Ψηφοφορία

ESP Eclipse ή Gibson lp standard?

ESP eclipse
26 (59.1%)
Gibson lp Standard
18 (40.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 44

Αποστολέας Θέμα: Esp eclipse vs Gibson les paul standard.  (Αναγνώστηκε 13930 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Esp eclipse vs Gibson les paul standard.
« Απάντηση #25 στις: 13/12/08, 13:24 »
σαν εναλλακτική έχε υπόψην το dv127.com...σε περίπου ίδια επίπεδα με thomann και αν προσέξατε την αγγλική λίρα έχει πάρει τον κατήφορο τελευταία....όποιος προλάβει! :P

Δίνεις σε παρακαλώ το πλήρες link?..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος JimiDS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Esp eclipse vs Gibson les paul standard.
« Απάντηση #26 στις: 13/12/08, 15:01 »
OOOPS!!! sorry guys...λάθος αριθμός! ;D είναι

http://www.dv247.com/

Αποσυνδεδεμένος Ogun-Sotis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Άντρας
  • Πωτς γκένεν αυτό?
    • Προφίλ
Απ: Esp eclipse vs Gibson les paul standard.
« Απάντηση #27 στις: 13/12/08, 17:55 »
σαν εναλλακτική έχε υπόψην το dv127.com...σε περίπου ίδια επίπεδα με thomann και αν προσέξατε την αγγλική λίρα έχει πάρει τον κατήφορο τελευταία....όποιος προλάβει! :P
έχεις αγοράσει από το dv127?,ξέρεις αν είναι αξιόπιστο σαιτ? γιατί είναι πολύ πιο φθηνός από θωμά και θέλω να παραγγείλω

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Esp eclipse vs Gibson les paul standard.
« Απάντηση #28 στις: 14/12/08, 02:14 »
OOOPS!!! sorry guys...λάθος αριθμός! ;D είναι

http://www.dv247.com/

ωραίες τιμές...αλλά έχει λίγα πράματα :(
μα ούτε engl να μην έχει??
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος JimiDS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Esp eclipse vs Gibson les paul standard.
« Απάντηση #29 στις: 14/12/08, 16:24 »
σαν εναλλακτική έχε υπόψην το dv127.com...σε περίπου ίδια επίπεδα με thomann και αν προσέξατε την αγγλική λίρα έχει πάρει τον κατήφορο τελευταία....όποιος προλάβει! :P

έχεις αγοράσει από το dv127?,ξέρεις αν είναι αξιόπιστο σαιτ? γιατί είναι πολύ πιο φθηνός από θωμά και θέλω να παραγγείλω


Εγώ προσωπικά όχι όμως είχε παραγγείλει ο δάσκαλος μου πριν ένα μήνα περίπου μια yamaha silent....έμεινε πολύ ευχαριστημένος από τη γενική εικόνα του καταστήματος. Επίσης δες τι έγραψε ο φίλος Απόλλων εδώ:
dv247 vs Thomann

Αποσυνδεδεμένος Inuitarcher

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Esp eclipse vs Gibson les paul standard.
« Απάντηση #30 στις: 14/12/08, 23:33 »
Ρε παιδια υπαρχει κανενα αλλο αξιολογο site απο Bρετανια;;;
This is Scorpions,
    Where you really feel the Sting!!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Esp eclipse vs Gibson les paul standard.
« Απάντηση #31 στις: 15/12/08, 01:04 »
Ρε παιδια υπαρχει κανενα αλλο αξιολογο site απο Bρετανια;;;


Κοίτα εδώ... ;)

Απ: dolphinmusic.co.uk - Εμπειρίες , Απόψεις?
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Inuitarcher

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Esp eclipse vs Gibson les paul standard.
« Απάντηση #32 στις: 15/12/08, 13:42 »
Ρε παιδια υπαρχει κανενα αλλο αξιολογο site απο Bρετανια;;;


Κοίτα εδώ... ;)

Απ: dolphinmusic.co.uk - Εμπειρίες , Απόψεις?


Ευχαριστω.
Τα ειδα ολα αλλα μονο σε ενα ειχε ενισχυτες engl και σε αυτο ακριβοτερους απο thomann
This is Scorpions,
    Where you really feel the Sting!!!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Esp eclipse vs Gibson les paul standard.
« Απάντηση #33 στις: 22/12/08, 14:17 »
... Επιτέλους κατάλαβα ότι δεν υπάρχει το ¨απόλυτο¨ όργανο αλλά πολλά διαφορετικά, που το καθένα έχει τον δικό του χαρακτήρα και προσφέρει την δική του ιδιαίτερη μουσική ομορφιά.
Αν υπήρχε ένα «απόλυτο» όργανο, όλοι κάποια στιγμή τα το αγοράζαμε και θα τελείωνε το ταξίδι. Όμως αντίθετα, επειδή ακριβώς το ταξίδι είναι που αξίζει, σε κάθε βήμα απολαμβάνουμε κάτι διαφορετικό και νέο, που μας ανοίγει ορίζοντες που δεν ξέραμε ότι υπήρχαν....


Αυτο θα επρεπε να καρφιτσωθει σε ολα τα μπορντ που εχουν να κανουν με εξοπλισμο, για να μην εχουμε αχρηστες φιλονικιες και ερωτησεις  :D
Για το digital village (dv247, οπως 24 ωρες τη μερα, 7 μερες την εβδομαδα), υπαρχει και θεμα στο μπορντ για την αγορα.
Εχω παρει απο εκει και τωρα και οσο ζουσα στην αγγλια, και εκτος απο καποιες καθυστερησεις δεν ειχα καποιο ιδιεταιρο προβλημα.

Οσο αφορα το θεμα για την κιθαρα, εγω θα επερνα την ΕΣΠ. Εχω μια Epiphone Boneyard που ειναι απο τις καλυτερες ΛεςΠολ κοπυ που εχω παιξει, εχω και μια ΕΣΠ εκλιπς καστομ, εχω παιξει και με πολλες ακριβες Γκιμπσον φιλων κτλ, θα ελεγα οτι την ΕΣΠ δεν θα την αλλαζα με τιποτα, ειναι μακραν μπροστα εργονομικα κυριως, αλλα και απο θεμα ηχου και κατασκευης.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος sotirislespaul

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Esp eclipse vs Gibson les paul standard.
« Απάντηση #34 στις: 14/04/12, 17:10 »
Κοιτα φιλε μου.Εγω εχω 2 χρονια τωρα αυτην την κιθαρα:Gibson LesPaul Studio Eb Gh http://www.thomann.de/gr/gibson_lespaul_studio99.htm
Ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.Μπορω να πω με σιγουρια οτι οι Gibson ειναι πολυ καλες κιθαρες και πολυ αξιοπιστες.Η ποιοτητα της κιθαρας ειναι φοβερη και αυτο δεν το λεω μονο εγω αλλα και οι καθηγητες μου κλπ οι οποιοι με παροτρυναν να την παρω.Πρεπει να πω οτι οι Esp ειναι πολυ καλες κιθαρες ομως θεορω τον ηχο τους λιγο περιορισμενο.Ενας σοβαρος λογος που πηρα την Gibson αν και παιζω metal ειναι η μεγαλη γκαμα των ειδών μουσικης που μπορεις βνα παιξεις.Επισης θεορω οτι πολλοι ειναι κολλημενοι στις esp κυριως απο αντιδραση για τους αντιστοιχα κολλημενους στις Gibson και τις Fender.Εγω προσωπικα πρεπει να πω οτι αν μπορουσα να παρω δευτερη κιθαρα θα επαιρνα παλι Gibson.Ειναι κιθαρες που τα συνδιαζουν ολα και μπορεις αξιοπρεπως να παιξεις καθε ειδους μουσικη.Παρολα αυτα οι δυο μαρκες εχουν πολλα κοινα.Προσωπικα αγαπαω τις Gibson γιατι ανοιξαν εναν δρομο...εκαναν μια επανασταση, παρολα αυτα υπαρχει λογος που δυο κιθαρες εχουν μια τιμη.Δεν μπορεις να πεις σε καμια περιπτωση οτι μιε Esp στα 2.000 ευρω π.χ. ειναι καλυτερη απο μια gibson στα ιδια λεφτα!!! Θεορω αυτους που κανουν την συγκριση(και ειδικα αυτους που δεν εχουν παιξει με το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ οργανο) κολλημενους στην μια η την αλλη πλευρα, και πιστευω πως προσπαθπυν περισσοτερο να πεισουν τον εαυτο τους παρα τους αλλους.Επισης με σιγουρια μπορω να πω οτι οι περισσοτεροι απολυτοι στις Gibson ειναι απολυτοι λογω συντηριτικοτητας και οι αντιστοιχα κολλημενοι στις esp ειναι κολλημενοι λογω ανευ αιτιας , παιδιαστικης ΖΗΛΕΙΑΣ για τους γκιμπσονακιδες(που πιστευουν οτι η gibson ειναι ασυγκριτη και οι κιθαρες τους ειναι καλυτερες)και προσπαθουν να πεισουν τον εαυτο τους για το αντιθετο...

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Esp eclipse vs Gibson les paul standard.
« Απάντηση #35 στις: 14/04/12, 17:47 »
Οχι απλα Χριστος Ανεστη αλλα και thread Ανεστη!!!

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Esp eclipse vs Gibson les paul standard.
« Απάντηση #36 στις: 14/04/12, 19:31 »
χαχαχαχαχαχα

εγω προσωπικα....ενταξη ναπουμε....βασικα οχι επειδή ειμαι μπροστα αλλα ναουμε βασικα ειμαι και γ**ω τα παιδια........

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Esp eclipse vs Gibson les paul standard.
« Απάντηση #37 στις: 14/04/12, 21:37 »
 ;D ;D ;D
παιδιαστικη ζηλια χαχαχααχ ελιωσα με αυτο! Το θεμα πηρε παντως την τελειωτικη του απαντηση, εστω και 4 χρονια μετα  ;D

Σοβαρα τωρα, οσο περναει και ο καιρος και βλεπω διαφορα οργανα κτλ εχω καταληξει σε αυτο: Oi Gibson ειναι σαν κλασικο αυτοκινητο, το περνεις για αυτο που ειναι και αντιπροσωπευει. Δεν το περνεις ουτε για να πας με 200 στην εθνικη, ουτε για να μπαινεις σε τις μπαντες στις στροφες.
Και σχετικα με αυτο που λεει ο φιλος παραπανω (συγκριση gibson & esp των 2000 ευρω), ναι,  μπορω να πω οτι η εσπ των 2000 εχει πολυ καλυτερη κατασκευη και ειναι πιο εργονομικη ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ παντα απο μια γκιμπσον των 2000. Εχω δει και δοκιμασει αρκετες και απο τις 2 και μπορω πιστευω να το πω αυτο. Τωρα αν καποιος προτιμα την γκιμπσον καλα κανει και την προτιμα, δεν υπαρχει κανενα προβλημα, οπως και αν εχει αντιθετη αποψη για την ποιοτητα, εγω αυτα ειδα, αυτα λεω. Καλυτερη σιγουρα δεν ειναι η μια ή η αλλη, το θεμα ειναι υποκειμενικο, τι θελει ο καθενας. Κλασικο αυτοκινητο, η μοντερνο.
Και αυτο με τη ηχητικη ευελιξια που λεει ειναι σχετικο. Και αν παιζεις μεταλ και οι δασκαλοι σου σε εσπρωξαν στο να αγορασεις γκιμπσον λες πολ, λεει κατι για το θεμα. Αν ειχες καποιον γνωστο μεταλ κιθαριστα για δασκαλο θα σου προτεινε καποια ibanez, dean κτλ. Οχι οτι η γκιμπσον ειναι κακη επιλογη, αλλα με μια superstrat κανεις καποια πραγματα πολυ πιο ευκολα, οσο αφορα το μεταλ, εχεις και το τρεμολο κτλ.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Esp eclipse vs Gibson les paul standard.
« Απάντηση #38 στις: 14/04/12, 21:53 »
Και αυτο με τη ηχητικη ευελιξια που λεει ειναι σχετικο. Και αν παιζεις μεταλ και οι δασκαλοι σου σε εσπρωξαν στο να αγορασεις γκιμπσον λες πολ, λεει κατι για το θεμα. Αν ειχες καποιον γνωστο μεταλ κιθαριστα για δασκαλο θα σου προτεινε καποια ibanez, dean κτλ. Οχι οτι η γκιμπσον ειναι κακη επιλογη, αλλα με μια superstrat κανεις καποια πραγματα πολυ πιο ευκολα, οσο αφορα το μεταλ, εχεις και το τρεμολο κτλ.

έλα ντε....

όσο για το πως "κολλάνε" με κάποια μάρκα όλοι...άσ'το :P
υπάρχουν τα προσωπικά γούστα και τέλος....

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Esp eclipse vs Gibson les paul standard.
« Απάντηση #39 στις: 14/04/12, 22:01 »
Κοιτα φιλε μου.Εγω εχω 2 χρονια τωρα αυτην την κιθαρα:Gibson LesPaul Studio Eb Gh http://www.thomann.de/gr/gibson_lespaul_studio99.htm
Ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.Μπορω να πω με σιγουρια οτι οι Gibson ειναι πολυ καλες κιθαρες και πολυ αξιοπιστες.Η ποιοτητα της κιθαρας ειναι φοβερη και αυτο δεν το λεω μονο εγω αλλα και οι καθηγητες μου κλπ οι οποιοι με παροτρυναν να την παρω.Πρεπει να πω οτι οι Esp ειναι πολυ καλες κιθαρες ομως θεορω τον ηχο τους λιγο περιορισμενο.Ενας σοβαρος λογος που πηρα την Gibson αν και παιζω metal ειναι η μεγαλη γκαμα των ειδών μουσικης που μπορεις βνα παιξεις.Επισης θεορω οτι πολλοι ειναι κολλημενοι στις esp κυριως απο αντιδραση για τους αντιστοιχα κολλημενους στις Gibson και τις Fender.Εγω προσωπικα πρεπει να πω οτι αν μπορουσα να παρω δευτερη κιθαρα θα επαιρνα παλι Gibson.Ειναι κιθαρες που τα συνδιαζουν ολα και μπορεις αξιοπρεπως να παιξεις καθε ειδους μουσικη.Παρολα αυτα οι δυο μαρκες εχουν πολλα κοινα.Προσωπικα αγαπαω τις Gibson γιατι ανοιξαν εναν δρομο...εκαναν μια επανασταση, παρολα αυτα υπαρχει λογος που δυο κιθαρες εχουν μια τιμη.Δεν μπορεις να πεις σε καμια περιπτωση οτι μιε Esp στα 2.000 ευρω π.χ. ειναι καλυτερη απο μια gibson στα ιδια λεφτα!!! Θεορω αυτους που κανουν την συγκριση(και ειδικα αυτους που δεν εχουν παιξει με το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ οργανο) κολλημενους στην μια η την αλλη πλευρα, και πιστευω πως προσπαθπυν περισσοτερο να πεισουν τον εαυτο τους παρα τους αλλους.Επισης με σιγουρια μπορω να πω οτι οι περισσοτεροι απολυτοι στις Gibson ειναι απολυτοι λογω συντηριτικοτητας και οι αντιστοιχα κολλημενοι στις esp ειναι κολλημενοι λογω ανευ αιτιας , παιδιαστικης ΖΗΛΕΙΑΣ για τους γκιμπσονακιδες(που πιστευουν οτι η gibson ειναι ασυγκριτη και οι κιθαρες τους ειναι καλυτερες)και προσπαθουν να πεισουν τον εαυτο τους για το αντιθετο...
Ειναι ιδεα μου ή το κειμενο μοιαζει με εκθεση???

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Esp eclipse vs Gibson les paul standard.
« Απάντηση #40 στις: 15/04/12, 00:56 »
με τόσα ορθογραφικά I don't think so ;D
Αν εννοείς ότι παρατηρείς μια δομή, έστω και σχολικού τύπου, το προτιμώ πολύ περισσότερο από κάτι ποστ που ψάχνεις να βρείς ποιό υποκείμενο συνδέεται με ποιό ρήμα... :P

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Esp eclipse vs Gibson les paul standard.
« Απάντηση #41 στις: 15/04/12, 13:09 »
με τόσα ορθογραφικά I don't think so ;D
Αν εννοείς ότι παρατηρείς μια δομή, έστω και σχολικού τύπου, το προτιμώ πολύ περισσότερο από κάτι ποστ που ψάχνεις να βρείς ποιό υποκείμενο συνδέεται με ποιό ρήμα... :P
Ναι δεν το ειπα για κακο.Πραγματικα ειναι σαν εκθεση ιδεων!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3497 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/08, 19:59
από Τρελος
10 Απαντήσεις
4671 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/08, 16:28
από Jezus
10 Απαντήσεις
5749 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/08, 00:39
από JimiDS
17 Απαντήσεις
6366 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/09, 22:34
από Serviani
4 Απαντήσεις
3557 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/09, 15:14
από Johnie Darko
53 Απαντήσεις
19757 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/09, 00:15
από Serviani
0 Απαντήσεις
1976 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/09, 21:43
από let me know 796
0 Απαντήσεις
1733 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/10, 01:53
από DarkHorse
9 Απαντήσεις
4241 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/10, 18:43
από Stinky
16 Απαντήσεις
5592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/11, 19:34
από costpag82