Αποστολέας Θέμα: [ΑΡΧΑΡΙΟΣ] Προβλήματα με κιθάρα Yamaha 112V σε sustains και hammerons  (Αναγνώστηκε 6315 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MariosFFX

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Καλησπέρα σας
Είμαι τελείως αρχάριος και θέλω τα φωτά σας. Δεν ξέρω πολλές ορολογίες και ορισμούς για τις κιθάρες και κυρίως στα Ελληνικά,  θα προσπάθησω να σας εξηγήσω τα προβλήματα μου όσο καλύτερα μπορώ αγόρασα πρόσφατα μία κιθάρα την Yamaha 112V την έχω συνδέσει με τον υπολογιστή και μαθαίνω να παίζω με το παιχνίδι Rocksmith
και έχω παρατηρήσει ότι έχει προβλήματα στα sustains και καθώς και στα hammer-ons,  σε κάθε fret πρέπει να παίζω την χορδή δλδ αν θέλω να παίξω την Ε χορδή και έχω να παίξω την Fret 3 και μετά την Fret 1 πρέπει να κάνω το εξής Fret 3 και Ε και μετά Fret 1 και E αντίς Fret 3 και Ε και μετά Fret 1

Παρακαλώ δείτε τα videakia και θα καταλάβετε ακριβώς τι εννοώ

Sustains
! No longer available


Hammerons
! No longer available



Μήπως είναι  ελαττωματική η κιθάρα μου;
Μήπως χρειάζεται κάποια ρύθμιση;

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Κοιτα.Απο οτι καταλαβα,στο πρωτο βιντεο απλα την κρατας να εχει διαρκια.Γιαυτο και το λεει sustain δηλαδη οτι εχει διαρκια.Αυτο που νομιζεις εσυ οτι πρεπει να κανεις λεγετε pull-of δηλαδη να παιξεις μια χορδη πχ στο 3ο ταστο και μετα νατην αφησεις να παιξει στο 2 η 1 ανοιχτη χωρις να την ξαναχτυπισεις.Στο πουλ-οφ παντα η δευτερη νοτα ακουγετε σιγανοτερη γιατι μετα το χτυπιμα η χορδη χανει την δυναμη και οσο πιο πολυ αργεις να κανεις πουλ-οφ η οσο πιο πολλα ταστα εχουν διαφορα οι 2 νοτες τοσο πιο αδυμανη ακουγετε.
Τα βιντεο τα ειδα λιγο στα πεταχτα και στο 2ο δεν καταλαβα για να ξερω να σε βοηθισω
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Η κιθάρα σου απευθείας συνδεδεμένη στον υπολογιστή, ουσιαστικά παίζει clean, γιαυτό δεν έχει sustain. Χρειάζεται ένα πετάλι για να σου δώσει Gain, ώστε κάθε νότα να έχει διάρκεια.
Κάποιο πετάλι booster αρχικά θα ήταν κατάλληλο, καλύτερα ακόμα να έβαζες κάποιο overdrive, ο υπολογιστής μπορεί να ξεχωρίσει μονές νότες ακόμα και με distortion.
Αν έχεις κάποιον φίλο που έχει πετάλια, δανείσου 2-3 και δοκίμασε τι λειτουργεί καλύτερα.

Aν δεν καταλαβαίνεις τους όρους που παρέθεσα, δες εδώ:
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=69815.msg538913#msg538913
« Τελευταία τροποποίηση: 03/09/16, 14:14 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
δοκίμασε με compressor/sustainer.

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
...έχω παρατηρήσει ότι έχει προβλήματα στα sustains και καθώς και στα hammer-ons,  σε κάθε fret πρέπει να παίζω την χορδή δλδ αν θέλω να παίξω την Ε χορδή και έχω να παίξω την Fret 3 και μετά την Fret 1 πρέπει να κάνω το εξής Fret 3 και Ε και μετά Fret 1 και E αντίς Fret 3 και Ε και μετά Fret 1


Αυτό δεν το κατάλαβα να σου πω την αλήθεια.
Αν θες το ξαναεξηγείς...


Μήπως σαν αρχάριος έχεις μπερδεμένα κάποια πράγματα?
Η κιθάρα σου όσο κακή και να είναι ένα υποτυπώδες sustain το έχει. Μιλάμε για την ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΝΟΤΑΣ.
Παίζει ρόλο βέβαια και ο τρόπος που κρατάς τη νότα. Ως αρχάριος, σίγουρα θα πάσχεις σε αυτό, αλλά μιλάμε πάλι για κλάσματα των δευτερολέπτων. Αν θες sustain που να κρατάει ώσπου να βαρεθείς, πας σε πετάλι όπως σου είπαν και παραπάνω.


Γενικότερα και ειδικότερα, όπως όλοι μας όταν ξεκινούσαμε, θέλει χρόνο, κόπο και μελέτη και όλα θα έρθουν μόνα τους. Εχεις ερωτήσεις που έχουν θεωρητικές απαντήσεις, αλλά πρακτικά θα τα βάλεις σε τάξη με τον καιρό μονος σου.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
7987 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/03, 11:42
από kabamaru-x-
147 Απαντήσεις
71919 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/08, 02:12
από Nicholson
16 Απαντήσεις
7016 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/08, 21:22
από thanasis93
5 Απαντήσεις
9081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/09, 04:07
από martini
32 Απαντήσεις
13195 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/09, 03:43
από jim-papajim
42 Απαντήσεις
13451 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/10, 23:41
από drosatos
2 Απαντήσεις
2994 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/10, 11:43
από Machiavelli
7 Απαντήσεις
3397 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 05:10
από jim.ni
4 Απαντήσεις
4318 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/11, 13:56
από diwattos
3 Απαντήσεις
3380 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/13, 20:37
από noe13