Αποστολέας Θέμα: Ήρθε το ΔΝΤ...  (Αναγνώστηκε 451433 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #300 στις: 08/05/10, 19:26 »
Χοληδοχάκι με φτιάχνεις!!! Αυτή ακριβώς είναι η ουσιαστική αντίδραση που χρωστάμε!!! Τώρα είναι καιρός για ξόδεμα. Ξόδεψε για να φας, ξόδεψε για να διασκεδάσεις, για να πας διακοπές, για να κάνεις δώρα στους φίλους σου και στον εαυτό σου. Πολύ ξόδεμα και καθόλου αποταμίευση. Ανάποδα με ότι σου λένε δηλ.

Τι θα τα κάνεις τα φράγκα και να τα κρατήσεις σ' αυτήν την περίοδο? Ξοδεψέ τα, να κινηθεί λίγο η αγορά, να φάει και κανένας Χριστιανός και Μουσουλμάνος, κι αν δεν μπορείς εσύ να τα ξοδέψεις δώσε σ' αυτούς που πεινάνε.

Αγόρασε πρώτες ύλες, αγόρασε ανταλακτικά, αγόρασε προϊόντα τεχνολογίας, αγόρασε οτιδήποτε μπορεί να σου χρειαστεί στο μέλλον.

Πραγματικά με έφτιαξες Χοληδόχε!!! Δεν είναι τυχαίο που οι παππούδες της γειτονιάς σου έχουν γεννηθεί στην Τουρκία. Άλλο επίπεδο!!!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #301 στις: 08/05/10, 19:44 »
ΧΑχαΧΑχα παππού! Έννοια σου και δεν έχουνε τέτοιες απόψεις αυτοί που σου λέω...μιας και τους ξέρω κάτι παραπάνω!!ξοδεύουνε ατομικιστικά και έχουν και στην άκρη καλό κομπόδεμα...και από την άλλη είναι και κάποιοι απελπίσμένοι που προσπαθούν πάλι για την πάρτυ τους, να κάνουν κάτι παραπάνω μήπως και ξεκουραστούν από την ζωή τους.
 
Όσο για μένα, δεν μπορώ ούτε κατά φαντασία να τα κάνω αυτά!Το μόνο ίσως που μπορώ να κάνω, είναι ότι έχω ήδη και μου περισσεύει να το κάνω δώρο σε έναν άνθρωπο που πραγματικά δεν μπορεί να το αποκτήσει. Όσο για ρευστό, έπρεπε να είχα προνοήσει να αγοράσω ένα τηλεσκόπιο! χαχαχαχα! ίσως σε κάποιο πλανήτη, να έχει πέσει σε κάποιον κάνα ψιλοευρώπουλο!
 
Σίγουρα είχαν άλλο επίπεδο εκείνοι οι άνθρωποι, τουλάχιστον από τις ιστορίες που έχω ακούσει....αλλά δεν τείνουν προς εξαφάνιση, όπως και οι συντάξεις τους. Το σίγουρο είναι, ότι αν δεν ήτανε η προ-προηγούμενη γενιά, ούτε σπίτι δεν θα είχαμε δικό μας.
 
Τώρα θα εκτιμηθεί η επαρχία αναλόγως.
 
ΥΓ .. Τουλάχιστον παππού όταν μας κόψουνε και τα Ιντερνέτια, θα χω να θυμάμαι της συζητήσεις μας και να γελάω και να χαίρομαι!
« Τελευταία τροποποίηση: 08/05/10, 19:52 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #302 στις: 08/05/10, 19:58 »
Μην στενοχωριέσαι Χοληδοχάκι, θα ξοδεύουμε εμείς που τα έχουμε και θα σου έρθει και σένα το ευρουλάκι. Κι όσο για την αντίδραση, είναι αντίδραση ομάδας μην την ψάχνεις... Είναι ορισμένα πράγματα που δεν μπορούμε να τα εξηγήσουμε, δεν μπορούμε να αντιληφθούμε ότι τα σκεπτόμαστε και όμως τα σκεπτόμαστε αντανακλαστικά. Διότι αν σου έχουν δώσει αρχές και ωφέλιμες αξίες δεν τις χάνεις ποτέ. Μπορεί να τις ξεχνάς αλλά δεν τις χάνεις. Τουλάχιστον στα μέρη σου δεν έχει χαθεί η επικοινωνία, αυτό είναι πασιφανές. Δεν έχω άδικο λοιπόν όταν λέω ότι δεν είμαστε όλοι ανήθικοι!

Όσο για την επαρχία... Άκου μερικές ιδέες: Καλλιέργησε πατάτες και ζαρζαβατικά στις ταράτσες. Θυμάμαι ότι οι παππούδες σου αυτό κάνανε. Μπόλιασε τις νερατζιές που έχεις στον δρόμο και πάνε χαμένες και θα έχεις το πορτοκαλάκι σου, το μανταρινάκι σου και το λεμονάκι σου. Βάλε και τις κοτούλες σου και θα δεις για πότε έρχεται η επαρχία στην Αθήνα.

Συγγνώμη για την πολυλογία μου αλλά με συγκίνησες βρε άτιμε!!!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #303 στις: 08/05/10, 22:34 »
Έννοια σου παππού και εδώ που είμαι υπάρχουν ακόμη και κάποια μέρη που μπορείς να πεις ότι θα καλλιεργήσεις...Εχώ και μια λεμονιά γίγαντα σαν δωμάτιο είναι, φυτεμένη πάνω σε βόθρο! αντιλαμβάνεσαι! έχω και 3-4 άλλα δεντράκια.....είχα και μια ελιά που την έκοψε η γιαγιά γιατί της λέρωνε το μπαλκόνι και από δέντρο έμεινε θάμνος! χαχαχα Βλέπεις και με το καιρό επηρεάζονται και οι παλιοί! Μπορεί να ξεριζώσουνε τη πορτοκαλιά για να φυτέψουνε ορχιδέα. Άσε που αναρωτιέμαι, γιατί φυτέψανε νερατζιές και όχι κάτι άλλο που θα μπορούσαμε να το εκμεταλευόμαστε. Μάλλον ο εμπνευστής πρέπει να είχε λόξα με τα γλυκά του κουταλιού.Έχω κάνει και βόλτες από διάφορες σελίδες για καλλιέργείες φύλαξη σπόρων κτλπ κτλπ κτλπ....Έχω συζητήσει και κάτι ψιλά με ανθρώπους που γνωρίζουν...Εξού και ωραίο αυτό που είπες για τις πατάτες, αλλά νομίζω πρέπει να είναι κατάλληλο και το χώμα. Χώρια ότι έχω ακούσει, πως όλα αυτά χωρίς φάρμακα, πιάνουνε σκώληκες.Πριν κάτι χρόνια παίζανε και κοτούλες. Αλλά πρόσεξέ με, ξέρεις θα με κοιτάνε σαν εξωγήινο όλοι. Τι κάνει ο τρελός ? καλλιεργεί πιπεριές στην πολή ?
 
Να και δύο σελίδες για όσους σκέφτονται και μπορούν να το γυρίσουν :
 
1) http://www.ftiaxno.gr/
2) http://geofan65.blogspot.com/
 
Από την άλλη έχω ασχοληθεί και με την θάλασσα-ψάρεμα, οπότε θα έχω και από εκεί κάνα μεζέ, με βλέπω να κυνηγάω και τίποτα ορτύκια με την σφεντόνα του kuiper, σαλαμίνα μεριά!!Θα τη βολέψουμε!
 
Το θέμα παππού είναι από τις δουλειές που κάναμε να εισπράξουμε κάνα ευρουλάκι, για να μην πάνε τσάμπα οι κόποι μας! Γιατί όλοι ψάχνουνε να τους κάνεις δουλειά αλλά μετά σου λέει πέρνα τον άλλο μήνα να σε πληρώσω. Και από εκεί και πέρα, όσοι έχουν κεφάλαιο, καλό είναι να βοηθήσουν, αυτούς που δεν μπορούν να βοηθήσουν πια τον εαυτό τους μόνοι τους, αλλιώς όλοι οι υπόλοιποι, να αλλάξουν νοοτροπία, να αλλάξουν μυαλό, τρόπο ζωής και προσωπική εργασία μπας και δούμε άσπρη μέρα.
 
Εγώ είμαι πιο πολυλογάς από εσένα, απλά ξέρω λίγες ιστορίες.
Θα φάμε και "ξύλο" που "ξεφεύγουμε" από το θέμα.
 
Έτσι για άποψη που λέμε...Έμπειρος και σοβαρός λογιστής, που καθαρίζει μερικά χιλιάρικα το μήνα...κάμποσο χρόνων....για όλα αυτά λέει το εξής...
Τίποτα δεν πρόκειται να γίνει....απλά θα πιεστούμε λίγο παραπάνω, καλό είναι αυτό για τους Έλληνες, καλομαθημένοι είμαστε. Απλα τρομοκρατούνε το κόσμο. Από όλα θα έχουμε. Μην ακούτε τίποτα. 
 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Ιππέας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Άντρας
  • ...με τ'αλογάκι μου συχνά,τριγυρίζω στα βουνά..
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #304 στις: 08/05/10, 23:42 »
  ΔΝΤ . Τα έχει όλα και συμφέρει και σε οικονομικές συσκευασίες ( 2 , 3 ή 5 σε ένα ) . Απλά μαθήματα επιβίωσης , γεωπονικά , κηπουρική κλπ .
  Γεγονός είναι ότι θα αλλάξουν πολλά μετά το καλοκαίρι , με τα προεδρικά διατάγματα  που θα συνοδεύουν το νομοσχέδιο που ψηφίστηκε προχθές . 
  Είχαμε βέβαια και πολιτικές εξελίξεις εν πολλοίς  αναμενόμενες . Πάντως εδώ στα μέρη μας ο προβληματισμός είναι έντονος , ειδικά στους ΔΥ και στους αγρότες - κτηνοτρόφους . Φοβούνται και προβλέπουν ραγδαία επιδείνωση . Συγκεκριμένα , ενώ είχαν συμφωνήσει μια συγκεκριμένη τιμή για το αιγοπρόβειο γάλα , τους λένε τώρα ότι από 1- 4 -2010 η τιμή θα είναι μικρότερη και έχει επέλθει μεγάλη αναστάτωση . Να δούμε πού θα πάει η κατάσταση . 

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #305 στις: 10/05/10, 00:46 »
Άντε... για να κρατηθούμε στο θέμα...

http://www.lepost.fr/article/2010/05/06/2063131_crise-de-l-euro-apres-l-islande-la-grece-entre-en-eruption.html

κι άλλο ένα καλό: Η Ευρώπη ακολουθεί τον δρόμο που χάραξε η Ελλάδα. Για να μην με κοροϊδεύετε μετά όταν σας λέω ότι εξάγουμε νοοτροπία και πολιτισμό. Το ρεζουμέ του άρθρου: "Μας λένε να κάνουμε ότι και η Ελλάδα για να μην γίνουμε σαν την Ελλάδα"

http://bondamanjak.com/a-la-une/9456-une-revolution-a-athenes--les-marches-ont-les-choquottes-desolee-pas-nous.html


Πες τα αυτά Ιππέα στον Χοληδόχο για να μην εκθειάζει την επαρχία. Αυτά που θα περάσετε Χοληδόχε εμείς τα έχουμε τραβήξει ήδη από το 2007, κι έτσι έχει συνηθίσει ο κώλος μας. Μην σου πω ότι θα αρχίσουμε να το ευχαριστιώμαστε σε λίγο. Ιδίως μετά την επίσκεψη του Ερντογαν, έτσι για να συνηθίζουμε και το Οθωμανικό...


Edit:
Χώρια ότι έχω ακούσει, πως όλα αυτά χωρίς φάρμακα, πιάνουνε σκώληκες.Πριν κάτι χρόνια παίζανε και κοτούλες. Αλλά πρόσεξέ με, ξέρεις θα με κοιτάνε σαν εξωγήινο όλοι. Τι κάνει ο τρελός ? καλλιεργεί πιπεριές στην πολή ?
 


Για έντομα και σκώληκες μην φοβού. Στο περιβάλλον της Νίκαιας δεν ζει τίποτα εκτός από τους αρουραίους. Σε έχει τσιμπίσει ποτέ κουνούπι το καλοκαίρι? Πως τα καταφέρνουν και ζουν άνθρωποι είναι ένα από τα αναπάντητα ερωτήματα! Μάλλον πρέπει να κάνεις και εισαγωγή σκουληκιών και εντόμων για να δουλέψει το χώμα.

Χώρια που η καλλιέργεια στην πόλη προσφέρει και άλλα πλεονεκτήματα. Πχ μπορείς να έχεις σύστημα διαχείρησης των απορέοντων υδάτων και να έχεις ελάχιστες απαιτήσεις σε νερό. Άλλο: η αυξημένη συγκέντρωση CO2 αυξάνει στο διπλάσιο την απόδοση των φυτών. Και πολλά άλλα.

Με τις παρούσες προοπτικές, του χρόνου όχι απλώς δεν θα σε βλέπουν σαν τρελό αλλά θα χρειαστεί να φυλάς καραούλι, ή αν τα καταφέρνεις με τις σύγχρονες εφαρμογές να προστατέψεις τον κήπο με ηλεκτροφόρα καλώδια, δηλητηριώδη φίδια κλπ.
Αλλά μην ξεχνάς ότι κάθε πρωτοπόρο τον αντιμετωπίζουν στην αρχή ως τρελό. Βέβαια αν είναι κανείς πρωτοπόρος ή τρελός δεν το γνωρίζει ούτε ο ίδιος σε πραγματικό χρόνο. Χα, χα, χα...

Οι σελίδες που παρέθεσες... καλή προσπάθεια αλλά δεν αναφέρουν τον τρόπο παραγωγής των βασικών προϋποθέσεων για να πραγματοποιήσεις όλα αυτά. Δηλ ενέργεια και ύδωρ. Αν σου κόψουν αυτά τα δύο και δεν μπορείς να τα παράγεις μόνος σου ξέχνα και καλλιέργειες και συνέργειες...


Κατ' αρχήν όμως πριν τις καλλιέργειες δεν κοιτάτε να κάνετε κανέναν καταναλωτικό συνεταιρισμό, να χτυπήσετε και τις τιμές και να συμβάλλετε κι εσείς στην προσπάθεια του ΔΝΤ για..... αποπληθωρισμό?
« Τελευταία τροποποίηση: 10/05/10, 11:45 από papous »
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #306 στις: 10/05/10, 12:23 »
http://tvxs.gr/uservideo/%CE%B4%CE%BD%CF%84-%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CF%8C%CF%83%CE%BC%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CF%81%CE%AC%CF%80%CE%B5%CE%B6%CE%B1-%CE%BC%CE%AD%CF%81%CE%BF%CF%82-1%CE%BF%CE%BD

Και η συνεχεια: http://tvxs.gr/uservideo/%CE%B4%CE%BD%CF%84-%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CF%8C%CF%83%CE%BC%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CF%81%CE%AC%CF%80%CE%B5%CE%B6%CE%B1

Απλα μερικα πραγματα για ΔΝΤ, FED, παγκοσμια τραπεζα κτλ, για οποιους δεν γνωριζουν ποιοι ειναι και τι κανουν...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #307 στις: 10/05/10, 17:21 »
Πρεπει επιτελους να καταλαβουμε οτι αποτελουμε μερος ενος ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ συστηματος και ο μονος τροπος να φυγουμε απο αυτο, ειναι να γινουμε κουβα ή αλβανια. Το σχεδιο ειναι το εξης: Επειδη εξαιτιας της Ελλαδας κινδυνευει να καταρρευσει ολη η νομισματικη ενωση και το ευρω, με αποτελεσμα να χαθουν πολυ περισσοτερα χρηματα απο αυτα που θα μας δανεισουν, κερδιζουν χρονο ως εξης: Μας δανειζουν οσα χρειαζονται για δυο-τρια χρονακια, μεχρι να διαμορφωσουν την ευρωπαικη νομοθεσια με τετοιο τροπο, ωστε να μπορουν ευκολα και ανωδυνα να μας πεταξουν απο την Ε.Ε., εμας και οποιαδηποτε αλλη χωρα αποτελεσει κινδυνο για το ευρω.
 
Ο μονος τροπος να αποφυγουμε την καταρρευση ειναι να υπαρξει αναπτυξη. Δεν υπαρχει μεγαλυτερη ηλιθιοτητα απο το να βγουμε στους δρομους. Γιατι κατ αρχην δεν θα πετυχουμε τιποτα, εφ οσον το ξαναλεω ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΜΕΡΟΣ ΕΝΟΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΠΗΚΑΜΕ ΜΕ ΤΗ ΘΕΛΗΣΗ ΜΑΣ, και κατα δευτερον, με το να σκοτωνεται κοσμος στις πορειες, απλα καταστρεφουμε τη μονη ελπιδα για οικονομικη ανακαμψη, δηλαδη τον τουρισμο της χωρας. Οσο συνεχιζετε να βγαινετε στους δρομους σαν τα προβατα, τοσο κακο κανετε στη χωρα.
 
Και κατι αηδιες του τυπου "η Ελλαδα ανηκει στους Ελληνες" θα μπορουσαμε να τις λεμε πριν αρχισουμε να παιρνουμε τα λεφτα με τη σεσουλα απ'εξω. Τωρα που τις θυμηθηκαμε, ειναι πολυ αργα.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #308 στις: 10/05/10, 17:58 »
Παππού, όπως η πόλη έτσι και η επαρχία, έχουν τα προβλήματά τους. Κάποιες ομάδες δε, έχουν ακόμη ποιο χοντρά προβλήματα από κάποιες άλλες. Γι αυτό και κάποιοι έχουνε γευτεί ήδη από πριν μία μεγάλη δόση το τι σημαίνει βερύκοκο. Θεωρώ απλά ότι η επαρχία, προσφέρει περισσότερες δυνατότητες επιβίωσης. Κι αυτό λόγο ύπαρξης της φύσης. Βέβαια για να επιβιώσείς μέσα στη φύση, χρειάζονται οι ανάλογες γνώσεις και δημιουργικότητα. Τυχεροί δε, όσοι έχουν και εμπειρία σε αυτό. Στην πόλη, στις περισσότερες περιοχές, έχει μόνο τσιμέντο να αρμέξεις. Γνωρίζω βέβαια, ότι σε κάποια μέρη της επαρχίας, έχει λιγοστέψει το νερό, έχει σακατευτεί το έδαφος (κυρίως από φάρμακα) και είναι ακόμα και εκεί δύσκολο να υπάρξει καλλιέργεια όπως υπήρχε παλαιότερα.
  Όσο για την Νίκαια, στο συγκεκριμένο μέρος που βρίσκομαι έχει προς το παρόν αρκετά από αυτά που ανέφερες, γιατί έχει απομείνει λίγη φύση, αλλά βρίσκομαι σχεδόν κοντά και σε βουνά.Από κουνούπια δόξα το Θεό ΧΑΧΑ! έννοια σου και μας τσιμπάνε το καλοκαίρι, ακόμη και σε πιο κεντρικά της πόλης. Βέβαια δεν έχει τόσα όσα με τσιμπάγανε στον Έβρο, που μετά τις 9 το βράδυ, γινόμουνα σαν ψηδιφωτό από κουνούπια. Το φοβερότερο παππού, είναι πως ζούμε, χωρίς να τρελενόμαστε, αλλά μάλλον έχουμε τρελαθεί αλλά ζούμε. Τουλάχιστον αυτό ακούω από όσους επαρχιώτες επισκέπτονται Πειραιά και Αθήνα. Από CΟ2 σίγουρα έχουμε τρελλή παραγωγή.
 Εγώ βέβαια θεωρώ περισσότερο τρελούς, αυτούς που έχουν να φροντίζουν ένα κάρο καλωπιστικά φυτά αντί κάτι που θα μπορούν να φάνε. Βέβαια άλλο η φροντίδα μιας γαρδένιας και άλλο μιας ντοματιάς.
 Ακόμη και να μην υπάρξει παππού τεχνολογία, νερό και φωτιά μπορούν να υπάρξουν, όταν πρόκειται για επιβίωση. Αρκεί να ξέρεις τον τρόπο να βρεις νερό καθαρό ή αν βρεις βρώμικο να το καθαρίσεις. Βέβαια αυτό το νερό θα φτάνει για να το πιει κάποιος και όχι για να ποτίσει τις καλλιέργειές του. Στην πόλη πάντως, είναι ακόμη πιο δύσκολο να βρει κανείς νερό, σε περίπτωση που το κόψουνε. Γενικά οι πρώτες ύλες στην πόλη είναι άστα να πάνε, πέρα από αυτούς που μπορούνε να τις αγοράσουνε. Ένα από τα 2 θα κυνηγάμε, ή ζώα ή ανθρώπους.
 
Αν ο καταναλωτικός συναιτερισμός χρειάζεται φράγκα, δύσκολο...!!! Ο μεγαλύτερος καταναλωτικός συναιτερισμός που μπορεί να φτιαχτεί σε μια πόλη, είναι μάλλον αυτός που το πολύ να φτάνει στα 5 άτομα, τα άτομα να συνδέουν δεσμοί αίματος και να έχουν φράγκα. Τώρα τι να πω, ίσως αν αυτό είναι εμπορικό για το μέλλον που προβλέπεται, ίσως κάποιοι να το δουν επιχειρηματικά.
 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #309 στις: 10/05/10, 21:10 »
Jimi Pap, o σχεδιασμός προβλέπει πτώση του τουρισμού φέτος για διάφορους λόγους που και να στους εξηγήσω δεν νομίζω να καταλάβεις. Οπότε είτε γίνονταν είτε δεν γίνονταν πορείες ο τουρισμός θα έπεφτε. Από την άλλη το μόνο που φοβίζει τους "παγκόσμιους" είναι οι αναταραχές. Διότι μεταδίδονται για πλάκα σε τέτοιο περιβάλλον. Θυμάσαι που κράζατε εμάς τους αγρότες για απολίτιστους λόγω των αγροτικών κινητοποιήσεων και κατόπιν το κάνανε και οι πολιτισμένοι Γερμανοί? Οπότε αν γίνει καμμιά πορεία και δείξει ο κόσμος πως δεν αντέχει, σε καλό θα μας βγει. Διότι αν σου χώνουν το παλούκι και εσύ δεν διαμαρτύρεσαι πιστευεις ότι θα πάνε μόνο σ' ένα ορισμένο βάθος ή θα το χώσουν όλο?

Μια ερώτηση: Τι ποσό έχεις την εντύπωση πως είναι 120 δις ώστε κάποιος να τα δίνει "για τα μάτια του κόσμου"? Και γιατί να τα δώσουν σ' εμάς και να μην τα δώσουν απευθείας στις τράπεζες όπως κάνανε το 2008? Υπάρχει προηγούμενο! Και από την άλλη πιστεύεις ότι όταν οι "παγκόσμιοι" έχουν κάτι στο μυαλό τους, σέβονται τις συνθήκες και τις κρατούν απαράβατες?
Νομίζω πως δεν έχεις ιδέα από χρήμα: όπου ακούς να μιλούν για δις λες και είναι μπανανόφλουδες σημαίνει ότι δεν έχουν πιάσει στα χέρια τους ούτε εκατομύριο...


Χοληδόχε, δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα σχετικά με τον συνεταιρισμό. Κι αν είναι έτσι και δεν υπάρχει ακόμα δυνατότητα συνεργασίας ζήτω που καήκαμε. Οι καταναλωτικοί συνεταιρισμοί συνήθως είναι μη κερδοσκοπικοί. Οπότε στηρίζονται στο χρήμα των συμμετεχόντων οι οποίοι το βάζουν με την βεβαιότητα ότι θα κερδίσουν όταν πέσουν οι τιμές. Αν πάντως θέλεις να πειραματιστείς με αυτήν την αγορά, και εφόσον είσαι και ταπί σου προτείνω το εξής. Ας γίνουμε συνεργάτες. Έγω βάζω μια άδεια λαϊκής κι εσύ την εργασία. Εγώ θα σου προμηθεύω προϊόντα κατευθείαν απ' την πηγή κι εσύ θα τα πουλάς σε τιμές κατά τι μεγαλύτερες από το κόστος. Πρώτ' απ' όλα όμως πρέπει να κάνεις μια έρευνα αγοράς. Ποιά είναι η λιανική τιμή, αυτήν την στιγμή σε ντόπια αγροτικά προϊόντα? Κάνε μου ένα πίνακα με τις τιμές κι εγώ θα σου αναφέρω τις τιμές παραγωγού που μπορούμε να χτυπήσουμε χωρίς να κλέψουμε τον παραγωγό. Θα βάλουμε και τα μεταφορικά και θα δούμε αν μας συμφέρει να πουλάμε κάτω από τις ήδη υπάρχουσες τιμές. Αν βγαίνουμε, νομίζεις ότι δεν θα ακολουθήσουν και οι υπόλοιποι?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #310 στις: 11/05/10, 00:27 »
Προβλέπω παππού, να έρθει να μας ζητήσει το φτωχό Δ.Ν.Τ. δανεικά από την επιχειρησάρα μας.
 
Η άδεια λαϊκής ας πούμε, είναι κάτι συγκεκριμένο. Η εργασία όμως, δεν είναι κάτι συγκεκριμένο. Είμαι εργατικός, αλλά ποια είναι τα επιμέρους στάδια αυτής της εργασίας που λες ? Διότι ακόμη και αν τα μάθω από κάποιους εδώ γνωστούς μου που ασχολούνται με το επάγγελμα, δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς εσύ. Η πηγή υποθέτω βρίσκεται στην Κρήτη και εγώ θα τα πουλάω στην Αθήνα ? Τι σημαίνει σε τιμές κατά τι μεγαλύτερες από το κόστος? Αν χρησιμοποιήσεις και παραδείγματα με νούμερα, ακόμη καλύτερα. Έρευνα αγοράς πιστεύω μπορώ να κάνω, βέβαια θα χρειαστώ κάποιες μέρες και μάλιστα να ρωτήσω και ανθρώπους όπως είπα και παραπάνω που είναι επαγγελματίες στο συγκεκριμένο τομέα.
Όταν λέμε ντόπια προιόντα, εννοούμε τα Αθηναϊκά ? Σε τι έκταση περιοχών μπορώ να φτάσω λέγοντας τοπικά προιόντα ? Να πάω Μέγαρα ? Να πάω Λάρισσα ? Να πάω Βόλο ? Να φτάσω Κρήτη ? Γιατί τουλάχιστον στην Λαϊκή ισχυρίζονται ότι είναι από διάφορα μέρη τα προϊόντα ! Δεν νομίζω να υπάρχει και κάτι ντόπιο.. Όλα από αλλού είναι. Για να ειδούμε αν θα μας συμφέρει....Δεν ξέρω αν θα ακολουθήσουν οι υπόλοιποι...Πρώτα από όλα, ξέρω πως είναι δύσκολο να βγει μια άδεια Λαϊκής...πόσο μάλλον να βγουν πολλές...Δεύτερον δεν ξέρω τι θα επακολουθήσει, όταν κάποιος σχεδόν σαν τη μύγα μεσ' το γάλα, ξεκινήσει να πουλάει φθηνότερα από όλους, σπάζοντας κατά κάποιο τρόπο το "καρτέλ".
 
Οπότε αυτό το αγγούρι που θα πουλάω εγώ, θα μου το πουλάει φθηνότερα η πηγή μου από τις άλλες πηγές, αλλά και εγώ θα το πουλάω με χαμηλότερο κέρδος από ότι οι άλλοι έμποροι. Δηλαδή, εμένα ο παραγωγός μου το πουλάει 50 λεπτά, ενώ οι παραγωγοί των άλλων τους το πουλάνε 80 λεπτά και ενώ οι άλλοι προσθέτουνε και 40 λεπτά κέρδος και το πουλάνε 1.20, εγώ θα προσθέτω 25 λεπτά κέρδος και θα το πουλάω 75 λεπτά. Μέσα και τα μεταφορικά εννοώ σε όλα αυτά.Τα σκέφτομαι καλά ?
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #311 στις: 11/05/10, 08:48 »
Η είδηση περί του ευρωπαϊκού μηχανισμού στήριξης του ευρώ:
http://www.nooz.gr/economy/dimiourgia-enos-mixanismoi-mamoi8-gia-tin-stiriksi-ton-oikonomion-tis-eurozonis
Επιτέλους όλοι κατάλαβαν ότι το ευρώ κινδυνεύει... αλλά από την άλλη είναι ύποπτο το ότι ανοίγεται κερκόπορτα με την συμμετοχή του ΔΝΤ. Βάζουν δηλαδή τον λύκο να φυλάει τα πρόβατα, αυτόν που επιθυμεί να πέσει το ευρώ. Δεν το καταλαβαίνω, αν μπορεί κάποιος ας το εξηγήσει.

Διαβάστε και έναν προβληματισμό, σχετικά με το ότι τα κερδοσκοπικά παιχνίδια είναι ισχυρότερα από το πακέτο στήριξης των 750 δις €: http://www.sofokleous10.gr/portal2/toprotothema/toprotothema/2010-05-10-22-21-52-2010051023066/

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #312 στις: 11/05/10, 11:05 »
Πρεπει επιτελους να καταλαβουμε οτι αποτελουμε μερος ενος ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ συστηματος και ο μονος τροπος να φυγουμε απο αυτο, ειναι να γινουμε κουβα ή αλβανια. Το σχεδιο ειναι το εξης: Επειδη εξαιτιας της Ελλαδας κινδυνευει να καταρρευσει ολη η νομισματικη ενωση και το ευρω, με αποτελεσμα να χαθουν πολυ περισσοτερα χρηματα απο αυτα που θα μας δανεισουν, κερδιζουν χρονο ως εξης: Μας δανειζουν οσα χρειαζονται για δυο-τρια χρονακια, μεχρι να διαμορφωσουν την ευρωπαικη νομοθεσια με τετοιο τροπο, ωστε να μπορουν ευκολα και ανωδυνα να μας πεταξουν απο την Ε.Ε., εμας και οποιαδηποτε αλλη χωρα αποτελεσει κινδυνο για το ευρω.
 
Ο μονος τροπος να αποφυγουμε την καταρρευση ειναι να υπαρξει αναπτυξη. Δεν υπαρχει μεγαλυτερη ηλιθιοτητα απο το να βγουμε στους δρομους. Γιατι κατ αρχην δεν θα πετυχουμε τιποτα, εφ οσον το ξαναλεω ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΜΕΡΟΣ ΕΝΟΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΠΗΚΑΜΕ ΜΕ ΤΗ ΘΕΛΗΣΗ ΜΑΣ, και κατα δευτερον, με το να σκοτωνεται κοσμος στις πορειες, απλα καταστρεφουμε τη μονη ελπιδα για οικονομικη ανακαμψη, δηλαδη τον τουρισμο της χωρας. Οσο συνεχιζετε να βγαινετε στους δρομους σαν τα προβατα, τοσο κακο κανετε στη χωρα.
 
Και κατι αηδιες του τυπου "η Ελλαδα ανηκει στους Ελληνες" θα μπορουσαμε να τις λεμε πριν αρχισουμε να παιρνουμε τα λεφτα με τη σεσουλα απ'εξω. Τωρα που τις θυμηθηκαμε, ειναι πολυ αργα.
Πωπω επιτελους..Ειπαμε οι ασχετοι δημοσιογραφοι εχουν το δικαιωμα να λενε μπαρουφες αλλα γιατι και ο καθενας μας?Απο ποιανου το στομα ακουσες οτι η Ευρωπη παει προς καταρρευση λογω της Ελλαδας?Το προβλημα της Ευρωπης ηταν ηδη τεραστιο και για αυτο δεν εφταιγε η Ελλαδα η οποια επι της ουσιας δεν διαμορφωνε πολιτικες και θεσμους της ΕΕ αλλα οι κραταιες της χωρες με κυριο συμμετοχο τη Γερμανια που διαμορφωσε ετσι τη κατασταση ωστε να επωφελειται αυτη απο την ''Ευρωπαικη ολοκληρωση'' μεχρι που μπηκαμε στη παγκοσμια κριση και ειδαν τα σκουρα(και ανακαλυψαν το κουτσο αλογο)..Εκτος αυτου Αν η Ελλαδα ειναι ικανη με τη χρεοκοπια της να καταστρεψει ολοκληρη ΕΕ τοτε τι θα προκαλεσουν Ισπανια,Πορτογαλια και Γαλλια που ακολουθουν?

Δευτερον οικονομικη αναπτυξη ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ στην Ελλαδα και προς αυτη τη κατευθυνση οδηγουν και τα νεα μετρα..Δεν θα κανω οικονομικη αναλυση γιατι ξερω με τι ματι θα δεις το κειμενο μου αλλα για αυτο να εισαι σιγουρος με τις υπαρχουσες συνθηκες εντος αλλα κυριως εκτος Ελλαδας.Μια χωρα με την τεχνολογια και τις παραγωγικες δυνατοτητες της Ελλαδας δεν κανει τιποτα.Το παραμυθι με τον τουρισμο το ξερουμε μονο που αναπτυξη προκυπτει απο τον δευτερογενη τομεα,ο τριτογενης αυτο που μπορει να κανει ειναι να τονωσει εισοδηματα ζητηση σε ενα μικρο βαθμο.
Εσυ ιδιωτικε υπαλληλε που δουλευεις 14 ωρες την ημερα παιρνεις παχουλη αμοιβη και εισαι και ευχαριστημενος μεχρι να δουν οτι δεν κανεις πια και να σε διωξουν(συλλογικες συμβασεις οεο?) καλυτερα δεν θα επρεπε να μιλας για τα φαινομενα της διαμαρτυριας και των διαδηλωσεων..Εγω θα παιρνω 550 ευρω και θα βγω στη συνταξη στα 70 μου..

Και να ελεγα ρε φουστη μου οτι υπηρχε εστω και ενας που πιστευε οτι αντε 1-2 χρονια λιτοτητα(ετσι μας ειπαν οι αγαθοι Ηγετες) και μετα θα υπαρξει αναπτυξη,αυξηση των μισθων να πω αντε ας το κανουμε..Εδω τα μετρα που ακολουθουνται ειναι προς την εντελως λαθος κατευθυνση για μεγαλυτερη κριση..

Οσο για τον χαρακτηρισμο προβατα..Καλυτερα ταιριαζει σε αυτους που τα κοιτανε ολα αφ'υψηλου και ουτε καν εχουν μπει στο κοπο να ψαξουν σε τι ακριβως κατασταση βρισκομαστε  ενω παραλληλα κραζουν τους συνανθρωπους τους..Τσαγια.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #313 στις: 11/05/10, 11:45 »
Κιρατζόχαρι, όταν λες ιδωτικός υπάλλληλος που δουλεύει 14 ώρες, τι εννοείς ? βάζεις μέσα από την ώρα που ξεκινάει από το σπίτι του μέχρι την ώρα που θα επιστρέψει ή τις ώρες που τρώει αποκλειστικά στην δουλειά ? Όταν λές παχουλή αμοιβή, πόσα φράγκα εννοείς ? συμπεριλαμβάνονται και τα έξοδα μετακίνησης για την δουλειά ? Γιατί να με συγχωρείς φίλε μου, αλλά εγώ δεν ξέρω πολλούς τέτοιους. Αν κάνεις και μερικές προσθαφαιρέσεις και δεις τί μένει από το μισθό του κλασσικού ιδιωτικού υπάλληλου, θα καραφλιάσεις. Τρίχες περμανάντ! Χώρια ότι αν ο άνθρωπος δουλεύει 14 ώρες τη μέρα, τι να τα κάνει τα λεφτά, να τα αποθηκεύει στην τράπεζα για να αγοράσει φέρετρο πολυτελείας ?
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #314 στις: 11/05/10, 11:59 »
JimPap, μαλλον εσυ πρεπει να "ξυπνησεις" και να καταλαβεις οτι η Ελλαδα ηταν απλα μια αφορμη, μια στημενη δουλεια, προκειμενου να μπορεσουν να δικαιολογησουν τα μετρα που θελουν να περασουν παγκοσμια για να πετυχουν ακομα χαμηλοτερο κοστος εργασιας (βλεπεις τους αρεσει η αναπτυξη που εχουν χωρες με τριτοκοσμικους μισθους οπως Ινδια, Κινα κτλ) και αρα πολυ μεγαλυτερα κερδη. Με λιγα λογια, απλα εφευρισκουν τροπους για να αυξησουν τα κερδη τους οι πολυεθνικες, χρηματιστες, εφοπλιστες κτλ, δημιουργωντας καταστασεις και στημενες κρισεις (χρησιμοποιοντας βεβαιαως διεφθαρμενους πολιτικους, δημοσιογραφους, δικα τους μμε κτλ) σε χωρες που ειναι οικονομικα ευαλωτες μεν αλλα με στρατηγικο-οικονομικη θεση (βλεπε Ελλαδα), ωστε να τις χρησιμοποιησουν σαν "δουρειο ιππο" για να περασουν παρομοια - αν οχι ιδια - μετρα παγκοσμιως που αλλιως δεν θα περναγαν ή θα αργουσαν να περασουν.
Οποτε σου πετανε το διλλημα, ή δεχεσαι τα μετρα, ή λιμοκτονεις... Αφου περασουν σε μια χωρα τα μετρα, μετα ειναι θεμα χρονου να περασουν και σε αλλες χωρες με την δικαιολογια "κοιταχτε τι επαθε η ταδε χωρα (Ελλαδα στην προκειμενη), για να μην γινουμε κι εμεις ετσι, ας αυξησουμε την λιτοτητα απο τωρα, πριν μας χτυπησει την πορτα ο μπαμπουλας" (ΔΝΤ, κριση κτλ). Απλα πραγματα, βρισκουν τροπους για να τρομαξουν προκαταβολικα τους λαους ωστε να δεχθουν αδιαμαρτυρητα (περα απο τους "γραφικους" αριστερους) τα οποια νεα μετρα...
Η διαφορα της Ελλαδας, ειναι οτι αφενος θελανε να την ελεγξουν μεσω ΔΝΤ για να περασουν καποια μετρα συγκεκριμενα, γιατι μονο ετσι θα μπορουσαν να επεμβουν σε καποια σημεια στο συνταγμα της χωρας, οπου δεν θα μπορουσε να επεμβει μονη της η ΕΕ και αφετερου, με προσχημα το "παθημα" της Ελλαδας να δημιουργησουν το Ευρωπαϊκο ταμειο στηριξης, το οποιο ουσιαστικα θα ειναι ενας μοχλος πιεσης τυπου ΔΝΤ που πλεον θα λειτουργει και τυπικα "νομιμα".
Με αλλα λογια, η ολη κριση, ειναι προβοκατσια καποιων με τεραστια συμφεροντα, που σαν σκοπο εχει να μειωσει παγκοσμια τους μισθους, τα δικαιωματα των εργατων κτλ, να μειωσει παγκοσμια το κοστος κοινωνικου κρατους και φυσικα να ελεγξει ακομα πιο πολλες χωρες, πολιτικους κτλ ωστε να υπαρξει ανετη "διεισδυση" των πολυεθνικων κτλ σε αυτες τις αγορες με πολυ μεγαλα περιθωρια κερδους.
Και ολα αυτα φιλε μου δεν ειναι συνομωσιες, ειναι απλα σκακιερα. Αν δεν το καταλαβαινεις και ολα σου φαινονται λογικα και οτι εμεις φταιμε για την κριση, ξανασκεψου το...
« Τελευταία τροποποίηση: 11/05/10, 12:04 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #315 στις: 11/05/10, 13:58 »
Χοληδόχε, εργασία σημαίνει να κάθεσαι στον πάγκο και να πουλάς ή να δικτυώνεσαι στην αγορά ή να ιδρύσεις έναν μεγαλύτερο πάγκο, αυτά τα βρίσκεις εσύ. Μόνο μην μου ζητάς να σε προσλάβω αυτήν την εποχή...
Εφόσον θα πάρω εγώ ένα ρίσκο, θέλω να επωμιστείς κι εσύ το δικό σου.

Για την προμήθεια των προϊόντων, μην ανησυχείς, αυτό θα το αναλάβω εγώ. Θα σου φέρνω πχ λάδι παρθένο πρώτης ποιότητας που θα το αγοράζω με 2,9 ευρώ το λίτρο και όχι 2 (διότι είμαι και λίγο μ... και επιθυμώ να μπορεί να βγει ο παραγωγός, και δεν κάνω "συμφωνίες" με αγροτοπατέρες) κι εσύ μετά θα το πουλάς μ' ένα λογικό κέρδος, ας πούμε 50%, δηλ 4,3 ευρώ. Εννοείτε ότι απαραίτητη προϋπόθεση θα είναι να μην το νοθεύεις (λόγω του ότι, όπως ξανάπα, είμαι λίγο μ.... και επιθυμώ να τρώει ο καταναλωτής αυτό που του λέω ότι τρώει).

Βέβαια εσύ μπορεί να μην θες να ακολουθήσεις αυτήν την πρακτική, να θέλεις να πάρεις λάδι από πιο μακρυνή πηγή, χαμηλής ποιότητας με 1,7 ευρώ, να το υπερτιμολογήσεις ως αγορασμένο με 2,5 ευρώ, να πάρεις και μια επιδότηση εισαγωγής, να το ανακατέψεις με υδρογονωμένο βιομηχανικό που στοιχίζει 1 ευρώ, να βάλεις και λίγο ντόπιο πρώτης ποιότητας που θα το αγοράσεις με 2 ευρώ, και τελικά να το πουλήσεις για 5 ευρώ ενώ σου έχει στοιχίσει 0,9.

Δεν ξέρω, διαλέγεις και παίρνεις! Στην δεύτερη περίπτωση όμως κάντο μόνος σου. Δεν συνεργάζομαι με καθήκια...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #316 στις: 11/05/10, 14:53 »
Και ναι, βρεθηκε η λυση του Ελληνικου οικονομικου προβληματος:
Πηγες αναφερουν πως οι Ελληνικες μυστικες υπηρεσιες ενδιαφερονται αμεσα για τα πορισματα των γιατρων. Μπορει αυτη να ειναι η λυση της Ελλαδας αλλα και της παγκοσμιας οικονομικης κρισης;

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1135299&lngDtrID=252     ;D ;D ;D
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #317 στις: 11/05/10, 14:55 »
Εντάξει, με λίγα λόγια εργασία, σημαίνει έχεις μία επιχείρηση και κάνεις ότι θέλεις.
 
Το ότι δεν σου ζητάω να με προσλάβεις, σημαίνει ότι χρειάζεται να πάω να κάνω χαρτιά, για να ξεκινήσω μία δική μου επιχείρηση σωστά ?
 
Αυτό είναι και το ρίσκο που παίρνω ή κάνω κάποιο λάθος ?
 
Δηλαδή με λίγα λόγια, θα το πουλάώ, σχεδόν στην ίδια τιμή που πουλάνε και οι υπόλοιπες εταιρείες. Οι οποίες τουλάχιστον εγώ δεν ξέρω αν πουλάνε παρθένο ελαιόλαδο ή έξτρα παρθένο ελαιόλαδο αλλά είναι νοθευμένο. Οπότε κάπως θα ξέρουμε, ότι ούτε ο παραγωγός θα το νοθεύει, ούτε εσύ, ούτε εγώ. Έτσι ώστε να προσφέρουμε το καλύτερο στο κόσμο, περίπου στην ίδια τιμή με τους άλλους.
 
ΧΑχαΧα! Τέτοια κάνουνε παππού ε ? Τα καθήκια! Που να δεις και τα άλλα καθήκια, που μάλλον βάζουνε και την υπογραφή τους και την σφραγίδα, ότι το προϊόν είναι παρθένο ή έξτρα παρθένο ? Ή μήπως κάνω λάθος ? Αναγράφεται δηλαδή κάπου ότι είναι νοθευμένο, αλλά όχι με αυτήν την χτύπητή λέξη...αλλά ξέρω γω με την σύσταση του λαδιού, την οποία δεν μπορεί να κατανοήσει ο πολύς ο κόσμος και δεν το έχει ψάξει.
 
Όλο αυτό πάντως το βλέπω απλό και κατανοητό. Πέρα από κάποια ερωτήματα που έθεσα. Το όλο θέμα είναι στην ποιότητα του λαδιού και στο κέρδος.
 
Εσύ ας πούμε από τις γνωστές μάρκες λαδιού στην Κρήτη που κυκλοφορούν στα Σούπερ Μάρκετ, υπάρχουνε κάποιες που θα μου πρότεινες ? Δεν θέλω να μου πεις ονομαστικά, αλλά να μου πεις ναι , υπάρχουν 1-2 που είναι οκ ή ξέρω γω δεν παίζει καμία. Έαν δεν θέλεις να πεις βέβαια κανένα πρόβλημα. Απλά επειδή έχω κατέβει Κρήτη και έχω δει ότι τουλάχιστον το νερό και το λάδι πουλιούνται αρκετά φθηνά σε σχέση με Αθήνα.
 
Επίσης όσον αφορά την άδεια Λαϊκής, είναι τόσο εύκολο να βγει κάτι τέτοιο ? Γιατί έχω ακούσει, διαβόλια και τριβόλια γι αυτό!
Το προϊόν όσον αφορά την συνεργασία μας, θα είναι μόνο το λάδι ?
 
Τέλος, όλο αυτό, πέρα από το κέρδος που αφήνει στον παραγωγό, σε εμένα και το ποιοτικό κέρδος του καταναλωτή τι θα ωφελήσει στα περί ΔΝΤ ?
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Ιππέας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Άντρας
  • ...με τ'αλογάκι μου συχνά,τριγυρίζω στα βουνά..
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #318 στις: 11/05/10, 23:48 »
  Χοληδόχε , η όλη ενασχόλησή σου με τα λάδια και σε σχέση με το ΔΝΤ , έχει να κάνει με το ότι όλοι θα πρέπει να δουλέψουμε περισσότερο , να παράγουμε πιο πολλά , να γίνουμε αυτάρκεις ( ο μπαξές , οι κοτούλες που λέγαμε , άντε και καμιά κατσίκα για το γάλα των παιδιών ).
  Πιστεύω θα πρόσεξες , πως ο Παππούς σου έδειξε  κατευθείαν το δρόμο του υγιούς εμπόρου , άφησε τις ντομάτες και πέρασε απ' ευθείας στα υγρά , όπου και γίνεται το πάρτι της νοθείας (αν όχι, σε παραπέμπω σε κάτι δικό μου με τίτλο Ουκρανέλαια ) . Έτσι , ίσως μετά από καμιά 40αριά χρόνια να έρθουμε στα ίσα μας. Τώρα σοβαρά και εντός ΔΝΤ .
  Ακούω στην τηλετύφλα μας , δεν το διάβασα όμως πουθενά  και ερωτώ ( faser βοήθεια )
  Λένε ότι χτωστάμε 300 δις και με τα 120 που θα δανειστεί το κράτος , συν κάτι τόκοι κλπ , το χρέος θα εκτοξευθεί στα 450 περίπου δις . Αυτά τα δανεικά πού στο καλό θα πάνε ; Δεν θα έπρεπε λογικά να αρχίσει να μειώνεται το χρέος , τώρα που περικόπτονται μισθοί , συντάξεις και έχουν επιβληθεί τόσοι νέοι φόροι και αύξηση ΦΠΑ ;
 

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #319 στις: 12/05/10, 09:13 »
Aυτα τα δανεια παρθηκαν μονο και μονο για να αποπληρωθουν τοκοι και για να διευκολυνθουν με ρευστοτητα οι τραπεζες... Για την εξυπηρετηση του κεφαλαιου και μονο δηλαδη. Απλα υπηρετουμε το κεφαλαιο και για να πληρωσουμε τα σπασμενα τραπεζιτων, απατεωνων, χρηματιστων κτλ, παιρνουμε κι αλλα δανεια διαρκως για να πληρωσουμε τα ολοενα αυξανομενα ποσα τοκων που συσσωρευονται...

Δειτε κι αυτα: http://tvxs.gr/webtv/video/%CE%B4-%CE%BA%CE%B1%CE%B6%CE%AC%CE%BA%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%AE%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CF%83%CF%85%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CF%87%CF%81%CE%AD%CE%BF%CF%82
« Τελευταία τροποποίηση: 12/05/10, 10:03 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #320 στις: 12/05/10, 10:21 »
Επειδή πολλά ακούγονται για την εκμετάλλευση της Ελλάδας τις τελευταίες δεκαετίες από τις ξένες δυνάμεις και τα τεράστια δάνεια που μας δίνανε για να μας φορέσουν το "χρυσό κολλάρο", θα θυμίσω σε κάποιους ότι η Ελλάδα, τη δεκαετία του '90 έλαβε 2 πακέτα Ντελόρ (τα οποία δεν ήταν δάνεια, αλλά οικονομικές ενισχύσεις τα οποία δόθηκαν για να αναπτυχθεί η Ελλάδα και οι υποδομές της) τα οποία στην ουσία, πέρα από κάποια έργα όπως το Μετρό Αθήνας και η Γέφυρα Ρίο-Αντίριο, κατέληξαν στις τσέπες ορισμένων διαφθαρμένων πολιτικών, μηχανικών, επιχειρηματιών, κλπ..
 
Στο σκάκι υπάρχει μια ορολογία που ονομάζεται "Gambit".. Μάλιστα στο χθεσινό παιχνίδι όπου έκρινε το τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή, ο Annan "πρόσφερε" ένα Gambit στον Topalov o οποίος το "δέχθηκε" και στην ουσία αυτή του η κίνηση έφερε την ήττα για τον Βούλγαρο σκασκιστή.. Το Gambit είναι ένα πιόνι ή κομμάτι χαμηλής δυναμικότητας (π.χ. Ίππος, Αξιωματικός) το οποίο προσφέρεται στον αντίπαλο να το κερδίσει με αντάλλαγμα βέβαια χώρο (δηλαδή να φύγει ένα κομμάτι του αντιπάλου από ένα σημαντικό τετράγωνο) ή χρόνο (tempo).. Φυσικά σε υψηλό επίπεδο κανένας σκακιστής δεν πιστεύει ότι το Gambit είναι λάθος του αντιπάλου, αλλά ζυγίζει τις επιλογές του με το αν τον συμφέρει να το δεχθεί ή όχι.. Για να έρθουμε και στα δικά μας, οι ξένοι μας πρόσφεραν το Gambit τους και εμείς το δεχθήκαμε.. Είναι σαν τον καταναλωτή που του προσφέρουν διακοποδάνεια και αυτός δέχεται να τα πάρει.. Ποιος είναι ο ηλίθιος της υπόθεσης; Η τράπεζα που προσπαθεί να βγάλει χρήμα ή ο καταναλωτής που ενώ δεν έχει να καλύψει τις βασικές του ανάγκες θα πάρει το διακοποδάνειο; Θα μπορούσαμε και εμείς ως κράτος να μην δεχθούμε τα δάνεια των ξένων.. Θα μπορούσαμε να προχωρήσουμε με αυτόνομη ανάπτυξη όπως κάνει η Κύπρος σε ένα βαθμό.. Παρόλα αυτά οι πολιτικοί μας δεν άφησαν αυτή την ευκαιρία να πάει χαμένη.. Όρμηξαν πάνω στα δανεικά και τα ξέσκισαν.. Δεν φταίει πάντοτε η μία πλευρά σε μία πλεκτάνη..
 
Ipeas, αυτά τα χρήματα θα δωθούν για την αποπληρωμή των τόκων των ομολογιών που λείπουν.. Όπως σωστά διάβασες, το δημόσιο χρέος θα εκτοξευθεί.. Η λογική της βοήθειας και της σφικτής δημοσιονομικής πολιτικής με περικοπές μισθών και αύξηση της φορολογίας είναι "πληρώστε τώρα για να μην κυρήξετε πτώχευση και θα μας αποπληρώνετε τα δικά μας δάνεια με θετικούς προϋπολογισμούς".. Μάλιστα η Morgan Stanley είχε βγάλει ένα πολύ κατατοπιστικό flash report για το μηχανισμό της βοήθειας, όπου εξηγούσε διαγραμματικά μήνα-μήνα πως θα γίνεται η εξόφληση του χρέους και πως αυτό θα μειώνεται από το 2014 και μετά σε ανεκτά επίπεδα.. Αν το βρω θα το αναπαράγω ;) ..

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #321 στις: 12/05/10, 10:52 »
http://www.skai.gr/player/Radio/?MMID=113021

Aκουστε την εκπομπη του Αρη Χατζηστεφανου(στο ΣΚαι) περι κρισης χρεους,goldmann sachs και λοιπους διεφθαρμενους)..Δεν ειναι συνωμοσια..Προσχεδιασμενες τακτικες ειναι :) (ετσι για να μην λεμε οτι δεν υπαρχει οικονομικη ελιτ)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #322 στις: 12/05/10, 11:08 »
Τα ανεκτα επιπεδα που αναφερεις faser, για ποιον ειναι ανεκτα; Γιατι ξερεις αυτοι βαφτιζουν ανεκτα τα οποια επιπεδα οικονομιας υπαρχουν εφοσων αυτα τα επιπεδα αρκουν για να καλυπτονται οι τοκοι και τιποτα παραπανω.
Δεν τους ενδιαφερει καμια αναπτυξη οικονομικη ή κοινωνικη, αλλα να συνεχισουν να αρμεγουν χρηματα οι χρηματιστες. τραπεζιτες και δανειοδοτες γενικα. Ολοι τους (και πιστευω και η ιδια μας η κυβερνηση αφου ακομα και δικοι μας τεχνοκρατες και οικονομολογοι αλλα και οι ξενοι, μεχρι και οι αγορες το δειχνουν αυτο) ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ πως η κατασταση της οικονομιας ειναι μη αναστρεψιμη και μη βιωσιμη. Το μονο που προσπαθουν με νυχια και με δοντια να κανουν, ειναι να παρατεινουν το αρμεγμα των τοκων για οσο καιρο μπορουν για να εχουν κερδη, χωρις να ενδιαφερονται αν στη συνεχεια η χωρα καταρρευσει κτλ.
Βεβαια το ιδανικο για αυτους, ειναι να συνεχιζουμε να πληρωνουμε ληστρικα επιτοκια για παντα, αρα με προσχημα την επικινδυνοτητα (ρισκο) των "επενδυσεων", εκτιναζουν τα swaps στον αερα και ουσιαστικα επιβαλουν την δανειοδοτηση της χωρας απο ΔΝΤ, ΕΚΤ κτλ, που βεβαιως μπορουν (με την συνεργασια πληρωμενων υπαλληλικων κυβερνησεων και διεφθαρμενων πολιτικων) να ασκησουν πιεσεις και να απαιτησουν οτι μετρα αυτοι κρινουν "αναγκαια", προκειμενου να συνεχιζεται το αρμεγμα των τοκων και μαλιστα με ακομα μεγαλυτερα κερδη (αφου λογω "ρισκου"  θα πληρωνουμε σαν χωρα πολυ μεγαλυτερα επιτοκια δανεισμου απο τα "standard"). Αυτος ειναι ο μονος λογος που γινεται ολο το πανηγυρι και ολοι μας χορευουμε στο ταψι.
Με απλα λογια, για να συνεχισουν ορισμενοι να κερδιζουν (εντος και εκτος χωρας), θα παιρνονται ολοενα και πιο αντιλαϊκα μετρα που θα οδηγουν σε οικονομικη υφεση, πολιτικες αναταραχες, κοινωνικες εκρηξεις, εξαθλιωση κτλ, προκειμενου να συνεχιζεται η αποπληρωμη τοκων, ενω ΞΕΡΟΥΝ πως τα χρεη ειναι οχι μονο αδυνατον να αποπληρωθουν, αλλα και να μπορουσαν ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΗΘΕΛΑΝ...
Δεν χρειαζεται να ειναι κανεις ιδιατερα εξυπνος ή οικονομολογος για να τα καταλαβει αυτα.
Για αυτο ακριβως τον λογο εχουν αρχισει πολλοι οικονομικοι οικοι, αναλυτες κτλ απο εντος και εκτος Ελλαδας, να μιλανε και να ζητανε παυση πληρωμων και επαναδιαπραγματευση του χρεους...
Γιατι ξερουν πως αν οχι τωρα αμεσα, εστω και σε κανα 2 χρονια η χωρα θα πτωχευσει μαθηματικα και τοτε αναγκαστικα οι τοκοι δεν θα πληρωθουν, κεφαλαια θα χαθουν, αλλα το κυριοτερο, η χωρα θα γινει ερμαιο του καθε πλουσιου ιδιωτη να ερθει και να "επενδυσει" (βλεπε κατακλεψει) στους οποιους φυσικους πορους, υποδομες κτλ υπαρχουν.
Η μονη λυση, ειναι επαναδιαπραγματευση του χρεους, ακομα κι η αποσυρση απο το €, προκειμενου ο ελεγχος των οικονομικων (και πλεον και κυριαρχικων) δικαιωματων μας να επιστρεψει σε εμας, ωστε να μπορεσουμε να διαχειριστουμε με μια καινουρια κυβερνηση ολα τα προβληματα για να μπορεσει να υπαρξει πραγματικη αναπτυξη.
Ολα τα αλλα, ειναι απλα τεχνασματα και αλλα λογια να αγαπιομαστε απο ανθρωπους που εχουν πουλησει την Ελλαδα εδω και καιρο, που αργα η γρηγορα τους κοβω να φευγουν με ελικοπτερα βραδυ και να προσγειωνονται σε Αμερικανικα αεροπλανοφορα που θα εχουν αραξει καπου κοντα στην Ελλαδα και ασε τους μαλ**ες στο Ελλαντα να σφαζονται μεταξυ τους...
Η μονη λυση επαναλαμβανω (εστω και προσωρινου χαρακτηρα, γιατι για μενα πρεπει να καταργηθει το νομισματικο συστημα εξ'ολοκληρου) που υπαρχει, ειναι να απαιτησουμε σαν λαος την παραιτηση της υπαλληλικης κυβερνησης και την δημιουργια μιας νεας που θα κανει παυση πληρωμων και θα απαιτησει απο τους τοκογλυφους επαναδιαπραγματευση του χρεους καθως και διαγραφη ενος μεγαλου μερους αυτων (που ετσι κι αλλιως δημιουργηθηκαν με παρανομο τροπο οπως φαινεται, βλεπε goldman sachs, Σημιτιδες κτλ), ωστε να μπορεσει να ανασανει η χωρα, να κανει τις απαραιτητες αλλαγες που χρειαζονται οπως σωστη διαχειριση του Δημοσιου, διαφανεια στα οικονομικα, σωστη φορολογηση και παταξη φοροδιαφυγης (που κατα κυριο λογο γινεται απο το κεφαλιο ετσι κι αλλιως), ελαχιστοποιηση εξοπλισμων (ο ρολος της Ευρωπης θα επρεπε να ηταν και αυτος του εγγυητη για την Εθνικη κυριαρχια των χωρων της ετσι δεν ειναι; κι οχι να ξοδευονται ολοκληροι προϋπολογισμοι χωρων σε οπλα), χρησιμοποιηση και αξιοποιηση νεων τεχνολογιων και καθαρης ενεργειας (που η Ελλαδα εχει πραγματικα απλετη δωρεαν ενεργεια αν το διαχειριστουμε σωστα) και επενδυσεις σε αντιστοιχους τομεις, ωστε να μπορεσει η χωρα οχι μονο να αποπληρωσει σιγα σιγα και σε βαθος χρονου τα εναπομειναντα δανεια, αλλα και να εχει ενα σημαντικο πλεονασμα στον προϋπολογισμο που θα της επιτρεψει να εχει πραγματικη και οχι πλασματικη (οπως γινοταν τα τελευταια 10-20 χρονια) οικονομικη αναπτυξη...
Σε λιγο, να το θυμηθειτε, θα γινουμε Αργεντινη, που στο τελος θα μας λεει μεχρι και το ΔΝΤ να παμε σε παυση πληρωμων και επαναδιαπραγματευση του χρεους μας, μονο που τοτε θα ειναι τοσο αργα, που πολυ φοβαμαι οτι η κατασταση δεν θα φτιαχνει ουτε με επαναδιαπραγματευση... Εαν γινει αυτο (που οπως φαινεται εκει παμε), τοτε θα μιλαμε για Ελλαδα μονο σαν ονομα χωρας και οχι σαν πραγματικη χωρα... Ολη η Ελλαδα θα ανηκει σε ξενους και εγχωριους ιδιωτες που θα κατεχουν ΟΛΟ τον πλουτο και την παραγωγικη δυναμη της χωρας και ΟΛΟΙ μας θα ειμαστε υπαλληλοι/σκλαβοι σε αυτους και θα κανουμε οτι μας ζητησουν. Θα γινουμε οχι μπανανια που ειμαστε τωρα ηδη, αλλα Σαχαρα (οικονομικα, κοινωνικα και πολιτικα).
Τωρα αν αυτα τα θεωρειτε "παραμυθια" και αυτα που λετε περι "ανεκτων επιπεδων" που γραφει το ΔΝΤ (μουχαχαχαχα) οντως τα πιστευετε, τοτε ή σας εχουν πιασει πολυ κοροϊδα, ή απλα αρνειστε να προσγειωθειτε στην σκληρη πραγματικοτητα του καπιταλισμου τον οποιο ΟΛΟΙ μας (αλλοι θελοντας και αλλοι μη θελοντας) υποστηριζαμε ολα αυτα τα χρονια...
Και ας μιλησουμε μετα για "ονειρα" που εχετε για το μελλον, για αποκτηση αγαθων, για το αν θα βρισκατε ανιαρη μια κοινωνια χωρις καταναλωτισμο κτλ...
« Τελευταία τροποποίηση: 12/05/10, 11:20 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #323 στις: 12/05/10, 11:55 »
Είναι σαν τον καταναλωτή που του προσφέρουν διακοποδάνεια και αυτός δέχεται να τα πάρει.. Ποιος είναι ο ηλίθιος της υπόθεσης; Η τράπεζα που προσπαθεί να βγάλει χρήμα ή ο καταναλωτής που ενώ δεν έχει να καλύψει τις βασικές του ανάγκες θα πάρει το διακοποδάνειο;
.................................
.....................
 Παρόλα αυτά οι πολιτικοί μας δεν άφησαν αυτή την ευκαιρία να πάει χαμένη.. Όρμηξαν πάνω στα δανεικά και τα ξέσκισαν.. Δεν φταίει πάντοτε η μία πλευρά σε μία πλεκτάνη..

Faser, δείχνεις όμως να ξεχνάς ότι αυτό το πρότυπο ανάπτυξης το προμόταραν οι οικονομικές θεωρίες οι οποίες μας διαβεβαίωναν ότι αυτός είναι ο τρόπος ο οποίος θα οδηγήσει στην ισορροπία του συστήματος.

Δηλ, για να καταλάβω, μας λες απ' έξω - απ' έξω ότι οι οικονομικές θεωρίες δεν είναι τίποτε άλλο από μια πλεκτάνη που έχει στηθεί στην πλάτη ηλιθίων? Και ότι εμείς παραμένουμε ηλίθιοι που εμπιστευόμαστε αυτούς τους ίδιους οι οποίοι έστησαν την πλεκτάνη για να μας "βγάλουν" από το χάος που δημιούργησαν?

Συγγνώμη, αλλά μάλλον θα πρέπει να παραδεχθείς τα λάθη που έκανες, πριν ξεσπάσει η κρίση, πάνω σ' αυτά τα θέματα. Αλλιώς δεν πρόκειτε να δούμε φως...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #324 στις: 12/05/10, 12:54 »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7988 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/03, 21:36
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
ΗΡΘΕ Ο ΙΟΡΔΑΝΗΣ!

Ξεκίνησε από bartatilas « 1 2 » Βιβλίο Εντυπώσεων

26 Απαντήσεις
9970 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/03, 13:10
από jagmaster
10 Απαντήσεις
4208 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/05, 13:20
από Stergios Kourou
1 Απαντήσεις
3919 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 13:31
από Tanglewood
28 Απαντήσεις
10264 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/10, 19:12
από adr1anos
Roland GR-55 Ηρθε!

Ξεκίνησε από elrich « 1 2 3 » Εφέ

51 Απαντήσεις
16363 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/11, 19:05
από denisgiann
14 Απαντήσεις
5537 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 14:00
από Johnkokk
22 Απαντήσεις
6943 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 13:36
από Xtasy
0 Απαντήσεις
1189 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/20, 22:12
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
779 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/23, 02:10
από diji grampsas