Αποστολέας Θέμα: 1' Να αλλάξω μαγνήτες! (Taylor)  (Αναγνώστηκε 4573 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
1' Να αλλάξω μαγνήτες! (Taylor)
« στις: 18/01/09, 14:29 »
Καθώς η τεχνολογία πάντα προχωράει και στις περισσότερες περιπτώσεις κάνει τη ζωή μας πιο εύκολη,έτσι και σε αυτή την περίπτωση ο Taylor και το επιτελείο του έφτιαξαν διάφορα prewired pickguard kits όπου για να αλλάξει κανείς μαγνήτες δεν θα χρειαστεί κολλητήρια,καλάϊ κτλ,αλλά μερικά jacks να κουμπώσει.

Aν και περισσότερες πληροφορίες δεν μπόρεσα να βρώ,η ιδέα τους και μόνο είναι πολύ ενδιαφέρον κυρίως γιατί απο μόνη της γεννά εξελίξεις στον "εσωτερικό κόσμο" της ηλεκτρικής κιθάρας,πράγματα που ίσως δούμε στο μέλλον και απο άλλους κατασκευαστές.Η πλάκα είναι ότι εδώ και πολύ καιρό σκεφτόμουν μια ανάλογη ιδέα,το να εγκαθιστά κανείς μαγνήτες χωρίς κολλήσεις δηλαδή,αυτοί οι άνθρωποι με πρόλαβαν τελικά! :P

Ακολουθεί και ένα σχετικό video απο την παρουσίαση της πατέντας τους στο NAMM΄09.




Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: 1' Να αλλάξω μαγνήτες! (Taylor)
« Απάντηση #1 στις: 18/01/09, 15:09 »
Λόγω της υπάρχουσας ποικιλίας, θα προτιμήσω το σύστημα της Gibson. Δε το βρίσκω.
Παρόλα αυτά σε ευχαριστώ, γιατι είδα βιντεάκι 8χορδης Schecter ;D ;D ;D
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 1' Να αλλάξω μαγνήτες! (Taylor)
« Απάντηση #2 στις: 18/01/09, 15:19 »
Έχει βγάλει και η Gibson σύστημα χωρίς κολλήσεις;δεν το ήξερα.
Αν βρείς κάτι πόσταρε το.

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: 1' Να αλλάξω μαγνήτες! (Taylor)
« Απάντηση #3 στις: 18/01/09, 18:02 »
αυτό για την γκίμπσον δεν το γνωρίζω, αλλά κάτι παρόμοιο δεν είναι κ αυτό που έχει η emg;
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 1' Να αλλάξω μαγνήτες! (Taylor)
« Απάντηση #4 στις: 18/01/09, 22:56 »
Nομίζω πως ναί,απλά η συγκεκριμένη περίπτωση έχει να κάνει με passive μαγνήτες.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: 1' Να αλλάξω μαγνήτες! (Taylor)
« Απάντηση #5 στις: 18/01/09, 23:16 »
H Gibson είχε βγάλει μια συγκεκριμένη σειρά (στην ιστοσελίδα της θα υπάρχει απλά τώρα με ένα γρήγορο searching δεν την βρήκα) της οποίας οι κιθάρες της είχαν ένα σύστημα όπου οι μαγνήτες "κούμπωναν" εξωτερικά και άλλαζαν σε δευτερόλεπτα.. Αντί δηλαδή να αλλάζεις ολόκληρο το pickguard απλά ξεκούμπωνες τον μαγνήτη που φορούσε η Gibson και κούμπωνες κάποιον άλλον.. Ενδιαφέρουσα ιδέα και μακάρι στο μέλλον να αλλάζουμε τους μαγνήτες σε δευτερόλεπτα!!

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 1' Να αλλάξω μαγνήτες! (Taylor)
« Απάντηση #6 στις: 18/01/09, 23:44 »
Αν δεν απατωμαι, το κανει εδω και καιρο η Musicman με τις Silo.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: 1' Να αλλάξω μαγνήτες! (Taylor)
« Απάντηση #7 στις: 19/01/09, 10:09 »
Προσωπικά έχοντας δεί και τα 2 συστήματα για το Silo της Musicman δεν ήξερα και δεν έχω καταφέρει να βρώ και κάτι στο net, μπορώ να πω οτι προτιμάω της Taylor για δύο λόγους:

  • Η Taylor επιτρέπει την τοποθέτηση ή humbucker, ή singlecoil ή ακόμα και συνδυασμού αυτών, κάτι που δεν έχει η Gibson.
  • Εκτός από μαγνήτες μπορείς με αλλαγή pickguard να αλλάξεις το switching, κάτι που επίσης δεν ισχύει στην Gibson

Όπως είχα πεί και σε εκείνο το θέμα, το κρίσιμο ερώτημα είναι αν κάποιος από τους μεγάλους κατασκευαστές μαγνητών (Seymour Duncan, Di Marzio ή και EMG) θα καταφέρει να συνεργαστεί με μία από τις δύο εταιρίες για να προσφέρει τους μανγήτες της σ' ένα ή και τα δύο συστήματα.

Προσωπικά η επιλογή του να αλλάζω τόσο γρήγορα μεταξύ μαγνητών, για να μή πώ μεταξύ passive και active μαγνητών μου αρέσει πολύ.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 1' Να αλλάξω μαγνήτες! (Taylor)
« Απάντηση #8 στις: 19/01/09, 10:51 »
Σε ολους αρεσει. Και μαλιστα σε καποιους φαινεται μεγαλυτερο δελεαρ το γεγονος και μονο οτι μπορεις να αλλαξεις μαγνητες ΜΟΝΟΣ σου, παρα το γεγονος οτι τους αλλαζεις γρηγορα.

Η βιομηχανια ηλεκτρικων οργανων, για το μεγεθος της, προχωραει εκνευριστικα αργα. Μονο δυο-τρεις εταιριες δειχνουν να πιεζουν τις εξελιξεις (βλ. Ernieball, Taylor).


Μια ιδεα, κοντινη στο θεμα μας: Ειναι πολυ δυσκολο να εξαλειφθουν οι κολλησεις μεσα στα ηλεκτρικα της κιθαρας? Ολα να γινονται με υποδοχες και βυσματα.
Αν ολες οι εταιριες υποστηριζαν αυτην την οδο, και οι κατασκευαστες μαγνητων επισης, θα πλησιαζαμε κατα πολυ τη μερα που μεχρι και ο αδαης θα μπορει να σκαλιζει την κιθαρα του στο σπιτακι του....

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: 1' Να αλλάξω μαγνήτες! (Taylor)
« Απάντηση #9 στις: 19/01/09, 15:35 »
ρε συ mech, δεν νομιζεις ομως οτι καπου χανεται και η "μαγεια της ανακαλυψης"...
Δηλαδη βγαζουν κιθαρες που κουρδιζονται μονες τους, μαγνητες που κουμπωνουν και δεν χρειαζονται κολλησεις, εμενα προσωπικα μου φαινονται απλα οκ ολα αυτα, δεν μεσυναρπαζουν γιατι σκεφτομαι οτι δνε εχουν πλεον κατι για να μαθει καποιος ειναι ολα ετοιμα...

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 1' Να αλλάξω μαγνήτες! (Taylor)
« Απάντηση #10 στις: 19/01/09, 15:58 »
Ειναι καπως ρομαντικο το ζητημα που εγειρεις, αλλα συμφωνω μαζι σου.

Εδω ομως συζηταμε σε μια πρακτικη βαση, του πως θα κανεις καποιες διαδικασιες απλουστερες και λιγοτερο επισφαλεις για τον ανειδικευτο. Εγω απλα παρατηρησα οτι ειναι μουφα νεωτερισμος να σου πουλανε ετοιμο πικγκαρντ, τη στιγμη που θα μπορουσαν με χρηση της ιδιας ακριβως τεχνικης, να σου προσφερουν την δυνατοτητα να φτιαξεις πανευκολα το δικο σου pg.

Αυτο που κανει η Taylor ουσιαστικα, ειναι να σου πουλαει μαγνητες της. Και απ τη στιγμη που το κολπο δουλευει μονο με Taylor κιθαρες, σιγα τα αυγα.... καλη η προοπτικη που διαφαινεται, αλλα μεχρι εδω σκατα.

PS. Εγω ειμαι μηχανικος, και οταν ερθει η στιγμη να αλλαξω μαγνητες στην κιθαρα μου, εγω θα την κανω, με κολλησεις κιολας. Δεν καταδεχομαι να γινει αλλιως.
Αλλα για τους υπολοιπους, καλυτερα να γινουν οι μαγνητες clip-in, παρα να σκας ενα 50ευρο στον καθε τεχνικο.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
2382 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/09, 08:38
από Giorgos K.
15 Απαντήσεις
6320 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/09, 17:22
από Σκίρων
1 Απαντήσεις
2990 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/09, 11:52
από giwrgos-x
12 Απαντήσεις
6917 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/09, 22:06
από Gabriel6th
1 Απαντήσεις
2158 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/09, 17:59
από mpamps
1 Απαντήσεις
2945 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/10, 11:11
από Απόλλων
31 Απαντήσεις
6618 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/11, 11:12
από Johnpen.
13 Απαντήσεις
7829 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/11, 23:08
από zepfan
20 Απαντήσεις
7522 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/11, 01:11
από kopaniamento
8 Απαντήσεις
2710 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/11, 15:24
από let me know 796