Αποστολέας Θέμα: Πολλά πεταλάκια σε έναν μετασχηματιστή  (Αναγνώστηκε 4303 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Έχω μια μικρή αυτοσχέδια πεταλιέρα αποτελούμενη από 2 distortion boss πεταλάκια, 1 ibanez tubescreamer και 1 wah.
Την έχω φτιάξει έτσι ώστε όλα τα πεταλάκια να τροφοδοτούνται από την ίδια πηγή.
Είχα μέχρι πρότινος έναν μετασχηματιστή, παλιά καραβάνα, γουρουνάκι, από τον παππού μου (...χωρίς πλάκα) που έβγαζε 9Volt αλλά άγνωστα ampere. Υποθέτω ότι έβγαζε αρκετά γιατί τον έχω από πιτσιρικάς, και θυμάμαι ότι "έπαιζα" κάνοντάς τον να βγάζει σπίθες, ακουμπώντας τους ακροδέκτες του, κάτι που κανένας άλλος από τους μετασχηματιστές που είχα δεν μπορούσε να κάνει. Οπότε υποθέτω ότι είναι δυνατούτσικος (...παλιά τα φτιάχναν καλύτερα τα πράγματα αχχχχ ).

Χτες περιήλθε στα χέρια μου ένας original μετασχηματιστής για πεταλάκια Boss. Τα ratings του είναι, φυσικά 9Volt, και 200mAh.
Δεν ξέρω, αυτό το 200, λίγο κούτσικο μου φάνηκε. Παρόλα αυτά, έβγαλα το παλιό γουρουνάκι (στο οποίο παρεπιπτόντως είχα βάλει μια μεταβλητή αντίσταση σε σειρά, γιατί ναι μεν έλεγε ότι έβγαζε 9Volt, αλλά εγώ άλλα είχα μετρήσει με το πολύμετρο) και το αντικατέστησα με τον Boss.
To όλο πράγμα φαίνεται να δουλεύει.
Άναψα και τα 4 πεταλάκια (πράγμα που δεν παίζει να γίνει ποτέ, distortion πάνω σε distortion, πάνω σε boost πάνω σε wah :D ) και δεν παρατήρησα πτώση έντασης φωτεινότητας από τα led-ακια τους.

Ο λόγος του παρόντος topic είναι η ερώτηση και η ανησυχία μου,
-Μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει περίπτωση να κάνω ζημιά σε κάποιο από τα στοιχεία της αλυσίδας των εφέ ή και στον ίδιο τον μετασχηματιστή.
-Πόσα ampere θεωρητικά τραβάνε τα πέταλα (μη μου πείτε να δω από κάτω, τα έχω δέσει με tire ups και δεν θέλω να τα κόψω)
« Τελευταία τροποποίηση: 12/02/12, 10:04 από Alex_Under »
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Πολλά πεταλάκια σε έναν μετασχηματιστή
« Απάντηση #1 στις: 12/02/12, 10:52 »
Γειά σου Άλεξ,
Θα στο πω περιληπτικά, πάρε άμεσα ένα 1Spot.

Σε δεύτερη ανάγνωση θα σου πω, ότι γενικά όταν σε μία πεταλιέρα έχεις τροφοδοτικό, μην βάλεις τίποτα λιγότερο από ένα 1Spot. Δεν είναι μόνο θέμα ισχύος, είναι θέμα και καθαρότητος τάσης και έλλειψης βόμβων.. (αλλά μην το βάζεις να κάνει σπίθες!..  :roll )

Για πεταλιέρες με αρκετά πετάλια, ειδικά όταν είναι ανόμοια, πάρε σιγά σιγά ένα Chameleon. Τελείωσες!..
 
Τo Boss έχει αναφερθεί να έχει πολλά προβλήματα με πετάλια άλλων εταιρειών, και γενικά είναι ανίσχυρο και βγάζει θόρυβο.

Τα πετάλια όταν είναι αναλογικά καταναλώνουν περιπου από 5-30mA, ενώ τα ψηφιακά μπορεί να φτάσουν και τα 100-200mA, με αποκορύφωμα τα -factors που θέλουν πάρα πολύ ρεύμα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Πολλά πεταλάκια σε έναν μετασχηματιστή
« Απάντηση #2 στις: 12/02/12, 11:01 »
Αν αυτό το 1Spot το ήξερα 2 βδομάδες πριν που έκανα παραγγελία από το DV, θα το είχα συμπεριλάβει... Τώρα... κλάφτα :_(

Θέμα βόμβου που λες, είχα και με τον παλιό μετασχηματιστή και το έλυσα βάζοντας το ποτενσιόμετρο που γράφω παραπάνω. Μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι ο βόμβος προέρχεται από περισσότερα-από-όσα-πρέπει-Volt. Έτσι tweak-αρα το pot, μέχρι να βρω το sweet-spot που σταματούσε ο βόμβος.
Με το Boss μετασχηματιστή δεν χρειάστηκε να το κάνω αυτό, το Pot είναι στο 0 και δεν έχω καθόλου βόμβο ούτε κάποια προφανή, στο δικό μου αυτί, αλλοίωση του ήχου.

Γενικά δεν είμαι "Πεταλάς" (κάποτε ήμουν "μεταλάς" και ίσως ξαναγίνω ) :) για να χρειαστώ κάτι σαν την 2η λύση που δίνεις.
"Ποτέ" μη λες "ποτέ", βέβαια, απλά το μόνο πράγμα που "ίσως" να προστεθεί μελλοντικά είναι ένα fuzz.

Αυτό με τα αναλογικά/ψηφιακά με προβλημάτισε που είπες. Αν σου πω ποια πετάλια έχω, θα καταλάβεις?
1) Ibanez Turbo Tubescreamer TS9DX
2) Boss Turbo Distortion DS-2
3) Boss Metal Zone MT-2
4) Rocktron Tri-Wah

Γενικά αν τα πεταλάκι "διψούσαν" για παραπάνω Amps πώς θα το καταλάβαινα?
« Τελευταία τροποποίηση: 12/02/12, 12:08 από Alex_Under »
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πολλά πεταλάκια σε έναν μετασχηματιστή
« Απάντηση #3 στις: 12/02/12, 11:04 »
καλά, τα specs τους, θα μπορείς να τα βρεις στο ίντερνετ...

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πολλά πεταλάκια σε έναν μετασχηματιστή
« Απάντηση #4 στις: 12/02/12, 11:25 »
Γειά σου Άλεξ,
Θα στο πω περιληπτικά, πάρε άμεσα ένα 1Spot.

Σε δεύτερη ανάγνωση θα σου πω, ότι γενικά όταν σε μία πεταλιέρα έχεις τροφοδοτικό, μην βάλεις τίποτα λιγότερο από ένα 1Spot. Δεν είναι μόνο θέμα ισχύος, είναι θέμα και καθαρότητος τάσης και έλλειψης βόμβων.. (αλλά μην το βάζεις να κάνει σπίθες!..  :roll )

Για πεταλιέρες με αρκετά πετάλια, ειδικά όταν είναι ανόμοια, πάρε σιγά σιγά ένα Chameleon. Τελείωσες!..
 
Τo Boss έχει αναφερθεί να έχει πολλά προβλήματα με πετάλια άλλων εταιρειών, και γενικά είναι ανίσχυρο και βγάζει θόρυβο.

Τα πετάλια όταν είναι αναλογικά καταναλώνουν περιπου από 5-30mA, ενώ τα ψηφιακά μπορεί να φτάσουν και τα 100-200mA, με αποκορύφωμα τα -factors που θέλουν πάρα πολύ ρεύμα.



+1000000 και εγώ χάρη στον ανδριανό πήρα το 1Spot και βρήκα την υγειά μου. Με τον παλιό μου μετασχηματιστή με το που άνοιγα delay άρχιζε να διαμαρτύρεται... Ενώ με το 1Spot τσιμουδιά.

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Πολλά πεταλάκια σε έναν μετασχηματιστή
« Απάντηση #5 στις: 12/02/12, 12:07 »
Το έψαξα λοιπόν από τα επίσημα specs (τα οποία βέβαια, πάντα θεωρητικά έχουν ένα περιθώριο λάθους)

1) Ibanez Turbo Tubescreamer TS9DX 8mA
2) Boss Turbo Distortion DS-2 12mA
3) Boss Metal Zone MT-2 20mA
4) Rocktron Tri-Wah 35mA

Σύνολο 75mA οπότε νομίζω είμαστε καλά εφόσον ο μετασχηματιστής λέει ότι δίνει 200mA....ελπίζω....εύχομαι....προσδοκώ....
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πολλά πεταλάκια σε έναν μετασχηματιστή
« Απάντηση #6 στις: 12/02/12, 12:14 »
Το έψαξα λοιπόν από τα επίσημα specs (τα οποία βέβαια, πάντα θεωρητικά έχουν ένα περιθώριο λάθους)

1) Ibanez Turbo Tubescreamer TS9DX 8mA
2) Boss Turbo Distortion DS-2 12mA
3) Boss Metal Zone MT-2 20mA
4) Rocktron Tri-Wah 35mA

Σύνολο 75mA οπότε νομίζω είμαστε καλά εφόσον ο μετασχηματιστής λέει ότι δίνει 200mA....ελπίζω....εύχομαι....προσδοκώ....


Κάποια πεταλάκια όμως είναι πολύ πιο απαιτητικά. Για παράδειγμα τα Delay. To digidelay που έχω εγώ ζητάει 300ma μόνο αυτό!

Να σημειώσουμε οτί το 1Spot σου δίνει 1700ma σύνολο. Έχω δίνει κιθαρίστα να το έχει φορτώσει με 19 πεταλάκια και να μην έχει πρόβλημα  :up

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πολλά πεταλάκια σε έναν μετασχηματιστή
« Απάντηση #7 στις: 12/02/12, 12:51 »
Γειά σου Άλεξ,
Θα στο πω περιληπτικά, πάρε άμεσα ένα 1Spot.

Σε δεύτερη ανάγνωση θα σου πω, ότι γενικά όταν σε μία πεταλιέρα έχεις τροφοδοτικό, μην βάλεις τίποτα λιγότερο από ένα 1Spot. Δεν είναι μόνο θέμα ισχύος, είναι θέμα και καθαρότητος τάσης και έλλειψης βόμβων.. (αλλά μην το βάζεις να κάνει σπίθες!..  :roll )

Για πεταλιέρες με αρκετά πετάλια, ειδικά όταν είναι ανόμοια, πάρε σιγά σιγά ένα Chameleon. Τελείωσες!..
 
Τo Boss έχει αναφερθεί να έχει πολλά προβλήματα με πετάλια άλλων εταιρειών, και γενικά είναι ανίσχυρο και βγάζει θόρυβο.

Τα πετάλια όταν είναι αναλογικά καταναλώνουν περιπου από 5-30mA, ενώ τα ψηφιακά μπορεί να φτάσουν και τα 100-200mA, με αποκορύφωμα τα -factors που θέλουν πάρα πολύ ρεύμα.


adr1anos θεωρείς πιο ευέλικτο το chameleon προφανώς ε?για το junior ποια ειναι η άποψη σου?μπορεί να τρέξει ταυτόχρονα 6 πεταλια? στο ρωτάω γιατι ειμαι σε ανάλογη φαση για να αγοράσω power supply γιατί ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΛΕΟΝ πως ο θόρυβος μου προέρχεται απο το one spot.
συγνώμη που μπαίνω εμβόλιμος στο θέμα του φίλου αλλα με ευκαιρία και για να μην ανοιγω άλλο θέμα το ρωτάω.τι θα μου προτείνατε  για να τρέξω τα εξής:
1)cry baby, little aligartor, mxr 6 band eq, memory man delay, pisdyawott EMMA distortion, polytune tuner
2)whammy, tube factor Η&Κ
3)electroharmonix HOAX
4)RC 50 loop station
 εγω σκεφτομαι το 1 εκτος του tuner που το τρεχω με μπαταρια, με το junior fuel tank, το whammy με το fuel tank και αυτο και ολα τα αλλα με τους μετασχηματιστές τους(ειδικα το rc 50).Ειναι εφικτό αυτο που λεω?
Εχετε καμια αλλη πρόταση?
« Τελευταία τροποποίηση: 12/02/12, 12:53 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πολλά πεταλάκια σε έναν μετασχηματιστή
« Απάντηση #8 στις: 12/02/12, 12:56 »

Κάποια πεταλάκια όμως είναι πολύ πιο απαιτητικά. Για παράδειγμα τα Delay. To digidelay που έχω εγώ ζητάει 300ma μόνο αυτό!

Να σημειώσουμε οτί το 1Spot σου δίνει 1700ma σύνολο. Έχω δίνει κιθαρίστα να το έχει φορτώσει με 19 πεταλάκια και να μην έχει πρόβλημα  :up

δεν ξέρω αλλα ειδικα αν τροφοδοτείς με το one spot πεταλια οπως delay μαζι με αλλα ο θόρυβος ειναι πολυ πιθανό να σου χτυπήσει την πορτα
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πολλά πεταλάκια σε έναν μετασχηματιστή
« Απάντηση #9 στις: 12/02/12, 13:03 »

Κάποια πεταλάκια όμως είναι πολύ πιο απαιτητικά. Για παράδειγμα τα Delay. To digidelay που έχω εγώ ζητάει 300ma μόνο αυτό!

Να σημειώσουμε οτί το 1Spot σου δίνει 1700ma σύνολο. Έχω δίνει κιθαρίστα να το έχει φορτώσει με 19 πεταλάκια και να μην έχει πρόβλημα  :up

δεν ξέρω αλλα ειδικα αν τροφοδοτείς με το one spot πεταλια οπως delay μαζι με αλλα ο θόρυβος ειναι πολυ πιθανό να σου χτυπήσει την πορτα


Προς το παρόν δεν το έχω αυτό το πρόβλημα. Τι να πω... όπως και να 'χει νομίζω οτί είναι η πιο value for money λύση. Μετά πας σε voodoo lab και ιστορίες αλλά πρέπει να βάλεις και το χέρι βαθιά στην τσέπι!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3598 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/05, 00:45
από *Ελένη*
0 Απαντήσεις
1557 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/07, 14:44
από Ikaros
11 Απαντήσεις
6690 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/10, 17:54
από PossessedB.E.
Behringer πετάλακια

Ξεκίνησε από petros1992 « 1 2 » Εφέ

29 Απαντήσεις
9926 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/08, 15:18
από TheVrachnoprofiter
πεταλάκια MXR

Ξεκίνησε από petros1992 Εφέ

10 Απαντήσεις
5328 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/08, 03:27
από groovymood
16 Απαντήσεις
6891 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/09, 03:11
από brian
10 Απαντήσεις
4618 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/09, 18:49
από edgar_jp ♫
8 Απαντήσεις
3793 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/11, 21:11
από Neuron
πεταλάκια

Ξεκίνησε από PossessedB.E. Εφέ

11 Απαντήσεις
3664 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/10, 22:36
από Jezus
4 Απαντήσεις
3948 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/13, 10:37
από Βραζίλης