Αποστολέας Θέμα: Πώς να κατοχυρώσετε τα πνευματικά σας δικαιώματα  (Αναγνώστηκε 111032 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος *Ελένη*

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
i idea sou fenetai arketa praktiki omws de xerw kata poso mporei ayto na peisei ena dikastirio...akoma kai an o fakelos parameinei kleistos kai anoixtei sto dikastirio (an ginei klopi pneumatikwn dikaiwmatwn) pws mporeis na apodeixeis oti den anoixes ton fakelo kai topothetises ta tragoudia meta?einai eukolo na anoixtei (px me atmo kai alla sxetika) kai na xanakleisei meta...vevea apto olotela...sigoura omws tha iparxei kai pio sigouros tropos...se eyxaristw padws!
oi xenoi einai filoi pou den exeis gnwrisei akoma...

Αποσυνδεδεμένος Alchimistis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • Pink Floyd
    • Προφίλ
ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΓΡΑΜΜΑ?ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΥΠΑΡΑΧΕΙ?

Αποσυνδεδεμένος Fighter

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο,τι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο...
    • Προφίλ
    • dimos_mp
 ;)Mπορεις να πας με τους στιχους σου...και την παρτιτούρα (αν εχεις γραψει και μουσική)και να βεβαιωθείς πρώτα οτι η παρτιτούρα ειναι σωστή σε ένα συμβολαιογραφο...και αυτος ξερει τι θα κανει...σε 10 λεπτα θα εχεις τελειωσει...κατι σφραγιδες και κατι υπογραφές ειναι... ::)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
i idea sou fenetai arketa praktiki omws de xerw kata poso mporei ayto na peisei ena dikastirio...akoma kai an o fakelos parameinei kleistos kai anoixtei sto dikastirio (an ginei klopi pneumatikwn dikaiwmatwn) pws mporeis na apodeixeis oti den anoixes ton fakelo kai topothetises ta tragoudia meta?einai eukolo na anoixtei (px me atmo kai alla sxetika) kai na xanakleisei meta...vevea apto olotela...sigoura omws tha iparxei kai pio sigouros tropos...se eyxaristw padws!

Απ'οτι ξερω το ολο πραγμα λειτουργει με την ημερομηνια που αναγραφεται στην σφραγιδα του ταχυδρομειου ( και οπου αμα ανοιχτει θα "σπασει" ). Οποιος εχει την πιο παλια ημερομηνια ειναι και ο νομιμος κατοχος του κομματιου, οποτε το δικαστηριο μπορει να δεχτει το κλειστο φακελο ( ο οποιος θα ανοιχτει επισημα στο δικαστηριο και θα γινει γνωστοποιηση του περιεχομενου ). Το καλο ειναι πως μετα απο την δικαστικη μαχη δεν χρειαχεται πλεον να ξαναστειλεις τα κομματια στο ταχυδρομειο, αφου υπαρχει δικαστικη αποφαση που σε εξουσιοδοτει ως συνθετη/στιχουργο.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

FiGaRo

  • Επισκέπτης
Συνοψιζοντας υπαρχουν 2 τροποι να κατοχυρωσεις στιχους:

1ον) Με αποστολη συστημενου στον εαυτο σου χωρις να ανοιξεις το φακελο, κ φυλασσοντας την αποδειξη της αποστολης ως κορη οφθαλμου

2ον) Επικυρωνοντας τους στιχους σε εναν συμβολαιογραφο.

Οσον αφορα τη μουσικη, νομιζω πως δεν μπορεις πια να δωσεις παρτιτουρες στην εθνικη βιβλιοθηκη κ να κατοχυρωσεις ετσι το κομματι. Αρα ο καλυτερος τροπος ειναι να γραψεις cd.

Βεβαια προσοχη στο στουντιο οταν γραφεις το cd, γιατι εχω ακουσει περιπτωση που εκλεψαν απο την ηχογραφηση ακατοχυρωτο κομματι το μετετρεψαν κ το πασαραν σαν δικο τους οι ηχοληπτες.

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
   Υπαρχει και αλλου καποιο σχετικο θεμα....


   Αλλος τροπος ειναι και η καταθεση της "δουλειας" στην Εθνικη Βιβλιοθηκη, εκει ειναι και το ασφαλεστερο, αρκει η μουσικη να ειναι "ολοκληρομενη" και σε παρτιτουρα!
   Αν δεν κανω λαθος, δεν μπορεις να κατοχυρωσεις "επωνυμιες" εκει, αλλα  δεν ειμαι 100% σιγουρος!

   Επισης υπαρχει και η "αυτοματη" κατοχυρωση η οποια γινεται μεσω των εντυπων ΜΜΕ!

   πχ αν στειλεις ενα ντεμο στο χαμερ ή οπου αλλου, αυτοματα κατοχυρωνεται, διοτι ολος ο τυπος εχει ημερομηνια κυκλοφορια και εκδοσης!!!!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

bartatilas

  • Επισκέπτης
Η ιδέα του φακέλου (γράμμα) αναγνωρίζεται από ένα δικαστήριο όπως και αυτό με τα ΜΜΕ. Η Εθνική Βιβλιοθήκη νομίζω ότι ζητάει παρτιτούρες για όλα τα όργανα που το ενορχηστρώνουν και μία κασέτα. Κάθε χρόνο όμως καταβάλλεις κάποιο ποσό, το οποίο δεν γνωρίζω.

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Από όσο ξέρω, η Εθνική Βιβλιοθήκη έχει σταματήσει να κατοχυρώνει πνευματικά δικαιώματα...
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

bartatilas

  • Επισκέπτης
Από όσο ξέρω, η Εθνική Βιβλιοθήκη έχει σταματήσει να κατοχυρώνει πνευματικά δικαιώματα...

Αν το ξέρεις πάω πάσο. Εγώ αυτό ήξερα μέχρι και πρόπερσι που είχα ρωτήσει.

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Η ιδέα του φακέλου (γράμμα) αναγνωρίζεται από ένα δικαστήριο όπως και αυτό με τα ΜΜΕ. Η Εθνική Βιβλιοθήκη νομίζω ότι ζητάει παρτιτούρες για όλα τα όργανα που το ενορχηστρώνουν και μία κασέτα. Κάθε χρόνο όμως καταβάλλεις κάποιο ποσό, το οποίο δεν γνωρίζω.


   Nai! Aυτο εννουοσα "ολοκληρωμενη δουλεια" οτι τα θελουν ολα!!! Το ποσο που ειχα πληρωσει το 1997 ηταν 5,000δρχ/κομματι!


   Βαγκαμποντ> και εγω εχβ ακουσει οτι δεν κατωχειρωνει πια αλλα δεν το εχω ψαξει κιολας!


   Σιγουρα θα υπαρχει πιο "επισημος" τροπος απο την "αυτοαλληλογραφια" και τα ΜΜΕ! Ισως σε συμβολαιογραφειο...
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
... μην τυχόν και αναφέρει κανένας την ΑΕΠΙ...  >:( >:( >:(
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος pinelopi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1075
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κι όμως δεν είναι μακριά...
    • Προφίλ
Όταν κατοχύρωσα στίχους στην Εθνική Βιβλιοθήκη πριν 5-6 χρόνια περίπου πλήρωσα ένα εντελώς συμβολικό ποσό (500 δρχ νομίζω) για όλο το πακέτο τραγουδιών και ήταν αρκετά. Αγνοώ αν τώρα καταβάλεις περισσότερα χρήματα ή αν δεν γίνεται καν κατοχύρωση πνευματικών δικαιωμάτων εκεί.
Επειδή έχω ρωτήσει άνθρωπο που ασχολείται χρόνια με την στιχουργική και είναι γνώστης όλης της κατάστασης, δυστυχώς απόλυτα σίγουρος μπορείς να είσαι μόνο αν κατοχυρώσεις ένα τραγούδι στίχο - στίχο....σε δικηγόρο. Γιατί αν απ' όλο το τραγούδι σου αλλάξουν μερικές λέξεις...θεωρείται άλλο τραγούδι....οπότε δεν βρίσκεις άκρη εύκολα.
Την μέθοδο με το συστημένο την γνωρίζω κι εγώ αλλά νομικά δεν ξέρω πόσο ευσταθεί.
όνειρο είναι να ουρλιάζουν χιλιάδες ναι απ' το λαρύγγι του όχι  (Κ.Δ.)

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
   ...ναι αυτο ειναι αληθεια! Οσο ομως αφορα τις επωνυμιες μπορεις να κανεις μια πιο "ειδικη" κατοχυρωση οι οποια στιχιζει κατι παραπανω! Αφορα τις "παραλαγες" πχ το ονομα του συγκροτηματος μου, "Heaven'Spirits", μπορει καποιος να το οικειοποιηθει μεταλλασοντας το σε "Heaven's Spirits" ή "Heave'Spirits1" !!!!!!!!!


   Eιχα πετυχει πολυ παλια, μωλις αρχισε το ιντερνετ να φιλοξενει διαφημισεις και εταιριες (πρεπει να γνωριζετε οτι στο ιντερνετ απαγορευοταν οι διαφημισεις καποτε!!!!), την διευθ. www.microland.gr της γνωστης εταιριας που ηταν "under constructio", μπαινοντας στο σιτε, ο μαγκας που το ειχε φτιαξει, ουτε λιγο ουτε πολυ, "πουλαγε" το "domain" 5.000.000δρχ!!!!!!!!! Τους την ειχε "στημενη" με αλλα λογια εκμεταλλευομενος το νομικο κενο (που ακομα υπαρχει) στην κατοχυρωση ονοματων στο νετ!
« Τελευταία τροποποίηση: 09/05/03, 04:08 από sotriani »
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Fighter

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο,τι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο...
    • Προφίλ
    • dimos_mp
 ;)Με λίγα λόγια...η μεθοδος του γραμματος κατωχυρωνει καποιον νομικα....την εχει κανει κανεις απο εδώ...?
Π.χ. αν στειλω ενω γραμμα στον εαυτο μου με τους στιχους και τις συγχορδιες...και μια κασσετα με το κομματι ηχογραφημενο (π.χ. με κιθαρα) κατοχυρώνω και τους στιχους και τη μουσική...

Αποσυνδεδεμένος *Ελένη*

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
exw tin entipwsi pws akoma kai an se katohirwnwi nomika to gramma,den arkei na exeis mesa stixous,sighordies kai kasseta...xreiazetai kanoniki partitoura me notes se pentagrammo pou tha kathorizoun tin akrivi melwdia fwnis kai tin melwdia twn allwn organwn...toulaxiston stin ethniki vivliothiki otan katohirwnan,to zitousan..
oi xenoi einai filoi pou den exeis gnwrisei akoma...

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
exw tin entipwsi pws akoma kai an se katohirwnwi nomika to gramma,den arkei na exeis mesa stixous,sighordies kai kasseta...xreiazetai kanoniki partitoura me notes se pentagrammo pou tha kathorizoun tin akrivi melwdia fwnis kai tin melwdia twn allwn organwn...toulaxiston stin ethniki vivliothiki otan katohirwnan,to zitousan..


   ...εγω τα εγραφα με midi...
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Fighter

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο,τι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο...
    • Προφίλ
    • dimos_mp
 ;)Eντάξει στο κατω κατω... ας εχεις κατοχυρωμένους τους στιχους,το ρυθμό και τη μελωδια μεσω της κασσετας κι ας μην εχεις την παρτιτουρα των φωνητικών και των αλλων οργάνων... :-\ ::)
Τι λέτε... ???

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
   ειναι "περιεργη φαση" το ολο θεμα... θελει ψαξιμο, αλλα αν αυτο που κανεις δεν αποτελλει "μηλο της ερηδος" για πολλες 1000δες € μην σε απασχολει! Δεν προκειται να ασχοληθει κανεις μαζι σου/μας.
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος dshakes

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
  • O παλιος ειναι ωραιος...
    • Προφίλ
  Υπαρχει και αλλου καποιο σχετικο θεμα....


   Αλλος τροπος ειναι και η καταθεση της "δουλειας" στην Εθνικη Βιβλιοθηκη, εκει ειναι και το ασφαλεστερο, αρκει η μουσικη να ειναι "ολοκληρομενη" και σε παρτιτουρα!
   Αν δεν κανω λαθος, δεν μπορεις να κατοχυρωσεις "επωνυμιες" εκει, αλλα  δεν ειμαι 100% σιγουρος!

   Επισης υπαρχει και η "αυτοματη" κατοχυρωση η οποια γινεται μεσω των εντυπων ΜΜΕ!

   πχ αν στειλεις ενα ντεμο στο χαμερ ή οπου αλλου, αυτοματα κατοχυρωνεται, διοτι ολος ο τυπος εχει ημερομηνια κυκλοφορια και εκδοσης!!!!


Αν στειλεις τραγουδι π.χ. στο μεταλ χαμερ χανεις ΟΛΑ τα δικαιωματα του τραγουδιου... διαβασε τους ορους δημοσιευσης τραγουδιων στα περιοδικα...
Ειμαι πολυ χαρουμενος... Κάτι κυριοι με ασπρα ήρθαν χτες στο σπιτι μου και μου εκαναν δωρο ενα μπουφαν που κουμπωνει αναποδα...

Αποσυνδεδεμένος *Ελένη*

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
  Υπαρχει και αλλου καποιο σχετικο θεμα....


   Αλλος τροπος ειναι και η καταθεση της "δουλειας" στην Εθνικη Βιβλιοθηκη, εκει ειναι και το ασφαλεστερο, αρκει η μουσικη να ειναι "ολοκληρομενη" και σε παρτιτουρα!
   Αν δεν κανω λαθος, δεν μπορεις να κατοχυρωσεις "επωνυμιες" εκει, αλλα  δεν ειμαι 100% σιγουρος!

   Επισης υπαρχει και η "αυτοματη" κατοχυρωση η οποια γινεται μεσω των εντυπων ΜΜΕ!

   πχ αν στειλεις ενα ντεμο στο χαμερ ή οπου αλλου, αυτοματα κατοχυρωνεται, διοτι ολος ο τυπος εχει ημερομηνια κυκλοφορια και εκδοσης!!!!


Αν στειλεις τραγουδι π.χ. στο μεταλ χαμερ χανεις ΟΛΑ τα δικαιωματα του τραγουδιου... διαβασε τους ορους δημοσιευσης τραγουδιων στα περιοδικα...

nai alla an itan etsi de tha estelne pote kaneis tipota se tetia periodika...
oi xenoi einai filoi pou den exeis gnwrisei akoma...

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
   εισαι σιγουρος γιαυτο που λες Διονυση? Αμα ειναι να το ψαξω! Εσυ πως το εμαθες αυτο? που μπορω να διαβασω για τους ορους αυτους?
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

FiGaRo

  • Επισκέπτης
Βασικα, θελω να ρωτησω, πως κατοχυρωνει κανεις το ονομα του συγκροτηματος του...

Ειναι απαραιτητος ο συμβολαιογραφος, ή γινεται κ με αλλους τροπους η κατοχυρωση (αποστολη συστημενου π.χ.)

Αποσυνδεδεμένος Σπύρος

  • Συνήγορος του Διαβόλου
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Τελικά υπάρχει κάποιος τρόπος να κατοχυρώσουμε τα τραγούδια μας;
Σκοπεύουμε να κυκλοφορήσουμε ένα cd και η εταιρεία που θα τα κόψει θέλει να τα έχουμε κατοχυρωμένα ώστε να είναι καλυμένη.
Προφανώς το γράμμα στον εαυτό μας με τα τραγούδια δεν τους καλύπτει.
Forgive me if I'm out of order this NU METAL has no soul.
It may be good for making money sadly that is not my goal.

Αποσυνδεδεμένος *Ελένη*

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
distixws o monos tropos einai se simvoleografo aposo gnwrizw (enanti kapoias mikris amoivis fadazomai) oloi oi alloi tropoi den stekontai nomika...persi pou diavaza astiko dikaio kapou anefere gia ta pneymatika dikaiwmata kai an thimamai kala kati tetia elege...
oi xenoi einai filoi pou den exeis gnwrisei akoma...

Αποσυνδεδεμένος kain

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Άντρας
  • Still On The Road
    • Προφίλ
Νεότερα απ' το "μέτωπο":

 - Η διαδικασία κατοχύρωσης μέσω ταχυδρομείου ισχύει μόνο με τη μεσολάβηση δικαστικού επιμελητή. Δηλαδή μπορεί κάποιος να στείλει ένα γράμμα στον εαυτό του, αλλά την επιστολή(η οποία δεν πρέπει να ανοιχτεί κτλ.) την επικυρώνει ο επιμελητής.

- Η διαδικασία κατοχύρωσης στο συμβολαιογράφο ισχύει όπως έχει, αν και η εν λόγω διαδικασία δεν σε αναγνωρίζει απόλυτα ως δημιουργό. Επίσης, μπορεί να γίνει και με μια "πράξη κατάθεσης εργασίας".

- Η πιο σίγουρη μέθοδος είναι η δημοσιοποίηση(περιοδικό εάν πρόκειται για ποίημα ή κείμενο, ραδιοφωνικός σταθμός για τραγούδια ή μουσική κτλ.). Η δημοσίευση στο διαδίκτυο δεν ξέρω κατά πόσο είναι αποδεκτή...

- Τέταρτο(και χειρότερο): όλες οι μεθοδοι είναι διαβλητές. Και αυτό γιατί αρκεί μια μικρή διασκευή ή παραποίηση στο αυθεντικό κείμενο/μελωδία και ο νόμος ορίζει ότι τα δικαιώματα της διασκευής ανήκουν στο διασκευαστή(ο οποίος δεν είναι απαραίτητο να αναφέρει την "ορίτζιναλ πηγή" - έχει συμβεί εξάλλου να ενσωματώνονται στίχοι από ποιήματα σε στίχους γνωστών τραγουδιών, χωρίς να αναφέρεται η πηγή, το ίδιο και με αποσπάσματα μελωδιών).

- Πέμπτο(και χείριστο): ο μόνος οργανισμός που αναγνωρίζεται πλήρως από το κράτος όσον αφορά τα πνευματικά δικαιώματα είναι η ...ακατανόμαστη και η ΕΜΣΕ. Όσον αφορά το γραπτό λόγο, χρειάζεται έκδοση αριθμού ISBN(νομίζω πως παλαιότερα μπορούσε να γίνει και μέσω της Εθνικής Βιβλιοθήκης)

- Όσοι έχουν κατοχυρώσει ο,τιδήποτε στην Εθνική Βιβλιοθήκη, θα πρέπει να γνωρίζουν πως ΔΕΝ ήταν πράξη κατοχύρωσης η συγκεκριμένη αίτηση(άσχετα που το χαρτί επιβεβαίωνε το αντίθετο), αλλά μια απλή πράξη κατάθεσης(απ' όσο με πληροφόρησαν στον Οργανισμό Πνευματικής Ιδιοκτησίας) που δεν επικυρώνει τίποτα.

- Ο νόμος(το ηθικό σκέλος) επιτρέπει τη δημοσίευση οποιασδήποτε εργασίας με ονοματεπώνυμο ή ψευδώνυμο ή και ανωνύμως. Προσπερνώντας την τελευταία δυνατότητα, καλό είναι εκτός από το ονοματεπώνυμο να έχετε επιλέξει και κάποιο ψευδώνυμο(το οποίο να αναφέρετε πάνω στην εργασία), ειδικά εάν το ονοματεπώνυμο είναι διαδεδομένο ή υπάρχει ήδη κάποιος που δημοσιεύει με το ίδιο(π.χ. το πραγματικό όνομα του Στρατή Τσίρκα ήταν Γιώργος Παπαδόπουλος).

Για τα παραπάνω με ενημέρωσαν 2 συμβολαιογράφοι, ανεξάρτητα μεταξύ τους, ο ΟΠΙ και κάποιες διατάξεις του νόμου που βρήκα σε ένα άρθρο.
Η πληρέστερη ενημέρωση, βέβαια, θα ήταν εκ μέρους κάποιου δικηγόρου που ασχολείται μόνο με το συγκεκριμένο θέμα. Εάν γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω, καλοδεχούμενος...
Αν και η ιστορία μάλλον συνοψίζεται στο ότι κανείς δεν μπορεί να κατοχυρώσει απόλυτα στο όνομά του οποιαδήποτε εργασία. Εκτός αυτού, δε γλίτωσαν από τις "διασκευές" μεγάλα ονόματα και έργα, πόσο μάλλον μπορούν οι "ανώνυμοι"... :-X

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
14476 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/13, 09:05
από elrich
69 Απαντήσεις
63805 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/07/11, 16:45
από Transformer
4 Απαντήσεις
5600 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/11, 12:27
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
7 Απαντήσεις
6475 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/13, 00:26
από exkaliber
16 Απαντήσεις
7724 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/15, 00:41
από freemind
16 Απαντήσεις
9732 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/17, 21:47
από Βραζίλης