Αποστολέας Θέμα: jazzing in afternoon  (Αναγνώστηκε 10933 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: jazzing in afternoon
« Απάντηση #25 στις: 03/03/09, 23:48 »
Ποιο κομμάτι ξεκινάει σαν Opeth και τελειώνει σαν credits ταινίας του Woody Allen; :D

Αποσυνδεδεμένος armagedon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: jazzing in afternoon
« Απάντηση #26 στις: 04/03/09, 12:59 »
Πολυ ομορφο..
Τα απλα και ξεκαθαρα πραγματα συνηθως ειναι και τα πιο ωραια.. ;)
Μπραβο! Καλη συνεχεια..
Αlex,το σχολιο σου μας τιμα..ευχαριστω που το ακουσες και το σχολιασες.. :)νασαι καλα!
sweet music of my soul...
http://www.myspace.com/449782115

Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
Απ: jazzing in afternoon
« Απάντηση #27 στις: 04/03/09, 19:04 »
Πολυ ωραίο το μπασάκι σου Ogyon21... συμπληρώνει το κομμάτι άψογα...

Άντε και στα επόμενα...

ευχαριστω ρε συ Argo.. το μονο που προσπαθησα  παντως ειναι να το γεμισω, χωρις να  καταστρεψω την υπεροχη δουλεια του Armagedon!!!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: jazzing in afternoon
« Απάντηση #28 στις: 04/03/09, 21:12 »
παιδιά λέει!!
ogyon όντως το γέμισες και δν το αλλοίωσες....
συγχαρητήρια για τη συνεργασία...

Αποσυνδεδεμένος Kelly Z

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Γυναίκα
  • salonica
    • Προφίλ
Απ: jazzing in afternoon
« Απάντηση #29 στις: 04/03/09, 22:22 »
πολυ καλυτερο!! μπραβο παιδια!

Αποσυνδεδεμένος armagedon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: jazzing in afternoon
« Απάντηση #30 στις: 05/03/09, 06:58 »
Ποιο κομμάτι ξεκινάει σαν Opeth και τελειώνει σαν credits ταινίας του Woody Allen; :D
faser,sorry που δεν σου απαντησα αμεσως,αλλα ηθελα να δω πρωτα ποιοι ειναι οι opeth(απο οτι καταλαβα καποιο συγκροτημα)σημερα λοιπον,ακουσα ετσι δειγματοληπτικα ενα κομματι τους(Opeth - Still Day Beneath the Sun)δεν ειχα και πολυ χρονο στη διαθεση μου.Αυτο που ακουσα,μου αρεσε πολυ...Ειναι πολλα απο τα καινουρια συγκροτηματα που δεν ξερω,δυστυχως..Τωρα,ταινιες του Woody Allen,εχω δει αρκετες αλλα πολλα χρονια πισω,δεν θυμαμαι λοιπον τη μουσικη υποκρουση τους,αν εννοεις αυτο..(credits)δηλ το κομματι δεν σου αρεσε?πες μου τα αδυνατα σημεια του (εκτος απο το παιξιμο το οποιο ειναι παντα το αδυνατο σημειο στα κομματια μου)σαν συνθεση,για να γινει κατι καλλιτερο...οσο μου επιτρεπει η τεχνικη μου βεβαια,η οποια περισσοτερο στηριζεται στο feeling,μιας και απο μουσικη θεωρια,εστω και τη στοιχειωδη δεν ξερω τιποτα..οτι λοιπον ξερω και παιζω,ειναι βασει αυτιου,και φαντασιας.αν ειναι φτωχα τα σχηματα μου,ειναι που ειχα παρατησει την ηλεκτρικη κιθαρα για πολλα χρονια,και την ξαναρχισα(αποτο σημειο μηδεν)περυσι τον σεπτεμβριο..οι γνωμες θετικες και αρνητικες παντα μας κανουν καλλιτερους,αρκει να ξερουμε γιατι και πως..και παλι ευχαριστω που το ακουσες και απαντησες και περιμενω απαντηση.. ???
sweet music of my soul...
http://www.myspace.com/449782115

Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
Απ: jazzing in afternoon
« Απάντηση #31 στις: 05/03/09, 08:20 »
Ποιο κομμάτι ξεκινάει σαν Opeth και τελειώνει σαν credits ταινίας του Woody Allen; :D
faser,sorry που δεν σου απαντησα αμεσως,αλλα ηθελα να δω πρωτα ποιοι ειναι οι opeth(απο οτι καταλαβα καποιο συγκροτημα)σημερα λοιπον,ακουσα ετσι δειγματοληπτικα ενα κομματι τους(Opeth - Still Day Beneath the Sun)δεν ειχα και πολυ χρονο στη διαθεση μου.Αυτο που ακουσα,μου αρεσε πολυ...Ειναι πολλα απο τα καινουρια συγκροτηματα που δεν ξερω,δυστυχως..Τωρα,ταινιες του Woody Allen,εχω δει αρκετες αλλα πολλα χρονια πισω,δεν θυμαμαι λοιπον τη μουσικη υποκρουση τους,αν εννοεις αυτο..(credits)δηλ το κομματι δεν σου αρεσε?πες μου τα αδυνατα σημεια του (εκτος απο το παιξιμο το οποιο ειναι παντα το αδυνατο σημειο στα κομματια μου)σαν συνθεση,για να γινει κατι καλλιτερο...οσο μου επιτρεπει η τεχνικη μου βεβαια,η οποια περισσοτερο στηριζεται στο feeling,μιας και απο μουσικη θεωρια,εστω και τη στοιχειωδη δεν ξερω τιποτα..οτι λοιπον ξερω και παιζω,ειναι βασει αυτιου,και φαντασιας.αν ειναι φτωχα τα σχηματα μου,ειναι που ειχα παρατησει την ηλεκτρικη κιθαρα για πολλα χρονια,και την ξαναρχισα(αποτο σημειο μηδεν)περυσι τον σεπτεμβριο..οι γνωμες θετικες και αρνητικες παντα μας κανουν καλλιτερους,αρκει να ξερουμε γιατι και πως..και παλι ευχαριστω που το ακουσες και απαντησες και περιμενω απαντηση.. ???

ρε συ τι λογοδιαροια ειναι αυτη? Που να ειχε κανει αρνητικο σχολιο το παλικαρι!  :P :P

Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
Απ: jazzing in afternoon
« Απάντηση #32 στις: 05/03/09, 08:22 »
παιδιά λέει!!
ogyon όντως το γέμισες και δν το αλλοίωσες....
συγχαρητήρια για τη συνεργασία...

σε ευχαριστω για το σχολιο ρε συ. Χαιρομαι που το καταφερα, και δεν ειναι μονο μεσα στο δικο μου μυαλο ετσι!! (καμια φορα νομιζω οτι το εχω κανει, και βλεπω τα σχολια και πεφτω απο τα συννεφα!!)

πολυ καλυτερο!! μπραβο παιδια!

σε ευχαριστουμε κι εσενα Kelly.. Πολυ καλυτερο ομως τι εννοεις? Απο πιο πραγμα? Απο την τελευταια δισκογραφια του Buddy Guy? Εννοειται...  :P
« Τελευταία τροποποίηση: 05/03/09, 08:24 από ogyon21 »

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: jazzing in afternoon
« Απάντηση #33 στις: 05/03/09, 09:02 »
Ωραίο. Δοκίμασέ το και με κάποιο ήχο acoustic simulator να γίνει πιο οργανικό... :)

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: jazzing in afternoon
« Απάντηση #34 στις: 05/03/09, 09:48 »
Ποιο κομμάτι ξεκινάει σαν Opeth και τελειώνει σαν credits ταινίας του Woody Allen; :D
faser,sorry που δεν σου απαντησα αμεσως,αλλα ηθελα να δω πρωτα ποιοι ειναι οι opeth(απο οτι καταλαβα καποιο συγκροτημα)σημερα λοιπον,ακουσα ετσι δειγματοληπτικα ενα κομματι τους(Opeth - Still Day Beneath the Sun)δεν ειχα και πολυ χρονο στη διαθεση μου.Αυτο που ακουσα,μου αρεσε πολυ...Ειναι πολλα απο τα καινουρια συγκροτηματα που δεν ξερω,δυστυχως..Τωρα,ταινιες του Woody Allen,εχω δει αρκετες αλλα πολλα χρονια πισω,δεν θυμαμαι λοιπον τη μουσικη υποκρουση τους,αν εννοεις αυτο..(credits)δηλ το κομματι δεν σου αρεσε?πες μου τα αδυνατα σημεια του (εκτος απο το παιξιμο το οποιο ειναι παντα το αδυνατο σημειο στα κομματια μου)σαν συνθεση,για να γινει κατι καλλιτερο...οσο μου επιτρεπει η τεχνικη μου βεβαια,η οποια περισσοτερο στηριζεται στο feeling,μιας και απο μουσικη θεωρια,εστω και τη στοιχειωδη δεν ξερω τιποτα..οτι λοιπον ξερω και παιζω,ειναι βασει αυτιου,και φαντασιας.αν ειναι φτωχα τα σχηματα μου,ειναι που ειχα παρατησει την ηλεκτρικη κιθαρα για πολλα χρονια,και την ξαναρχισα(αποτο σημειο μηδεν)περυσι τον σεπτεμβριο..οι γνωμες θετικες και αρνητικες παντα μας κανουν καλλιτερους,αρκει να ξερουμε γιατι και πως..και παλι ευχαριστω που το ακουσες και απαντησες και περιμενω απαντηση.. ???

ρε συ τι λογοδιαροια ειναι αυτη? Που να ειχε κανει αρνητικο σχολιο το παλικαρι!  :P :P
Χαχαχά ;D ;D..

Όντως Armagedon, δεν ήθελα να σε βάλω σε λεκτικές "περιπέτειες" :D.. Το κομμάτι μου άρεσε πολύ..

Οφείλω να κάνω μερικές διευκρινήσεις όμως.. Στην αρχή το κομμάτι μου θύμισε τις εισαγωγές των Opeth κυρίως στο δίσκο Still Life (μην τον ακούσεις το δίσκο αυτό για αρχή -- προτίμησε το Damnation που είναι κατά πολύ πιο ήρεμος δίσκος από την υπόλοιπη δισκογραφία τους).. Στο τέλος, το σημείο με την overdriven κιθάρα και τις ωραίες μελωδίες μου θύμισε credits (τίτλοι τέλους) κάποιας ταινίας του W. Allen (δεν θυμάμαι όνομα αλλά έπαιζε και η Julia Roberts).. Επειδή όπως καταλαβαίνεις είναι λίγο δύσκολο να συνδυαστούν αυτά τα 2 αντικείμενα, γι'αυτό πόσταρα αυτό το σχόλιο το οποίο εννοείται ότι ήταν επιτιμητικό..

Αν θα ήθελες να αλλάξεις κάτι, τότε πιστεύω ότι αυτό θα ήταν να βάλεις πιο γεμάτα drums στο background.. Επειδή όμως ξέρω από πρώτο χέρι ότι ο προγραμματισμός των drums είναι πολύ μανούρα, σε καταλαβαίνω απόλυτα.. :D

Συγχαρητήρια και στον φίλο ogyon21 για την μπασική συνεισφορά του.. Είναι σχεδόν συγκινητικό να βλέπεις τέτοιες συνεργασίες.. Άντε και στα επόμενα :)..

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: jazzing in afternoon
« Απάντηση #35 στις: 05/03/09, 09:56 »
Στο τέλος, το σημείο με την overdriven κιθάρα και τις ωραίες μελωδίες μου θύμισε credits (τίτλοι τέλους) κάποιας ταινίας του W. Allen (δεν θυμάμαι όνομα αλλά έπαιζε και η Julia Roberts)..

Μιλάς για το Everyone says I love you (Όλοι λένε σ'αγαπώ) :)

Αποσυνδεδεμένος Angel~Archo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Aκροάτρια με απαιτήσεις...
    • Προφίλ
Απ: jazzing in afternoon
« Απάντηση #36 στις: 05/03/09, 13:12 »
Αrmagedon πολύ όμορφή και ταξιδιάρικη η έμπνευσή σου .Το μπάσο χρειαζόταν οπωσδήποτε κατ'εμε γιατί έκανε τον ήχο πιο πλούσιο-γεμάτο(μπράβο ogyon21)..Άντε και στα επόμενα ;)
I will always be with you
I'm the anchor of your sorrow
There's no end to what I'll do
'Cause I love you,I love you to death!

Αποσυνδεδεμένος armagedon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: jazzing in afternoon
« Απάντηση #37 στις: 06/03/09, 00:16 »
Παιδια,σας ευχαριστουμε ολους για τα σχολια σας..μας ανεβαζετε,και μας δινετε ορεξη να προχωρησουμε,και να κανουμε κατι παραπανω..
faser,λεμε να το ξαναηχογραφησουμε με κανονικη drums,και ισως αν το μακρυνουμε λιγακι,χωρεσει και ενα σολο με ακουστικη κιθαρα..αν καταλαβα καλα,αυτο εννοεις Guitarero.. ;)
sweet music of my soul...
http://www.myspace.com/449782115

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: jazzing in afternoon
« Απάντηση #38 στις: 06/03/09, 09:49 »
Είτε αυτό είτε ηλεκτρική με ακουστικό simulator. Δοκίμασα πριν λίγες μέρες αυτό του Guitar Rig και έπαθα πλάκα!

Αποσυνδεδεμένος armagedon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: jazzing in afternoon
« Απάντηση #39 στις: 08/12/14, 18:28 »
 Mε ηχο και εικονα το 2013...Αργησα λιγο... ;D
sweet music of my soul...
http://www.myspace.com/449782115

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: jazzing in afternoon
« Απάντηση #40 στις: 09/12/14, 08:20 »
Πολύ ωραίο, τρελαίνομαι (και) για τζαζ κιθάρα, μου αρέσει πολύ ο ήχος που έφτιαξες στο πρώτο τμήμα.
Στο δεύτερο, ο ήχος μου φάνηκε λίγο επιθετικός και με ξένισε, περίμενα κάτι πιο γλυκό.

Αποσυνδεδεμένος armagedon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: jazzing in afternoon
« Απάντηση #41 στις: 14/12/14, 11:19 »
Kαλημερα!!!
Ευχαριστω νασαι καλα Βραζιλη... :)
sweet music of my soul...
http://www.myspace.com/449782115