Αποστολέας Θέμα: βοηθεια για βελτιωση  (Αναγνώστηκε 3021 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geo134

  • Συναλλαγές: (3)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
βοηθεια για βελτιωση
« στις: 30/01/11, 16:05 »
καλησπερα παιδια..λοιπον παιζω εδω και 1.5 χρονο μονος μου....πλεον ομως εδω και ενα περιπου μηνα εχω μεινει στα ιδια
σιγουρα θελω βελτιωση στην ταχυτητα αλλα και καμια ιστοσελιδα για κλιμακες ετσι ωστε να συνεχισω
μπορει να βοηθησει κανεις?
just.......rocking!!!

Αποσυνδεδεμένος MindCircus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βελτιωση
« Απάντηση #1 στις: 31/01/11, 00:16 »
Φαντάζομαι αναφέρεσαι σε ηλεκτρική κιθάρα...

Υπάρχουν πολύ πιο ειδικοί από εμένα εδώ μέσα, αλλά για να κάνω την αρχή θα σου προτείνω τα εξής:

Από ιστοσελίδα κοίτα την http://www.nextlevelguitar.com. Θα σου συνιστούσα πάντως και το βιβλίο του Leavitt "A modern method for guitar".

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βελτιωση
« Απάντηση #2 στις: 31/01/11, 01:11 »
Η καλύτερη λύση για βιβλίο είναι να κάνεις ένα search στο Amazon και να βρεις κάποιο που να ανταποκρίνεται στο επίπεδο και τις απαιτήσεις σου (υποθέτοντας ότι έχεις ευχέρεια στην ανάγνωση αγγλικών)  :) . Δεν υπάρχει περίπτωση να μη βρεις κάτι!

Μια πρόταση που μπορώ να κάνω πάντως για θέματα ταχύτητας είναι το "Rock Discipline" του John Petrucci (έχει βγει και σε DVD αν δεν κάνω λάθος). Ασχολείται σχεδόν με όλα τα θέματα (μοντέρνας) τεχνικής και θα σε βάλει στην διαδικασία εξάσκησης με μετρονόμο που είναι απαραίτητος για την ταχύτητα.

Το βιβλίο που ανέφερε ο φίλος MindCircus θεωρώ πως δεν ανταποκρίνεται σε αυτά που αναφέρεις (χωρίς παρεξήγηση MindCircus!!! :) ). Είναι σίγουρα πολύ καλό βιβλίο όσο αφορά την γενικότερη ανάπτυξη σου σαν μουσικό (δακτυλισμοί κλιμάκων, ανάγνωση παρτιτούρας, κατασκευή συγχορδιών, κ.α.) αλλά, κατά την γνώμη μου, δεν μπορείς να το ακολουθήσεις χωρίς την βοήθεια δασκάλου που να βασίζει την διδασκαλία του σε αυτό. (Και από ότι καταλαβαίνω δε σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο για την ώρα).

Τώρα που το σκέφτομαι, σίγουρα η καλύτερη ιδέα για να "ξεκολλήσεις" είναι να βρεις ένα δάσκαλο, μιας και (υποθέτω πως) στον 1,5 χρόνο που παίζεις έχεις πλέον εξοικειωθεί με τις βασικές τεχνικές δυσκολίες του οργάνου. :)
« Τελευταία τροποποίηση: 31/01/11, 01:30 από Fourier »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: βοηθεια για βελτιωση
« Απάντηση #3 στις: 31/01/11, 10:35 »
Εάν καταλαβαίνεις έστω και βασικά Αγγλικά, υπάρχει ένα site με πλήρη και ολοκληρωμένη σειρά μαθημάτων εντελώς δωρεάν:
http://www.justinguitar.com/

Ρϊξε μία ματιά στο ευρετήριο, ο Justin είναι πολύ επικοινωνιακός, και εκτός από την βαρετή (αλλά απαραίτητη) θεωρία, έχει και πάρα πολλά γρήγορα riffs και licks όπως και τα καταπληκτικά Easy Songs με δημοφιλή τραγούδια, για να σου κεντρίσει το ενδιαφέρον και να σε κρατάει ενεργοποιημένο για πρόοδο:
http://www.justinguitar.com/en/AA-000-LessonIndex.php

 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βελτιωση
« Απάντηση #4 στις: 31/01/11, 12:14 »
Συμφωνω   για το justinguitar και επαυξάνω.Εκτός του οτι ειναι δωρεαν(αν θυμαμαι   καλα μονο οποιος και αν  θελει κανει καμια δωρεα) εχει ενα πληρες   προγραμμα για να ακολουθησεις και δεν αφηνει τον αρχαριο να αναρωτιεται   τι πρεπει να μαθω τωρα.Αν δεν εχεις λεφτα να διαθεσεις για δασκαλο και   μαθαινεις μονος το justinguitar ειναι πολυ καλυτερο απο διαφορα dvd px   διασημων κιθαριστων που τα πληρωνεις κιολας(λεμε τωρα) και δεν εχουν   ιδιαιτερα χρησιμες πληροφοριες-παρε το lick αργα...παρτο τωρα   γρηγορα....κοιτα με και πως παιζω τιναζοντας την χαιτη προς τα   πισω...και τετοια.
Να εχεις παντως υποψιν σου αφου σε ενδιαφερει η   τεχνική και η ταχυτητα...και το Speed Mechanics For Lead Guitar του Troy   Stetina(ισως δεν εχει υπαρξει μεγαλυτερο value for money βιβλιο   τεχνικής)....ο ανθρωπος εκτος απο μεγαλος κιθαριστας ειναι και τεραστιος   δασκαλος.Αν το ακολουθησεις ευλαβικα...θα βελτιωσεις την τεχνική και   την ταχυτητα σου οσο δε φανταζεσαι.                                                           
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Harpwood

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Εραστής της τέχνης και της τζαζ
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βελτιωση
« Απάντηση #5 στις: 25/02/11, 14:55 »
Αν θες ρίξε μια ματιά στο blog μου The Art of Jazz Guitar, ένα άρθρο (Let's talk about practice) για αυτούς που θέλουν να προχωρήσουν γρήγορα και τι πρέπει να κάνουν. Δεν είναι θεωρητικό ή τεχνικό, άρθρο άλλα συμβουλευτικό με στρατηγικές μελέτης δοκιμασμένες από εμένα προσωπικά. Θα πρέπει να ανατρέξεις και σε άλλες πήγες σαν αυτές που γράφτηκαν στις απαντήσεις παραπάνω.

Μην αφήσεις το γεγονός ότι το blog είναι για τζαζ κιθάρα να σε επηρεάσει αρνητικά ή να σε αποτρέψει. Κάποια πράγματα είναι κοινά στην μελέτη της μουσικής άσχετα από το είδος της...   


« Τελευταία τροποποίηση: 25/02/11, 14:59 από Harpwood »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
7561 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/08, 10:34
από Harrucci
9 Απαντήσεις
4879 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/09, 21:20
από mohok
11 Απαντήσεις
9990 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/14, 15:42
από cbk
4 Απαντήσεις
2666 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/10, 15:29
από Paixtis
3 Απαντήσεις
2406 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/10, 20:50
από r4diohead
6 Απαντήσεις
35550 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/11, 14:02
από panos_jfr
40 Απαντήσεις
11260 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/11, 18:43
από diwattos
3 Απαντήσεις
3782 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/12, 15:30
από bilaros
5 Απαντήσεις
4064 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/14, 09:33
από vagtanplan
22 Απαντήσεις
6650 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/15, 16:16
από vagtanplan