Αποστολέας Θέμα: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;  (Αναγνώστηκε 23578 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μ.Π

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένας χρόνος μετά είναι λίγο πιο λίγο απ'το λίγο...
    • Προφίλ
Θα θέσω ένα δύσκολο θέμα ηθικής φύσεως.
Στις πρόσφατες φωτιές στην Ηλεία, το σπίτι ενός φίλου μου παραλίγο να καεί. Σε αυτό το σπιτι εγω είχα μείνει, και αυτό το λέω για να τονίσω οτι δεν είμαι συναισθηματικά και ηθικα αποστασιοποιημένος από το θεμα. Είχα κι εγω αναμνήσεις από εκεί και στενοχωρήθηκα πολύ.
Αυτό που μου έκανε εντύπωση εξ'αρχης και θέλω να σχολιάσετε ήταν η πρώτη ατάκα που είπε οταν με είδε.
"Καλύτερα να καιγόταν το σπιτι μου παρά τα αρχαία".

Φαινομενικά, είναι σωστο. Η αξία του πολιτισμου(κτλ, κτλ) είναι διαχρονική και ανεκτίμητη και μια παρακαταθήκη που αφήνουμε στην επόμενη γενιά, όπως μας άφησαν και εμας οι ένδοξοι πρόγονοί μας...(τα κάναμε στην εκθεση στο λύκειο...)
Αλλά εδω μιλάμε για ένα σπίτι που είναι και αυτό παρακαταθήκη. Ένα σπίτι, όπως και οτιδήποτε άλλο που ένας πατέρας έχει δώσει χρόνο και πολύ χρήμα να φτιάξει, μπορέι να πει κανεις τοσο ευκολα να καεί, κι ας είναι για μια ανώτερη αξία όπως ο πολιτισμός; Εννοώ, μήπως πρέπει να σταματήσουμε να θεοποιούμε και να εξιδανικεύουμε κάποια πράγματα, κάποιες αξίες; Μήπως πρέπει να πατήσουμε δυνατά στο έδαφος, να κατεβούμε από το αερόστατο που μας δείχνει τον Παρθενώνα πανέμορφο από ψηλά, μα δεν φαίνονται καθόλου τα προβλήματα ακριβώς στην πλαγιά του βουνου;

Δεν είναι οτι δεν συμμερίζομαι την αγάπη και λατρεία κάποιων για τον αρχαίο πολιτισμό, αλλά υπάρχουν και όρια νομίζω. Χρειαζόμαστε περισσότερο απτές λύσεις και πρακτικες για το σήμερα. Πείτε απόψεις.
Θέλει, αστέρι μου, ατέλειωτα νυχτέρια
Να γίνει η κάμπια χρυσαλίδα και μετάξι

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #1 στις: 28/09/07, 12:24 »
Το σπίτι μου. Το "άλλο" σπίτι (τα αρχαία) μάλλον τα χρειάζεται λιγότερο ο προηγούμενος ιδιοκτήτης τους απότι εγώ.
Νομίζω ότι έχει παραγίνει το κακό ορισμένες φορές με την υπερευαισθησία των αρχαιολόγων. Θυμάμαι μια ιστορία με το νέο Δημαρχείο που χτίσεται στη Θεσσαλονίκη. Κατά τη διάρκεια των εκσκαφών βρέθηκαν (φυσικά) αρχαία αφού η Θεσσαλονίκη είναι παντού γεμάτη. Σύμφωνα με τους κανόνες καλέσαν αμέσως τους αρχαιολόγους και μόλις ήρθαν είπαν "σταματήστε ότι κάνετε θέλουμε περίπου τρία (ναι τρία!!!!) χρόνια για να τελειώσουμε. Και το ίδιο βράδι έπεσε σύρμα από ανώτερα κλιμάκια: "Σε τρεις ΜΕΡΕΣ να έχετε τελειώσει".
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #2 στις: 28/09/07, 13:05 »
Εμένα πάντως κι αυτό που λες εσύ King Lui μου φαίνεται τραβηγμένο απ'τα μαλλιά: τι πάει να πει "σε τρεις μερες να έχετε τελειώσει";
Ακριβώς, σε μια πόλη όπως η Θεσσαλονίκη (ή μάλλον σε μια χώρα όπως η Ελλάδα) που όπως σωστά είπες όπου και να βαρέσεις τον κασμά κάτι θα βρεις από κάτω δεν πρέπει να περιμένεις ν'αρχίσεις το έργο, αλλά υπάρχει η κατάλληλη πρόβλεψη: είναι δυνατόν να βρέθηκαν προ εκπλήξεως όταν σε κείνη την περιοχή υπήρξαν ευρήματα; Σε αυτή την περίπτωση πρόκειται περί καθαρής βλακείας. Σε αντίθετη περίτωση όμως, πρόκειται ή περί αδιαφορίας για τον πολιτισμό χάριν κέρδους ή για απόλυτη ανοργανωσιά.
 Όσο για το "άλλο σπίτι" (τα αρχαία) που λες, εγώ τα χρειάζομαι περισσότερο από οτιδήποτε άλλο, για να μου θυμίζουν ότι κάποτε ο κόσμος σ'αυτό τον τόπο δε ζούσε, όπως εμείς σήμερα, μέσα στη φτήνια, την κακογουστιά και την τσιμεντίλα, σεβόταν κάποιες αξίες και είχε κάποια ιδανικά.
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος Ariel_1

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Είμαι αυτό που κυνηγάω...
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #3 στις: 28/09/07, 13:07 »
Βασικά είναι δύσκολο να απαντήσεις ή το ένα ή το άλλο. Όπως πραναφέρθηκε τα αρχαία αποτελούν την πολιτιστική κληρονομιά μας, το σπίτι μας είναι ο χώρος όπου ζούμε, όπου προφυλασσόμαστε, είναι τόπος επιβίωσης και διαβίωσης. Ανήκουν σε διαφορετικές κατηγορίες. Σίγουρα αν έχει καει το σπίτι σου και δεν έχεις που να μείνεις, τότε θα τεθεί το ερώτημα δλδ τι από τα δύο είναι πιο σημαντικό. Σίγουρα ένα σπίτι για να γίνει έχει κόπο και χρήμα, ένα σπίτι είναι γεματο αναμνήσεις, αλλά έχει χρηστική σημασία. εννοώ δλδ ότι μπορείς να το ξαναφτιάξεις, πάλι με κόπο, πάλι με οικονομία και στέρηση, αλλά θα το αποκτήσεις. όταν όμως καταστρεφεται η ιστορία μας, τότε δεν μπορούμε να την ξαναφτιάξουμε. ένα αγγείο, ένα άγαλμα, ένα ο,τιδήποτε ποτέ δεν ξαναφτιάχνεται. είναι το παρελθόν μας, η καταγωγή μας. Ίσως μάλιστα η πολιτιστική κληρονομιά μας ο μόνος λόγος για να υπεριφανευόμαστε για την καταγωγή μας, για το ότι έιμαστε Έλληνες. Σε καμία περίπτωση όμως δεν πρέπει να φτάνουμε στα ακρα. και τα δύο είναι πολύ σημαντικά αλλά από διαφορετική οπτική γωνία. :-\

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #4 στις: 28/09/07, 14:19 »
Εμένα πάντως κι αυτό που λες εσύ King Lui μου φαίνεται τραβηγμένο απ'τα μαλλιά: τι πάει να πει "σε τρεις μερες να έχετε τελειώσει";
Ακριβώς, σε μια πόλη όπως η Θεσσαλονίκη (ή μάλλον σε μια χώρα όπως η Ελλάδα) που όπως σωστά είπες όπου και να βαρέσεις τον κασμά κάτι θα βρεις από κάτω δεν πρέπει να περιμένεις ν'αρχίσεις το έργο, αλλά υπάρχει η κατάλληλη πρόβλεψη: είναι δυνατόν να βρέθηκαν προ εκπλήξεως όταν σε κείνη την περιοχή υπήρξαν ευρήματα; Σε αυτή την περίπτωση πρόκειται περί καθαρής βλακείας. Σε αντίθετη περίτωση όμως, πρόκειται ή περί αδιαφορίας για τον πολιτισμό χάριν κέρδους ή για απόλυτη ανοργανωσιά.
 Όσο για το "άλλο σπίτι" (τα αρχαία) που λες, εγώ τα χρειάζομαι περισσότερο από οτιδήποτε άλλο, για να μου θυμίζουν ότι κάποτε ο κόσμος σ'αυτό τον τόπο δε ζούσε, όπως εμείς σήμερα, μέσα στη φτήνια, την κακογουστιά και την τσιμεντίλα, σεβόταν κάποιες αξίες και είχε κάποια ιδανικά.

Δεν βρέθηκαν καθόλου προ εκπλήξεως όταν τα βρήκαν αλλά όταν άκουσαν για τα τρία χρόνια. Και όταν έπεσε ο βούρδουλας όντως τελειώσαν σε τρεις μέρες. Και δεν νομίζω ότι σου χρειάζεται και η παραμικρή πετρούλα που θα βρεθεί να σου θυμίζει όλα αυτά που λες. Εγώ τουλάχιστον βλέποντας την Ακρόπολη, τη Βεργίνα, τον Λευκό Πύργο, το Μακεδονικό Μουσείο, την Αρχαία Αγορά ακόμα και τα αρχαία που ενσωματώθηκαν στο υπόγειο του κτιρίου της Τράπεζας Πειραιώς (Τσιμισκή και Εθν. Αμύνης) μια χαρά τα θυμάμαι και δεν τα ξεχνάω.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος TassosK

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Lefty Powah!
    • Προφίλ
    • Legion of Glory CSS Clan
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #5 στις: 28/09/07, 15:37 »
η απαντηση 8α μπορουσε να εξαρταται και απο την δυνατοτητα που εχει να ανοικοδομησει το καμμενο σπιτι
BOMB SQUAD:If you see me running try to catch up :P

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #6 στις: 28/09/07, 16:15 »
Αυτό που μου έκανε εντύπωση εξ'αρχης και θέλω να σχολιάσετε ήταν η πρώτη ατάκα που είπε οταν με είδε.
"Καλύτερα να καιγόταν το σπιτι μου παρά τα αρχαία".

Εξαίρω το φίλο σου για τη στάση του. Προφανώς αντιλαμβάνεται πως ένα σπίτι ξαναφτιάχνεται, χωρίς να παραγνωρίζω τη δυσκολία, σε σχέση με ένα πολιτιστικό κειμήλιο που η πορεία του μέσα στους αιώνες, αλλά κι ο ιδιαίτερος συμβολισμός του, του έχει προσδώσει πανανθρώπινες διαστάσεις κι η αυθεντικότητά του είναι ένα ζητούμενο κι αυτό.

Άν είμαι η πολιτεία κι οφείλω να αποφασίσω που θα αποστείλω τις δυνάμεις πυρόσβεσης, θα επιλέξω συνειδητά να προφυλάξουν την αρχαία κληρονομιά έναντι των κατοικιών, παρέχοντας εν συνεχεία την απαραίτητη οικονομική ενίσχυση στους πληγέντες. Άλλωστε αυτό που συνιστά αξία για τους πολλούς πρέπει να υπερέχει εκείνου που συνιστά αξία για τον έναν, χωρίς να εννοώ πως κι ο τελευταίος είναι υποχρεωμένος να το βλέπει έτσι.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #7 στις: 28/09/07, 20:46 »
Μια και συζητιέται πολύ, τώρα τελευταία, η ιστορική αλήθεια, αναφέρω ένα ιστορικό γεγονός.

Κατά την πολιορκία της Αθήνας από τους επαναστατημένους Γραικούς, η Τούρκικη φρουρά πολιορκημένη μέσα στην Ακρόπολη ξέμεινε από βόλια. Τότε τα βόλια τα φτιάχναν με μολύβι με το οποίο γινόταν στην αρχαιότητα η σύνδεση των κιονόκρανων. Έτσι οι Τούρκοι μαχητές άρχισαν να καταστρέφουν τις κολώνες του Παρθενώνα για να χύσουν βόλια.
Όταν τους είδε ο Μακρυγιάνης που ήταν αρχηγός των πολιορκητών μύνησε στους Τούρκους να σταματήσουν να κατατρέφουν τις κολώνες και θα τους έδιναν αυτοί τα βόλια που χρειάζονταν. Έτσι κι έγινε.

Ένας Γάλλος φιλλέληνας που πολέμαγε μαζί με τον Μακρυγιάνη τον ρώτησε: "Είσαι στα καλά σου, τους δίνεις τα βόλια που θα μας σκοτώσουν? Άστους και κάποτε θα τελιώσουν οι κολώνες. Θυσιάζεις την ζωή μας γι αυτές τις πέτρες?" Και ο αγράμματος μα ποιητής Μακρυγιάννης απάντησε: "Γι' αυτές τις πέτρες ξεσηκωνόμαστε"!

Λίγοι γνωρίζουν ότι η ανθρωπότητα χρωστάει τον Παρθενώνα εκτός από τον Περικλή και στον Μακρυγιάνη.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #8 στις: 28/09/07, 23:54 »
Εγω παντως θα εσωζα το σπιτι μου. Τα αρχαια αφενως δεν θα με στεγαζαν, αφετερου δεν πιστευω οτι θα εδινα και γω δεν ξερω ποσες χιλιαδες ευρω, για να σωσω πετρες. Δεν πα να εβγαλε κ ο αριστοφανης την πρωτη του τραγωδια εκει πανω.... ειλικρινα δεν ξερω ποιος ανθρωπος θα ενοιωθε ευχαριστημενος και ικανοποιημενος στην θεα του σπιτιου του να καιγεται, σκεπτωμενος οτι εσωσε τα αρχαια... γιατι μετα οταν θα σκαει τα μαλλιοκεφαλα του, θα χρεωνεται με δανεια που θα ξεπληρωσει μετα απο 20 χρονια, και οτι θα ζει σε καποιο ξενοδοχειο μεχρι να ξανακτηστει το σπιτι του, ε σορρυ κιολας αλλα παραπαει...

Αποψη μου, ε...

Αποσυνδεδεμένος sun

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοίταξε τον ήλιο και νοιώσε αυτό που νοιώθω
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #9 στις: 29/09/07, 01:10 »
      Τί θά' λεγες αν είχες καμια 500αριά στρέμματα, εντόπιζε το ''κράτος του δικαίου'' ότι κάτω απο αυτά βρίσκονται θαμένα αρχαία κειμίλια και τα 500 δεσμεύονταν στο ''πιτς φυτίλι'' χωρίς καμία αποζημίωση;20 χρόνια τώρα ένας Θείος μου δε μπορεί να καλλιεργήσει ή έστω να εκμεταλλευτεί όπως θέλει τη περιουσία του...Άσχετο με τις φωτιές μα και σχετικό αν σκεφτείς οτι πρόκειται για ένα ''σπίτι'' και αρχαία μαζί.Το πιο γελοίο απο όλα είναι οτι αυτά τα 20 χρόνια κανείς δε μπήκε σε διαδικασία ανασκαφών παρα τις συνεχείς εκκλήσεις του....Θείου μου!!Οπότε το πιο λογικό απο όλα είναι να κοιτάξεις να σώσεις και τα δύο και αν δείς ότι κάηκε το ένα, βάλε φωτιά και το άλλο
Ελευθερία είναι να είσαι αέρας και οι άλλοι να μην σε αναπνέουν

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #10 στις: 29/09/07, 01:26 »
Για τα περισσότερα που διαβάζω εδώ μέσα νιώθω τρομερή απαξίωση.
Ελπίζω αυτοί που εδώ εκφράζουν την αδιαφορία τους για τις "πέτρες" να μην εμφανιστούν σε άλλα θέματα μιλώντας για τέχνη.
Ειλικρινά, δεν τα 'χω βάλει με κανένα προσωπικά, αλλά το γενικό σκεπτικό δεν περίμενα να το συναντήσω κι εδώ μέσα.
Δεν αμφιβάλλω ότι όταν κινδυνεύει το σπίτι μας, αυτό θα τρέξουμε πρώτα να σώσουμε. Αυτό είναι και το σωστό εξάλλου.
Αλλά από 'κει ως το να επικροτούμε μια απόφαση "αποφασίζομεν και διατάσσομεν" να τελειώσουν οι ανασκαφές σε τρεις μέρες ένεκα δημαρχιακού μεγάρου (το είδαμε κι αυτό τι έκτρωμα γίνεται) υπάρχει μεγάλη διαφορά. Δηλαδή, ρε παιδιά, αν πραγματικά νιώθουμε ότι η πολιτιστική μας κληρονομιά (όσο βαρύγδουπος κι αν ακούγεται ο όρος) μας στερεί το χωράφι, το μέγαρο ή οτιδήποτε άλλο, το όνομα της Μακεδονίας και το βιβλίο της Ιστορίας μας μάρανε;

 Το έχω πει εδώ και πολύ καιρό και το καταλαβαίνω όταν με κατακρίνουν γι'αυτή μου τη θέση, αλλά είμαι πεπεισμένος: καλύτερα το '40 να μας είχαν κατακτήσει οι Γερμανοί και να είχαμε γίνει προτεκτοράτο της Γερμανίας: δε θα είχε ξεφτιλιστεί τόσο πολύ η έννοια του ελληνισμού.
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #11 στις: 29/09/07, 01:35 »
Σόρι που θα σας το πω , αλλά όλο άκυρα θέματα βάζετε τελευταία!Δηλαδή  τώρα τί ερώτηση είναι αυτή??!!!Δεν νομίζω πως ήθελε κανένας να χαθούν ή το ένα ή το άλλο!!!!!Δηλαδή όποιος απαντήσει το σπίτι του θα χαρακτηριστεί ως ατομικιστής και συμφεροντολόγος και όποιος κοιτάξει να σώσει τα αρχαία αντ'αυτού θα είναι σωτήρας του ελληνικού πολιτισμου και άνθρωπος με ηθικές αξίες???? Τί κουφά πράγματα είναι αυτά? Αυτό το θέμα είναι τραγικό!!!! Και όχι μια γελοία ερώτηση για να περνάει η ώρα...!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #12 στις: 29/09/07, 02:15 »
Σόρι που θα σας το πω , αλλά όλο άκυρα θέματα βάζετε τελευταία!Δηλαδή τώρα τί ερώτηση είναι αυτή??!!!Δεν νομίζω πως ήθελε κανένας να χαθούν ή το ένα ή το άλλο!!!!!Δηλαδή όποιος απαντήσει το σπίτι του θα χαρακτηριστεί ως ατομικιστής και συμφεροντολόγος και όποιος κοιτάξει να σώσει τα αρχαία αντ'αυτού θα είναι σωτήρας του ελληνικού πολιτισμου και άνθρωπος με ηθικές αξίες???? Τί κουφά πράγματα είναι αυτά? Αυτό το θέμα είναι τραγικό!!!! Και όχι μια γελοία ερώτηση για να περνάει η ώρα...!!!!!!!

Εμμμ...
  μου φαίνεται ότι έχεις το περισσότερο δίκιο εδώ μέσα
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #13 στις: 29/09/07, 08:01 »
mikaki1990 και Salinas, αν συμφωνείτε η ερώτηση αυτή θα μπορούσε να μετασκευαστεί: Σε μια πυρκαϊά τι θα προτιμούσατε να σώσετε, την ζωή σας ή την ζωή του συνανθρώπου σας και το σπίτι του?

Την απάντηση μην την δώσετε σ' εμένα αλλά στους πυροσβέστες που θυσιάζονται και που κατηγορείτε σε κάθε πυρκαϊά.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #14 στις: 29/09/07, 12:47 »
mikaki1990 και Salinas, αν συμφωνείτε η ερώτηση αυτή θα μπορούσε να μετασκευαστεί: Σε μια πυρκαϊά τι θα προτιμούσατε να σώσετε, την ζωή σας ή την ζωή του συνανθρώπου σας και το σπίτι του?

Την απάντηση μην την δώσετε σ' εμένα αλλά στους πυροσβέστες που θυσιάζονται και που κατηγορείτε σε κάθε πυρκαϊά.

Ρε παππού δεν είναι το ίδιο!! Μην τα συγκρίνεις αυτα!Και γενικά και τα 2 θέματα είναι πάρα πολύ λεπτά για να τα συζητάμε εδώ μέσα!!Κανένας μας δεν ξέρει πως θα αντιδράσουμε σε μια τέτοια περίπτωση!!!Το να πω εγώ ότι ναι θα έκανα τα παντα να σώσω τον συνάνθρωπο μου και το σπίτι του για να δείξω το ύψιστο πνεύμα αυτοθυσίας που με διακατέχει και την γενναιότητα μου , δεν σημαίνει πως όντως θα αντιδ'ρασω έτσι σε μία τετοια περίπτωση!!!!
    Και εγώ προσωπικά ΄ποτέ  μου δεν κατηγ'ορησα τους πυροσβέστες!!Μην βαζεις σε παρακαλώ στο στόμα μου λόγια που δεν έχω πει ποτέ! Αντίθετα εγώ τους σέβομαι και τους θαυμάζω γιατί είναι από τους λίγους που έχουν μέσα τους ηρωισμό και αυτοθυσία....!!!! Άλλος φταίει και το ξέρουμε καλά αυτό....
    Δηλαδή παππού εσύ συμφωνείς με την ΄΄οποια χρηστικότητα του εν λόγου θέματος????? Άντε να δείξουμε πόσο γενναίοι και ιδεαλιστές είμαστε.... :P :P

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #15 στις: 29/09/07, 12:56 »
mikaki1990 και Salinas, αν συμφωνείτε η ερώτηση αυτή θα μπορούσε να μετασκευαστεί: Σε μια πυρκαϊά τι θα προτιμούσατε να σώσετε, την ζωή σας ή την ζωή του συνανθρώπου σας και το σπίτι του?

Την απάντηση μην την δώσετε σ' εμένα αλλά στους πυροσβέστες που θυσιάζονται και που κατηγορείτε σε κάθε πυρκαϊά.
Πολύ βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα, φιλαράκο: είδες πουθενά να κατηγόρησα (μιλάω μόνο για μένα) τους πυροσβέστες; Είδες πουθενά να μην αναγνώρισα το θάρρος τους και την αυταπάρνησή τους; Αγαπητέ παππού, δεν είναι όλες οι συζητήσεις στιχάκια της στιγμής όπου "ποιητική αδεία" μπορείς να πετάς ό,τι μπούρδα σου κατέβει.
 Και, ναι, σε μια πυρκαγιά θα κοίταζα να σώσω πρώτα το τομαράκι μου, γιατί χωρίς αυτό δε θα μπορούσα να κάνω τίποτα και για τους άλλους. Αφού σιγουρέψει κανείς τον εαυτό του φροντίζει για τους υπόλοιπους (αλλά και πάλι όταν κινδυνεόυν τα παιδιά σου, θα κάψεις και το τομάρι σου προκειμένου να τα σώσεις. Τότε, παππού, πόσο θα σε νοιάξει ο συνανθρωπος;)
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #16 στις: 29/09/07, 13:07 »
.
Ελπίζω αυτοί που εδώ εκφράζουν την αδιαφορία τους για τις "πέτρες" να μην εμφανιστούν σε άλλα θέματα μιλώντας για τέχνη.
;

 
Συμφωνω!!!
Ουτε εγω αν καιγοταν το σπιτι μου θα πηγαινα να σωσω τα ρχαια που καιγοντουσαν παρα περα αλλα αυτες οι αποψεις ...τι να πω..παραειναι..
Ελεος ρε παιδια με το δημαρχιακο μεγαρο σιγα.. :(Εδω στην Γλυφαδα συνεχεια γκρεμιζουν μονοκατοικιες και χτιζουν εκτρωματα.Ε οταν το κανουν παντα βρισκουν αρχαια.Ισως οχι μεγαλης σημασιας..αλλα οσο να ναι ειναι "πετρες"  δεν ξερω εγω ποσων χρωνων και μεσα  σε 10 μερες τις εχουν ξηλωσεις για να δημιουργηθει ενα εξαμβλωμα 6 οροφων για να μεινουν νεοπολουτοι..οχ σορυ μηπως ειπα πολλα? :-[ :P
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #17 στις: 29/09/07, 13:14 »
Κι εσύ βρε Salinas μην πιάνεσαι από μια λέξη για να παρεξηγηθείς. Το "κατηγορείτε" και η ερώτηση δεν πήγαινε σ' εσένα ούτε στο mikaki1990, αυτό ήταν εμφανές νομίζω!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος giorgos_z

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #18 στις: 29/09/07, 13:21 »
κατα την αποψη μου η σειρα εχει ως εξης:
1.βοηθαμε ανθρωπους που βρισκονται στα ορια του θανατου-γνωστους μας και μη-
2.προσπαθουμε να σωσουμε ο,τι μπορουμε απο την ''ιδιοκτησια'' μας γιατι τα αφεντικα δεν θα δωσουν φραγκο μετα
3.χεζουμε τα αρχαια και τα αφηνουμε τελευταια γιατι ολο και καποια πολυεθνικη και ολο και καποιο αφεντικο που βγαζει 1000000000000 ευρω το χρονο θα δωσει ενα ημερομισθιο για να διαφημιστει και να το παιξει καλος πολιτης ωστε να διασωθουν τα αρχαια.
τα πραγματα για μενα ειναι τοσο απλα.τα αρχαια δεν ειναι πανω απο την ζωη κανενος.οποιος μπαινει στο τρυπακι οτι αξιζουν περρισοτερο απο εστω και μια ανθρωπινη ζωη η απο δεκαδες πεταμενες οικογενειες στο δρομο εχει μασησει και εχει καταπιει καλα το μικροαστικο κουτοχορτο περι αρχαιας κληρονομιας και ιστορικου παρελθοντος που το χρησιμοποιουν οι μαγκες στα ψηλα ως γλυκο οπιακι......
Κάθε σου ώρα κ'ένα λουλούδι σου τραγουδάει μέσα στην καρδιά
Ο χρόνος σου είναι η μουσική που πηγάζει απο μέσα σου βαθιά

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #19 στις: 29/09/07, 13:35 »

3.χεζουμε τα αρχαια και τα αφηνουμε τελευταια
Σοβαρα ελεος... :(
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #20 στις: 29/09/07, 13:40 »
3.χεζουμε τα αρχαια και τα αφηνουμε τελευταια γιατι ολο και καποια πολυεθνικη και ολο και καποιο αφεντικο που βγαζει 1000000000000 ευρω το χρονο θα δωσει ενα ημερομισθιο για να διαφημιστει και να το παιξει καλος πολιτης ωστε να διασωθουν τα αρχαια.
τα πραγματα για μενα ειναι τοσο απλα.τα αρχαια δεν ειναι πανω απο την ζωη κανενος.οποιος μπαινει στο τρυπακι οτι αξιζουν περρισοτερο απο εστω και μια ανθρωπινη ζωη η απο δεκαδες πεταμενες οικογενειες στο δρομο εχει μασησει και εχει καταπιει καλα το μικροαστικο κουτοχορτο περι αρχαιας κληρονομιας και ιστορικου παρελθοντος που το χρησιμοποιουν οι μαγκες στα ψηλα ως γλυκο οπιακι......


 Κοίτα την παράθεση που έκανε ο παππούς παραπάνω απ'ο Μακρυγιάννη, πιάσε κανα γέρο που πολέμησε το '40 και ρώτα τον αν τα αρχαία (τα γλυπτά, η αρχιτεκτονική, γ**ώ την καταδίκη μου! Ούτε πέτρες είναι, ούτε μπάζα) αξίζουν λιγότερο απ'τη ζωή κι αν μόνο οι πολυεθνικες και οι εκατομμυριούχοι ενδιαφέρονται γι'αυτά!
 
Παραπέμπω και σε Χατζιδάκι: "Το πρόσωπο του τέρατο και ο φόβος μήπως το συνηθίσουμε" στα "σχόλια του Τρίτου" αν κάποιος δεν το έχει και ενδιαφερθεί να ανακαλύψει τι σχέση έχει η Τέχνη που (υποτίθεται ότι) υπηρετούμε με τις "πέτρες" ας μου το ζητήσει και με μεγάλη μου χαρά θα το έχει.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/09/07, 13:46 από Salinas »
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #21 στις: 29/09/07, 13:54 »
Παραπέμπω και σε Χατζιδάκι: "Το πρόσωπο του τέρατο και ο φόβος μήπως το συνηθίσουμε" στα "σχόλια του Τρίτου" αν κάποιος δεν το έχει και ενδιαφερθεί να ανακαλύψει τι σχέση έχει η Τέχνη που (υποτίθεται ότι) υπηρετούμε με τις "πέτρες" ας μου το ζητήσει και με μεγάλη μου χαρά θα το έχει.

Aν δεν σού κάνει κόπο, στείλε το. Ευχαριστώ.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος EPALLE

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is Like Jazz, Its Best When You Improvice
    • Προφίλ
    • Myspace website
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #22 στις: 29/09/07, 13:58 »
ετσι οπως μας εχει καταντησει η οικονομικη κατασταση στην ελλαδα θα εσωζα το σπιτι μου. ειναι δυσκολη καιροι. αλλα ιδεολογικα θα εσωζα τα αρχαια ειναι μια απιστευτη κληρονομια που δειχνει τον πολιτισμο των προγονων μας.
100 ΧΡΟΝΙΑ ΗΡΑΚΛΗΣ - 100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΣΤΕΓΟΣ

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #23 στις: 29/09/07, 14:03 »
Mέσα από τις γραμμές αυτού του φόρουμ θα ήθελα να κάνω μια πρόταση που απορώ πως δεν την έχει σκεφτεί ακόμα ο κ. Καρατζαφέρης. Δεν αφουγκράζεται την βάση του κόμματος! (Δεν ξέρω αν γνωρίζετε αλλά το "Καρατζαφέρης" είναι Τούρκικη λέξη. Είναι σύνθετη λέξη από την λέξη καρά που σημαίνει μαύρος και τζαφέρ που σημαίνει... - άστο καλύτερα. Άραγε οι Μισσότουρκοι οπαδοί του γνωρίζουν ότι έχει Τούρκικο όνομα? Η απόλυτη ειρωνία!)

Να βάλουμε την Ακρόπολη και τα παρελκόμενά της σε διεθνή πλειστηριασμό! Θα εξαλειφθεί το χρέος του εμπορικού ισοζυγίου πάραυτα! Θα ανεβούν οι μισθοί! Θα μειωθούν οι φόροι! Θα αυξηθούν οι κοινωνικές παροχές!
Επίσης προτείνω να μην ζητάμε τα Ελγίνεια πίσω από το Βρεττανικό Αρχαιολογικό Μουσείο - καλά έκανε και τα πήρε ο Έλγιν - να ζητήσουμε απλώς το αντίτιμο σε ευρώ. Τι να τις κάνουμε τώρα τέτοιες άχρηστες πέτρες? Να πληρώνουμε για να τις φυλάνε? Να πρέπει να χαλάμε χρήμα σε μηχανισμούς πυρόσβεσης? Αστα εκεί που είναι, σ' αυτούς τους μαλ**ες που τα θέλουνε και τα κοιτάνε σαν χαζοί, κι εμάς ας μας δώσουν το ζεστό χρήμα. Αυτό είναι μόνο που μετράει την σήμερον ημέρα....
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #24 στις: 29/09/07, 14:11 »
Mέσα από τις γραμμές αυτού του φόρουμ θα ήθελα να κάνω μια πρόταση που απορώ πως δεν την έχει σκεφτεί ακόμα ο κ. Καρατζαφέρης. Δεν αφουγκράζεται την βάση του κόμματος! (Δεν ξέρω αν γνωρίζετε αλλά το "Καρατζαφέρης" είναι Τούρκικη λέξη. Είναι σύνθετη λέξη από την λέξη καρά που σημαίνει μαύρος και τζαφέρ που σημαίνει... - άστο καλύτερα. Άραγε οι Μισσότουρκοι οπαδοί του γνωρίζουν ότι έχει Τούρκικο όνομα? Η απόλυτη ειρωνία!)

Να βάλουμε την Ακρόπολη και τα παρελκόμενά της σε διεθνή πλειστηριασμό! Θα εξαλειφθεί το χρέος του εμπορικού ισοζυγίου πάραυτα! Θα ανεβούν οι μισθοί! Θα μειωθούν οι φόροι! Θα αυξηθούν οι κοινωνικές παροχές!
Επίσης προτείνω να μην ζητάμε τα Ελγίνεια πίσω από το Βρεττανικό Αρχαιολογικό Μουσείο - καλά έκανε και τα πήρε ο Έλγιν - να ζητήσουμε απλώς το αντίτιμο σε ευρώ. Τι να τις κάνουμε τώρα τέτοιες άχρηστες πέτρες? Να πληρώνουμε για να τις φυλάνε? Να πρέπει να χαλάμε χρήμα σε μηχανισμούς πυρόσβεσης? Αστα εκεί που είναι, σ' αυτούς τους μαλ**ες που τα θέλουνε και τα κοιτάνε σαν χαζοί, κι εμάς ας μας δώσουν το ζεστό χρήμα. Αυτό είναι μόνο που μετράει την σήμερον ημέρα....

Παππού, όσο ειρωνικό κι αν είναι το σχόλιό σου, είναι απόλυτα λογικό: αν πουλήσουμε την Ακρόπολη σε κάποια ξε΄νη πολυεθνική 1) θα τελειώσει επιτέλους η αναστήλωση και θα γίνει δουλειά τζιτζι (μη νομίζετε ότι στο εξωτερικό δεν είναι πάγια τακτική), 2) οι Έλληνες δε θα καταλάβουν τίποτα αφού ουδέποτε παταν το πόδι τους εκεί πάνω (εννοείται ότι η Πνύκα θα μείνει στο λαό) 3) όλα όσα παρέθεσες παραπάνω.
 Όσον αφορά τα Ελγίνεια (που μόνο εμείς ονομάζουμε "Ελγίνεια" και "μάρμαρα" σε πείσμα όλου του απολίτιστου κόσμου που ονομάζει "γλυπτά του Παρθενώνα" [η Μακεδονία είναι ελληνική; χα χα χα]): τα γλυπτά που παρέμειναν στην Ελλάδα έχουν τα μαύρα τους τα χάλια, ενώ αυτά που μεταφέρθηκαν στο Βρεταννικό μουσείο είναι τέλεια διατηρημένα και ο κόσμος τα μελετά εδώ και δυο αιώνες και ενέπνευσαν ολόκληρα κινήματα στην ιστορία της τέχνης.
 Το έχω πει επανειλημμένως: απ'τη στιγμή που αδυνατούμε να συντηρήσουμε τον πολιτιστικό μας πλούτο, καλύτερα να τον πουλήσουμε: η αγάπη ενός συνειδητοποιημένου συλλέκτη δεν έχει όμοιο.
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4473 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/04, 18:24
από Γιώτα Μή
29 Απαντήσεις
8938 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/08, 22:20
από Aganippi
61 Απαντήσεις
18818 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/05, 01:04
από fatses asteies
7 Απαντήσεις
3097 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/06, 02:35
από eleos* (Βάλια πια....)
86 Απαντήσεις
47694 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/06, 21:53
από stavros75
30 Απαντήσεις
16995 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/08, 19:42
από Jezus
3 Απαντήσεις
2489 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/09, 06:29
από Crool
204 Απαντήσεις
53302 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/09, 11:30
από Vaiking
0 Απαντήσεις
1556 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/12, 03:59
από MACMISIAS
0 Απαντήσεις
1739 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/17, 13:47
από ivikos