Αποστολέας Θέμα: M-Audio: Ηχογραφεί διπλάσιες συχνότητες!  (Αναγνώστηκε 9828 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Chris_SYN8ETHS

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
  • ΜΟΥΣΙΚΟΣΥΝΘΕΤΗΣ-Ενορχηστρωτής-Παραγωγός
    • Προφίλ
Απ: M-Audio: Ηχογραφεί διπλάσιες συχνότητες!
« Απάντηση #25 στις: 03/04/12, 03:00 »
το vegas είναι για επεξεργασία βιντεο και ήχου. Περισσότερο για βίντεο αλλα πολύ βολικό και επαγγελματικό εξίσου και για τον ήχο. Δεν φταίει το πρόγραμμα γιατί όπως ανέφερα παλιά με άλλο μικτάκι και άλλη κάρτα ήχου, περνιόταν στην ηχογράφηση, ότι ακριβώς έδινε το αρμόνιο!
..Chris_KoRg..

Αποσυνδεδεμένος Chris_SYN8ETHS

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
  • ΜΟΥΣΙΚΟΣΥΝΘΕΤΗΣ-Ενορχηστρωτής-Παραγωγός
    • Προφίλ
Απ: M-Audio: Ηχογραφεί διπλάσιες συχνότητες!
« Απάντηση #26 στις: 03/04/12, 03:15 »
στην ουσί αυτά τα κουμπάκια στέλνουν το σήμα στο κανάλι μέσα στο πρόγραμμα που θα ηχογραφήσω. Αν δεν τα ενεργοποιήσω πάνω στη κονσόλα, τότε δεν με αφήνει να γράψω. Δε πηγαίνει σήμα όταν παίζω κάτι στο όργανο.
Δηλαδή τι γίνεται? Το αρμόνιο το ακούω κανονικά απ τα μονιτορ (μιλάω τωρα σε άσχετο χρόνο και εκτός προγράμματος ηχογράφησης, απλα όταν προβάρω κάτι για την πάρτη μου). Όταν όμως θέλω να γράψω στο πρόγραμμα και πρέπει να ενεργοποιήσω τα κουμπάκια της κονσόλας, με το που τα πατήσω, είναι σαν να ξαναπροσθέτεται δεύτερη φορά το αρμόνιο πάνω στο προηγούμενο!!!! Με αποτέλεσμα να το ακούω με διπλάσιο όγκο πρίμα κτλ! Πρέπει δηλαδή να βρω τρόπο να απενεργοποιήσω το πρώτο αρμόνιο που ακούω ανοίγοντας το pc και τα μονιτορ και οταν είναι να γράψω να ακούω μόνο το ένα σήμα του αρμονίου το οποίο θα είναι αυτό που πηγαίνει στο πρόγραμμα!!!  μπέρδεμαααα!!
..Chris_KoRg..

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: M-Audio: Ηχογραφεί διπλάσιες συχνότητες!
« Απάντηση #27 στις: 03/04/12, 09:02 »
Για να ειμαι ειλικρινης, δεν καταλαβαινω γιατι δεν δοκιμαζεις να αποσυνδεσεις τελειως τη κονσολα απο την αλυσιδα του σηματος σου και να συνδεσεις τα ηχεια και την πηγη που θες να ηχογραφησεις κατευθειαν πανω στην καρτα.

Απο τη στιγμη που δεν ηχογραφεις πολλα σηματα συγχρονως, αλλα ενα-ενα σταδιακα ( ετσι φανταζομαι δουλευεις ) η κονσολα ειναι αχρηστη, συν το γεγονος πως περισσοτερο μειον ειναι στον ηχο σου ( ιδιαιτερα της συγκεκριμενης εταιριας ) παρα κατι σου προσφερει!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: M-Audio: Ηχογραφεί διπλάσιες συχνότητες!
« Απάντηση #28 στις: 03/04/12, 11:20 »
Μηπως ηχογραφεις 2 καναλια monο και εχοντας τα και τα 2 pan-αρισμενα κεντρο αυξανεται η συνολικη ενταση και σου δινει την αισθηση διπλο-ηχογραφημενου;
Αν ηχογραφεις με 2 καναλια στην εισοδο της καρτας (left & right) , δοκιμασε να pan-αρεις το ενα τερμα δεξια και το αλλο τερμα αριστερα.

People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Chris_SYN8ETHS

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
  • ΜΟΥΣΙΚΟΣΥΝΘΕΤΗΣ-Ενορχηστρωτής-Παραγωγός
    • Προφίλ
Απ: M-Audio: Ηχογραφεί διπλάσιες συχνότητες!
« Απάντηση #29 στις: 03/04/12, 15:34 »
Την κονσόλα την χρειάζομαι διότι έχω κι άλλα πράγματα πάνω συνδεδεμένα. Μικρόφωνο, 2ο synth κτλ! 
Τα pan είναι σωστά γυρισμένα.. Πρέπει να ψάξω κάτι άλλο , αλλά τι?...
..Chris_KoRg..

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: M-Audio: Ηχογραφεί διπλάσιες συχνότητες!
« Απάντηση #30 στις: 03/04/12, 16:45 »
χμ..μήπως βοηθούσε κάποιο screenshot του DAW σε στιγμή ηχογράφησης?

Αποσυνδεδεμένος Chris_SYN8ETHS

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
  • ΜΟΥΣΙΚΟΣΥΝΘΕΤΗΣ-Ενορχηστρωτής-Παραγωγός
    • Προφίλ
Απ: M-Audio: Ηχογραφεί διπλάσιες συχνότητες!
« Απάντηση #31 στις: 03/04/12, 18:13 »
μπα..δεν θα καταλάβεις κάτι απο την φότο εκεί.. Έχει να κάνει καθαρά με την συνδεσμολογία.. Θα ανεβάσω φότο με το πως είναι συνδεμένα τα καλώδια απο την κάρτα και τα όργανα, μέχρι την κονσόλα.. Ίσως να φανεί τότε κάτι!
..Chris_KoRg..

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: M-Audio: Ηχογραφεί διπλάσιες συχνότητες!
« Απάντηση #32 στις: 03/04/12, 20:46 »
δοκιμασες αν αυτός ο ((διπλασιασμός)) αναπαράγεται οπως λες ,παρακάμπτοντας τον μίκτη?δόκιμασε δηλαδή απο την κάρτα ήχου κατεθείαν σε ενα αλλο ηχοσύστημα ή σε ακουστικά απο την κάρτα αν εχει τέτοια έξοδο.  Μου μυρίζει είτε λαθος ρύθμιση στο πρόγραμμα σου ,είτε λάθος δρομολόγηση σήματος στον μίκτη.
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: M-Audio: Ηχογραφεί διπλάσιες συχνότητες!
« Απάντηση #33 στις: 03/04/12, 21:54 »
Την κονσόλα την χρειάζομαι διότι έχω κι άλλα πράγματα πάνω συνδεδεμένα. Μικρόφωνο, 2ο synth κτλ! 
Τα pan είναι σωστά γυρισμένα.. Πρέπει να ψάξω κάτι άλλο , αλλά τι?...

Δε διαφωνω με αυτο, αλλα τα χρησιμοποιεις ολα συγχρονως οταν ηχογραφεις;

Γιατι εαν τελικα ηχογραφεις καναλι καναλι τα οργανα, τοτε καλυτερα να αποφυγεις μια low budget κονσολα στο σημα σου. Περισσοτερο κακο κανεις, παρα καλο ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Chris_SYN8ETHS

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
  • ΜΟΥΣΙΚΟΣΥΝΘΕΤΗΣ-Ενορχηστρωτής-Παραγωγός
    • Προφίλ
Απ: M-Audio: Ηχογραφεί διπλάσιες συχνότητες!
« Απάντηση #34 στις: 04/04/12, 00:52 »
δεν τα χρησιμοποιώ όλα ταυτόχρονα. Απλά είναι διαθέσιμα αναπάσα στιγμή να τα χρησιμοποιήσω. Κανάλι κανάλι γράφω στο πρόγραμμα. Και κάποια στιγμή θέλω να ψαχτώ για μια RME κάρτα ήχου και μεγαλύτερη κονσόλα, ίσως yamaha.
Θα πειραμματιστώ να γράψω απ ευθείας απ την κάρτα αν γίνεται.. Πρέπει απλά να συνδέσω τα καλώδια του αρμονίου
(L - R) στις εξόδους τις κάρτας?? Συγνώμη αν ρωτάω ηλίθια πράγματα, αλλά οι γνώσεις μου, αλλού περιορίζονται!!!
Εν το μεταξύ, αυτός που μου τα σύνδεσε όλα, τράβηξε και 2 καρφιά απο την κάρτα ήχου, πάνω σε ένα στερεο κανάλι της κονσόλας! Και είναι σαν να έχω το άνοιξε-κλείσε ήχου του pc διαθέσιμο σε ένα κανάλι πάνω στη κονσόλα, είτε να  πειράζω το eq κτλ!
..Chris_KoRg..

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: M-Audio: Ηχογραφεί διπλάσιες συχνότητες!
« Απάντηση #35 στις: 04/04/12, 01:17 »
Επαναλαμβανω πως ολη αυτη η συνδεση μου φαινεται λιγο "κουλη", εως απιστευτα χαζη!

Δηλαδη υπαρχει το ενδεχομενο η κονσολα να δινει πισω το σημα της καρτας κατα τη διαρκεια της ηχογραφησης, ετσι; Εφοσον η καρτα "γυριζει" στη κονσολα ( και φανταζομαι τα ηχεια ειναι πανω στη κονσολα ), αυτο σημαινει πως ενδεχομενως να στελνεις ξανα το σημα της.....στην εισοδο της καρτας!

Οταν ηχογραφεις, απο που ακους;

Εφοσον δε τα χρησιμοποιεις ολα συγχρονως, προτιμησε να παρεις μια καλη καρτα ηχου πολυκαναλη, παρα να βαλεις παρα πολλα "αντικειμενα" στην αλυσιδα του σηματος σου! Εαν παρεις μαλιστα RME καρτα, δεν υπαρχει λογος να παρεις καποια κονσολα! Δεν ειναι αμεσα απαραιτητη για να ηχογραφησεις και να μιξαρεις!!


Θα συνδεσεις στο INPUT της καρτας το δεξι κι αριστερο καναλι του αρμονιου! Τo output ειναι η εξοδος της καρτας ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Chris_SYN8ETHS

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
  • ΜΟΥΣΙΚΟΣΥΝΘΕΤΗΣ-Ενορχηστρωτής-Παραγωγός
    • Προφίλ
Απ: M-Audio: Ηχογραφεί διπλάσιες συχνότητες!
« Απάντηση #36 στις: 04/04/12, 02:09 »
Απ τα μονιτορ ακουω οταν ηχογραφω. Το αρμονιο ειναι πανω στην κονσολα και τα μονιτορ. Σιγουρα απο καπου επιστρεφει το σημα και εκει χαλαει το πραμα! θα δοκιμασω να βαλω το οργανο απευθειας πανω στη καρτα για να αποκλεισουμε το ενδεχομενο να φταιει η καρτα... Συντομα θα δειξω φοτο  για το πως ειναι η ολη συνδεση αναλυτικα και να βρουμε το προβλημα!
Μετα θα ηθελα να μου πειτε πως θα πρεπει να γινει η συνδεση των οσων διαθετω ωστε να ειναι σωστα απο θεωρητικης αλλα και λειτουργηκης πλευρας..  Την καρτα μου και την κονσολα μου σας τα δειχνω στην αρχη του θεματος σε φοτο!
 
« Τελευταία τροποποίηση: 04/04/12, 02:11 από Chris_SYN8ETHS »
..Chris_KoRg..

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: M-Audio: Ηχογραφεί διπλάσιες συχνότητες!
« Απάντηση #37 στις: 04/04/12, 02:36 »
Ρε παιδιά ότι συνδεσμολογία και να παίζει, πώς γίνεται κατά την ηχογράφηση να ακούγεται οκ ο ήχος από τα monitor και κατά το playback να ακούγεται "διπλός"? :o

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: M-Audio: Ηχογραφεί διπλάσιες συχνότητες!
« Απάντηση #38 στις: 04/04/12, 11:49 »
xrhsimopoio kai ego konsola, stelno to sima meso aux, kai epistrefei kanonika to stin konsola meso line in...kai apo tis kentrikes exodous paei sta hxeia mou...tetoio problima den eixa pote...mipos stelneis to sima meso ton kentrikon exodon kai epistrefoun san line in?
 
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
9534 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/03, 11:31
από Βραζίλης
3 Απαντήσεις
2666 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/05, 16:01
από Fusalida
5 Απαντήσεις
5112 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/09, 18:45
από Crossroad
8 Απαντήσεις
3669 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/08, 00:45
από Lightstringer
4 Απαντήσεις
2609 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/09, 23:45
από scarface5323
SM Pro Audio V-Machine

Ξεκίνησε από denisgiann Εφέ

1 Απαντήσεις
2463 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 21:05
από korakios
5 Απαντήσεις
2909 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/12, 13:50
από Wise_One
8 Απαντήσεις
4006 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/13, 20:28
από kbasilis
0 Απαντήσεις
6622 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/14, 22:38
από krios80
2 Απαντήσεις
7524 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/15, 12:03
από Βραζίλης