Αποστολέας Θέμα: Έκανα ζημιά...  (Αναγνώστηκε 4941 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kaloferis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Έκανα ζημιά...
« στις: 16/05/11, 01:56 »
Έχω ένα YAMAHA RBX 374...Είχα βαλει καλλώδιο για να παίξω το οποιο δεν ηταν δικο μου και δεν ήξερα τι ποιοτητας ειναι ... οταν λοιπον πηγα να το βγαλω εμεινε μεσα το μυτερο σημείο του καλλωδίου... εκανα μερικες προσπαθιες να το βγαλω... αλλα δυστηχώς τα αποτελέσματα ηταν δραματικα ... το μονο που κατάφερα ηταν να χαλάσω την εσωχη που εχει το βυσμα και οταν λεω χαλασα ... εννοω απο μεσα απλα την γρατσουνισα ... ενω το πίσω μερος το οποιο ειναι μεσα στα ηλεκτικα του φάγωσα τα πασα με μια πενσα ...(και καλα για να το φτιαξω)... θελω να μου πει καποιος αν ξερει ποσο περιπου θα παει το μανικι...
Όλοι οι άνθρωποι κάποτε πεθαίνουν.
Λίγοι όμως πραγματικά έζησαν.

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Έκανα ζημιά...
« Απάντηση #1 στις: 16/05/11, 02:49 »
Φιλε παρε ενα κατσαβιδακι και ξεβδωσε το jack. ( Εκει που μπαινει το καλωδιο. Εχει 2-4 βιδουλες).
Με το που βγαλεις το jack και χωρις να το τραβηξεις αποτομα μην φυγει κανενα καλωδιο, πολυ ευκολα θα βγαλεις απο μεσα το βυσμα.


Βιδωσε το παλι στη θεση του, και δοκιμασε ενα αλλο καλωδιο να δεις αν παιζει. Αν δεν παιζει πρεπει να αλλαξεις το jack. Παμφθηνο ειναι να το παρεις. Αν δε εχεις και κανα φιλο να ξερει 2 πραγματα απο κολλησεις εισαι κυριος.

Αποσυνδεδεμένος kaloferis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Έκανα ζημιά...
« Απάντηση #2 στις: 17/05/11, 00:02 »
To Jack φιλε απο πισω ειναι κλειστο δεν υπαρχει κατι να το ανοιξω θα παρω ενα αλλο εχω ενα φιλαρακι που κανει κολλησεις και ας ελπισουμε πωσ θα γινει απο οτι ειδα οι τιμες για αυτα ειναι γυρω στα 6 με 7 Ε ....
Όλοι οι άνθρωποι κάποτε πεθαίνουν.
Λίγοι όμως πραγματικά έζησαν.

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Έκανα ζημιά...
« Απάντηση #3 στις: 17/05/11, 01:08 »
Αν δεν βγαινει το jack απο κει που ειναι, τοτε ανοιγεις το καπακι που εχει το μπασο σου απο πισω και το βγαζεις απο κει.

Αποσυνδεδεμένος fedstog

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Έκανα ζημιά...
« Απάντηση #4 στις: 17/05/11, 08:39 »
To Jack φιλε απο πισω ειναι κλειστο δεν υπαρχει κατι να το ανοιξω θα παρω ενα αλλο εχω ενα φιλαρακι που κανει κολλησεις και ας ελπισουμε πωσ θα γινει απο οτι ειδα οι τιμες για αυτα ειναι γυρω στα 6 με 7 Ε ....


ΆΝοιξε το όργανο απο πίσω, βγάλε το παξιμάδι που κρατάει το jack και πίεσε το προς τα έξω. Πάρε ένα αντίστοιχο απο Internet ή απο μαγαζί που κάνει Service (πρόσεχε μην σου δώσουν μεταχειρισμένο) και φώναξε τον γνωστό σου να ζεστάνει τις συγκολίσεις του παλιού να αποσυνδεθεί απο τα καλώδια. Μετά περάστε το καινούργιο. Λογικά έχεις το long jack για να λες οτι είναι κλειστό απο πίσω.

Αν είναι active το όργανο δες το αντίστοιχο ποστ μου.
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=82479.msg653727#new

Αλλιώς θέλεις αλλο.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/05/11, 09:25 από fedstog »

Αποσυνδεδεμένος kaloferis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Έκανα ζημιά...
« Απάντηση #5 στις: 17/05/11, 18:07 »
Ναι εχω Long jack ... πηγα και το εδωσα σε ενα μαγαζι να το κοιταξουν και με ειπε ο τυπος θα το δει και θα με παρει τηλ να μου πει τιμη ... και ανησυχω λιγο για το μαμαλο !
Όλοι οι άνθρωποι κάποτε πεθαίνουν.
Λίγοι όμως πραγματικά έζησαν.

Αποσυνδεδεμένος fedstog

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Έκανα ζημιά...
« Απάντηση #6 στις: 18/05/11, 08:38 »
Ναι εχω Long jack ... πηγα και το εδωσα σε ενα μαγαζι να το κοιταξουν και με ειπε ο τυπος θα το δει και θα με παρει τηλ να μου πει τιμη ... και ανησυχω λιγο για το μαμαλο !

κανα 10 ευρω ιντερνετ το jack και κανα 15 ευρω Ελλάδα. Τρεις συγκολίσεις είναι όμως δεν είναι τίποτα να το φτιάξετε μόνοι. Απλά κοίτα να βρείς το σωστό (αν έχεις passive δεν κάνει το Link που σου έδωσα) γιατί αλλιώς θα κάνει παράσιτα. Και κοίτα μην σου δώσουν μεταχειρισμένο, πρόσεχε να είναι καθαρό απο συγκολίσεις. Σε γνωστό μου είχαν δώσει 15 ευρώ μεταχειρισμένο για καινούργιο και λάθος απο μαγαζάκι σε μεγάλη πόλη της Ελλάδας!!!

Με το που βγαλεις το jack και χωρις να το τραβηξεις αποτομα μην φυγει κανενα καλωδιο, πολυ ευκολα θα βγαλεις απο μεσα το βυσμα.

Αν είναι σωστά οι συγκολίσεις δεν ξεκολάει με την καμία !
« Τελευταία τροποποίηση: 18/05/11, 08:40 από fedstog »

Αποσυνδεδεμένος dc

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Έκανα ζημιά...
« Απάντηση #7 στις: 31/05/11, 18:52 »
...φιλε μου το ιδιο επαθα και εγω με ενα yamaha bb 1200 s ΠΡΟΣΟΧΗ...μην πας σε μαγαζι για να στο φτιαξουν ...εγω εδωσα 60 ευρω για να το φτιαξουν (γνωστος καταστηματαρχης που δεν μπορω να αναφερω το ονομα του)...ακομα δεν το πιστευω...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2400 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/04, 09:33
από αστραπόφεγγο
9 Απαντήσεις
4308 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/08, 16:44
από Vicarious
8 Απαντήσεις
3972 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/09, 23:36
από morpheas
1 Απαντήσεις
1955 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/09, 11:21
από Ωρίωνας
14 Απαντήσεις
5363 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/09, 13:28
από Vaiking
16 Απαντήσεις
6823 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/16, 18:42
από LazyRocker
0 Απαντήσεις
10125 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/18, 19:42
από saved
3 Απαντήσεις
1799 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/20, 15:56
από panixgr
0 Απαντήσεις
960 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/22, 15:03
από Ioannis Anastassakis