Ψηφοφορία

Ποιόν απο τους δυο θεωρείτε καλυτερο ενισχυτη;

Marshall jvm 215c
Engl Screamer 50 combo

Αποστολέας Θέμα: Marshall jvm 215c Vs Engl Screamer 50 combo  (Αναγνώστηκε 24658 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Inuitarcher

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Marshall jvm 215c Vs Engl Screamer 50 combo
« στις: 08/11/08, 20:45 »
Marshall jvm 215c
http://www.marshallamps.com/product.asp?productCode=JVM215C
και



Engl Screamer 50 combo


http://www.engl-amps.com/index2.html


Οι 2 αυτοι ενiσχυτες βρισκονται σχετικα κοντα σε τιμη (αν προσθεσει κανεις στην τιμη του screamer το footswitch το οποιο δεν περιλαμβανεται) και για αυτο η διαφορα τιμης δεν θα ηθελα να ληφθει υπ'οψη.

Τα σημεια συγκρισης ειναι:

1)Ηχος (καθαρα-βρωμικα)
2)Versatility (καθως και το ειδος τις μουσικης που απευθυνεται καθε ενισχυτης πχ ποιος ειναι περισσοτερο hi-gain κτλ)
3)Ποιοτητα ηχου σε χαμηλες εντασεις
4)Χαρακτηριστικα

Διαβασα οτι ο marshall εχει 6 διαφορετικα mods (3 για καθε καναλι).Αν καποιος εχεις παιξει με αυτον τον ενισχυτη ας εξηγησει πιο αναλυτικα γιατι προκειται και ας αξιολογησει την χρησιμοτητα αυτων.
This is Scorpions,
    Where you really feel the Sting!!!

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Marshall jvm 215c Vs Engl Screamer 50 combo
« Απάντηση #1 στις: 09/11/08, 18:42 »
ο engl είναι με διαφορά πιο hi-gain-άτος απο τον μάρσαλ
ο μάρσαλ θεωρείται ποιοτικός και πιο versatile+ότι όλοι οι γέροι συγγενείς/φίλοι μουσικάντιδες θα σου δώσουν thumbs up  αν πάρεις αυτόν
εγώ θα έπαιρνα τον engl..tasty!
απο την άλλη ο marshall είναι σταθερή αξία αλλά αυτό εμένα δεν μου λέει τίποτα..
αλλά στο τέλος η απόφαση(και τα λεφτά που θα δώσεις)είναι δικιά σου
 ;)
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall jvm 215c Vs Engl Screamer 50 combo
« Απάντηση #2 στις: 09/11/08, 20:06 »
Σε γενικές γραμμές:

Ο Engl είναι έχει αρκετό και ποιοτικό gain (σίγουρα περισσότερο από τον marshall).. Επίσης έχει κρυστάλλινα καθαρά.. Είναι πολύ καλός σε χαμηλές εντάσεις! Από χαρακτηριστικά μπορείς να κοιτάξεις στο site της engl.. Έχει τα πάντα (ή τουλάχιστον ό,τι θα χρειαστείς, αλλά και άλλα που ίσως να μην σου χρειάζονται αλλά είναι σε γενικές γραμμές χρήσιμα)...

O Marshall δε φημίζεται ούτε για τα καθαρά του, ούτε για τους hi (όσο high μπορούν να φτάσουν τεσπα) gain ήχους τους... Φημίζεται για το crunch του και για το overdrive κανάλι του και μπορεί να σου δώσει σε κάποιο βαθμό αυτό το vintage distortion που έχεις ακούσει σε συγκροτήματα των 80s, 90s.. Με κάποιο κλασικό πετάλι (ds-1, tube-screamer, bad monkey κ.ά.) μπορείς να τον σπρώξεις για να φτάσεις σε επιθυμητά επίπεδα παραμόρφωσης αλλά το γκάζι από μόνος του δεν το κατέχει... Επίσης, ο λόγος value/money είναι μάλλον μικρότερος της μονάδας...

Γενικά, είναι 2 διαφορετικές φιλοσοφίες: modern vs vintage distortion... Αν θες το 1ο, πας για engl, αν θες το 2ο πας για marshall..

Εγώ θα πήγαινα για Engl!! 8)
« Τελευταία τροποποίηση: 09/11/08, 21:01 από gers »

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Marshall jvm 215c Vs Engl Screamer 50 combo
« Απάντηση #3 στις: 09/11/08, 23:20 »
Σε γενικές γραμμές:

Ο Engl είναι έχει αρκετό και ποιοτικό gain (σίγουρα περισσότερο από τον marshall).. Επίσης έχει κρυστάλλινα καθαρά.. Είναι πολύ καλός σε χαμηλές εντάσεις! Από χαρακτηριστικά μπορείς να κοιτάξεις στο site της engl.. Έχει τα πάντα (ή τουλάχιστον ό,τι θα χρειαστείς, αλλά και άλλα που ίσως να μην σου χρειάζονται αλλά είναι σε γενικές γραμμές χρήσιμα)...

O Marshall δε φημίζεται ούτε για τα καθαρά του, ούτε για τους hi (όσο high μπορούν να φτάσουν τεσπα) gain ήχους τους... Φημίζεται για το crunch του και για το overdrive κανάλι του και μπορεί να σου δώσει σε κάποιο βαθμό αυτό το vintage distortion που έχεις ακούσει σε συγκροτήματα των 80s, 90s.. Με κάποιο κλασικό πετάλι (ds-1, tube-screamer, bad monkey κ.ά.) μπορείς να τον σπρώξεις για να φτάσεις σε επιθυμητά επίπεδα παραμόρφωσης αλλά το γκάζι από μόνος του δεν το κατέχει... Επίσης, ο λόγος value/money είναι μάλλον μικρότερος της μονάδας...

Γενικά, είναι 2 διαφορετικές φιλοσοφίες: modern vs vintage distortion... Αν θες το 1ο, πας για engl, αν θες το 2ο πας για marshall..

Εγώ θα πήγαινα για Engl!! 8)
yo join the club!
πάντα αν γουστάρεις modern hi-gain υπάρχουν και randall
λεπτομέρια:το distortion είναι εφέ του ήχου που χρησιμοποιήτε απο πετάλια
οι ενισχητές έχουν overdrive/gain το οποίο σπρώχνει τον ήχο σε τέτοια επίπεδα που παραμορφώνεται και θα έλεγα οτι είναι πιο οργανικός ήχος και όχι τόσο εφετζίδικος βλέπε metalzone,tube screamer
για περισσότερες λεπτομέριες περί το σήματος και συχνότητες ρωτήστε αλλού γιατί τα ξέρω εντελώς επιφανιακά για να το παίζω εξυπνάκιας στο Kithara gr
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Marshall jvm 215c Vs Engl Screamer 50 combo
« Απάντηση #4 στις: 12/11/08, 10:28 »
Εϊναι πολύ ενδιαφέρουσα η σύγκριση που προτείνεις!
Πράγματι υπάρχουν σχεδόν δύο διαφορετικές σχολές στους δύο αυτούς ενισχυτές όσον αφορά τον σχεδιασμό των ρυθμίσεων και του ελέγχου του ήχου.

Όμως υπάρχουν κάποια σημαντικά πλεονεκτήματα που προσφέρει έναντι του ENGL που κατά την γνώμη μου κάνουν την σύγκριση πολύ ενδιαφέρουσα:
1. Ο JVM έχει 2 κανάλια, τα οποία έχουν ξεχωριστά eq το κάθε ένα. Σημαντικό κατ' εμέ πλεονέκτημα για την διαμόρφωση της χροιάς μεταξύ clean/crunch και solo.
2. Κάθε ένα από τα 2 κανάλια έχει 3 ήχους, σύνολο 6. Οι ήχοι αυτοί δεν είναι απλά διαφορετικά eq στάδια, αλλά αλλάζουν τα κυκλώματα με τρόπο που προστίθενται εσωτερικά επιπλέον στάδια gain. Είναι δε κατανεμημένα ώστε να υπάρχει σωστή κλιμάκωση στο gain.
3. Ο ενισχυτής έρχεται με ένα προγραμματιζόμενο pedal 4 θέσεων, το οποίο μπορεί να λειτουργήσει με την φιλοσοφία πεταλιέρας, δηλαδή μπορεί να ανακαλεί 4 συνδυασμούς από όποιο κανάλι/ήχο θέλουμε, σε συνδυασμό με το master 1/2 volume, το reverb και το effects loop. Δηλαδή, ενώ δεν ανακαλεί τις θέσεις των ρυθμιστικών, ανακαλεί όλη την λοιπή δομή των καναλιών με ένα πάτημα, οπότε έχουμε ουσιαστικά 4 πλήρεις δομές ήχων διαθέσιμες!. Αυτό προσφέρει εξαιρετική ευελιξία, ειδικά σε live περιστάσεις.
4. Έχει περαν των 2 eq, δύο ρυθμιστικά στο τελικό στάδιο (post-pre amp) που ρυθμίζουν reasonance=μπάσα και presence=πρίμα με την μορφή scoop/gain. Δηλαδή μπορούμε να δώσουμε χροιά στον ενισχυτή όπως επιθυμούμε να πλησιάζει προς κυματομορφές ^ με πολλά μεσαία ή v με scooped μεσαία (mesa dual rectifier).
5. Ο JVM 205c έρχεται με δύο διαφορετικά μεγάφωνα Celestion (Vintage & Heritage) τα οποία λειτουργούν πολύ καλά συμπληρωματικά, σε αυτό έχω να πω τα καλύτερα γιατί έχω έναν παλαιό Marshall Β200 Valvestate 160W Bichorus, ο οποίος έχει αυτό τον συνδιασμό και τα μεγάφωνα είναι εξαιρετικά.

Ο JVM είναι πολύ πρόσφατος, η σειρά JVM2 βγήκε μόλις το 2008 και σχεδιαστικά προσφέρει (κατά δήλωσιν πολλών reviewers) όλα τα καλύτερα ηχοχρώματα από προηγούμενους marshall.
Λυπάμαι, διότι ενώ έχω πρώτο χέρι εμπειρία με τον Screamer και μάλιστα με αρκετές διαφορετικές κιθάρες, δεν έχω ακούσει ακόμα από κοντά τον JVM, οπότε δεν μπορώ να προσφέρω άμεση σύγκριση του ηχοχρώματος.
Έχοντας αγαπήσει την χροιά του ENGL, η πρώτη μου αντίδραση θα ήταν +1 Screamer. Όμως τα πλεονεκτήματα του JVM 215c ακόμα καλύτερα του JVM 205c με τα δύο διαφορετικά μεγάφωνα είναι πολύ σημαντικά και έχω υπ'όψιν μου να πάρω την κύρια κιθάρα μου και να πάω να τον ακούσω πρώτο χέρι.
Εάν η χροιά του είναι εξίσου καλή με τον Screamer η επιλογή θα είναι εύκολη!
Αλλιώς, είναι προσωπικό θέμα επιλογής, μεταξύ χροιάς και ευελιξίας..

Τέλος, εγώ προσωπικά αν τον αγόραζα, θα τον έπαιρνα ως κεφαλή JVM205H και ξεχωριστή καμπίνα JVMC212 με τα δύο μεγάφωνα που είπαμε (δεν την έχει φέρει ο Thomann ακόμα..) αλλά ρίξε μία ματιά εδώ.. http://www.guitar.co.uk/packages/60-marshall_jvm205h_and_jvmc212_package

EDIT: Ψάχνοντας το youtube για περισσότερα reviews του JVM, βρήκα αυτόν τον φίλο που συγκρίνει απ'ευθείας τον Screamer και ένα JCM Combo της Marshall. Λέει ότι τα χαμηλά του Screamer έχουν καλύτερο definition και αναλύει την άποψη του:
Marshall JCM:

Engl Screamer:

Ενδιαφέρον!..
« Τελευταία τροποποίηση: 13/11/08, 11:34 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Marshall jvm 215c Vs Engl Screamer 50 combo
« Απάντηση #5 στις: 18/11/08, 11:07 »
engl screamer δαγκωτο μονο και μονο επειδη τον εχω και εγω  :P και απο οσους τον εχουν ακουσει δεν εχω παρει αρνητικη γνωμη
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Marshall jvm 215c Vs Engl Screamer 50 combo
« Απάντηση #6 στις: 18/11/08, 11:49 »
EDIT: Ψάχνοντας το youtube για περισσότερα reviews του JVM, βρήκα αυτόν τον φίλο που συγκρίνει απ'ευθείας τον Screamer και ένα JCM Combo της Marshall. Λέει ότι τα χαμηλά του Screamer έχουν καλύτερο definition και αναλύει την άποψη του:
Marshall JCM: http://www.youtube.com/watch?v=WTAqLjmorlA&feature=related
Engl Screamer: http://www.youtube.com/watch?v=pVKuZiFogCQ&feature=related
Ενδιαφέρον!..


Μόνο που ο Marshall που συγκρίνει δεν είναι και *τόσο* Marshall,μιας και είναι ο DSL401 με EL84.O JVM έχει EL34 οπότε πλησιάζει περισσότερο στον "κλασσικό Marshall ήχο",με ότι κι αν συνεπάγεται αυτό   :)
Πάντως,μιας και παρατέθηκε video από youtube,ένας  Engl ποτέ δεν θα καταφέρει να ακουστεί έτσι:

 8)
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Marshall jvm 215c Vs Engl Screamer 50 combo
« Απάντηση #7 στις: 18/11/08, 17:44 »
EDIT: Ψάχνοντας το youtube για περισσότερα reviews του JVM, βρήκα αυτόν τον φίλο που συγκρίνει απ'ευθείας τον Screamer και ένα JCM Combo της Marshall. Λέει ότι τα χαμηλά του Screamer έχουν καλύτερο definition και αναλύει την άποψη του:
Marshall JCM: http://www.youtube.com/watch?v=WTAqLjmorlA&feature=related
Engl Screamer: http://www.youtube.com/watch?v=pVKuZiFogCQ&feature=related
Ενδιαφέρον!..


Μόνο που ο Marshall που συγκρίνει δεν είναι και *τόσο* Marshall,μιας και είναι ο DSL401 με EL84.O JVM έχει EL34 οπότε πλησιάζει περισσότερο στον "κλασσικό Marshall ήχο",με ότι κι αν συνεπάγεται αυτό   :)
Πάντως,μιας και παρατέθηκε video από youtube,ένας  Engl ποτέ δεν θα καταφέρει να ακουστεί έτσι:
http://www.youtube.com/watch?v=PaerjCqWdPs
 8)
ακριβως γι'αυτο εχουν καλη φημη οι engl.γιατι ΔΕΝ ακουγονται ετσι.τι χαλια ηχος ειναι αυτος στο βιντεακι? ENGL=BRUTAL...οσο για τον αλλον που παιζει με τον engl,τον εχει ψιλοσκοτωσει με τα settings που κανει.αυτον αν τον δειτε σε αλλα βιντεακια του,χωρις το καπελο,ειναι γλομπος...γι'αυτο φοραει το καπελο  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 18/11/08, 17:50 από dunkan »
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Marshall jvm 215c Vs Engl Screamer 50 combo
« Απάντηση #8 στις: 18/11/08, 18:08 »
ένας  Engl ποτέ δεν θα καταφέρει να ακουστεί έτσι:

Και εγώ θα συμφωνήσω με τον duncan και από προσωπική εμπειρία θα πω ότι ακούγονται μάλλον καλύτερα, με λιγότερη μουντίλα και περισσότερο λεπτομέρεια.
Βέβαια ας μην συγκρίνουμε προσωπικές εμπειρίες με τον μέτριο ήχο από βιντεάκια από το youtube όπου κάθε φίλος ηχογραφεί με το on-board μικρόφωνο της κάμερας που διαθέτει. Είναι περισσότερο σημαντικά αυτά πού λένε αυτοί οι άνθρωποι που έχουν και συγκρίνουν μηχανήματα πλαι πλαι.
Είμαι σίγουρος ότι αυτό που παρέθεσες είναι μόνο μια περιορισμένη έκφανση των δυνατοτήτων του JVM και ζωντανά θα ακούγεται πολύ καλύτερα επίσης, αλλιώς δεν αξίζει να κάνουμε την σύγκριση..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Marshall jvm 215c Vs Engl Screamer 50 combo
« Απάντηση #9 στις: 18/11/08, 18:59 »
ENGL=BRUTAL

Εντάξει,μόνο από αυτό καταλαβαίνει κανείς τι μέρος του λόγου είσαι 
"Ου γκαγκα μπου γκι γκι γκα γκα μπουμ κυριγκιγκαγκα,αου γκι γκι αου γκι γκι" και λοιπά και λοιπά....
Μόνο μην ξέχάσεις  να φας τη φακή και το σπανάκι σου.Έχουν πολύ "σίδηρο"   ;)

adr1anos εμένα προσωπικά ο Engl μου ακούγεται πολύ κατώτερος.Τον ακούω κάθε τρεις και λίγο στο studio.Εαν εξαιρέσεις το...."μπρουτάλ"  ;D ,είναι εντελώς ξερός και χωρίς χαρακτήρα.Όπως έχω ξαναπεί,"σαν να ρίχνεις χοντρό χαλίκι σε καρότσι οικοδομής".Από την άλλη τον JVM τον άκουσα 2 φορές και μου άρεσε πολύ το 2ο κανάλι.Μου θύμισε αρκετά τον JCM800 μου.Αλλά αυτό είναι η προσωπική μου άποψη.
H παράθεση του video έγινε καθαρά για το "περί ορέξεως"  :)
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall jvm 215c Vs Engl Screamer 50 combo
« Απάντηση #10 στις: 18/11/08, 21:48 »
Πάντως όταν άκουσα τα καθαρά του screamer έμεινα... Ο ορισμός του crystal-clear καθαρού...

Και sorry αλλά τι συγκρίνουμε?
Ο engl έχει αμερικάνικο ήχο ενώ ο marshall έχει πιο british ήχο.. Ανάλογα τι ήχος θες να βγάλεις, επιλέγεις...

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Marshall jvm 215c Vs Engl Screamer 50 combo
« Απάντηση #11 στις: 19/11/08, 00:38 »
Από την άλλη τον JVM τον άκουσα 2 φορές και μου άρεσε πολύ το 2ο κανάλι.Μου θύμισε αρκετά τον JCM800 μου.

Ακριβως την ιδια εντυπωση που δημιουργησε ο JVM μεσα απο τα βιντεακια του youtube. Σαν JCM800.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall jvm 215c Vs Engl Screamer 50 combo
« Απάντηση #12 στις: 19/11/08, 01:51 »
Πάντως όταν άκουσα τα καθαρά του screamer έμεινα... Ο ορισμός του crystal-clear καθαρού...

 :o ::)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Marshall jvm 215c Vs Engl Screamer 50 combo
« Απάντηση #13 στις: 19/11/08, 08:47 »
ENGL=BRUTAL

Εντάξει,μόνο από αυτό καταλαβαίνει κανείς τι μέρος του λόγου είσαι 
"Ου γκαγκα μπου γκι γκι γκα γκα μπουμ κυριγκιγκαγκα,αου γκι γκι αου γκι γκι" και λοιπά και λοιπά....
Μόνο μην ξέχάσεις  να φας τη φακή και το σπανάκι σου.Έχουν πολύ "σίδηρο"   ;)

adr1anos εμένα προσωπικά ο Engl μου ακούγεται πολύ κατώτερος.Τον ακούω κάθε τρεις και λίγο στο studio.Εαν εξαιρέσεις το...."μπρουτάλ"  ;D ,είναι εντελώς ξερός και χωρίς χαρακτήρα.Όπως έχω ξαναπεί,"σαν να ρίχνεις χοντρό χαλίκι σε καρότσι οικοδομής".Από την άλλη τον JVM τον άκουσα 2 φορές και μου άρεσε πολύ το 2ο κανάλι.Μου θύμισε αρκετά τον JCM800 μου.Αλλά αυτό είναι η προσωπική μου άποψη.
H παράθεση του video έγινε καθαρά για το "περί ορέξεως"  :)
1ον:το τι μερος του λογου ειμαι αστο να το κρινουν ανθρωποι που με ξερουν.2ον:απο το βιντεακι που επελεξες,καταλαβα ποσο ξερεις απο ηχο ενισχυτων.3ον:πρεπει να καταλαβεις οτι στον πλανητη γη υπαρχουν και ανθρωποι που ακουνε heavy metal,αν ξερεις τι ειναι αυτο.4ον:στο βιντεακι που επελεξες και σου αρεσε αυτος ο ηχος,αυτος παιζει αυτο που λες γκα γκα γκα.5ον:αφου δεν σου αρεσει το καλο distortion,φερε μου οποιον μα οποιον marshall θελεις να συγκρινουμε τα καθαρα του,με τα καθαρα του screamer.6oν:επειδη προφανως δεν εχεις διαβασει τιποτα,μαθε λοιπον οτι ορισμενοι ενισχυτες(και οι engl),δουλευουν με input tube.αυτο σημαινει με λιγα λογια οτι ακουγεται εντελως διαφορετικος απο κιθαρα σε κιθαρα.οι marshall δεν δουλευουν με input tube.7oν:στο στουντιο που πας εχει combo?αν εχει combo αλλαξε στουντιο.αν εχει head μαθε οτι ακουγονται διαφορετικα απο καμπινα σε καμπινα(ισχυει για ολα τα heads).ελπιζω να σε βοηθησα λιγο
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall jvm 215c Vs Engl Screamer 50 combo
« Απάντηση #14 στις: 19/11/08, 09:58 »
2ον:απο το βιντεακι που επελεξες,καταλαβα ποσο ξερεις απο ηχο ενισχυτων.
7ον:στο στουντιο που πας εχει combo?αν εχει combo αλλαξε στουντιο.

2. Τί είχε δηλαδή το videaki?...Γιατί εμένα μου φάνηκε ότι είχε ένα desirable στυλ ήχου για πάρα πολλούς κιθαρίστες που έχει ακουστεί σε χιλιάδες ηχογραφήσεις...
7. Αυτό τώρα τί ήτανε??  ???
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Marshall jvm 215c Vs Engl Screamer 50 combo
« Απάντηση #15 στις: 19/11/08, 10:02 »
στο βιντεακι ο τυπος παιζει distortion.γι'αυτο το ειπα.τωρα για το 7...στουντιο με combo?ελεος....
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall jvm 215c Vs Engl Screamer 50 combo
« Απάντηση #16 στις: 19/11/08, 10:10 »
Α καλά...ΟΚ ό,τι πεις!.... ;D ;D
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Marshall jvm 215c Vs Engl Screamer 50 combo
« Απάντηση #17 στις: 19/11/08, 10:29 »
dunkan,η έκφραση "μέρος του λόγου" δεν έχει να κάνει με την δήθεν οργισμένη ψυχοσύνθεσή σου  ;)
Μπορεί να είσαι γλυκούλης και τζουτζούκος και να νιώθεις πως πρέπει να απελευθερώσεις τον νεάντερταλ μέσα σου.Δικό σου θέμα.Την ψυχολόγησή σου την αφήνω σε αυτούς που σε ξέρουν,γιατί εγώ έχω καλύτερα πράγματα να κάνω.  :)
Βέβαια δεν παύεις να προκαλείς γέλια με τις γενικεύσεις και απαντήσεις σου  ;D  ;D

ορισμενοι ενισχυτες(και οι engl),δουλευουν με input tube.αυτο σημαινει με λιγα λογια οτι ακουγεται εντελως διαφορετικος απο κιθαρα σε κιθαρα.οι marshall δεν δουλευουν με input tube.

Σοβαρά μιλάς τώρα; Δουλεύουν με "Input tube";Με τί ήθελες να δουλεύουν;Mε dual mosfet;
Επειδή η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας,*προφανώς* ΟΛΟΙ οι λαμπάτοι χρησιμοποιούν μια από τις προενισχύτριές τους ως input tube..Στους marshall και στους περισσότερους λαμπάτους ενισχυτές είναι η V1,από την εποχή του Fender Bassman και του JTM45.Αλήθεια!   8)
Η engl το προσδιορίζει γιατί δεν χρησιμοποιούν όλοι οι λαμπάτοι της την V1 σαν Input tube.Στον Sovereign πχ είναι η V5.
Aλλά τι τα θές,εγώ μόνο σχηματικά ξέρω να διαβάζω,δεν ξέρω από "καλό distortion"  ;D  ;D

φερε μου οποιον μα οποιον marshall θελεις να συγκρινουμε τα καθαρα του,με τα καθαρα του screamer.

Άσε με να μαντέψω,είναι και αυτά....brutally clean.   
(Αν είχα 1 ευρώ κάθε φορά που άκουγα εδώ μέσα αυτό το "βαρύ distortion και κρυστάλλινα καθαρά"... 8) )
Οι 6L6 έχουν μεγαλύτερο headroom από τις EL34,τι να κάνουμε.Aν θέλεις να συγκρίνεις καθαρά,να συγκρίνεις ιδίου ηχοχρώματος ενισχυτές   ;)

στο στουντιο που πας εχει combo?αν εχει combo αλλαξε στουντιο.αν εχει head μαθε οτι ακουγονται διαφορετικα απο καμπινα σε καμπινα(ισχυει για ολα τα heads)

Tι λες βρε παιδί μου!Και εγώ που νόμιζα πως το thread ήταν για combo.....
Με τον τρόπο που διατύπωσες το ατυχές επιχείρημά σου είναι σαν να μας λές ότι ο combo screamer είναι μάπα.
Με την ίδια λογική και ένας JVM σε κεφαλή θα ακούγεται διαφορετικά από καμπίνα σε καμπίνα.Η όχι;

Αnd remember kids,πριν θυμώσετε και γράψετε μια χαζομάρα....ξεστραβωθείτε  ;)  8)

Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Marshall jvm 215c Vs Engl Screamer 50 combo
« Απάντηση #18 στις: 19/11/08, 11:57 »
Ο Βολταίρος έλεγε: "Διαφωνώ με αυτό που λές, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμα σου να το λές"

Είναι χρήσιμες οι γνώσεις όλων των φίλων, και σεβαστές οι απόψεις, όταν πρόκειται για αντικείμενα. Ο κάθε ένας έχει δικαίωμα στην άποψη του, την διαφορετικότητα του, και στο τέλος-τέλος την τρέλα του.
Εδώ συμμετέχουμε για να χαρακτηρίζουμε τα αντικείμενα που μας ενδιαφέρουν και όχι τους ανθρώπους και όλες οι απόψεις είναι σεβαστές από την στιγμή που εκφράζονται με σεβασμό και με τρόπο μη προσβλητικό προς τους υπολοίπους.

Πάντως για να ξεφύγουμε από τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς, κοιτάξτε στο βιντεάκι που παρέθεσε ο:
http://www.youtube.com/watch?v=PaerjCqWdPs

τους μαγνήτες - μάλλον ΤΟΝ μαγνήτη του τύπου: παίζει με μία Strat όπου έχει ακυρώσει όλα τα λοιπά ρυθμιστικά και έχει μόνο έναν Seymour Duncan Custom Τrembucker με ένα volume!
Αυτό είναι για μένα ο ορισμός του ξέρω τι ήχο θέλω!..
Εγώ προφανώς δεν έχω φτάσει στην Ιθάκη μου.. Μάλλον ευτυχώς γιατί το ταξίδι είναι που αξίζει..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Marshall jvm 215c Vs Engl Screamer 50 combo
« Απάντηση #19 στις: 19/11/08, 12:24 »
Ο Βολταίρος έλεγε: "Διαφωνώ με αυτό που λές, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμα σου να το λές"

Είναι χρήσιμες οι γνώσεις όλων των φίλων, και σεβαστές οι απόψεις, όταν πρόκειται για αντικείμενα. Ο κάθε ένας έχει δικαίωμα στην άποψη του, την διαφορετικότητα του, και στο τέλος-τέλος την τρέλα του.
Εδώ συμμετέχουμε για να χαρακτηρίζουμε τα αντικείμενα που μας ενδιαφέρουν και όχι τους ανθρώπους και όλες οι απόψεις είναι σεβαστές από την στιγμή που εκφράζονται με σεβασμό και με τρόπο μη προσβλητικό προς τους υπολοίπους.

Τώρα αν πώ "thank you,Captain Obvious" εγώ θα φταίω;  ;)
Τέλωσπάντων,περαν της πλάκας,άλλο πράγμα το προσωπικό γούστο στη μουσική και στον ήχο,και άλλο πράγμα το να παραπληροφορείς και τους υπόλοιπους που δεν γνωρίζουν αλλά θέλουν να μάθουν.

Πάντως για να ξεφύγουμε από τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς, κοιτάξτε στο βιντεάκι που παρέθεσε ο:
http://www.youtube.com/watch?v=PaerjCqWdPs

τους μαγνήτες - μάλλον ΤΟΝ μαγνήτη του τύπου: παίζει με μία Strat όπου έχει ακυρώσει όλα τα λοιπά ρυθμιστικά και έχει μόνο έναν Seymour Duncan Custom Τrembucker με ένα volume!
Αυτό είναι για μένα ο ορισμός του ξέρω τι ήχο θέλω!..

Συμφωνώ μαζί σου.Εκεί αποσκοπούσε αρχικά και η παράθεση του video,παρ'όλο που σαν μέσο επεξήγησης όντως είναι υποκειμενικό.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Marshall jvm 215c Vs Engl Screamer 50 combo
« Απάντηση #20 στις: 19/11/08, 13:40 »
εμένα προσωπικά ο Engl μου ακούγεται πολύ κατώτερος.Τον ακούω κάθε τρεις και λίγο στο studio.Εαν εξαιρέσεις το...."μπρουτάλ"  ;D ,είναι εντελώς ξερός και χωρίς χαρακτήρα.Όπως έχω ξαναπεί,"σαν να ρίχνεις χοντρό χαλίκι σε καρότσι οικοδομής".Από την άλλη τον JVM τον άκουσα 2 φορές και μου άρεσε πολύ το 2ο κανάλι.Μου θύμισε αρκετά τον JCM800 μου.

Captain Obvious: Αφού έχεις εμπειρία πρώτο χέρι και με τους δύο ενισχυτές, πράγμα που λίγοι μπορούν ίσως να πουν λόγω του ότι οι περισσότεροι έχουν κάποιοα από τις δύο μάρκες και ίσως κάπου είναι προσκολλημένοι στην μία ή την άλλη σχολή, γιατί δεν γράφεις αναλυτικά μία ωραία περιγραφή των δύο ηχοχρωμάτων όπως εσύ τα βιώνεις ώστε να βοηθήσεις και αυτούς που θελουν να μάθουν?
Νομίζω ότι με τον τρόπο αυτό θα βοηθούσες πολύ κόσμο.. εμένα θα με ενδιέφερε πολύ να ακούσω, άλλωστε αυτό αφορά και το θέμα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Marshall jvm 215c Vs Engl Screamer 50 combo
« Απάντηση #21 στις: 19/11/08, 13:59 »
 
Επειδή η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας,*προφανώς* ΟΛΟΙ οι λαμπάτοι χρησιμοποιούν μια από τις προενισχύτριές τους ως input tube..Στους marshall και στους περισσότερους λαμπάτους ενισχυτές είναι η V1,από την εποχή του Fender Bassman και του JTM45.Αλήθεια!  

οκ...καταλαβαμε ποιος ειναι ημιμαθεις και ποιος αμαθεις.επισης καταλαβαμε ποιος ειναι ο νεαντερνταλ απο τους δυο μας διοτι εγω ποτε δεν αρχισα προσωπικη επιθεση σε κανεναν.τωρα για να σου λυσω τις αποριες επειδη προφανως δεν ξερεις ουτε καν να διαβαζεις,ναι λοιπον...ενας jvm σε κεφαλη θα ακουγεται διαφορετικα απο καμπινα σε καμπινα.δεν θελω να σε στεναχωρισω αλλα εχει να κανει με την αποκριση συχνοτητων του μεγαφωνου,το μεγεθος της καμπινας ακομα και τις αποστασεις των ηχειων μεταξυ τους.ειναι απλη φυσικη μην τρομαζεις.ποτε δεν ειπα οτι ο screamer η οποιοσδηποτε αλλος combo ειναι μαπα.μονο εσυ το καταλαβες ετσι.απλα παραξενευτικα που ενα στουντιο εχει combo.αρα λοιπον μην νευριαζεις,μαθε τι ειναι input tube,τι ειναι προενισχυτρια λυχνια και κυριως τι ειναι το headroom και μετα ελα να μιλησουμε.αν θελεις πηγαινε στον νακα(στο βιβλιοπωλειο).εκει υπαρχουν βιβλια για ολα αυτα που θα σου λυσουν τις αποριες.αν θελεις στα δανειζω κιολας no prob
« Τελευταία τροποποίηση: 19/11/08, 14:04 από dunkan »
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Marshall jvm 215c Vs Engl Screamer 50 combo
« Απάντηση #22 στις: 19/11/08, 14:36 »
Παιδια τσαμπα τσακωνεστε... Γενικα πρεπει να αποφευγονται χαρακτηρισμοι που μπορει να προσβαλλουν καποιον... Δεν χρειαζοταν να πειτε οτι ο ταδε ενισχυτης ειναι μαπα ή για τα μπαζα, η εχει απαισιο ηχο, τζιτζικια κτλ... Καταρχην δειχνει ασεβεια προς καποιους που εχουν τετοιον ενισχυτη και κατα δευτερον, οπως πολυ σωστα ειπωθηκε, περι ορεξεως κολοκυθοπιτα...
Εγω πραγματικα απορω πως καποιος λεει εναν καλο Marshall τζιτζικι... Αν παρεις ενα απο τα καλα μοντελα Marshall και τον βαλεις δυνατα, ειναι σχεδον αδυνατον να βγαλεις ασχημο ηχο... Τωρα αν στοχος καποιου ειναι (οπως παλι ειπωθηκε) ο brutal ηχος, τοτε προφανεστατα και δεν του κανει ενας (σκετος) Marshall μιας και τα καλα μοντελα Marshall ειναι τα παλιοτερα που ειναι low/mid gain. Με ενα πεταλακι μπροστα ομως ή/και ενα eq κανει θαυματα και φτιαχνεις οτι ηχο θες...
Απο κει και περα, τα καθαρα ενος ενισχυτη ειναι παλι κατι εντελως υποκειμενικο... Εγω πχ σιχαινομαι τα "κρυσταλλινα" καθαρα που κατεμε δινουν μια αποστειρωμενη αισθηση στον ηχο... Προτιμω να παραμορφωνουν ελαφρως και να μπορω να ελεγξω αυτη την παραμορφωση με τις δυναμικες μου και το guitar volume...
Το προβλημα με μερικους ειναι οτι δεν καταλαβαινουν οτι "ανηκουν" σε 2 διαφορετικες σχολες παιξιματος/ηχου... Ειναι αυτοι που παιζουν πολυ με τις δυναμικες τους και το volume και συνηθως χρησιμοποιουν ενισχυτες που "ακουν" πολυ σε δυναμικες (και συνηθως ειναι mid gain) και υπαρχουν και αυτοι που θελουν τιγκα distortion και πολυ καθαρα... Κανενα απο τα 2 δεν ειναι σωστο ή λαθος... Απλα σε αλλα ειδη βοηθαει ο ενας τυπος ενισχυτη/παιξιμο και σε αλλα ειδη ο αλλος...
Δεν ειναι πανακεια ουτε οι τιγκαρισμενοι ενισχυτες με τα απιστευτα καθαρα και τα απειρα καναλια κτλ, ουτε και οι vintage ενισχυτες κτλ... Ειναι απλα θεμα πως και τι παιζει ο καθενας...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Marshall jvm 215c Vs Engl Screamer 50 combo
« Απάντηση #23 στις: 19/11/08, 14:41 »
Παιδια τσαμπα τσακωνεστε... Γενικα πρεπει να αποφευγονται χαρακτηρισμοι που μπορει να προσβαλλουν καποιον... Δεν χρειαζοταν να πειτε οτι ο ταδε ενισχυτης ειναι μαπα ή για τα μπαζα, η εχει απαισιο ηχο, τζιτζικια κτλ... Καταρχην δειχνει ασεβεια προς καποιους που εχουν τετοιον ενισχυτη και κατα δευτερον, οπως πολυ σωστα ειπωθηκε, περι ορεξεως κολοκυθοπιτα...
Εγω πραγματικα απορω πως καποιος λεει εναν καλο Marshall τζιτζικι... Αν παρεις ενα απο τα καλα μοντελα Marshall και τον βαλεις δυνατα, ειναι σχεδον αδυνατον να βγαλεις ασχημο ηχο... Τωρα αν στοχος καποιου ειναι (οπως παλι ειπωθηκε) ο brutal ηχος, τοτε προφανεστατα και δεν του κανει ενας (σκετος) Marshall μιας και τα καλα μοντελα Marshall ειναι τα παλιοτερα που ειναι low/mid gain. Με ενα πεταλακι μπροστα ομως ή/και ενα eq κανει θαυματα και φτιαχνεις οτι ηχο θες...
Απο κει και περα, τα καθαρα ενος ενισχυτη ειναι παλι κατι εντελως υποκειμενικο... Εγω πχ σιχαινομαι τα "κρυσταλλινα" καθαρα που κατεμε δινουν μια αποστειρωμενη αισθηση στον ηχο... Προτιμω να παραμορφωνουν ελαφρως και να μπορω να ελεγξω αυτη την παραμορφωση με τις δυναμικες μου και το guitar volume...
Το προβλημα με μερικους ειναι οτι δεν καταλαβαινουν οτι "ανηκουν" σε 2 διαφορετικες σχολες παιξιματος/ηχου... Ειναι αυτοι που παιζουν πολυ με τις δυναμικες τους και το volume και συνηθως χρησιμοποιουν ενισχυτες που "ακουν" πολυ σε δυναμικες (και συνηθως ειναι mid gain) και υπαρχουν και αυτοι που θελουν τιγκα distortion και πολυ καθαρα... Κανενα απο τα 2 δεν ειναι σωστο ή λαθος... Απλα σε αλλα ειδη βοηθαει ο ενας τυπος ενισχυτη/παιξιμο και σε αλλα ειδη ο αλλος...
Δεν ειναι πανακεια ουτε οι τιγκαρισμενοι ενισχυτες με τα απιστευτα καθαρα και τα απειρα καναλια κτλ, ουτε και οι vintage ενισχυτες κτλ... Ειναι απλα θεμα πως και τι παιζει ο καθενας...
Μπραβο ρε Johnie πες τα και ξεκινησαν να ξεκατινιαζονται παλι......

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Marshall jvm 215c Vs Engl Screamer 50 combo
« Απάντηση #24 στις: 19/11/08, 14:48 »
οκ...καταλαβαμε ποιος ειναι ημιμαθεις και ποιος αμαθεις.επισης καταλαβαμε ποιος ειναι ο νεαντερνταλ απο τους δυο μας διοτι εγω ποτε δεν αρχισα προσωπικη επιθεση σε κανεναν.τωρα για να σου λυσω τις αποριες επειδη προφανως δεν ξερεις ουτε καν να διαβαζεις,ναι λοιπον...ενας jvm σε κεφαλη θα ακουγεται διαφορετικα απο καμπινα σε καμπινα.δεν θελω να σε στεναχωρισω αλλα εχει να κανει με την αποκριση συχνοτητων του μεγαφωνου,το μεγεθος της καμπινας ακομα και τις αποστασεις των ηχειων μεταξυ τους.ειναι απλη φυσικη μην τρομαζεις.ποτε δεν ειπα οτι ο screamer η οποιοσδηποτε αλλος combo ειναι μαπα.μονο εσυ το καταλαβες ετσι.απλα παραξενευτικα που ενα στουντιο εχει combo.αρα λοιπον μην νευριαζεις,μαθε τι ειναι input tube,τι ειναι προενισχυτρια λυχνια και κυριως τι ειναι το headroom και μετα ελα να μιλησουμε.αν θελεις πηγαινε στον νακα(στο βιβλιοπωλειο).εκει υπαρχουν βιβλια για ολα αυτα που θα σου λυσουν τις αποριες.αν θελεις στα δανειζω κιολας no prob


Ουφ...άδικος κόπος.Δεν ξέρεις να χωρίζεις προτάσεις παρ'όλα αυτά επιμένεις να παραθέτεις ότι σε φωτίσει ο καλός θεούλης.
Αιντε,πες μας τελικά τι είναι το Input tube να πεφωτιστούμε και εμείς  ;)
Πήγαινε και στο Νάκα να πάρεις τα βιβλία σου-για να βρεις κανένα επιχείρημα της προκοπής-και σε περιμένω  :)
Οι υπόλοιποι μπορείτε να ρίξετε μια ματιά εδώ:
http://www.guitaramplifierblueprinting.com/Primers.html
Έχει 3 πολύ ενδιαφέροντα pdf τα οποία δίνουν απαντήσεις στις περισσότερες απορίες σχετικά με τις διαφορές στις λάμπες και τα χαρακτηριστικά γνώστων λαμπάτων ενισχυτών.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/11/08, 15:10 από RoyBatty »
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
4431 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/08, 20:24
από mace
67 Απαντήσεις
23025 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/08, 17:22
από dunkan
Engl: Thunder VS Screamer

Ξεκίνησε από gers « 1 2 » Ενισχυτές

28 Απαντήσεις
11246 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/08, 15:42
από blackie
6 Απαντήσεις
3927 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/08, 13:44
από nikosgr123
1 Απαντήσεις
3013 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/08, 16:37
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
5 Απαντήσεις
3571 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/08, 11:36
από Ibanezακιας
7 Απαντήσεις
4706 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 08:51
από dunkan
4 Απαντήσεις
3790 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/09, 00:02
από Jezus
21 Απαντήσεις
6573 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/10, 18:57
από master of puppets
8 Απαντήσεις
4051 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/11, 01:37
από sakourtele