Αποστολέας Θέμα: Αγορα μπασου (plz help)  (Αναγνώστηκε 11387 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lucky13

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Αγορα μπασου (plz help)
« στις: 31/10/08, 12:37 »
Γεια σας, έψαξα λίγο στο forum και δεν βρήκα κάτι να με βοηθήσει οπότε όποιος μπορεί..
Λοιπόν είμαι άσχετος από μπάσα τελείως και ψάχνω ένα  μπάσο (για δώρο είναι) όπου θα προορίζετε για κυρίως punk ήχο (οπότε όχι τπτ εξεσιζητιμενο) και έλεγα για ibanez γύρο στα 300 ευρώ. Αν έχετε να προτείνετε κάτι θα με βοηθούσε πολυ. ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Αγορα μπασου (plz help)
« Απάντηση #1 στις: 31/10/08, 13:46 »
Θα σου πρότεινα ένα precision το οποίο θα πάιζεις με πένα. Για αυτό το είδος αυτός ο συνδιασμός είναι must.

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Αγορα μπασου (plz help)
« Απάντηση #2 στις: 31/10/08, 14:56 »
Εγω παλι μιας και δεν εχω ακουσει precision πολλες φορες..θα συνιστουσα κανα ibanez oπως προτεινες.Ειναι γεγονος οτι ειναι πολυ καλα μπασα και ιδιως για τα λεφτα τους και πολυ αξιοπιστα..και παντα μου αρεσε ο ηχος τους για ροκιες αλλα και για πανκ.Επισης αν και δεν εχω παιξει..παρα μονο ακουσει ηχο..εχω σε μεγαλη υποληψη τα Cort..τα οποια ειναι επισης οικονομικα αξιοπιστα μπασα...και οσα εχω ακουσει ειχαν ωραιο ροκαδικο ηχο.Αυτα...
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Lucky13

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Αγορα μπασου (plz help)
« Απάντηση #3 στις: 31/10/08, 18:51 »
Ευχαριστω για τις απαντισεις.Νομιζω κατελικα στο ibanez sr 300 .Λιγα λευτα και απο οσα διαβασα φαινετε μια χαρα για τα λευτα του.Ξερετε και κανα μαγαζι που θα το βρω αυτο αθηνα?ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
Απ: Αγορα μπασου (plz help)
« Απάντηση #4 στις: 01/11/08, 11:56 »
αυτη τη στιγμη ο Δημου εχει στη βιτρινα του το καταλληλο οργανο που ζητας σε γκριζακι με 5αλφιτσες πανω, 2πλο EQ , ικανοποιητικη προενισχυση, καλη ταστιερα, ωραιο playabillity, και καθαρο ροκο-πανκακι!! Χτες το επαιξα δοκιμαζοντας μια πεταλιερα (αυτο βρηκα μπροστα μου) και ηταν σοβαρο οργανο.. Ριξε μια ματια~!

Αποσυνδεδεμένος dion_ioann

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
  • μπασο και ξερο ψωμι
    • Προφίλ
Απ: Αγορα μπασου (plz help)
« Απάντηση #5 στις: 01/11/08, 21:30 »
παρε αυτο που εχω στην αγγελια....ειναι καλυτερο απο οποιδηποτε καινουργιο και για μελλοντικη χρηση
μπασο και ξερο ψωμι

Αποσυνδεδεμένος Player

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
Απ: Αγορα μπασου (plz help)
« Απάντηση #6 στις: 22/02/09, 16:54 »
Γεια χαρα παίδες! και καλως σας βρηκα !


Μετά από κάμποσο ψάξιμο καταλήγω και γω στο SR300 της Ibanez
αν και αρχικά είχα δίλημα φεντερ/ιμπανεζ και ειμουν πιο κοντα
στην αμερικανιά  :P

το sr-300 το χει δοκιμασει κανείς? εντυπώσεις?
 λεν ότι ειν ΟΚ για πρώτο μπάσο αρχάριου,
 οτι μπορείς να παίξεις κάμποσα στυλ μουσικής με αυτο,
 και ότι ειν αρκετά ανθεκτικό...

Στην Αθήνα το χω βρει στο Adagio, αυτο πέφτει Χαλάνδρι
ξέρει κανείς να μ πει μαγαζιά στο κέντρο, που το φέρνουν?
για το μαύρο ενδιαφέρομαι

αξίζει να παω σε κανα καλύτερο μοντέλο της ίδιας σειράς (SR)
με την προοπτική ότι 8α με καλύπτει κ πιο μετά που θα χω μάθει
να παίζω καλύτερα?

τεσπα ψαχνω και για ενισχυτη τώρα, κ χω καταλήξει στον Max 115 της Peavey (223ευρω Αθηνα)
έχει να προτείνει κανείς κάτι καλύτερο? με ταβάνι τα 300, 300κατι εουρα κάπου?

επίσης σε κάποιο αλλο 8εμα εδώ, διαβασα κάποιον που έλεγε ότι
τα 50w για ενισχυτη μπάσου ειν κάπως λίγα...
ισχύει? αν ναι από ποια άποψη?
"The electric guitar is kind of a bastard instrument,but the bass guitar is a real instrument,a unique instrument."-Jack Bruce ...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Αγορα μπασου (plz help)
« Απάντηση #7 στις: 22/02/09, 17:48 »
Γεια χαρα παίδες! και καλως σας βρηκα !


Μετά από κάμποσο ψάξιμο καταλήγω και γω στο SR300 της Ibanez
αν και αρχικά είχα δίλημα φεντερ/ιμπανεζ και ειμουν πιο κοντα
στην αμερικανιά  :P

το sr-300 το χει δοκιμασει κανείς? εντυπώσεις?
 λεν ότι ειν ΟΚ για πρώτο μπάσο αρχάριου,
 οτι μπορείς να παίξεις κάμποσα στυλ μουσικής με αυτο,
 και ότι ειν αρκετά ανθεκτικό...

Στην Αθήνα το χω βρει στο Adagio, αυτο πέφτει Χαλάνδρι
ξέρει κανείς να μ πει μαγαζιά στο κέντρο, που το φέρνουν?
για το μαύρο ενδιαφέρομαι

αξίζει να παω σε κανα καλύτερο μοντέλο της ίδιας σειράς (SR)
με την προοπτική ότι 8α με καλύπτει κ πιο μετά που θα χω μάθει
να παίζω καλύτερα?

τεσπα ψαχνω και για ενισχυτη τώρα, κ χω καταλήξει στον Max 115 της Peavey (223ευρω Αθηνα)
έχει να προτείνει κανείς κάτι καλύτερο? με ταβάνι τα 300, 300κατι εουρα κάπου?

επίσης σε κάποιο αλλο 8εμα εδώ, διαβασα κάποιον που έλεγε ότι
τα 50w για ενισχυτη μπάσου ειν κάπως λίγα...
ισχύει? αν ναι από ποια άποψη?
Καλως ήρθες!

Το Sr300μπορείς να το βρείς λογικά στον Τρίμη, Χαριλάου Τρικούπη και Πανεπιστημίου στην Αθήνα. Eγώ έχω το 305, τη 5χορδη έκδοσή του, και είναι μια χαρά...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
Απ: Αγορα μπασου (plz help)
« Απάντηση #8 στις: 23/02/09, 20:15 »
50W ειναι λιγα , οχι εαν θες να κανεις practice μονο με τον ενισχυτη σου, παρα εαν θες να τον χρησιμοποιεις και για μονιτορ στα live σου. Τοτε δεν φτανουν , μιας και για να φτασεις πανω απο τα τυμπανα, θα φερεις τον ενισχυτη σε ορια, με αποτελεσμα ηχο σαν να κλανει τζιτζικι!
μπορεις να κοιταξεις και το Sweet15 της Warwick για ενισχυτη. Στον λογοθετη υπαρχει σιγουρα, αλλα κοιτα και αλλου για καλυτερη τιμη. Ειναι ενας ενισχυτης που θα σε βγαλει ανετα σε live. τον εχω 7 χρονια και δεν σκεφτομαι να τα σκασω για αλλον.

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Αγορα μπασου (plz help)
« Απάντηση #9 στις: 23/02/09, 20:53 »
Precicion Plus και πενα...

Αποσυνδεδεμένος Player

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
Απ: Αγορα μπασου (plz help)
« Απάντηση #10 στις: 27/02/09, 11:52 »
Παιδες υπάρχει έλειψη του sr300 στην αγορά
έρχεται νέα παρτιδά το Μάρτη

σε καποια μαγαζια έχουν το sr300fm
τι διαφορές έχει με το 300αρι το σκέτο?

Για ενισχυτη είμαι αναμεσα σε warwick sweet 15.2
k 15.3 αν βρεθουν Xtra cash, τι διαφορές έχουν
αυτοι οι 2?

Αξίζει να κα8υστερήσω την αγορά ενισχυτη
μιας και είμαι αρχάριος εντελώς, να μαζεψω φραγκα
για κατι ποιοτικότερο κ με παραπάνω watt αργότερα,
και γι' αρχη να τη βγάλω με Line In και pc, στερεοφωνικό?
ή μ ενα μαραφετι που συνδέει την κιθαρα με usb στο pc? (το τελευταίο το χω βρει 60e new, 45e used)
"The electric guitar is kind of a bastard instrument,but the bass guitar is a real instrument,a unique instrument."-Jack Bruce ...

Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
Απ: Αγορα μπασου (plz help)
« Απάντηση #11 στις: 27/02/09, 14:38 »
χαχα στο απο κατω τοπικ μιλανε για το ιδιο πραμα ακριβως.. οποτε κοιτα εκει..

Αποσυνδεδεμένος SirBlackBass

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Sithis Is Watching Us All..
    • Προφίλ
Απ: Αγορα μπασου (plz help)
« Απάντηση #12 στις: 03/03/09, 18:17 »
παιδια τα καλυτερα μπασα σε heavy metal ηχο ειναι τα ESP. Το δικο μου με τους αρχικους μαγνητες του ηταν ηδη διαβολος!!!!!! του εβαλα Seymour Duncan SPB-3 . η καλύτερη λύση για p-bass. τους χρησιμοποιει ο steve harris απο τους Iron Maiden ;) Ελπίζω να βοηθησα!!!
ESP Eclipse Bass

Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
Απ: Αγορα μπασου (plz help)
« Απάντηση #13 στις: 03/03/09, 20:48 »
αυτο λες να φταει που το παιξιμο του ακουγεται τοσο μαπα κιθαριστικο? Η το ατεχνε του παιξιματος του εξ αρχης? Πραγματικα μου εδωσες μια αλλη διασταση σε αυτο το μεγιστο ερωτημα.. Απο την αλλη οταν ψαχνεις για ηχο μπασου  θα προτεινα να ακους μπασιστες κι οχι  φροκαλα... (χωρις καμια παρεξηγηση) μιας και οι πρωτοι το εχουν ψαξει το θεμα του ηχου τους, ενω οι δευτεροι απλα υπαρχουν!

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Αγορα μπασου (plz help)
« Απάντηση #14 στις: 03/03/09, 23:29 »
Noμιζω οτι ειναι μεγαλη ιεροσυλια να μιλας ετσι για καποιους αναγνωρισμενους μουσικους οπως ο Steve Harris.Μπορει να μην σου αρεσει ο ηχος του η οι μπασογραμμες του αλλα ειναι γεγονος οτι ειναι ενας καλος μπασιστας στο ειδος του.

Επισης το αν κρινεται ενα παιξιμο σαν κιθαριστικο το βρισκω εξαιρετικα στενομυαλη αποψη μιας και γενικα ενα οργανο δεν περιοριζεται κατα την γνωμη μου σε ενα καθορισμενο πλαισιο αλλα μπορει και να ξεφευγει.Οποτε ενα μπασο μπορει να ακουγεται οπως θελει.Το να θετει κανεις περιορισμους οτι πρεπει να ακουγεται ετσι η αλλιως..δειχνει απλα οτι ο ιδιος αποτελει δειγμα περιορισμου μιας και δεν εχει την φαντασια να ξεφευγει απο αυτα που ξερει.

Και εμενα δεν μου αρεσει πολυ το στυλ του Pastorius...ουτε του Sheenan.Aλλα απο κει κ περα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.Δεν απαξιωνω κανεναν επειδη δεν μου αρεσει το στυλ του η ο ηχος του.Αναγνωριζω αντικειμενικα την αξια τετοιων καλλιτεχνων και τους σεβομαι.

Ο σεβασμος λοιπον ειναι μαγικη λεξη για μερικους...και ο νοων νοητο...

« Τελευταία τροποποίηση: 03/03/09, 23:35 από bassman 5χορδος επιτελους! »
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: Αγορα μπασου (plz help)
« Απάντηση #15 στις: 04/03/09, 11:54 »
Και το παιξιμο του Lee, ας πουμε, που ειναι ακομα πιο "κιθαριστικο", τι ειναι; Ακομα πιο αμπαλος/ατεχνος αυτος... Οχι απλα υπαρχει. Απλα ΔΕΝ υπαρχει!  ;D
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
Απ: Αγορα μπασου (plz help)
« Απάντηση #16 στις: 06/03/09, 20:29 »
Noμιζω οτι ειναι μεγαλη ιεροσυλια να μιλας ετσι για καποιους αναγνωρισμενους μουσικους οπως ο Steve Harris.Μπορει να μην σου αρεσει ο ηχος του η οι μπασογραμμες του αλλα ειναι γεγονος οτι ειναι ενας καλος μπασιστας στο ειδος του.

Επισης το αν κρινεται ενα παιξιμο σαν κιθαριστικο το βρισκω εξαιρετικα στενομυαλη αποψη μιας και γενικα ενα οργανο δεν περιοριζεται κατα την γνωμη μου σε ενα καθορισμενο πλαισιο αλλα μπορει και να ξεφευγει.Οποτε ενα μπασο μπορει να ακουγεται οπως θελει.Το να θετει κανεις περιορισμους οτι πρεπει να ακουγεται ετσι η αλλιως..δειχνει απλα οτι ο ιδιος αποτελει δειγμα περιορισμου μιας και δεν εχει την φαντασια να ξεφευγει απο αυτα που ξερει.

Και εμενα δεν μου αρεσει πολυ το στυλ του Pastorius...ουτε του Sheenan.Aλλα απο κει κ περα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.Δεν απαξιωνω κανεναν επειδη δεν μου αρεσει το στυλ του η ο ηχος του.Αναγνωριζω αντικειμενικα την αξια τετοιων καλλιτεχνων και τους σεβομαι.

Ο σεβασμος λοιπον ειναι μαγικη λεξη για μερικους...και ο νοων νοητο...



σε ευχαριστω που με εβαλες στον ισιο δρομο ρε συ.. Αλλα θα επιμεινω οτι δεν ειναι αναγνωρισμενος μπασιστας.. (το στο ειδος  του το παραβλεπω) Για να αναγνωριστει καποιος, δεν μπορει να το "παθει" μονο απο τους φανατικους οπαδους του σχηματος του, παρα απο την γενικοτερη κοινωνια της μουσικης. Π.χ. ενας jazzistas bluesman, κτλ, θα πρεπει να τον ακουσει και να πει, "ασχετα με το αν μου αρεσει το ειδος της μουσικης, ο ανθρωπος αυτος παιζει σοβαρο μπασο".. και δεν νομιζω να εχει γινει κατι τετοιο ως και σημερα.. Ο σεβασμος ειναι οντως μαγικη λεξη για εμενα και σε ευχαριστω που το κανεις γνωστο σε ολους, γιατι εγω ντρεπομουν. Και απο κει και υστερα ο κακος ηχος δεν ειναι θεμα περιορισμου και ελλειψης φαντασιας.. Ειναι απλα μια διαπιστωση.. απο κει και υστερα βεβαια, οντως μπορει να βλεπεις ελλειψη φαντασιας στη μουσικοτητα μου, αλλα θα το αντεξω .. Να σαι καλα!

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: Αγορα μπασου (plz help)
« Απάντηση #17 στις: 06/03/09, 21:02 »
σε ευχαριστω που με εβαλες στον ισιο δρομο ρε συ.. Αλλα θα επιμεινω οτι δεν ειναι αναγνωρισμενος μπασιστας.. (το στο ειδος  του το παραβλεπω) Για να αναγνωριστει καποιος, δεν μπορει να το "παθει" μονο απο τους φανατικους οπαδους του σχηματος του, παρα απο την γενικοτερη κοινωνια της μουσικης. Π.χ. ενας jazzistas bluesman, κτλ, θα πρεπει να τον ακουσει και να πει, "ασχετα με το αν μου αρεσει το ειδος της μουσικης, ο ανθρωπος αυτος παιζει σοβαρο μπασο".. και δεν νομιζω να εχει γινει κατι τετοιο ως και σημερα.. Ο σεβασμος ειναι οντως μαγικη λεξη για εμενα και σε ευχαριστω που το κανεις γνωστο σε ολους, γιατι εγω ντρεπομουν. Και απο κει και υστερα ο κακος ηχος δεν ειναι θεμα περιορισμου και ελλειψης φαντασιας.. Ειναι απλα μια διαπιστωση.. απο κει και υστερα βεβαια, οντως μπορει να βλεπεις ελλειψη φαντασιας στη μουσικοτητα μου, αλλα θα το αντεξω .. Να σαι καλα!

Ποιος metal μπασιστας λοιπον παιζει κατα τη γνωμη σου σοβαρο μπασο;
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
Απ: Αγορα μπασου (plz help)
« Απάντηση #18 στις: 07/03/09, 01:05 »
το σοβαρο, ειναι (οπως το ξανα βλεπω τωρα) μαλλον λαθος ορος.. Εννοουσα, αξιοπροσεκτο, σημαντικο, η οτιδηποτε τεσπα.. Σοβαρο το χρησιμοποιουμε στο χωριο μου για αντιστοιχη εκφραση. Ο μπασιστας των Dream Theater, θα ελεγα για παραδειγμα οτι ειναι ακρως αξιολογως.. Καθοτι και αυτος των Rage against the machine, αν και δεν ειμαι σιγουρος εαν ανοικει στην μεταλ, μιας και δεν το πολυ γνωριζω το στυλ!

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: Αγορα μπασου (plz help)
« Απάντηση #19 στις: 07/03/09, 01:30 »
το σοβαρο, ειναι (οπως το ξανα βλεπω τωρα) μαλλον λαθος ορος.. Εννοουσα, αξιοπροσεκτο, σημαντικο, η οτιδηποτε τεσπα.. Σοβαρο το χρησιμοποιουμε στο χωριο μου για αντιστοιχη εκφραση. Ο μπασιστας των Dream Theater, θα ελεγα για παραδειγμα οτι ειναι ακρως αξιολογως.. Καθοτι και αυτος των Rage against the machine, αν και δεν ειμαι σιγουρος εαν ανοικει στην μεταλ, μιας και δεν το πολυ γνωριζω το στυλ!

Μαντεψε ομως ποιες ειναι οι 2 κυριες επιρροες του Myung! Ενας ο Harris και ενας ο ακομα πιο "κιθαριστικος" Lee. Ο ηχος του βεβαια ειναι εντελως το αλλο ακρο απο  αυτους τους 2 (εντελως scooped), αλλα στο παιξιμο το ακους το "κοπανημα" των χορδων στα ταστα που χαρακτηριζει Lee και Harris καθως και το galloping του Harris (γι αυτο ισως ειναι ο επιδραστικοτερος metal μπασιστας μαζι τον Burton). Οπως αντιστοιχα σε τοσους και τοσους slappers ακους αυτα που καναν ο Miller και ο Graham. Οπως και σε ολη τη Funk ακους κατι απο τον Bootsy. Οπως σε τοσους και τοσους αταστους ακους αυτο το "ρεψιμο" του παιξιματος στη γεφυρα του Jaco. Οπως σε καθε μα καθε μπασιστα ακους αυτα που εκανε ο Jamerson. κλπ... κλπ...

Για τους RATM μη μπλεξουμε καλυτερα για το αν ειναι μεταλ, γιατι οι συζητησεις "αυτοι ειναι μεταλ, ενω οι αλλοι οχι" δεν καταληγουν ποτε πουθενα...  ;D
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Αγορα μπασου (plz help)
« Απάντηση #20 στις: 09/03/09, 04:54 »
Πάντως και εγώ που σιχαίνομαι τον ήχο του Harris έβαλα στο Squier Affinity P-bass μου τον Seymour Duncan SPB-3. Ο συγκεκριμένος μαγνήτης είναι απλά φοβερός. Δεν ξέρω τι κάνει ο Harris και ακούγεται τόσο χάλια, αλλά το μπάσο μου ισορρόπησε ηχητικά απίστευτα πολύ και στέκεται πάρα πολύ καλά μόνο του. Ειδικά με super bright χορδές έχει ένα μουντό jazzy ήχο φανερό στη μίξη χωρίς να γίνεται πρίμο.

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: Αγορα μπασου (plz help)
« Απάντηση #21 στις: 09/03/09, 12:48 »
Πάντως και εγώ που σιχαίνομαι τον ήχο του Harris έβαλα στο Squier Affinity P-bass μου τον Seymour Duncan SPB-3. Ο συγκεκριμένος μαγνήτης είναι απλά φοβερός. Δεν ξέρω τι κάνει ο Harris και ακούγεται τόσο χάλια, αλλά το μπάσο μου ισορρόπησε ηχητικά απίστευτα πολύ και στέκεται πάρα πολύ καλά μόνο του. Ειδικά με super bright χορδές έχει ένα μουντό jazzy ήχο φανερό στη μίξη χωρίς να γίνεται πρίμο.

Καλα, στο Affinity οποιδηποτε μαγνητη και να βαλεις θα σου ακουστει δραματικη η διαφορα. Στα υπ'οψιν οτι ο Harris ΔEN χρησιμοποιει τον SPB-3 αλλα εναν "custom" SPB-1.
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος Player

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
Απ: Αγορα μπασου (plz help)
« Απάντηση #22 στις: 17/03/09, 14:32 »
Γειας σας & πάλι!

Eπι του θεματος μετα το off-topic :P...

μόλις έμαθα μετα λυπης ότι το μπασο (sr300)
που θελω, απ ένα συγκεκριμενο μαγαζι που το βρήκα σε καλή τιμη
θα έρθει σ εναμιση μηνα περίπου :'(

μου μπηκαν στο μυαλό ιδεeς να πάω να κοιτάξω
για κανα καλύτερο μοντελο της σειρας SR... αν και
ειμαι νουμπας και κάποιος σ αλλο φόρουμ με συμβούλεψε
ν αγορασω κατι low end γι αρχη... 

για τα sr520 sr700 τι γνωμη έχετε?

κανουν καλυτερα για συγκεκριμενα ειδη μουσικης
ή ειναι all around??

ο τριμης τωρα εχει το sr300fm αλλα εμενα δε μ γεμιζει
κ πολυ το μάτι...

στο thoman το sr 300 παίζει από 279 -298...
χρηματιστηριο η τιμή του, από κει παντως δε λεω
να παρω μπασο για την ωρα, διαβασα κατι περιεργα
για τις συσκευασιες που ταξιδευουν, και την κατασταση
που ερχονται... και εχω τις επιφυλαξεις μου
"The electric guitar is kind of a bastard instrument,but the bass guitar is a real instrument,a unique instrument."-Jack Bruce ...

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: Αγορα μπασου (plz help)
« Απάντηση #23 στις: 17/03/09, 16:07 »
Γειας σας & πάλι!

Eπι του θεματος μετα το off-topic :P...

μόλις έμαθα μετα λυπης ότι το μπασο (sr300)
που θελω, απ ένα συγκεκριμενο μαγαζι που το βρήκα σε καλή τιμη
θα έρθει σ εναμιση μηνα περίπου :'(

μου μπηκαν στο μυαλό ιδεeς να πάω να κοιτάξω
για κανα καλύτερο μοντελο της σειρας SR... αν και
ειμαι νουμπας και κάποιος σ αλλο φόρουμ με συμβούλεψε
ν αγορασω κατι low end γι αρχη... 

για τα sr520 sr700 τι γνωμη έχετε?

κανουν καλυτερα για συγκεκριμενα ειδη μουσικης
ή ειναι all around??

ο τριμης τωρα εχει το sr300fm αλλα εμενα δε μ γεμιζει
κ πολυ το μάτι...

στο thoman το sr 300 παίζει από 279 -298...
χρηματιστηριο η τιμή του, από κει παντως δε λεω
να παρω μπασο για την ωρα, διαβασα κατι περιεργα
για τις συσκευασιες που ταξιδευουν, και την κατασταση
που ερχονται... και εχω τις επιφυλαξεις μου

Τι ακριβως διαβασες και που; Θαβει κανενας το Θωμα; Κανας "γατος" ντοπιος αντιπροσωπος μηπως;

Αν πας παντως στα 400-500 ευρα κοιτα τα ATK300, ATK310. Μπασαρες που θα σου μεινουν.
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος Player

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
Απ: Αγορα μπασου (plz help)
« Απάντηση #24 στις: 17/03/09, 19:47 »

Τι ακριβως διαβασες και που; Θαβει κανενας το Θωμα; Κανας "γατος" ντοπιος αντιπροσωπος μηπως;

Αν πας παντως στα 400-500 ευρα κοιτα τα ATK300, ATK310. Μπασαρες που θα σου μεινουν.

Δε νομιζω να ταν κανεις αντιπροσωπος... αν και ποτε δεν ξερεις,
τεσπα κυριως σ αυτο το φορουμ διαβασα κάτι παραπονα για κιθαρες
που δεν έφτασαν και σε πολυ καλη κατάσταση, αλλά ίσως να φταιγε
και η μεταφορά εντός Ελλάδος, παντως δεν εκθιαζαν κάποιο ελληνικο μαγαζί

Οντως για 400-500, 500+ με πολυ ζορι, κοιτάω
εφ οσον δεν γίνει κάτι με sr300 σύντομα

Ποιο ειν το ατου/αβανταζ των ΑΤΚ?
σαν εμφανιση δε με τρελανανε, απ τα 310
μ' αρεσαν καπως το καταμαυρο
και το ασπρομαυρο

αυτη η ξεχωριστου σχεδιασμου γεφυρα
σε ποια ειδη μουσικής βολεύει?
"The electric guitar is kind of a bastard instrument,but the bass guitar is a real instrument,a unique instrument."-Jack Bruce ...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Αγορά μπάσου...

Ξεκίνησε από gers Μπάσο

6 Απαντήσεις
5277 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/08, 17:57
από Jezus
7 Απαντήσεις
5065 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/08, 15:47
από GreekDudeCovers
Αγορά μπάσου...

Ξεκίνησε από morpheas « 1 2 » Μπάσο

34 Απαντήσεις
15087 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/08, 03:04
από Jezus
15 Απαντήσεις
6687 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/08, 16:21
από Aenima
24 Απαντήσεις
8104 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/08, 18:18
από loo
33 Απαντήσεις
13013 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/09, 13:23
από filthy_dwarf
9 Απαντήσεις
11945 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/12, 19:04
από bassman(4 String Suicide!)
Αγορά μπάσου

Ξεκίνησε από srv 88 Μπάσο

7 Απαντήσεις
10579 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/12, 13:04
από BASSKILLER
12 Απαντήσεις
23694 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/13, 19:03
από xρήστης
10 Απαντήσεις
30469 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/14, 03:32
από saved