Αποστολέας Θέμα: Ευρωπαϊκή καπνο-απαγόρευση και ελληνικό άβατο  (Αναγνώστηκε 101030 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Πρόσεξε να δεις papous.. Τώρα κατάλαβα τι εννοούσες με την παράθεση κάποιας μελέτης.. Κάθε θεωρία πρέπει να επαληθεύεται, σωστά; Πως επαληθεύεται μια θεωρία; Με 2 τρόπους.. Απόδειξη και στατιστική.. Όλα τα papers στα διεθνή journals έχουν συγκεκριμένη δομή.. 1ο κεφάλαιο (abstract και μια γενική περιγραφή της μελέτης), 2ο κεφάλαιο (απόδειξη με μαθηματικά, φυσική, χρησιμοποίηση άλλων ήδη αποδεδειγμένων θεωριών, κ.α.), το 3ο κεφάλαιο περιγράφει το στατιστικό δείγμα και τους περιοριστικούς παράγοντες αυτού, το 4ο κεφάλαιο παρουσιάζει την οικονομετρική ανάλυση των δειγμάτων (ανάλυση ευαισθησίας, διαστήματα εμπιστοσύνης, ελέγχους υποθέσεων κατανομών, κ.λ.π) ενώ το 5ο κεφάλαιο συνδυάζει όλα τα παραπάνω και βγάζει το αποτέλεσμα το οποίο είναι πλέον κατά 99% έγκυρο..

Όταν έχουμε να κάνουμε με την ανακάλυψη ενός φαρμάκου, φυσικά και θα χρησιμοποιηθούν πειραματάνθρωποι, γιατί όπως ακριβώς ανέφερες, άλλο η κυτταρική καλλιέργεια και άλλο ο συσχετισμός πάρα πολλών παραγόντων που απαρτίζουν τον ανθρώπινο οργανισμό.. Όμως όταν έχουμε να κάνουμε με την εξέρευση της σχέσης του αίτιου και του αιτιατού τότε τα πράγματα απλουστεύονται πάρα πολύ.. Απλά μελετάνε όλες τις περιπτώσεις κακοηθών όγκων του πνεύμονα ασθενών που θα "επισκεφθούν" κάποιο νοσοκομείο και μαθαίνουν αν ο ασθενής ήταν καπνιστής.. Simple as that.. Μετά παίρνοντας αυτά τα δείγματα οι ακαδημαϊκοί τα χρησιμοποιούν στα papers τους και αφού αποδεικνύουν για ποιο λόγο το κάπνισμα με τις ουσίες που περιέχει προκαλεί ανεξέλεγκτη αναπαραγωγή των κυττάρων, φτιάχνουν ένα ωραιότατο survey, που βρίθει αλήθειας μέχρι εκεί που δεν πάει άλλο.. Φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις την διαφορά μεταξύ διάγνωσης και θεραπείας.. Στην πρώτη περίπτωση μπορείς εύκολα να διαγνώσεις μια αιτία (αν εμφανίζεται πολλές φορές) ενώ στην δεύτερη απαιτούνται πολλά "πειράματα" και φυσικά η έκβαση των πειραμάτων αυτών δεν είναι πάντα και η ευτυχέστερη.. :(

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ

@qrusticks, macmisias , κι ολοι οι υπολοιποι που θελετε να κοψετε το καπνισμα

ενταξει ρε παιδια , θελετε να το κοψετε και μπραβο σας ....ομως τη δικια σας αδυναμια να κανετε κατι που εσεις εχετε αποφασισει να κανετε και παρασυρεστε θα την πληρωσουμε ολοι?  ειναι παραλογο το να ζητας τα αυτονοητα ? .......να υπαρχουν χωροι για μας που καπνιζουμε και δεν θελουμε να κοψουμε το καπνισμα?

Πραγματικά συγνώμη, αλλα η συγκεκριμένη επιλογή λέξεων ήταν το λιγότερο αστεία... Αν μη τη άλλο , η επιλογή να κάνεις κάτι τέτοιο, μόνο αδυναμία δεν είναι...

Ρε καρντασι κι εγω συγνωμη αλλα γιατι δεν προσπαθεις να διαβασεις λιγο καλυτερα αυτο που εγραψα?...κι επεξηγω:

Ειπαν καποια απο τα παιδια που καπνιζουν οτι "μακαρι να εφαρμοστει ο νομος μηπως και καταφερω να κοψω το τσιγαρο" .....κι εγω πανω σε αυτο ρωτησα.....οτι ενταξει εσυ θελεις να κοψεις το καπνισμα (και καλα θα κανεις) ομως αν εσυ βγαινεις σε ενα μπαρακι που οι αλλοι καπνιζουν και δεν θελουν να κοψουν το  τσιγαρο κι εσυ το μυριζεις και τελικα το ξαναρχιζεις, θα πρεπει να κοψουμε ολοι το καπνισμα επειδη εσυ εισαι αδυναμος να επιβαλεις στον ευατο σου μια αποφαση (δηλαδη το να κοψεις το τσιγαρο)  που μονο σου επελεξες?

....ετσι τωρα σου φαινεται αστειο αυτο που ρωταω?

http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
@faser

1. Μια και ρωτας για το ασφαλιστικο , θα σου προτεινα να δεις τι εγραψα και σε εκεινο το τοπικ μετα απο αυτα που τραβηξα τους τελευταιους μηνες....δηλαδη μη σωσει και με ασφαλισει το ΙΚΑ ποτε...αρκει να μου δωσει το δικαιωμα να ασφαλιστω εγω που γουσταρω ....και στο φιναλε να μην επιβαρυνω και τα ταμεια των μη καπνιστων με τις τυχον δικες μου ασθενειες.

2. Κοιτα ,κατα πρωτον ανεφερα τα αριθμητικα παραδειγματα γιατι καποιοι αρχισαν να λενε οτι επιβαρυνουμαι το περιβαλλον με το καπνο μας κι ηθελα να δειξω την ποσο τεραστια διαφορα εχει μια καθημερινη δραστηριοτητα ολων μας (μεταφορικο μεσο, παραγωγη πλαστικων) απο μια αλλη καθημερινη δραστηριοτητα που κανει ενα μεγαλο ποσοστο ανθρωπων (τσιγαρο) σχετικα με την επιδραση στο περιβαλλον.
Δεν μπορεις ρε φιλαρακι δηλαδη να με κατηγορεις οτι μολυνω την ατμοσφαιρα καπνιζοντας οταν εσυ , κανοντας μια βολτα στο κεντρο της πολης με το αυτοκινητο σου εξαπολυεις τοσο μονοξειδιο του ανθρακα  οσο δεν θα μπορεσω να παραγω εγω στην ζωη μου ακομα κι αν γινω Χαιλαντερ.

Κατα δευτερον , δεν ειναι ακριβως ετσι η φαση που λες με τον κλειστο χωρο και το μηχανακι......το οτι το μονοξειδιο του ανθρακα δεν μυριζει κι ιδιαιτερα ουτε ειναι ευκολα ορατο με το ματι δεν σημαινει απαραιτητα οτι η περιεκτικοτητα του σε ενα κυβικο μετρο ατμοσφαιρικου αερα σε εναν ανοιχτο χωρο ειναι μικροτερη απο αυτη που εχει ενας κλειστος χωρος στον οποιον καπνιζουν θεριακληδες...απλα στο τσιγαρο καιγεται χαρτι και ξεραμενο φυτο κι ετσι παραγεται πολυ περισσοτερος καπνος ......ο οποιος ομως μεσα δεν εχει μονο CO , εχει διαφορα στοιχεια κι ενα πολυ μικρο ποσοστο CO ....ομως επειδη ειναι πυκνος και "βρωμαει" ....δημιουργει την εντυπωση στον περισσοτερο κοσμο οτι ολο αυτο το ντουμανι ειναι βλαβερο....πραγμα που αν ηταν αληθεια, θα ειχαμε ψοφησει ολοι ηδη απο δηλητηριαση.
(δεν ξερω κατα ποσο εγινα κατανοητος, προσπαθησα να τα πω οσο πιο αναλυτικα μπορουσα κι οσο μου επιτρεπουν οι γνωσεις μου κι οι λεκτικες μου ικανοτητες......ππαντως σε καμια περιπτωση δεν εννοω οτι δεν ειναι βλαβερος ο καπνος του τσιγαρου απλα δεν ειναι τοσο οσο θελουν να τον παρουσιασουν ορισμενοι.)

3. Αν η συζητηση κι νομος αυτος ηταν μονο για "δημοσιους χωρους" του στυλ νοσοκομεια, σταθμοι, κλπ ...δεν θα υπηρχε νομιζω κανενας να διαφωνει με το ολο θεμα......το προβλημα ειναι οτι θελουν να το εφαρμοσουν σε ολους τους δημοσιους κλειστους χωρους (καφε, κλαμπ, συναυλιακοι χωροι , κλπ) και το μεγαλυτερο προβλημα ειναι οτι οι συμφορουμιτες μας συμφωνουν απολυτα με αυτη τη παραλογη αποφαση.

Για την ιστορια , οταν κι εγω βγω για καφε δεν γουσταρω να παω σε ενα χωρο που θα χρειαζομαι φωτα ομιχλης για να δω τον συνομιλητη μου...οποτε απλα δεν ξαναπαταω εκει (ή αντε μια φορα που ετυχε και του παραπονεθηκαμε του τυπου οτι το μαγαζι του εχει απαραδεκτο εξαερισμο).

"Πρέπει να κρίνουμε και να προσαρμοζόμαστε και φυσικά να ενεργούμε με μέτρο"
........δεν διαφωνω καθολου κι ουτε νομιζω οτι διαφωνουν στην πλειοψηφια τους οι καπνιστες ή τουλαχιστον απο αυτους που εγω εχω γνωρισει.


Τωρα οσον αφορα τις ασθενειες και το καπνισμα....το μονο που εχω να σου πω ειναι οτι η καταχρηση ποτε (ή τουλαχιστον σχεδον ποτε) δεν εκανε καλο σε κανεναν.....απο κει και περα , δεν θα σου διαφωνησω οτι το καπνισμα σαν καταχρηση μπορει να προκαλεσει μεγαλες ζημιες , οπως επισης μπορει να συμβει το ιδιο αν φορας λακ ή ζελε στα μαλλια σου με τα κιλα, αν καθεσαι 14 ωρες κολημενος μπροστα στην οθονη του υπολογιστη σου, αν μιλας στο κινητο 1000 λεπτα την ημερα, αν πινεις 5 λιτρα κρασι καθημερινα, αν κατεβαζεις 2 κιλα κοψιδια ή μια πιτσα γιγας καθε βραδυ βλεποντας ταινια, κλπ κλπ .

Κοιτα να δεις , καπνιζω περιπου 20 χρονια πλεον ( ναι ειμαι βλακας , ευχαριστω πολυ) και μεχρι και πριν καμια 8 χρονια δεν ειχα και κανεναν ιδιαιτερο προβλημα με την υγεια μου.....οχι βεβαια οτι και τωρα ειμαι του θανατα (φτου φτου) αλλα απο τοτε που σταματησα να πηγαινω για κανα μπασκετακι,να κανω καμια βολτα με τα ποδαρακια μου κι αρχισα να καπνιζω 3 με 4 πακετα την ημερα ( εβαλα και καμια 10ρια κιλα παραπανω) ......εχω παρατηρησει λοιπον οτι μου βγαινει η γλωσσα μεχρι να ανεβω στον δευτερο οροφο αν χρησημοποιησω τις σκαλες.....ε, δεν φταιει μονο το τσιγαρο, φταινε και τα κιλα , φταιει κι η τεμπελια μου , φταιει και το ξερο μου το κεφαλι που βαριεμαι να κουνησω το δαχτυλο μου .

Λεω λοιπον στο ευατο μου , καθε φορα που λαχανιαζω οτι απο αυριο θα το ελαττωσω, θα ξεκινησω καμια ψιλοδιαιτα, θα γραφτω σε κανα γυμναστηριο...κι οταν τελικα γυρναω κοματια απο την δουλεια τα εχω ξεχασει ολα.....αναβω το τσιγαρακι μου, ξαπλωνω τις ποδαρες μου και τρωω τα σουβλακια μου βλεποντας το καινουργιο επεισοδιο lost που βγηκε ....και την αλλη μερα , φτου απο την αρχη!

Θελω να πιστευω οτι καποια απο τις επομενες μερες, θα γυρισει καμια στροφη παραπανω ο εγκεφαλος μου και θα το κανω στα αληθεια...ομως ειναι αλλο πραγμα το να γινει απο δικια μου αποφαση κι αλλο ειναι να προσπαθουν να μου το επιβαλλουν με το ζορι...και στο φιναλε , εγω αγανακτησα και προσπαθω να το ελαττωσω , καποιος αλλος μπορει να μην γουσταρει να το κανει αυτο.....ποιος ειμαι εγω? ο σωτηρας του?  ;)

@jesus

Νομιζω οτι την γνωμη μου για ολα αυτα που λες την εχω ηδη πει (και μαλιστα πανω απο μια φορα) ....με το να επαναλαμβανομαστε ξανα και ξανα , δεν πιστευω οτι θα μας οδηγησει καπου.
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Chorrer, καταρχάς να σου δώσω συγχαρητήρια για τον τρόπο που γράφεις :D.. Πραγματικά παραστατικός και χιουμοριστικός όπου χρειάζεται.. Απλά μια διευκρίνιση..

Όταν μιλούσα για τους πόρους που αντί να πηγαίνουν σε πιο χρήσιμα κονδύλια, κατευθύνονται προς την θεραπεία ασθενειών που προκαλούνται από καταχρήσεις παντός είδους, δεν εννοούσα το ασφαλιστικό.. Φυσικά και θυμάμαι τι είχες περάσει με την περιπέτεια σου (τα είχες γράψει άλλωστε με αρκετά γλαφυρό τρόπο) και αν θυμάσαι είχα συμμετάσχει και εγώ στο topic δηλώνοντας ανοιχτά κατά της δημόσιας ασφάλισης και κυρίως κατά της κοροϊδίας του κράτους να πληρώνουμε 2 φορές την υγειονομική μας περίθαλψη (φόροι από την μία και κρατήσεις μισθού προς τα ταμεία από την άλλη).. Βασικά αναφερόμουν στην καθ'αυτό διανομή των φόρων μας.. Όταν εσύ πληρώνεις €10 σε φόρους εκ των οποίων τα €3 πηγαίνουν στη θεραπεία των καπνιστών, τότε δεν επιβαρύνουν οι καπνιστές τον προϋπολογισμό του κράτους έστω και εν αγνοία τους; Θα μου πεις βέβαια, εγώ πληρώνω τα €10 και γουστάρω τα €3 να πηγαίνουν εκεί, αλλά αν θέλουμε ευνομούμενη κοινωνία πρέπει να βάζουμε το σύνολο πάνω από το εγώ μας..

Και κάτι άλλο.. Προσωπικά γυμνάζομαι γύρω στα 7-8 χρόνια (με διαλείμματα βέβαια για σπουδές στο εξωτερικό, στρατούς, κ.λπ.).. Ε, ακόμα και μετά από τόσα χρόνια, όταν γυρίζω και εγώ από την δουλειά, θέλω να πέσω ξερός σε ένα κρεβάτι, αλλά τελικά αποφασίζω να πάω για κανένα δίωρο στο γυμναστήριο.. Το να πάρω την απόφαση μου είναι υπερβολικά δύσκολο αλλά όταν πάω τα ξεχνάω όλα (κούραση, έγνοιες).. Με αυτό θέλω να σου πω, ότι όλα είναι θέμα κινήτρων.. Μην θεωρείς ότι επειδή νιώθεις reluctant να κάνεις κάτι, δεν θα το κάνεις.. Βάλτο σκοπό, αν το θες πραγματικά και είναι σίγουρο ότι θα επωφεληθείς ;).. Μια απόφαση είναι όλα.. Α, αν έχεις και παρέα, η ώρα περνάει ακόμα πιο εύκολα..

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Πραγματικά συγνώμη, αλλα η συγκεκριμένη επιλογή λέξεων ήταν το λιγότερο αστεία... Αν μη τη άλλο , η επιλογή να κάνεις κάτι τέτοιο, μόνο αδυναμία δεν είναι...
Ρε καρντασι κι εγω συγνωμη αλλα γιατι δεν προσπαθεις να διαβασεις λιγο καλυτερα αυτο που εγραψα?.
....ετσι τωρα σου φαινεται αστειο αυτο που ρωταω?
Τελικά και οι 2 έχουμε πρόβλημα με την ανάγνωση... Μίλησα για επιλογή λέξεων... :P :P
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
@προς καπνιστες του τοπικ

Ρε παιδια θελω ειλικρινα να σας ρωτησω αν εχετε καταλαβει τι ακριβως θελει να εφαρμοστει απο τον συγκεκριμενο νομο, δηλδη σκεφτειται λιγο:

1. Τελος πια το σκηνικο παω να αραξω σε μια καφετερια και να παιξω ενα ταβλακι ( και 2 και τρια) , να χτυπησω ενα καφεδακι και να γκρινιαζω για την κωλοφαρδια του αλλου.....εκτος κι αν δεν καπνιζω ή ειμαι διατεθιμενος μετα απο καθε παρτιδα να βγαινω εξω να "παρω την δοση μου" και σας ρωταω ειναι ειναι χαλαρωση και διασκεδαση ή βασανιστηριο και καταπιεση?


Καταρχην λεγονται καφετεριες γιατι πας εκει να πιεις τον καφε σου, και οχι καπνιστηρια για να πας να καπνισεις τον καθε ενα.
Ωραια, εσυ να πιεις τον καφε σου, να παιξεις το ταβλακι σου, να κανεις και το τσιγαρακι σου, εγω δεν εχω προβλημα. Εγω ομως που θελω να πιω τον καφε μου και να παιξω το ταβλακι μου, χωρις ομως να αναπνεω τον καπνο των αλων, τι θα κανω? Γιατι δεν υπαρχει καμια καφετερια που να απαγορευεται το καπνισμα... (ακουστηκαν τα σταρμπακς, εκει καφε εχει, ταβλακι δεν ξερω, Εμο σιγουρα  ;) , αλλα στην περιοχη που μενω δεν υπαρχουν).
Τι θελω να πω-  στο θεμα διασκεδαση σε εσενα οι επιλογες ειναι ανοιχτες ολες, σε εμενα καμια... το θεωρεις δικαιο και αυτο? Η ελευθερια σου να καπνισεις να ειναι πανω απο την ελευθερια μου να μην εισπνεω τον καπνο σου ενω πινω τον καφε μου? Μηπως ειμαι παραλογος?
@Γενικα

Για να καταλαβετε λιγο γιατι  αγανακτουμε τοσο πολυ καποιοι απο μας τους αθεοφοβους τους καπνιστες και γιατι μιλαμε συνεχως για το περιβαλλον , να προσπαθησω να σας τα βαλω σε αριθμους:

1. Ενα παπακι (σαν αυτο που εχει ο Μανος) το οποιο ειναι καινουργιο με ρυθμισμενο καρμπυρατερ , κανει ιδανικη καυση συμφωνα με τα ευρωπαικα προτυπα, δεν εχει τρυπια εξατμιση , κλπ κλπ ...παραγει σε μια ωρα τοσο CO (μονοξειδιο του ανθρακα) οσο θα παρηγαγαν 100 καπνιστες εαν καπνιζαν ασταματητα για 100 χρονια(και μπορει να κανω λαθος και στα μηδενικα και να ειναι περισσοτερα).
...προσπαθηστε λιγο να φανταστειτε ποσα οχηματα κυκλοφορουν καθημερινα στους δρομους , ποσα απο αυτα δεν ειναι σωστα ρυθμισμενα κι συνυπολογιστε σε αυτο το γεγονος οτι ενα αυτοκινητο παραγει 4 με 5 φορες περισσοτερο CO  απο οτι ενα παπακι!


Μαλλον δεν εχεις καταλαβει οτι οι πιο πολυ ΔΕΝ φοβουντε να μην παθουν καρκινο μετα απο 30 χρονια αν αναπνευσουν τον καπνο σου, αλλα οτι πολυ απλα ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να αναπνευσουν καθολου οταν υπαρχει καπνος στον χορο!
Μαλλον δεν σου εχει συμβει ποτε να μην μπορεις να αναπνευσεις καθολου απο τον καπνο του αλλου, πιστευω ειναι πολυ πιο επωδυνο απο το να μην μπορεις να καπνισεις σε μια συναυλια...
Και οπως ειπα πιο πανω, εγω μια χαρα ταξιδευω με την μουσικη σε μια συναυλια, εσυ γιατι χρειαζεσαι και το τσιγαρο?
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ναι, αλλά λέει ο chorrer οτι εφόσον επιτρέπεται το κάπνισμα, γιατί τη λες σε μένα τον καπνιστή?
Και επίσης λέει ο chorrer....γιατί δεν λες στους καταστηματάρχες να βελτιώσουν τον εξαερισμό.
Και το τρίτο επιχείρημα που λέει είναι οτι με τόσο ρύπανση από τα καυσαέρια, ο καπνός μου σε χάλαει?

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com

@jesus

Νομιζω οτι την γνωμη μου για ολα αυτα που λες την εχω ηδη πει (και μαλιστα πανω απο μια φορα) ....με το να επαναλαμβανομαστε ξανα και ξανα , δεν πιστευω οτι θα μας οδηγησει καπου.

Τελος, δεν νομιζω οτι τα εχεις απαντησει απο μια ακαιρεη οπτικη γωνια (μπαινεις μονο στη θεση του καπνιστη και καθολου σε αυτου που εχει προβλημα), αλλα απαντησε τουλαχιστον αυτο που ειπα πιο πανω-
Πως θα ενιωθες αν ειχες ασθμα και δεν μπορουσες να πας ΠΟΥΘΕΝΑ να διασκεδασεις, γιατι δεν θα μπορουσες να αναπνευσεις πουθενα λογο καπνου απο τσιγαρα?
Για εμενα το να καπνιζεις και να μην μπορει ο αλλος να το αντεξει ειναι το ιδιο με το να παρκαρεις το αυτκινητο σου πανω στο πεζοδρομιο και να μην μπορει να περασει το ατομο με κινητικα προβληματα, η μαμα με το παιδι στο καροτσακι, ο παππους με τη μαγκουρα... εσενα σε βολευει και εισαι και ενναλακτικος με το να βαλεις το αυτοκινητο σου εκει, καταπιεζεσαι με το να ψαχνεις μιση ωρα για να αραξεις 4 τετραγωνα πιο κατω, αλλα αυτο που καταπιεζεται πραγματικα δεν ειναι αυτος που θα ταλαιπωρηθει να παρκαρει, αλλα αυτος που δεν θα μπορει να περασει στο πεζοδρομιο...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Όχι, Jezus, δεν είσαι καθόλου παράλογος αλλά μην ξεχνάς πως το κάπνισμα είναι το μόνο χαρακτηριστικό που ξεχωρίζει τους ανθρώπους απ' τα ζώα. Έχει δει κανείς ποτέ ζώο να καπνίζει? Για όλες τις άλλες διαφορές που αναφέρονται κατά καιρούς δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι (ελπίδα, σκέψη, ψυχή, συναισθήματα κλπ)
Ας κρατήσουμε λοιπόν ως θησαυρό αυτήν την απόδειξη της ιδιοποιού μας διαφοράς.


το οποίο είναι πλέον κατά 99% έγκυρο..

Και κατά 99,9999999% να ήταν δεν αποτελεί απόδειξη.

Παράθεση
φτιάχνουν ένα ωραιότατο survey, που βρίθει αλήθειας μέχρι εκεί που δεν πάει άλλο..

Επιτέλους βρίσκω κάποιον που να αναγνωρίζει ότι η αλήθεια υπάρχει κάπου. Μόνο και μόνο γι' αυτό αξίζει να σου σφίξω το χέρι!

Παράθεση
Φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις την διαφορά μεταξύ διάγνωσης και θεραπείας.. Στην πρώτη περίπτωση μπορείς εύκολα να διαγνώσεις μια αιτία...

Και πάλι χαίρομαι που βρήκα κάποιον που να αναγνωρίζει την σχέση αιτίου - αποτελέσματος. Καθόλου υποκειμενικό αυτό, έτσι δεν είναι?
Πάντως στην περίπτωση του αιτίου της καρκινογέννεσης ξανασκέψου το.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Επίσης ένας χιμπαντζής σ' έναν ζωολογικό κήπο της Γερμανίας κάπνιζε και για να μη γκρινιάζει και κάνει σαματάδες του δίνανε κάθε τόσο να κάνει καμιά τζούρα. Βέβαια πέθανε λίγο πρόωρα, αλλά ο οργανισμός ενός ζώου είναι διαφορετικός. Πχ τα σκυλιά άμα φάνε πολλά γλυκά παθαίνουν ζημιά...
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Ας μιλήσουμε με επιστημονικό τρόπο. Προκαλώ οποιονδήποτε να παραθέσει έστω και μία επιστημονική μελέτη που να αποδεικνύει (προσέξτε: να ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ) ότι η χρήση καπνού με οποιονδήποτε τρόπο προκαλεί κάποιο κακό στην υγεία του χρήστη, πόσο μάλλον του παθητικού χρήστη.

Εγώ προτείνω το άλλο: δώρισε (και εσύ) τους πνεύμονες και άλλα όργανα σου στην επιστήμη μπας και βρούμε καμιά απόδειξη.
Καπνίστε ελεύθερα, πάρτε ναρκωτικά, πάρτε αναβολικά, λουστείτε με ραδιενέργεια, φάτε κόπρανα, κλπ. Δεν είναι 100% σίγουρο ότι θα πάθετε κάτι, υπάρχουν πάρα πολλοί που έχουν ζήσει μετά από όλα αυτά, ή πέθαναν από άλλο αίτιο.

Όχι, Jezus, δεν είσαι καθόλου παράλογος αλλά μην ξεχνάς πως το κάπνισμα είναι το μόνο χαρακτηριστικό που ξεχωρίζει τους ανθρώπους απ' τα ζώα. Έχει δει κανείς ποτέ ζώο να καπνίζει? Για όλες τις άλλες διαφορές που αναφέρονται κατά καιρούς δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι (ελπίδα, σκέψη, ψυχή, συναισθήματα κλπ)
Ας κρατήσουμε λοιπόν ως θησαυρό αυτήν την απόδειξη της ιδιοποιού μας διαφοράς.

Ο πόλεμος (για το χρήμα) ξεχωρίζει τον άνθρωπο από τα ζώα, να άλλος ένας "θησαυρός" για να κρατήσεις.

Αναρωτιέμαι αν αυτά που γράφεις είναι προϊόντα κρύου χιούμορ ή προσπάθειας να δυναμιτίσεις την συζήτηση.

Πάντως ομολογώ ότι τα παραπάνω για μένα είναι καινούργιες ατάκες. Οι υπόλοιποι υπέρμαχοι του καπνίσματος συνεχίζουν να λένε τις ίδιες (όπως τις είχα καταγράψει) ξανά και ξανά.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Έχω και ένα πραγματικό ανέκδοτο.Μία γνωστή μου κυρία κάποιας ηλικίας είχε μανία με την καθαριότητα.Σφουγγάριζε 110τ.μ κάθε μέρα!Δεν κάπνιζε...Ο γυιός της , γιατρός, της είπε μιά μέρα "Άντε ρε μάνα όλη μέρα στις χλωρίνες,σταμάτα και λίγο ,κάνε κι ένα τσιγάρο".Εκείνη λοιπόν από τότε ,έλεγε ότι ο γυιός της που είναι γιατρός της είπε ότι η χλωρίνη πειράζει και πρέπει για αντίδοτο να καπνίζει ένα τσιγάρο κάθε μία ώρα ,όταν έκανε δουλειές...Οπότε για να θυμηθούμε και τη Μαφάλντα " Η επιστήμη δέχεται τόσο τον πελαργό, όσο και τα λάχανα"... ;)
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τέλος στο κάπνισμα σε όλους τους δημόσιους χώρους. Βαριά πρόστιμα και κυρώσεις για τους παραβάτες !!!!! Από 1/1/2010

http://www.tovima.gr/print_article.php?e=B&f=15361&m=A10&aa=1

Αποσυνδεδεμένος Magus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
οπως δειχνει το πραγμα το ΜΟΝΟ μερος που θα μπορει να καπνισει καποιος θα ειναι μονο στο σπιτι του ;D δηλαδη ...ΕΔΩ ΓΕΛΑΜΕ ;D  δεν υπαρχει περιπτωση να περασουν τετοια μετρα στην Ελλαδα...θα πρεπει να να βαλουν λουκετο ΟΛΑ τα club, bar, mpoyzoykia, kafe, και ειναι λαθος να συγκρινουμε την Ελλαδα με αλλες Ευρωπαικες χωρες οσον αφορα την νοοτροπια στη διασκεδαση.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΕΤΡΑ.

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γιατί τι είναι ο Ελληνας? Ανωτερος λαος απο τους αλλους?

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δυστυχώς πουθενά δεν είδα απαγόρευση του καπνίσματος στους κατ'εξοχήν δημόσιους χώρους, δηλαδή στο δρόμο. Καιρός είναι να απαλλαγούμε από τα εκατομμύρια γόπες στα πεζοδρόμια, γινόμαστε διεθνώς ρεντίκολο σε κάθε ξένο που έρχεται εδώ...  ::)

Όσο για το "αυτά δεν περνάνε στην Ελλάδα" και άλλα τέτοια γλαφυρά, και επειδή οι περισσότεροι είσαστε πολύ πιτσιρίκια για να το θυμάστε, θα σας πω για μια εποχή πριν από 30+ χρόνια στην Ελλάδα.

Τότε λοιπόν, τα αστικά λεωφορεία, ήταν κάτι χρώματος σκουρό μπλε και άσπρο μπουρούχες. Τότε ακόμα είχαμε εισπράκτορες στα λεωφορεία, οι οποίοι κάθονταν σε ειδική θέση/γκισέ.

Αυτό που θα έκανε εντύπωση στον οποιοδήποτε νεοέλληνα σήμερα, θα ήταν σίγουρα οι ταμπελίτσες με την επιγραφή: "Απαγορεύεται το πτύειν"  :o :o :o :o

Προφανώς σε κάποιες ξεχασμένες εποχές της νεοελληνικής... αρχαιότητας, οι συμπατριώτες μας συνήθιζαν να ξεροχαλιάζονται μέσα στο λεωφορείο, ενδεχομένως να βγάζουν τις μύξες τους και να τις πετάνε στο πάτωμα, και εγώ δεν ξέρω τι άλλη πολιτισμένη συμπεριφορά.

Επειδή όμως ο κόσμος αλλάζει, και κάνουμε μια σοβαρή προσπάθεια τα τελευταία 100 χρόνια να απαλλαγούμε από το προφίλ του καννίβαλλου/Βαλκάνιου/πρώην υποτελούς της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας, καλό είναι να αφήσουμε τις παπαρολογίες περί προσβολής των δικαιωμάτων μας (το να έχουμε το δικαίωμα να φτύνουμε ροχάλες στο λεωφορείο, ας πούμε) και να κοιτάξουμε να γίνουμε λιγάκι πιο πολιτισμένοι.

Αν τα μέτρα συνδιαστούν με εφαρμογή προγράμματος στην Παιδεία ακόμα από το νηπιαγωγείο, σε 2 δεκαετίες θα φτάσουμε στα επίπεδα που είναι τώρα κάποιες βόρειες χώρες, που καπνίζουν μόνο οι μέσης μόρφωσης 40ρηδες. Λήξις.

Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Βεβαια το μέτρο καπνοαπαγόρευσης στις ΗΠΑ είναι πιο χαλαρό από αυτό που θα εφαρμοστεί στην Ελλάδα, καθώς σε περίπτωση παράβασης τιμωρείται με πρόστιμο μόνο ο ιδιοκτήτης, που δε φρόντισε να "συμμορφώσει" τον καπνιστή και του επέτρεψε να καπνίσει στον χώρο.
Από ότι διάβασα, στην Ελλάδα προβλέπεται πρόστιμο και στον καπνιστή, όχι μόνο στον ιδιοκτήτη.


Εδώ http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=901104&lngDtrID=244 λέει ότι:

"Οι ιδιοκτήτες θα υποχρεώνονται να διαθέτουν ειδικούς χώρους για τους καπνιστές, πλήρως διαχωρισμένους από τους υπόλοιπους. Όσοι δεν συμμορφώνονται, θα πληρώνουν πρόστιμο 3.000 ευρώ.

«Καμπάνα» 300 ευρώ θα επιβάλεται στους «θεριακλήδες» που καπνίζουν σε «απαγορευμένες ζώνες»."

"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
TCCL το ιδιο θεμα με το πτυσιμο δημιουργηθηκε πριν κανα χρονο στην Κινα, οπου λογο ολυμπιακων αγωνων εκαναν διφημιστικη εξτρατεια, μαθηματα, κυρωσεις κτλ για να μαθει ο κοσμος να μην φτυνει στον δρομο κτλ... προφανς ειχαν και εκει το ιδιο προβλημα
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παίρνοντας αφορμή από μια πρωινή εκπομπή που παρακολούθησα σήμερα θα ήθελα να συζητήσουμε το θέμα. Τι πιστεύετε? Αξίζει σαν μέτρο? Είναι εφαρμόσιμο στην Ελλάδα? Τι συνέπειες θα έχει?

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Νομίζω πως είναι ακραίο το να επιβάλλεις κάτι τέτοιο. Πιο σωστό θα ήταν να υποχρεώσουν όλους τους μαγαζάτορες να δημιουργήσουν ξεχωριστούς χώρους για καπνίζοντες και μη καπνίζοντες. Ώπου δεν είναι εφικτό αυτό, να γίνεται σύσταση για εγκατάσταση καλού εξαερισμού ώστε να μη ταλαιπωρούνται οι μη καπνίζοντες.

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Το θεμα εχει ξανασυζητηθει.Κανονικα θα το θεωρουσα ακραιο.Και κανονικα πρεπει να γινουν αλλαγες στα μαγαζια ετσι ωστε να χει σωστους χωρους καπνιστων και μη καπνιστων.Μετα απο τοσα χρονια που εισπνεω αδικα τον καπνο των καπνιστων εχω αγανακτησει σε σημειο που να μη με νοιαζει καν το αν ειναι ακραιο η οχι.Υπερ της απαγορευσης λοιπον..να αναπνευσουμε λιγο και μεις που δεν φταιμε και σε τπτ.

Κατα καιρους σε συζητησεις που εχω κανει με καπνιστες υπαρχουν τα εξης επιχειρηματα:
-Μα..τοσα καυσαερια εχεις εισπνευσει..αυτο σε μαρανε? 
Βεβαια..γιατι τοσα εχω ανεχθει..γιατι να ανεχθω και αλλα τοσα.

-Και το αλκοολ προκαλει εξαρτηση και θανατους απο ατυχηματα.Αυτο γιατι δεν το απαγορευουν?
Δεν ξερω.Τωρα για το καπνισμα μιλαμε.Ας αρχισουμε με αυτο πρωτα να τα παρουμε ενα ενα και βλεπουμε για το αλκοολ.

-Δεν σας νοιαζει καθολου εσας τους μη καπνιστες για μας τι θα γινουμε?
Γιατι οταν μας μολυνετε..κ αναγκαστικα σας υπομενουμε ενω υποφερουμε..για να μην χαλασουμε π.χ. την παρεα...εσεις νοιαζεστε..?

Και εκτος αυτου δεν ειναι λιγοι οι καπνιστες που εχω μιλησει που θελουν την απαγορευση για να τους βοηθησει να κοψουν το τσιγαρο.Αντε να δουμε λοιπον..θα γινει τπτ τον Ιουλιο..
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
-Και το αλκοολ προκαλει εξαρτηση και θανατους απο ατυχηματα.Αυτο γιατι δεν το απαγορευουν?

Αυτό είναι αρκετά άκυρο... Δεν είναι λύση η απαγόρευση, είναι καθαρά θέμα αντίληψης και παιδείας.

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Ναι οπως παρεθεσα..δεν ηταν δικο μου το επιχειρημα.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ηθελα να φτιάξω και ένα poll γ**ώτο αλλά δεν ήξερα πώς...Bassmann με βρίσκεις 100% σύμφωνο...δυστυχώς όμως πιστεύω οτι τέτοιες απόψεις αποτελούν μειοψηφία στην Ελλάδα. Μας έφαγε ο ωχαδερφισμός και η ισοπέδωση.Και για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις δεν μιλάμε για καθολική απαγόρευση του καπνίσματος  ;D ;D (πλάκα θα είχε), αλλά για την υποχρέωση δημιουργίας υποδομών κυρίως, σε τόπους μαζικής συνάθροισης πολιτών. Είναι φασιστικό να μπαίνεις σε ένα μαγαζί και να είσαι υποχρεωμένος να ανέχεσαι τους καπνούς. Ακόμα και μανιώδεις  καπνιστές που έχουν κάποια λογική πιστεύω ότι το αντιλαμβάνονται αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Jacksonized

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Αν και είμαι καπνιστής θεωρώ δίκαιο να εφαρμόστει αυτός ο νόμος....Δυστύχως τα μέτρα με τους χώρους αντικαπνιστών και καπνιστών έχει αποδειχθεί αποτυχία τελείως! Σε όποιο μαγαζί και να πας τεκές είναι. Έλεος.... Σε όλες τις άλλες χώρες απαγορεύεται το κάπνισμα αυστηρώς και δια ροπάλου...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
72 Απαντήσεις
77284 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/08, 11:44
από Βραζίλης
151 Απαντήσεις
49008 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/07, 20:31
από Eagle Of Kamelot
10 Απαντήσεις
7155 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/07, 01:47
από newGuitarMan
180 Απαντήσεις
50929 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/09, 04:55
από Τζογαδόρος
6 Απαντήσεις
4535 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/08, 00:24
από Jezus
0 Απαντήσεις
1924 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/11, 20:44
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
2509 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/11, 17:07
από mariakithara
15 Απαντήσεις
5200 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/13, 00:57
από Lo.Lee.Ta
0 Απαντήσεις
6170 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/16, 14:30
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2530 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/17, 17:22
από ivikos