Ψηφοφορία

Πιστεύετε στο Θεό;

Ναί
Όχι
Δεν ξέρω

Αποστολέας Θέμα: Πιστεύετε στον Θεό;  (Αναγνώστηκε 365037 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #900 στις: 24/11/08, 21:28 »
Θεος ειναι το ονομα που του εχει δωσει ο Χριστιανισμος πακετο μαζι με την ολη εικονα και ιδεολογια..
Αρα σε ολο αυτο οπως ειπα,οχι..Μαλλον ξεκαθαρο..
Τωρα τα υπολοιπα ειναι αυτο που λεμε "κουβεντα να κανουμε"..

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #901 στις: 24/11/08, 21:35 »
Συγγνώμη κύριε Φλούρο που δεν σας κατάλαβα. Δεν πρόκειτε να ξαναενοχλήσω την διάνοιά σας με κουβέντες να κάνουμε...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #902 στις: 24/11/08, 21:44 »
ελα μωρε mac

Πραασινε Θεε Παναθηναικε.... εεεε σορρυ το copyright το εχει η εκλησσια....

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #903 στις: 24/11/08, 21:50 »
ελα μωρε mac

Πραασινε Θεε Παναθηναικε.... εεεε σορρυ το copyright το εχει η εκλησσια....

Εχμ... Πάλι νυστάζεις εσύ?? ::) :P :P :P ;D
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #904 στις: 24/11/08, 22:07 »
ελα μωρε mac

Πραασινε Θεε Παναθηναικε.... εεεε σορρυ το copyright το εχει η εκλησσια....
Γειά σου Νικόλα! Πολύς κόσμος δεν έχει καταλάβει ότι ο γραπτός λόγος δεν είναι σαν τον προφορικό και απαιτεί δυστυχώς ή ευτυχώς σαφήνεια. Αν διαβάσεις την απάντηση του φίλου Alex Flourou ενώ από αυτά που γράφει καταλαβαίνουμε ότι δεν πιστεύει στις θρησκείες και στα ονόματα που έχουνε δώσει αυτές σε αυτή τη "δύναμη δημιουργίας" ( τα εισαγωγικά γιατί είναι οι ακριβείς λέξεις που χρησιμοποίησε ), εν τούτοις λέει και αυτό:  "Απλα οχι ως προς την συσχετιση της εννοιας του Θεου με οποιαδηποτε θρησκεια και οποιοδηποτε ονομα και ας δινει σε αυτη τη δυναμη". Θεωρώ και εγώ λοιπόν ότι για την οικονομία της συζήτησης αποκαλεί και αυτός, αυτή τη  "δύναμη δημιουργίας",  Θεό. Του απαντώ λοιπόν ότι για αυτό λες τη γνώμη σου, για τον Θεό= Δύναμη δημιουργίας. Και μου απαντάει στο στυλ, "τα υπόλοιπα είναι κουβέντα να κάνουμε". Τι να κάνω και εγώ λοιπόν παρά να ζητήσω ταπεινά συγγνώμη...
Όλα αυτά τα γράφω δημόσια και όχι σε π.μ γιατί πρέπει να προσέχουμε όταν γράφουμε και να μην παίζουμε με τα νεύρα των συμφορουμιτών μας, γιατί ο καθένας μας μπορεί να μην έχει υπομονή και να μην έχει περάσει και την καλύτερή του μέρα...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #905 στις: 24/11/08, 22:58 »
εγω παντως φιλε mac ενα εχω να πω....

ολοι λενε οτι δηλωνουν αθρησκοι και οτι πιστευουν σε μια ανωτερη δυναμη...
ποια ανωτερη δυναμη?? πλασμενη απο τι ?? κι αυτη απο την φαντασια μας δεν ειναι?? επειδη την τοποθετουνε εξω απο τα "παραμυθακια" πιστευουν πως ειναι κατι διαφορετικο...
ε λοιπον κανουν λαθος ... αυτη η ανωτερη δυναμη που επικαλουνται ειναι και αυτη ενα παραμυθακι...
και το χειροτερο μαλιστα... ενα παραμυθακι που τοποθετει την ανθρωπινη φυση οχι απλα υποδεεστερη της θεικης αλλα ταυτοχρονα προσδιδει στην θεικη φυση ολα οσα λειπουν απο τον ανθρωπο...
τι να μπω σε λεπτομερειες?? μικρος - μεγαλος... εσωστρεφης - εξωστρεφης... αδυναμος - παντοδυναμος...
φυσικα τα παραπανω ζευγαρια θα θεωρηθουν πως παραπεμπουν σε καποια θρησκεια...
εν μερει ναι... αλλα η θρησκεια που φτιαχνει ο καθενας μονος του εμενα με τρομαζει...
βεβαια πολυ περισσοτερο με τρομαζει οταν καποιον δεν πιστευει πουθενα... οταν δηλαδη εχει αναδειξει τον εαυτο του στην υπερτατη θεοτητα....
anyway... ολα αυτα ειναι κουβεντες να λεγονται...

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #906 στις: 24/11/08, 23:05 »
ελα μωρε mac

Πραασινε Θεε Παναθηναικε.... εεεε σορρυ το copyright το εχει η εκλησσια....
Γειά σου Νικόλα! Πολύς κόσμος δεν έχει καταλάβει ότι ο γραπτός λόγος δεν είναι σαν τον προφορικό και απαιτεί δυστυχώς ή ευτυχώς σαφήνεια. Αν διαβάσεις την απάντηση του φίλου Alex Flourou ενώ από αυτά που γράφει καταλαβαίνουμε ότι δεν πιστεύει στις θρησκείες και στα ονόματα που έχουνε δώσει αυτές σε αυτή τη "δύναμη δημιουργίας" ( τα εισαγωγικά γιατί είναι οι ακριβείς λέξεις που χρησιμοποίησε ), εν τούτοις λέει και αυτό:  "Απλα οχι ως προς την συσχετιση της εννοιας του Θεου με οποιαδηποτε θρησκεια και οποιοδηποτε ονομα και ας δινει σε αυτη τη δυναμη". Θεωρώ και εγώ λοιπόν ότι για την οικονομία της συζήτησης αποκαλεί και αυτός, αυτή τη  "δύναμη δημιουργίας",  Θεό. Του απαντώ λοιπόν ότι για αυτό λες τη γνώμη σου, για τον Θεό= Δύναμη δημιουργίας. Και μου απαντάει στο στυλ, "τα υπόλοιπα είναι κουβέντα να κάνουμε". Τι να κάνω και εγώ λοιπόν παρά να ζητήσω ταπεινά συγγνώμη...
Όλα αυτά τα γράφω δημόσια και όχι σε π.μ γιατί πρέπει να προσέχουμε όταν γράφουμε και να μην παίζουμε με τα νεύρα των συμφορουμιτών μας, γιατί ο καθένας μας μπορεί να μην έχει υπομονή και να μην έχει περάσει και την καλύτερή του μέρα...

Φιλε Macmisias,
Μου φαινεται πως πηρες λιγο στραβα την απαντηση μου και ειλικρινα δεν ειχα καμια διαθεση να υπονοησω πως απαξιω να απαντησω η οτιδηποτε αναλογο..
Απλα απαντησα στην ερωτηση σου με την ουσια που ειναι το "οχι" στο θεμα εδω και ξεκαθαρισα πως τα υπολοιπα λεγομενα μου ειναι προσωπικη αποψη και θεμα κουβεντας απλα..

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #907 στις: 24/11/08, 23:09 »
Να παρακαλεσω να πεσουν λιγο οι τονοι.
Και καλο θα ηταν να υπαρχει και μια επιχειρηματολογια στις απαντησεις μας, καθως και η πρεπουσα ευγενεια προς τα πιστευω του καθενος. Ο,τι θεωρουμε ακυρο εμεις, δεν σημαινει πως ειναι και για τους αλλους.

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος PlasmaPool

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #908 στις: 24/11/08, 23:15 »
Εγω εχω βρει πολλες αποδειξεις οσον αφορα την μη υπαρξη του θεου.Μια βολτα σε παιδιατρικες κλινικες θα σας πεισει.Η υπαρξη κ μονο παιδιων με λευχαιμια κτλ ειναι η ισχυροτερη αποδειξη της ΑΝΥΠΑΡΞΙΑΣ του φιλευσπλαχνου κ στοργικου χριστιανικου θεου.Τα πραγματικα αστεια αντεπιχειρηματα των πιστων οτι ο θεος ταχα στελνει τις ασθενειες για να μας δοκιμασει καλυτερα να μην αναφερθουν γιατι μονο να εξοργησουν οποιοδηποτε σκεπτομενο ον καταφερνουν.Προσωπικα δεν πιστευω στην υπαρξη θεου.Εσεις χριστιανοι τι λετε?Αν υποθεσουμε οτι υπαρχει θεος πιστευω οτι η κατασταση του κοσμου παραπεμπει σε ενεργειες που πιο πολυ προς αυτον που αποκαλειται εσεις σατανα ταιριαζουν παρα στον θεο σας.

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #909 στις: 24/11/08, 23:25 »
MACMISIAS εσυ γιατι στεναχωριεσαι, για τον εαυτο του λεει ο Alex Flouros, δηλ. απαντωντας στο θεμα λεει τι πιστευει ο ανθρωπος, εκφραζει την αποψη του και προσθετει οτι αυτα που βρισκονται εκτος αυτης της αποψης ειναι υπολοιπα για να κανομε κουβεντα, δεν νομιζω οτι επιδιωκει να κρυψει κατι, στο ερωτημα απαντα μαλλον οχι, ενα οχι με προυποθεσεις, εκτενης συζητησις ειναι μαλλον για κουβεντα (αν καταλαβα σωστα).  :)

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #910 στις: 24/11/08, 23:29 »
εγω παντως φιλε mac ενα εχω να πω....

ολοι λενε οτι δηλωνουν αθρησκοι και οτι πιστευουν σε μια ανωτερη δυναμη...
ποια ανωτερη δυναμη?? πλασμενη απο τι ?? κι αυτη απο την φαντασια μας δεν ειναι?? επειδη την τοποθετουνε εξω απο τα "παραμυθακια" πιστευουν πως ειναι κατι διαφορετικο...
ε λοιπον κανουν λαθος ... αυτη η ανωτερη δυναμη που επικαλουνται ειναι και αυτη ενα παραμυθακι...
και το χειροτερο μαλιστα... ενα παραμυθακι που τοποθετει την ανθρωπινη φυση οχι απλα υποδεεστερη της θεικης αλλα ταυτοχρονα προσδιδει στην θεικη φυση ολα οσα λειπουν απο τον ανθρωπο...
τι να μπω σε λεπτομερειες?? μικρος - μεγαλος... εσωστρεφης - εξωστρεφης... αδυναμος - παντοδυναμος...
φυσικα τα παραπανω ζευγαρια θα θεωρηθουν πως παραπεμπουν σε καποια θρησκεια...
εν μερει ναι... αλλα η θρησκεια που φτιαχνει ο καθενας μονος του εμενα με τρομαζει...
βεβαια πολυ περισσοτερο με τρομαζει οταν καποιον δεν πιστευει πουθενα... οταν δηλαδη εχει αναδειξει τον εαυτο του στην υπερτατη θεοτητα....
anyway... ολα αυτα ειναι κουβεντες να λεγονται...
8εος ειναι ο,τι δεν εχουμε εξηγησει ακομα(και ισως να μην εξηγησουμε ποτε).τι πιο απλο...ουτε παραμυθι ουτε τπτ

αν δεν εισαι πιστος ισα ισα εισαι ανθρωπιστης
τι ειναι αυτα που λες για υποδεεστερη της θεικης?
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #911 στις: 24/11/08, 23:34 »
Παιδιά δεν θέλω να το παίξω αστυνόμος του forum ή ο,τιδήποτε άλλο, αλλά γιατί επιμένετε να συντηρείτε αυτό το topic που μυρίζει flames και trolling από χιλιόμετρα; Έπειτα από 37 σελίδες πιστεύετε ότι μπορείτε να πείσετε ο ένας τον άλλον για ένα τέτοιο θέμα;

Είναι σαν να ρωτάς παιδιά των οποίων οι πατεράδες τους είναι φυλακισμένοι για το αν ο πατέρας τους βρίσκεται δίκαια στη φυλακή.. Κάποιοι θα πουν όχι γιατί ο πατέρας τους μπήκε στη φυλακή για φοροδιαφυγή και κάποιοι θα πουν ναι γιατί ο πατέρας τους μπήκε φυλακή γιατί χτυπούσε τη σύζυγο του και μητέρα του παιδιού.. Τα πάντα είναι θέμα εμπειριών, το πως το βλέπει κανείς, το τι έχει ζήσει και γενικά διαφορετικού point of view..

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #912 στις: 25/11/08, 02:18 »


Φιλε Macmisias,
Μου φαινεται πως πηρες λιγο στραβα την απαντηση μου και ειλικρινα δεν ειχα καμια διαθεση να υπονοησω πως απαξιω να απαντησω η οτιδηποτε αναλογο..
Απλα απαντησα στην ερωτηση σου με την ουσια που ειναι το "οχι" στο θεμα εδω και ξεκαθαρισα πως τα υπολοιπα λεγομενα μου ειναι προσωπικη αποψη και θεμα κουβεντας απλα..

Εντάξει καμμιά παρεξήγηση , sorry κιόλας αν σε αποπήρα...

Έχω πει και ξαναπεί τις απόψεις μου για το θέμα. Η ερώτηση είναι αν πιστεύουμε στο Θεό, όχι να πείσουμε με το ζόρι ο ένας τον άλλο. Αποδείξεις για την ύπαρξη ή την μη ύπαρξη δεν υπάρχουν. Αν για παράδειγμα πάρουμε αυτά που λέει ο φίλος PlasmaPool, κάποιος που έχει αδύναμη ή καθόλου πίστη θα συμφωνήσει μαζί του. Εκείνος που πιστεύει όμως, πιστεύει ότι ο Θεός έχει επιλέξει για τους δικούς του λόγους να πάρει κάποιες ψυχές πιο νωρίς κοντά του και να ζήσουν την αιώνια ζωή στη Βασιλεία του. Αυτά  για τον άπιστο ή τον ολιγόπιστο είναι "παραμύθια της Χαλιμάς". Για τον πιστό είναι η απόλυτη αλήθεια. Με ποιά λογική; Δεν υπάρχει λογική και ας μην την ψάχνουμε...Όλες οι ερωτήσεις που μπορεί να κάνει το ανθρώπινο μυαλό ακόμα και εάν απαντηθούν θα γεννήσουν νέες ερωτήσεις. Γιατί η πίστη και ο Θεός δεν μπαίνουν στο εργαστήριο. Δεν μετριούντε. Δεν ζυγίζονται. Δεν αποδεικνύονται με εξισώσεις...Δεν ανήκουν σε αυτόν τον κόσμο...Οπότε είναι απλό. Ή πιστεύεις, ή αμφιβάλλεις και αμφιταλαντεύεσαι, ή δεν πιστεύεις.
Και μια τελευταία ερώτηση. Από πότε το 101 στα 200 είναι 48.3% ; Εγώ 50.5% το βγάζω... :)
« Τελευταία τροποποίηση: 25/11/08, 02:23 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #913 στις: 25/11/08, 09:50 »
Αν υποθεσουμε οτι υπαρχει θεος πιστευω οτι η κατασταση του κοσμου παραπεμπει σε ενεργειες που πιο πολυ προς αυτον που αποκαλειται εσεις σατανα ταιριαζουν παρα στον θεο σας.

Αλήθεια πιστεύεις ότι θα έπρεπε να ερχόμαστε σε αυτόν τον κόσμο για να καλοπερνάμε; Γιατί να φεύγουμε τότε, αργά ή γρήγορα; Δεν θα ήταν κι αυτό άδικο, να αφήνουμε τον "παράδεισο" για να πάμε στο άγνωστο ή στην ανυπαρξία; Ποιο θα ήταν το νόημα της ζωής αν όλα κυλούσαν ομαλά και όμορφα χωρίς να χρειαζόταν να κουνήσουμε το δακτυλάκι μας;

Για ποιον λόγο τώρα μοχθούμε για την επιβίωση μας, την μόρφωσή μας, την καλύτερη ζωή, την καλλιέργεια του πνεύματος; Αν δεν χρειάζεται να παραδώσουμε το πνεύμα μας πουθενά τότε όλα είναι μάταια και αρκεί μόνο η επιβίωση (κάτι που γίνεται πολύ εύκολα, ζώντας στην φύση όπως οι πρωτόγονοι) περιμένοντας το τέλος. Μια ζωή είναι, θα περάσει...

Δεν ζητώ απάντηση στα παραπάνω, ούτε θέλω να θεωρηθώ φανατικός χριστιανός ή κάτι άλλο. Ο φανατισμός δεν βοήθησε ποτέ κανέναν, η φιλοσοφία ναι.


MACMISIAS,
Υπάρχει ένα γνωστό σφάλμα προγράμματος σχετικά με το σύνολο των ψηφοφόρων. Καλύτερα να αθροίσεις μόνος σου τους ψηφοφόρους από τις επιλογές ψήφων (μόνο στην περίπτωση που κάθε ψηφοφόρος έχει μόνο 1 επιλογή ψήφου)

Αποσυνδεδεμένος monstermind

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Άντρας
  • ταδε έφη το έρισμα
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #914 στις: 25/11/08, 10:02 »
κανονικά θα έπρεπε να έχει πέσει φωτιά να σας κάψει...
όταν νομίζεις, το μόνο σίγουρο είναι οτι δεν ξέρεις.
όταν ξέρεις το μόνο σίγουρο είναι οτι είσαι υπερόπτης.

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #915 στις: 25/11/08, 10:42 »
κανονικά θα έπρεπε να έχει πέσει φωτιά να σας κάψει...

Τι εννοείς με το "κανονικά";
1. αν υπήρχε θεός θα σας είχε ήδη κάψει, επομένως ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
ή
2. ΥΠΑΡΧΕΙ θεός αλλά επειδή είναι φιλεύσπλαχνος δεν κάθεται ν' ασχοληθεί με κάποιους ακατονόμαστους εκεί κάτω που τον αμφισβητούν!
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος PlasmaPool

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #916 στις: 25/11/08, 13:24 »
Παράθεση
Αλήθεια πιστεύεις ότι θα έπρεπε να ερχόμαστε σε αυτόν τον κόσμο για να καλοπερνάμε;

Προσωπικα πιστευω οτι δεν ερχομαστε στην ζωη για να επιτυχουμε καποιον προκαθορισμενο,συγκεκριμενο σκοπο.Ο καθενας μπορει να ορισει το τι θελει να επιτυχει στην ζωη του κ αν θες κατα καποιον τροπο μεσω αυτου να της δωσει καποιο νοημα.Καποιοι επιλεγουν να διασκεδασουν να γλεντησουν να "ζησουν" κ να γευτουν καθε σταγονα της ζωης,καποιοι αλλοι να ζουνε συνετα χωρις να φτανουν σε υπερβολες.Το θεμα οσον αφορα τους δευτερους κυριως ειναι το αν η επιλογη τους αυτη ειναι συνειδητη η τους επιβαλλεται απο καποιους "αλλους" κ αυτοι την ακολουθουν χωρις να ξερουν κ να εχουν σκεφτει ποτε το γιατι.Αν ο τροπος ζωης τους επιβαλλεται τοτε πιο πολυ αιχμαλωτους θυμιζουνε παρα αυτοβουλα οντα.Το μοναδικο σιγουρο ειναι οτι καποια στιγμη θα πεθανουμε,η ελπιδα της μεταθανατιας ζωης κατα καποιο τροπο υπαρχει για να χρυσωσει το χαπι.Μακαρι να υπαρχει μεταθανατια ζωη,ποιος δεν θα ηθελε να ζει αιωνια?
Το να δεχτω ομως οτι η προ θανατου ζωη που ζουμε τωρα ειναι μια δοκιμασια για να παρω εισητηριο προς παραδεισο η προς κολαση μου φαινεται παραμυθι.
Φυσικα πιστευω οτι απο την στιγμη που γεννιομαστε πρεπει να επιδιωκουμε να περναμε οσο το δυνατον πιο ευχαριστα την ζωη μας.Σιγουρα θα υπαρξουν δυσκολιες αλλα πρεπει να τις ξεπερναμε.Εσυ δηλαδη τι πιστευεις?Οτι γεννιομαστε για να υποφερουμε?Κ μαλιστα οχι απλα να υποφερουμε αλλα να υπομενουμε στωικα κ να μην κανουμε τιποτα για να βελτιωσουμε την ζωη μας επειδη στην επομενη(?) ζωη(???) μας θα ειμαστε στον παραδεισο?

born to lose,live to win που λενε κ οι motorhead
« Τελευταία τροποποίηση: 25/11/08, 13:32 από PlasmaPool »

Αποσυνδεδεμένος monstermind

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Άντρας
  • ταδε έφη το έρισμα
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #917 στις: 25/11/08, 16:21 »
κανονικά θα έπρεπε να έχει πέσει φωτιά να σας κάψει...

Τι εννοείς με το "κανονικά";
1. αν υπήρχε θεός θα σας είχε ήδη κάψει, επομένως ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
ή
2. ΥΠΑΡΧΕΙ θεός αλλά επειδή είναι φιλεύσπλαχνος δεν κάθεται ν' ασχοληθεί με κάποιους ακατονόμαστους εκεί κάτω που τον αμφισβητούν!

το 3 βασικά...
είναι μια δοκιμασία για τους πιστούς.
όταν νομίζεις, το μόνο σίγουρο είναι οτι δεν ξέρεις.
όταν ξέρεις το μόνο σίγουρο είναι οτι είσαι υπερόπτης.

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #918 στις: 25/11/08, 18:48 »
κανονικά θα έπρεπε να έχει πέσει φωτιά να σας κάψει...

Τι εννοείς με το "κανονικά";
1. αν υπήρχε θεός θα σας είχε ήδη κάψει, επομένως ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
ή
2. ΥΠΑΡΧΕΙ θεός αλλά επειδή είναι φιλεύσπλαχνος δεν κάθεται ν' ασχοληθεί με κάποιους ακατονόμαστους εκεί κάτω που τον αμφισβητούν!
Μ'αρεσει που απαντας κιολας... :P
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος monstermind

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Άντρας
  • ταδε έφη το έρισμα
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #919 στις: 27/11/08, 01:23 »
Η πίστη σε κάτι ανώτερο, είναι ουσιαστικό στοιχείο της ανθρώπινης ύπαρξης. Η λογική, δεν μπορεί να εκθρονίσει αυτήν την ανάγκη. Όπως δεν μπορεί, και δεν έχει εκθρονίσει, και άλλες, εξίσου μη λογικές ανάκγες και πράγματα όπως την τύχη, την πιθανότητα των συγκιριών... την ελπίδα. Αλλά εάν μπορούσαμε έστω και χειρουργικά να αφαιρέσουμε απο επάνω μας αυτά τα χαρακτηριστικά τότε θα έπρεπε να βρούμε μια άλλη ονομασία για το είδος μας. Γιατί αυτά είναι που μας κάνουν "ανθρώπους"

Το "πιστεύετε στον θεό" είναι, αν το καλοσκεφτείτε, μια περίεργα αυταναίρετη ερώτηση για την οποία φυσικά δεν υπάρχει καμία απάντηση. Ο θεός αφενώς δεν ορίζεται σαφώς (σαν να σε ρωτάει κάποιος: "πιστεύεις στο σδσγφγσφςεργ?"), και το "πιστεύω" σημαίνει πρακτικά "δεν ξέρω". Η σωστή ερώτηση θα ήταν "ξέρετε πως/ποιός είναι ο θεός", η οποία με την σειρά της είναι ρητορική ερώτηση.

Εντελώς τυχαία έπεσε πρόσφατα στα χέρια μου το σύγγραμα ενός φίλου το οποίο δεν ιυοθετώ στο 100% αλλα έχει ενδιαφέρον ως άποψη. Σας το παραθέτω ενα απόσπασμα απο τον επίλογο ακριβώς επειδή πιστεύω οτι έχει ενδιαφέρον παρολο που δεν είναι άμεσα σχετικό με το (κατουσίαν ανύπαρκτο) θέμα της παρούσας συζήτησης.

------
"γιατί προόδευσε ο χρισταινικός κόσμος και όχι οι άλλοι? διότι μπορεί να μιλήσει πιο ελεύθερα εναντίον του χριστιανισμού ο άνθρωπος της δύσης απο ότι εναντίον των ντόπιων θρησκειών στην ανατολή.

ποιοί είναι όμως οι θεοί  που μπορούμε ελεύθερα να κατηγορούμε και να περιπαίζουμε χωρίς ποτέ να τους μειώνουμε την αξία? ποιοί είναι οι θεοί που επιτρέπουν ελεύθερα την ανθρώπινη βούληση, χωρίς αυτό να έχει επίπτωση στην βασιλεία τους? ποιοί είναι οι θεοί που βασιλεύουν ασχέτως των ανθρωπίνων πράξεων, που δεν θίγονται απο τίποτα, που είναι απρόσβλητοι? ποιοί είναι οι θεοί που δεν θίγονται ούτε καν απο τα καραγκιοζιλίκια που ξίνονται εν ονόματι τους (σπονδές χλαμιδοφορεμένων)?


Είναι ο Ζευς και οι αρχαιοελληνικοί θεοί. Ο Ζευς είναι ανώτερος όλων των θεών, διότι είναι αμόλυντος και δεν προσβάλλεται απο τίποτα. Τον Δια μοπρείς να τον απεικονίσεις ντυμένο ή γυμνό, ακόμα και να τον κάνεις γελοιογραφια. Τον Δία μπορείς να τον πείς ξεμωραμένο, βρωμόγερο, ξεδοντιασμένο, ξεφτίλα... ότι θές! Η ίδια η ελληνική μυθολογία τον σχολιάζει συχνά δυσμενώς. Αυτά όμως δεν υποβιβάζουν καθόλου το μεγαλείο του.

Το μεγαλείο του Διός δεν βρίσκεται στους ναούς, ούτε στον Όλυμπο, ούτε στους ουρανούς. Βρίσκεται στα μουσεία, στις βιβλιοθήκες, στα πανεπιστήμια, στην γνώση, στην πρόοδο, στην ελευθερία. Βρίσκεται σε οτιδήποτε κάνει μια κοινωνία να είναι αξιοζήλευτη."
-----

(παρεπιπτόντως.... αυτό το "μαρέσει που απαντάς κιόλας" θα μπορούσε να μπει σαν σχόλιο κάτω απο όλες τις απαντήσεις εδω μέσα)  :P
« Τελευταία τροποποίηση: 27/11/08, 01:32 από monstermind »
όταν νομίζεις, το μόνο σίγουρο είναι οτι δεν ξέρεις.
όταν ξέρεις το μόνο σίγουρο είναι οτι είσαι υπερόπτης.

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #920 στις: 27/11/08, 02:51 »
με μπερδεψες.... >:( >:( >:(
(τι σημαινει αυταναίρετη;)
Με δυο λογια..ή μαλλον αστο καλυτερα,καλυτερα να απαντησεις με ενα ναι ή όχι...
Λες οτι δεν μπορουμε να μιλαμε για τον Θεο γτ ειναι ενα πνευμα κατι "μη συγκεκριμενο", γιαυτον τον λογο δεν μπορουμε ουτε να αμφισβητησουμε την υπαρξη του ούτε να την αποδειξουμε;...
αλλα σε προηγουμενο ποστ μας ειπες οτι θα πεσει φωτια να μας καψει;(διευκρινησε αν ησουν ειρωνικος ή οχι... :P)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος monstermind

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Άντρας
  • ταδε έφη το έρισμα
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #921 στις: 27/11/08, 13:01 »
ε... κοίτα να δεις... αν το αντιμετωπίσεις λογικά καταλήγεις σε κάτι τέτοιο ανάλογα βέβαια με την περίσταση γιατί δεν είναι όλα όπως πάντα.

καταλαβαίνεις τι λέω έτσι?

 :P
όταν νομίζεις, το μόνο σίγουρο είναι οτι δεν ξέρεις.
όταν ξέρεις το μόνο σίγουρο είναι οτι είσαι υπερόπτης.

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #922 στις: 27/11/08, 13:06 »
Αρνουμαι να σε αφησω να με τρελανεις...
Φασκεις και αντιφασκεις με σκοπο να με λολανεις... :P
Οποτε εν μενων στο πρωο μου ποστ..μ'αρεσει που του απανταμε σοβαρα... :-\ :D :P
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος e.t.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
  • First we'll take Manhattan, then we'll take Berlin
    • Προφίλ
    • trafficjam
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #923 στις: 30/11/08, 22:33 »
οποιος λεει οτι δεν πιστευει σε καποιο θεο λεει ψεματα...
ή απλα ειναι πολυ πολυ πολυ ΕΓΩΙΣΤΗΣ!!!

"Η αδυναμια στην οποια βρισκομαι ν'αποδειξω οτι δεν υπαρχει Θεος,μου αποκαλυπτει την υπαρξη του.."
Μπριγιερ

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #924 στις: 30/11/08, 22:58 »
"Η αδυναμια στην οποια βρισκομαι ν'αποδειξω οτι δεν υπαρχει Θεος,μου αποκαλυπτει την υπαρξη του.."
Μπριγιερ

Εγώ λέω να το αλλάξω λίγο και να το κάνω ως εξής:
"Η αδυναμία στην οποία βρίσκομαι να αποδείξω ότι υπάρχει Θεός, μου αποκαλύπτει την ανυπαρξία του..." :P

...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
49 Απαντήσεις
20503 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/07, 18:07
από Anaximandros
9 Απαντήσεις
4437 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/05, 04:25
από manitou
3 Απαντήσεις
2552 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/05, 09:38
από Spilios
6 Απαντήσεις
3355 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/06, 16:11
από Twix
233 Απαντήσεις
63704 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/08, 15:23
από vartanis
23 Απαντήσεις
9432 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/08, 23:07
από iliolousth
104 Απαντήσεις
33517 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/09, 12:57
από BluesMe
16 Απαντήσεις
6929 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/07, 18:38
από ameli
72 Απαντήσεις
22829 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 20:56
από zeromancer
15 Απαντήσεις
6828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/08, 19:34
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)