Αποστολέας Θέμα: Αποκρατικοποίηση Δημ Επιχειρήσεων: Ξεπούλημα ή ευκαιρία για κοινωνικοποίηση?  (Αναγνώστηκε 23146 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Kαι να πώ και κάτι άλλο.....
Εχεις αρκετά χρήματα και θέλεις να επενδύσεις, θα έρθεις στην Ελλάδα με την οικονομική κρίση κλπ ή πας αλλού με μεγαλύτερη ασφάλεια ?
ΕΔΩ θα έρθουν ΟΣΟΙ ΕΣΤΗΣΑΝ το παιχνίδι και λίγοι παράτολμοι.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Τι στοιχεία να σου δώσω για τα τελευταία δις των εγγυήσεων ή τα προηγούμενα?  αν παρακολουθείς είτε τηλεόραση είτε τύπο πρώτη είδηση είναι παντού.


Και φαντάζομαι ότι στις τηλεοράσεις μαθαίνουμε όλοι οι αναλυτές και οι πολίτες την καθαρή αλήθεια για ότι συμβαίνει γύρω μας...

Παράθεση
Ξεκίνα την ενημέρωση για τα Τραπεζικά - Οικονομικά από capital ή http://www.banksnews.gr/portal/


??? Μάλλον έδωσες λάθος σύνδεσμο...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.


Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
http://www.tanea.gr/default.asp?artid=4606835&ct=3&pid=2
Κι αυτά επίσης παλιά....
Έχουμε λοιπόν περίπου 80 δις στο σύνολο

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
"Τα υπόλοιπα κεφάλαια θα δοθούν με την μορφή κρατικών ομολόγων ως εγγύηση για τις τιτλοποιήσεις  των τραπεζών". (Εκ των παρατεθημένων)

Τι σημαίνει αυτό κα τραπεζίτα? εξηγήστε και σ' εμάς τους αδαείς.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Η περιληψη για να μη τσακωνεστε (actual numbers may vary)

Ολο το κρατος μας απο καταβολης τους (απο τους Αχαιους ..), και οι 11 εκατομμυρια, για ολους τους λογους, σεισμους, λιμους καταποντισμους, συφιλη, βομβαρδισμους, καταποντιση της ατλαντιδας, σκλαβια, παγκοσμιους και εμφυλιους πολεμους, σκανδαλα, κακοδιαχειριση, λουλουδικα σε σκυλαδικα, siemens, ολυμπιαδες, στρατιωτικες δαπανες, κοινωνικες παροχες, δημιουργια υποδομων, νοσοκομειων, δρομων, συνταξεων, ρουσφετια κπ εφτασε να χρωσταει πχ 400 δις.

Οι τραπεζες (που μερικες εχουν ιδρυθει ουτε καν πριν μια 10ετια) με συνολικο προσωπικο 50.000 ατομα (στελεχη απο το γιεηλ, super software, μακρο-μικρο-οικονομικους αναλυτες, χρηματοοικονομικα εργαλεια προβλεψεων, δομες) εχουν φτασει για πλακα να χρωστανε χοντρικα συνολικα 100.

Δηλαδη το 1/200 του πληθυσμου καταφερε να εχει χρεος σε λιγα χρονια υψους 1/4 του συνολικου (που πηρε αιωνες να δημιουργηθει)

Πολλα μαλιστα απο τα 400 που χρωσταει το κρατος, ειναι λεφτα που δανειστηκε και μετα εχει παρασχει στις τραπεζες σε μορφη ενεσεων ρευστοτητας, εγγυησεων κλπ ακριβως για να τις βοηθησει.


Οι πρακτικα χρεωκοπημενες τραπεζες, με τον απειρο δανεισμο, τις επισφαλειες, τα φεσια, την ελλειψη ρευστοτητας, αγοραζουν τα ομολογα του πρακτικα χρεωκοπημενου κρατους με φεσια, επισφαλειες, τεραστια δανεια και ελλειψη ρευστοτητας.

Το πρακτικα χρεωκοπημενο κρατος, με τον απειρο δανεισμο, επισφαλειες, φεσια και ελλειψη ρευστοτητας, αγοραζει και αυτο με τη σειρα του κοινες και προνομιουχες μετοχες δανειζει και εγγυαται για τις χρεωκοπημενες τραπεζες με τις επισφαλειες, τα τεραστια δανεια και την ελλειψη ρευστοτητας.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/04/11, 12:35 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Καταρχήν ΔΕΝ είμαι υποχρεωμένος να απαντήσω.
Αλλά αυτό που ρωτάς σημαίνει "πάρε χαρτιά -ομόλογ Ελληνικού Δημοσίου- να εμφανίσεις ότι έχεις διαθέσιμα κεφάλαια για να μπορείς να δανείσεις περισσότερα".

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Καταρχήν ΔΕΝ είμαι υποχρεωμένος να απαντήσω.
Αλλά αυτό που ρωτάς σημαίνει "πάρε χαρτιά -ομόλογ Ελληνικού Δημοσίου- να εμφανίσεις ότι έχεις διαθέσιμα κεφάλαια για να μπορείς να δανείσεις περισσότερα".

Ναι. Δηλαδη, δεν εχεις αλλα λεφτα να δανεισεις? Δεν ερχονται νεα απο καταθεσεις? Δε εχεις να υποθηκευσεις/τιτλοποιησεις τιποτα νεο και αξιολογο σε ξενες η κεντρικες τραπεζες? Δε δινουν μεσω ΑΜΚ και ομολογιακα μειωμενης εξασφαλισης οι μετοχοι αλλο φρεσκο χρημα? Δεν εισρεουν χρηματα απο καταναλωτικα δανεια που εχεις δωσει? Δε σου τζιραρουν οι πιστωτικες? Δε τα φερνουν οι επενδυσεις στις ανανεωσιμες πηγες και στα airconditions ? Δε τρεξαν τα ΕΣΠΑ? Δεν εχεις υπεραξιες απο μετοχες? Δεν μπορεσες να πουλησεις τελικα ποσοστα σου βαζοντας νεους μετοχους στη συνθεση σου? Δε ρευστοποιεις θυγατρικες σε καλες τιμες? Η διατραπεζικη αγορα δε σε παιζει? Ο κοσμος τρωει και τις ετοιμες καταθεσεις του? Εχεις εκκροες? Σε σορταρουν? Δεν τολμαει κανεις να δανειστει για στεγαστικα, καταναλωτικα, διακοποδανεια, μετοχοδανεια, εορτοδανεια? Ολοι ζητανε διακανονισμους? Δε σου επιτρεπουν (οχι οτι αληθινα θα θελες, αλλα λεμε) ουτε πληστηριασμους κατασχεσεις ουτε για 4χρονα κινεζικα μηχανακια/παπακια να κανεις? Τα ακινητα που νοικιαζες σε εταιριες μειναν αδεια η πιεζουν για μειωσεις? Οι υπαγωγες στο 99 εχουν χτυπησει κοκκινο? Εχεις αναγκαστει να μπεις μετοχος σε ο,τι σκαρταδουρα εταιρια υπαρχει προκειμενου να εχεις μια υστατη ελπιδα οτι δεν τα θεωρεις ξεγραμμενα λεφτα? Σου καναν ολοι sale and lease back και σου μειναν κατι ασυναρτητες δραστηριοτητας?  Πεσαν οι οικοδομικες δραστηριοτητες? Πεσαν τα ναυτιλιακα? Πεσαν τα τουριστικα? Μειωθηκαν οι συνεργιες? Μειωνουν την επεκταση οι αλυσιδες που συνεργαζοσουν η φευγουν εντελως? Σου φορολογουν εκτακτως τα οποια τελευταια κερδη ειχες? Οι αιμοδοτες πελατες σου (δημοσιοι υπαλληλοι, ιδιωτικοι, συνταξιουχοι) δεν εχουν πια μια να καταθεσουν λογω περικοπων? Θελεις να περικοψεις προσωπικο αλλα ειναι και οι ρημαδες οι αποζημιωσεις? Εχεις και να επστρεψεις και ενα καρο χρηματα κρατικης βοηθειας? Αναγκαζεσαι να δινεις δυσθεωρατα επιτοκια για να κρατας καμια τρισμοιρη προθεσμιουλα να μην φυγει εκτος?

Ε...τοτε εγγυαται το δημοσιο με τα ομολογα του την φερεγγυοτητα σου να εκδιδεις νεα δανεια (δηλαδη, την διατηρηση virtual ρευστοτητα και την ευρωστια σου) και ας μην εισρεει χρημα απο τις παραπανω πηγες χρηματοδοτησης.

Βαζεις σα να λεμε στο σεντουκι σου 5 χαρτια (ομολογα ελληνικου δημοσιου 10ετιας) και εισαι παλι ευρωστος για 10 χρονια.  Αλλωστε ολοι ξερουμε οτι τα ομολογα που εχει εκδοσει το Ελληνικο Δημοσιο ειναι ουσιαστικα σιγουρα λεφτα και οτι μπορει να τα καλυψει ανετα οταν ερθει η ωρα.

Γιαυτο αλλωστε και γινονται αναρπαστα παγκοσμιως, και οι ξενες τραπεζες, κρατη και ιδιωτες παρακαλανε να τα πρωτοπαρουν στο 100% της τιμης τους.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/04/11, 13:15 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
 ;D ;D ;D ;D
Πολύ παραστατικός, αλλά κάπως έτσι είναι τα πράγματα....
Κι από εκροές Καταθέσεων άστα να πάνε...
Έχουν τρομοκρατήσει τα κανάλια τους πάντες και τραβάνε λεφτά....

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Μονόχειρα, έγινες και τραπεζίτα τώρα?


;D ;D ;D ;D
Πολύ παραστατικός, αλλά κάπως έτσι είναι τα πράγματα....
Κι από εκροές Καταθέσεων άστα να πάνε...
Έχουν τρομοκρατήσει τα κανάλια τους πάντες και τραβάνε λεφτά....

Δηλ. αγαπητή τραπεζίτα για ποιόν λόγο δίνει εγγυήσεις το δημόσιο? Κάτσε γιατί με μπέρδεψες. Το κείμενο που παράθεσα ήταν από την "επιδότηση" Αλογοσκούφη. Τότε δεν είχαν αρχίσει ακόμα οι "εκροές"!

Και γιατί λες πως "έχουν τρομοκρατήσει τους πάντες τα κανάλια"? Εφόσον πριν έλεγες ότι από τις τηλεοράσεις μαθαίνουμε την πραγματικότητα!

Βρε, μπας και δεν είσαι τραπεζικός και μας δουλεύεις?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
H είδηση είναι είδηση, όμως όταν συνοδεύεται και με άποψη τότε μπλέκουνε τα πράγματα.
Αυτό που μπορώ να σου πώ είναι ότι από τότε που έγινε η έκρηξη δανεισμού οι περισσότερες Τράπεζες παρουσιάζουν προβλήματα ρευστότητας γι αυτόν το λόγο υπάρχει ο δανεισμός από την Τράπεζα της Ελλάδος και ο δανεισμός στην διατραπεζική (μεταξύ dealing room τραπεζών) τα τελευταία χρόνια είχαμε αυτές τις πλασματικές "ενέσεις ρευστότητας" (που σε ορισμένες Τράπεζες δεν υπήρχε λόγος) δίνοντας έτσι την ευκαιρία στις Τράπεζές μας να αναπτυχθούν στα Βαλκάνια κλπ. Δωράκια στους Τραπεζίτες που πολλές φορές ήταν με το αζημείωτο.
Μια πλασματική ενεση ρευστότητας ήταν το swap της Goldman Sachs που με αυτόν τον τρόπο παρουσιάσε η Κυβέρνηση Σημίτη στην Ευρωπαϊκή Νομισματική Επιτροπή στοιχεία που επέτρεψαν στην Ελλάδα να "μπεί" στην ΟΝΕ (φυσικά η GS αμοίφθηκε με περίπου ένα δις ΕΥΡΟ για την εξυπηρέτηση).....

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Δηλ. αυτό που μου λες studio54 είναι ότι τα swaps των Σάκων του Κροίσου (GS) δεν ήταν τίποτε άλλο παρά μια κεφαλαιοποίηση του Ελληνικού δανεισμού, η οποία απέφερε κέρδη στην διαχειρίστρια εταιρεία αλλά και στο Ελληνικό κράτος μέσω πλασματικών ενέσεων ρευστότητας δια μέσου των αγορών.

Έχω άδικο λοιπόν να προτείνω την αντιστροφή του φαινομένου, με την κεφαλαιοποίηση των Δημοσίων εταιρειών δια μέσου της ρευστότητας που προσφέρει η ΕΚΤ, έστω και πλασματικής, με άμεσο κέρδος των Ελλήνων πολιτών? Όχι κατά ενός αλλά κατά δεκάδων δις ευρώ!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Τα κέρδη της Ελλάδος είναι άλλο μεγάλο αντικείμενο συζήτησης.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
4211 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/07, 00:56
από Γηγενής
6 Απαντήσεις
2724 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/10, 23:29
από Ιππέας
11 Απαντήσεις
3798 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/09, 10:41
από indie-anos laternative
0 Απαντήσεις
1428 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/11, 15:38
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
4 Απαντήσεις
3953 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/15, 11:09
από sfanfan