΙ!!! Οπότε: ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΗΜΑΣΤΕ, ΛΑΘΗ ΚΑΝΟΥΜΕ!!!

Φίλέ kostasd με βοήθησες αφάνταστα με το μήνυμα σου…είχα συγχυσθεί όπως λες και εσύ…και δεν είχα και κανέναν να μου τα εξηγήσει! Ευχαριστώ…

Είσαι σίγουρος πως αυτά που λες είναι σωστά (με τα δικά μας κριτήρια τουλάχιστον)…μην τα πω σε κάποιον που έχει γνώσεις επί του θέματος και γίνω ρεζίλι…

Άντε Γειιιααα!!!
Η τέχνη του να είσαι υπεράνω:
-
Αν σε σπρώξουν για να πέσεις ,μην πας να τους
εκδικηθείς ,πάνε να τους δείξεις ότι δεν έπεσες…
-

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Εξωγήινοι…
« Απάντηση #91 στις: 19/10/02, 19:09 »

...γιατί να στραφώ στο Hawking όταν δεν τον καταλαβαίνω και ξερω ότι θα νιώθω αβεβαιότητα προσπαθόντας να τον καταλάβω; :-\ Ειδικά όταν πρόκειται για περίπλοκες μαθηματικές θεωρίες που κατανοώ ότι κυριολεκτικά εμπαίζουν την αλήθεια πλαισιώνοντάς την σε μεταβλητές και ποσοστά.

Με βολεύει στο να δίνω μια απάντηση στο αν μπορούν να γίνουν ταξίδια στο Α-Centauri...


Συγγνώμη φίλε μου, αλλά κάνουμε συζήτηση που άπτεται επιστημονικών θεμάτων και η άποψή σου κάθε άλλο παρά επιστημονική είναι.  Μιλάς για το τι σε "βολεύει", για την "αβεβαιότητα" που νιώθεις και εν τέλει για πράγματα που δεν καταλαβαίνεις.  Και όλα αυτά δυστυχώς ή ευτυχώς δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με την ακρίβεια και την αλήθεια μιας επιστημονικής θεωρίας.  Κάποτε οι άνθρωποι δυσκολεύονταν, όχι απλά να κατανοήσουν, αλλά και να διανοηθούν θεωρίες που έλεγαν ότι η Γη είναι στρογγυλή και ότι περιστρέφεται γύρω από τον ήλιο.  Και επειδή οι θεωρίες αυτές προκαλούσαν αβεβαιότητα και αποτελούσαν απειλή για όσα τότε θεωρούνταν γνωστά και δεδομένα, τις απέρριπταν ασυζητητί.  Αυτό ακριβώς κάνεις κι εσύ.  Και σίγουρα οι θεωρίες αυτές, χωρίς να είναι τέλειες, αποτελούν προσπάθεια εξήγησης και διασαφήνισης της πραγματικότητας, και όχι κανενός είδους εμπαιγμό.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kostasd

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Εξωγήινοι…
« Απάντηση #92 στις: 19/10/02, 19:40 »

Φίλέ kostasd με βοήθησες αφάνταστα με το μήνυμα σου…είχα συγχυσθεί όπως λες και εσύ…και δεν είχα και κανέναν να μου τα εξηγήσει! Ευχαριστώ…

Είσαι σίγουρος πως αυτά που λες είναι σωστά (με τα δικά μας κριτήρια τουλάχιστον)…μην τα πω σε κάποιον που έχει γνώσεις επί του θέματος και γίνω ρεζίλι…


Φίλε Αδιάκριτε ομολογώ ότι με κολακεύεις πολύ με το να νομίζεις ότι αυτά που γράφω είναι δικές μου γνώσεις-απόψεις αλλά δυστυχώς όσο κ αν θα το θελα δεν διεκδικώ την πατρότητα του κειμένου αυτού!!! Το βρήκα σε site σχετικό με την αστρονομία κ το κράτησα γιατί μου φάνηκε αρκετά ακριβές στα στοιχεία που περιέχει.....Ασχολούμαι βέβαια από ενδιαφέρον με την αστρονομία αλλά φιλόλογος σπουδάζω ο άνθρωπος...όχι αστροφυσικός!!!!  ;D
How I wish you where here......

Αποσυνδεδεμένος grankerII

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
  • Grank 'em all
    • Προφίλ
Re:Εξωγήινοι…
« Απάντηση #93 στις: 19/10/02, 22:38 »
Ρε παιδιά αυτό που θέλω να πω τελοσπάντων είναι ότι μια θεωρία που δεν έχει γίνει κατανοητή στον πολύ κόσμο,ανεξάρτητα από το αν είναι σωστή ή όχι δεν εξασφαλίζει ότι υπάρχουν εξωγήινοι :)...
Εν τέλει έχει πει ο Hawking ότι η ταχύτητα του φωτός ξεπερνάται (δε ρωτάω επιθετικά,από περιέργεια ρωτάω);
Από την  άλλη για το αν τα μαθηματικά είναι σωστά ή όχι,νομίζω ότι ανοίγουμε ένα τεράστιο θέμα...Απλώς να πω ότι τα μαθηματικά όπως έχουν εξελιχθεί,εξασφαλίζουν στον άνθρωπο ότι το 90% αυτού που έχει μέσα στο κρανίο,δεν είναι για πλάκα... ;D Επίσης, του εξασφαλίζουν τη δυνατότητα να περιγράφει με τη μέγιστη εφικτή ακρίβεια τον περιβάλλοντα κόσμο του,ώστε να μην τρελλαθεί... :-\
Αν ο τέλειος Θεός (χωρίς ίχνος ειρωνείας το λέω αυτό) μας έδωσε νου για να είναι απλώς βαρύ το κεφάλι,τότε τι να πω; Αναθεωρώ τις απόψεις μου...
Fight fire with fire,ending is near...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Εξωγήινοι…
« Απάντηση #94 στις: 19/10/02, 23:56 »
Kαμιά θεωρία δεν "εξασφαλίζει" την ύπαρξη ή μη εξωγήινων.  Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα.  Όπως δεν είναι το θέμα αν την καταλαβαίνει ο πολύς κόσμος ή όχι.  Ο "πολύς κόσμος" ως συνήθως μένει στην άγνοια ή στην ημιμάθεια.  Ή μήπως ξέρεις πολλούς απλούς ανθρώπους που μπορούν να σου πουν οτιδήποτε πάνω στη θεωρία της σχετικότητας, εκτός από το όνομά της;  Και τι θα πεί "ανεξάρτητα αν είναι σωστή ή όχι";  Δηλαδή το πιο σημαντικό στοιχείο το αγνοούμε όποτε δεν μας βολεύει;  

Παρεμπιπτόντως, ο Hawking στο βιβλίο "A brief history of time" (Το χρονικό του χρόνου) προσπαθεί να αναλύσει με επιστημονικά κριτήρια το ζήτημα της προσέγγισης της ταχύτητας του φωτός και του ταξιδιού στο χρόνο.  Τώρα αν σου πω ότι κατάλαβα έστω και το 20% αυτών που γράφει θα ήμουν ψεύτης.  Βέβαια και ο ίδιος ο Ηawking παραδέχεται ότι αν κάποιος καταλάβει το βιβλίο του, θα είναι έτοιμος για διδακτορικό στη Αστροφυσική.  Και εγώ δεν έχω τέτοιες βλέψεις.  Πάντως νομίζω ότι οι θεωρίες που αναλύει ο Hawking είναι πολύ πιο προχωρημένες από τον Εinstein, απλά γιατί αποτελούν φυσική εξέλιξή τους.  Οι μεταγενέστεροι του Froyd προσπάθησαν και μάλλον κατάφεραν να προωθήσουν τις θεωρίες του και να τις συμπληρώσουν, χωρίς απαραίτητα να θεωρούνται μεγαλύτεροι επιστήμονες.  Η αναζήτηση της αλήθειας απλά συνεχίζεται...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος grankerII

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
  • Grank 'em all
    • Προφίλ
Re:Εξωγήινοι…
« Απάντηση #95 στις: 20/10/02, 00:12 »
Έχεις δίκιο και υποχωρώ...Απλώς σκέψου: Όταν πας να πιεις νερό,σκέφτεσαι την ηλεκτρονική δομή του Η2Ο;Δε νομίζω... Χρησιμοποιείς όση γνώση σου χρειάζεται... Δεν είναι ανάγκη να συσσωρεύουμε άπειρη γνώση. Αν ένα μέρος της μας ικανοποιεί στο να ερμηνεύουμε και να απαντάμε σε εκείνα που μας χρειάζονται και ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ,νομίζω αρκεί να ξέουμε με βεβαιότητα αυτά τα λίγα.Αν αρχίσουμε να αμφισβητούμε τώρα π.χ. τη Νευτώνεια σύνθεση στο μακρόκοσμο ή αρχίσουμε να αμφισβητούμε το 2ο Θερμοδυναμικό νόμο και ψάχνουμε για αεικίνητα,θα ξεφύγουμε λίγο από τη λογική (όπως αυτή διαμορφώθηκε ως τώρα)...
Πάντως δεν σνόμπαρα καθόλου τον Hawking.Όταν η θεωρία του καθιερωθεί και μου απαντήσει στο αν π.χ. η ταχύτητα του φωτός ξεπερνάται,τότε βεβαίως θα την υιοθετήσω!
Έχω τα μάτια μου ανοιχτά,αλλά έχω ανάγκη και από κάποια σταθερότητα στις ιδέες μου για να μην ...ξεφύγω. :-\
Fight fire with fire,ending is near...

Αποσυνδεδεμένος kostasd

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Εξωγήινοι…
« Απάντηση #96 στις: 20/10/02, 00:20 »
Granker> Για την ταχύτητα του φωτός έχω διαβάσει πως ίσως ακόμα-ακόμα να μην είναι σταθερή.......Λοιπόν μπορείς με σιγουριά να πεις πως σε εκατό χρόνια τα δεδομένα για το τι συμβαίνει γύρω μας δεν θα έχουν αλλάξει από τα πιο απλά ως τα πιο θεμελιώδη χαρακτηριστικά του κόσμου?

Απόλλωνα> Αν κ δεν έχω διαβάσει παρά μερικά  μικρά αποσπάσματα από το "Χρονικό του χρόνου'  από όσο ξέρω μάλλον για τον Hawking αυτά είναι "παραμυθάκια για μικρά παιδιά" κ φαντάζομαι πως θα χαμογελάει όταν θα φαντάζεται ανθρώπους σαν εμάς να διαβάζουμε 5-6 φορές μια παράγραφο μέχρι να υποψιαστούμε τι εννοεί.....Άλλωστε κ ο ίδιος δεν είχε αρνηθεί πως "κάθε εξίσωση που θα έβαζα στο βιβλίο μου θα μείωνε στο μισό τις πωλήσεις του".....δείχνοντας μάλλον....ευσπλαχνία για τα ταπεινά εγκεφαλικά μας κύτταρα!
How I wish you where here......

Αποσυνδεδεμένος grankerII

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
  • Grank 'em all
    • Προφίλ
Re:Εξωγήινοι…
« Απάντηση #97 στις: 20/10/02, 00:25 »
Εντάξει ρε παιδιά,έχετε δίκιο...Σε 1330 χρόνια θα καταρριφθεί πιθανώς ο μύθος που λέγεται Αρχή διατήρησης ενέργειας,οπότε μπορώ από τώρα ν'αρχίσω να ψάχνω για κανένα αεικίνητο μήπως και βγάλουν τα οκτασέγγονά μου κανένα φράγκο... :)
Fight fire with fire,ending is near...

Αποσυνδεδεμένος Jimmy_Page

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν ξυπνήσεις μονομιάς θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς
    • Προφίλ
    • Tribute to Rory Gallagher
Re:Εξωγήινοι…
« Απάντηση #98 στις: 20/10/02, 00:31 »
To Xroniko tou Xronou einai mia anepanalipti kai 3exoristi empeiria gia opoion endiaferete gia tin Fisiki. Kai ego file Apollona den katalava polla, alla afta ta liga pou epiasa me ekanan na nio8o se poli pio pleonektiki 8esi apo allous. Nio8o para poli pio "plousios" neta apo afto to biblio.
O Hawking den anaferei pou8ena 3eka8ara oti i taxitita tou fotos mporei na 3eperastei, malista kanei poli sixna anafores se 8eoreies tou Einstein.
O Einstein den mporei tixaia na anakalipse tin pio idiofih e3isosi meta to F=m.a tou Newton. I dianoia tou itan apistefti kai den mporei na amfisviti8ei.
Oso gia ta ma8imatika diafono KA8ETA me ton filo "Adiakrito". Pistevo pos an eprepe na epile3oun MONO ENA PRAGMA to opoio 8a eprepe na didaskontai oi an8ropoi, afto 8a eprepe na einai ta ma8imatika, perissotero kai apo tin grafi, tin glossa, otidipote. H teleiotita ton ma8imatikon einai apeiri, kai afto fainetai oso kapoios proxoraei mesa se afti! to apokorifoma tis nomizo pos einai o dianismatikos logismos!! Einai apistefto, kai to proteino se osous exoun antirisi peri ma8imatikon, pos TA PANTA e3igountai me ekeina ta para3ena "belakia". Ta ma8imatika diatiri8ikan kai 8a diatirountai gia aiones. Kai giati afto? Giati mas kanoun PIO E3YPNOUS...............
Πύρ στη Αλαμάνα και φωτιά στο Γοργοπόταμο...

Αποσυνδεδεμένος grankerII

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
  • Grank 'em all
    • Προφίλ
Re:Εξωγήινοι…
« Απάντηση #99 στις: 20/10/02, 00:37 »
 :)Και που να μάθεις και ολοκληρωτικό λογισμό Jimmy (αν κρινω από την ηλικία,μάλλον δεν ξέρεις)...Που να μάθεις Απειροστικό λογισμό (που ούτε γω ξέρω)και 1002 άλλα τέτοια ΤΕΛΕΙΑ... ;D
Fight fire with fire,ending is near...