Αποστολέας Θέμα: Single Coils, Humbucker  (Αναγνώστηκε 5125 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papardelas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Single Coils, Humbucker
« στις: 19/08/08, 17:20 »
Ποια η βασικη διαφορα μεταξυ τους??

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Single Coils, Humbucker
« Απάντηση #1 στις: 19/08/08, 18:53 »
Οι single coil μαγνήτες έχουν ένα πηνείο και έναν οπλισμό ενώ οι humbuckers από 2 με αντίστροφη πολικότητα έτσι ώστε να μειώνεται ο ανεπιθύμητος θόρυβος (buck the hum ---> humbucker).

Στην πράξη οι humbuckers έχουν συνήθως μεγαλύτερη ισχύ εξόδου από τους μονούς, πιο "παχύ" ήχο, και λιγότερο θόρυβο. Οι μονοί μαγνήτες κατά τη γνώμη μου βγάζουν πολύ πιο κρυστάλλινα και responsive καθαρά ενώ οι διπλοί είναι καλύτεροι σε overdriven solos και ρυθμικά.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος papardelas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Single Coils, Humbucker
« Απάντηση #2 στις: 19/08/08, 23:18 »
εγω σκεφτομαι να παρω την Jackson Dk2 Dinky με εναν humbucker και 2 single coils....τι λες αξιζει η να ψαξω για μονο humbuckers?εγω αυτο που θελω ειναι να εχει καθαρο solo hxo...οχι καφριλες...

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: Single Coils, Humbucker
« Απάντηση #3 στις: 19/08/08, 23:57 »
Δεν ειναι ολοι οι διπλοι για καφριλες...οι μονοι ομως δεν κανουν για rock/metal η και blues γιατι δεν εχουν ουτε αρκετο output ουτε τοσο γεματο ηχο.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Single Coils, Humbucker
« Απάντηση #4 στις: 20/08/08, 00:30 »
Δεν ειναι ολοι οι διπλοι για καφριλες...οι μονοι ομως δεν κανουν για rock/metal η και blues γιατι δεν εχουν ουτε αρκετο output ουτε τοσο γεματο ηχο.

Τι εννοείς δεν κάνουν για rock οι μονοί? Και όλοι αυτοί που παίζουν με στρατοκάστερ? Κι ο χάμετ τα πρώτα χρόνια με μονούς έπαιζε....
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: Single Coils, Humbucker
« Απάντηση #5 στις: 20/08/08, 00:49 »
Εχεις δικιο, το "σολο" ηχο ομως ειναι και λιγο υποκειμενικο οποτε παπαρδελα γινε πιο συγκεκριμενος.

Αποσυνδεδεμένος papardelas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Single Coils, Humbucker
« Απάντηση #6 στις: 20/08/08, 10:38 »
χμμ....2 λεξεις....criss oliva... ;D

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Single Coils, Humbucker
« Απάντηση #7 στις: 20/08/08, 11:29 »
Και με μονους μπορεις να παιξεις οποιαδηποτε μουσικη και με διπλους. Κλασσικο παραδειγμα ο Malmsteen που παιζει με μονους μαγνητες. Φυσικα και κανουν για ολα τα ειδη, αναλογα τι μονος (ή διπλος) μαγνητης ειναι... Αυτο που εχει κυριως διαφορα ειναι οτι οι μονοι passive βγαζουν λιγο hum που γινεται πιο εντονα αντιληπτο οταν χρησιμοποιειται παραμορφωση. Απο κει και περα αναλογα τι μοντελο θα παρεις μπορεις να παρεις πολυ χαμηλου output μονους για πιο vintage rock, 50s ηχο ή μπορεις να πας σε πιο... texas blues καταστασεις με πιο "τσιμπημενους", ή ακομα και σε hard rock/metal καταστασεις με ακομα πιο high output μαγνητες. Θα ελεγα οτι για το μονο ειδος που μαλλον θα θες οπωσδηποτε διπλους (λογω ακομα πιο μεγαλου output και αποφυγη hum) ειναι metal στυλ thrash/death/core κτλ.
Επισης υπαρχουν και humbuckers σε μεγεθος μονου, οπως και το αναποδο, δλδ μονοι σε μεγεθος διπλου, οι χρησεις των οποιων προφανως ειναι να αντικαθιστουν υπαρχοντες μαγνητες σε κιθαρα χωρις να θελει μεγαλη μετατροπη η κιθαρα με σκαψιματα κτλ (πχ αν η κιθαρα σου εχει στον λαιμο εναν μονο και θες να βαλεις διπλο, αντι να σκαψεις για να χωρεσει ο διπλος, βαζεις εναν διπλο σε μεγεθος μονου).
Το γενικο που πανω κατω ισχυει για ολους τους μονους μαγνητες ειναι οτι εχουν περισσοτερο σκασιμο στον ηχο, λιγοτερο compressαρισμα και συνηθως πιο εντονα πριμα και μπασσα (αυτο βεβαια αναλογα και το μοντελο). Οι διπλοι απο την αλλη compressαρουν πιο πολυ τον ηχο, εχουν λιγοτερο σκασιμο και πιο muddy ηχο, οχι τοσο καθαρο με περισσοτερο τονισμενα τα μεσαια και συνηθως με μεγαλυτερο output.
Για αυτα που θες να παιξεις σου κανει και διπλος και μονος. Πιστευω οτι η κιθαρα που θες ειναι μια χαρα, θα εχεις τον διπλο πισω για σολο και ρυθμικα και οταν θα θες ειτε καθαρα ειτε σολο με πιο γλυκο ηχο θα παιζεις με τον μονο στον λαιμο.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Single Coils, Humbucker
« Απάντηση #8 στις: 20/08/08, 11:53 »
Κλασσικο παραδειγμα ο Malmsteen που παιζει με μονους μαγνητες.

Τώρα θα σε διορθώσω λίγο γιατί οι μαγνήτες του Malmsteen ( HS3, ΗS2 και ο YJM) είναι stacked που σημαίνει οτι έχουν τον ίδιο αριθμό coils με έναν διπλό, απλά αντί να είναι παραταγμένοι παράλληλα είναι τοποθετημένοι κάθετα ο ένας πάνω στον άλλον.

Κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα σου.  ;)
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Single Coils, Humbucker
« Απάντηση #9 στις: 20/08/08, 12:10 »
Οκ σωστος, αλλα δεν ειναι ο μονος... Αν και αρχικα νομιζω οτι επαιζε με απλους μονους μαγνητες με παραπανω περιτυλιξη κτλ, αργοτερα στα signature μοντελα του φτιαχτηκαν οι διπλοι σε μεγεθος μονου νομιζω...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος papardelas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Single Coils, Humbucker
« Απάντηση #10 στις: 20/08/08, 12:52 »
γενικα ο malmsteen σπερνει... :D ευχαριστω πολυ παιδια...με βοηθησατε αρκετα να καταλαβω....thxs

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Single Coils, Humbucker
« Απάντηση #11 στις: 20/08/08, 13:10 »
Πάντως παιδιά, κακά τα ψέματα.. Ο κάθε τύπος μαγνήτη δίνει το δικό του ηχόχρωμα (είμαι από τους θιασώτες της άποψης ότι οι μαγνήτες και όχι τα ξύλα παίζουν τον πρωταρχικό ρόλο στον ήχο) επομένως ένας κιθαρίστας που θέλει να παίξει all-around μουσική καλό θα ήταν να έχει 2-3 διαφορετικές κιθάρες με αποκλειστικά μονούς η μία κιθάρα, αποκλειστικά διπλούς η άλλη, HSH η παράλλη, κ.ο.κ..

Αν θέλεις να παίξεις σε high-gain ήχους, οι διπλοί σε όλες τις θέσεις θα σε βολέψουν.. Αν από την άλλη θέλεις να παίξεις κάτι πιο μελωδικό, κάτι πιο bluezίστικο ή κάτι πιο overdriven (όπως τα solo του Sambora στους Bon Jovi για παράδειγμα), τότε οι μονοί είναι αυτοί που θα σου δώσουν το punch που θέλεις χωρίς να βρωμίσει ο ήχος σου εντελώς..

Ακόμα και στα bluez όμως, υπάρχουν 2 σχολές.. Η σχολή του S.R.V. που προτιμούσε τις Fender με τους μονούς και τη σχολή του B.B. King που προτιμούσε τους διπλούς έστω και με σαφώς λιγότερο gain αλλά περισσότερο σκάσιμο.. Στη κιθάρα τίποτα δεν είναι πανάκεια..

Επίσης όλοι ξέρουμε ότι τα καλύτερα αρπίσματα βγαίνουν στο neck μαγνήτη, όπως όμως και τα καλύτερα solo.. Επομένως πραγματικά το δίλλημα για το τι θα επιλέξει κάποιος σε neck μαγνήτη αν θέλει και κρυστάλινα καθαρά στα αρπίσματα αλλά και malmsteen χροιά στα solo του είναι μεγάλο.. Εγώ το έλυσα αυτό το πρόβλημα έχοντας 5-6 κιθάρες (πλεονασμός βέβαια αλλά έχω ακούσει και χειρότερα ;D).. Επειδή όμως κάτι τέτοιο μπορεί να μην μπορεί να επιτευχθεί για διάφορους λόγους από όλους, πιστεύω ότι η συνδεσμολογία ΗΗ με coil tap (διακοπτάκι που θα επιτρέπει την "απομόνωση" του διπλού σε μονό) είναι ότι πρέπει για να "κόψεις το καρπούζι στη μέση".. Μην περιμένεις βέβαια ο splitαρισμένος διπλός να έχει ακριβώς τον ήχο του μονού (παίζουν και τα ποτενσιόμετρα ρόλο) αλλά σίγουρα θα τον προσεγγίσει..


Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Single Coils, Humbucker
« Απάντηση #12 στις: 23/08/08, 18:57 »
Βtw, μιας και αναφερθηκε το σκασιμο σε διπλο, αν θες τετοιο ηχο θα πρεπει να πας σε χαμηλου output διπλο στυλ pafpro γιατι αλλιως απλως θα εχεις muddy ηχο που θα παραμορφωνει ευκολα και αρκετα λιγο σκασιμο με πολυ compression.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
9678 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/05, 14:13
από Μοντίφας
4 Απαντήσεις
4771 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/07, 17:46
από Evangelos 123
6 Απαντήσεις
3996 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/08, 00:44
από Ikaros
16 Απαντήσεις
7493 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/08, 03:57
από Jezus
4 Απαντήσεις
3242 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/08, 02:25
από Giorgos K.
1 Απαντήσεις
2668 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/08, 19:22
από Zeppelin
3 Απαντήσεις
3312 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/09, 12:03
από tasos__
16 Απαντήσεις
6586 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/10, 01:02
από Μητσάκος
6 Απαντήσεις
3359 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/11, 17:42
από el3os
0 Απαντήσεις
9828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/15, 15:58
από johnwow13