Αποστολέας Θέμα: ο πρωτος μου μεγαλος ενισχυτης crate g60xl  (Αναγνώστηκε 4557 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος milemaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Καλησπερα στην πανεμορφη παρεα και πολυταλαντη.....




Ονομαζομαι Νικος ειμαι 33 χρονών. μετα απο 14 χρονια ξαναπιασα κιθαρα....χαχαααααχχαχαα  βεβαια πριν 14 χρονια δεν υπηρχε η πολυτελεια του ιντερνετ και των reviews......επαιρνε ο μητσος ενα ενισχυτη τον εβλεπε ο κωστας ελεγε γουαου φοβερος ενιοσχυτης τα νεα διαδιδονταν στομα με στομα αντε στην καλυτερη κανα μεταχειρισμενο περιοδικο απο κανα φιλο που κατεβαινε στην αθηνα...... τωρα τα εχουμε ολα τωρα και πανω απο ολα υπαρχουν πολλες καλες παρεες και κοινοτητες οπως αυτη εδω που μας παρεχουνε πολλες πληροφοριες...
διαβαζω περιπου 3 μερες τωρα και προσπαθω να βγαλω ακρη... εχω στην κατοχη μου μια fender strat του 1996 και προσφατα αγορασα μια epiphone les paul tribute 60s+ .... εχω στην κατοχη μου ενα crate g60xl του 90 και λεω να του κανω μια ανακατασκευουλα ισως και καποια αναβαθμισουλα....ειμαι καλος με τα ηλεκτρονικα μιας και αυτο ειναι το επαγγελμα μου.... πιστευετε πως αξιζει να ασχοληθω ή να τον πεταξω και να παω να παρω κατι αλλο... η μουσικη μου ειναι blues kai rock ..... θελω να παιζω στο δωματιο μου απλα πραγματακια .... απο πεταλια εχω το bluesbreaker της marrshall και το wah του μητσου του χεντριξ.... εαν εχετε να προτεινετε κατι για ενα ενισχυτη δωματιου μεχρι  200-250 ευρω με εφε on board θα σας ημουν υποχρεος...


σας ευχαριστω εκ των προτερων

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: ο πρωτος μου μεγαλος ενισχυτης crate g60xl
« Απάντηση #1 στις: 16/01/15, 18:24 »
Γειά σου και καλώς ήρθες.
Μιλάμε για έναν entry level τρανζιστοράτο ενισχυτή 25ετίας επιεικώς.. τι ανακατασκευουλα/αναβαθμισουλα έχεις στο μυαλό σου??..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ο πρωτος μου μεγαλος ενισχυτης crate g60xl
« Απάντηση #2 στις: 16/01/15, 18:42 »
Kαλώς ήρθες και από εμένα...

Σίγουρα με 200 Ευρώ θα μπορούσες να πάρεις κάτι καλύτερο. Θα σού πρότεινα τον Vox V40+, τον Roland Cube 20XG, τον Fender Mustang II και τον Blackstar ID15. Θα ήταν καλό όμως να κάνεις ο ίδιος μια διεξοδική έρευνα αγοράς, ειδικά από τη στιγμή που έχεις μεν χάσει την επαφή με το άθλημα εδώ και χρόνια, έχεις όμως ήδη έναν ενισχυτή και μερικά πετάλια για να ξαναρχίσεις να ασχολείσαι. Έτσι θα αποφύγεις τυχόν βιαστικές και απληροφόρητες αγορές και θα καταλήξεις σε κάτι που θα σού αρέσει.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος milemaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: ο πρωτος μου μεγαλος ενισχυτης crate g60xl
« Απάντηση #3 στις: 16/01/15, 20:59 »
καλως σας βρηκα φιλοι  μου


σας ευχαριστω για την βοηθεια σας.... πω πω παιδια διαβαζω και ξαναδιαβαζω και δεν εχει τελειωμο χαος γνωσεων εδω μεσα μπραβο σας παιδια πραγματικα μπραβο....να στε καλα γιατι πλεον υπαρχουν πολλα προιοντα  στην αγορα και μπορεις ευκολα να την  πατησεις οχι απο πλευρα τιμης αλλα απο την πλευρα των χαρακτηριστικων και την ποικιλια αυτων..... φιλε απολλων +10 για τον vox σε υπερ ευχαριστω.....


φιλε ανδρ1ανε  δεν κρατιομουν με τιποτα και αφου τον εβγαλα απο το υπογειο τον ξεκοιλιασα στο τραπεζι μου θα σηκωσω και φωτο για να δεις ..... επλυνα την καμπινα με baby oil  και φυσηξα το ηχειο  να φυγουν οι σκονες εγινε καινουριο το επιπλο..... πλακετα χαοςςςςς πανευκολη αλλα αν δεν εχεις το σχεδιο πας λιγο πιο αργα...... οι πυκνωτες μου ειχαν σκασει ολοιιιιιιι χααχχαα αντεξαν μονο 25 χρονια θα ζητησω τα λεφτα μου πισω ..... ;D ;D ;D τους αντικατεστησα καθαρισα τα ποτενσιομετρα με σπρει επαφων γιατι μου εκανε κατι αποτομες σουζες  δλδ ανεβαινε η ενταση απο μονη της στα τερματα χωρις να πειραζεις το volume εφτιαξα το reverb που ειχε κοψει καλωδια και ειχε γεμισει το ελατηριο σκονη........... τωρα εχω κατι ιδεες οπως προσθηκη καποιων εφε με δευτερη πλακετιτσα ισως , εχω αρκετο χωρο μες στο σασι της πλακετας και ισως να βγαλω και καποια output για ακουστικα...αντικατασταση καλωδιων  ηχειων και τοποθετηση jack εξοδο ηχειων και κατι τετοιες μικρομετατροπουλες ετσι για να μερακλωσω λιγο με το κολλητηρακι μου και να παιρνει η ωρα.... δεν περιμενω να βγαλω τον ηχο οπως ενος ενισχυτης των 3000 ευρω.... ετσι για να τον βλεπω και να καμαρωνω τον παιδικο μου ενισχυτη που ειχα αγορασει με λεφτα  απο την πρωτη μου δουλεια σαν γκαρσονι....χααχαχαχαχαχ

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ο πρωτος μου μεγαλος ενισχυτης crate g60xl
« Απάντηση #4 στις: 16/01/15, 21:56 »
φιλε απολλων +10 για τον vox σε υπερ ευχαριστω.....

Ο Vox είναι πράγματι πολύ καλό μηχάνημα. Είναι ένας από τους modelling ενισχυτές που προτείνω εδώ και χρόνια σε όσους ενδιαφέρονται για κάτι καλό και ευέλικτο σε αυτά τα λεφτά. Επειδή όμως η τεχνολογία έχει προχωρήσει πολύ στο modelling, κοίτα και τους υπόλοιπους καθώς ο καθένας έχει τα δικά του πλεονεκτήματα. Π.χ. ο Roland μπορεί να μην έχει τις πολυάριθμες επιλογές που διαθέτουν άλλοι ενισχυτές από πλευράς προσομοιώσεων, εφφέ κλπ, είναι όμως ιδιαίτερα εύχρηστος και έχει πολύ καλούς ήχους. Τον Mustang εγώ τουλάχιστον δεν τον συμπάθησα ιδιαίτερα και δεν κατάφερα να βγάλω ήχους που μού άρεσαν, άλλοι χρήστες όμως τον θεωρούν από τους καλύτερους στην κατηγορία, ειδικά για καθαρούς και crunchy ήχους. Ο Blackstar μπορεί να είναι πιο ακριβός από τους υπόλοιπους, έχει όμως πολύ ενδιαφέρουσα διάρθρωση που μπορεί να σε βοηθήσει να μάθεις τις διαφορές στο χαρακτήρα των διαφόρων τελικών λαμπών που προσομοιώνει. Ο Adr1anos έχει κάνει μια πολύ καλή κριτική του μοντέλου ΙD60 (κεφαλή) σε αυτό το thread. Mια άλλη καλή επιλογή που ξέχασα να αναφέρω είναι ο Peavey Vypyr VIP 2. Όπως σού είπα και πριν, πρέπει να το ψάξεις αρκετά για να βρεις τι σού ταιριάζει καλύτερα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος milemaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: ο πρωτος μου μεγαλος ενισχυτης crate g60xl
« Απάντηση #5 στις: 16/01/15, 22:22 »













Αποσυνδεδεμένος milemaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: ο πρωτος μου μεγαλος ενισχυτης crate g60xl
« Απάντηση #6 στις: 16/01/15, 22:28 »
πιστευω οτι η φωτογραφια του ενισχυτη με πλακετα ΚΙθαρα.gr   τα σπαει !!!!! το αρθρο του Ανδριανου δεν παιζεται ..... υπεραναλυτικο και υπερειλικρινες.... αν σκεφτομαι να παρω κατι ειμαι αναμεσα σε  vox kai blackstar.. alla oxi κεφαλη 1ον γιατι δεν εχω χωρο στο διαμερισμα μου και 2ον δεν εχω γειτονες εχω κατι γεροντοκορες που τους ενοχλει και ο ηχος απο το καζανακι με το συμπαθειο.... μου αρεσουν οι ενισχυτες που μπορω να τους μετακινω και ειναι πιο λειτουργικοι σας ευχαριστω πολυ γιατην βοηθεια σας


Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: ο πρωτος μου μεγαλος ενισχυτης crate g60xl
« Απάντηση #7 στις: 16/01/15, 23:53 »
καλως σας βρηκα φιλοι  μου
...... οι πυκνωτες μου ειχαν σκασει ολοιιιιιιι χααχχαα αντεξαν μονο 25 χρονια θα ζητησω τα λεφτα μου πισω ..... ;D ;D ;D τους αντικατεστησα καθαρισα τα ποτενσιομετρα με σπρει επαφων γιατι μου εκανε κατι αποτομες σουζες  δλδ ανεβαινε η ενταση απο μονη της στα τερματα χωρις να πειραζεις το volume εφτιαξα το reverb που ειχε κοψει καλωδια και ειχε γεμισει το ελατηριο σκονη...........
Μπράβο ρε Νίκο, ωραίος!.. Χρειαζόμαστε περισσότερους μουσικούς με κολλητήρια στο forum, θα έχουμε πολλά να πούμε παρέα!..
Πάτα και το sig μου με το ευρετήριο και τα λέμε αναλυτικότερα..
Καλές κατασκευές!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος milemaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: ο πρωτος μου μεγαλος ενισχυτης crate g60xl
« Απάντηση #8 στις: 17/01/15, 00:51 »
Ανδριανε απλα συγχαρητηρια για την προσφορα σου ... με αυτο το ποστ σου εχω απλα μεινει!!!!! Μπραβο!!!!!

Αποσυνδεδεμένος milemaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: ο πρωτος μου μεγαλος ενισχυτης crate g60xl
« Απάντηση #9 στις: 17/01/15, 18:57 »
Το εγχείρημα εφτασε σχεδον στο τέλος του ..........το μηχανημα που καθοτανε σκονισμενο στο υπογειο εγινε κουκλαρα...βλεπετε τοτε ημουν μικρος δεν ειχα τις γνωσεις και σιγουρα δεν ειχα και το μυαλο να καταλαβω τι ειχα στα χερια μου....τετοιο ηχο δεν ειχα ξανακουσει ποτε μου ουτε απο ενα fender 100watt  που ειχα καποτε.... καθαρισα κολλησα αντικατεστησα  ειναι λες και ειναι καινουριος... σκεφτομαι να παω να αγορασω και μια πεταλιερα και να φτιαξω ενα πολυ ωραιο ηχητικο αποτελεσμα και ισως να αφησω για αργοτερα τον vox
(οχι για πολυ ομως )
To καθαρο του καναλι  ειναι  παιδια απιστευτο κρυσταλινο.... εχω παθει πλακα....
το καναλι της παραμορφωσης γεματο στα ρυθμικα και γεματο τσαμπουκα στα lead.... εχω ξετρελαθει με τον πρωτο μου παιδικο ενισχυτη  που τελικα τωρα εγινε ανδρας και ωριμασε πληρως και θα αρχισω να πειραματιζομαι πανω του...... ηδη ο ανδριανος μου εδωσε υλη για διαβασμα.... στο σασι της πλακετα εχω πολυ χωρο αδειο και μπορω να κανω πολλα πραγματα..... εχω ενα διλλημα  ομως ..... τον κραταω μαμα και με μια πεταλιερα κανω την δουλεια μου ή προσθετω πλακετουλα με εφε χειροποιητη????


εεεε ρε γλεντια παω να σηκωσω την γειτονια στον αερα με λιγο back in black!!!!!!!xaxaxaxa


Σας ευχαριστω ολους σας

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: ο πρωτος μου μεγαλος ενισχυτης crate g60xl
« Απάντηση #10 στις: 17/01/15, 19:10 »
Eίσαι, το λιγότερο, μερακλής! ;D

Άμα έχει τόσο καλό καθαρό, δοκίμασε μερικά πετάλια πάνω του να δεις πώς θα αποδώσει!
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος milemaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: ο πρωτος μου μεγαλος ενισχυτης crate g60xl
« Απάντηση #11 στις: 17/01/15, 19:47 »
να σαι καλα Μητσακο φιλε μου!!! οσα μπορω και μεχρι και εκει που ξερω φτιαχνω.... απο εκει και περα καλε μου φιλε ρωταω, διαβαζω και την κουτσοπαλευω μα αρεσουν γενικα τα παλια εργαλεια .... επαιξα κανα 2 τραγουδακια και θυμηθηκα τα πρωτα μου  live στην Βαβελ στο ξυλοκαστρο.....  το εργαλειο παιδια το λατρευω ειναι τερατακι δυναμης και ειναι πραγματικα πολυ γλυκος και ζεστος ο ηχος του.... θα δοκιμασω πεταλακια και θα το κρατησω μαμα   για να χαιρομαι το καθαρο του μαλλον θα δουμε.....

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: ο πρωτος μου μεγαλος ενισχυτης crate g60xl
« Απάντηση #12 στις: 17/01/15, 19:49 »
να σαι καλα Μητσακο φιλε μου!!! οσα μπορω και μεχρι και εκει που ξερω φτιαχνω.... απο εκει και περα καλε μου φιλε ρωταω, διαβαζω και την κουτσοπαλευω μα αρεσουν γενικα τα παλια εργαλεια .... επαιξα κανα 2 τραγουδακια και θυμηθηκα τα πρωτα μου  live στην Βαβελ στο ξυλοκαστρο.....  το εργαλειο παιδια το λατρευω ειναι τερατακι δυναμης και ειναι πραγματικα πολυ γλυκος και ζεστος ο ηχος του.... θα δοκιμασω πεταλακια και θα το κρατησω μαμα   για να χαιρομαι το καθαρο του μαλλον θα δουμε.....

Βαβέλ, ε;  ;D

Αποσυνδεδεμένος milemaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: ο πρωτος μου μεγαλος ενισχυτης crate g60xl
« Απάντηση #13 στις: 17/01/15, 19:55 »
ναι φιλε μου Βαβελ στις καλες εποχες :'(

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3070 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/05, 00:24
από geni
3 Απαντήσεις
2239 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/06, 16:10
από Twix
9 Απαντήσεις
3258 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/08, 11:21
από x-versous
9 Απαντήσεις
7550 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/14, 15:40
από talfarlow
crate v18 112

Ξεκίνησε από hous Ενισχυτές

7 Απαντήσεις
3523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/08, 14:24
από GiorgosVolos
0 Απαντήσεις
2059 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/08, 19:59
από GiorgosVolos
Crate V5

Ξεκίνησε από Απόλλων Ενισχυτές

3 Απαντήσεις
2211 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/09, 12:39
από adr1anos
crate fw65

Ξεκίνησε από red hot Ενισχυτές

6 Απαντήσεις
2895 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/10, 00:53
από Jezus
0 Απαντήσεις
2606 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/10, 20:13
από @Morpheus@
5 Απαντήσεις
2866 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/11, 21:24
από metalmike