Αποστολέας Θέμα: Βοηθεια για 1η αγορα ηλεκτρικης+ενισχυτη.  (Αναγνώστηκε 2853 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Cass

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
  •     Γεια σε ολους κ ενα μπραβο για το forum απο ενα νεο μελος!
    Ειχα ξανακανει το ιδιο post αλλα απ οτι ειδα εβγαλε error κ δεν εγραφε τιποτα :/ .(Ουτε ο θεος δεν θελει να παρω ηλεκτρικη =p)
       
    Λοιπον  βρισκομαι στο σταδιο αγορας  της 1ης μου ηλεκτρικης. Ασχολουμαι με   κιθαρα περιπου 8χρονια αλλα κλασικη+ακουστικη μονο. Εχω πιασει κ  παιξει  ηλεκτρικη αλλα σε φιλους.
    Τι ακουω κ παιζω : rock , hard-rock ,   blues , jazz , λιγο metal. Υπολογιζω να δωσω καπου 700€για  κιθαρα+ενισχυτη για αρχη.

    Εχω ξεσκονισει αρκετα θεματα στο forum   και σε συνδυασμο απο κουβεντες με φιλους εχω μια ιδεα.
    Εχω δει καποιες Epiphone   ψαχνοντας online : Epi LP Studio DLX , Epi LP Standard για 300€ κατηγορια και Epi LP Custom , Epi LP Ultra II , Epi LP Black Beauty για 500€+ κατηγορια.
    Απο ενισχυτες εχω τσεκαρει τους : VoX VT30RolandCube 30x , Marshall MG30FX , Line6  Spider IV30
    Αρχικα πανω στα  κοματια που ανεφερα  τι γνωμες εχουμε? Η  τι θα αντιπροτεινατε? Δεν εχω  καποιο περιορισμο η κολλημα στα κοματια που ανεφερα.( Μονο στον τυπο LesPaul  εχω! xD )

    Και μερικες extra ερωτησεις για τα εξης:
    Στο  θεμα pickups οι περισσοτερες  εχουν μαμισιους humbuckers. Υπαρχει λογος   να κοιταω για κατι αλλο? Εχω υπ'οψιν οτι ισως τους αλλαξω  μελλοντικα  βεβαια.
    Jumbo frets η οχι? Προερχομενος απο κλασικες/ακουστικες  κιθαρες, φιλος που παιζει κ τα 2 λεει  καλυτερα να παω σε jumbos!?!.
    Ο  ηχος που θα βγαλω τελικα σαν  καινουριος στην ηλεκτρικη βασιζεται στον ενισχυτη, σωστα?
    Θα μου κανει οποτε διαφορα μια κιθαρα απο 300 στα 700οπως θα μου κανει ενας  ενισχυτης απο τα 150 στα 300?

    Αυτα τα  λιγα. Οποια απαντηση η  προταση για αγορα η για θεωρια ειναι   ευπροσδεκτη.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/05/10, 20:43 από Cass »
- Χαμογελατε .. κανει τους αλλους ν'ανησυχουν! -

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για 1η αγορα ηλεκτρικης+ενισχυτη.
« Απάντηση #1 στις: 04/05/10, 00:24 »
Επειδή όπως είπες και εσύ το μεγαλύτερο μέρος του ήχου σου είναι ο ενισχυτής, θα σου πρότεινα να βάλεις ένα σεβαστό μέρος του μπάτζετ εκεί. Από τους modelling που παρέθεσες καλύτεροι κατά τη γνώμη μου είναι ο Vox και ο Roland, βέβαια με ένα ποσό γύρω στα 300€ μπορείς να κοιτάξεις και κάποιο μονοκάναλο μικρό λαμπάτο, ειδικά αν στο μέλλον σκοπεύεις να προμηθευτείς πετάλια-πεταλιέρα.

Π.χ.
http://www.thomann.de/gb/blackheart_little_giant_bh5112.htm
http://www.thomann.de/gb/peavey_windsor_studio.htm
http://www.dv247.com/guitars/epiphone-valve-senior-ii-guitar-amplifier-combo--62733

Όσο για την κιθάρα συγκεκριμένα τη black beauty της epiphone την πέτυχε το μάτι μου στις αγγελίες στα 450€...Ευκαιρία να πάρεις ένα πολύ όμορφο και καλό λεσπόλι και να γλυτώσεις αρκετά χρήματα...Γενικά για τις Εpiphone εγω στη θέση σου θα απέφευγα τις studio.

Welcome to the forum!  :)

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για 1η αγορα ηλεκτρικης+ενισχυτη.
« Απάντηση #2 στις: 04/05/10, 00:53 »

http://www.thomann.de/gb/peavey_windsor_studio.htm




Μακρια απο αυτον τον ενισχυτη, αν θελετε τη γνωμη μου...κ εγω ειχα εντυπωσιαστει με τα specs του, αλλα δν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο, συν του οτι εχω διαβασει τα χειροτερα για την αξιοπιστια του....

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για 1η αγορα ηλεκτρικης+ενισχυτη.
« Απάντηση #3 στις: 04/05/10, 01:06 »
Κοίτα και τις Vintage V100...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος LuNaFrEaK

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
  • Spiral Out...
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για 1η αγορα ηλεκτρικης+ενισχυτη.
« Απάντηση #4 στις: 04/05/10, 06:06 »
Εγω θα πω τα κλασσικα αλλα παντα αγαπημενα..Παρε σβαρνα οσα περισσοτερα μαγαζια μπορεις,δες τι σου αρεσει περισσοτερο και τι σου ταιριαζει περισσοτερο κ απο κει κ περα βλεπεις!Αλλα οπως και να χει οτι μπορεις να βρεις σε μαγαζια και σου εχει ηδη γυαλισει ιντερνετικως πηγαινε δες το..Μπορει πχ να σου αρεσει πολυ η ταδε λες πολ αλλα να καθεσαι να παιζεις κ κατι να μη σου παει καλα..οτιδηποτε..αυτα..καλως ηρθες κ απο μενα λοιπον! ;D
We were all born screaming....

Αποσυνδεδεμένος whocares

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για 1η αγορα ηλεκτρικης+ενισχυτη.
« Απάντηση #5 στις: 07/05/10, 19:01 »

Μια παρουσιαση της ultra II απο το guitar world.Χωρις να εχω παιξει τη συγκεκριμενη κιθαρα, τη θεωρω την πιο ευελικτη με πολυ καλα καθαρα και σχεδον εξομοιωση ακουστικου ηχου,χωρις να χανει τον ογκο που θα ειχε μια απλη λες πολ στα βρωμικα (εδω κραταω μια πισινη καθως εχει chambered σωμα)
Πολλοι συνδυασμοι ηχων και γενικα καλα parts (grover tuners) και περισσοτερο ελαφρια απο τη συνηθισμενη λες πολ, νομιζω θα σου ερθει πολυ καλα :)

Μια καλη all-around κιθαρα σε γενικες γραμμες

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3546 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/08, 19:44
από ταξίμης
24 Απαντήσεις
8343 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/08, 19:15
από GreekDudeCovers
4 Απαντήσεις
2715 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/09, 07:37
από m@ster k@frer
36 Απαντήσεις
11189 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/09, 16:19
από stelllaras_cy
5 Απαντήσεις
3159 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/09, 00:09
από Akis94
17 Απαντήσεις
8371 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/10, 13:09
από ekaradimos
31 Απαντήσεις
10241 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/10, 11:53
από Απόλλων
18 Απαντήσεις
8627 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/10, 21:59
από Coldfusion
13 Απαντήσεις
5564 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/12, 16:10
από zeoy
11 Απαντήσεις
8811 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/16, 13:58
από Kosthrash