Αποστολέας Θέμα: ποιο πολυεφφε  (Αναγνώστηκε 3679 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος BLUESPL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
ποιο πολυεφφε
« στις: 31/03/09, 12:45 »
χαιρετε,τελικα πηρα τον kustom defender μου ηρθε χτες και ειναι super με τελειο reverb αλλα θελω να εχω και μερικα εφφε για αυτο θελω ενα πολυεφφε σχετικα φθηνο και καλο οσο ειναι δυνατο βεβαια,τι να προτιμησω ενα
line6 pod η τετοιου τυπου πολυεφφε η μια μικρη πεταλιερα?τι ειναι πιο ευχρηστο?
ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: ποιο πολυεφφε
« Απάντηση #1 στις: 31/03/09, 14:21 »
Θα παραβλέψω το πόσο μοιάζουν τα Nicknames μας και θα σου πω τη δική μου γνώμη...  :P  ::)  ;D

Λοιπόν, επειδή αναφέρεσαι στο pod (κοινώς φασόλι). Σχετικά με την ποιότητα και τον αριθμό των εφε, δεν αλλάζει κάτι το ιδιαίτερο, από όσο γνωρίζω, μεταξύ φασολιού και πεταλιέρας - μιλώντας για το XT κυρίως. Δεν θα θέλεις όμως κι ενα expression pedal (που έχει η πεταλιέρα), ώστε να ελέγχεις το volume, το wha, ή τελος πάντων τα εφε ?? Πιθανότατα θα το χρειαστείς. Αφού λοιπόν είσαι αποφασισμένος να πάρεις πολυεφέ, καλό θα ήταν να αναζητήσεις μια φθηνή πεταλιέρα (από αγγελία ίσως), ώστε να πειραματιστείς και να δεις αν γουστάρεις ή οχι. Τώρα το ποιά απ'όλες...μεγάλη κουβέντα που έχει γίνει εκτενώς στο forum...ψάξε και θα καλυφθούν οι απορίες σου ;)

Σχετικά με την ευχρηστία μιας πεταλίερας...εγώ δεν την παλεύω και πολύ, θέλει ψάξιμο και ρυθμισούλες και διάβασμα του manual κτλ. Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι εσύ (και πολλοί άλλοι) δεν θα τα καταφέρουν μια χαρά ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 31/03/09, 14:23 από BluesMe »

Αποσυνδεδεμένος BLUESPL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: ποιο πολυεφφε
« Απάντηση #2 στις: 03/04/09, 14:42 »
oπως καταλαβαινεις φιλε παιζω και εγω blues και απο την πεταλιερα-pod χρειαζομαι πιο πολυ τα εφφε που εχει παρα τις προσομειωσεις,ο ηχος του ενισχυτη μου με καλυπτει πληρως και απλως θελω να τον εμπλουτισω με καποια εφφεδακια,να αναφερω πως τα χρηματα που μπορω να διαθεσω ειναι πολυ λιγα ας πουμε 200ευρω.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: ποιο πολυεφφε
« Απάντηση #3 στις: 03/04/09, 14:56 »
Eπειδή οι περισσότερες πεταλίερες πιά έχουν και amp-modeling, ίσως να κοίταζες το G-Sharp της TC Electronics...

http://www.thomann.de/gr/tc_electronic_gsharp.htm

To πρόβλημα είναι οτι θα χρειαστέις και footswitch...

Τώρα βέβαια στο POD XT μπορείς να σβήσεις την προσομοίωση και να το χρησιμοποιήσεις μόνο για τα εφφέ. Αλλά έτσι ουσιαστικά καταργείς τον κύριο λόγο για τον οποίο φτιάχτηκε...  :-\
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ποιο πολυεφφε
« Απάντηση #4 στις: 03/04/09, 15:35 »
200 Eυρώ δεν είναι καθόλου λίγα. Με αυτά τα λεφτά παίρνεις:

Βοss ME-50. Πολύ καλή πεταλιέρα από πλευράς ευκολίας χρήσης, με την ποιότητα της Boss. Δεν έχει πολλές προσομοιώσεις, αλλά αν είσαι ικανοποιημένος από το ηχόχρωμα του ενισχυτή σου αυτό μάλλον δεν θα σε απασχολήσει ιδιαίτερα.

Digitech RP355. Ενδιαφέρουσα πρόταση από την Digitech, με σωρεία προσομοιώσεων, εφφέ και presets. Από την εμπειρία μου, θα έλεγα ότι τα πολυεφφέ της σειράς RP δεν είναι τόσο ποιοτικά σαν ηχητικό αποτέλεσμα όσο αυτά της σειράς GNX (τα οποία βέβαια είναι και πιο ακριβά), χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι δεν αξίζουν. Το συγκεκριμένο μοντέλο πάντως έχει και θύρα USB, ενσωματωμένο drum machine (πολύ καλό για εξάσκηση αν παίζεις μόνος σου), looper 20 δευτερολέπτων και συνοδεύεται από το Cubase LE, αν ενδιαφέρεσαι για ηχογραφήσεις μέσω υπολογιστή.

Ζοοm G2.1u. Ένα ιδιαίτερα ευέλικτο και μάλλον παρεξηγημένο πολυεφφέ, που εγώ προσωπικά βρίσκω εξαιρετικά ποιοτικό και με πολύ καλή σχέση τιμής-απόδοσης. Η ποιότητα των εφφέ ίσως να μην είναι εφάμιλλη της Boss (αν και αυτό είναι θέμα αυτιών), αλλά είναι επίσης ένα μηχάνημα εξαιρετικά απλό στη χρήση και ταυτόχρονα πολύ πιο παραμετροποιήσιμο από παρόμοια πολυεφφέ σε αυτή την κατηγορία χρημάτων. Έχει και αυτό θύρα USB και drums. Μικρό αλλά θαυματουργό, αξίζει τουλάχιστον μια δοκιμή.

Line 6 Floor Pod Plus. Δεν το έχω δοκιμάσει και δεν είμαι σε θέση να εκφέρω άποψη, αλλά ξέρω ότι τα pod είναι από τα πιο δημοφιλή πολυεφφέ και το συγκεκριμένο είναι πολύ προσιτό από πλευράς τιμής.

Αυτό που ανέφερε ο Argo σχετικά με το amp modelling (προσομειώσεις ενισχυτών) είναι σωστό μεν, αλλά στις περισσότερες πεταλιέρες (Ζοοm, Boss, νομίζω και Digitech) υπάρχει δυνατότητα απενεργοποίησης των προσομοιώσεων ώστε να χρησιμοποιείς μόνο τα εφφέ. Εγώ π.χ. την Zoom πολλές φορές τη χρησιμοποιώ μόνο για το delay, το noise gate ή τα equaliser, χωρίς καμία προσομοίωση ή άλλο εφφέ...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: ποιο πολυεφφε
« Απάντηση #5 στις: 03/04/09, 23:36 »
Με 200 ευρώ βρίσκεις σίγουρα 2 - 3 - 4 πετάλια, το καθένα με το δικό του εφέ, ώστε να εμπλουτίσεις τον ήχο σου. Δεν είναι υποχρεωτικό να αγοράσεις μια πεταλιέρα για αυτή τη δουλειά. Παίζεις blues...όποτε τι χρειάζεσαι ? Reverb, chorus, delay...χμ...τι άλλο? Εσύ ξέρεις καλύτερα ;)

Αποσυνδεδεμένος BLUESPL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: ποιο πολυεφφε
« Απάντηση #6 στις: 04/04/09, 13:41 »
ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας,εφοσον εχω την δυνατοτητα να απενεργοποιησω με βολευει μπορει στο μελλον να τα χρειαστω,θα κοιταξω και την προταση σου φιλε Argo οσον αφορα τωρα σε πεταλακια καλη προταση αλλα θα υπερβω αρκετα τα 200 ευρω.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
67 Απαντήσεις
38195 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/06, 03:35
από Sound of Rock
298 Απαντήσεις
109472 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/09, 21:20
από Sbiblerubleb
Πολυεφφέ

Ξεκίνησε από GPAPAN Εφέ

7 Απαντήσεις
4143 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/08, 22:50
από xatz_kostas
21 Απαντήσεις
7085 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/08, 20:07
από Απόλλων
15 Απαντήσεις
6306 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/09, 23:17
από zebric
26 Απαντήσεις
12057 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/10, 01:02
από zeromancer
9 Απαντήσεις
4395 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/08/09, 03:21
από fouskas
10 Απαντήσεις
4622 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/12, 21:00
από Απόλλων
27 Απαντήσεις
15272 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/18, 15:06
από vegos
0 Απαντήσεις
929 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/22, 10:28
από ivikos