Αποστολέας Θέμα: Χρησιμοποιω λαθος μετασχηματιστη μηπως?  (Αναγνώστηκε 3949 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος quickaras

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ

Γενικα ειμαι ασχετος απο ηλεκτρικα  :o

Σε τρια πεταλια της boss αντι για το PSA της boss το 9βολτο χρησιμοποιω εναν αλλον 9 Volt στα 1000 mA. Επειδη νομιζω οτι τα πεταλια της Boss θελουν η 200 mA η 400 (δε θυμαμαι τωρα ακριβως) μηπως υπαρχει περιπτωση να χαλασουν η να καουν τα πεταλια με 1000mA? Απο ρευματα εχω μαυρα μεσανυχτα. Πρεπει δηλαδη το καθε πεταλι να παιρνει ακριβως τα mA που ζηταει στο προσπεκτους οπωςσδηποτε?


Η μπαταρια παιζει ρολο? Υπαρχει περιπτωση να κανει ζημια αν δεν ειναι καλη? Καμια φορα χρησιμοποιω τις Ucar αυτες τις μαυροκοκκινες που ειναι και οι πιο φτηνες...(Α ρε Στουρναρι Στουρναρα που μας καταντησες...) Ξερει επισης κανεις ποσα mA παιρνουν κανονικα της Arion?(εχω 2 τετοια)

Please διαφωτιστε με  :-\

Συγχώνευση μηνυμάτων: 15/10/13, 07:27
Στα ρευματα ειμαι αυτο που λεει ο Πουλικακος «Κτηνώδης Δύναμις Ωγκώδης Άγνοια». Επισης πως μπορω να ελαχιστοποιησω το θορυβο στα πεταλια? Μηπως φταιει το λαθος ρευμα που ισως παιρνουν? Δε μιλαω για Volt αλλα μονο για mA. Ισως ειναι μετατραυματικο σοκ απο μια ηλεκτροπληξια που επαθα στη παιδικη μου ηλικια lol και ετσι δεν ασχοληθηκα ποτε σοβαρα με το ρευμα. Κακως βεβαια...
« Τελευταία τροποποίηση: 15/10/13, 07:27 από ((Korgy)) »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Χρησιμοποιω λαθος μετασχηματιστη μηπως?
« Απάντηση #1 στις: 15/10/13, 08:39 »
Γενικά μην αγχώνεσαι, δεν έχεις πρόβλημα.

μηπως υπαρχει περιπτωση να χαλασουν η να καουν τα πεταλια με 1000mA? Απο ρευματα εχω μαυρα μεσανυχτα. Πρεπει δηλαδη το καθε πεταλι να παιρνει ακριβως τα mA που ζηταει στο προσπεκτους οπωςσδηποτε?
Όχι, τα πετάλια παίρνουν όσο χρειάζονται, όποτε το χρειάζονται. Αρκεί το σύνολο των maximum καταναλώσεων όλων των πεταλιών που έχεις συνδεδεμένα να είναι κάτω από την συνολική ικανότητα παροχής ρεύματος του τροφοδοτικού, και αυτό για να μην καεί το τροφοδοτικό. Γενικά αναλογικά πετάλια που λειτουργούν και με μπαταρία δεν έχουν μεγάλη κατανάλωση, πιο μεγάλη έχουν ψηφιακά πετάλια που περιέχουν επεξεργαστή. Για κάθε πετάλι που έχεις, γράψε στο google το όνομα και specs θα βρείς την κατανάλωση τους.

Η μπαταρια παιζει ρολο? Υπαρχει περιπτωση να κανει ζημια αν δεν ειναι καλη? Καμια φορα χρησιμοποιω τις Ucar αυτες τις μαυροκοκκινες που ειναι και οι πιο φτηνες...(Α ρε Στουρναρι Στουρναρα που μας καταντησες...) Ξερει επισης κανεις ποσα mA παιρνουν κανονικα της Arion?(εχω 2 τετοια)
Παίζει ρόλο μόνο στην διάρκεια ζωής της, όχι για το πετάλι. Βέβαια μπαταρίες που πέφτουν γρήγορα αρχίζουν να προκαλούν δυσλειτουργίες σε κάποια πετάλια, αλλά αυτό το βλέπεις και αλλάζεις μπαταρία. Δεν μπορείς να κάνεις ζημιά σε πετάλι βάζοντας φθηνή μπαταρία, αρκεί να μην τρέξουν τα υγρά της μέσα στο πετάλι όπως γίνεται με κάποιες φθηνές μετά από πολύ καιρό χρήσης. Φθηνές αλκαλικές μπαταρίες έχουν τα IKEA και το Jumbo, και κάποια στιγμή είχα πάρει επαναφορτιζόμενες 9βολτες και από το LIDL που είναι καλές για να μην πληρώνεις κάθε φορά.

Επισης πως μπορω να ελαχιστοποιησω το θορυβο στα πεταλια? Μηπως φταιει το λαθος ρευμα που ισως παιρνουν? Δε μιλαω για Volt αλλα μονο για mA. Ισως ειναι μετατραυματικο σοκ απο μια ηλεκτροπληξια που επαθα στη παιδικη μου ηλικια lol και ετσι δεν ασχοληθηκα ποτε σοβαρα με το ρευμα. Κακως βεβαια...
Ο θόρυβος είναι θέμα καθαρού ρεύματος. Καλό είναι να έχεις πρώτα φίλτρο στην πρίζα και πάνω του ένα καλής ποιότητας τροφοδοτικό. Εάν έχεις κάποιο θόρυβο σε κάποιο πετάλι, να ξέρεις ότι όταν το λειτουργήσεις με μπαταρία ότι θόρυβος έρχεται από την παροχή σου εξαφανίζεται, οπότε θα ξέρεις ποιός θόρυβος είναι από άλλες πηγές, όπως γειώσεις μηχανημάτων, καλώδια, και τα λοιπά συνήθη.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/10/13, 08:44 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: Χρησιμοποιω λαθος μετασχηματιστη μηπως?
« Απάντηση #2 στις: 15/10/13, 10:36 »
Θα σου πρότεινα να μετρίσεις τι βολτ βγλαζει και ας λέει 9βολτ.

Έχω ένα(πέρα από το boss)που έχει πολλές θέσεις για βολτ,στην θέση 9 μου έβγαζε σχεδόν 13,δεν λέω ότι μου έκανε κάποιο κακό αλλά αυξανότανε κατά πολύ ο θόρυβος από το ρεύμα.

Στην θέση 6 μου έδωσε 9 βολτ αλλά και πάλι με θύροβο,το boss σου δείνει 9 και χωρίς θόρυβο.

Οπότε πήρα το σχηματικό της  boss



Και έκανα λενα κουτί που έχει την κατασκευή,από  τις διόδους και μετά χωρίς τις διόδους.

Ο μετασχηματιστής με βυσματάκι συνδέεται στο κουτί και από το κουτί βγαίνει καλώδιο με βυσματάκι πάλι(το έκανα έτσι για να μπορώ να δουλεύω το κουτί και αλλού).

Το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό,τώρα μπορώ να βάζω το τροφοδοτικό στο 9 και να έχει 9 ακριβώς και ο θόρυβος έφυγε.
Υπάρχει πάρα πολύ ελάχιστος θόρυβος και αυτό ίσως να είναι επιδή το τροφοδοτικό έχει και ένα ακόμα μικρό πυκνωτάκι(άνοιξα το δικό μου και το είδα αν δεις εικόνες στο google ούτε εκεί υπάρχει)ή από ποιότητα των υλικών.

Το κουτάκι δυστηχώς δεν το έχω για να ανεβάσω φώτο,το έδωσα μαζί με ένα τροφοδοτικό της toshiba το οποίο έλεγε 9dc αλλά τελικά έβγαλε 13 και με την κατασκευούλα είναι ΟΚ.

Η κατασκευή είναι πολύ μικρή και πολύ απλή(αν ασχολισε με κατασκευές)σε πλακέτα vero είναι δύο λωρίδες (ή τρεις αλλά για να είναι πιό άνετα) επί 12 τρυπούλες.

Την έβαλα σε έν κουτάκι που βάζουμε τα φιτυλάκια για το καντιλάκι.

Υπάρχουν και άλλες κατασκευές πιό καλές για αυτό τον σκοπό αλλά αυτή είναι μία απλή και λειτουργική  ;)

Αποσυνδεδεμένος quickaras

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Χρησιμοποιω λαθος μετασχηματιστη μηπως?
« Απάντηση #3 στις: 15/10/13, 10:48 »
Σας ευχαριστω πολυ για τις χρησιμες πληροφοριες που μου δωσατε :)

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Χρησιμοποιω λαθος μετασχηματιστη μηπως?
« Απάντηση #4 στις: 16/10/13, 10:37 »
Τα πολύ φτηνά τροφοδοτικά -και ιδίως αυτά πολλαπλών τάσεων εξόδου- δεν δίνουν σταθεροποιημένη τάση, αυτή εξαρτάται από το φορτίο (το πόσο ρεύμα θα τραβιέται). Τα ηλεκτρικά κυκλώματα των πεταλιών κλπ γενικά έχουν κάποια ανοχή στην τιμή της τάσης εισόδου. Αλλά καλύτερα να είσαι σίγουρος ότι λαμβάνει 9V όπως προβλέπεται.

Το 7809 στο σχέδιο που παραθέτει ο kbasilis είναι σταθεροποιητής τάσης στα 9V, και πράγματι η όλη κατασκευή (δεξιά από τις διόδους) είναι εύκολη και φτηνή και μικρή (η δική μου είναι γύρω στα 3χ3χ3εκ., αν θυμάμαι καλά)

Έχω ένα(πέρα από το boss)που έχει πολλές θέσεις για βολτ,στην θέση 9 μου έβγαζε σχεδόν 13,δεν λέω ότι μου έκανε κάποιο κακό αλλά αυξανότανε κατά πολύ ο θόρυβος από το ρεύμα.

Στην θέση 6 μου έδωσε 9 βολτ αλλά και πάλι με θύροβο,το boss σου δείνει 9 και χωρίς θόρυβο

Υποθέτω ότι μέτρησες την τάση εν κενώ. Αν μετρήσεις την τάση υπό φορτίο θα δεις μικρότερα νούμερα. Αλλά και πάλι, σε πραγματικές συνθήκες το φορτίο αλλάζει, ανάλογα με το αν/ποιο πετάλι/α είναι ενεργό/ά ή όχι.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
4151 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/06, 23:30
από geni
6 Απαντήσεις
2872 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/08, 16:37
από Μαργαρίτα Π.
2 Απαντήσεις
1812 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/09, 23:56
από Ιππέας
8 Απαντήσεις
3794 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/11, 21:11
από Neuron
9 Απαντήσεις
4305 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/12, 13:03
από guitalele
1 Απαντήσεις
2540 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/15, 18:13
από AnimaPura
5 Απαντήσεις
7885 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/18, 10:18
από dalas
1 Απαντήσεις
2115 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/20, 00:08
από panixgr
0 Απαντήσεις
1847 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/21, 17:46
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
963 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/22, 01:00
από Ioannis Anastassakis