Αποστολέας Θέμα: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€  (Αναγνώστηκε 27921 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #100 στις: 10/02/12, 13:38 »
προφανώς με τη λογική ότι σου προτείνει αυτή το παιδί και θα ναι φτηνότερη?
Ναι, δεν είναι δύσκολο να καταλάβει κανείς ότι αυτή μου προτείνει. Το θέμα είναι γιατί; Η φθήνια από μόνη της δεν λέει κάτι.

Δυστυχώς μου αφήνεις την εντύπωση ότι δεν έχεις καταλάβει το βασικό αυτής της κουβέντας.

Η ΑΚΡΙΒΕΙΑ είναι αυτή που δε λέει κάτι. Η "φτήνεια" όπως την αποκαλείς λέει πάρα πολλά...

Αποσυνδεδεμένος glambrakop

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #101 στις: 10/02/12, 18:49 »
Δυστυχώς μου αφήνεις την εντύπωση ότι δεν έχεις καταλάβει το βασικό αυτής της κουβέντας.

Η ΑΚΡΙΒΕΙΑ είναι αυτή που δε λέει κάτι. Η "φτήνεια" όπως την αποκαλείς λέει πάρα πολλά...
Ευτυχώς, το έχω καταλάβει. Είπα "η φθήνια ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ". Αυτό σημαίνει ότι αν μια κιθάρα είναι φτηνή και μόνο τι να το κάνω; Δεν ψάχνω μόνο ευρώ αλλά και ήχο.

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #102 στις: 10/02/12, 19:04 »
Δυστυχώς μου αφήνεις την εντύπωση ότι δεν έχεις καταλάβει το βασικό αυτής της κουβέντας.

Η ΑΚΡΙΒΕΙΑ είναι αυτή που δε λέει κάτι. Η "φτήνεια" όπως την αποκαλείς λέει πάρα πολλά...
Ευτυχώς, το έχω καταλάβει. Είπα "η φθήνια ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ". Αυτό σημαίνει ότι αν μια κιθάρα είναι φτηνή και μόνο τι να το κάνω; Δεν ψάχνω μόνο ευρώ αλλά και ήχο.
είναι δική μου ιδέα μόνο ή μήπως συμβαίνει το αντίθετο...?
Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

Αποσυνδεδεμένος glambrakop

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #103 στις: 10/02/12, 19:11 »
είναι δική μου ιδέα μόνο ή μήπως συμβαίνει το αντίθετο...?
Είναι δική σου ιδέα. Πλέον δεν το πιστεύω.
Βασικά ανάλογα πού αναφέρεσαι.  Εγώ δεν πιστεύω ότι η τιμή μιας κιθάρας καθορίζει και το πόσο ταιριάζει στον καθέναν και πόσο "καλή" είναι.
Αν πάλι πιστεύεις ότι ισχύει αυτό, τότε η άποψή μου είναι η παραπάνω^^^ και αν το πιστεύεις εσύ ότι ισχύει είναι θέμα δικό σου.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/02/12, 19:15 από glambrakop »

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #104 στις: 10/02/12, 19:35 »
Μα ρε συ στην προτείνει και μάλιστα με video που ακούς καρφί τον ήχο της και μάλιστα σε blues φάση και αναλύει και όλα τα σπεκς.

Δηλαδή μετά το video κατέληξες στο συμπέρασμα ότι είναι "φτηνή" (με ο,τι και να σημαίνει αυτό) και ότι δε σου κάνει.

Αποσυνδεδεμένος glambrakop

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #105 στις: 10/02/12, 20:06 »
Είπα εγώ ποτέ κάτι τέτοιο; Να καταλαβαινόμαστε. Είπα ποτέ ότι δεν μου άρεσε; Είπα ότι δεν μου κάνει; Μου λέει ο hot_sauce ότι στην προτείνει και είναι και πιο φθηνή. Χαίρω πολύ. Το "μου την προτείνει" το κατάλαβα. Προφανώς. Ήθελα όμως να δω και γιατί την προτείνει, του άρεσε κάτι, έχει να επισημάνει κάτι έξτρα; Επίσης μου λέει ο hot_sauce ότι "είναι και πιο φθηνή". Γι' αυτό του είπα ότι αυτό από μόνο του δεν λέει κάτι. Συνεννοηθήκαμε τώρα;

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #106 στις: 10/02/12, 20:21 »
Είπα εγώ ποτέ κάτι τέτοιο; Να καταλαβαινόμαστε. Είπα ποτέ ότι δεν μου άρεσε; Είπα ότι δεν μου κάνει; Μου λέει ο hot_sauce ότι στην προτείνει και είναι και πιο φθηνή. Χαίρω πολύ. Το "μου την προτείνει" το κατάλαβα. Προφανώς. Ήθελα όμως να δω και γιατί την προτείνει, του άρεσε κάτι, έχει να επισημάνει κάτι έξτρα; Επίσης μου λέει ο hot_sauce ότι "είναι και πιο φθηνή". Γι' αυτό του είπα ότι αυτό από μόνο του δεν λέει κάτι. Συνεννοηθήκαμε τώρα;

Όχι. Και χαλάρωσε λιγάκι.

Στην προτείνει για όλους τους λόγους που λέει η ίδια η PRS στο video
και για τα λινκς που έχει στη σελίδα της PRS ακριβώς κάτω από το βιντεάκι στα οποία η κιθάρα είναι ηχογραφημένη σε διάφορα κομμάτια.

Τη πιο έξτρα να σου πει ο άνθρωπος;

Δεν είναι τυχαίο που από το ύφος σου καταλάβαμε 3-4 άτομα ότι ΔΕΝ σου άρεσε η κιθάρα.

Μας πετάς και το περί υποκειμενικότητας του ήχου των ακουστικών και της φτήνιας και μας ταχτοποιείς.

Κατά τη γνώμη σου σε ποιο από τα λεγόμενα σου πρέπει να στηριχτώ και να καταλάβω ότι τη θεώρησες ένα καλό όργανο;




Αποσυνδεδεμένος glambrakop

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #107 στις: 10/02/12, 20:47 »
Κατά τη γνώμη σου σε ποιο από τα λεγόμενα σου πρέπει να στηριχτώ και να καταλάβω ότι τη θεώρησες ένα καλό όργανο;
Σε κανένα. Αλλά ούτε και μπορείς να στηριχθείς από τα λεγόμενά μου ότι δεν τη θεώρησα. Δεν ξέρω από πού τα βγάζεις τα συμπεράσματα αυτά. Όπως είδες, στο επόμενο ποστ του, ανέλυσε παραπάνω τη σκέψη του. ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΗΘΕΛΑ. Τέλος. Συγχαρητήρια στον Kosthrash που το κατάλαβε αυτό και δεν έκατσε να το φιλοσοφήσει. Και σιγά το ύφος δηλαδή που όλοι καταλάβατε ότι δεν μου άρεσε η κιθάρα. Όταν δεν γράφεις με 15 smileys σε κάθε μήνυμα και 82 θαυμαστικά, δεν σημαίνει ότι το ύφος αγριεύει. Τα πράγματα είναι όπως δηλώνουν τα λεγόμενά μου και όχι το ύφος αυτών. Και τέλος, αυτό με το περί υποκειμενικότητας του ήχου και της φθήνιας που σε απογείωσε, εδώ πέρα το έμαθα και το ενστερνίστηκα. Άρα δεν το πέταξα, αλλά μου το πετάξατε.

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #108 στις: 10/02/12, 20:58 »
Δε με απογειώνει κάτι.

Απορώ απλά με το πως ταξινομείς τα πράγματα και προσπαθώ να καταλάβω τι γνώμη έχεις για τις PRS που προσωπικά τις θεώρησα εξαιρετικές ηχητικά στα λεφτά τους για να μπορώ να προτείνω/αντι-προτείνω κάτι άλλο.

Αφού συμφωνούμε ότι από τα λεγόμενα σου δεν βγαίνει σαφής άκρη, όλα καλά και ανθηρά.

Αφού τα πράγματα λοιπόν είναι έτσι όπως είναι και δεν έχουν κάποιο ύφος και όλα αυτά τα ωραία
εγώ παραμένω ανίκανος να καταλάβω τι ψάχνεις από μια κιθάρα και αν δεν αρχίσεις να ξεσκαρτάρεις λίγο τις προτάσεις που γίνονται, δε θα καταλήξεις κάπου.


Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #109 στις: 10/02/12, 22:02 »
είναι δική μου ιδέα μόνο ή μήπως συμβαίνει το αντίθετο...?
Εγώ δεν πιστεύω ότι η τιμή μιας κιθάρας καθορίζει και το πόσο ταιριάζει στον καθέναν και πόσο "καλή" είναι.
Ούτε και εγώ το πιστεύω αυτό. Έχει διαμάντια και διαμάντια σε καλές τιμές.
Αλλά αν το χέρι δεν είναι διαμάντι....δύσκολα τα πράγματα....
Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #110 στις: 11/02/12, 00:50 »
4)Που να ξέρω σε τι θέση θα εισαι; :P Ξέρεις ότι για αγορές από εξωτερικό πληρώνεις τελωνεία και τα λοιπά; Δε μπορείς να πας Αμερική και να γυρίσεις με όργανο αδήλωτο. Πρέπει να πληρώσεις την εισαγωγή αν δεν απατώμαι. Θέλει πατέντα αυτό αλλά ας απαντήσει κάποιος πιο ειδικός.


Την βάζεις σε μία θήκη μέσα την φοράς στην πλάτη σου και ξεμπέρδεψες. Τουλάχιστον έτσι ξέρω και έχω μάθει οτί κάνουν γιατί είχαν και εγώ αυτήν την απορία κάποτε.

Αποσυνδεδεμένος glambrakop

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #111 στις: 11/02/12, 12:15 »
Την βάζεις σε μία θήκη μέσα την φοράς στην πλάτη σου και ξεμπέρδεψες. Τουλάχιστον έτσι ξέρω και έχω μάθει οτί κάνουν γιατί είχαν και εγώ αυτήν την απορία κάποτε.
Χρήσιμο αυτό, thnx  :up . Θα το ψάξω κιόλας.

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #112 στις: 11/02/12, 17:12 »
Αυτό προϋποθέτει νομίζω να φύγεις με θήκη απο δω χωρίς να είμαι και σίγουρος.

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #113 στις: 12/02/12, 11:29 »
Αυτό προϋποθέτει νομίζω να φύγεις με θήκη απο δω χωρίς να είμαι και σίγουρος.


Γιατί; Που θα το ξέρουν; Θα θυμούνται ότι έφυγε από εδώ με θήκη ή θα του ζητήσουν απόδειξη για την θήκη;  :P


Πάντως ότι και να ναι πάρε γερή θήκη φίλε μου! Μην τα λυπηθείς μια τόσο ακριβή κιθάρα θέλει καλή προστασία (με πτήση θα έρθεις δεν ξέρεις τι γίνεται) αν και κατά 99% θα σου δώσουν μία μαζί με την κιθάρα και μάλιστα βαλίτσα.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #114 στις: 18/03/12, 23:34 »
Επιτέλους ανακοινώθηκε η τιμή για την PRS SE Angelus (Standard & Custom). Gaaaaaaaaaasssssssssss!!!!! :P

http://www.dv247.com/search/0/0/ProductQuantity/Descending/prs+se+angelus/1/
Life is too short for bad tone

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
5391 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/03, 18:25
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
7 Απαντήσεις
6892 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/05, 13:03
από ερεβος
5 Απαντήσεις
4360 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/11, 15:57
από groovymood
2 Απαντήσεις
2359 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/11, 15:26
από soma1
10 Απαντήσεις
7246 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/11, 20:37
από karhar
8 Απαντήσεις
4245 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/12, 13:55
από T@sos
5 Απαντήσεις
11048 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/13, 09:55
από naikmama
2 Απαντήσεις
3015 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/15, 22:07
από marley78
5 Απαντήσεις
7140 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/15, 16:20
από kingjulio
8 Απαντήσεις
4556 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/16, 11:51
από Απόλλων