Αποστολέας Θέμα: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;  (Αναγνώστηκε 23684 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pNd

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #25 στις: 29/09/07, 14:17 »
ετσι οπως μας εχει καταντησει η οικονομικη κατασταση στην ελλαδα θα εσωζα το σπιτι μου. ειναι δυσκολη καιροι. αλλα ιδεολογικα θα εσωζα τα αρχαια ειναι μια απιστευτη κληρονομια που δειχνει τον πολιτισμο των προγονων μας.

Καλα ολο ακουω για τον πολιτισμο των προγονων κλπ κλπ.. ο δικος μας πολιτισμος πως θα φανει, αν σωσουμε τα αρχαια ή τους ανθρωπους? Δηλαδη για να χαιρονται καποιοι προγονοπληκτοι για τα αρχαια και την ενδοξη ιστορια του εθνους, πρεπει να καιγονται δαση, ζωα και ανθρωποι?

Αν και δεν μου αρεσουν αυτα τα διλληματα  σε λιγο καιρο βλεπω την θεση των αρχαιων να παιρνουν τα καζινο στην παραπανω ερωτηση.

Οσο για το θεμα της ιδιοκτησιας απο μενα θα μεινει ασχολιαστο για αλλους λογους, που πολλοι δεν θα καταλαβουν.

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #26 στις: 29/09/07, 14:27 »
Συνεχίζω να αμφιβάλλω ύστερα από αυτά που διάβασα για την χρηστικότητα του θέματος...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #27 στις: 29/09/07, 14:41 »
Mikaki1990, διαφωνώ. Ίσα ίσα το θέμα είναι πολύ χρήσιμο, όχι για κάποια συμπεράσματα και λύσεις που θα βγουν από αυτό - διότι μην μου πεις ότι θεωρείς ότι οι γνώμες που ακούγονται είναι αντιπροσωπευτικές ή ενδεικτικές της κοινωνικής τάσης - αλλά για να διαπιστωθεί το πολιτιστικό επίπεδο και η φερεγγυότητα των ψευδονύμων.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #28 στις: 29/09/07, 14:50 »
Καλα ολο ακουω για τον πολιτισμο των προγονων κλπ κλπ.. ο δικος μας πολιτισμος πως θα φανει, αν σωσουμε τα αρχαια ή τους ανθρωπους? Δηλαδη για να χαιρονται καποιοι προγονοπληκτοι για τα αρχαια και την ενδοξη ιστορια του εθνους, πρεπει να καιγονται δαση, ζωα και ανθρωποι?

Αυτό που λες ήταν προγραμματική θέση του ιταλικού φουτουρισμού το '12 - '20 και διαψεύστηκε στην πράξη.
Σε οποιοδήποτε εγχειρίδιο ιστορίας της τέχνης θα δεις την κιβδηλότητά του
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος pNd

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #29 στις: 29/09/07, 15:50 »
Καλα ολο ακουω για τον πολιτισμο των προγονων κλπ κλπ.. ο δικος μας πολιτισμος πως θα φανει, αν σωσουμε τα αρχαια ή τους ανθρωπους? Δηλαδη για να χαιρονται καποιοι προγονοπληκτοι για τα αρχαια και την ενδοξη ιστορια του εθνους, πρεπει να καιγονται δαση, ζωα και ανθρωποι?

Αυτό που λες ήταν προγραμματική θέση του ιταλικού φουτουρισμού το '12 - '20 και διαψεύστηκε στην πράξη.
Σε οποιοδήποτε εγχειρίδιο ιστορίας της τέχνης θα δεις την κιβδηλότητά του

Οχι αυτο που λεω ειναι η αποψη μου.. Τωρα τα αλλα που λες ομολογω οτι δεν τα καταλαβαινω!
« Τελευταία τροποποίηση: 29/09/07, 15:52 από pNd »

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #30 στις: 29/09/07, 15:51 »
ετσι οπως μας εχει καταντησει η οικονομικη κατασταση στην ελλαδα θα εσωζα το σπιτι μου. ειναι δυσκολη καιροι. αλλα ιδεολογικα θα εσωζα τα αρχαια ειναι μια απιστευτη κληρονομια που δειχνει τον πολιτισμο των προγονων μας.

Καλα ολο ακουω για τον πολιτισμο των προγονων κλπ κλπ.. ο δικος μας πολιτισμος πως θα φανει, αν σωσουμε τα αρχαια ή τους ανθρωπους? Δηλαδη για να χαιρονται καποιοι προγονοπληκτοι για τα αρχαια και την ενδοξη ιστορια του εθνους, πρεπει να καιγονται δαση, ζωα και ανθρωποι?

Αν και δεν μου αρεσουν αυτα τα διλληματα  σε λιγο καιρο βλεπω την θεση των αρχαιων να παιρνουν τα καζινο στην παραπανω ερωτηση.

Οσο για το θεμα της ιδιοκτησιας απο μενα θα μεινει ασχολιαστο για αλλους λογους, που πολλοι δεν θα καταλαβουν.

Ε τοτε να ανατιναζαμε την ακροπολη οπως ειχαν προτεινει πριν καποια χρονια... :P(χιιχ πλακα κανω :))
« Τελευταία τροποποίηση: 29/09/07, 15:57 από Amylo »
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #31 στις: 29/09/07, 16:19 »
...τα γλυπτά που παρέμειναν στην Ελλάδα έχουν τα μαύρα τους τα χάλια, ενώ αυτά που μεταφέρθηκαν στο Βρεταννικό μουσείο είναι τέλεια διατηρημένα και ο κόσμος τα μελετά εδώ και δυο αιώνες και ενέπνευσαν ολόκληρα κινήματα στην ιστορία της τέχνης.


Δεν είναι ακριβώς έτσι φίλε Salinas. Μπορεί να μην δρέπουμε και δάφνες στην επιμέλεια, αλλά κι οι Βρεταννοί δεν πάνε πίσω. Αντιγράφω μερικά αποσπάσματα από διαδικτυακές πηγές για οικονομία χρόνου:

"Απαγορεύεται από το Ελληνικό Υπουργείο Πολιτισμού η χρήση των Αρχαιολογικών χώρων για οποιαδήποτε καλλιτεχνική ή κοινωνική εκδήλωση. Αντίθετα, η αίθουσα του Βρετανικού Μουσείου που φιλοξενεί τα γλυπτά του Παρθενώνα, διατίθεται πολύ συχνά για ενοικίαση, με σκοπό τη διοργάνωση κοσμικών εκδηλώσεων, όπως π.χ. γ**ήλιες δεξιώσεις. Τα μαρμάρινα γλυπτά, πολύ συχνά χρησιμεύουν ως τραπεζάκια για τα ποτήρια των καλεσμένων. Επιπλέον, αποκαλύφθηκε πρόσφατα, ότι οι συντηρητές του Μουσείου έχουν προκαλέσει ανεπανόρθωτες αλλοιώσεις στα γλυπτά, γιατί πριν από πολλά χρόνια, τα είχαν τρίψει με ένα ακατάλληλο και τοξικό λευκαντικό υγρό, παρόμοιο με χλωρίνη."

Κι από το πόρισμα των εμπειρογνωμόνων του ΥΠΠΟ που τα είχε επισκεφθεί:

"...Η τελική λείανση των επιφανειών έγινε µε λειαντικό µέσο, κατά πάσα πιθανότητα καρβίδιο του πυριτίου, ένα επεξεργασµένο υλικό µε τη µορφή πλακών, χαρτιού ή σκόνης, εξαιρετικής σκληρότητας, που ήταν το δεύτερο µετά το διαµάντι  σκληρότερο γνωστό υλικό εκείνη την εποχή και χρησιµοποιούνταν για τη λείανση χαλύβδινων εργαλείων και γρανίτη.

Οι συνέπειες της επέµβασης του 1937/38 σε όσα γλυπτά υπέστησαν αυτή τη βάσανο είναι ανυπολόγιστες και µη αναστρέψιµες. Με την απόξεση, την τριβή καιτη λείανση, τα γλυπτά στερήθηκαν για πάντα στοιχεία της αυθεντικότητάς τους µε την απώλεια ενός πλήθους πολύτιµων ιστορικών πληροφοριών που διατηρούσε η επιφάνειά τους πριν από την επέµβαση.

Η υπερβολική τριβή και λείανση προκάλεσε σε µερικές περιπτώσεις µερική αλλοίωση κα παραποίηση της µορφής των γλυπτών. Αρκετά γλυπτά απώλεσαν τα µορφολογικά τους στοιχεία που αποτελούσαν την ταυτότητά τους και τα κριτήρια κατάταξής τους στην τέχνη αυτής της εποχής. Σε αυτά τα γλυπτά δεν ανιχνεύονται
πλέον τα ειδικά εκείνα χαρακτηριστικά που προσδιορίζουν το ειδικό βάρος της κλασικής γλυπτικής, όπως αυτή εκφράζεται στα αρχιτεκτονικά γλυπτά του Παρθενώνα.

Περί το τέλος της δεκαετίας του 1960, σύµφωνα µε τις πληροφορίες του ∆ρ. Α. Oddy , διευθυντού του τµήµατος συντήρησης του Βρετανικού Μουσείου, έγιναν εκτεταµένοι καθαρισµοί για την αποµάκρυνση των ρύπων, που είχαν επικαθήσει στην επιφάνεια των µαρµάρων, των προϊόντων διαβρώσεως και ενδεχοµένως επικαλυπτικών, ή βελτιωτικών της εµφανίσεως των µαρµάρων, υλικών."

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #32 στις: 29/09/07, 16:25 »
Δε λέω ότι καλώς έγιναν όλα αυτά, αλλά ήταν στάδια στην εξέλιξη των μεθόδων συντήρησης: στην Ιταλία (γενέτειρα της σύγχρονης αρχαιολογίας) που το ενδιαφέρον για την ανακάλυψη και αποκατάσταση των αρχαίων θησαυρών ξεκινάει από το Μεσαίωνα κι ακόμα παλιότερα και στη νεότερη εποχή, με "σύγχρονα" μέσα από την ανακάλυψη της Πομπηίας το 1750, περίπου, ξέρεις τι καταστροφές υπήρξαν; Αλλά έπρεπε εκ των πραγμάτω κάποια πράγματα να χαθούν ή να φθαρούν προκειμένου να αποδειχθεί σε βάθος χρόνου η αναποτελεσματικότητα μεθόδων συντήρησης.
 Εδώ που μέχρι και τις αρχές του 1980 η μόνη μέθοδος συντήρησης ήταν το νέφος και η τοξική βροχή ήταν καλύτερα;
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #33 στις: 29/09/07, 16:38 »
Mikaki1990, διαφωνώ. Ίσα ίσα το θέμα είναι πολύ χρήσιμο, όχι για κάποια συμπεράσματα και λύσεις που θα βγουν από αυτό - διότι μην μου πεις ότι θεωρείς ότι οι γνώμες που ακούγονται είναι αντιπροσωπευτικές ή ενδεικτικές της κοινωνικής τάσης - αλλά για να διαπιστωθεί το πολιτιστικό επίπεδο και η φερεγγυότητα των ψευδονύμων.
Εγω παλι συμφωνω οτι το θεμα ειναι εντελως αχρηστο ακυρο και ακαιρο πλεον. Εδω καηκαν κατι εκατομυρρια στρεματα δασους και φανταστειτε και ποσα αρχαια μεσα στα δαση και τοσα σπιτια και 70+ ανθρωποι. Εχει νοημα να λεμε τι θα σωζαμε? Εδω καηκε η μιση πελοπονησσος. Ειχε μεσα απο ολα οσα συζητατε. Και κανενας δεν εσωσε τιπτοα απο αυτα. Μηπως αλλου ειναι το θεμα και οχι στ αρχαια η το σπιτι μας?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #34 στις: 29/09/07, 16:39 »
Αναμφίβολα όχι. Απλώς θα ήταν άσχημο να δίνεται η εντύπωση πως από τη μια έχουμε τους άξεστους και βέβηλους πρωτόγονους που είναι ανίκανοι εντελώς να διαχειριστούν τα κειμήλιά τους κι από την άλλη τους πολιτισμικά ανώτερους και τεχνολογικά ικανούς που γνωρίζουν επακριβώς πως να λειτουργήσουν υπέρ της άψογης διατήρησης των μνημείων της παγκόσμιας κληρονομιάς, αποδεικνύοντας πλεόνασμα ευαισθησίας. Είμαι όμως βέβαιος πως το πιθανότερο είναι να επιδείξεις περισσότερο ζήλο στην φροντίδα εκείνου που θεωρείς πως αποτελεί στοιχείο της ιστορικής σου ταυτότητας στο ταξίδεμα του χρόνου, από κάποιον άλλο που αποτελεί κυρίως μέσο οικονομικής άντλησης. Μιλάω όμως για πιθανότητα κι όχι για βεβαιότητα, γιατί έχουν δει πολλά και τα ματάκια μας.

Δε θα διαφωνήσω όμως πως κι εδώ έχουν γίνει (και συνεχίζουν ενίοτε να γίνοτναι) εγκλήματα. Ουδείς άμωμος πάντως.

Αποσυνδεδεμένος giorgos_z

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #35 στις: 29/09/07, 19:08 »
αρα ειναι πιο σημαντικες οι πετρες απ τις ανθρωπινες ζωες?οκ να το ξερω απο δω και περα τοτε...
Κάθε σου ώρα κ'ένα λουλούδι σου τραγουδάει μέσα στην καρδιά
Ο χρόνος σου είναι η μουσική που πηγάζει απο μέσα σου βαθιά

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #36 στις: 29/09/07, 19:11 »
Θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε αυτήν την μπακαλίστικη νοοτροπία σε κάθε περίπτωση. Ας πούμε τη ζωή του Χίτλερ την αντάλλαζα ευχαρίστως και με ένα κόκκο σκόνης.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #37 στις: 29/09/07, 22:47 »
αρα ειναι πιο σημαντικες οι πετρες απ τις ανθρωπινες ζωες?οκ να το ξερω απο δω και περα τοτε...
Μαλλον αντιλαμβανεσαι λαθος τις πετρες.. ::)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #38 στις: 30/09/07, 11:29 »
Είναι και μια καλή ευκαιρία να ξαναθυμηθούμε τον πετροπόλεμο....
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Fusalida

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πως ο πόνος και η συντριβή γίναν τεχνη στην tv?
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #39 στις: 30/09/07, 12:32 »

  Κατα την ταπεινή μου άποψη, είναι πολύ σημαντικό να ζεις με μια ταυτότητα συνειδησης, με μια ταυτότητα πολιτιστική, μέσα σε μια παγκόσμια πραγματικότητα που κοντευει να ισοπεδώσει κάθε πολιτιστικό σύμβολο και χαρακτηριστικό. (Θυμίζω έκθεση γ' λυκείου εεεε; είμαι επηρεασμένη ακόμα βλέπετε, φέτος τελειώσα!!) Αν η μικρή μας χώρα χάσει το μόνο ισχυρό "όπλο" της, τον πολιτισμό, όπως έχω ξαναπεί σε άλλο ποστ, σε πολλούς άλλους τομείς θα τα βρει πραγματικά σκούρα. Και νομίζω ότι αυτός είναι ο στόχος κάποιων μεγάλων δυνάμεων.
  Οπότε, σκεπτόμενη μάλλον μακροπρόθεσμα, αλλά και λόγω του τεράστιου θαυμασμού για όλες αυτές τις..."πέτρες" όπως αποκαλούν κάποιοι καθάρα από την οπτική της τέχνης, θα έζωσα πρώτα  αυτές τις "πέτρες".  Τα εξοχικα, τα σπίτια, τα χωράφια είναι πραγματικά εύκολο να ξαναχτιστούν/ξαναφτιαχτούν! Μιλάω βέβαια γι'αυτά γιατί η ερώτηση είναι σαφέστατη νομίζω: "Το σπίτι σας ή τα αρχαία;"
  Για μένα θα ήταν πιο πετυχημένη η ερώτηση αν ήταν κάπως έτσι " Τα δέντρα ή τα αρχαία;" Εδω νομίζω έκγειται το δίλλημα. Μακάρι να μπορούσα και τα δύο!
  Για τα σπίτια δε το συζητώ καν...
« Τελευταία τροποποίηση: 30/09/07, 12:33 από Fusalida »
Ποιο θρόνο θέλουν να σου δώσουν, που η Άτροπος δε θα τον πάρει;
Φερνάντο Πεσσόα

www.arrwstherinys.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος Fusalida

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πως ο πόνος και η συντριβή γίναν τεχνη στην tv?
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #40 στις: 30/09/07, 12:42 »
Αααα, και μια μικρή παρενθεσούλα: κάπου διάβασα "δε πα να έγραψε και τη πρώτη του τραγωδία ο Αριστοφάνης εκει πάνω..." ή κάπως έτσι τέλος πάντων....
 
Ο Αριστοφάνης ήταν ο μεγάλος κωμωδιογράφος και όχι τραγωδός, έγραψε πάνω από 44 κωμωδίες από τις οποίες μας έχουν διασωθεί μόνο 11 και κάτι λειψα αποσπάσματα!

Αυτά, πληροφοριακά και μόνο!

Μη βαράτε!Έφυγαααα....
« Τελευταία τροποποίηση: 30/09/07, 12:45 από Fusalida »
Ποιο θρόνο θέλουν να σου δώσουν, που η Άτροπος δε θα τον πάρει;
Φερνάντο Πεσσόα

www.arrwstherinys.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος pNd

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #41 στις: 30/09/07, 14:12 »
Αν η μικρή μας χώρα χάσει το μόνο ισχυρό "όπλο" της, τον πολιτισμό, όπως έχω ξαναπεί σε άλλο ποστ, σε πολλούς άλλους τομείς θα τα βρει πραγματικά σκούρα. Και νομίζω ότι αυτός είναι ο στόχος κάποιων μεγάλων δυνάμεων.

Οι σκοτεινες και ανθελληνικες δυναμεις επιστρεφουν...Ο ΚΑΙΡΟC ΓΑΡ ΕΓΓΥC


  Για μένα θα ήταν πιο πετυχημένη η ερώτηση αν ήταν κάπως έτσι " Τα δέντρα ή τα αρχαία;" Εδω νομίζω έκγειται το δίλλημα. Μακάρι να μπορούσα και τα δύο!

Α.. εδω εχει ξεφυγει τελειως το θεμα... ενταξει ας ''δεχτω'' να καουν τα σπιτια και να μεινουν ανθρωποι αστεγοι(!), ενταξει ας ''δεχτω'' να καουν και μερικα χωραφια να μεινουν και αλλοι τοσοι αποροι(!), αλλα εσυ θες να καψεις δαση, λαγκαδια και βουνα!!

Μακαρι.. αλλα αφου δεν μπορεις ας καει το δασος... ε?

Και εγω ρωταω, Ποιες ειναι οι συνεπειες απο:

- την καταστροφη των αρχαιων ?

- την καταστροφη των δασων ?

Αποσυνδεδεμένος Fusalida

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πως ο πόνος και η συντριβή γίναν τεχνη στην tv?
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #42 στις: 30/09/07, 14:55 »
  Δε νομίζω ότι αυτές οι δυνάμεις είναι ανθελληνικές μόνο και καθόλου σκοτεινές! Τα πράγματα είναι απλά μου φαίνεται: Δυο τρόποι υπάρχουν κυρίως για να επιβιώσει μια χώρα στη σύγχρονη πραγματικότητα αλλά και σε παλαιότερες εποχές...μέσω της οικονομικής της υπεροχής και της πολιτιστικής της υπεροχής. Η Ελλάδα έχει το δεύτερο μονάχα κι είναι ο μοναδικός τομέας που μπορούν να την πλήξουν καίρια και ανεπανόρθωτα.

  Αυτά όμως, όπως είπα και πριν είναι εντελώς σχετικά και υποκειμενικά. Δική μου ταπεινή άποψη και καθόλου αξιόπιστη βέβαια! Γι'αυτό δε χρειάζεται να είσαι επιθετικός ή ειρωνικός....

  Τώρα όσον αφορα στα δάση, δε ξέρω τι από αυτά που είπα σε έκανε να πιστέψεις ότι..." θέλω να κάψω δάση, λαγκάδια και βουνά..."
Ξέρεις, νομίζω ότι το μικρό μου μυαλουδάκι δε μπορεί να χωρέσει τα αρνητικά που θα φέρει σε άμεσο και έμμεσο μέλλον αυτή η οικολογική καταστροφή! Από τα ελάχιστα όμως που έχω ακούσει, την ραγδαία αλλαγή του κλίματος, την τσιμεντοποίηση, την αποψήλωση δασών, τις πλημμύρες, την μείωση των καλλιεργίσημων εκτάσεων κλπ κλπ...και "κρίνοντας" εντελώς από αισθητική άποψη, λέω ότι εκεί είναι το πραγματικό δίλλημα! Είναι τόσο σαφές! Ναι, αν μπορούσα θα έσωζα και τα δύο...ΔΕΝ έχω ιδέα όμως πραγματικά τι θα έκανα οταν ερχόταν εκείνη η στιγμή! Το πιθανότερο ίσως να μοίραζα τις δυνάμεις μου στα δάση και στα αρχαία!Ίσως πάλι να θυσίαζα και "5" δέντρα για να σωθούν πρώτα τα αρχαία.
  Και κάτι ακόμα: Οι περισσότερες δασικές εκτάσεις που κάηκαν ήταν ελαιώνες. Το ελαιόλαδο εδώ και χρόνια είναι ένα απ'τα βασικότερα προϊόντα προς εξαγωγη που παράγονται στην ελλάδα. Ούτε αυτό είναι τυχαίο κατ' εμέ!

  Αλλά φυσικά μπορεί να κάνω και εντελώς λάθος κι όλα αυτά να είναι τυχαίες συμπτώσεις!
  Ας μην είμαστε απόλυτοι και επιθετικοί....
« Τελευταία τροποποίηση: 30/09/07, 15:27 από Fusalida »
Ποιο θρόνο θέλουν να σου δώσουν, που η Άτροπος δε θα τον πάρει;
Φερνάντο Πεσσόα

www.arrwstherinys.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος pNd

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #43 στις: 30/09/07, 16:09 »
  Ίσως πάλι να θυσίαζα και "5" δέντρα για να σωθούν πρώτα τα αρχαία.

Εγω φταιω που ειμαι ειρωνικος ή εσυ?



Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #44 στις: 30/09/07, 16:23 »
  Ίσως πάλι να θυσίαζα και "5" δέντρα για να σωθούν πρώτα τα αρχαία.

Εγω φταιω που ειμαι ειρωνικος ή εσυ?



γενικα εισαι επιθετικος...κατακρινεις ενα ατομο γιατι;...γιατι εκφραζει την αποψη του;..ποιος εισαι εσυ δλδ που θα κρινεις αν ειναι σωστο να σωθει το σπιτι του αλλουνου ή το δεντρο ολων;...
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος pNd

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #45 στις: 30/09/07, 17:38 »
  Ίσως πάλι να θυσίαζα και "5" δέντρα για να σωθούν πρώτα τα αρχαία.

Εγω φταιω που ειμαι ειρωνικος ή εσυ?

γενικα εισαι επιθετικος...κατακρινεις ενα ατομο γιατι;...γιατι εκφραζει την αποψη του;..ποιος εισαι εσυ δλδ που θα κρινεις αν ειναι σωστο να σωθει το σπιτι του αλλουνου ή το δεντρο ολων;...

Α δηλαδη δεν μπορω να κρινω την αποψη της? μα γι αυτι μιλαμε κιολας! Και τι εννοεις ποιος ειμαι? δεν καταλαβα?

Το τι ειναι σωστο και τι οχι δεν νομιζω οτι ειναι το ιδιο για ολους, για μενα σωστο π.χ ειναι να σωθει το δασος, για την Fusalida ειναι να σωθουν τα αρχαια(αν και πολλα δαση και αυτα ''αρχαια'' ειναι)


Αποσυνδεδεμένος Fusalida

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πως ο πόνος και η συντριβή γίναν τεχνη στην tv?
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #46 στις: 30/09/07, 18:13 »
  Ίσως πάλι να θυσίαζα και "5" δέντρα για να σωθούν πρώτα τα αρχαία.

Εγω φταιω που ειμαι ειρωνικος ή εσυ?


Ήμουνα σίγουρη πως από όλα από όσα είπα θα κράταγες μόνο αυτό!
Όμως αλήθεια δε βλέπω, σε ποιο σημείο ακριβώς είμαι ειρωνική; Διάβασε και τα υπόλοιπα αν έχεις την καλοσύνη και πρόσεξε αυτό το εντελώς υποθετικό "ίσως" και το "πιθανότατα"!
Ναι, έχεις δίκιο, η έννοια του σωστού είναι εντελώς υποκειμενική. Κι αν μπορούσες να μου δώσεις κάποια επιχειρήματα για την δική σου έννοια του σωστού και να αφήσεις τις ειρωνίες κτλ κτλ θα μπορούσε να γίνει συζήτηση!

Για παράδειγμα γιατί δεν απαντάς στην ερώτηση που έκανες πριν από λίγο ο ίδιος;


Και εγω ρωταω, Ποιες ειναι οι συνεπειες απο:

- την καταστροφη των αρχαιων ?

- την καταστροφη των δασων ?




Υ.Γ. ΔΕΝ είπα ότι για μένα είναι σωστό να καούν τα δάση για να σωθεί η πολιτιστική μας κληρονομιά! Αυτά τα δύο έχουν την ίδια σχεδόν αξία αν και διαφορετική το καθένα στη δική μου συνείδηση! Αυτό προσπαθώ να πω απλώς...
 
Ποιο θρόνο θέλουν να σου δώσουν, που η Άτροπος δε θα τον πάρει;
Φερνάντο Πεσσόα

www.arrwstherinys.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #47 στις: 30/09/07, 21:11 »
Βρε παιδιά, για να μην μαλώνετε χωρίς λόγο, αφήστε με να σας μεταφέρω φανταστικά στο περιβάλλον της ερώτησης του Μ.Π. και στο περιβάλλον της Ολυμπίας.

Η Ολυμπία ήταν ένας όμορφος τόπος όπως πολλοί από αυτούς που υπάρχουν ή υπήρχαν στην Πελλοπόνησο. Ψηλά δένδρα, πηγούλες, ποταμάκια, ενώ συγχρόνως ήταν κοντά η θάλασσα. Η τουριστική της ανάπτυξη ήταν αρκετά μεγάλη και το τουριστικό ήταν το κύριο εισόδημα των κατοίκων με τα αγροτικά να είναι απλώς επικουρικά.

Όμως η τουριστική κίνηση της Ολυμπίας δεν οφειλόταν στα δάση και στα γάργαρα νερά, αλλά σε κάτι πέτρες άτακτα ερημένες σ' ένα σημείο που λεγόταν αρχαία Ολυμπία. Εκεί στα αρχαία χρόνια κάτι περίεργοι τύποι κάναν κάτι αγώνες που τους ονόμαζαν Ολυμπιακούς. Αυτούς τους Ολυμπιακούς αγώνες λοιπόν κάποιος Γάλλος αριστοκράτης για άγνωστο λόγο τους αναβίωσε με την συνδρομή του Ελληνικού κράτους. Κι από τότε κάθε τέσσερα χρόνια για λόγους που δεν είναι ακριβώς γνωστοί κάθε κράτος που θέλει να αναβιώσει εκ νέου τους Ολυμπιακούς αγώνες ζητάει την φλόγα του πυρσού που ανάβει από την αρχαία Ολυμπία - λες και δεν υπάρχουν αναπτήρες, τέλος πάντων, άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου.
Και αυτήν την φλόγα την περιφέρουν από όλα τα κράτη που υπάρχουν ανάμεσα από την αρχαία Ολυμπία μέχρι το κράτος οργανωτή και νομίζουν ότι είναι σημαντικό γεγονός διότι, λέει, αυτή η φλόγα είναι σύμβολο ειρήνης. (Άκουσον άκουσον, τι όποια τους βάζουν μέσα στο μυαλό τους)

Σ' εκείνο τον τόπο υπάρχει ένα μουσείο που φυλάνε μέσα και κάτι λαξεμένες πέτρες, που τις λένε έργα τέχνης. Εμένα πάντως δεν μου γέμιζαν το μάτι! Υπήρχε και μια λαξεμένη πέτρα από κάποιον Πραξιτέλη η οποία παρίστανει τον Ερμή παρέα με τον Έρωτα και που όλοι που μπαίναν μέσα κοιτάζαν σαν χαζοί. Πραγματικά χαζοί ήταν. Τι βρίσκανε? Τέλος πάντων εμένα δεν μου πέφτει λόγος.

Αλλά πάντως όλη η κίνηση της Ολυμπίας υπήρχε επειδή αυτοί οι περίεργοι τύποι θέλαν να πάνε να δούνε τις πέτρες. Οπότε και τα σπίτια που είχαν φτειάξει οι άνθρωποι τα είχαν φτειάξει εξαιτίας αυτών των πετρών. Οπότε η ατάκα του φίλου του Μ.Π ήταν λογική. Αν καιγόταν το σπίτι έφτειαχνε καινούριο, αν καιγόντουσαν οι πέτρες ποιος χαζοχαρούμενος πελάτης θα ξαναπήγαινε εκεί?

Αν ήταν στο χέρι μου πάντως θα χρησιμοποιούσα τις πέτρες σαν οικοδομικό υλικό για να χτίσω τα καμένα σπίτια. Ε, να έχουν και κάποια χρησιμότητα!


Τέλος πάντων, για να μην μαλώνετε προτείνω να συνεχίσουμε να κάνουμε αυτό που κάνουμε παραδοσιακά σ' αυτόν τον τόπο. Μην μας πουν και παγκοσμιοποιημένους, να φυλάμε τις παραδόσεις. Να μην προστατεύουμε ούτε τα δάση ούτε τα αρχαία! Οπότε δεν υπάρχει κανένας λόγος διαφωνίας!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #48 στις: 30/09/07, 21:35 »
Αυτό είναι και το σωστό εξάλλου.
Αλλά από 'κει ως το να επικροτούμε μια απόφαση "αποφασίζομεν και διατάσσομεν" να τελειώσουν οι ανασκαφές σε τρεις μέρες ένεκα δημαρχιακού μεγάρου (το είδαμε κι αυτό τι έκτρωμα γίνεται) υπάρχει μεγάλη διαφορά.

Να βλέπαμε μετά τα παράπονά σας αν εκεί για πέντε χρόνια αντί για δημαρχείο είχαμε ένα απέραντο εργοτάξιο.

Νομίζω ότι έχει παραγίνει το κακό ορισμένες φορές με την υπερευαισθησία των αρχαιολόγων

Και δεν νομίζω ότι σου χρειάζεται και η παραμικρή πετρούλα που θα βρεθεί να σου θυμίζει όλα αυτά που λες. Εγώ τουλάχιστον βλέποντας την Ακρόπολη, τη Βεργίνα, τον Λευκό Πύργο, το Μακεδονικό Μουσείο, την Αρχαία Αγορά ακόμα και τα αρχαία που ενσωματώθηκαν στο υπόγειο του κτιρίου της Τράπεζας Πειραιώς (Τσιμισκή και Εθν. Αμύνης) μια χαρά τα θυμάμαι και δεν τα ξεχνάω.

Διάβαζε λίγο παραπάνω τα μηνύματα. Δεν είναι όλα άσπρο μαύρο. Το ένα άκρο είναι καταστρέψτε τα όλα τα αρχαία δεν μας νοιάζει τίποτα και είναι προφανώς κατακριτέο. Απλά για μένα είναι κατακριτέο και το άλλο άκρο που λέει ότι και η παραμικρή υποψία κάποιου κομματιού από ένα παλιό τμήμα ενός άλλου υποτμήματος ενός μέρους ενός κτιρίου να βρεθεί, σταματήστε τα όλα μέχρι εμείς (οι αρχαιολόγοι) να έρθουμε και (με τους δικούς μας ρυθμούς, όποτε θέλουμε δηλαδή) να το εξετάσουμε, να το πασπαλίσουμε, να κάνουμε ό,τι κάνουμε κάθε φορά τέλος πάντων και όταν αποφασίσουμε ΕΜΕΙΣ (αυτοί που διατάσσομεν δηλαδή) ΜΟΝΟ τότε θα συνεχίσετε..
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #49 στις: 01/10/07, 01:31 »
έχω την εντύπωση ότι επί της ουσίας συμφωνούμε παρά τη διαφορετική οπτική
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/04, 18:24
από Γιώτα Μή
29 Απαντήσεις
8972 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/08, 22:20
από Aganippi
61 Απαντήσεις
18884 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/05, 01:04
από fatses asteies
7 Απαντήσεις
3115 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/06, 02:35
από eleos* (Βάλια πια....)
86 Απαντήσεις
47880 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/06, 21:53
από stavros75
30 Απαντήσεις
17043 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/08, 19:42
από Jezus
3 Απαντήσεις
2502 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/09, 06:29
από Crool
204 Απαντήσεις
53524 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/09, 11:30
από Vaiking
0 Απαντήσεις
1566 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/12, 03:59
από MACMISIAS
0 Απαντήσεις
1745 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/17, 13:47
από ivikos