Αποστολέας Θέμα: Δεν μπορώ να καταλάβω τη διαφορά;  (Αναγνώστηκε 31461 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DKiout

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά!
Είμαι καινούργιος σε αυτήν τη σελίδα, οπότε εύχομαι να ξεκίνησα καλά, ανοίγοντας εδώ το θέμα της ερώτησης μου.
Είμαι βαρύτονος και πηγαίνω σε δύο χορωδίες. Έχω φτάσει τη φωνή μου μέχρι στιγμής, σε όλες σχεδόν τις εκτάσεις ενός τενόρου, αντίθετα με ενός μπάσου, που δεν μπορώ να κατέβω πολύ χαμηλά και πονάει ο λαιμός μου, όταν προσπαθώ.
Μερικές φορές, έχω φτάσει τη φωνή μου, ακόμα πιο ψιλά, αλλά δεν αισθάνομαι ότι την αλλάζω ή ότι αντιγράφω κάποιον κόντρα-τενόρο. Έχω παρακολουθήσει βίντεο και στο youtube κι έχω δει βαρύτονους, που γίνονται κόντρα-τενόροι σε κάποια ή και όλα τα σημεία του τραγουδιού κι έχω διαβάσει ότι το είδος φωνής είναι διαφορετικό από την έκταση φωνής.
Αυτοί δηλαδή, δεν αλλάζουν τη φωνή τους ή έχουν τόση ψιλή έκταση;
Κι εάν όντως έχω τόσο ψιλές νότες, γιατί αισθάνομαι τη φωνή μου αλλοιωμένη και γυναικεία όταν πάω να εξασκηθώ σε τέτοια κομμάτια;
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν μπορώ να καταλάβω τη διαφορά;
« Απάντηση #1 στις: 26/04/14, 21:12 »
Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά!
Είμαι καινούργιος σε αυτήν τη σελίδα, οπότε εύχομαι να ξεκίνησα καλά, ανοίγοντας εδώ το θέμα της ερώτησης μου.
Είμαι βαρύτονος και πηγαίνω σε δύο χορωδίες. Έχω φτάσει τη φωνή μου μέχρι στιγμής, σε όλες σχεδόν τις εκτάσεις ενός τενόρου, αντίθετα με ενός μπάσου, που δεν μπορώ να κατέβω πολύ χαμηλά και πονάει ο λαιμός μου, όταν προσπαθώ.
Μερικές φορές, έχω φτάσει τη φωνή μου, ακόμα πιο ψιλά, αλλά δεν αισθάνομαι ότι την αλλάζω ή ότι αντιγράφω κάποιον κόντρα-τενόρο. Έχω παρακολουθήσει βίντεο και στο youtube κι έχω δει βαρύτονους, που γίνονται κόντρα-τενόροι σε κάποια ή και όλα τα σημεία του τραγουδιού κι έχω διαβάσει ότι το είδος φωνής είναι διαφορετικό από την έκταση φωνής.
Αυτοί δηλαδή, δεν αλλάζουν τη φωνή τους ή έχουν τόση ψιλή έκταση;
Κι εάν όντως έχω τόσο ψιλές νότες, γιατί αισθάνομαι τη φωνή μου αλλοιωμένη και γυναικεία όταν πάω να εξασκηθώ σε τέτοια κομμάτια;
Ευχαριστώ

 
Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα.
Σωστά, το είδος της φωνής είναι ανεξάρτητο τις περισσότερες φορές απο την έκταση της φωνής λόγω του ότι παίζει ρόλο η περιοχή που η φωνή σου είναι λαμπερή. Ένας τενόρος και ένας βαρύτονος μπορούν να πουν και οι δυο το ΜΙ αλλα είναι τελείως διαφορετικος ο τρόπος που θα το βγαλουν. Ο βαρύτονος θα το πει πιο σφιγμένα καθώς πλησιάζει στα όρια της έκτασης του ενώ ο τενόρος πιο ηχυρα και λαμπερά, και φυσικά αυτο είναι και κάτι που οι συνθέτες έχουν πάντα κατά νου.
 
Τώρα, υποψιάζομαι πως αυτο που κανεις εσύ είναι να χρησιμοποιείς χωρίς να το καταλαβαίνεις το φαλσετο σου. Είναι πολύ συνηθισμένο φαινόμενο. Τώρα αν είσαι όντως κόντρα τενόρος είσαι πολύ τυχερός, σου προτείνω να το κυνηγήσεις γιατί δεν είναι συχνό φαινόμενο. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας σε έναν έμπειρο δάσκαλο  φωνητικής και με μια γρήγορη ακρόαση θα μπορέσει να σου πει τι συμβαίνει με την φωνή σου, ενημέρωσε μας για τα αποτελεσματα!

Αποσυνδεδεμένος DKiout

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Δεν μπορώ να καταλάβω τη διαφορά;
« Απάντηση #2 στις: 27/04/14, 18:49 »
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Ήταν πληρέστατη και κατανοητή.
Θα το ψάξω και θα σας ενημερώσω σύντομα!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Δεν μπορώ να καταλάβω τη διαφορά;
« Απάντηση #3 στις: 27/04/14, 19:14 »
Μιας και ήρθες στο φόρουμ μας, στείλε επίσης καμιά ηχογράφησή σου για να σε ακούσουμε ;)

http://forum.kithara.gr/index.php?board=61.0

Αποσυνδεδεμένος DKiout

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Δεν μπορώ να καταλάβω τη διαφορά;
« Απάντηση #4 στις: 27/04/14, 19:29 »
Πολύ ευχαρίστως! Αλλά με τι φωνή; Βαρύτονου, Τενόρου ή Κόντρατενόρου;  :P
Υ.Γ.: Μπάσου με τίποτα  ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3205 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/08, 09:40
από Evangelos 123
10 Απαντήσεις
4032 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/08, 10:51
από hoba
4 Απαντήσεις
2278 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/09, 22:36
από Ιππέας
8 Απαντήσεις
3187 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/10, 03:15
από Mike Moss
10 Απαντήσεις
3559 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/11, 19:38
από kirk (IBANEZ RG370) hammet
14 Απαντήσεις
4264 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/11, 22:09
από Υπνοβάτης...
25 Απαντήσεις
27606 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/11, 00:11
από songless_bird
3 Απαντήσεις
4302 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/11, 14:44
από Vaiking
8 Απαντήσεις
4289 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/12, 20:56
από Adrift
21 Απαντήσεις
7382 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/13, 10:38
από tech21man