Αποστολέας Θέμα: Αρχείο παλιών ελληνικών τραγουδιών στο kithara.gr  (Αναγνώστηκε 14983 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Μια νέα περιοχή (με παλιό όμως περιεχόμενο ;)) είναι από σήμερα στην διάθεσή σας στο kithara.gr, το αρχείο παλιών ελληνικών τραγουδιών, στη διεύθυνση http://palia.kithara.gr.

Πρόκειται για την συλλογή που δημιούργησε και συνεχίζει να ενημερώνει ο Πάνος Μαυραγάνης, ένας φανατικός συλλέκτης και φίλος της ελληνικής μουσικής. Πριν από ένα περίπου χρόνο μας είχε δώσει και συνέντευξη σχετικά με τη συλλογή του, που μπορείτε να την βρείτε σε αυτή τη σελίδα, μαζί με περισσότερες πληροφορίες και παραλειπόμενα.

Ήδη από το 1997 εμφανίζει την συλλογή του στο (πρωτόγονο τότε) διαδίκτυο, μία από τις πρωτοπόρες δουλειές του ελληνικού internet. Από τότε μέχρι σήμερα δεν έχει σταματήσει να την ενημερώνει και να την ανανεώνει, προσθέτοντας διαρκώς νέα στοιχεία, τραγούδια, πληροφορίες, παρτιτούρες και στίχους.

Αν και υπάρχουν ακόμα σημαντικά μέρη της συλλογής που μένουν ακόμα να προστεθούν (π.χ. εικόνες από 1000 περίπου παρτιτούρες και στίχοι από πάμπολλα τραγούδια), αποφασίσαμε να την "βγάλουμε στον αέρα", καθώς περιέχει πολλές και έγκυρες πληροφορίες που δεν υπάρχουν πουθενά αλλού και είναι ένα πολύτιμο εργαλείο για όποιον θέλει να ασχοληθεί με αυτό το μεγάλο κεφάλαιο της ελληνικής μουσικής.

Πολλοί από εσάς βέβαια δεν ακούτε αυτού του είδους τη μουσική και σίγουρα θα αναρωτιέστε ποιος ο λόγος να ασχολούμαστε με όλα αυτά τα τραγούδια, που πολλά είναι ήδη πολύ δυσεύρετα ή ξεχασμένα. Ξανασκεφτείτε το... Όπως πολύ σωστά έχει ειπωθει, "όποιος αγνοεί το παρελθόν του, είναι καταδικασμένος να μην έχει μέλλον"...

Καλη περιήγηση και καλές αναζητήσεις στην συλλογή αυτή, που είναι "έργο ζωής" του Π.Μ. Ακομα μια φορά τον ευχαριστούμε πάρα πολύ για την εμπιστοσύνη του και του ευχόμαστε κουράγιο και δύναμη για την συνέχιση της δουλειάς του αυτής.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/09/06, 00:16 από Ο Νέος Κιθαρωδός »
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Shu_Ji

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αναίσχυντη σαν Νοέμβριος!
    • Προφίλ
    • Για τη Γ.Νεγκα
ειναι μια εξαιρετικη δουλεια νεε Κιθαρωδε! Συγχαρητηρια!αυτο το ζωντανο αρχειο στανταρ θα βοηθησει τους λατρεις της μουσικης!!

Παντα τετοια!
For those about to rock...we salute you!!

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1061
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τα θερμα συγχαρητηρια κι απο μενα για την νεα αυτη προσθηκη στο kithara.gr!
ευγε κιθαρωδε! ;)

Αποσυνδεδεμένος mymood

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
  • Κι ειχε μια απλοχεριά να υπερπηδάς το δεν βαριέσαι
    • Προφίλ
Σεμνα υποκλινομαι!! Τα πιο ζεστα μου συγχαρητηρια!! Κυριως ομως στον κυριο Μαυραγανη για το παθος του και το κουραγιο του να συγκεντρωσει ολο αυτο το υλικο. Ακομη περισσοτερα του αξιζουν που τα εμπιστευεται στα χερια του κιθαρα. Ευχαριστουμε πολυ,
"Κύριε, Των Δυνάμεων η Επίκληση, ελλοχεύει στην Εξάντληση." Γιωργος Μέρκας.

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Εξαιρετικό αρχείο που διατηρεί άσβεστη τη μνήμη και κοσμεί τον -κατά τα άλλα φτωχό σε περιεχόμενο- κόσμο του ελληνικού διαδικτύου. Τα συγχαρητήριά μου σε όσους εμπλέκονται στη δημιουργία, τη διατήρηση και τον εμπλουτισμό του, σε όσους δηλαδή παραμένουν αθεράπευτα ρομαντικοί μουσικόφιλοι.

Στα ασήμαντα και μικρά: ορισμένα τεχνικά προβλήματα με τη χρήση της τελευταίας έκδοσης του Opera...τα link του αλφάβητου επιλογής δεν ανταποκρίνονται. Όπως επίσης δεν εμφανίζονται οι στίχοι πατώντας στο σχετικό εικονίδιο (όπου υπάρχουν). Με Firefox όλα καλά...μικρό το κακό.

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Πολλά συγχαρητήρια και από μένα, φοβερή δουλειά  :) :)

Αποσυνδεδεμένος vert

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Άντρας
  • ...τα ζάρια στον μάστορα.
    • Προφίλ
    • www.activeradio.gr
   Εξαιρετική δουλειά πραγματικά ! ! ! μακάρι να μπορούσαμε να τ` ακούσουμε  όλα...

« Τελευταία τροποποίηση: 14/09/06, 06:46 από vert »
Στην κοινωνία αυτή, σαπίσαμε στ` αλήθεια.
Απάνθρωποι θεσμοί,  μας γίνανε συνήθεια...

Αποσυνδεδεμένος Διάφανοςςς highway 2.000.000

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι ένα σκυλί που γαβγίζει στ' αστέρια...
    • Προφίλ
    • Διαβάτες Ονείρων
Μπράβο παιδιά,συγχαρτήρια κι από μένα  :)
Σίγουρα θα υπάρχουν διαμάντια που δεν νομίζω να τα ακούγαμε  σε άλλη περίπτωση.
άντε να πληρώσω το τηλέφωνο στο σπίτι...απαράδεκτος  :)
Με την αγάπη φωτίζουμε το δρόμο μας και με τα όνειρα τον ουρανό μας...

Αποσυνδεδεμένος Πελαργός

  • Ασσασινος κατοικος Κιθαρισταν
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Το Πετρωμενον Φαγειν Αδυνατον
    • Προφίλ
Εξαιρετικη δουλεια και ειναι τιμη για το site να φιλοξενει τετοιες προσπαθειες.Μπραβο στον ανθρωπο που ειχε την υπομονη να φτιαξει μια τετοια βαση δεδομενων.Αλλο ενα δειγμα του οτι δυστυχως σημαντικα πραγματα γινονται συνηθως απο ιδιωτες που εχουν το μερακι και την ορεξη καθως και αλλο ενα παραδειγμα της σημαντικοτητας του διαδικτυου.

Ενα μεγαλο μπραβο.
το ΕΙΝΑΙ ειναι αβασταχτα ελαφρυ

Αποσυνδεδεμένος dorry_sings

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυθεντική Γεύση... Μηδέν Ζάχαρη...!!!
    • Προφίλ
na doso kai go me ti seira mou ta apeira sigxaritiria mou gia tin prospatheia.axizei kai einai poli omorfo na mporoume na koitame piso.ena megalo mpravo loipon ston Ko Mauragani(eidate to kirios einai me kefalaio!!! :P)kai apo emena.na rotiso omos kati. exo kapoies partitoures ellinikon kommation, Kalomoiri, Rodiou ktl, ta opoia xrisimopoio sto repertorio mou,kathos spoudazo klassiko tragoudi. tha itan megali mou xara na steilo kai go me ti seira mou, ta stoixeia pou exo sta xeria mou. Dld, partitoures(gia piano kai foni) kai stixous(oi opoioi profanos anagrafontai stis partitoures). enimeroste me, me ena pm parakalo an kai pos mporo na tis doso!
auta.. sorry gia ta greeklish, e!(den xexno na zitiso afesi! ;D).

euxaristoooooooo

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
   Δεν αντιλέγω οτι θέλει αρκετή υπομονή και εργασία για να ολοκληρωθεί η αναζήτηση, και η σύνταξη του υλικού, όμως αναφέρει πως μπορούμε σε κάποια απο αυτά να δούμε τους στίχους, να ακούσουμε το τραγούδι, ή ακόμα και να διαβάσουμε την παρτιτούρα΄κάτι που εγώ δεν κατάφερα να κάνω σε κανένα κομμάτι... δυστυχώς!... γιατί? έτσι απο περιέργια ήθελα να ακούσω τα τραγούδια που αναφέρονται στο όνομα μου, (και δεν περίμενα οτι θα έχει τόσα πολλά μέσα), επι ματαίο όμως. Τέλος πάντων αν είναι αδύνατον αυτό μέσω του internet που θα μπορούσα να τα βρώ να τα ακούσω?
Nick the best.- Κάθε βράδυ με νανουρίζει ο ρυθμός των αναπνοών σου.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
20711 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/05, 02:20
από asxhmos
9 Απαντήσεις
4280 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/07, 15:00
από Baroness
0 Απαντήσεις
6792 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/08, 20:07
από Ο Νέος Κιθαρωδός
12 Απαντήσεις
7072 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/09, 02:17
από groovymood
8 Απαντήσεις
24560 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/10, 13:15
από FloatingPoint
45 Απαντήσεις
16948 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/11, 17:06
από Spyros Delta
0 Απαντήσεις
3093 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/11, 04:40
από ΚΕΠΕΜ
0 Απαντήσεις
12761 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/12, 20:38
από Unknown Artist
3 Απαντήσεις
3285 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/12, 15:07
από gas-13
0 Απαντήσεις
8986 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/19, 15:41
από apostolosntanis