Αποστολέας Θέμα: Αγορά Ηλεκτρικής στα 1500 euro  (Αναγνώστηκε 7828 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής στα 1500 euro
« Απάντηση #25 στις: 24/02/11, 11:30 »
Eric, αναφέρεις Pink Floyd και Thrash. Επειδή και εγώ μεγάλωσα και με αυτά τα 2, με pink floyd, doors, uriah heep, deep purple, led zep, ac/dc, black sabbath etc.. μέχρι τα 14-15 και μετά metal και thrash (μιλάω για 80s), έχω να σου πώ οτι για αυτήν την δουλιά είναι η Stratocaster.
Για Pink Floyd, οι λόγοι είναι προφανείς, ο ήχος. Για Thrash τώρα, εδώ πάιζει τεράστιο λόγο η γεωμετρία της γέφυρας. Με floyd rose, ποτέ μου δεν κατάφερα να παίξω π.χ. Exodus (Γνήσιο thrash) όπως με την strat. Στην γέφυρα της strat, ρυθμίζεις το saddle της 6ης χορδής πιο πάνω από ότι ορίζει το radius του fretboard, και έχεις συνθήκες για το τέλειο muting!!!

Οι μονοι thrashers με Gibson LP, ήταν ο haneman των Slayer (στους πρώτους δίσκους) και ο Larry Farcas των Vegeance Rising. Βέβαια και με strat δεν ήταν πολλοί (Gart Holt - Exodus ένα παράδειγμα) αλλά νομίζω οτι με strat είναι πιο εύκολο από ότι με το bridge του floyd-rose ή της Gibson.

Εγώ από αυτό το ποστ κατάλαβα ότι είναι πλεονέκτημα να ρυθμίζονται επιμέρους τα ύψη κάθε χορδής, τοποθέτηση με την οποία συμφωνώ, όχι μόνο για thrash αλλά και για πολλά άλλα είδη μουσικής και σαφώς αυτό δεν το παρέχουν ούτε το floyd rose ούτε οι σταθερές γέφυρες της LP.

Όμως διαφωνώ με την γενική καταλληλότητα της Strat ως όργανο για thrash λόγω της χροιάς του ήχου της. Μην ξεχνάμε ότι επιμέρους ρυθμιζόμενα saddles έχουν και πχ οι PRS και άλλες πολύ καταλληλότερες κιθάρες, μεπιο βαριά ξύλα, όπως μαόνι αντί για alder και διπλούς humbuckers αντί για single coils.


Αδριανέ, αν κάποιος θέλει να πάιζει Dire Straits, και στο καπάκι π.χ. παλιά Pantera, τότε μπορεί να το κάνει με ένα H-S-S configuration με coil tapping, μέσω ενός push-pull pot.
Ένα άλλο ατού είναι coil tapping με τον middle μαγνήτη στην θέση 2 του switch, ώστε να βγάλει ήχο Socrates, π.χ. στο Starvation.

Από την άλλη το κεφάλαιο Gibson είναι τεράστιο και ομολογώ οτι δεν κατέχω και πολλά σχετικά.
Παίζω με στρατ λόγω 30χρονης συνήθειας (παίζω από τα 11).

Στην περίπτωση που κάποιος είναι κολημένος με το vintage strat S-S-S, για etxreme καταστάσεις, σχετικά με pickups, υπάρχουν single-coils (true) με 21kohm, που βάζουν γυαλιά σε πολλούς "hot" metal humbuckers που κυκλοφορούν. (βλ http://www.bareknucklepickups.co.uk/main/pickups.php?cat=strats&sub=contemporary&pickup=the_sinner ) <-- αν ήταν στην μισή τιμή θα τους είχα χτυπήσει.
Βέβαια όπως ξέρεις και εσύ υπάρχουν και οι humbuckers σε μέγεθος single-coil όπως οι γνωστές σειρές rails Dimarzio, SeymourDuncan, iron gear (φθηνοί) κτλ...

Προσωπικά το επόμενο projecta-κι θα είναι η τοποθέτηση κορεατικών rails στο bridge με coil tapping , τα οποία βρίσκω στα 13 ευρώ!! (φθηνό mod αν κάτσει!!)
« Τελευταία τροποποίηση: 24/02/11, 11:35 από panixgr »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
22 Απαντήσεις
10615 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/08, 12:28
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
65 Απαντήσεις
22198 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/08, 19:57
από Jezus
8 Απαντήσεις
3861 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/09, 22:42
από no_one
4 Απαντήσεις
3048 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/09, 13:07
από NickP
2 Απαντήσεις
3009 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/09, 14:52
από makistzou
4 Απαντήσεις
4185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/10, 14:42
από themos
39 Απαντήσεις
12197 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/10, 00:28
από Petros1
2 Απαντήσεις
2112 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/10, 12:55
από VROUXOS
2 Απαντήσεις
2525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/10, 22:55
από Απόλλων
2 Απαντήσεις
2397 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/10/10, 00:37
από Απόλλων