Αποστολέας Θέμα: Mizeres Meres- To show  (Αναγνώστηκε 4066 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

jagmaster

  • Επισκέπτης
Mizeres Meres- To show
« στις: 28/03/05, 15:11 »
Epitelous, to thauma egine. Xari stis ateleiwtes prospatheies tou filou mou kai mentora mou vangeli kai stin eugeni kalwsini tou Karxaria (pou tin vrike twra enas theos kserei), h klain main productions (diladi egw) einai stin euxaristi thesi na parousiasei dio kommatia. Mpaso kai fwnitika ta ekana egw, mazi me tis (kai kala) sintheseis, enw kai oi stixoi einai dikoi mou. O vangelis anelave to maniki tis ixografisis kathws kai ta kitharistika meri kai ekane pragmatika poly douleia. Den tha pw polla min to parei apanw tou kai mou zitaei pososta  ;D 8)An thelei kapoios na kanei mamounia me tous stixous mou, min mpainete ston kopo, einai hdh "swsmenoi". Loipon, riksete farmaki me to galoni, grinia me to kilo, h kana koplimento gia to kalo tis meras. Idou loipon:

 http://kitharagr.com/diafora/kostas/Rebetopunk%20-%20Mizeres%20Meres.mp3
 http://kitharagr.com/diafora/kostas/Rebetopunk%20-%20Show.mp3

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Mizeres Meres- To show
« Απάντηση #1 στις: 28/03/05, 15:58 »
1. Οι ανθρωποι συμπιεζουν στα 128 για τους φτωχουληδες που εχουν PSTN συνδεσεις...Ακους εκει..192.. ::)
2. Ακουσα μονο το πρωτο, γιατι πηρε ωρα να κατεβει και σιγα μην κατεβασω και το 2ο...
3. 5sec κενο στην αρχη;;Γιατι?Μηπως ξεχασατε να βαλετε το "Το δειγμα που ακολουθει απευθυνεται σε ατομα ανω των 100 χρονων με προβληματα ακοης"; :P
4. Αν νομιζετε οτι ηρθατε εδω για να εισπραξετε ελεημων κριτικη, την πατησατε..Χε χε..Εμπρος ολοι οι Μουρατιδαιοι..
Και τωρα σοβαρα..ή μαλλον πιο σοβαρα απο πριν..
Να ξεκινησουμε απο την υπομονη των παιδιων που δεχτηκαν να σε ακουσουν..μπραβο παιδια..Αγαλμα Αγαλμα και λογο απο τον Χριστοδουλο ;)

Το πρωτο κομματι ειναι ωραιο. Ισως να ηθελε περισσοτερο ενορχηστρωση..( Βασικα λειπουν πληκτρα πλατες και ντραμς ), οποτε στην αρχη η φωνη ειναι λιγο στον αερα, ομως οταν μπαινει η ηλεκτρικη κιθαρα στρωνουν τα πραγματα..
Γενικα θα προτεινα περισσοτερο reverb στο κομματι..Ιδιαιτερα στη κιθαρα που σολαρει..Ειναι ολα στεγνα και θυμιζει δωματιο 5x5 που παιζουν 3 ατομα και οι αντηχησεις ειναι κοντινες...
Η φωνη θελει δουλιτσα, αλλα εχει παθος..Κατι που λειπει γενικα απο τραγουδιστες...Θυμιζει παντως ελληνικη ροκ φωνη...
Αυτα...
ισχυει ακομα η προσφορα για τα 100Ε..μολις τα παραλαβω, μπορω να κανω το edit που λεγαμε

EDIT
1. Δυστυχως ελαβα απειλητικα τηλεφωνηματα για τη ζωη μου, οποτε αναγκαστικα ακουσα και το 2ο τραγουδι...
2. Ο κυριος που τηλεφωνησε με απειλησ..ε..με παροτρυνε να πω καλα λογια για το 2ο τραγουδι...
3. Αναγκαστηκα να ξεκρεμασω και τη φωτογραφια του Μουρατιδη...

Και αυτο το κομματι εχει καποια προβληματα στην ενορχηστρωση..Δηλαδη, ενω με τετοιους στιχους, θα περιμενα κατι πιο δυνατο, παλι λειπουν καποια πραγματα..Οπως drums, πληκτρα...Η φωνη δινει το χαρακτηρα που πρεπει και ειναι καλυτερη απο το πρωτο τραγουδι...Γενικα πρεπει να ειναι πιο "αγριο" αν καταλαβα καλα, αλλα δεν δινει αυτη τη αισθηση οργανικα ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 28/03/05, 16:17 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Anipomonos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
  • Eimai FLAUTISTAS & PIANISTAS
    • Προφίλ
Απ: Mizeres Meres- To show
« Απάντηση #2 στις: 28/03/05, 16:30 »
GEIA

Egw tha eithela na dwseis tous stixous kai tis sigxwrdies tou prwtou kommatiou gia na mporesw an ginete na to perdikolarw kai na to ferw pisteuw egw se ena akousma pio kathimerino kai pia "WRAIO""

auto ton kairo den exw kati na kanw kai tha mou eitan euxaristw an mporouses na mou stileis SYGHORDIES kai LOGIA kathws kai refrens na simiwseis giati den einai ksekathara mesa sto kommati.. kai na prospathisw na to enorxistrwsw.. min anisixeis ta dikaiwmata apo tis diskografikes eteries tha einai dika sou ola... xaxaxax

perimenw na dimosieuseis tous stixous kai tis sigxwrdies gia na arxisw douleia.. AN THELEIS BEBEA
isws na einai i agapi mia teleia leuki..se ena tetradio me filla apo skotadi... isws na exeis xaragmeno san kai emena kai esi panw sto metopo tis trelas tos simadi....nanananaaaa

Αποσυνδεδεμένος giteana

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Αχ, στην αρχή των τραγουδιών το αχ είναι γραμμένο
    • Προφίλ
Απ: Mizeres Meres- To show
« Απάντηση #3 στις: 28/03/05, 19:32 »
Φίλε ανυπόμονε,
χωρίς να θέλω να κάνω το συνήγορο του διαβόλου, στο μύνημά σου αναφέρεις
Egw tha eithela na dwseis tous stixous kai tis sigxwrdies tou prwtou kommatiou gia na mporesw an ginete na to perdikolarw kai na to ferw pisteuw egw se ena akousma pio kathimerino kai pia "WRAIO""
και μάλιστα τονίζεις το πιο ΩΡΑΙΟ με κεφαλαία γράμαμτα μήπως και δεν το καταλάβουμε....
Είναι δυνατόν να λες σε κάποιο δημιουργό (είτε συνθέτη, είτε στιχουργό, είτε ζωγράφο, είτε οποιονδήποτε καλλιτέχνη), δως μου το δημιούργημά σου να στο κάνω ΠΙΟ ΩΡΑΙΟ;
ΈΛΕΟΣ!!!!!
Ακόμα κι αν πίστευες πως θα μπορούσες να το κάνεις ΠΙΟ ΩΡΑΙΟ, δεν το λες έτσι φίλε μου, το πολύ πολύ να κάνεις τις υποδείξεις σου και τις προτάσεις  σου πάνω στη δουλειά του άλλου, στην ερμηνεία, στην ενορχήστρωση, στην εκτέλεση....Τις ιδέες και τις προτάσεις σου όμως, όχι φέρτο εδώ να στο κάνω εγώ....Δε νομίζω πως ο jagmaster ποστάρησε τη δουλειά του για ν' ακούσει κάτι τέτοιο, αλλά για ν' ακούσει γνώμες και κριτική....
Λίγη σοβαρότητα δε βλάπτει λοιπόν, ειδικά όταν κρίνεται η προσπάθεια κάποιου!!!
Giteana
Κι αν μας αντέξει το σκοινί, θα φανεί στο χειροκρότημα...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Mizeres Meres- To show
« Απάντηση #4 στις: 29/03/05, 11:26 »
Το "Μιζερες μερες" μου φανηκε μονοτονο σαν συνθεση.
Η φωνη ειναι πολυ ερασιτεχνικη, ακατεργαστη, ασταθης, αχρωμη, και με εντονη θεσαλλλονικιωτικη προφορα σε μερικα σημεια.
Το μπασο υπερβολικα απλοϊκο (καλα ρε, δε σκεφτηκες να παιξεις κατι αλλο εκτος απο μονοτονα δεκαταεκτα; ).
Η ρυθμικη κιθαρα μου φαινεται πολυ πισω και η σολο πολυ μπροστα.

Το "show" ειναι πιο πρωτοτυπο, μου ακουγεται πιο ωραια σαν ιδεα.
Η φωνη εδω, πλεον των παραπανω, ειναι πολυ χλιαρη, σαν να ψιθυριζεις, ενω θα ηθελα να ακουσω λιγη ενταση.

Και στα δυο, η ελλειψη των ντραμς ειναι αισθητη.

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Mizeres Meres- To show
« Απάντηση #5 στις: 29/03/05, 11:41 »
Για να είμαι ειλικρινής περίμενα να ακούσω κάτι χειρότερο.  ;D
Σαν ιδέες μου φαίνονται αρκετά καλές, ιδιαίτερο το Show το οποίο θυμίζει αρκετά Τρύπες. Τα λέω "ιδέες" διότι δεν μου φάνεικαν ολοκληρομένα τραγούδια, θέλουν αρκετή δουλειά ακόμα για να γίνουν τραγούδια. Αν δουλεύτουν σωστά νομίζω θα έχεις και καλύτερο αποτέλεσμα.

Τα φωνητικά θέλουν κάποια διόρθωση αν και δεν ακούγονται πολύ άσχημα, αλλά όχι και ικανοποιητικά. Το μπάσο θα μπορούσε να παίξει κάποιο θεματάκι και η έλειψη τυμπάνων είναι πράγματι αισθητή.

Πιστευω ότι και το Show είναι λίγο μονότονο, απλά είναι μικρό και δεν προλαβαίνεις να το ακούσεις, παρ' όλα αυτά ακούγετε ευχάριστα, χρειάζετε να δουλέψεις ακόμα ένα θέμα, τουλάχιστον, για το τραγούδι αυτό, κάποιο σόλο, outro και intro.

Καυστικοί οι στίχοι σου..! ;)

Keep on!!!
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Mizeres Meres- To show
« Απάντηση #6 στις: 29/03/05, 12:42 »
Ακουσα μονο τις μιζερες μερες, ελλειψει χρονου...

Σαν συνθεση μου αρεσε πολυ....Απο παρατηρησεις εχω τα εξης:

  • Η φωνη σου θελει βελτιωση
  • Το μπασσο πλουραλισμο
  • Το αρχικο αρπισμα επαναλαμβανεται πολυ και ψιλοκουραζει....

Γενικα πολυ καλη προσπαθεια...Με λιγη δουλεια ακομα θα εισαι αψογος (σταματα να ακους τους καφρους τους Rammstein και στρωσου... ;D :P)
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: Mizeres Meres- To show
« Απάντηση #7 στις: 29/03/05, 20:21 »
Χμμμ ... Δε θα μπω σε λεπτομέρειες. Απλώς θέλουν δουλειά τα κομμάτια. Η φωνή από τονικότητα είναι σχετικά εντάξει. Από ερμηνεία θέλει δουλίτσα.

Αποσυνδεδεμένος alex68

  • Ο μπαγλαμάς
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Άντρας
  • e, loipon nai
    • Προφίλ
Απ: Mizeres Meres- To show
« Απάντηση #8 στις: 29/03/05, 21:01 »
ουτε και γω θα μπω σε λεπτομερειες γιατι πρεπει να τση μαθω πρωτιστα κι υστερις να τση μπω

κατα τα αλλλλλλλλλλλα μαρεσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσες πολυ ωρε ρεμπελλλλλλλλλε πανκι ευγε
...ωραίο πράγμα να γρατζουνάς ...

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Mizeres Meres- To show
« Απάντηση #9 στις: 30/03/05, 19:48 »
Μου αρεσε η χροια της φωνης σου... Με λιγη εξασκηση μπορεις να διορθωσεις τα λαθη στα φωνητικα... Οσο για τη μουσικη, το μονο που εχω να πω ειναι οτι μου φανηκε καπως προχειρη, η ενορχηστρωση θα μπορουσε να ειναι καλυτερη

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Mizeres Meres- To show
« Απάντηση #10 στις: 31/03/05, 15:23 »
pane, ekanes eidh ta embasmata sta paideia..?? :)

pera apo thn plaka...gia polla pragmata ftaiw egw, uphrxe elleipsh xronou gia thn paragwgh (eixa hxografhseis me thn maria ekeinhn thn hmera, kai trabhxane ligo)...apo ekei kai pera...pisteuw pws gia ARXH einai mia xara...pragmatika mia xara.
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
4306 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/09, 15:13
από rockdaisy
6 Απαντήσεις
5503 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/09, 18:57
από groovymood
22 Απαντήσεις
7191 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/13, 15:59
από ivikos
6 Απαντήσεις
10054 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/11, 00:58
από metalmike
0 Απαντήσεις
1799 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/09, 00:26
από Crossroad
6 Απαντήσεις
2872 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/10, 09:25
από ivikos
2 Απαντήσεις
38966 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/13, 23:57
από alexhs232
0 Απαντήσεις
1793 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/15, 08:15
από ivikos
The G-Poly show

Ξεκίνησε από saved Διασκέδαση

4 Απαντήσεις
5732 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/17, 01:22
από vegos
5 Απαντήσεις
6471 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/17, 13:39
από saved