Αποστολέας Θέμα: Eρωτηση για Laney GH100 TI  (Αναγνώστηκε 3363 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Eρωτηση για Laney GH100 TI
« στις: 18/05/11, 01:39 »
Καλησπερα!
Ενας φιλος εχει τον παραπανω ενισχυτη (Laney GH-100 TI), ο οποιος εχει δυο εισοδους high & low, με την πρωτη να εχει πιο πολυ gain, ενω η low φτανει μεχρι crunch. Tου πηγα σημερα ενα πεταλακι ΑΒ που εχω για να κανουμε μια δοκιμη, για να εχει απο ποδοδιακοπτη προσβαση και στις δυο εισοδους.
Ελα ομως που αν ειχαμε καλωδιο συνδεμενο στην εισοδο low (ακομα και αν αυτο δεν ηταν πουθενα συνδεμενο στην αλλη ακρη),  και πηγαινε να παιξει στην εισοδο high ο ηχος ηταν πεντακαθαρος και σε πολυ χαμηλη ενταση. Με το που βγαζαμε το καλωδιο η ενταση και η απολαβη πηγαινε στα κανονικα επιπεδα. Προφανως οι δυο εισοδοι μοιραζωντε εσωτερικα καποιο κυκλωμα και δημιουργειτε αυτο το θεμα (οπως π.χ. στον Sound City μου), αλλα δεν εχω βρει καποιο σχηματικο.
Ξερεις κανεις τι παιζει, και αν υπαρχει καποιος τροπος να εχει προσβαση και στις δυο εισοδους, ή αν μπορω να κανω καποια μετατροπη για να γινει αυτο?
Αλλιως θα βρω καποια πατεντα, αλλα αν ξερει καποιος κατι θα βοηθουσε.
Ευχαριστω εκ των προτερων!  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για Laney GH100 TI
« Απάντηση #1 στις: 18/05/11, 01:55 »
Έχω την εντύπωση ότι αυτό συμβαίνει πάντα σε ενισχυτές με δύο input (high και low), δηλαδή όταν χρησιμοποιείς και τα δύο ταυτόχρονα ο ήχος που παίρνεις είναι low gain. Απ' ό,τι θυμάμαι από κάποιο manual που είχα διαβάσει, το low gain input ενεργοποιεί κάποιου είδους attenuation, το οποίο παραμένει ενεργοποιημένο ακόμα και αν χρησιμοποιείς παράλληλα το high gain input.

Τώρα για μετατροπές, μάλλον θα πρέπει να απευθυνθείς στον επιτετραμένο του Κιθάρα για θέματα κατασκευών, μετατροπών και παντός τύπου DIY, κ. Αδριανό... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος fedstog

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απ: Eρωτηση για Laney GH100 TI
« Απάντηση #2 στις: 18/05/11, 08:45 »
Έχω την εντύπωση ότι αυτό συμβαίνει πάντα σε ενισχυτές με δύο input (high και low), δηλαδή όταν χρησιμοποιείς και τα δύο ταυτόχρονα ο ήχος που παίρνεις είναι low gain. Απ' ό,τι θυμάμαι από κάποιο manual που είχα διαβάσει, το low gain input ενεργοποιεί κάποιου είδους attenuation, το οποίο παραμένει ενεργοποιημένο ακόμα και αν χρησιμοποιείς παράλληλα το high gain input.

Σωστά σε όσα Manual έχω δει το αναφέρει. Αν χρησιμοποιήσεις και τις δύο ο ήχος γίνεται και στις δύο low.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για Laney GH100 TI
« Απάντηση #3 στις: 18/05/11, 09:27 »
Jezus αυτό θέλετε να το πετύχετε για να το έχει και σε περίπτωση live ή μόνο για τη δοκιμή στο σπίτι?
γιατί αν είναι το δεύτερο....ε ας κάτσει ο ένας κοντά στις εισόδους να βαζοβγάζει τα καλώδια στις εισόδους.....

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Eρωτηση για Laney GH100 TI
« Απάντηση #4 στις: 18/05/11, 10:47 »
Γειά σου Κώστα,
Πρόσφατα έκανα το ίδιο πράγμα με τον Laney και είχα παρόμοιο αποτέλεσμα.
Καλά στα λένε τα παιδιά, όλες αυτές οι είσοδοι είναι καλωδιωμένες εσωτερικά με stereo sockets έτσι ώστε η είσοδος βύσματος σε ένα socket να αναιρεί το άλλο.

Εάν προτίθεσαι να ανοίξεις τον ενισχυτή και να τον φτιάξεις, υποθέτω ότι η επαφή που διακόπτεται από την είσοδο του βύσματος θα είναι πολύ απλό να γεφυρωθεί με ένα καλωδιάκι, ώστε να μην αναιρεί το άλλο socket.

Με αυτή την πατέντα, θα μπορείς να χρησιμοποιείς ένα A/B box και μάλιστα με δύο διαφορετικές προενισχύσεις (όπως πχ το AB100) για να έχεις δύο διαφορετικά Gain με ένα ποδοδιακόπτη.

ΟΜΩΣ εάν γεφυρώσεις την επαφή έτσι, θα λειτουργούν και τα δύο sockets, με την έννοια ότι αντί για A/B box θα μπορούσες να έχεις ταυτόχρονα δύο κιθάρες - αυτό θέλουν να αποφύγουν οι κατασκευαστές. Ο λόγος είναι ότι τα στάδια προενίσχυσης δεν είναι σχεδιασμένα να λειτουργούν σαν μείκτης. Ανάλογα με τον σχεδιασμό του κυκλώματος κάθε ενισχυτή, μπορεί να παρατηρήσεις περίεργα συμπτώματα όπως θόρυβος, βόμβος ή αναίρεση συχνοτήτων.

Προσωπικά θα το δοκίμαζα με ένα κροκοδειλάκι την γεφύρωση, είναι μάλλον ακίνδυνο για τον ενισχυτή. Έτσι θα μελετούσα την συμπεριφορά του συγκεκριμένου ενισχυτή, και εάν μου έκανε, θα έβλεπα αν θα το έκανα μόνιμο.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Eρωτηση για Laney GH100 TI
« Απάντηση #5 στις: 18/05/11, 11:51 »
.. για να το συνεχίσω..
Αυτό και πολλά άλλα θέματα μετατροπών θα λύνονταν βέλτιστα με ένα εσωτερικό Relay. Αντί για A/B box, βάζεις ένα εσωτερικό relay που κάνει την αλλαγή μεταξύ των δύο εισόδων, εκ του μακρόθεν, με ποδοδιακόπτη. Χωρίς περιτά καλώδια και κουτιά.

Η συνδεσμολογίες των ρελέδων δεν είναι διαδεδομμένες στο internet και υπάρχουν ελάχιστα και αποσπασματικά κυκλώματα για την υλοποίηση τους. Και όμως ένα απλό κύκλωμα εσωτερικής τροφοδοσίας (ξεχωριστής από του ενισχυτή για τέλεια απομόνωση του ρελέ και παντελή έλλειψη θορύβων) και ένα κύκλωμα switching με relay έχει απίστευτες εφαρμογές.

Πρόσφατα βάλθηκα να βρω τις απαραίτητες πληροφορίες για να βάλω έναν ρελέ μέσα στον Cornford, να φτιάξω ένα Dual Master Volume. Έχω παραλλάβει τα απαραίτητα υλικά, έχω φτιάξει το κύκλωμα του τροφοδοτικού και είμαι σίγουρος ότι έχω το γενικό θέμα αρκετά καλά.

Εάν υπάρχει ενδιαφέρον, όταν είναι έτοιμο θα το ποστάρω στο DIY, διότι με την ίδια πατέντα μπορεί κανείς να ελέγξει σχεδόν τα πάντα μέσα σε ένα ενισχυτή, όλα από ποδοδιακόπτες, όπως στάδια Gain, αλλαγές στο Distortion, να κάνει On/Off το Effects Loop, κυκλώματα Boost, και πρωτίστως Dual Master Volumes για Solo Boost. Και όλα αυτά, χωρίς θορύβους, και χωρίς καμία αλλοίωση της ποιότητας της χροιάς, που είναι και το ζητούμενο. 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για Laney GH100 TI
« Απάντηση #6 στις: 18/05/11, 20:19 »
Εάν υπάρχει ενδιαφέρον, όταν είναι έτοιμο θα το ποστάρω στο DIY, διότι με την ίδια πατέντα μπορεί κανείς να ελέγξει σχεδόν τα πάντα μέσα σε ένα ενισχυτή, όλα από ποδοδιακόπτες, όπως στάδια Gain, αλλαγές στο Distortion, να κάνει On/Off το Effects Loop, κυκλώματα Boost, και πρωτίστως Dual Master Volumes για Solo Boost. Και όλα αυτά, χωρίς θορύβους, και χωρίς καμία αλλοίωση της ποιότητας της χροιάς, που είναι και το ζητούμενο.

Με βάση τα παραπάνω, καθώς και την προϊστορία των ανάλογων θεμάτων που έχεις ποστάρει, είμαι σίγουρος ότι όλο και κάποιο ενδιαφέρον θα εκδηλωθεί... :)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Eρωτηση για Laney GH100 TI
« Απάντηση #7 στις: 19/05/11, 20:52 »
Ευχαριστω για τις απαντησεις!  :) :) :)
Επειδη ο φιλος τον εχει παρει κατι μηνες τον ενισχυτη και απ'οτι καταλαβα δεν θα θελει να του τον ανοιξω, ισως του φτιαξω καλωδια με στερεο βυσματα. Λογικα οταν βαζουμε το μονοφωνικο τζακ βραχυκυκλωνει στην εισοδο το ring & sleeve και ετσι κοβει, αν βαλω στερεο βυσμα και συνδεσω μονο τα sleeve & tip λογικα θα δουλεψει, εκτος αν παιζει κατι αλλο με το κυκλωμα, εκει βλεπωντας και κανωντας.
Αλλιως παιζει να κανω και μια αλλη πατεντα, θα δοκιμασω και θα ξαναμιλησουμε.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Eρωτηση για Laney GH100 TI
« Απάντηση #8 στις: 19/05/11, 21:00 »
Ευχαριστω για τις απαντησεις!  :) :) :)
Επειδη ο φιλος τον εχει παρει κατι μηνες τον ενισχυτη και απ'οτι καταλαβα δεν θα θελει να του τον ανοιξω, ισως του φτιαξω καλωδια με στερεο βυσματα. Λογικα οταν βαζουμε το μονοφωνικο τζακ βραχυκυκλωνει στην εισοδο το ring & sleeve και ετσι κοβει, αν βαλω στερεο βυσμα και συνδεσω μονο τα sleeve & tip λογικα θα δουλεψει, εκτος αν παιζει κατι αλλο με το κυκλωμα, εκει βλεπωντας και κανωντας.
Αλλιως παιζει να κανω και μια αλλη πατεντα, θα δοκιμασω και θα ξαναμιλησουμε.

Καλή η σκέψη σου, αλλά τα δικά μου δεν είναι σαν αυτά τα sockets από τα πετάλια με το έλλασμα που κάνει επαφή με την γείωση ..


Είναι δυστυχώς σαν αυτά που "σπρώχνονται" πάνω και χαλάνε την σύνδεση:

..σε αυτά δεν δουλεύει αυτό το κόλπο.  :eee
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Eρωτηση για Laney GH100 TI
« Απάντηση #9 στις: 20/05/11, 01:11 »
Αχεμ... φανταστηκα οτι θα εχει σαν τα δευτερα, αλλα ειχα προσεξει οτι λειτουργουν ετσι  :-\
Η λουπα λεει ειναι (Switchable Insert / Side Chain) with return level, και επειδη εχει κοινα ρυθμιστικα και για τα δυο καναλια, ειναι σχεδον αδυνατο να παρεις καθαρο και σουπερ-βρωμικο που θελει το παληκαρι με τις ιδιες ρυθμισεις, οποτε θα δω μηπως μπορεσω κανω τιποτα με την λουπα ή καποια αλλη εισοδο, π.χ. να στειλω απο το ΑΒ τη μια εξοδο στο βρωμικο και την αλλη σε ενα volume pedal κτλ και στην επιστροφη της λουπας. Σε παραλληλη λουπα που εχω κανει κατι παρομοιο εχει δουλεψει, τωρα στον συγκεκριμενο θα κανω μια δοκιμη να δω τι θα γινει  :-[
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
4131 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/08, 13:41
από Raz
11 Απαντήσεις
4944 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/08/08, 19:21
από hoba
4 Απαντήσεις
3696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/09, 11:41
από zebric
2 Απαντήσεις
2302 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/09, 17:49
από Panos the Greek
4 Απαντήσεις
2512 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/09, 13:57
από hoba
3 Απαντήσεις
3020 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/10, 22:14
από Eagle Of Kamelot
66 Απαντήσεις
23284 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/12, 09:29
από rodort1
1 Απαντήσεις
2835 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/12, 16:06
από Βραζίλης
5 Απαντήσεις
6051 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/13, 10:14
από Lo.Lee.Ta
7 Απαντήσεις
6697 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/16, 13:49
από kkmspm (φλουτσ)