Αποστολέας Θέμα: Νεος, μικρος, λαμπατος ενισχυτης  (Αναγνώστηκε 15345 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γεια χαρρρρα!
Λοιπόν παίδες σκέφτομαι να πουλήσω τον ενισχυτή μου(marhall jcm 900,100 watt) kai αγοράσω έναν καινούργιο ενισχυτή αρκετά μικρότερο σε watt(20αρη) με απώτερο σκοπό να τον χρησιμοποιώ σπίτι και σε χαλαρές πρόβες.
Επειδή θέλω όλο το gain να το δίνουν τα πετάλια απο το pedalboard θα ήθελα ο ενισχυτής να έχει πολύ καλά καθαρά.Προσανατολίζομαι σε fender αλλά θα ήθελα να ακούσω πολλές πολλές προτάσεις.
Ευχαριστώ
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Νεος, μικρος, λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #1 στις: 03/12/11, 12:51 »
Δε  ξερω ποσα χρηματα θες να διαθεσεις αλλα επειδη κ εγω προσανατολιζομαι σε τετοια αγορα,εχω στα υποψιν peavy classic 30,tubemeister 18,bogner alchemist,bugera v22,koch studiotone με τον τελευταιο να ξεφευγει σε τιμη λιγο...Απο αυτους εχω δοκιμασει τον peavy ο οποιος εχει πολυ καλα καθαρα αλλα κ τα βρωμικα του ειναι πολυ ικανοποιητικα

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Νεος, μικρος, λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #2 στις: 03/12/11, 13:38 »
Aν θέλεις καλά καθαρά, τότε οι Fender είναι σίγουρα μια καλή επιλογή. Π.χ. ένας Blues Junior. Ένας τέτοιος ενισχυτής όμως θα έχει εντελώς διαφορετική χροιά από τον JCM900 στον οποίο έχεις συνηθίσει, οπότε πρέπει να είσαι σίγουρος ότι θα σού δώσει τον ήχο που θέλεις σε συνδυασμό με τα πετάλια σου. Φαντάζομαι ότι ο Bugera V22 θα είναι πιο κοντά στον ήχο του Marshall. Επιπλέον έχει ρύθμιση της ισχύος ώστε να μπορείς να τον χρησιμοποιείς σε full ένταση σε μία πρόβα ή στη μισή περίπου ένταση στο σπίτι και είναι πολύ οικονομικός.

Πάντως για να γίνουν πιο συγκεκριμένες προτάσεις, ίσως θα έπρεπε να μάς πεις σε ποια μουσικά είδη κινείσαι και ποιός είναι ο προϋπολογισμός σου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεος, μικρος, λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #3 στις: 03/12/11, 14:17 »
καταρχήν σας ευχαριστώ και τους 2
@noe13
 o koch ακούγεται παρα πολυ καλός και παρα πολύ ευέλικτος. Όντως είναι πιο ακριβός απο τους άλλους και δεν τον έχω ακούσει ποτέ απο κοντά. που τον δοκίμασες?

@απολλων
Για τον blues junior έλεγα και εγω πυ, ναι μεν τον άκουσα αλλα δεν τον δοκίμασα με το p.board γιατι λόγο μεγέθους δεν μπορούσα να το κουβαλήσω.οσον αφορά τα μουσικά είδη είναι πιο πολύ anathema, porcupine tree, p.g lost, red sparowes  (post rock γενικότερα) αλλά θα ήθελα για λιιιγο gain για φάσεις HIM και λιιιγο πιο πολύ για ISIS(ξερω καμία σχεση με τα αλλα αρα πρέπει να συμβιβαστω)
Για τον προϋπολογισμό πιστεύω πως μπορώ να φτασω τα λεφτα του koch.δλδ να πουλήσω τον marshall και να βάλω και αλλα $
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Νεος, μικρος, λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #4 στις: 03/12/11, 16:11 »
Απο αυτους εχω δοκιμασει τον peavy ο οποιος εχει πολυ καλα καθαρα αλλα κ τα βρωμικα του ειναι πολυ ικανοποιητικα

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Νεος, μικρος, λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #5 στις: 03/12/11, 16:51 »
Προσωπικά θα πήγαινα σε Blues Junior, πάρα πολύ καλά καθαρά στα λεφτά του, και δεν σε βγάζει μόνο σε "χαλαρές πρόβες", αλλά και σε μικρομεσαία live ανετότατα, παραμένοντας πεντακάθαρος. Επίσης είναι φοβερή πεταλομηχανή. Τον έχω 2 χρόνια, όπως και ο άλλος κιθαρίστας της μπάντας και είμαι 100% ικανοποιημένος.

Έχω δοκιμάσει σε live και τον Peavey Classic 30 που έχει επίσης εξαιρετικά καθαρά και συνεργάζεται και αυτός μια χαρά με πετάλια.

Για τον Koch έχω ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια, δυστυχώς δεν τον έχω ακούσει από κοντά αλλά σίγουρα θα αξίζει μία δοκιμή.

Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Νεος, μικρος, λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #6 στις: 03/12/11, 17:32 »
Ο ήχος του blues junior δεν είναι ότι καλύτερο (κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον). Έχει εξαιρετικά καθαρό ήχο με άπλετο headroom, αλλά το gain του δεν μού αρέσει ιδιαίτερα. Πάντως όλες οι κριτικές που έχω διαβάσει λένε ότι σαν ενισχυτής για χρήση με πετάλια είναι πολύ καλός, οπότε αν σκoπεύεις να πάρεις το gain από τα πετάλια σου ίσως σε βολέψει μια χαρά. Eίναι αρκετά ελαφρύς (14 κιλά), έχει ωραίο spring reverb και καλή κατασκευή. Στα αρνητικά θα πρέπει να βάλουμε την έλλειψη FX loop (αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο) και την τιμή του που είναι κάπως αλμυρή. Με 500 Ευρώ υπάρχουν και άλλες επιλογές όπως o Bugera V22 που αναφέρθηκε ήδη, ο Blackheart BH15, o Hayden HGT-A20, και ο Peavey Valve King 112.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/12/11, 21:38 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεος, μικρος, λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #7 στις: 03/12/11, 20:42 »
@zeromancer αν είσαι απο θεσσαλονίκη, νομίζω πως είχα δει έναν Koch στον Ζάχο.
Επίσης δες οπωσδήποτε τον bugera v22. τα καθαρά του απλά δεν υπάρχουν, για το crunch ας το συζητήσουμε.. :)

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Νεος, μικρος, λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #8 στις: 03/12/11, 21:28 »
Επειδή θέλω όλο το gain να το δίνουν τα πετάλια απο το pedalboard

Γι' αυτό πρότεινα τον junior, πράγματι το drive του είναι ΟΚ για blues αλλά τίποτε ιδιαίτερο, σε αντίθεση με τα καθαρά.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεος, μικρος, λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #9 στις: 04/12/11, 14:35 »
το κολλημα με τον blues junior ειναι η έλλειψη του fx loop. το οποιο ειναι απαραίτητο για μεν, οποτε μαλλον θα προσανατολιστώ σε κατι αλλο.
απο τον ζαχο θα περασω μια βολτα ;)
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Νεος, μικρος, λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #10 στις: 04/12/11, 14:50 »
Eγώ θα πρότεινα επίσης τον Hughes & Kettner Statesman Dual EL84. Πολύ καλός ενισχυτής με Γερμανική ποιότητα κατασκευής, με εξαιρετικό καθαρό κανάλι αλλά και πολύ ωραίο overdrive (ακόμα κι αν δεν το χρησιμοποιείς, καλό είναι να υπάρχει). 20W, 2 κανάλια με boost και twang επιλογές που ελέγχονται από τον ποδοδιακόπτη που έρχεται με τον ενισχυτή, 12άρι ηχείο, accutronics spring reverb και FX loop. Στο DV247 κοστίζει γύρω στα 600 Ευρώ. Τον είχα δει ο Thomann φτηνότερα πριν λίγο καιρό (499 Ευρώ αν θυμάμαι καλά), αλλά τώρα δεν φαίνεται να τον έχει πλέον.

Δεδομένου ότι θέλεις τον ενισχυτή για το σπίτι και για πρόβες, έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο να αγοράσεις κεφαλή και καμπίνα αντί για combo;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεος, μικρος, λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #11 στις: 04/12/11, 15:09 »
@απολλων
ναι εννοειται πως δεν με πειράζει να αγοράσω κεφαλι+καμπίνα.Βασικά θα ήταν και το καλυτερο και αυτο που σκεφτομαι
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεος, μικρος, λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #12 στις: 04/12/11, 15:18 »
@απολλων
ειναι ο ιδιος με αυτοω απλως σε περισσοτερα watt?
http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Hughes-Kettner-Statesman-Dual-EL34-BK-Head-Black-50W/art-GIT0015548-000
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Νεος, μικρος, λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #13 στις: 04/12/11, 15:59 »
H κεφαλή αυτή είναι περίπου ίδια, αλλά έχει λάμπες EL34 αντί για EL84. Επιπλέον έχει ξεχωριστό EQ για κάθε κανάλι.

Απ' ό,τι βλέπω τo Musicstore έχει και τον Dual EL84 για 515 Ευρώ...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεος, μικρος, λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #14 στις: 04/12/11, 18:15 »
μπορεις να μου πεις ποια ειναι η διαφορα στους δυο τυπους λαμπας?τοξερω οτι ειναι κ στο google αλλα ειμαι σιγουρος πως θα μου το εξηγησεις καλυτερα ;D
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Νεος, μικρος, λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #15 στις: 04/12/11, 18:35 »
μπορεις να μου πεις ποια ειναι η διαφορα στους δυο τυπους λαμπας?τοξερω οτι ειναι κ στο google αλλα ειμαι σιγουρος πως θα μου το εξηγησεις καλυτερα ;D

Mην είσαι τόσο σίγουρος... :P

Από την περιορισμένη μου εμπειρία πάντως, θα έλεγα ότι σε γενικές γραμμές οι EL34 έχουν μάλλον περισσότερο headroom από τις EL84 (αν σε ενδιαφέρουν τα καθαρά), αν και όχι τόσο όσο οι 6L6. Οι EL34 έχουν πιο "σκοτεινό" και κάπως συμπιεσμένο (compressed) ήχο σε σχέση με τις EL84 που είναι πιο λαμπερές, με περισσότερα πρίμα. Bέβαια πολλά εξαρτώνται από τα άλλα χαρακτηριστικά του ενισχυτή, οπότε στην πράξη ίσως είναι δύσκολο να αντιληφθείς ποιές ηχητικές διαφορές οφείλονται συγκεκριμένα στον τύπο της λάμπας.

Ελπίζω ότι αν κάνω λάθος, θα βρεθεί κάποιος πιο έμπειρος να με διορθώσει... ::)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Νεος, μικρος, λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #16 στις: 05/12/11, 10:09 »
Πρόσφατα μου τράβηξε την προσοχή και ο καινούργιος VHT AV-GT1-20 Lead 20 που με 2 κανάλια, 4 προενισχύτριες για πολύ gain και reverb, φαίνεται πολύ καλή και ισορροπημένη πρόταση στα 400€.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Νεος, μικρος, λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #17 στις: 05/12/11, 13:14 »
Οπως κ ο καινουριος blackstar ht-40 aκουγεται πολυ καλος οπως και οι μικροτεροι blackstar

http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht_club_40_venue_combo.htm



Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Νεος, μικρος, λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #18 στις: 05/12/11, 14:13 »
Φιλε Zero, αν θελεις ενα μικρο, ελαφρυ, φουλ-λαμπατο hand-wired ενισχυτη με tube-driven effects loop, τοτε ακου και αυτον τον VHT:

http://www.thomann.de/gr/vht_special_6_combo_ultra.htm
http://www.vhtamp.com/avsp16u.html



Φυσικα και ολοι οι παραπανω προαναφερθεντες ενισχυτες εχουν φανταστικα καθαρα, ομως μιας και θα παιρνεις οπως λες την παραμορφωση σου απο τα πεταλια σου, πιστευω οτι θα πρεπει να τους δοκιμασεις με τα πεταλια σου μπροστα/στο effects loop αναλογως, μιας και δεν ειναι fr/fr (ολοι εχουν τον "χαρακτηρα" τους).

Παντως δεν ειναι κριμα να δωσεις τοσα λεφτα σε ενισχυτη και να παιρνεις την παραμορφωση σου απο πεταλια? ;)


Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Νεος, μικρος, λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #19 στις: 05/12/11, 15:06 »
Παντως δεν ειναι κριμα να δωσεις τοσα λεφτα σε ενισχυτη και να παιρνεις την παραμορφωση σου απο πεταλια? ;)
Ναι, και εγώ ήθελα να το ρωτήσω αυτό, what's up with that, zero?
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Νεος, μικρος, λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #20 στις: 05/12/11, 16:47 »
Τεμπέλικη ερώτηση, αλλά ο Ζάχος έχει Bugera;
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Νεος, μικρος, λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #21 στις: 05/12/11, 17:31 »
αν βρεις τον studiotone μεταχειρισμενο,νομιζω πως θα κανεις μια καλη επιλογη,αρκει (εννοειται) να ειναι σε αριστη κατασταση.
Τυχαινει να ειμαι ευτυχης κατοχος του.
φοβερα καθαρα με πολλες δυνατοτητες παραμετροποιησης τους και βρωμικα σε σημειο που θα ξεχασεις τα πεταλια σου για πολυ καιρο (εκτος εαν παιζεις death).
παντως,ακομη και τα 20 βατ δεν ειναι ευκολα για χρηση στο σπιτι.εχει ενταση ο διαβολεμενος :)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Νεος, μικρος, λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #22 στις: 05/12/11, 20:36 »
Πρόσφατα μου τράβηξε την προσοχή και ο καινούργιος VHT AV-GT1-20 Lead 20 που με 2 κανάλια, 4 προενισχύτριες για πολύ gain και reverb, φαίνεται πολύ καλή και ισορροπημένη πρόταση στα 400€.


Σε κάποιο άλλο thread κάναμε λόγο για αυτό τον ενισχυτή. Μερικά demo που πέτυχα στο youtube ήταν εξαιρετικά ενδιαφέροντα. Ο ενισχυτής έχει αρκετά καλό καθαρό κανάλι με μάλλον ουδέτερο χαρακτήρα και ακούγεται ιδανικό για πετάλια. Το βρώμικο κανάλι προσφέρει τα πάντα από crunch μέχρι high gain χωρίς να χάνει ευκρίνεια. Το reverb δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα, αλλά αυτό είναι το μόνο αρνητικό που εντόπισα.

Επαναλαμβάνω όλα αυτά είναι απλά ηχητικές εντυπώσεις από video και όχι από προσωπική δοκιμή. Πάντως δείχνει μηχάνημα με πολύ καλό value for money.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεος, μικρος, λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #23 στις: 08/12/11, 18:52 »
@kosthras
ισως εχεις δικιο οσον αφορα τα λεφτα αλλα δεν θα με πειραζε να παιρνω το gain του ενισχυτη και να κανω πειραματισμους και με τα πεταλια. δεν ξερω ακριβως ποσα  θα διαθεσω. πολυ ωραιος μου φαινεται και ο H&K και θ αηθελα πολυ να δω πως θα συνεργαζεται με το πεταλι της H&K το οποιο και εχω...θα δω.παντως σιγουρα θα δοκιμασω στον Ζαχο τον koch που τον εχει και σε b-stock.
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: Νεος, μικρος, λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #24 στις: 10/12/11, 15:35 »
εγω θα ηθελα να ξερω κατα ποσο οι λαμπες προενισχυσης παιζουν ρολο στο gain ενως ενισχυτη ειδικα οταν μιλαμε για high gain...δηλαδη ο gigmaster εχει 1 preamp tube ενω ο tubemeister 2...παρολαυτα ο engl φαινεται πως εχει σαφως περισσοτερο drive....μηπως αυτη η νεα γενια μικρων ενισχυτων ειναι πιο πολυ υβριδικη τεχνολογια με χρηση solid state στοιχειων τουλαχιστων στη προενισχυση?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
146 Απαντήσεις
64931 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/08, 21:10
από Jezus
25 Απαντήσεις
22426 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/08, 16:47
από dunkan
30 Απαντήσεις
11501 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/11, 19:28
από Jezus
24 Απαντήσεις
9855 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/08, 11:09
από Johnie Darko
47 Απαντήσεις
15161 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/11, 23:51
από Jezus
20 Απαντήσεις
7819 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/10, 07:54
από Kosthrash
8 Απαντήσεις
4299 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/11, 19:35
από Jezus
11 Απαντήσεις
4579 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/12, 15:04
από Απόλλων
81 Απαντήσεις
21232 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/13, 15:57
από Jezus
11 Απαντήσεις
7194 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/17, 18:15
από ntinosblues