Αποστολέας Θέμα: Torrents?  (Αναγνώστηκε 4777 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Torrents?
« στις: 10/07/07, 01:15 »
Ξέρει κανείς εδώ να μου εξηγήσει τι είναι τα torrents και πως λειτουργούν;
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος kain

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Άντρας
  • Still On The Road
    • Προφίλ
Απ: Torrents?
« Απάντηση #1 στις: 10/07/07, 01:41 »
Μπορείς να ξεκινήσεις από εδώ.

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Απ: Torrents?
« Απάντηση #2 στις: 11/07/07, 12:38 »
Μπορείς να ρίξεις μια ματιά κι εδώ:

http://www.bittorrent.com/
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Torrents?
« Απάντηση #3 στις: 17/07/07, 13:18 »
Τα torrents είναι ένας τρόπος να κατεβάζεις διάφορα αρχεία (ήχου, βίντεο, συμπιεσμένα κτλ). Πρώτα κατεβάζεις από μία σελίδα το torrent. Μία καλή σελίδα αναζήτησης είναι η:

http://www.torrentscan.com/

Αφού βρεις και κατεβάσεις το torrent που έχει για όνομα το αρχείο που ψάχνεις, ανοίγεις το torrent με κάποιο πρόγραμμα (πχ το BitComet ή και με το Opera Browser). Τότε το πρόγραμμα με το οποίο έχεις ανοίξει το torrent, ψάχνει να βρει χρήστες οι οποίοι έχουν αυτό που ψάχνεις και μόλις βρει, κατεβάζει το αρχείο κατευθείαν από τον υπολογιστή του χρήστη/στων που βρήκε.

Στην αρχή λοιπόν έχεις torrent και μετά σιγά σιγά, κατεβάζεις το αρχείο που θες. Είναι λίγο πολύπλοκη φάση όμως έχω ακούσει (και δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει) ότι το να κατεβάζεις μέσω torrents είναι πολύ καλύτερο απ' το να κατεβάζεις μέσω Limewire, eMule, DC++ κτλ. Και δεν μπλέκεις και με ΑΕΠΙ και δε συμμαζεύεται γιατί σου 'ρχεται το αρχείο απευθείας απ' τον άλλο τον υπολογιστή.

Αγγέλα

  • Επισκέπτης
Απ: Torrents?
« Απάντηση #4 στις: 24/07/07, 11:59 »
Έχει αρκετές πληροφορίες εδώ:

Τorrents.. Τί είναι ;

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Torrents?
« Απάντηση #5 στις: 13/08/07, 13:57 »
Και εδώ:
http://devnet.cs.bbsbec.org/node/48
Είναι πολύ καλό, νομίζω ότι κατατοπίζει αρκετά. ;)

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κατατοπίστε με πλήρως σε ό,τι αφορά τα torrents...
« Απάντηση #6 στις: 11/01/08, 15:48 »
Aloha!!
Έχω το μTorrent για να κατεβάζω torrents... Το θέμα είναι το εξής:
Το ratio (νομίζω είναι ο λόγος uploading/downloading - αν κάνω λάθος διορθώστε με) είναι 0.095 κι εκεί τριγύρω ενώ έχω ακούσει πως το φυσιολογικό είναι τουλάχιστον 0.5... :-\ Επίσης απ ό,τι έχω ακούσει, όταν έχεις χαμηλό ratio κατεβάζεις torrents πιο αργά και εκτός αυτού αν έχεις μικρό ratio για μεγάλο χρονικό διάστημα δε σου επιτρέπεται το downloading!! :o Ισχύει αυτό?

Για να ανεβάσω το ratio έχω αφήσει ένα torrent (prison break season2 ;D) να κάνει seeding χωρίς να κατεβάζω τπτ... Υπάρχει όμως κάποιος τρόπος για να ανεβάσω αρκετά το ratio πιο γρήγορα? ::) Π.χ. να φτιάξω torrents?
Το προσπάθησα κι αυτό (απ την επιλογή create new torrent) αλλά στα trackers και web seeds δεν ξέρω τι να βάλω.. :-\ Βοήθεια κανείς?

Αποσυνδεδεμένος Conviction

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Άντρας
  • λαουτιέρης
    • Προφίλ
    • Frail Conviction Band Page
Απ: torrents και ratio!!
« Απάντηση #7 στις: 11/01/08, 17:19 »
από πού κατεβάζεις τα torrents σου?
συνήθως η μόνη περίπτωση που το ratio παίζει κάποιο ρόλο είναι στους private trackers (που είναι και δύσκολο συνήθως να εγγραφείς)
για παράδειγμα σε εναν private tracker "A" θα υπάρχει ο περιορισμός να έχεις πάνω από 0.8 ratio αλλιώς θα διαγραφείς μετά απο κάποιο χρόνο.
έτσι εξασφαλίζεται οτι δε θα υπάρχουν χρήστες που δε βοηθούν καθόλου στο seeding.

αν κατεβάζεις torrents από ελέυθερα trackers τότε το ratio δεν παίζει κανένα ρόλο στην ταχύτητα που κατεβάζεις.

ο κάθε private tracker έχει τους κανόνες του αλλά σε γενικές γραμμές για να έχεις ένα προσεγμένο υψηλό ratio πρέπει ή να "ανεβάσεις" torrents ή να κατεβάζεις καινούρια torrents (δηλαδή αρχεία με λίγους seeders και πολλούς leechers) με μοναδικό σκοπό να τα seedάρεις για να ανεβάζεις το ratio σου.

συνήθως υπάρχουν οδηγίες στους trackers σε λινκς όπως "upload torrent" για το πώς ακριβώς να ανεβάσεις το torrent σου έτσι ωστε ο tracker να το βάλει στη λίστα για να το βλέπουν οι άλλοι χρήστες.

γενικά αν ασχολείσαι με private trackers θα πρέπει ό,τι κατεβάζεις να το αφήνεις να μοιράζεται γαι πολύ καιρό, αν θες ναχεις καλο ratio. Αυτό γίνεται γιατί σιγά σιγά τα torrents των private trackers τα κατεβάζουν και τα μοιράζουν πολλοί κ έτσι υπάρχουν πάρα πολλοί seeders για ελάχιστους leachers.

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: torrents και ratio!!
« Απάντηση #8 στις: 11/01/08, 21:52 »
Οντως, απο που κατεβαζεις?
Γενικα, αν εχεις απο ADSL και πανω, ειναι υπερβολικα ευκολο να εχεις το ratio τουλ. στο 1+.
Απλα καθε φορα που κατεβαζεις κατι, αστο στο μtorrent να ανεβαινει πριν το σβησεις...
Τωρα το ποιο αρχειο θα σε ενισχυσει περισσοτερο το βλεπεις επιτοπου, ποιο ανεβαινει με μεγαλη ταχυτητα, ε αυτο ασε εκει καμια-2 μερουλες. ;)

Αποσυνδεδεμένος pegasus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • It all seems greek to me
    • Προφίλ
Απ: torrents και ratio!!
« Απάντηση #9 στις: 11/01/08, 23:02 »
Συνήθως αυτά που κατά κύριο λόγο έχουν και τη μεγαλύτερη ζήτηση είναι τα "πικάντικα" αρχεία.

Δοκίμασε και θα δεις.  ;) ;) ;) ;)
ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ,ΟΙΚΟΠΕΔΟΠΟΙΗΣΗ,ΤΣΙΜΕΝΤΟΠΟΙΗΣΗ,ΤΟΣΗ ΠΟΛΥ ΠΟΙΗΣΗ ΣΕ ΜΙΑ ΤΟΣΟ ΠΕΖΗ ΖΩΗ

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Κατατοπίστε με πλήρως σε ό,τι αφορά τα torrents...
« Απάντηση #10 στις: 17/01/08, 14:39 »
Τι παίζει με το κατέβασμα, το ratio, πως ανοίγω τα αρχεία αφού έχουν κατέβει κλπ. Α και είναι δύσκολο να κάνεις ''account'' στο dimeamazone?
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=58809.0

http://forum.kithara.gr/index.php?topic=51518.0

Έχει συζητηθεί αρκετά το θέμα.

Προσωπικά, χρησιμοποιώ το utorrent κ κατεβάζω κυρίως από blue-whitegt.com!

Ότι απορία έχεις, plz ask!
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Έχω κατεβάσει το μtorrent και κατεβάζω ήδη ένα αρχείο. Noob απορία: άμα κλείσω το πρόγραμμα ή το πισί όσο κατεβάζει θα χαθεί ό,τι έχω κατεβάσει μέχρι εκείνη τη στιγμή?
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Όχι αλλά θα σταματήσει το downloading...(ήταν όντως λίγο noob)!

Πάντως, το μυστικό με τα torrents είναι μην κλείνεις το pc, ώστε να seedάρεις πολλή ώρα!
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος spio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι D.J.s δεν είναι μουσικοί
    • Προφίλ
Εγώ πάντως παλιότερα είχα utorrent και σερνότανε, μέχρι που άλλαξα σε bittorrent και είδα άσπρη μέρα.
Άρα, σου συνιστώ από προσωπική εμπειρία να κατεβάζεις από το isohunt με bitorrent.
Πώς από τόσο ξεχωριστά παιδιά βγαίνουν τόσο συνηθισμένοι μεγάλοι ;
http://www.knightfight.co.uk/?ac=vid&vid=63069818

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
E εννοείται ότι θα σταματήσει το download απλά όταν κατεβάζεις γενικως κάτι συμβαίνει όταν κλείνει το pc να χάνονται τα δεδομένα και δεν ήξερα αν ισχύει αυτό στα torrents. Τhx!
« Τελευταία τροποποίηση: 17/01/08, 18:10 από Joevaicci »
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
13574 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/22, 18:35
από ToriniMagician