Ψηφοφορία

Τι θα επιλέγατε?

Engl e530 (προενίσχυση - λάμπα) + Roctron Velocity (τελική ενίσχυση - tranzistor) + framus FR112CB (καμπίνα)
11 (27.5%)
Engl Thunder Head + Framus FR112CB
8 (20%)
Engl Screamer
21 (52.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 40

Αποστολέας Θέμα: Rack vs Head vs Combo!!  (Αναγνώστηκε 14983 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Rack vs Head vs Combo!!
« Απάντηση #25 στις: 03/12/08, 21:18 »
@Jimi Pap....λοιπον....δεν ειναι τυχαιο οτι υπαρχουν 1χ12 με 70 ευρω και 1χ12 με 500-600 ευρω....η διαφορα οντως ειναι στον ογκο και την ''παρουσια'' μιας και τα υλικα κατασκευης παιζουν καταλυτικο ρολο στον ηχο τους.Μη ξεχναμε οτι το ξυλο παλλεται οταν λειτουργει μια καμπινα με αποτελεσμα τη δημιουργια των αντιστοιχων αρμονικων κλπ κλπ κλπ.Με λιγα λογια....μια καμπινα απο maple,ακουεται εντελως διαφορετικα απο μια καμπινα απο μαονι,ακομη κι αν ειναι κατασκευαστικα πανομοιοτυπες.Ακουστε μια 2x12 Soldano καμπινα (700 ευρω αδεια!!!!) και θα καταλαβετε για τι διαφορες μιλαμε  :D :D.Σχετικα με τους συνδιασμους 2χ212 η 1χ412 κοκ δεν εχω να πω πολλα περαν του οτι σε live καταστασεις ο ηχος περναει απο μικροφωνο (συνηθως ενα) το οποιο και ''στοχευει'' το ενα και μοναδικο μεγαφωνο της (των) καμπινας (-ων) σου...οποτε οποιαδηποτε διαφορα εκμηδενιζεται.

@Adr1anos...Δε ξερω αν θα σε ''ξελασπωσει'' στο θεμα της εντασης...ενας ''πενηνταρης'' ενισχυτης ειναι παντα ενας πενηνταρης ενισχυτης...στην περιπτωση που το ενα και μοναδικο ηχειο που συνδεεις δεν αρκει για να φτασει τον ενισχυτη στα ορια του τοτε ναι,η προσθηκη ενος δευτερου μπορει να το κανει....η κυρια διαφορα σιγουρα θα ειναι στον ογκο,ειδικα αν δε τα τοποθετησεις το ενα πανς στο αλλο αλλα σε καποια αποσταση μεταξυ τους  ;)

@Uli Jon Roth...Ο Randall σου ειναι ενας αξιοπρεπεστατος λαμπατος ενισχυτης.Για να γινει η συνδεσμολογια που λες πρεπει να υπαρχουν δυο προυποθεσεις..1ον.Ο Ρανταλ να εχει εξοδο για καμπινα 2ον.Ο Φεντερ να εχει εισοδο τυπου slave η power amp in.Το πρωτο ειναι σχεδον σιγουρο.Φοβαμαι ομως οτι ο Φεντερ δε μπορει να συνδεθει...Οσον αφορα ποιο ηχειο μπορεις να συνδεσεις σαν εξτρα....ειναι πανω σου.Ακου οσα μπορεις με τον ενισχυτη σου και αποφασισε αντιστοιχα.

« Τελευταία τροποποίηση: 05/12/08, 21:24 από mace »
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος music massacre

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Rack vs Head vs Combo!!
« Απάντηση #26 στις: 04/12/08, 02:17 »
Δια του λόγου το αληθές παραθέτω καταρχάς το rear panel του Randall Rg50TC :

2 SP.OUTPUTS (50W RMS) : a) 4 OHM
                                       b) 8 OHM
(Connects the exteranl speaker(s) with a minimum impedance of 4 or 8 ohm and the internal speaker will be disconnected).

Front panel Fender Princeton 65W Reverb :

1) FOOTSWICH
2) PRE OUT
3) PWR IN


Μπορείτε να μου πείτε αν είναι εφικτή η συνδεσμολογία μεταξύ τους (με τον Fender ως εξωτερικό ηχείο) και πως επιτυγχάνεται αυτή???Αν όχι, έχετε κάποια πρόταση για εξωτερικό ηχείο (μάλλον 1Χ12),μάρκα,τιμές??????

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
Απ: Rack vs Head vs Combo!!
« Απάντηση #27 στις: 04/12/08, 14:39 »
αν ειναι οι μονες εξοδοι που εχει ο randall δεν μπορεις να συνδεσεις τον fender πανω (που ετσι κ αλλιως δεν θα στο προτινα...)
μπορεις ομως να χρησιμοποιεις εξωτερικη καμπινα ομως  ;)

για να μπορεσουμε να σου προτινουμε καμπινα πες μας σε τι χρηματα θες να κινηθεις γιατι υπαρχουν επιλογες για ολα τα βαλαντια  ;)

Αποσυνδεδεμένος music massacre

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Rack vs Head vs Combo!!
« Απάντηση #28 στις: 04/12/08, 15:19 »
Καμπίνα μάλλον 1Χ12,γύρω στα 250 με 300 Εuropoulakia.Περιμένω γνώμες και προτάσεις.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Rack vs Head vs Combo!!
« Απάντηση #29 στις: 04/12/08, 16:22 »
Καμπίνα μάλλον 1Χ12,γύρω στα 250 με 300 Εuropoulakia.Περιμένω γνώμες και προτάσεις.

Έχεις διαμορφώσει άποψη για ποιά μεγάφωνα σου ταιριάζουν γενικά στην χροιά που θέλεις (Celestion G12T, Vintage 30, Greenback, Emminence,) ή δεν ξέρεις καθόλου?
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος music massacre

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Rack vs Head vs Combo!!
« Απάντηση #30 στις: 04/12/08, 17:40 »
Για να πω την αλήθεια δεν έχω συγκεκριμένη άποψη για την χροιά των ηχείων που ανέφερες.Ο ήχος δε που μου αρέσει και έχω κατασταλάξει ότι θέλω να βγαίνει από το ηχείο είναι ήχος με όγκο,διακριτός(όχι συνολίθευμα από νότες κούφιες!!!),γενικά ήχος γεμάτος.Υπόψιν ότι το πλαίσιο της μουσικής που παίζω κινήται από hard rock έως κλασσικό metal.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Rack vs Head vs Combo!!
« Απάντηση #31 στις: 04/12/08, 21:17 »
Καμπίνα μάλλον 1Χ12,γύρω στα 250 με 300 Εuropoulakia.Περιμένω γνώμες και προτάσεις.

Έχεις διαμορφώσει άποψη για ποιά μεγάφωνα σου ταιριάζουν γενικά στην χροιά που θέλεις (Celestion G12T, Vintage 30, Greenback, Emminence,) ή δεν ξέρεις καθόλου?
ανδριανέ είσαι γνωστός για τα ολοκληρωμένα και ενημερωτικά πόστς σου!
δεν κάνεις την παλικαριά να μας μιλήσεις λίγο για εκείνα τα ηχεία που aneferes?
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Rack vs Head vs Combo!!
« Απάντηση #32 στις: 05/12/08, 00:01 »
@Uli Jon Roth....οπως φαινεται παντως ο φεντερ δε συνδεεται σαν ηχειο μονο...οποτε πας στη λυση καμπινα  ;)
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Rack vs Head vs Combo!!
« Απάντηση #33 στις: 05/12/08, 11:24 »
ανδριανέ ... δεν κάνεις την παλικαριά να μας μιλήσεις λίγο για εκείνα τα ηχεία που aneferes?


Μπορώ να μιλήσω για τα Celestion που τα δουλεύω πολλά χρόνια και θα αφήσω τα Eminence για περισσότερο επαΐοντες που τα κατέχουν καλύτερα.

Vintage 30



Είναι το μεγάφωνο που συνοδεύει πολλούς boutique ενισχυτές. Έχει ηχητικά μία μικρή ενίσχυση στα ανώτερα μεσαία που του δίνει μία χροιά που ξεχωρίζει από τους άλλους ήχους σε ένα γκρουπ για να βγαίνει μπροστά ειδικά στα solos. Παρομοιάζεται με την χροιά που έχει το μικρόφωνο Shure Beta 57 για όσους τραγουδούν και το ξέρουν, έχει μία καθαρότητα και διαύγεια. Ακόμα και στις μεγάλες εντάσεις, το Vintage 30 αναδεικνύει τα μεσαία με καθαρότητα. Είναι το μεγάφωνο που χρησιμοποιείται στον δημοφιλή Engl Screamer καθώς και στα Pro μεγάφωνα των μεγάλων κεφαλών 4x12 της Engl και τις καμπίνες Rectifier της MESA. Οι ειδικοί λένε – και συμφωνώ απόλυτα – ότι ταιριάζει ιδιαίτερα με λάμπες 6L6/5881.

Μπορείτε να δείτε τα στοιχεία του εδώ:
http://professional.celestion.com/guitar/products/pdfs/Vintage%2030.pdf

G12T75



Το κλασσικό μεγάφωνο για rock και metal. Είναι στον αντίποδα του Vintage 30, τα μεσαία του είναι λίγο χαμηλωμένα (scooped) και τα υψηλά του λίγο πιο έντονα, ώστε δημιουργεί ένα φαινόμενο τύπου micro-loudness με αποτέλεσμα να ακούγεται πιο “hifi”. Έχει μεγάλη καθαρότητα και σφιχτά μπάσα. Δεν έχει vintage χροιά αλλά μάλλον προς το modern. Υπήρχε σε πάρα πολλά combos όπως η κλασσική σειρά Valvestate της Marshall και όλοι λίγο πολύ έχουμε παίξει με τέτοια είτε το ξέρουμε είτε όχι σε προβατζίδικα.  Είναι το κλασσικό μεγάφωνο της διάσημης καμπίνας 4x12 1960 της Marshall. Συνεχίζει να είναι ένα εξαιρετικό all round. Λόγω της καμπύλης του ταιριάζει πολύ με λάμπες EL34/84, αλλά και με τρανζιστοράτους ενισχυτές.

Μπορείτε να δείτε τα στοιχεία του εδώ:
http://professional.celestion.com/guitar/products/pdfs/G12T-75.pdf


Greenback



Μεγάφωνο με βελούδινη χροιά, πολύ ζεστό ήχο αλλά λίγο συμπιεσμένο, χαλαρότερα μπάσα και περισσότερο vintage ήχο. Είναι μόνο 30w οπότε χρειάζονται 2 ή 4 κατά προτίμηση. Ταιριάζουν πολύ με VOX και γενικά την χροιά της VOX σχολής και τον “Βρετανικό ήχο”. Είναι ιδανικά για Rhythm & Blues, Jazz και κλασσικό Rock. Χρησιμοποιούνται στον Marshall 2266C Vintage Modern αλλά και σε καμπίνες της 4x12 Marshall και της Ηughes&Κettner και πολλοί τα προτιμούν ιδιαίτερα με Marshall.

Μπορείτε να δείτε τα στοιχεία του εδώ: http://professional.celestion.com/guitar/products/pdfs/G12M%20'Greenback'.pdf

Αναφορικά με τα Eminence θα πω ότι είναι εξαιρετικά δημοφιλή και αν τσεκάρετε τα rating του Thomann θα δείτε ότι έχουν πολύ καλές πωλήσεις.
Οπότε κάποιος φίλος ας πάρει την σκυτάλη..

 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος music massacre

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Rack vs Head vs Combo!!
« Απάντηση #34 στις: 05/12/08, 18:13 »
Adr1ane,ό,τι και να πω είναι λίγο!!!!!Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.Μάλλον το ηχείο που θα χτυπήσω είναι το G12T-75 και νομίζω ότι θα κολλάει περισσότερο στο ηχόχρωμα ενός Randall.Το τελευταίο ερώτημά μου (και με αυτό κλείνω τις ερωτήσεις μου για να μην γίνω ενοχλητικός !!!(αν δεν έχω γίνει ακόμα) ) είναι : Προφανώς θα υπάρχει αυτό το ηχείο μονό σε καμπίνα.Με την αγορά του,πως συνδέεται στον Randall και αν με τη σύνδεσή του απενεργοποιείται το ηχείο του ενισχυτή.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Rack vs Head vs Combo!!
« Απάντηση #35 στις: 05/12/08, 18:25 »
το G12T-75 νομίζω ότι θα κολλάει περισσότερο στο ηχόχρωμα ενός Randall.

Για μένα, πολύ σωστά!.

Με την αγορά του,πως συνδέεται στον Randall και αν με τη σύνδεσή του απενεργοποιείται το ηχείο του ενισχυτή.

Απλά θα βγάλεις το υπάρχον βύσμα του μεγαφώνου από πίσω από τον ενισχυτή και θα βάλεις το νέο καλώδιο από την καμπίνα. προσέχοντας ΠΑΝΤΑ να είναι σωστά τα Ohm της καμπίνας για την υποδοχή που χρησιμοποιείς (4, ή συνήθως 8 που έχεις εσύ).
Έτσι θα ακυρώσεις το υπάρχον μεγάφωνο.
Μπορείς όμως να τα έχεις και τα δύο (υπάρχον μεγάφωνο και καμπίνα, δεδομένου ότι είναι και τα δύο 8 Ohm), συνδέοντας τα εν παραλλήλω στην έξοδο των 4 Ohm. Καταλαβαίνεις πως γίνεται αυτό?

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος music massacre

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Rack vs Head vs Combo!!
« Απάντηση #36 στις: 05/12/08, 18:42 »
Κατσε τωρα γιατι αυτο είναι ερωτηση παγιδα αν το καταλαβαινω!!!!Πλακιτσααααα!!!
Δεν το καταλαβαινω γιατι δεν εχω ασχοληθει καθολου με αυτα τα θεματα.Αν σου ειναι ευκολο,πες μου και που μπορω να αγορασω αυτο ηχειο.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Rack vs Head vs Combo!!
« Απάντηση #37 στις: 05/12/08, 19:51 »
Κατσε τωρα γιατι αυτο είναι ερωτηση παγιδα αν το καταλαβαινω!!!!Πλακιτσααααα!!!
Δεν το καταλαβαινω γιατι δεν εχω ασχοληθει καθολου με αυτα τα θεματα.Αν σου ειναι ευκολο,πες μου και που μπορω να αγορασω αυτο ηχειο.


Ok, πάμε με πιο απλά βήματα. Ψάχνουμε λοιπόν για μία καμπίνα με ένα G12T γύρω στα 250-300€?
Η FRAMUS FR112CB θα μπορούσε πχ να είναι αυτό που ψάχνεις.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Rack vs Head vs Combo!!
« Απάντηση #38 στις: 05/12/08, 20:51 »
μπράβο ανδριανέ άλλο ενα θέμα κομπλέ
τώρα κάποιον να μας πεί για ακόμα περισσότερα αν γίνεται..
λέτε να κάνω νέο θέμα για αυτό?
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος music massacre

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Rack vs Head vs Combo!!
« Απάντηση #39 στις: 05/12/08, 21:23 »
Σωστος ο παιχτης!!!! Αυτον κοιταξα στον Θωμα και μαλλον ειναι οτι πρεπει!!!

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
Απ: Rack vs Head vs Combo!!
« Απάντηση #40 στις: 05/12/08, 21:34 »
το κακο με την framus ειναι οτι ειναι κ αυτη open back με οτι συνεπαγεται αυτο στους hi-gain ηχους
χωρις ομως να την εχω ακουσει ποτε απο κοντα...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Rack vs Head vs Combo!!
« Απάντηση #41 στις: 16/01/09, 17:51 »
εχω δοκιμασει τα παραπανω απο σελεστιον, καθως και αλλα μοντελα της. Να προσθεσω οτι η αποδωση ειναι και αναλογη με την καμπινα, π.χ. σε συγκεκριμενη καμπινα 2χ12 ειχα βαλει τα greenback και τα μπασα ηταν απλα ανυπαρκτα, και τα πριμα θανατηφορα, ενω μολις αντικαταστηθηκαν με G12T100 ολα ηρθαν στα ισια τους, και τα μπασα πολυ χαμηλα και τα πριμα αναλυτικα.
Τα greenback στη συνεχεια πηραν θεση σε μεγαλυτερη καμπινα σε συνδιασμο με αλλα μεγαφωνα, οπου και επαιζαν μια χαρα.
Τωρα οσο αφορα τα εμινενς βγαζει παρα πολλα και διαφορετικα μεταξυ τους μοντελα, στη σελιδα της εχει και γραφηματα για καθε μοντελο (ανταποκριση συχνοτητων κτλ), σε συνδιασμο με πολυ ευστοχες περιγραφες! (χωρις αυτο να σημαινει οτι το ταδε μεγαφωνο περιοριζεται μονο στο Χ ειδος μουσικης που λεει στην περιγραφη).
Και οπως παντα ειναι αναλογα με την καμπινα και τον ενισχυτη.
Για τα σελεστιον παντως ισχυουν οι περιγραφες του Ανδριανου σε πολυ μεγαλο βαθμο, πολυ ευστοχες!
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Rack vs Head vs Combo!!
« Απάντηση #42 στις: 20/05/09, 19:08 »
http://www.voodooamps.com/home/Products/Speakers/Eminence12Speakers/tabid/300/Default.aspx

Να μερικα στοιχεια για eminence. Γενικα για οποιον σκεφτεται το v30 το governor θεωρειται πανομοιοτυπο χωρις το "ενοχλητικο" Mid spike. Επισης ειναι φθηνοτερο...Ετσι αρκετοι αλλαζουν το ενα με το αλλο. Ως αναβαθμιση!

Τα v30 της mesa boogie ξεχαστε τα, υπαρχει η φημη οτι οντως ειναι μονταρισμενα για καλυτερα μπασα με αλλες κολλες κτλ...ιδιαιτερα στους rectifier. Αλλωστε τα ακους απο oversized καμπινα κ συμφωνω απολυτα με τον jezuz οτι ειναι η καμπινα κατι που θα μετρησει απολυτα στο αποτελεσμα. Αμα λαχει βιδωστε τα κ στον τοιχο(τεχνικη απειρης μπαφλας που ποιανει στο hi-fi.) αλλα θα σας αρεσουν???

Οσο για το celestion v30 σε γενικες γραμμες ολα καλα με ενα ιδιαιτερο χαρακτηριστικο. Το resonance peak του η spike η οπως θελετε πειτε το ειναι (2.8 khz) πολυ κοντα στη μιση συχνοτητα του αντιστοιχου του shure sm57(5,7~5,8khz). Aλλα οχι απολυτα. Οποτε οταν το ηχογραφεις, συντονιζονται(?) μεταξυ τους κ αυτο εχει μια επιπτωση στον ηχο που για αλλους ειναι η μαγεια κ ο λογος που κοβει ενω για αλλους ειναι ενοχλητικο κ δεν το αντεχουν...Case senistive το ονομαζει ο Tommi Inkila που τα ειπε ολα αυτα τα ωραια κ ηχος του ειναι μπομπα στο scenery channel (το συγκροτημα του!)

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Rack vs Head vs Combo!!
« Απάντηση #43 στις: 21/05/09, 16:54 »
Πολυ ωραιος, θενξ!  ;)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Rack vs Head vs Combo!!
« Απάντηση #44 στις: 10/06/09, 13:09 »
Οσο για το celestion v30 σε γενικες γραμμες ολα καλα με ενα ιδιαιτερο χαρακτηριστικο. Το resonance peak του η spike η οπως θελετε πειτε το ειναι (2.8 khz) πολυ κοντα στη μιση συχνοτητα του αντιστοιχου του shure sm57(5,7~5,8khz). Aλλα οχι απολυτα. Οποτε οταν το ηχογραφεις, συντονιζονται(?) μεταξυ τους κ αυτο εχει μια επιπτωση στον ηχο που για αλλους ειναι η μαγεια κ ο λογος που κοβει ενω για αλλους ειναι ενοχλητικο κ δεν το αντεχουν...

Πολύ ενδιαφέρουσα πληροφορία!
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
New Rack...

Ξεκίνησε από Status Seeker Ενισχυτές

22 Απαντήσεις
7878 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/08, 00:34
από Jezus
Rack set up or...

Ξεκίνησε από Panagiotisrx7 « 1 2 » Ενισχυτές

32 Απαντήσεις
10602 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 10:17
από jabarlee
34 Απαντήσεις
13668 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/08, 17:55
από Ibanezακιας
5 Απαντήσεις
4398 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/09, 00:15
από Jezus
11 Απαντήσεις
5607 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/11, 15:33
από PlusYeaR
14 Απαντήσεις
5210 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/11, 09:32
από Kosthrash
8 Απαντήσεις
4084 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/11, 01:37
από sakourtele
22 Απαντήσεις
8410 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/13, 22:07
από Spyros Delta
19 Απαντήσεις
7453 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/14, 01:03
από Jezus
9 Απαντήσεις
8422 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/21, 12:29
από ntinosblues