Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτης για σπιτι και προβες  (Αναγνώστηκε 12005 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης για σπιτι και προβες
« Απάντηση #25 στις: 19/04/10, 00:45 »
Εφοσον θες εναν ενισχυτη-πλατφορμα για πεταλια ή πεταλιερα, με καλο καθαρο καναλι που να σε βγαζει σε προβες και να μην ειναι ακαταλληλος για σπιτι μην κοιτας σε θηρια με πολλα καναλια. Αυτο που θες ειναι:

-Ενταση: Απο 20 μεχρι 50 (το πολυ) watt. Αν και πρεπει να ξερεις πως ολοι οι ενισχυτες ιδιας εντασης ΔΕΝ ειναι ΙΔΙΟΙ. Εγω πχ ημουν κατοχος ενος Koch Studiotone και αν τον ακουγες δεν πιστευες οτι ειναι 20 watt. Μπορουσε να ''θαψει'' πολλους 50αρηδες και βαλε. Σπιτι μου με το ζορι τον ειχα βαλει στα 2,5 με 3/10...  Αντιθετα πιο παλια ειχα ενα Randall 50αρη που ανεβαζα και μεχρι τη μεση. Οπως κανω και τωρα με τον Kustom Coupe μου (36 watt)...

-Headroom: Με απλα λογια ειναι η μεγιστη ενταση στην οποια δε θα σου παραμορφωνει ο ενισχυτης Εξαρταται εκτος απο την κατασκευη του ενισχυτη (τυπος λυχνιων κτλ) ΚΑΙ απο το μεγαφωνο του. Αυτη η παραμετρος πολλες φορες ενδιαφερει τον κιθαριστα περισσοτερο απο τα watt... Στη δικια σου περιπτωση σε ενδιαφερει να εχει μεγαλο headroom μιας και τα βρωμικα σου θα τα παιρνεις απο πεταλιερα-πεταλια και θες να μενει καθαρος σε αρκετα μεγαλες εντασεις (προφανως για τις προβες ή και τα live).

-Καναλια: Μην αποκλεισεις το ενδεχομενο αποκτησης ενος μονοκαναλου ενισχυτη. Τις περισσοτερες φορες ειναι πιο απλοι και straightforward, με λιγοτερα knobs, κατι που πιθανον να σου αρεσει...

-Μεγαφωνο: Οπως τονιστηκε πιο πανω ειναι πολυ σημαντικο. Κατα τη γνωμη μου αν θες να σταθεις καλα σε μια προβα θες σιγουρα ενα ποιοτικο 12αρι μεγαφωνο.

Τελος να σου τονισω οτι ο Peavey Classic 30 εχει ολα τα παραπανω (κατα τη γνωμη μου). Ειναι μια απο τις πρωτες επιλογες μου (ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΤΙΜΗΣ...) οταν θελω μια πεταλομηχανη με πολυ ωραιο καθαρο καναλι. Εκτως των αλλων ειμαι και κατοχος του και μπορω να σου επιβεβαιωσω οτι ειναι σκυλι του πολεμου, κοινως δεν παθαινει τιποτα.
Εξαιρετικοι για τετοιες χρησεις (και οχι μονο) ειναι και οι Fender ενισχυτες (Blues Junior, Blues Deluxe)
Kαλο θα ειναι να τσεκαρεις τον πρωτο, που ναι μεν ειναι 15 watt, αλλα ειναι πολυ δυνατος. Ο δευτερος ειναι ενα σκαλι πιο πανω τοσο σε ενταση αλλα και σε ποιοτητα και τιμη... ;)
Απο τους αλλους που αναφερθηκαν παιζω πολυ συχνα με τον Marshall JCM900. Ειναι λιγο διαφορετικης φιλοσοφιας απο τους αλλους δυο, αλλα οφειλω να ομολογησω οτι μου αρεσει πολυ αν και εχω τις αμφιβολιες μου κατα ποσο θα ''παιζει'' το ιδιο καλα σε σπιτικες εντασεις... Αξιζει να τον τσεκαρεις αν τον βρεις.

Συνεχισε ομως να κοιτας και τις αγγελιες. Πιστευω πως στο budget σου μπορεις να παρεις πολυ ποιοτικα μηχανηματα (ειτε λεγονται Fender, ειτε Peavey, ειτε...). Και κανε λιγο υπομονη. Το καλοκαιρι παραδοσιακα ''σκανε'' πολλα πραγματα... ;)


Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης για σπιτι και προβες
« Απάντηση #26 στις: 19/04/10, 14:14 »
+1 με τον GK

Ο Classic 30 ειναι οτι πρεπει για εσενα... ;)

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης για σπιτι και προβες
« Απάντηση #27 στις: 19/04/10, 18:59 »
Να κανω κ εγω μια ερωτηση για να μν ανοιγω νεο θεμα
Υπαρχει καποιος στανταρ τυπος με τον οποιο μπορουμε να υπολογισουμε τα db που βγαζει ο ενισχυτης η ειναι διαφορετικος για 30 watt modelling 30 watt solid state και 30 watt tube
Τhanks προκαταβολικα
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης για σπιτι και προβες
« Απάντηση #28 στις: 19/04/10, 19:24 »
Δεν βλεπω Fender .,.....Fender δεν βλεπω και στεναχωριεμαι .... !!!!!!

http://www.dv247.com/guitars/fender-blues-junior-tube-guitar-amp-combo--34790

και για σπιτι και για live...

ΕΝΤΙΤ...μολις το ειδα σε στοκ !!!! http://www.dv247.com/b-stock/fender-blues-junior-b-stock--73668
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης για σπιτι και προβες
« Απάντηση #29 στις: 19/04/10, 21:27 »
ΕΝΤΙΤ...μολις το ειδα σε στοκ !!!! http://www.dv247.com/b-stock/fender-blues-junior-b-stock--73668


Πρέπει να ανέβηκε η τιμή πρόσφατα. Μέχρι πριν λίγο καιρό τόσο κόστιζε καινούργιος...

Ως προς τα υπόλοιπα θα συμφωνήσω κι εγώ με τον G.K. Πιστεύω ότι ο Peavey Classic 30 και ο Fender Blues Deluxe είναι από τις καλύτερες επιλογές (αν όχι οι καλύτερες) σε αυτά τα λεφτά. Ο Blues Deluxe έχει τον κλασσικό Fender ήχο, σημείο στο οποίο υπερτερεί του Peavey αν αυτό που θέλεις είναι κρυστάλλινα και διαυγή καθαρά, ενώ ο Peavey θεωρώ ότι έχει καλύτερο gain. Επιπλέον ο Peavey έχει λάμπες EL84 ενώ ο Fender 6L6. Νομίζω ότι εκεί εντοπίζεται η κύρια διαφορά και με βάση αυτή τη διαφορά θα πρέπει ο υποψήφιος αγοραστής να αποφασίσει ποιός από τους δύο τού ταιριάζει καλύτερα. Kατά τα άλλα δεν νομίζω ότι υπάρχουν σοβαρά τεχνικά πλεονεκτήματα σε κάποιον από τους δύο. Και οι δύο διαθέτουν FX loop και συνεργάζονται καλά με πετάλια, και οι δύο έχουν reverb (εδώ έχω την αίσθηση ότι υπερέχει ελαφρά ο Fender, αλλά και το reverb του Peavey δεν είναι καθόλου άσχημο), το βάρος τους είναι περίπου στα ίδια επίπεδα (γύρω στα 18 κιλά ο Peavey, λίγο βαρύτερος στα 20 κιλά ο Fender). Κατά τα άλλα η μόνη διαφορά είναι στην τιμή, καθώς ο Peavey παίζει γύρω στις 500 λίρες Αγγλίας, ενώ ο Blues Deluxe μετά από την αύξηση των τιμών ανεβαίνει πλέον στις 600.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης για σπιτι και προβες
« Απάντηση #30 στις: 20/04/10, 00:44 »
Δεν βλεπω Fender .,.....Fender δεν βλεπω και στεναχωριεμαι .... !!!!!!
http://www.dv247.com/guitars/fender-blues-junior-tube-guitar-amp-combo--34790

και για σπιτι και για live...


Εξαιρετικοι για τετοιες χρησεις (και οχι μονο) ειναι και οι Fender ενισχυτες (Blues Junior, Blues Deluxe)
Kαλο θα ειναι να τσεκαρεις τον πρωτο, που ναι μεν ειναι 15 watt, αλλα ειναι πολυ δυνατος. Ο δευτερος ειναι ενα σκαλι πιο πανω τοσο σε ενταση αλλα και σε ποιοτητα και τιμη... ;)


Οτι λεω παρα τεταρτο τα λες ακριβως??  ;D  Για την ακριβεια 19 ωρες μετα!





Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης για σπιτι και προβες
« Απάντηση #31 στις: 20/04/10, 04:17 »
@ Απόλλων:

Παράθεση
Ο Blues Deluxe έχει τον κλασσικό Fender ήχο, σημείο στο οποίο υπερτερεί του Peavey αν αυτό που θέλεις είναι κρυστάλλινα και διαυγή καθαρά, ενώ ο Peavey θεωρώ ότι έχει καλύτερο gain. Επιπλέον ο Peavey έχει λάμπες EL84 ενώ ο Fender 6L6.

Για να μην υπάρξει παρερμηνεία και φανεί ότι ενημερώνουμε με λάθος στοιχεία…

Ο Fender Blues Jr. φέρει (έχει…) EL84 λυχνίες εξόδου.

Ο Fender Deluxe φέρει (έχει…) 6V6-GT λυχνίες εξόδου

Και

Ο Fender Hot-Rod Deluxe φέρει (έχει…) 6L6-GC λυχνίες εξόδου

Όπως και

Ο Fender Blues Deluxe που  φέρει (έχει…) 6L6-GC λυχνίες εξόδου…

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης για σπιτι και προβες
« Απάντηση #32 στις: 20/04/10, 09:21 »
Στο συγκεκριμένο post πρέπει να είναι φανερό ότι αναφέρομαι στον Fender Blues Deluxe. Όσο για τις λυχνίες, όλες οι περιγραφές και τα specs που έχω δει σε διάφορες ιστοσελίδες κάνουν λόγο για 6L6, το δε manual του ενισχυτή αναφέρει επί λέξει:

TUBES: Three 12AX7 (0023572000)
Two Fender® Groove Tube™ GT6L6B (Red=0994401102; White=0994401202 Blue=0994401302)

Υπόψην ότι μιλάμε για την reissue έκδοση του ενισχυτή και όχι για τον αυθεντικό Blues Deluxe, ο οποίος εξ όσων γνωρίζω κυκλοφορησε μεταξύ 1993 και 1997 και ο οποίος πράγματι έφερε λυχνίες 6L6GC. Όσον αφορά τις λυχνίες γενικά, δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχουν διαφορές (εννοώ κατασκευαστικές και ηχητικές, όχι απαραίτητα ισχύος) ανάμεσα σε αυτές όλες αυτές (6L6 - 6L6GT - 6L6GC). Μέχρι τώρα θεωρούσα (εσφαλμένα ίσως) ότι πρόκειται ουσιαστικά για τον ίδιο τύπο λυχνίας. Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος σε κάτι από τα παραπάνω, γιατί θα με ενδιέφερε να μάθω περισσότερα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης για σπιτι και προβες
« Απάντηση #33 στις: 20/04/10, 09:42 »
GK !!!!!!!!  Εχεις απολυτο δικιο !!! Δε θα το ξανακανω και υποσχομαι να δαβαζω προσεκτικοτερα οοοοοοολες τις απαντησεις !!!! χεχεχεχεχεχεχεε   :P

Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης για σπιτι και προβες
« Απάντηση #34 στις: 20/04/10, 11:07 »
@ Απόλλων:

Παράθεση
Παράθεση από: vagtanplan στις Χθες στις 19:24
ΕΝΤΙΤ...μολις το ειδα σε στοκ !!!! http://www.dv247.com/b-stock/fender-blues-junior-b-stock--73668

Πρέπει να ανέβηκε η τιμή πρόσφατα. Μέχρι πριν λίγο καιρό τόσο κόστιζε καινούργιος...

Ως προς τα υπόλοιπα θα συμφωνήσω κι εγώ με τον G.K. Πιστεύω ότι ο Peavey Classic 30 και ο Fender Blues Deluxe είναι από τις καλύτερες επιλογές (αν όχι οι καλύτερες) σε αυτά τα λεφτά. Ο Blues Deluxe έχει τον κλασσικό Fender ήχο, σημείο στο οποίο υπερτερεί του Peavey αν αυτό που θέλεις είναι κρυστάλλινα και διαυγή καθαρά, ενώ ο Peavey θεωρώ ότι έχει καλύτερο gain. Επιπλέον ο Peavey έχει λάμπες EL84 ενώ ο Fender 6L6. Νομίζω ότι εκεί εντοπίζεται η κύρια διαφορά και με βάση αυτή τη διαφορά θα πρέπει ο υποψήφιος αγοραστής να αποφασίσει ποιός από τους δύο τού ταιριάζει καλύτερα. Kατά τα άλλα δεν νομίζω ότι υπάρχουν σοβαρά τεχνικά πλεονεκτήματα σε κάποιον από τους δύο. Και οι δύο διαθέτουν FX loop και συνεργάζονται καλά με πετάλια, και οι δύο έχουν reverb (εδώ έχω την αίσθηση ότι υπερέχει ελαφρά ο Fender, αλλά και το reverb του Peavey δεν είναι καθόλου άσχημο), το βάρος τους είναι περίπου στα ίδια επίπεδα (γύρω στα 18 κιλά ο Peavey, λίγο βαρύτερος στα 20 κιλά ο Fender). Κατά τα άλλα η μόνη διαφορά είναι στην τιμή, καθώς ο Peavey παίζει γύρω στις 500 λίρες Αγγλίας, ενώ ο Blues Deluxe μετά από την αύξηση των τιμών ανεβαίνει πλέον στις 600.


Ο vaganplan μιλάει για τον Fender Blues Jr. 18watt με EL84 Power Tubes

Και εσύ μιλάς για τον Fender Blues Deluxe 40watt με 6L6GC Power Tubes

Τώρα στο θέμα των λυχνιών…

R.C.A. 6L6 (Μεταλλικό κέλυφος) ευτυχώς ΔΕΝ υπάρχουν πια
(Μην αγοράσει κανένας γιατί θα «κάψει» τον ενισχυτή του…)

Υπάρχουν σήμερα μόνο 6L6GC Power Tubes που με διάφορα ονόματα (5881) πωλούνται σε όλον τον κόσμο…

Η Groove Tubes αγοράζει κινέζικες 6L6GC Power Tubes και τις πουλάει με την δική της ονομασία προϊόντος…

Και η Fender Co. αφού έχει κάνει Co-Operation με την Groove Tubes για την παροχή ΟΕΜ λυχνιών στους ενισχυτές της, είναι υποχρεωμένη να γράφει στις ιστοσελίδες και τα Manuals των ενισχυτών της, την οποία «μακακια» η Groove Tubes επιβάλει στην Fender Co. να λέει…

Παρόμοια ιστορία δηλαδή με την Mesa-Engineering & με τις Mesa-Boogie λυχνίες της που έχω αναφέρει στο απώτερο παρελθόν…

Αυτά λοιπόν τα εγκυκλοπαιδικά… για σήμερα…             

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης για σπιτι και προβες
« Απάντηση #35 στις: 20/04/10, 13:47 »
Η δικη μου προταση στο budget αυτο και για το ειδος που θελεις να παιξεις ειναι ενας transistor Peavey Bandit 112 80W (12' ηχειο) (δεν βλεπω να θετεις προϋποθεση να ειναι λαμπατος...):

http://www.dv247.com/guitars/peavey-bandit-112-guitar-amp-combo--29981

Ως transistor amp εχει καλα καθαρα (δεν ξερω αν ειναι τα καλυτερα, αλλα σιγουρα πιο ουδετερα απο πολλα λαμπατα amps, κατι που πιστευω θες αφου θα χρησιμοποιεις την πεταλιερα μπροστα για παραμορφωσεις/εφε), ειναι πιο ελαφρυς απο τους λαμπατους, πιο οικονομικος (δεν εχει λαμπες), δεν χρειαζεται τοση προσοχη στη μεταφορα (αν χρειαστει να το μεταφερεις - δεν εχει λαμπες) και φυσικα πιο φθηνος (232 ευρω + 18 ευρω μεταφορικα). Ακομα εχει 12' μεγαφωνο, μπολικο headroom (80W γαρ) και εχει και ωραιο καναλι high gain (που ξερεις - μπορει να προτιμησεις τα γκαζια του απο την πεταλιερα  ;))
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης για σπιτι και προβες
« Απάντηση #36 στις: 20/04/10, 14:02 »




Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης για σπιτι και προβες
« Απάντηση #37 στις: 20/04/10, 14:33 »
Παράθεση
@στινκυ που αυτο σημαινει οτι γ***ει και δερνει.....η σχεση τιμης και αξιας ομωςHuh ενοω πως ο 100 ειναι πιο φτηνος και πιο δυνατος αυτο δεν σημαινει κατι??

Ποιος μαμαει? Ο 100αρης? Δεν νομιζω. Δεν σημαινει οτι οσο πιο πολλα τα βατ τοσο πιο καλος. τα 100 ειναι παααααααααααρα πολλα.
Αχρειαστα ακομα και για λαιβ. Εκτος αν παιζεις σε κανα σταδιο  :P
Για classic 30 κοιτα και στα μεταχειρισμενα. Χθες πετυχα εναν στα 250. Αν δεν κανω λαθος ειναι αμερικανικοι ενω οι αλλοι 2 αλλα σιγουρα ο valve king κινα.

Τριχες. Τα 50 watt λαμπας μου ειναι στον καθαρο ηχο ανεπαρκη σε αρκετα live αγαπητε...


Kosthrash μαζι σου! Ο bandit ειναι ισως ιδανικος για τετοιες καταστασεις.

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης για σπιτι και προβες
« Απάντηση #38 στις: 20/04/10, 15:30 »


Τριχες. Τα 50 watt λαμπας μου ειναι στον καθαρο ηχο ανεπαρκη σε αρκετα live αγαπητε...


Kosthrash μαζι σου! Ο bandit ειναι ισως ιδανικος για τετοιες καταστασεις.


Ερωτηση !! οταν λες 50 βαττ λαμπας δεν φτανουν για λαηβ εννοεις οτι ολος ο ηχος βγαινει απο τους ενισχυτες σας ?? δεν περναει δηλαδη απο τον ενισχυτη σε απο κονσολα ηχοληπτη και απο εκει σε PA συστημα ??
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης για σπιτι και προβες
« Απάντηση #39 στις: 20/04/10, 15:35 »
Παράθεση
Τριχες. Τα 50 watt λαμπας μου ειναι στον καθαρο ηχο ανεπαρκη σε αρκετα live αγαπητε...
Αν παιζεις στο Καραισκακη μπορει και να ειναι ανεπαρκη...



Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης για σπιτι και προβες
« Απάντηση #40 στις: 20/04/10, 15:41 »
Παράθεση
Τριχες. Τα 50 watt λαμπας μου ειναι στον καθαρο ηχο ανεπαρκη σε αρκετα live αγαπητε...
Αν παιζεις στο Καραισκακη μπορει και να ειναι ανεπαρκη...





Πες στο ΟΑΚΑ για σιγουρα !!!!!   ;)  :D
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης για σπιτι και προβες
« Απάντηση #41 στις: 20/04/10, 15:54 »
@Kostas1994  Απ'οτι ειδα στο προφιλ σου εισαι μονο 16 (?) οποτε θα σου προτεινα να μην επενδυσεις ακομα πανω απο 200-250 ευρω σε ενισχυτη (μπορει να το μετανιωσεις συντομα για την επιλογη σου, καθως τα γουστα σου στον ηχο που θες θα αλλαζουν συχνα...). Θα σου προτεινα εναλλακτικα στον Peavey Bandit (ως μια πιο ευελικτη ηχητικα λυση) αυτο τον modeling amp (Peavey Vypyr 30):

http://www.dv247.com/guitars/peavey-vypyr-30-guitar-amp-combo--53193

Εχει 12 προσoμοιωσεις ενισχυτων (24 μαζι με τα καθαρα καναλια τους), πιο πολυ high gain μοντελων (νομιζω εξομοιωνει και τον Peavey 5105, Peavey XXX κτλ), εχει ενσωματωμενα εφε και πεταλακια (μαλλον δεν θα χρειαστεις μαζι του και την πεταλιερα σου - σε βλεπω κιθαρα καρφι στον ενισχυτη), μεγαλη ευελιξια ηχων, ενσωματωμενο κουρδιστηρι, 12' ηχειο, 30W (ναι θα σε βγαλει και στην προβα με drums) και ειναι στα 170 ευρω + μεταφορικα... θα βρεις κριτικες εδω μεσα Συγκριτικό τεστ modelling ενισχυτών   και πολλα σχετικα βιντεο στο youtube... ;D
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης για σπιτι και προβες
« Απάντηση #42 στις: 20/04/10, 16:26 »
Προσωπικα πιστευω οτι τρανζιστορατος 30 watt δεν εχει την ενταση για να σε βγαλει σε προβα, ποσο μαλλον με εναν heavy handed drummer...
Ειδικα αν τον θες οσο πιο καθαρο γινεται.


Αποσυνδεδεμένος kostas1994

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης για σπιτι και προβες
« Απάντηση #43 στις: 20/04/10, 17:18 »
παιδια ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας. Ειναι πραγματικα αμεση και πολυ αναλυτικη σε καθε θεμα. Σας αξιζουν συγχαριτηρια!!!!!!!
Οσο για ενισχυτη θα δω τι θα κανω οι επιλογες που μου δοσατε ειναι πολλες και σιγουρα καλες........Ευχαριστω θερμα!!!!!!!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης για σπιτι και προβες
« Απάντηση #44 στις: 20/04/10, 20:01 »
Παράθεση
Τριχες. Τα 50 watt λαμπας μου ειναι στον καθαρο ηχο ανεπαρκη σε αρκετα live αγαπητε...
Αν παιζεις στο Καραισκακη μπορει και να ειναι ανεπαρκη...




Σε αρκετα ανοιχτα live και φεστιβαλ μοτοσυγκεντρωσεις κτλ στην περιοχη μου...δε φτανουν για καθαρο ηχο με humbuckers. Με single coils και κομπρεσσορα αν και δε μαρεσει καλυτερευει.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης για σπιτι και προβες
« Απάντηση #45 στις: 20/04/10, 20:26 »
Προσωπικα πιστευω οτι τρανζιστορατος 30 watt δεν εχει την ενταση για να σε βγαλει σε προβα, ποσο μαλλον με εναν heavy handed drummer...
Ειδικα αν τον θες οσο πιο καθαρο γινεται.

Συμφωνω απολυτα και ετσι οπως ειναι φτηνα πλεον τα watt γιατι να στερηθεις solid state ισχυ? Eπιπροσθετα ειναι αρκετα πιο αξιοποιησιμη στο σπιτι...
Το κοστος του bandit ειναι λογικο.

GK αν ο studiotone φορουσε μεγαφωνο υψηλης ευαισθησιας, ειχε προβαδισμα σιγουρα σε σχεση με 50ρηδες με αναισθητα μεγαφωνα. Δε θυμαμαι αν ειναι ταξη A ο studiotone αλλα σε ΑΒ φτανεις ευκολα και πιο ψηλα σε watt. Σαν

Επισης οι solid state ενισχυτες κατα κανονα και λογω κατηγοριας τιμης συνοδευονται απο φτηνοτερα οχι τοσο ελιτ μεγαφωνα. Εν παση περιπτωση για να μη παρεξηγηθω και για να απαντησω στην ερωτηση του παιδιου, πλεον παιζω με 30ρη λαμπατο ο οποιος με καλυπτει μεν στα περισσοτερα live δε μου δινει ομως την ευκαιρια να παιξω ακριβως οπως θελω. Τα περισσοτερα live με μικροφωνο εγγυωνται οτι, εξω μπορεις να εχεις αρκετα καλο αποτελεσμα (αν ο ηχοληπτης εχει ορεξη...ετυχε να παιξω live που απο τα μονιτορ εβγαινα παρα πολυ καλα, ο ενισχυτης ακουγοταν χαλια!!!) και με λιγα watt. Ομως αν περιμενεις να σε ακουει και ο ντραμμερ καθαρα και δυνατα...με καθαρο ηχο...δεν ξερω δε το εχω καταφερει απολυτα.

Με τον ιδιο ενισχυτη και λογω μεγαφωνου που με το 1 watt ανεβαζει 100 db (v30) σε αρκετες καφετεριες παιζουμε και χωρις μικροφωνο! Ομως ειναι αρκετα τσιτωμενος, και μαλιστα στο καθαρο μπορω με κοπανημα να περασω σε grungo κατασταση...νιρβανα κτλ...Αρκετες φορες ξεκιναω το κομματι και εχω ξεχασει να αλλαξω καναλι και παιζω χτυπωντας δυνατα στο πλεον οχι και τοσο καθαρο! Αυτο ειναι και το παραπονο μου δε μου δινει αυτο το κρυσταλλο καθαρο που δε βρωμιζει και με αφηνει να παιξω οπως θελω. Καποιες φορες το παρακαμπω στελοντας το direct out που εχει στην κονσολα και μια και δεν περιλαμβανει τις τελικες παει αβρωμιστο το καθαρο εξω αλλα εγω το ακουω βρωμικο. Σπιτι ουδεν προβλημα. Παρεμπιπτοντως και με αφορμη το σχολιο του GK για το volume, προσοχη στα taper των ποτενσιομετρων στα master volume. Σε αρκετους ενισχυτες ανοιγουν προοδευτικα οποτε θελει να ανεβασεις πολυ για να πετυχεις αντιστοιχο αποτελεσμα με αλλους που ανοιγουν απο ψιθυρο σε ολεθρο σε 0,1 mm κινηση του ποτενσιομετρου. Αυτο ειναι γνωστη κοτσανα της fender που θελει οι ενισχυτες της να φαινονται τερατα και ποσο ευκολα ποσο δυνατα παιζουν και της CTS νομιζω που πηγαινοντας την παραγωγη της απο αμερικη σε ασια εφτιαξε τετοια ρυθμιστικα...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
27 Απαντήσεις
12668 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/07, 14:57
από hammer
21 Απαντήσεις
8956 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/08, 12:31
από GiorgosVolos
79 Απαντήσεις
31033 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/10, 22:39
από Jezus
35 Απαντήσεις
10782 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/10, 13:43
από Rosstrobon
34 Απαντήσεις
12240 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/10, 23:25
από sakis1000
20 Απαντήσεις
7856 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/10, 07:54
από Kosthrash
152 Απαντήσεις
36917 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/11, 13:10
από vagtanplan
26 Απαντήσεις
12016 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/11, 10:38
από fedstog
12 Απαντήσεις
4014 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/12, 22:26
από black sabbath
66 Απαντήσεις
17241 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/07/14, 00:11
από kkmspm (φλουτσ)