Αποστολέας Θέμα: Γνώμες για MAB1 (Michael Angelo signature Guitar)  (Αναγνώστηκε 12963 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DarkHorse

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Join the Dark Side, we have Cookies.
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για MAB1 (Michael Angelo signature Guitar)
« Απάντηση #25 στις: 18/02/09, 12:23 »
Παράθεση
Οσο για την ΜΑΒ1 απ'ότι κατάλαβα τελικά πέρα απο την εμφάνιση πάει για μούφα η δουλειά.

+1
Παράθεση
Ο δρόμος πλέον με οδηγεί απ'οτι βλέπω στην στην esp horizon fr ii

+1  απλα πολυ καλη κιθαρα.
Οσο για Ibanez Prestige, καμια σχεση με τις κορεατικες. Ειναι απο ωραιες εως πολυ καλες (κατι σαν την js1200), απλα γαματη ειναι RG3620Z http://www.ibanez.com/ElectricGuitars/model-RG3620Z -για εμενα η καλυτερη prestige που κυκλοφορει, αλλα και με το αναλογο τιμημα...




Αποσυνδεδεμένος KOSTARAS75

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για MAB1 (Michael Angelo signature Guitar)
« Απάντηση #26 στις: 18/02/09, 12:41 »
Για τις s prestige φίλε darkhorse έχεις άποψη?Για την s5470tks για παράδειγμα.Ηθελα να την χτυπήσω κάποια στιγμή και να αλλάξω μαγνήτες αλλά έμεινε πίσω στην σειρά μιάς και την έπεσα και σε άλλα μοντέλα.Πάντος γενικά είμαι πιό κοντά στις s παρά στις rg.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/02/09, 12:51 από DIMIS75 »

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για MAB1 (Michael Angelo signature Guitar)
« Απάντηση #27 στις: 18/02/09, 15:35 »
dimis75 μην πιστεύεις οτι γράφει ο καθένας στα φόρουμς,πρέπει ο ίδιος να δείς την κιθάρα και να την ακούσεις ή να πάρεις την γνώμη απο άτομο που εμπιστεύεσαι
η horizon είναι φοβερές αλλά είναι πολλες γύρω στα 1500 ευρώ ενώ αυτή είναι στα 1200.
ισχύει οτι πολλές dean δεν τα αξίζουν τα λεφτά τους πάντως.


Η Dean  MAB1 που σκεφτεσαι να παρεις δεν ειναι Dean USA. Μη σε ξεγελαει το Οriginal Floyd Rose και οι EMG μαγνητες.   Πολυ Φτηνη για Dean USA... Στην καλυτερη περιπτωση ειναι κορεατικη και στην χειροτερη κινεζικη.  Η κατασκευη της κιθαρας ειναι φτηνη, αυτο φενεται και απο τα τελειως φτηνιαρικα κλειδια, απο το πισω μερους του μπρατσου, καθως και το bolt-on κοματι της κιθαρας, ολα αυτα με μια πολυ γρηγορη ματια. 
έλεος,τι την καταδικάζεις την κιθάρα?η κιθάρα δεν είναι usa καθώς δεν υπάρχουν κιθάρες εργοστασιακές απο usa κατω απο 1700 ευρώ τουλάχιστον.η κιθάρα είναι κορέα.
δεν μπορώ να καταλάβω γιατί καταδικάζεις την κιθάρα χωρίς να ξέρεις καλά καλά τα σπέκ της..υποθέτω αυτόματα πως δεν την έχεις δεί πόσο μάλλον παίξει απο κοντά.


όσο για τις harmony central reviews είναι και αυτές πολλές πάνω κάτω ελεινές..
όταν κοίταγα για τον spidervalve ένας έλεγε οτι ήταν the holy grail of tone και ο άλλος έγραφε χαρακτηριστικά ''i could fart better tone''.και στις βαθμολογίες έβλεπες τύπους να βάζουν παντου μηδέν και άλλους να το γεμίζουν δεκάρια.αυτό δείχνει το πώς κάτι που μπορεί να λατρέψω εγώ ο άλλος να το μισήσει
one man's(κάτι),other man's poison ;D
αν δεν μπορείς να την δοκιμάσεις απλά πάρτην.φρόντισε να υπάρχει κάποια εγγύηση για να μπορείς να την αλλάξεις αν χρειαστεί ;)
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος DarkHorse

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Join the Dark Side, we have Cookies.
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για MAB1 (Michael Angelo signature Guitar)
« Απάντηση #28 στις: 18/02/09, 16:17 »
Παράθεση
dimis75 μην πιστεύεις οτι γράφει ο καθένας στα φόρουμς,πρέπει ο ίδιος να δείς την κιθάρα και να την ακούσεις

+10000
Παράθεση
όσο για τις harmony central reviews είναι και αυτές πολλές πάνω κάτω ελεινές.
+1
Aλλα να εισαι σκεφτικος με reviews που αποθεωνουν το οργανο, οταν σου λενε οτι
Παράθεση
The was neck out of alignment and it had a bad backbow, yes even with the factory 10's. The inlays have visable filler. The route for the Floys Rose is off a little bit....The nut is way too high,The nut and bridge radius don't seem to match the fretboard radius perfectly. The D and th G strings always seem to be a little higher that the rest no matter what I do with the action
αυτα ειναι αντικειμενικες παρατηρησεις, και για 1200 ευρω απαραδεκτο.  Δεν υπαρχει συγκρηση με Horizon τελος -(την συγγεκριμενη την ξερω). Οπως δεν υπαρχει συγκρηση S670 με Js1200.

Παράθεση
τουλάχιστον.η κιθάρα είναι κορέα.
δεν μπορώ να καταλάβω γιατί καταδικάζεις την κιθάρα χωρίς να ξέρεις καλά καλά τα σπέκ της
Προφανος εχουμε διαφορετικα standar και μετρο συγκρησης, και η φτηνη της κατασκευη για εμενα κανει μπαμ...
Εαν απο  Js1200 παει σε αυτην θα ξενερωσει με τα χαμενα του 1200 ευρω. Εκτος εαν την θελει μονο για διακοσμηση, κατι που αμφιβαλω.  Απλως να βοηθησω θελω, γιατι να χαλασει τοσα λεφτα για να παρει μια πολυ κατωτερη κιθαρα απο αυτη που εχει τωρα?
ΦΙλε dimis75, το ιδανικο ειναι να δεις απο κοντα αυτο που θες να αγορασεις.  Μερικες φορες αυτο δεν γινετε και πρεπει πριν κανεις την αγορα σου να εισαι πολυ διαβασμενος για να αποφυγεις την ταλαιπωρια της επιστροφης και τα εξοδα της.
 



Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για MAB1 (Michael Angelo signature Guitar)
« Απάντηση #29 στις: 18/02/09, 16:36 »
dimis75 μην πιστεύεις οτι γράφει ο καθένας στα φόρουμς,πρέπει ο ίδιος να δείς την κιθάρα και να την ακούσεις ή να πάρεις την γνώμη απο άτομο που εμπιστεύεσαι
η horizon είναι φοβερές αλλά είναι πολλες γύρω στα 1500 ευρώ ενώ αυτή είναι στα 1200.
ισχύει οτι πολλές dean δεν τα αξίζουν τα λεφτά τους πάντως.

Ναι και μην ακουτε τους endorsement whores της dean που ολο βγαινουν και λενε "wow dean best guitars on the planet" και μετα προσθετουν "even the cheap ones" περα απο την πλακα dimis75 βαλε τα 300 ευρω και παρε την horizon  :)
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος DarkHorse

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Join the Dark Side, we have Cookies.
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για MAB1 (Michael Angelo signature Guitar)
« Απάντηση #30 στις: 18/02/09, 16:47 »
Παράθεση
Για τις s prestige φίλε darkhorse έχεις άποψη?Για την s5470tks για παράδειγμα.


Δυστυχως δεν γνωριζω.  Δες το www.Jemsite.com  και το http://forum.ibanez.com/
Πολλοι απ'αυτους ξερουν τι λενε και δεν ειναι κολυμενοι, εαν εχει βγαλει η κιθαρα προβληματα θα το πουν (ειδικα στο www.Jemsite.com) απλως ψαξ'το καλα, και θα βρεις ακρη. Πολυ πιθανο να καταληξεις καπου που δεν περιμενες π.χ σε κιθαρα που δεν ηξερες καν οτι υπαρχει... Αυτο εγινε και με εμενα.

Αποσυνδεδεμένος KOSTARAS75

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για MAB1 (Michael Angelo signature Guitar)
« Απάντηση #31 στις: 19/02/09, 09:51 »
Το θέμα έιναι οτι με προβληματίζει το οτι είναι korea.Απο την Ibanez s670fm που έχει πέσει στα χέρια μου και είναι korea δεν έχω καθόλου καλή εντύπωση αν και φανατικός της σειράς s αλλά στα μοντέλα τα οποία ήταν japan (δεκαετία 90 π.χ).Δεν είναι το θέμα του ήχου μιας και είναι με dimarzio (super distortion και paf pro) αλλά το θέμα είναι με την κατασκεύη.Μέχρι και ορισμένα τάστα αν τα δείς απο πάνω είναι κομμένα στραβά!!Για το sustain τα έχω πεί παραπάνω.Δεν ξέρω αν έτυχε στο συγκεκριμένο κομμάτι.
Δεν ξέρω η ΜΑΒ1 αν είναι πιο προσεγμένη απο θέμα κατασκεύης και υλικών.Πάντως βλέπω οτι είναι και πολλά τα χρήματα για όργανο απο korea.Απο κάποιον φίλο έμαθα οτι ο Νάκας για παράδειγμα την έχει γύρω στα 1800€!!!
Να μου πείς θα την χτυπήσω απο εξωτερικό αλλά και πάλι πολλά τα χρήματα μόνο για την μούρη και οχι για την κατασκεύη.Οσο για τα specs βρίσκεις τα ίδια και καλύτερα σε κιθάρες με λίγα χρήματα παραπάνω.Τελικά καταστάλαξα και θα χτυπήσω την esp horizon fr 2.Τουλάχιστον ξέρω οτι αξίζουν τα παραπάνω χρήματα χωρίς να ρισκάρω τι θα μου βγεί στο τέλος.
Ευχαριστώ όλους πάντως για τις πληροφορίες σας.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για MAB1 (Michael Angelo signature Guitar)
« Απάντηση #32 στις: 19/02/09, 11:59 »
dimis75 μην πιστεύεις οτι γράφει ο καθένας στα φόρουμς,πρέπει ο ίδιος να δείς την κιθάρα και να την ακούσεις ή να πάρεις την γνώμη απο άτομο που εμπιστεύεσαι
η horizon είναι φοβερές αλλά είναι πολλες γύρω στα 1500 ευρώ ενώ αυτή είναι στα 1200.
ισχύει οτι πολλές dean δεν τα αξίζουν τα λεφτά τους πάντως.

Ναι και μην ακουτε τους endorsement sleepers της dean που ολο βγαινουν και λενε "wow dean best guitars on the planet" και μετα προσθετουν "even the cheap ones" περα απο την πλακα dimis75 βαλε τα 300 ευρω και παρε την horizon  :)
LOL
+1 !
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος DarkHorse

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Join the Dark Side, we have Cookies.
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για MAB1 (Michael Angelo signature Guitar)
« Απάντηση #33 στις: 19/02/09, 14:17 »
Παράθεση
Το θέμα έιναι οτι με προβληματίζει το οτι είναι korea.Απο την Ibanez s670fm που έχει πέσει στα χέρια μου και είναι korea δεν έχω καθόλου καλή εντύπωση αν και φανατικός της σειράς s αλλά στα μοντέλα τα οποία ήταν japan (δεκαετία 90 π.χ).Δεν είναι το θέμα του ήχου μιας και είναι με dimarzio (super distortion και paf pro) αλλά το θέμα είναι με την κατασκεύη.Μέχρι και ορισμένα τάστα αν τα δείς απο πάνω είναι κομμένα στραβά!!Για το sustain τα έχω πεί παραπάνω.Δεν ξέρω αν έτυχε στο συγκεκριμένο κομμάτι.
Δεν ξέρω η ΜΑΒ1 αν είναι πιο προσεγμένη απο θέμα κατασκεύης και υλικών.Πάντως βλέπω οτι είναι και πολλά τα χρήματα για όργανο απο korea.Απο κάποιον φίλο έμαθα οτι ο Νάκας για παράδειγμα την έχει γύρω στα 1800€!!!
Να μου πείς θα την χτυπήσω απο εξωτερικό αλλά και πάλι πολλά τα χρήματα μόνο για την μούρη και οχι για την κατασκεύη.Οσο για τα specs βρίσκεις τα ίδια και καλύτερα σε κιθάρες με λίγα χρήματα παραπάνω.Τελικά καταστάλαξα και θα χτυπήσω την esp horizon fr 2.Τουλάχιστον ξέρω οτι αξίζουν τα παραπάνω χρήματα χωρίς να ρισκάρω τι θα μου βγεί στο τέλος.
Ευχαριστώ όλους πάντως για τις πληροφορίες σας.


Δεν ετυχε, το ειναι Qiality Control στην κορεα για κλαματα.  Και ο ηχος συγουρα δεν ειναι μονο θεμα μαγνητων, απο δεσιμο, ταστιερα, ηλικο σωματος, καπακι, συνδεσμολογια, μεχρι και βαφη και set-up επηρεαζουν τον ηχο. 
Το ποιηματακι δεν το εχεις ακουσει?
   Πηγα στον Νακα
   και με επιασαν Μαλακα...

Ελεος 1800 ευρω... ::)
Θα δεις πως εκανες καλη επιλογη με την Horizon.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για MAB1 (Michael Angelo signature Guitar)
« Απάντηση #34 στις: 19/02/09, 16:50 »
α και μόλις την πάρεις κατευθείαν φωτογραφίες!να τις ποστάρεις εδώ και στο ''φωτογραφίες κιθαρών'' τόπικ
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος KOSTARAS75

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για MAB1 (Michael Angelo signature Guitar)
« Απάντηση #35 στις: 20/02/09, 20:49 »
Θα βάλω σίγουρα φωτογραφίες αμέσως.Τώρα μένει να αποφασίσω το ποιά θα πάρω όσο αφορά το χρώμα.
Είμαι μεταξύ των παρακάτω δύο.

Αποσυνδεδεμένος DarkHorse

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Join the Dark Side, we have Cookies.
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για MAB1 (Michael Angelo signature Guitar)
« Απάντηση #36 στις: 21/02/09, 01:15 »
Decisions... Decisions...    ;D

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για MAB1 (Michael Angelo signature Guitar)
« Απάντηση #37 στις: 21/02/09, 13:35 »
ποο και εγώ μια απο τις δύο θα έπαιρνα αν ηταν για horizon(εφτάχορδη μακάρι να υπήρχε!)
η κόκκινη είναι απίστευτη απο κοντά στο λέω!
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος KOSTARAS75

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για MAB1 (Michael Angelo signature Guitar)
« Απάντηση #38 στις: 21/02/09, 18:15 »
Φίλε μου επειδή μένω Πάτρα ξέρεις αν έρθω Αθήνα που μπορώ να δω τις συγκεκριμένες κιθάρες?
Τις έχει κανένας stock η θα μου πουν για παραγγελία και τα σχετικά?
Μόνο απο τις φωτογραφίες δεν μπορώ να πω οτι είμαι 100% σίγουρος για την επιλογή που θα κάνω.

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για MAB1 (Michael Angelo signature Guitar)
« Απάντηση #39 στις: 21/02/09, 18:27 »
Horizon είδα πρόσφατα στον Κοντοσταυλάκη και στο Διαμαντόπουλο,όχι όμως στα χρώματα που παρέθεσες.

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για MAB1 (Michael Angelo signature Guitar)
« Απάντηση #40 στις: 21/02/09, 18:43 »
Στον Διαμαντοπουλο εχει την DBSB
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για MAB1 (Michael Angelo signature Guitar)
« Απάντηση #41 στις: 22/02/09, 23:05 »
Παιδια ηρεμια. Ειμαι ο ανθρωπος σας. Δασολογος με τεχνολογια 3υλου και χημεια και χημικα προιοντα 3υλου περασμενα με 9αρια  ;D ;D ;D
O εβενος δεν ειναι αναγκαστικα καταμαυρος. 3υλο ειναι και οπως ολα τα 3υλα το χρωμα του εχει σχεση με την τομη που εχει γινει για να κοπει. Ε3ου και τα οποια νερα και η διαφοροποιηση του χρωματος.
ΑΛΛΑ υπαρχει και η αλλη μαγκια που λεγεται ebonized rosewood και ειναι μεγαλη πατεντα - κοροιδια. Δεν εχει σχεση με εβενο απλα με καποια χημικα (τεχνικες ταννινες) σκουραινουν το χρωμα του rosewood

Δεν νομιζω να το εβαλε η dean σε τετοιας α3ιας οργανο.... Αλλα απο την αλλη τα cracks στην κοντινη φωτο που ποσταρε ενα παλικαρι υποδηλονουν αυτο...

Αποσυνδεδεμένος Adno

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για MAB1 (Michael Angelo signature Guitar)
« Απάντηση #42 στις: 28/02/09, 22:12 »
Φιλε Ντιμι εγω στη θεση θα επαιρνα σε μπλε χρωμα παντως. την εχω δοκιμασει την horizon και μου αρεσε πολυ, δοκιμασε τη και συ και θα γουσταρεις πιστευω. Αντε καλες αγορες!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1879 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/06, 10:43
από kain
6 Απαντήσεις
5135 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/07, 02:20
από ScullShot
4 Απαντήσεις
3192 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/07, 10:08
από PlusYeaR
7 Απαντήσεις
3485 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/08, 11:53
από Giorgos K.
31 Απαντήσεις
9476 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/09, 23:37
από Eagle Of Kamelot
3 Απαντήσεις
2171 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/12, 01:15
από metalmike
7 Απαντήσεις
6824 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/13, 14:21
από m@ster k@frer
11 Απαντήσεις
7214 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/14, 14:26
από Lampr0s
0 Απαντήσεις
3488 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/14, 14:01
από Savagepumpkin
0 Απαντήσεις
3387 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/19, 20:54
από smash1993