Αποστολέας Θέμα: ΠΛΥΣΙΜΟ κιθάρας και θήκης.. τώρα τι κάνουμε ???  (Αναγνώστηκε 5559 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλησπέρα παιδιά,

Ένας φίλος μου πήρε πίσω μια ηλεκτρική κιθάρα που είχε δανείσει σε κάποιον τρίτο για κανα-2 χρόνια. Ο τύπος σε κάποια φάση  μάλλον την βόλεψε σε μια αποθήκη (στάνη ???) με αποτέλεσμα η κιθάρα και η θήκη της να μυρίζει κάτι σε προβατίλα. κάνουμε και άλλες υποθέσεις, αλλά εδώ νομίζω οτι πρέπει να σταματήσω με την περιγραφή.

Εκτος λοιπόν του να λύσουμε το μυστήριο του ΠΟΥ την είχε τελικα την κιθάρα, πρέπει να κάνουμε κάτι για την μυρωδιά. Πέρα απο την πλάκα είναι ενοχλητική. και βρωμάει ολόκληρη. Ισως λίγο περισσότερο το headstock και ο μισός λαιμό αλλά αν είναι να μπούμε στον κόπο, ας κάνουμε σωστά την δουλειά.

Τι μέσα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ωστε να καθαρίσει, χωρίς να υπάρχει κίνδυνος ?? Η θήκη ΟΚ, μπαίνει και σε κάνα πλυντήριο, αλλα η κιθάρα ?? Για δώστε καμιά γνώμη ρε παιδιά...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΑΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ

Περαν της αρχικης μου "τρομαρας" και ανατριχιλας, ;D δεν ξερω τι να σου πω για τη μυρωδια...
Δοκιμασε αρχικα ενα καθαρισμα ταστιερας με Lemoil το οποιο αφηνει ενα εντονο αρωμα λεμονι....
Συγκεκριμενα δοκιμασε το εξης:
1: βγαλε χορδες
2: σκουπισε ταστιερα με καθαρο πανακι
3: σκουπισε με πανακι, στο οποιο εχεις ψεκασει λεμονολαδο
4: αφου τριψεις με το πανακι και εχεις πλεον βγαλει τις πολλες βρωμιες, ψεκασε πανω στο ξυλο και αστο κανα τεταρτακι
5: μετα σκουπισε με καθαρο πανακι και τριψε παλι ενα ενα τα διαστηματα αναμεσα στα ταστα
6: επειτα ξαναψεκασε στο ξυλο και αστο να κατσει κανα μισαωρο και επειτα επανελαβε το βημα 5...
7: τελος ξανα περασμα χορδες και σεταπ η οχι, αυτο εγκειτε στην κριση σου...
Αυτα...

Υποψιν, ολο αυτο ειναι για rosewood ταστιερες (οπως πιθανολογω οτι θα εχει το οργανο) αν εχει εβενο(δυσκολο??) ισως να κανει και παλι το lemoil και αν εχει maple δεν ξερω τι μπορεις να κανεις... :P
« Τελευταία τροποποίηση: 18/02/10, 01:27 από m@ster k@frer »

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
καλο το λεμονολαδο, βαλε στην ταστιερα -αν δεν ειναι μαπλ-
νομιζω ομως οτι θα χρειαστεις καποιου ειδους καθαριστικο για ολο το σκαφος για να φυγει για τα καλα η βρωμα... θα υπαρχει καποιο ειδικο για κιθαρες, αλλιως κοιτα για επιπλα.

Αν μετα απο πολλα χερια ακομα μυριζει, βαλτης κανενα αρωμα ;D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Δεν ήξερε ο φίλος του φίλου σου ότι οι τσοπάνηδες συνήθως παίζουν φλογέρα...; ::) :P

Πέρα από την πλάκα, πρέπει να διευκρινίσουμε εδώ ότι κάτω από κανονικές συνθήκες το λεμονόλαδο θα πρέπει να χρησιμοποιείται με μέτρο. Βάζουμε μερικές σταγόνες πάνω σε ένα πανάκι και περνάμε με αυτό την ταστιέρα, καθώς δεν συνιστάται να το ψεκάζουμε απευθείας στην ταστιέρα. Βέβαια εδώ έχουμε να κάνουμε με ασυνήθιστη περίπτωση, οπότε μάλλον θα πρέπει να γεμίσεις μια κολυμπήθρα με λεμονόλαδο και να βουτήξεις ολόκληρο το λαιμό τρεις φορές...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Το ξύλο και οι πόροι του απορροφάνε μυρωδιές, με αποτέλεσμα, δική μου άποψη είναι πως η κιθάρα σου αν μείνει σε έναν χώρο με καθαρό αέρα που αρωματίζεται κάθε τόσο, για κάμποσο, θα ξεβρωμίσει σιγά σιγά, αρκετά. Προς το παρόν καλό θα ήτανε να μην βουλώσεις τους πόρους της με κάποιο καθαριστικό. Μία άλλη λύση είναι να την δώσεις σε ένα φούρνο, ώστε σιγά σιγά να μυρίσει τσουρέκι και ψωμί. Προσοχή όμως μετά μη σε πιάσει όρεξη να την φας.

Ε από εκεί και πέρα όπως είπανε και οι παραπάνω, πιάσε και κάνα σκεύασμα περίεργο, στυλ overlay και πέρασε τη, κάνα χεράκι. Αλλά πρόσεξε, σου είπανε λίγη ποσότητα! σταγόνες δηλαδή! όχι εκατό κιλά κρέμα, να φτιάξεις μπογάτσα!

Η δε θήκη σου, έαν πλυθεί, θα πρέπει να την στεγνώξεις πάρα μα πάρα πολύ καλά!!!να μην κρατήσει καθόλου υγρασία! Ξεραίλα εντελώς! 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ευχαριστώ για την βοήθεια και το γέλιο !!

Κατάλαβα πως οτι και να βάλω πρέπει να είναι σε μικρή ποσότητα.
Τα καθαριστικά επίπλων, σε σχέση με τις υπόλοιπες λύσεις τι λένε? Επειδή μπορώ να βρώ εύκολά και τσάμπα, κλείνω κατα κει... Υπάρχει κάποιο καθαριστικό που πρέπει να αποφύγω??

Επίσης αυτό με το λεμονόλαδο το είχα δει και σε άλλα ποστ, αλλα νομιζα οτι ήταν ειρωνική πλάκα. τελικά δεν είναι !! Μιλαμε για το λαδολέμονο που βάζουμε στο φαγητό ή είναι κάτι που πας και αγοράζεις ???

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Παράθεση
Επίσης αυτό με το λεμονόλαδο το είχα δει και σε άλλα ποστ, αλλα νομιζα οτι ήταν ειρωνική πλάκα. τελικά δεν είναι !! Μιλαμε για το λαδολέμονο που βάζουμε στο φαγητό ή είναι κάτι που πας και αγοράζεις Huh[/quote

Aυτο ειναι, με λιγο βασιλικο. ;D

Το αγοραζεις απο καταστημα. Ειναι ειδικα ταστιερες μουσικων οργανων. Δεν ξερω αν υπαρχει περιπτωση ιδιοκατασκευης...

Αποσυνδεδεμένος Holyshock

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Επίσης αυτό με το λεμονόλαδο το είχα δει και σε άλλα ποστ, αλλα νομιζα οτι ήταν ειρωνική πλάκα. τελικά δεν είναι !! Μιλαμε για το λαδολέμονο που βάζουμε στο φαγητό ή είναι κάτι που πας και αγοράζεις ???


χαχαχααχαχ καλό.... ;D

http://www.thomann.de/gr/dunlop_lemon_oil.htm

προσοχη όμως με λίγες σταγόνες πάνω απο τις μπριζόλες ετσι!!  :P

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
κρίμα, μπορουσαμε με το λαδολέμονο να συνδυάσουμε συντήρηση κιθάρας με τσιπούρες στα κάρβουνα.

ούτε λαδόξιδο κανει ε ??? :P
λαδορίγανη ??? (θα φάω ντομάτες, ας το αφήσω καλύτερα)

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Εγω λεω να τη ριξεις μεσα στο πλυντηριο και αυτη και τη θηκη μαζι. Φουλαρε και κανα κουβα Skip στο πλυντηριο και εισαι βασιλιας!
 ;D
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος cmguitarz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αν τελικά η ταστιέρα δέν είναι λουστραρισμένη, πρώτα τρίψε το ξύλο με ζιπέλαιο (νάπθα). Διαλύει ότι έχει λιπαρή βάση (το 99% των λεκέδων - που προκαλούν και μυρωδιές). Αλλά ταυτόχρονα ξεζουμίζει και το ξύλο απο τα απαραίτητα έλαιά του οπότε μετά θα απλώσεις λεπτή στρώση λεμονόλαδου, άστο κανα 2 λεπτά και μετά σκούπισε με πανί ότι δεν ρούφηξε το ξύλο.
Για το ζιπέλαιο, ρίξε λίγο σε πανί και τρίβεις το ξύλο με το πανί. Άν δεις μετά το ξύλο να ασπρίζει μήν τρομάξεις, έχει βγάλει πράμα η νάπθα. Μόλις βάλεις το λεμονόλαδο θα φτιάξει.
Για τα υπόλοιπα - λουστραρισμένα μέρη, μπορείς να τρίψεις και εκεί με νάπθα ΕΚΤΟΣ άν είναι λάκα νιτροκυταρρίνης (οι παλιές βαφές) αλλά είναι λίγο απίθανο. Δοκίμασε σε ένα σημείο που κρύβεται απο κάτι άλλο (όπως απο το pickguard) και άν δείς να θολώνει (σαν να ψιλολιώνει το λούστο) σταμάτα και συνέχεισε με κάτι πιο ήπιο.

ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!!!! Η ΝΑΠΘΑ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΦΑΓΗΤΟ!!!
CMguitarZ
Setups-Mods-Repairs-Electronics

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!!!! Η ΝΑΠΘΑ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΦΑΓΗΤΟ!!!
>:( γ*μώτο!
 :hungry.... :vomit
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Τελικά για τί κιθάρα μιλάμε ξέρει κανείς??
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!!!! Η ΝΑΠΘΑ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΦΑΓΗΤΟ!!!

θενξ για τις αναλυτικές οδηγίες.
Όσο για την νάπθα, δεν μπαίνει στο φαϊ αλλά ίσως κάνει για να ανάψεις κάρβουνα. δοκιμάζω και σας λέω.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Πλύσιμο κιθάρας

Ξεκίνησε από Lord-George Τα καλύτερα...

8 Απαντήσεις
4776 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/02, 12:38
από D@ve Murray
242 Απαντήσεις
66536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/06, 21:20
από D@ve Murray
4 Απαντήσεις
2677 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/08, 22:51
από Evangelos 123
26 Απαντήσεις
8413 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/10, 14:51
από Stinky
33 Απαντήσεις
13653 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/09, 02:17
από themos
61 Απαντήσεις
18825 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/09, 13:13
από bassman(4 String Suicide!)
1 Απαντήσεις
1778 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/09, 14:49
από Holyshock
20 Απαντήσεις
6352 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/10, 12:51
από Eddie~Maiden
5 Απαντήσεις
17035 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/14, 08:35
από klaus77
3 Απαντήσεις
29638 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/16, 15:48
από sfanfan