Αποστολέας Θέμα: Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ "ΠΟΙΟΤΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ"...  (Αναγνώστηκε 20875 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thepianist

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My children you are my army....
    • Προφίλ
Τον ξερει κανεις? γιατι εγω τωρα τελευταια βρισκομαι σε μια διαδικασια επεξεργασιας και προσανατολισμου και δν βγαζω ακρη....δν μπορω να καταλαβω αυτη την εννοια σαν κατι συγκεκριμενο οταν αναφερομαστε στη μουσικη...εσεις?
have a little faith brother...there's a plan to make all of this right. Hail to my own Requiem.....see ya!

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ "ΠΟΙΟΤΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ"...
« Απάντηση #1 στις: 22/05/07, 21:48 »
Ποιοτικη μουσικη ειναι αυτη που σου βγαζει με τον εντονοτερο τροπο τα συναισθηματα σου. Δηλαδη για τον καθενα ειναι διαφορετικη μουσικη.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Aλχημιστής

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια μερα ολα αυτα θα μοιαζουν με χρωματιστες ευχες
    • Προφίλ
    • το myspace μας....
Απ: Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ "ΠΟΙΟΤΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ"...
« Απάντηση #2 στις: 22/05/07, 21:54 »
Αξιοπρεπης μουσικη με αξιοπρεπη κ ομορφο στιχο.Για μενα δεν υπαρχει εντεχνη κ ατεχνη μουσικη.Υπαρχει καλο κ κακο τραγουδι!
Κ συ που καποτε να κοιμηθεις φοβοσουνα...
Τωρα φοβασαι να ξυπνησεις...

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ "ΠΟΙΟΤΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ"...
« Απάντηση #3 στις: 22/05/07, 22:14 »
 Υπάρχουν τραγούδια που σε διασκεδάζουν, υπάρχουν και τραγούδια που σε ψυχαγωγούν...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ "ΠΟΙΟΤΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ"...
« Απάντηση #4 στις: 22/05/07, 22:18 »
Ποιοτικη μουσικη ειναι αυτη που σου βγαζει με τον εντονοτερο τροπο τα συναισθηματα σου. Δηλαδη για τον καθενα ειναι διαφορετικη μουσικη.
Ακριβώς για αυτό το λόγο δεν το θεωρώ ορισμό.
Αξιοπρεπης μουσικη με αξιοπρεπη κ ομορφο στιχο.Για μενα δεν υπαρχει εντεχνη κ ατεχνη μουσικη.Υπαρχει καλο κ κακο τραγουδι!
Το οποίο επίσης είναι κάπως υποκειμενικό...

Υπάρχουν τραγούδια που σε διασκεδάζουν, υπάρχουν και τραγούδια που σε ψυχαγωγούν...
+100... Και κατα τη γνώμη μου πλησιάζεις επικίνδυνα!!!

Αυτό που θα χαρακτήριζα ως ποιοτική μουσική, είναι η μουσική η οποία δημιουργήθηκε ώς ανάγκη για έκφραση , και όχι ώς ανάγκη για λεφτά, ή οτιδήποτε άλλο...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Αλκιβιάδης

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 255
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ "ΠΟΙΟΤΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ"...
« Απάντηση #5 στις: 22/05/07, 22:33 »
Δύσκολο να δοθεί αντικειμενικός ορισμός για την ποιοτική μουσική γιατί οι προτιμήσεις του καθενός διαφέρουν και είναι σεβαστές. Θα έλεγα ότι ποιοτική μουσική είναι αυτή που αγγίζει τον καθένα μας.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ "ΠΟΙΟΤΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ"...
« Απάντηση #6 στις: 22/05/07, 22:44 »
Μα γιατί μπερδεύουμε την έννοια "ποιοτική" και "αρεστή" μουσική? Είναι 2 τελέιως διαφορετικά πράγματα...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

paran0id

  • Επισκέπτης
Απ: Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ "ΠΟΙΟΤΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ"...
« Απάντηση #7 στις: 22/05/07, 22:49 »
ο απολυτος ορισμος της ποιοτικης μουσικης:














ME ΤΗΝ ΑΘΑΝΑΤΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΟΥΡΓΕΛΙΚΗ ΦΩΝΗ ΒΕΡΑ ΛΑΜΠΡΟΥ!!!

 ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ "ΠΟΙΟΤΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ"...
« Απάντηση #8 στις: 22/05/07, 22:54 »
Μα γιατί μπερδεύουμε την έννοια "ποιοτική" και "αρεστή" μουσική? Είναι 2 τελέιως διαφορετικά πράγματα...
Γιατι γενικα και η ποιοτητα σε πολλα σημεια ειναι θεμα γουστου. Δηλαδη δνε μπορεις να πεις οτι ξερεις η ταδε μουσικη δεν ειναι ποιοτικη, ενω αυτος που την εγραψε εχει βγαλει τα σωψυχα του μεσα. Δηλαδη ποιοτητα τι ειναι? Προωπικα πιοστευω οτι καθε μουσικη που δεν εχει σκοπο να βγαλει φραγκα αλλα εχει σκοπο να βγαλει συναισθημα ειναι ποιοτικη.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ "ΠΟΙΟΤΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ"...
« Απάντηση #9 στις: 22/05/07, 22:57 »
Ποιοτική από το ποιότητα. Υπάρχει κάτι που ποιείται και δεν έχει ποιότητα?

Καλύτερα να ζητήσεις μόνο τον ορισμό της μουσικής. ;)
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ "ΠΟΙΟΤΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ"...
« Απάντηση #10 στις: 22/05/07, 23:10 »
Προωπικα πιοστευω οτι καθε μουσικη που δεν εχει σκοπο να βγαλει φραγκα αλλα εχει σκοπο να βγαλει συναισθημα ειναι ποιοτικη.

Αυτό που θα χαρακτήριζα ως ποιοτική μουσική, είναι η μουσική η οποία δημιουργήθηκε ώς ανάγκη για έκφραση , και όχι ώς ανάγκη για λεφτά, ή οτιδήποτε άλλο...

 ;) ;) ;)
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος TAXIS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 174
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΓΙΝΑ ΜΑΜΑ!!!!
    • Προφίλ
Απ: Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ "ΠΟΙΟΤΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ"...
« Απάντηση #11 στις: 22/05/07, 23:12 »
Ποιοτικη μουσικη παραγει ο καλλιτεχνης που σεβεται τον εαυτο του και το κοινο στο οποιο απευθυνεται.  8)

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ "ΠΟΙΟΤΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ"...
« Απάντηση #12 στις: 22/05/07, 23:13 »
Προωπικα πιοστευω οτι καθε μουσικη που δεν εχει σκοπο να βγαλει φραγκα αλλα εχει σκοπο να βγαλει συναισθημα ειναι ποιοτικη.

Αυτό που θα χαρακτήριζα ως ποιοτική μουσική, είναι η μουσική η οποία δημιουργήθηκε ώς ανάγκη για έκφραση , και όχι ώς ανάγκη για λεφτά, ή οτιδήποτε άλλο...

 ;) ;) ;)

Ναι αυτο ηθελ αν απω απο την αρχη ειναι η αληθεια και απλα ξεχασα να επισημανω οτι ενια αυτο ακριβως που ειπες ;)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ "ΠΟΙΟΤΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ"...
« Απάντηση #13 στις: 22/05/07, 23:17 »
ME ΤΗΝ ΑΘΑΝΑΤΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΟΥΡΓΕΛΙΚΗ ΦΩΝΗ ΒΕΡΑ ΛΑΜΠΡΟΥ!!!
http://youtube.com/watch?v=Y0APkJ0O5yQ
 ;D ;D ;D ;D ;D

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Τhank you Stillborn, δεν μπορείς να φανταστείς πόσο χρειαζόμουν ένα τέτοιο γέλιο μετά τη σημερινή μέρα, όπου τα είδα όλα στη δουλειά.


Κατα τα άλλα, δεν θα βγάλουμε συμπέρασμα για τον ορισμό της ποιοτικής μουσικής. Για να οριστεί κάτι και να γίνει αποδεκτό απο όλους,θα πρέπει να γίνει με βάση αντικειμενικά κριτήρια, το οποίο είναι αδύνατον μιας και μιλάμε για κάτι που έχει να κάνει με το γούστο, το οποίο είναι υποκειμενικό. Ο καθένας μας θα έχει τις δικές του απόψεις. Για μένα πχ σημασία έχει το πόσο θα αντέξει το άκουσμα στο χρόνο. Υπάρχουν άλμπουμ που με ενθουσίασαν στην αρχή,αλλά μετά απο λίγο έχασα κάθε ενδιαφέρον. Απο την άλλη, ακούω κάποιους δίσκους εδώ και σχεδόν 15 χρόνια και ακόμα τους απολαμβάνω. Αυτούς θα χαρακτήριζα "ποιοτικούς".

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ "ΠΟΙΟΤΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ"...
« Απάντηση #14 στις: 23/05/07, 13:31 »
H γνώμη περί της ποιότητας κάποιου είδους δεν εξαρτάται από το γούστο ή την αρέσκεια, αλλά από την γνώση γι αυτό το είδος.

Ένα απλό παράδειγμα: Περί της ποιότητας ενός υφάσματος μπορεί να αποφανθεί μόνο ο ειδικός ή έστω ο ερασιτέχνης για την υφασματοποιεία.
Η αποδοχή κάποιου είδους δεν εξαρτάται μόνο από το είδος της  ποιότητάς του, αλλά και από τις συνθήκες και τις ανάγκες στην συγκεκριμένη χρονική στιγμή.

Άσχετα απ' αυτό όσο περισσότερο γνωρίζουμε τόσο αλλάζουμε γνώμη, κι αυτό είναι απολύτως υγιές και η παραδοχή του δείχνει μεγαλείο.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

paran0id

  • Επισκέπτης
Απ: Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ "ΠΟΙΟΤΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ"...
« Απάντηση #15 στις: 23/05/07, 15:27 »
ποιοτικη για μενα μουσικη δεν ειναι ενα συγκεκριμενο ειδος. ειναι οτι μουσικη εχει γινει με μερακι προσοχη και απο καρδιας.
και ναι υπαρχουν και σκυλαδικα που για το ειδος τους ειναι ποιοτικα και διαχρονικα(αλλο που δε μας αρεσουν)

Αποσυνδεδεμένος ship_me_out!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 465
  • Φύλο: Άντρας
  • ayeah ;-)
    • Προφίλ
    • www.in.gr
Απ: Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ "ΠΟΙΟΤΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ"...
« Απάντηση #16 στις: 23/05/07, 21:04 »
Οτιδηποτε ασχετο με το ζετεμ!!!!! ;D ;D ;D
Μα εγω με εναν αγριο περηφανο χορό! σαν αετος πανω απ' τις λυπες θα πεταξω!
σιγα μην κλαψω! σιγα μην φοβηθω!
ΜΕΓΑΛΕ ΓΙΑΝΝΗ!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ "ΠΟΙΟΤΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ"...
« Απάντηση #17 στις: 23/05/07, 22:08 »
Οτιδηποτε ασχετο με το ζετεμ!!!!! ;D ;D ;D

Μόνο που στο ζετεμ, 2 απο τα τραγούδια είναι διασκευές:

Ένα είναι το Layla απο Clapton(Tον άσχετο, όχι αυτόν στους Get Wind!!!) :o :o
Και το άλλο το Sex Machine απο James Brown...

Αρα λές οτι αυτά δεν είναι ποιοτικά??   :P :P :P :P :P :P
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Απ: Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ "ΠΟΙΟΤΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ"...
« Απάντηση #18 στις: 25/05/07, 02:29 »
Η ποιοτική μουσική ΔΕΝ ειναι αυτή που γίνεται χωρίς απότερο σκοπό το χρήμα. Τεράστια ονόματα έκαναν απίστευτα πράγματα με κινητήριο δύναμη τους το κέρδος, τη φήμη, το "να πιασουν την καλη". πρώτο και μέγιστο παραδειγμα που μου έρχεται στο νου, ο μέγας James Brown. Ο πατέρας νονος και κουνιάδος της Funk, ήταν όπως και πολλοί πολλοί άλλοι τυχοδιώκτης.

Άρα ουτε καν αυτό δεν είναι ποιοτική μουσική.

Κατα τη γνώμη μου, η ποιότητα έγγυται στη ψυχοσύνθεση του καθενός. Ποιοτικό, αν υπάρχει, είναι αυτό που μπορεί να επιρρεάσει κάποιον. Και είναι σαφώς υποκειμενικός σαν όρος. Αν ένα καψουρομπαλαντοποπ τραγούδι βοηθά μια 15χρονη να ξεπεράσει το συνδρομο κατωτερότητας της, τότε έχει αξία. Αξία που δεν έχει σχέση με την πρόθεση του καλλιτέχνη καν, ούτε τα ποιοτικα/μορφολογικα στοιχεία του τραγουδιου. Αξία που του προσδίδει η σημασία του για τον εκάστοτε ακροατη.
« Τελευταία τροποποίηση: 25/05/07, 02:35 από The JeSTeR »
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Αποσυνδεδεμένος LuNaFrEaK

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
  • Spiral Out...
    • Προφίλ
Απ: Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ "ΠΟΙΟΤΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ"...
« Απάντηση #19 στις: 25/05/07, 02:48 »
Καπου κατι ειπε ο παππους αλλα δν δοθηκε δεουσα σημασια..Μα πως μπορεις να προσδωσεις τον ορο "ποιοτικη" σε μια τεχνη?Δηλαδη μπορεις να πεις κ ποιοτικη ζωγραφικη η ποιοτικη γλυπτικη οπως μπορεις να πεις ποιοτικο κοτοπουλο κ ποιοτικη μαρμελαδα?Οπως επισης οτι:Καλα ε ποιοτικοτατοι οι Λεντ Ζεππελιν οπως λες ποιοτικοτατη η μερσεντες? ??? ???
« Τελευταία τροποποίηση: 25/05/07, 02:50 από LuNaFrEaK »
We were all born screaming....

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ "ΠΟΙΟΤΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ"...
« Απάντηση #20 στις: 25/05/07, 02:54 »
Τα λεφτά ήταν παράδειγμα.Νομίζω τόνισα ποιο είναι το "κριτήριο":
Αυτό που θα χαρακτήριζα ως ποιοτική μουσική, είναι η μουσική η οποία δημιουργήθηκε ώς ανάγκη για έκφραση , και όχι ώς ανάγκη για λεφτά, ή οτιδήποτε άλλο...

Σίγουρα ο παράγοντας "υποκειμενικότητα" παίζει κάποιο ρόλο, αλλα αυτό που προσπαθούμε μέσα απο αυτό το thread είναι να βρούμε τα αντικειμενικά στοιχεία στο χαρακτηρισμό "ποιοτικός...

Όσον αφορά το σχόλιο:
Μόνο που στο ζετεμ, 2 απο τα τραγούδια είναι διασκευές:

Ένα είναι το Layla απο Clapton(Tον άσχετο, όχι αυτόν στους Get Wind!!!) :o :o
Και το άλλο το Sex Machine απο James Brown...

...ήταν πιο πολύ αστείο προς τον parakiller...

Μα πως μπορεις να προσδωσεις τον ορο "ποιοτικη" σε μια τεχνη?Δηλαδη μπορεις να πεις κ ποιοτικη ζωγραφικη η ποιοτικη γλυπτικη οπως μπορεις να πεις ποιοτικο κοτοπουλο κ ποιοτικη μαρμελαδα?Οπως επισης οτι:Καλα ε ποιοτικοτατοι οι Λεντ Ζεππελιν οπως λες ποιοτικοτατη η μερσεντες? ??? ???

Αυτό είναι μεγάλη κουβέντα, και ξεκινά με το τί εννούμε "ποιοτικός" πριν αποδώσουμε τον όρο κάπου.

Έχοντας στο μυαλό μας οτι αυτό που κάναν οι Led Zeppelin, και αυτό που κάνει ο ΛεΠα κάθε σαββατόβραδο, έχουν μια διαφορά, προσπαθούμε μεσω αυτής της κουβέντας να βρούμε τα στοιχεία που χαρακτηρίζουν τις ενδιάμεσες, ή μη περιπτώσεις...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ "ΠΟΙΟΤΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ"...
« Απάντηση #21 στις: 25/05/07, 03:11 »
Δεν υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια στην τέχνη για το τί είναι ποιοτικό.

Για το τί ΔΕΝ είναι ποιοτικό ναι...όχι όμως για το αντίθετο.

Όταν μιλάς για μιά ποιοτική κιθάρα έχεις αντικειμενικά κριτήρια. Ξύλα, Hardware, σχεδιασμός, μαγνήτες κτλ.

Στην μουσική όμως; Εγώ μπορεί να ακούω ένα σόλο Vai και να τρελαίνομαι...και να το ακούσει κάποιος άλλος και να πεί "καλά αυτό το τραγούδι λόγια δεν έχει;"

Πολλοί λένε ότι η Ορχήστρα είναι ποιοτική μουσική, άλλοι την βρίσκουν πάλι βαρετή.

Πάντως ώς αρχή θα έλεγα ενα ποιοτικό τραγούδι είναι ένα στο οποίο διαπιστώνεις υψηλή τεχνική στα όργανα ή στη φωνή και πολυπλοκότητα στην σύνθεση;

Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι το τραγούδι θα αρέσει κι'όλας.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ "ΠΟΙΟΤΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ"...
« Απάντηση #22 στις: 25/05/07, 03:54 »
Δεν υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια στην τέχνη για το τί είναι ποιοτικό.
Ουτε δογματικές απαντήσεις πάνω σε μια συζήτηση..

Στην μουσική όμως; Εγώ μπορεί να ακούω ένα σόλο Vai και να τρελαίνομαι...και να το ακούσει κάποιος άλλος και να πεί "καλά αυτό το τραγούδι λόγια δεν έχει;"

Πολλοί λένε ότι η Ορχήστρα είναι ποιοτική μουσική, άλλοι την βρίσκουν πάλι βαρετή.
Και ξαναρωτώ:
Μα γιατί μπερδεύουμε την έννοια "ποιοτική" και "αρεστή" μουσική? Είναι 2 τελέιως διαφορετικά πράγματα...


Πάντως ώς αρχή θα έλεγα ενα ποιοτικό τραγούδι είναι ένα στο οποίο διαπιστώνεις υψηλή τεχνική στα όργανα ή στη φωνή και πολυπλοκότητα στην σύνθεση;
Δλδ υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια? Αποφάσισε! ;)
Σοβαρά τώρα, δεν ξέρω να μπορούμε να εκλάβουμε αυτά ως κριτήρια, τα οποία να δίνουν τον ορισμό της ποιοτικής μουσικής...

Θα συμφωνήσω με το buckethead_RULES!! και θα θέσω τη διαχρονικότητα ώς ένα κριτήριο, και χαρακτηρισμό...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος LuNaFrEaK

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
  • Spiral Out...
    • Προφίλ
Απ: Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ "ΠΟΙΟΤΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ"...
« Απάντηση #23 στις: 25/05/07, 03:55 »

Πάντως ώς αρχή θα έλεγα ενα ποιοτικό τραγούδι είναι ένα στο οποίο διαπιστώνεις υψηλή τεχνική στα όργανα ή στη φωνή και πολυπλοκότητα στην σύνθεση;


Σορρυ αλλα δε συμφωνω οσον αφορα την τεχνικη κλπ κλπ..Το γουστο παιζει πολυ ρολο στο τι θεωρει ο καθενας "ποιοτικο"...επισης συνεχιζω να πιστευω οτι δν μπορεις να δωσεις τον ορο "ποιοτικο" στην οποιαδηποτε τεχνη...
We were all born screaming....

Αποσυνδεδεμένος LuNaFrEaK

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
  • Spiral Out...
    • Προφίλ
Απ: Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ "ΠΟΙΟΤΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ"...
« Απάντηση #24 στις: 25/05/07, 13:09 »
Δηλαδη αν καποιου τα μονα στανταρντς ενα βραδυ ειναι να περασει καλα κ να χορεψει κ ακουσει κατελη κλπ κλπ κ τα γουσταρει ολα θεωρουνται "ποιοτικα"?Επιμενω στην αρχικη αποψη μου..Επισης το κειμενο απο πανω γραφει για αυτοκινητα κ δρομους κ πελατες κ τετοια...τι σχεση εχουν αυτα με την τεχνη?
We were all born screaming....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
30 Απαντήσεις
17374 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/06, 04:49
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
17 Απαντήσεις
11853 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
1 Απαντήσεις
4232 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/05, 13:10
από Ο Νέος Κιθαρωδός
2 Απαντήσεις
7011 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/06, 12:38
από ship_me_out!!!
12 Απαντήσεις
12954 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
42 Απαντήσεις
15631 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/06, 20:41
από aris 13888, ο saprikios anathematistis
16 Απαντήσεις
16894 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/06, 23:19
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
15 Απαντήσεις
10597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
11 Απαντήσεις
6238 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/07, 20:48
από penoktonos
0 Απαντήσεις
3621 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/12, 09:55
από kikonec