Ψηφοφορία

Ποιά πεταλιέρα θα διαλέγατε και γιατί?

Line6 Pod Xt Live
Vox Tonelab Se
Boss Gt 8
Digitech Gnx 3000
Korg AX3000G
Zoom G9.2tt
Zoom GFX 8

Αποστολέας Θέμα: Συγκρισεις πολυεφφε.  (Αναγνώστηκε 109509 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος drikoudis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • Δε γ...που δε γ..., δεν πάμε για ψάρεμα?
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #125 στις: 09/03/05, 14:34 »
Το site είναι λίγο πεθαμένο.. ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος evilnanouk

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #126 στις: 12/03/05, 10:57 »
Και εγω πεθαμενος ειμαι....

ακομα να ερθει....... :-\

Αποσυνδεδεμένος evilnanouk

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #127 στις: 19/03/05, 17:59 »
Ηρθε και γαμ@ει!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος MaD

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
  • na deis 8a ftaei i 3logia..sex..drugs..rock n roll
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #128 στις: 12/06/05, 18:37 »
Σκεφτομουν να παρω την gt-6 αλλα λογω περιορισμων στο shipping και προωθηση της gt-8 δεν την βρηκα. Βρηκα ομως αυτη την προσφορα. Την v-amp pro http://www.behringer.com/LX1-PRO/index.cfm?lang=ENG   και το midi foot controller που δουλευει μαζι της. Και τα δυο μαζι για 335 ευρα. Ειναι καλη προσφορα?
« Τελευταία τροποποίηση: 18/06/05, 17:35 από MaD »
Se planitarium o polemos twn astrwn gia t'agria gousta twn militaristwn.

Petrucci

  • Επισκέπτης
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #129 στις: 12/06/05, 20:49 »
Γιατι δεν περνεις καλυτερα ενα Line 6 POD Xt η PRO?

Αποσυνδεδεμένος MaD

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
  • na deis 8a ftaei i 3logia..sex..drugs..rock n roll
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #130 στις: 13/06/05, 13:32 »
Aπλα αυτο βρηκα και δοκιμασα σε καλη τιμη
Se planitarium o polemos twn astrwn gia t'agria gousta twn militaristwn.

Αποσυνδεδεμένος MaD

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
  • na deis 8a ftaei i 3logia..sex..drugs..rock n roll
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #131 στις: 13/06/05, 20:52 »
κατα ποσο ειναι πρακτικη στη χρηση μια προενισχυση εν ωρα live? θα βολευομουν καλυτερα με πολυεφφε?
 
Se planitarium o polemos twn astrwn gia t'agria gousta twn militaristwn.

Petrucci

  • Επισκέπτης
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #132 στις: 13/06/05, 22:30 »
Δεν μπορω να καταλαβω τι ενοοεις...Αν ενοεις αν εχει καλη προενισχυση το POD σου λεω οτι ΣΠΕΡΝΕΙ διοτι το εχω χρησιμοποιησει.τωρα αν δεν ξερεις τι θελεις να παρεις απο τα δυο πηγενε σε ενα μαγαζι και ακου και το Pod και τις πεταλιερες και απο κει και περα κρινε μονος σου τι σαρεσει και τι οχι!

Φιλικα

Αποσυνδεδεμένος MaD

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
  • na deis 8a ftaei i 3logia..sex..drugs..rock n roll
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #133 στις: 14/06/05, 17:58 »
αυρο που εννοω ειναι οτι αφου για να χρησιμοποιησω προενισχυση εν ωρα live θα χρειαστω 2 μερη (πεταλιερα και pod στην προκειμενη) θα ειναι πιο δυσχρηστο για λαιβ παρα ενα πολυεφφε
Se planitarium o polemos twn astrwn gia t'agria gousta twn militaristwn.

Αποσυνδεδεμένος MaD

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
  • na deis 8a ftaei i 3logia..sex..drugs..rock n roll
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #134 στις: 18/06/05, 17:37 »
τελικα βρηκα σελιδα που φερνει την gt6. ομως τωρα ειμαι και παλι εν απορια. με τα ιδια λεφτα GT6 και pod xt live....πιο απ'τα δυο να παρω?
Se planitarium o polemos twn astrwn gia t'agria gousta twn militaristwn.

Αποσυνδεδεμένος Acanthor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • ...there's too much panic in this town...
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #135 στις: 19/06/05, 12:02 »
Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης πιστεύω.
Για μένα το POD είναι μακράν καλύτερο (σε όλους τους τομείς) και πολύ πιο εύχρηστο.
Αν είναι στα ίδια χρήματα δε θα το σκεφτόμουν καθόλου.

Αποσυνδεδεμένος Night.Crawler

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #136 στις: 19/06/05, 13:53 »
σορρυ κιόλας...αλλα φίλε μου πρέπει να καταλάβεις την διαφορά των δύο μηχανημάτων...
η πεταλίερα....απλα είναι εφφε...σημαίνει την βάζεις πάνω σε έναν ενυσχητη απλα φτιάχνεις ΄΄ηχο με εφε...
το POD έιναι ένα κομμάτι του ενυσχητη...η προενύσχιση κοινός ...το περνάς μέσα απο τελικό και ηχείο και παίζει η το βαζεις σε κονσόλα η σε PC και γράφεις μουσική...
+ οτι έχει κάποιο εφε τα οποία δεν είναι τρελά αλλα είναι συμπαθητικά!

Αποσυνδεδεμένος EasYSleazY

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
  • T.N.T o i o i o i T.N.T
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #137 στις: 24/06/05, 22:26 »
Με αφορμή το θέμα, πήγα στο site της boss να δω τι παίζει με την Gt-8. Πρώτα απ'όλα εννοείται ότι δεν πρέπει να εμπιστεύεσαι τα ηχητικά samples που φτιάχνουν αυτοί γιατί ποιός ξέρει τι επεξεργασία έχουν φάει. Πήγαινε να την δοκιμάσεις σε κάνα μαγαζί με την δικιά σου κιθάρα. Βασικό μειονέκτημα της Gt-8, κατά την άποψή μου, είναι ότι δεν μπορεί να συνδεθεί στον υπολογιστή με USB. Αυτό από την άλλη είναι από τα σημαντικότερα πλεονεκτήματα του PODxt. To μόνο που πας και κάνεις είναι να το συνδέσεις στην θύρα usb του υπολογιστή, ανοίγεις το πρόγραμμα εγγραφής που έχεις και κάνεις την δουλειά σου χωρίς να ανησυχείς για μικρόφωνα κτλ. Άλλο καλό είναι το αγοράζεις και μπορείς να του κάνεις και αναβαθμίσεις (έχει κάτι πακέτα με ενισχυτές και effects) που βέβαια πρέπει να τα πληρώσεις (γύρω στα 50 ευρά). Όσον αφορά τον ήχο, τουλάχιστον για το XT μπορώ να πω ότι είναι πάρα πολύ καλό (το έχει ο κιθαρίστας στο συγκρότημά μας). Από effects πάρα πολλά και αρκετά ποιοτικά χωρίς όμως να είναι και τέλεια (αλλά μην τα θέλουμε και όλα δικά μας). Από παραμόρφωση έχει πολύ πράμα και με λίγο πείραγμα και equalizing μπορείς να βγάλεις εντελώς στουντιακό ήχο. 
Open Wide And Eat The Worms Of The Enemy
We Are The Enemies Of Reality

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #138 στις: 28/06/05, 19:27 »
Opws kalavate psaxnw gia kati poli ftino kathws thelw na to metaferw syxna opote den me voleyei h petaliera.
Eixa kataliksei se Behringer alla mou pan makria logw fthnokataskeyhs.Zoom erxetai sta 115 eyropoulia mazi me ton metasxhmatisth pou prepei na agorasw egw extra kai tsantisthka.Digitech 3efeygoume sta 180 nomizw.
Katarxhn Behringer th sygkekrimenh thn exeis kaneis na mou pei gnwmh?
Apo tis alles ti lete?Proteinete kati???Ola kalodexoumena...:)
Thanks c y!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #139 στις: 28/06/05, 19:40 »
Digitech με κλειστά μάτια.Ποιότητα κατασκευής ,σταθερό λειτουργικό και ποιότητα υλικών .
πάρε κάποια απο τις άλλες 2 εφ'όσον στο 'αμεσο μέλλον θα πάρεις κάτι πολύ καλλίτερο .

Είδες για Korg Pandora?? κορυφή για ταξίδια κ διακοπές
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #140 στις: 28/06/05, 19:42 »
Na prosthesw pws ennow Digitech Rp50 h RP80.
Korgy den koitaksa se Korg.Sta posa eyrwpoula pame?
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #141 στις: 28/06/05, 19:49 »
www.thomann.de

ιδού η Ρόδος... ;D ;D

για RP 80 μιλάω πάντα(ston thomann κοστίζει πρπ 80 Ε)
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #142 στις: 28/06/05, 23:22 »
Εγώ απο RP80 και V-amp....σίγουρα V-amp
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #143 στις: 29/06/05, 13:58 »
Λοιπον...

Και τα τρια μοντελα που αναφερεις ανηκουν στην κατηγορια της μικρης πεταλιερας με ενσωματομενο modelling processor.

To Digitech BP80 και το Behringer X V-AMP υπερεχουν του Zoom 505II, καθοτι εχουν expression pedal που θα σου επιτραψει να ελεγχεις παραμετρους οπως volume, wah και διαφορες αλλες παραμετρους των εφε...

Επισης υπερτερουν και απο πληθος εφφε και απο αριθμο προσομοιωσεων ενισχυτη-καμπινας...

Ενα αλλο αρνητικο του Zoom ειναι οτι δεν εχει ελευθερα banks για να αποθηκευσεις τις δικες σου ρυθμισεις με αποτελεσμα να πρεπει να σβησεις καποια απο τις 'ετοιμες' (preset) banks για να αποθηκευσεις την δικια σου...

Τωρα μεταξυ των δυο δεν βλεπω στο χαρτι τρελλη διαφορα και στον ηχο ειναι τοσο υποκειμενικο το θεμα που δεν θα θελα να σχολιασω... Οποτε καλυτερα να κανεις εσυ την δοκιμη...

Οσο για το Korg Pandora PX4, ειναι πολυ καλο μηχανημα αλλα αφ' ενος η τιμη του ειναι αρκετα αυξημενη (185€) απο την αλλη δεν ενδεικνυται για live χρηση καθοτι δεν εχει control και expression pedals και απ' οτι θα δεις και στο link δεν ειναι για να το βαλεις κατω και να να το πατας...  ;)

Βεβαια το Pandora ειναι τελειο για σπιτικη χρηση και practise, αφου αυτος ειναι ουτως η αλλως ο σκοπος για τον οποιο κατασκευαστηκε... Εχει και επισης και ενα υποτυπωδες drum machine (για την ακριβεια 40 patterns για drums και μπασσο) οπως επισης input για CD player για να τζαμαρεις με ενα CD της επιλογης σου καθως και Phrase trainer που σου επιτρεπει να ηχογραφησεις 32 δευτερολεπτα απο ενα CD/κασσετα/ΜP3 και να του ριξεις την ταχυτητα χωρις να πειραξεις το pitch. Αυτο αποσκοπει στο να προπονησεις καποιο lick,riff η solo...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #144 στις: 29/06/05, 17:57 »
Thanks Argo katatopistikotath h apanthsh sou...
Koita to Zoom ki emena gia to expression pedal den mou aresei...Me xalase poli aytto...
Na sou pw thn alithia eixa apofasisei gia behringer. alla ta sizitisa me ton typo sto magazi pou vevaia den to eixe alla mou eipe ki aytos opws ki alloi polloi oti einai ftinokataskeyes...ANtitheta h Digitech exei allo onoma...VEvaia allo 93 eyrw gia thn akriveia pou exei to behringer kai allo 160 nomizw ths digitech...Gia behringer exeis akousei kati esy???Peri ylikwn kataskeyhs...Pantws sto inet osoi to exoun apo apopsh a3iopistias den eixan pote provlima...Oso gia ton hxo symfwnw apolyta mazi sou...
Gia to Korg ontws 3efeygoume ligo se timh...Oso gia to input cd player kalo tha tan alla outos i allos ginetai kai mesw pc h douleia...
Tespa tha tra akousw pali kai tha kataliksw...Thanks gia Zoom...Den eixa proseksei oti den exei elefthera banks. :-\
Thanks again!Keep rocking!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #145 στις: 30/06/05, 14:16 »
Mια αλλη επιλογη ειναι και το Κorg AX100G (155€)...

Το εχει ο lead κιθαριστας μου και με λιγο ψαξιμο μπορει να βγαλει πολυ καλο ηχο...

Ειναι βεβαια παλαιοτερης τεχνολογιας αλλα συνδυαζει και τα κερδη της πεταλιερας και τα καλα του Pandora (Drum Machine & Phase Trainer)...
« Τελευταία τροποποίηση: 30/06/05, 17:05 από Arg0 απιστευτα να γινω εστω και το μικρο δακτυλακι του Iommi »
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #146 στις: 30/06/05, 16:55 »
Ok Argo thanks...tha to dw ki ayto alla mallon se digitech RP80 me vlepw na kataligw...mikro,eyelikto kai me arketes dynatothtes...Etsi deixnei toulaxiston...thanks again!C ya!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #147 στις: 30/06/05, 17:19 »
Mistral πιο digitech είχες υπ'όψη? γιατι ούτε το rp50 αλλα ούτε το rp80 έχουν 160-180 που νομίζω ανέφερες...
Έχω το rp80 και έχοντας ασχοληθεί λίγο με το Vamp νομίζω ότι το δεύτερο είχε περισσότερο γκάζι και λιγότερο ψέμα απο το πρώτο...Νομίζω οι πηγαίοι του ήχοι είναι καλύτεροι.
Εχω παίξει με τη rack έκδοση του V-amp αλλά δε νομίζω να έχει και τόση διαφορά (εαν όχι καμμία).
Με το V-amp έπαιξα κατευθείαν σε κονσόλα και όχι σε ενισχυτή κιθάρας.
Το RP80 επειδή είναι δικό μου το έχω δοκιμάσει και σε ενισχυτή και σε direct connection για ηχογράφηση...
Αν θές μπορώ να σου στείλω σε mail πράγματα που έχω ηχογραφήσει και με τα 2 για να (γελάσεις κατ'αρχήν) πάρεις ένα μικρό δείγμα....

Πάντως για τα λεφτά του (αλλά και όχι μόνο) το v-amp νομίζω είναι κορυφή...εδώ υπάρχουν απλά πεταλάκια που κοστίζουν ~80€ και αυτό έχει πάνω τα κέρατα του με ~100€...
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #148 στις: 02/07/05, 23:57 »
drakoumel to RP80 ennoousa...185 telika eixe to RP200...mperdeytika ligaki...
Telika vevaia phra to rp80...Ti na sou pw twra gia to behringer alloi lene oti ki esy,alloi ta antitheta...Pantws se genikes grammes oi entypwseis kales apo to digitech...isws na ithela perissotero gkazi pou les ki esy an kai den to exw psaksei olo akoma...Twra ti na sou pw...phra ths digitech epeidi mou fanhke pio a3iopisto kai pio kalh kataskeyh...Twra sth synexeia tha doume...Thanks a lot pantws file mou...
Ciao!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #149 στις: 03/07/05, 03:29 »
Σε ξενα forum παντως το gt-8 παταει κυριολεκτικα και το POD και τη Digitech gnx-4 και τη Vox...... :-\

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
268 Απαντήσεις
96961 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/07, 15:59
από hsinn3r
152 Απαντήσεις
64168 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/07/07, 09:10
από bluevelvet
Πολυεφφέ

Ξεκίνησε από GPAPAN Εφέ

7 Απαντήσεις
4146 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/08, 22:50
από xatz_kostas
21 Απαντήσεις
7089 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/08, 20:07
από Απόλλων
15 Απαντήσεις
6312 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/09, 23:17
από zebric
1 Απαντήσεις
2704 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/08, 20:30
από armagedon
ποιο πολυεφφε

Ξεκίνησε από BLUESPL Εφέ

6 Απαντήσεις
3681 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/09, 13:41
από BLUESPL
9 Απαντήσεις
4395 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/08/09, 03:21
από fouskas
10 Απαντήσεις
4625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/12, 21:00
από Απόλλων
27 Απαντήσεις
15276 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/18, 15:06
από vegos