Αποστολέας Θέμα: αριστεροχειρας ΠΑΠΠΟΥΣ ΨΑΧΝΕΙ ΚΥΡΙΑ ΩΡΙΜΗ ΚΙΘΑΡΑ...  (Αναγνώστηκε 2777 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DONNIE DARKO

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Καλησπέρα Σε όλα τα μέλη αυτού του πολύ καλού πραγματικά forum .
Είμι ένας παππούς 34 ετών που απο μικρός ήθελα να ασχολιθώ με την ηλεκτρικη κιθάρα αλλα που ποτέ δεν το έκανα τελικά σοβαρά
Πριν 2 χρόνια πήρα έτσι για να κάνω το κομμάτι μου μια φτηνή stag electro acoustic για να παίζω αλλά ποτε΄δεν αφιέρωσα πολύ χρόνο. Ισως επιδή πιο πολύ μου αρέσει η ηλετρική ίσως πάλυ επίδη δεν έδωσα και τον απαιτούμενο χρόνο όπως έπρεπε.
Τώρα τελευταία όμως μου ξανα ήρθε το μικρόβιο αγοράς μιας ηλεκτρικής κιθάρας χωρίς βέβαια να ξέρω αν θα ασχολιθώ πολύ η λίγο.
Το ξέρω ότι δεν είναι καλό σημάδι αλλά μου αρέσει τρομέρα να ακούω τον ήχο της . σχεδόν παντα όταν ακούω ένα τραγουδι με κιθαρα που μου αρέσει στο Mp3 μου κάνω simulation οτι πάιζω μια φανταστικη κιθάρα και στο χβοχ μου εχω μια replica fender και μιζεριαζομε στο guitar hero και rock band. Eίμαι λοιπόν έτοιμος να δώσω κάποια χρήμτα να πάρω μια ηλετρική κιθάρα με ένα ενισχητή (modeling κατα προτίμηση για πιο ευελιξία) Εχω τσεκάρει παρα πολλα vids απο tube διάβασα πολλά αρθρα και ελληνικα και αγγλικά review για πολλες κιθαρες αλλά σίγουρα θα κανώ πέρασμα απο μαγαζια να δω το real thing αλλιώς δεν γίνεται.
Για να μην σας κουράζω άλλω έχω κάπιες στο νου μού και θα ήθελα τη γνώμη σας αν είναι δυνατό...

O ΗΧΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΕΊΝΑΙ ΑΠΟ RAMSTEIN, SLIPKNOT, METALLICA, FRONT LINE ASSEMBLY μεχρι SMITHS JAMES & DEPECHE MODE για να πάρετε μια γέυση. Πολύ διαφορετικά ήδη σίγουρα αλλά μου αρέσουν. Δεν θέλω να πάω σε BC rich αφού τους death τους άκουγα παλιά αλλα το say something των james θα ακούγετε σαν βρυχιθμός :)
Να τονίσω ότι έχω διαβάσει επίσης πολλά περί διαφορετικών ξύλων σε ξάθε μέρος μιας κιθάρας (χαρακτιριστικα ήχος κλπ)
τύποι κιθαρα (sg,lp strat, tele) καθώς και τύπους μαγνιτών (humbucker , emg( brand) dunkan etc

κάποιε λοιπον κιθάρες που θα τσεκάρω και θέλω τα φώτα σας

EPIPHONE SG G400 LEFT
EPIPHONE LES PAUL (κάτω απο 400 euros models)
ESP LTD Viper 50
ESP LTD EC50
Ibanez GRG170DX
  Fender Squir
  HAGSTROM ULTRA SWEDE CBB LH

Τελος για moduling amp μου αρέσει (βαση futures κατα κύριο λόγο)  o Laney prims p65  αλλά διαβάσω πολλά και για τον vox vt 50. θα τους δώ και τους δύο στου Νάκα απο εβδομάδα.
Αυτα ελπίζω ο παππούς να μην σας κούρασε και πάρα πολύ και ξέρω πολύ θα πείτε δεν το αφήνεις το θέμα αφου δεν είσε σίγουρος...
Παρόλα αυτά θα ήθελα τη γνώμη κάποιον σοφοτερων εδώ μέσα..

Ευχαριστώ πολύ την κάθε άποψη εκ των πρωτέρων :)


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
75 Απαντήσεις
48989 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/09, 10:42
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
11 Απαντήσεις
6511 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/06, 09:20
από bassman(4 String Suicide!)
53 Απαντήσεις
25061 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/06, 14:42
από Tuomas
1 Απαντήσεις
1646 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/08, 17:04
από Neikos
8 Απαντήσεις
5388 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/09, 12:15
από bassman(4 String Suicide!)
0 Απαντήσεις
6877 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/09, 23:08
από xaotikos
9 Απαντήσεις
4656 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/10, 15:58
από gkou
14 Απαντήσεις
4829 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/10, 22:29
από Απόλλων
1 Απαντήσεις
1609 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/10, 02:25
από mary on the road
11 Απαντήσεις
6453 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/17, 08:21
από mouz