Αποστολέας Θέμα: Eπιστημη: Ειναι ο Χρονος Κβαντισμενο μεγεθος?  (Αναγνώστηκε 59293 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
File bluewind kalo einai na sebese auta pou grafonte.ego edosa to perithorio na psaksei kapoios an thelei na brei plirofories gia to thema.kai an einai pragmatika latreis tha to kanei.Se parakalo na sebese tous logous gia tous opoious den mporo na to dimosieuso.

Θα είχα όλη την καλή διάθεση να σεβαστώ τους λόγους για τους οποίους υποχρεώνεσαι να μην το δημοσιεύσεις, αν έμπαινες στον κόπο να μου τους γνωστοποιούσες...προς το παρόν δε γνωρίζω τι ακριβώς πρέπει να σεβαστώ.

Θα ήταν ευτύχημα αν έμπαινες στον κόπο να μας παράσχεις λίγες περισσότερες πληροφορίες για το τι εστί emilio, όσον αφορά, όχι μόνο τον επαγγελματικό τομέα, αλλά τις γνώσεις γενικότερα. Όντας προσωπικά έξω από τα πράγματα που διαπραγματευόσαστε και κρίνοντας ένα διάλογο, διαπιστώνω πως απλώς αναλώνεσαι σε πατερναλιστικές παρατηρήσεις και δασκαλίστικες προτροπές σα να απευθύνεσαι σε μαθητούδια...τουλάχιστον θα ήταν χρήσιμο να γνωρίζουμε αν έχουμε να κάνουμε με διδάσκαλο ολκής για να τον αντιμετωπίζουμε με το ανάλογο δέος.

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Στάθης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • No personal message today...
    • Προφίλ
Giorgo stathi mou arese poly i paratirisi gia tin taxytita tou ixou pou kaneis.Prota apo ola milame gia EBM.An den sou leei kati auto tha sou po oti i taxytita tou ixou einai toso mikri pou ta maxitika aeroplana tin spane akoma kai treis fores.poso mallon i desmi ilektronion.Mono kai mono apo auto pou eipes antilambanete kaneis oti oi gnoseis sou gia themata san auto einai poly mikres.



http://www.acceleron-enbeam.com/news/V2N1/
(ena apo ta 10ades sites poy asxoloyntai me to 8ema, aplo search sto google)

kai genika file emilio (ws sxetikos poy eisai sta panta) 8a eprepe na jereis oti to EBM den epitagxynei ta hlektronia panw apo 70% ths taxythtas toy fwtos. An den katalabes ti shmainei auyto apla metafrazetai oti h taxythta ayth einai ta 7/10 ths taxythtas toy fwtos. Episis an eixes stoixeiwdeis gnwseis fysikhs (poy 8a eprepe na exeis gia to tropo poy mphkes se ayth thn koydenta) 8a hjeres oti me pedio den mporeis na peitaxyneis swma me maza ws thn taxythta toy fwtos. Poso mallon na thn jeperaseis. An to katafereis phres nobel. kata ta alla peri asxetosynhs ... asxoliasto.

To na mhn gnwrizei kaneis den einai mempto. to na kanei to jerola petontas mparoyfes einai to ligotero gelio.

Twra to 8ema einai oti mas ekanes thn koybenta koyloybaxata kai katalhjame na sxoloymaste me tis prosboles soy kai ta tertipia soy. Gia mena den exei kanena nohma opoiadhpote koybenta mazi soy. Den exei nohma na se xarakthrisw ta kataferes poly kala monos soy kai oloi edw mesa se exoyn krinei. Oso perissotero grafeis toso xeirotera gia sena. Apo thn meria moy loipon stamataw me ayto to post na soy apantw sto otidhpote (grafe oti 8es). Para-asxolh8hkame mazi soy.


-out!
"When all you have is a hammer, everything looks like a nail..."

Αποσυνδεδεμένος emilio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ζωή μου... μια κιθάρα.
    • Προφίλ
Krima ta osa egrapsa giati den katalabate tipota.Sinexiste tin koubenta sas kai an kapoia stigmi katalabete kalo tha einai.an den katalabete pote tha einai krima!

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Krima ta osa egrapsa giati den katalabate tipota.Sinexiste tin koubenta sas kai an kapoia stigmi katalabete kalo tha einai.an den katalabete pote tha einai krima!

 :'( :'( :'( :'( :'( Αν καταλάβουμε θα μας περάσετε στο μάθημα κε Καθηγητά???Δείξτε ελεος σε εμας τα ταπεινά δίποδα ώ ανωτέρα σεις μορφή ζωής.... :P
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Krima ta osa egrapsa giati den katalabate tipota.Sinexiste tin koubenta sas kai an kapoia stigmi katalabete kalo tha einai.an den katalabete pote tha einai krima!
Αν εσύ που καταλαβαίνεις έμπαινες στον κόπο να μας εξηγήσεις, μπορεί να καταλαβαίναμε κι εμείς... προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί με την ανάγνωση ενδόμυχων σκέψεων και καλά κρυμμένων γνώσεων στα τρίσβαθα του μυαλού κάποιου άλλου... τα χαρτιά ρίχνω περιστασιακά μόνο, και αυτό με αμφισβητούμενα αποτελέσματα ;D

ΥΓ: Ακόμα περιμένω να μου υποδείξεις πού γελοιοποίησα τους επιστήμονες και τους ανθρώπους οι οποίοι πασχισαν να αποκτήσουν γνώσεις που εγώ δεν έχω...
« Τελευταία τροποποίηση: 09/07/03, 03:23 από Vagabond »
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Ρε συ emilio.
Εσύ που ξέρεις τα πολλά και ο νούς σου κατεβάζει, χιλια καντάρια σίδερο πόσα βελόνια βγάζει?
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος emilio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ζωή μου... μια κιθάρα.
    • Προφίλ
ti kollimena atoma eisate.eipa ego oti exo gnoseis.Gia auto sou leo den kserete oute na diabazete.Otan mathete na diabazete ta teleios apla tote ta ksanaleme.Sou eipa ego puthena oti eimai kathigitis.Ante mia kai katalabenete tosa polla perimeno na mou grapsete kai gia to mellon mou.
Oso gia ta kontaria sidero pou rotaei o filos mou o eksipnos den mporoume na bgaloume belonia.Ama thes kai to giati tha sto po alli fora.

Αποσυνδεδεμένος emilio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ζωή μου... μια κιθάρα.
    • Προφίλ
Kai mia kai to fernei i syzitisi pio einai auto to megethos me to opoio mporoume na antikatastisoume ola ta ypoloipa?
parakalo poly thelo epistimonika tekmiriomeni apantisi.

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Oso gia ta kontaria sidero pou rotaei o filos mou o eksipnos den mporoume na bgaloume belonia.Ama thes kai to giati tha sto po alli fora.
Δεν είμαι έξυπνος.Χαζός είμαι.Αλλά η απάντηση απαιτεί κάποιο attribute που στα ADND λέγεται Lore.(Οι μυημένοι ξέρουν ;D)
Απάντηση:"Όσες κλωστές και βελονιές έχει ένα φουστάνι,1000 καντάρια σίδερο τόσα βελόνια βγάζει". Άντε τυχερέ έμαθες και κάτι σήμερα ;D

Όσο για το ότι δεν γίνεται,έχεις άποψη και για την κατεργασία σιδήρου :o ?
Φοβερό.
Φυσικά και γίνεται(με κάποιον τρόπο φαντάζομαι) μόνο μου δεν θα είναι ανοξείδωτες. :P
Ο freemind είχε δίκιο σε κάποιο άλλο thread:Θέλει και λίγο χιούμορ η ζωή.Και εσύ δεν έχεις.

Δεν είμαστε κολλημένοι ρε συ emillio.Σκέφτηκες ότι κάτι δεν κάνεις σωστά?Είναι και αυτή μια πιθανότητα.
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Kai mia kai to fernei i syzitisi pio einai auto to megethos me to opoio mporoume na antikatastisoume ola ta ypoloipa?
parakalo poly thelo epistimonika tekmiriomeni apantisi.
Μπορεις να μου εξηγησεις πως το εφερε η κουβεντα??Αν θελεις απαντηση "φιλε", μπες στο καναλι του mIRC #fysiko και ελα να μας δειξεις τι γνωσεις εχεις....Μια προκληση για εναν γνωστη σαν και σενα... ;D
Σε περιμενουμε!!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος emilio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ζωή μου... μια κιθάρα.
    • Προφίλ
re freemind ego esena rotao.ama thes esy mpes se opoio kanali kai site theleis.apla epidi eisai atomo bathistoxasto pou asxoleite me to an einai o xronos kbantismeno megethos se rotisa kati aplo se sxesi me auto kai perimena na mou apantiseis giati gia sena tha einai paixnidaki.

re pontifika den mou eipes ti mikos exoun ta kontaria.Oso einai ti ipsos sou i parapano?paizei rolo auto!Oso gia to xioumor exo perisotero apo oso nomizeis.Alla merika pragmatakia den mporeis na ta antekseis.
Einai dinaton na milame gia kbantomixaniki kai na apantoun oloi sto erotima kai meta na mou lene oti den den kseroun alla einai atoma pou diabazoun kai pou psaxnone?pos ginete auto?i ksereis kati kai to les i psaxnese.Den mpaineis mesa gia na kaneis ton eksipno kai na synexizeis na les oti apla stoxazese.min trelathoume!
ego to skeptome an den kano kati sosta alla pes mou esy an auto to thema den anoixtike gia na poulisei trela!einai dynaton sta 20 sou na ilas gia kbantomixaniki?

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Den mpaineis mesa gia na kaneis ton eksipno kai na synexizeis na les oti apla stoxazese.min trelathoume!
Λοιπόν. Σε αυτό τουλάχιστον θα συμφωνήσουμε απόλυτα. Όπως ισχυρίζεσαι και ο ίδιος δεν έχεις κάποιες ιδιαίτερες γνώσεις (αν το αμφισβητείς, να σου παραθέσω τα λόγια σου) οπότε δεν μπορείς να αμφισβητείς πράγματα για τα οποία δεν έχεις γνώσεις. Σωστά ως εδώ? Το κάνεις όμως. Αυτό σε κατατάσσει πρώτο πρώτο στην συνομοταξία αυτών που πουλάνε εξυπνάδα (ή τρέλλα... αυτό μένει να αποδειχτεί). Αν λοιπόν φίλε μου σου την δίνει τόσο πολύ μια συζήτηση ανάμεσα σε εξυπνάκηδες που ο ένας προσπαθεί να εντυπωσιάσει τον άλλον, η λύση είναι απλή... μην συμμετέχεις στη συζήτηση... έχουμε το δικαίωμα να πουλάμε μούρη, να στοχαζόμαστε, να είμαστε εξυπνάκηδες, βλάκες και οτιδήποτε άλλο θέλεις να μας αποκαλέσεις χάρη στη μαγική λέξη δημοκρατία. Κατανοητό? Όταν ένα σύνολο δεν σου αρέσει, δεν προσπαθείς να το φέρεις εξ ολοκλήρου στα νερά σου, ειδικά αφού δεν έχεις και τις γνώσεις για να αποδείξεις το δίκιο σου... απλά δεν συμμετέχεις...
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
re freemind ego esena rotao.ama thes esy mpes se opoio kanali kai site theleis.apla epidi eisai atomo bathistoxasto pou asxoleite me to an einai o xronos kbantismeno megethos se rotisa kati aplo se sxesi me auto kai perimena na mou apantiseis giati gia sena tha einai paixnidaki.

Μα δεν ειπα οτι αμα μπεις στο καναλι του Φυσικου θα βρεις καποια απαντηση..Βασικα, και να μην το παιζω εξυπνος οπως λες και εσυ, το συζητησα χθες στο mIRC με ατομα που εχουν φτασει σε επιπεδο μεταπτυχιακου ( και μαλιστα ο ενας στην Πυρηνικη Φυσικη ). Δυστυχως θα σε απαγοητευσω ουτε εκεινοι ηξεραν...Μαλιστα ενας με ρωτησε αν αυτο το μαθαινουμε στο Φυσικο ( και εγω βεβαια του απαντησα οτι μεχρι το 2ο ετος δεν υπαρχει τετοια αναφορα )...
Τωρα θα σου πω και τη προσωπικη μου αποψη που δε στηριζεται σε καποια γνωση,αλλα σε καποια διαισθηση και ενα γνωστικο υποβαθρο που εχω αποκτησει μεχρι τωρα! Δεν υπαρχει τετοιο μεγεθος! Αν τα παντα μπορουσαν να αντικατασταθουν απο ενα τετοιο μεγεθος, τοτε δεν θα ψαχναμε να βρουμε τον ενα και μοναδικο τυπο της ενοποιησης των θεωριων, αφου θα ξεραμε οτι ολα εξηγουνται...μονο απο ενα μεγεθος...
Τωρα τιθεται το θεμα αν εκανες σωστα τη διατυπωση της ερωτησης! Δηλαδη αν αναφεροσουν σε καποιο κλαδο της Φυσικης ( πχ..στη Μηχανικη..Πυρηνικη, κλπ ). Αν και παλι δεν εχει συμβει κατι τετοιο, τοτε παραδεχομαι οτι δε το γνωριζω και περιμενω να το απαντησεις ( αν ειναι δυνατον κανε και μια παραπομπη σε βιβλιο, site, περιοδικο που το διαβασες...ετσι θα μπορεσω να το ψαξω περισσοτερο και πιο σωστα )..
Οσον αφορα για τη μελετη της κβαντικης θεωριας, μπορω να σου δειξω ατομα πανω στο Φυσικο που μελετουσαν απο γουστο τους κβαντομηχανικη στη Α' Λυκειου....( και ντεντερμενιστικα μαθηματικα στη Γ..ετσι για να συμπληρωσουν γνωσεις.. ).
Περιμενω με αγωνια απαντηση....
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
re pontifika den mou eipes ti mikos exoun ta kontaria.Oso einai ti ipsos sou i parapano?paizei rolo auto!Oso gia to xioumor exo perisotero apo oso nomizeis.

Εχμμ...Εσύ δεν ήσουν που μας έλεγες να πάμε να μάθουμε να διαβάζουμε πρώτα? ::).
ΚΑΝΤΑΡΙ > παλαιά μονάδα μέτρησης βάρους.
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος emilio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ζωή μου... μια κιθάρα.
    • Προφίλ
ok pontifika exeis dikaio ekana lathos anagnosi tou thematos.
Kai epidi ego eimai asxetos opos egrapsa den mou eksigeis kai tin apantisi pou mou edoses giati den tin katalaba katholou.

File freemind ta panta mporoun na ekfrastoun se mikos (m, cm, mm).

Vagabond den amfisbito apla eipa min krineis kai min bgazeis symperasmata kai theories xoris na ksereis!

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
ok pontifika exeis dikaio ekana lathos anagnosi tou thematos.
Kai epidi ego eimai asxetos opos egrapsa den mou eksigeis kai tin apantisi pou mou edoses giati den tin katalaba katholou.
Τι να σου εξηγήσω ρε συ emilio.Δεν θέλει πτυχίο για να το καταλάβεις.Λαϊκό αίνιγμα είναι για να την λές σε εξυπνάκιδες.Αν δεν το έχεις ακούσει ποτέ εγώ δεν φταίω.Δεν έχει εξήγηση.Δεν χρειάζεται.Έτσι μου το είπαν όταν ήμουν μικράκι έτσι στο λέω.Και ομολογώ ότι είσαι από τους ελάχιστους που έχω συναντήσει να μην ξέρουν τουλάχιστο την εκφώνηση(είναι πολύ χαρακτηριστική φράση).Χωρίς πλάκα περίμενα να το ξέρεις.
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
File freemind ta panta mporoun na ekfrastoun se mikos (m, cm, mm).
Ε..καποια θεωρια ή βιβλιο που να το επεξηγει? Πχ,...η ταχυτητα περιεχει μεν μεσα μηκος..αλλα παντοτε μπορει να εξηγηθει ΜΟΝΟ και αν υπαρχει και χρονος!! Επισης οταν παμε σε πολυ πιο μικρα μεγεθη, οπου το μεγεθος ειναι κατι απειροελαχιστο, αρχιζουμε και μετραμε και με αλλα μεγεθη, οπως ορμες, ροπες, πιεση...
Οποτε, με τις φτωχες μου γνωσεις, θα διαφωνησω στο οτι ολα μα ολα μπορουν να αντικατασταθουν απο...την αποσταση ( ή και μετατοπιση, γιατι αν και διανυσματικο μεγεθος εχει τις ιδιες μοναδες )!!! Βεβαια παντα κραταω μια πισινη, οποτε αν υπαρχει καποιος επιστημονας, θεωρια ή βιβλιο που το αναφερει με σιγουρια αυτο, θα ηταν δεκτο να το αναφερεις!! ( αν μπορουσες θα ηθελα να μου μετατρεψεις τη βασικη εξισωση της μηχανικης σε ενα μεγεθος..δηλαδη να εξαρταται μονο απο ενα μεγεθος [ που στη προκειμενη περιπτωση ειναι η αποσταση ή η μετατοπιση..αν καταλαβα καλα ] )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Vagabond den amfisbito apla eipa min krineis kai min bgazeis symperasmata kai theories xoris na ksereis!
Θεωρώ πως όταν ισχυρίζεσαι ότι είμαστε ένα κάρο εξυπνάκηδες που λέμε ανοησίες όχι απλά αμφισβητείς, αλλά δεν αποδέχεσαι καν την πιθανότητα κάποιος από εμάς (και σαφώς δεν αναφέρομαι στον εαυτό μου :P ) να έχει γνώσεις και πνευματικό επίπεδο τέτοιο, ώστε πιθανώς να έχει και δίκιο... και απορώ πώς αποκαλείς κάποιον ανόητο χωρίς να έχεις τα εφόδια να κρίνεις το επίπεδο των γνώσεων και το βάθος του συλλογισμού του καθενός...
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
   Να παρω και εγω τον λογο?

   Αν λοιπον εσυ εισαι ψαγμενος και επιστημονας γιατι γραφεις σε αυτο το φορουμ?
   Και αφου σου το εχουν επισημανει ολοι οτι εισαι απαξιωτικος, εσυ συνεχιζεις και εχεις το θρασος και προκαλεις ακομα περισσοτερο!
   Πραγματικα δεν βρισκω λογια για να σου απαντησω αν ειμαστε κολλημενοι ή οχι! Μαλλον "ευγενικοι" θα ελεγα, που ασχολουμαστε μαζι σου!
   Ρε παιδια εχουμε σπαταλισει τοσες σελιδες για να κανουμε ανοητες παραθεσεις στις ανοητες προκλησεις ενος ατομου που στο παρελθον εχει αμφισβητισει τους παντες και τα παντα, ακομα και τους pink floyd, αλλα εκει τον εβρισαν και εβαλε μυαλο φαινεται...
   Προτεινω να συνεχισουμε το θεματακι μας να λεμε οτι καταλαβαινουμε και να τον απαξιωσουμε και εμεις μια φορα...
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
  Να παρω και εγω τον λογο?

   Αν λοιπον εσυ εισαι ψαγμενος και επιστημονας γιατι γραφεις σε αυτο το φορουμ?


   και αυτο γιατι μου την ειπες σε ποηγουμενη σελιδα...
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος H4RRY

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
  • Δε μας χεζεις ρε Νταλαρα!
    • Προφίλ
Αντε ρε,ηρθα κι εγω να σας πω την πολυαναμενομενη γνωμη μου... Περιμένω χειροκροτήματα! :P :P :P :P
Λεπον...Πρωτον,φιλτατε Θαναση,πες μας αν μπορεις το domain η το IP address του server στο mIRC για να μπορεσει ο Επιστημων κυριος Εμιλιος να μπει κ να κατατροπωσει τα κατωτερα οντα εκει μεσα! :p
Σχετικα με το αν ο χρονος ειναι κβαντισμενο μεγεθος,αν δεχομασταν ως μικροτερη ποσοτητα χρονου,εκεινη που χρειαστηκε για να γινει η μεγαλη εκρηξη?Αν θυμαμαι καλα,κ αν τα λεω σωστα...Αλλα υπαρχουν σωματιδια του χρονου?Δηλαδη,εχουμε τα φωτονια (ειναι κβαντισμενα,σωστα?),εχουμε τα ηλεκτρονια (Κ αυτα κβαντισμενα ειναι)...Και τι αλλο ηθελα να πω...Α ναι...Σχετικα με την επιταχυνση σωματιδιων στους επιταχυντες του CERN.Μεχρι στιγμης ελπιζουν να καταφερουν να επιταχυνουν σωματιδια στο 99,9% της ταχυτητας του φωτους...ακομη ΕΛΠΙΖΟΥΝ,ποσο μαλλον να εχουν καταφερει να την ξεπερασουν...Κ η γνωστη σε ολους ταχυτητα του φωτους (300.000 χλμ/δευτ) εχει καταρριφθει,απο το ιδιο το φως ομως!Εγινε νομιζω με την μεθοδο της διαθλασης,καταφεραν να "τρεξουν" μια δεσμη φωτος μεσα σε ενα υλικο που αλλαξε την ταχυτητα του κ την μεγαλωσε...

ΥΓ.:Το χιουμορ σου εμιλιο παρατιθεται σε αυτο το θεμα?Η μηπως ειναι κ αυτο ΑΥΣΤΗΡΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΔΕΔΟΜΕΝΟ σαν και τις πολυτιμες γνωσεις σου? :P :P :P Τυφλα να χει ο Χαρυ Κλυνν δλδ... :P
"Να κι αν γυρίζει,να κι αν δεν γυρίζει!" Γαλιλαίος

Αποσυνδεδεμένος emilio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ζωή μου... μια κιθάρα.
    • Προφίλ
File freemind ta panta eksigounte apo tis kiniseis pou kanoun auta ta mikroskopika somatidia pou o antropos ta onomase atoma.i piesi gia paradigma se ena kleisto xoro auksenei otan ta atoma auta kinithoun pio grigora kai katalaboun kata synepia perissotero xoro.Pali diladi milame gia kinisi diladi gia apostaseis.To mono megethos pou den mporei na ekfrastei me apostasi einai o xronos pou apotelei ena autheroto megethos pou kataskeyase o antropos.Den einai megethos pou mporoume na paroume endikseis me kapoio organo.Apla kilaeia astamatita.Ola ta alla megethi mporoume na ta metrisoume me organa kai na kanoume paratiriseis.Toulaxisto i theoria pou sou anafero isxiei mexri tora pou theoroume to atomo me tin gnosti morfi ton protonion netronion kai ilektronion.

Αποσυνδεδεμένος emilio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ζωή μου... μια κιθάρα.
    • Προφίλ
Fili vagabond den einai kako na eixei kaneis to "gnothi s'auto".Esy tora tha mou peis oti me tin ilikia pou exoun autoi pou grafoun prolaban na diabasoun kai na apoktisoun gnomi pano se toso symantika kai polyploka themata.Ela re vagabond tora.min me trelaneis.na eimaste kai ligo realistes.Oute eksipnakia eipa kanena oute anoito.Auto pou eipa einai oti grafoun gia na prokaloun entyposeis.Nomizo oti to eipa arketes fores.Oso gia to bathos tou sylogismou tou kathenos mporei auto na ftasei mexri ena epipedo.kai to epipedo auto einai analogo ton gnoseon tou kathenos.I diafora einai oti ego den exo gnoseis kai to paradexome.Alloi omos den exoun alla theloun na apodiksoun oti einai idimones.telos panton den thelo na synexiso auto to pragma edo mesa.elpizo na min sou ethiksa tous filous sou.

Αποσυνδεδεμένος emilio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ζωή μου... μια κιθάρα.
    • Προφίλ
kalos ton sotriani! :D
Pou xathikes esy.Anoigeis ena thema kai meta eksafanizese?
File sotriani eisai allos enas pou me apokalei epistimona eno exo dilosi agnia.Exo kourasti na to grafo pleon.To thema einai oti den mas aneptikses tis gnoseis sou pano sto thema pou paretheses.Giati gia na anoigeis tetoio thema mallon esy tha eisai o epistimonas.
Oso gia tous floyd den allaksa katholou gnomi kai den asxoloume me kollimena atoma pou theoroun oti kanoun oi floyd tromero.

Αποσυνδεδεμένος emilio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ζωή μου... μια κιθάρα.
    • Προφίλ
o H4RRY edose idi mia mikri apantisi sto an exoume perasi tin taxitita tou fotos.An to psaksete kai ligo perissotero mallon tha brite oti exoun ginei ki alla piramata pou mas exoun dosei megalyteres taxitites.Telos panton.Ego den ksero opos lete ki eseis.kai opos elege kai enas allos tin taxytita tou fotos den tin exoume ftasei me tipota.Mipos telika tin exoume ftasei?Idou i aporia.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
5420 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/03, 18:01
από ερεβος
3 Απαντήσεις
2712 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/07, 23:41
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
5 Απαντήσεις
3493 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/07, 09:44
από Βραζίλης
38 Απαντήσεις
48978 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/18, 15:15
από saved
0 Απαντήσεις
2418 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/11, 10:45
από tasosSG
0 Απαντήσεις
1482 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/11, 17:33
από goodday
6 Απαντήσεις
3519 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/12, 00:43
από genas
33 Απαντήσεις
9902 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/13, 19:45
από hot_sauce (φλουτσ)
7 Απαντήσεις
15478 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/13, 15:50
από Antony2198
0 Απαντήσεις
1785 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/14, 14:24
από diji grampsas