Αποστολέας Θέμα: Strat mods : maple 22 frets, white body, HSH route  (Αναγνώστηκε 37350 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Strat mods : maple 22 frets, white body, HSH route
« Απάντηση #25 στις: 11/09/17, 11:41 »
εννοούσα την πρώτη κιθάρα που απόκτησες, όπως λες στο αρχικό ποστ.όχι την πρώτη που θα πειράξεις.

καινούργια οπτική!!! ευχαριστώ φίλε!!! και πολύ σημαδιακή μάλιστα.... 1984 -> 2017

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Strat mods : maple 22 frets, white body, HSH route
« Απάντηση #26 στις: 11/09/17, 11:43 »
Αν στην βαψω εγω,θα νομισεις οτι το αφισα εξω φρεσκο και το σκαψαν οι αλεπουδες..ολα ευκολα ειναι.θα τα κανεις και θα μαθεις ;)

Απορίπτεται η ένστασις!!

Η 1η επαγγελματική δουλιά σου θα γίνει γεγονός. Εσύ απλά υπολόγιζε υλικα και τα εργατικά, ΙΚΑ, άδεια μικρής κλίμακας απο πολεοδομία, κτλ ;)

άντε θα αποκτήσεις και εμπειρία για τα μελλοντικά μπασόνια ...
 
« Τελευταία τροποποίηση: 11/09/17, 11:45 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Strat mods : maple 22 frets, white body, HSH route
« Απάντηση #27 στις: 11/09/17, 12:07 »
Και να μην σε αρεσει,και μετα να το σπαεις το μπρατσο στην πλατη μου..πριτς κοκο..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Strat mods : maple 22 frets, white body, HSH route
« Απάντηση #28 στις: 11/09/17, 12:36 »
Και να μην σε αρεσει,και μετα να το σπαεις το μπρατσο στην πλατη μου..πριτς κοκο..

θα με αρέσει μπρε, δεν είσαι δα και η Toyota με τα 50 χρόνια εγγύηση... Αν δεν μαρεσει κάνεις άλλο (και στο πληρώνω).

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Strat mods : maple 22 frets, white body, HSH route
« Απάντηση #29 στις: 11/09/17, 15:17 »
εγώ πάντως διαφωνώ στο ότι αυτές οι μετατροπές που θέλεις να κάνεις είναι εύκολες , τουλάχιστον όχι για μένα
ακόμα και το ρουτάρισμα για humbucker , ειδικά αν η κιθάρα δεν έχει pickguard, θέλει να μετρήσεις και να ξαναμετρήσεις και να μη σου ξεφύγει το σκάψιμο χιλιοστο γιατί θα φαίνεται.
το βάψιμο θέλει πολύ δουλειά για να φύγει το παλιό βερνίκι-χρώμα -αστάρι-φίλερ , σωστή προετοιμασία της επιφάνειας για τα καινούρια και υπομονή αν πρόκειται να βάψεις με νίτρο.
η τοποθέτηση των τάστων είναι και αυτή δύσκολη αν δεν την έχεις ξανακάνει και δε διαθέτεις τα κατάλληλα μέσα.

Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Strat mods : maple 22 frets, white body, HSH route
« Απάντηση #30 στις: 11/09/17, 15:23 »
εγώ πάντως διαφωνώ στο ότι αυτές οι μετατροπές που θέλεις να κάνεις είναι εύκολες , τουλάχιστον όχι για μένα
ακόμα και το ρουτάρισμα για humbucker , ειδικά αν η κιθάρα δεν έχει pickguard, θέλει να μετρήσεις και να ξαναμετρήσεις και να μη σου ξεφύγει το σκάψιμο χιλιοστο γιατί θα φαίνεται.
το βάψιμο θέλει πολύ δουλειά για να φύγει το παλιό βερνίκι-χρώμα -αστάρι-φίλερ , σωστή προετοιμασία της επιφάνειας για τα καινούρια και υπομονή αν πρόκειται να βάψεις με νίτρο.
η τοποθέτηση των τάστων είναι και αυτή δύσκολη αν δεν την έχεις ξανακάνει και δε διαθέτεις τα κατάλληλα μέσα.

εμμ.... ετσι ειναι....

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Strat mods : maple 22 frets, white body, HSH route
« Απάντηση #31 στις: 11/09/17, 15:31 »
Ναι ομως μηλαμε για δουλεις που γινωντε εδω και 1000 χρονια και τις εχουν κανει εκκατομυρια ανθρωποι.τωρα βεβαια αν το βλεπουμε ψυχαναγκαδτικα το θεμα,μονο σε μαστωρα και μονο εν οποιων σου
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Strat mods : maple 22 frets, white body, HSH route
« Απάντηση #32 στις: 11/09/17, 16:02 »
παίζει να αλλάξω και μπράτσο και να του βάλω decal Aria... αν και δεν μου αρέσει καθόλου.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Strat mods : maple 22 frets, white body, HSH route
« Απάντηση #33 στις: 11/09/17, 16:05 »
Δες εδω αυτον τον τυπο πως εφτιαξε ενα μπασο με εργαλεια οτι ναναι.Ολα τα εχει σε βιντεο.
Και μετα μηλαμε για το τι χρειαζετε για να γινουν καποιες εργασιες..
https://www.talkbass.com/threads/my-second-homemade-bass-an-enhanced-version-of-the-1st.1271833/
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Strat mods : maple 22 frets, white body, HSH route
« Απάντηση #34 στις: 11/09/17, 16:25 »
Δες εδω αυτον τον τυπο πως εφτιαξε ενα μπασο με εργαλεια οτι ναναι.Ολα τα εχει σε βιντεο.
Και μετα μηλαμε για το τι χρειαζετε για να γινουν καποιες εργασιες..
https://www.talkbass.com/threads/my-second-homemade-bass-an-enhanced-version-of-the-1st.1271833/

αυτά με ξεπερνούν, το ξέρεις οτι δεν έχω χρόνο να κατουρήσω... Θα πάθω ατύχημα χωρίς καθαρό μυαλό. Προτιμώ τον μάστορα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Strat mods : maple 22 frets, white body, HSH route
« Απάντηση #35 στις: 11/09/17, 16:28 »
Μαλλον δεν εχεις υπομονη ;D
Και εγω που εχω καποιο χρονο,ξες ποσο καιρο εχω να ασχολιθω με το kithara bass;
Επιτιδες το παω λαου λαου (περιμενω και το template για το σωμα) γιατι αν το τελειωσω γρηγορα θα θελω να ξεκηνησω το επομενο..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Strat mods : maple 22 frets, white body, HSH route
« Απάντηση #36 στις: 11/09/17, 16:41 »
Λοιπόν, αν αυτή τη δουλειά την έκανα εγώ (ίσως βοηθήσουν κάποια/κάπου):

Ξήλωμα μπράτσου.
Αφαίρεση του rosewood. Κολλημένο είναι, σιγά, πόσο δύσκολο να είναι; Άλλωστε και να το καταστρέψεις δε σε νοιάζει, να το βγάλεις θες.

Από πίσω δεν ξέρω πως είναι πραγματικά το truss rod, αλλά οκ φαντάζομαι παλεύεται με εργαλεία χειρός να το αφαιρέσεις.
Αγορά ΕΤΟΙΜΟΥ fretboard και κόλλημα αφού φτιαχτεί και το truss rod κλπ.
Παλιότερα είχα δει έτοιμα fretboards με χαραγμένα τα τάστα.

Τάστα.
Έχω βάλει σε μπαγλαμά, αγοράζοντας τάστα σε κουλούρα, με το μέτρο.
Δεν με δυσκόλεψε καθόλου.
Το πιο κουραστικό κομμάτι ήταν το να κοπούν στο ακριβές μέγεθος ώστε να μειώσω το τρίψιμο μετά στις άκρες.
Δεν έχω τόση υπομονή, τα έκανα "στο περίπου" και απλά τα έφαγα μετά, με λίμα, πάνω στο όργανο.

Routing:
Όσον αφορά το σκάψιμο, εγώ σε μία -που έριξα αρκετό μάλιστα- το έκανα με το δράπανο και μετά με το dremel. Έτσι κι αλλιώς θα βάλεις pickguard οπότε δε σε νοιάζουν οι ατέλειες. Αν και αυτό έχει να κάνει καθαρά με υπομονή και ηρεμία.

Ηλεκτρικά κλπ δεν το πιάνω καν, το έχεις κάνει άπειρες φορές οπότε δεν υπάρχει λόγος συζήτησης.

Bάψιμο:
Επειδή κι εγώ ήθελα την πρώτη μου κιθάρα (μια strat) να την βάψω άσπρη εδώ και 5-6 χρόνια.

Το βάψιμο κατ' εμέ είναι τέχνη. Όχι κιθάρας, αλλά γενικά. Ή για την ακρίβεια, όχι τόσο το βάψιμο, όσο το βερνίκωμα. Εγώ είχα καταλήξει στα εξής:

α) Να την πάω έξω να μου τη βάψουν. Είχα ακούσει κάτι εξωφρενικά νούμερα και ακόμα περισσότερο εξωφρενικούς χρόνους, οπότε το παράτησα. Από τύπους που κάναν βαψίματα σε κιθάρες.

β) Την βάφω μόνος μου. Εδώ θέλει πολύ υπομονή (που δεν έχω). Απειρο τρίψιμο να φύγουν όλα και να φανεί ξύλο, sealer, primer και μετά βάψιμο/τρίψιμο/ξανά βάψιμο/ξανά τρίψιμο/κλπ μέχρι να έρθει εκεί που θέλω.
Το βερνίκωμα είναι ίσως το πιο χρονοβόρο, θέλει πολυυυυυυυυυυυυυυυυ τρίψιμο και πολυ χρόνο ώστε να στεγνώσει και να πας από χέρι σε χέρι.

Επίσης εδώ θέλει και λίγο πιο εξειδικευμένα εργαλεία. Δεν θα έβαφα σώμα κιθάρας με σπρέι, ούτε θα πέρναγα με σπρέι το βερνίκι. Θέλει κομπρεσέρ και πιστόλι ή αερογράφο.

γ) Αυτό που τελικά είχα αποφασίσει να κάνω:
1. Την πάω σε ένα φαναρτζή μαζί με το χρώμα και του λέω να μου την βάψει. Την βάζει και στο φούρνο και όλα κομπλέ.
2. Την πάω σε κάνα επιπλοποιό αντίστοιχα.

Γενικά για μένα είναι το πιο δύσκολο κομμάτι το φινίρισμα, γιατί ΟΚ ωραία να την φτιάξεις την κιθάρα, αλλά θες να είναι και μπιμπελό...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Strat mods : maple 22 frets, white body, HSH route
« Απάντηση #37 στις: 11/09/17, 16:56 »
Ταστιερες ετοιμες με χαραγμενα ταστα βρησκεις σε ελληνικα καταστηματα σε (μαλλον) λογικες τημες,και ισως και να σου πετασουν και τα ταστα(κλαιν δουλεια)
Το πρωτο μπασο που εφτοαξα το εκανα ασπρο με σπρει,την καμπινα ασπρη με πινελο και λαδομπογια.
Αναθεμα την ωρα που τα ηθελα γιαλιστερα..
Περνας μια ασπρη λακα με ρολο,και ειναι μπιμπελο
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Strat mods : maple 22 frets, white body, HSH route
« Απάντηση #38 στις: 11/09/17, 17:16 »
Λοιπόν, αν αυτή τη δουλειά την έκανα εγώ (ίσως βοηθήσουν κάποια/κάπου):

Ξήλωμα μπράτσου.
Αφαίρεση του rosewood. Κολλημένο είναι, σιγά, πόσο δύσκολο να είναι; Άλλωστε και να το καταστρέψεις δε σε νοιάζει, να το βγάλεις θες.

Από πίσω δεν ξέρω πως είναι πραγματικά το truss rod, αλλά οκ φαντάζομαι παλεύεται με εργαλεία χειρός να το αφαιρέσεις.
Αγορά ΕΤΟΙΜΟΥ fretboard και κόλλημα αφού φτιαχτεί και το truss rod κλπ.
Παλιότερα είχα δει έτοιμα fretboards με χαραγμένα τα τάστα.

Τάστα.
Έχω βάλει σε μπαγλαμά, αγοράζοντας τάστα σε κουλούρα, με το μέτρο.
Δεν με δυσκόλεψε καθόλου.
Το πιο κουραστικό κομμάτι ήταν το να κοπούν στο ακριβές μέγεθος ώστε να μειώσω το τρίψιμο μετά στις άκρες.
Δεν έχω τόση υπομονή, τα έκανα "στο περίπου" και απλά τα έφαγα μετά, με λίμα, πάνω στο όργανο.

Routing:
Όσον αφορά το σκάψιμο, εγώ σε μία -που έριξα αρκετό μάλιστα- το έκανα με το δράπανο και μετά με το dremel. Έτσι κι αλλιώς θα βάλεις pickguard οπότε δε σε νοιάζουν οι ατέλειες. Αν και αυτό έχει να κάνει καθαρά με υπομονή και ηρεμία.

Ηλεκτρικά κλπ δεν το πιάνω καν, το έχεις κάνει άπειρες φορές οπότε δεν υπάρχει λόγος συζήτησης.

Bάψιμο:
Επειδή κι εγώ ήθελα την πρώτη μου κιθάρα (μια strat) να την βάψω άσπρη εδώ και 5-6 χρόνια.

Το βάψιμο κατ' εμέ είναι τέχνη. Όχι κιθάρας, αλλά γενικά. Ή για την ακρίβεια, όχι τόσο το βάψιμο, όσο το βερνίκωμα. Εγώ είχα καταλήξει στα εξής:

α) Να την πάω έξω να μου τη βάψουν. Είχα ακούσει κάτι εξωφρενικά νούμερα και ακόμα περισσότερο εξωφρενικούς χρόνους, οπότε το παράτησα. Από τύπους που κάναν βαψίματα σε κιθάρες.

β) Την βάφω μόνος μου. Εδώ θέλει πολύ υπομονή (που δεν έχω). Απειρο τρίψιμο να φύγουν όλα και να φανεί ξύλο, sealer, primer και μετά βάψιμο/τρίψιμο/ξανά βάψιμο/ξανά τρίψιμο/κλπ μέχρι να έρθει εκεί που θέλω.
Το βερνίκωμα είναι ίσως το πιο χρονοβόρο, θέλει πολυυυυυυυυυυυυυυυυ τρίψιμο και πολυ χρόνο ώστε να στεγνώσει και να πας από χέρι σε χέρι.

Επίσης εδώ θέλει και λίγο πιο εξειδικευμένα εργαλεία. Δεν θα έβαφα σώμα κιθάρας με σπρέι, ούτε θα πέρναγα με σπρέι το βερνίκι. Θέλει κομπρεσέρ και πιστόλι ή αερογράφο.

γ) Αυτό που τελικά είχα αποφασίσει να κάνω:
1. Την πάω σε ένα φαναρτζή μαζί με το χρώμα και του λέω να μου την βάψει. Την βάζει και στο φούρνο και όλα κομπλέ.
2. Την πάω σε κάνα επιπλοποιό αντίστοιχα.

Γενικά για μένα είναι το πιο δύσκολο κομμάτι το φινίρισμα, γιατί ΟΚ ωραία να την φτιάξεις την κιθάρα, αλλά θες να είναι και μπιμπελό...

δεν υπάρχει περίπτωση.... έχουν πλακώσει και μαστορέματα λόγω μάνας, και φροντιστήρια, και και και .... καλύτερα να το ξεχάσω... ούτε να αλλάξω την κιθάρα θέλω, ούτε να πάρω άλλη... είμαι χαμένος απο χέρι...

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Strat mods : maple 22 frets, white body, HSH route
« Απάντηση #39 στις: 11/09/17, 17:53 »
εγώ πάντως διαφωνώ στο ότι αυτές οι μετατροπές που θέλεις να κάνεις είναι εύκολες , τουλάχιστον όχι για μένα
ακόμα και το ρουτάρισμα για humbucker , ειδικά αν η κιθάρα δεν έχει pickguard, θέλει να μετρήσεις και να ξαναμετρήσεις και να μη σου ξεφύγει το σκάψιμο χιλιοστο γιατί θα φαίνεται.
το βάψιμο θέλει πολύ δουλειά για να φύγει το παλιό βερνίκι-χρώμα -αστάρι-φίλερ , σωστή προετοιμασία της επιφάνειας για τα καινούρια και υπομονή αν πρόκειται να βάψεις με νίτρο.
η τοποθέτηση των τάστων είναι και αυτή δύσκολη αν δεν την έχεις ξανακάνει και δε διαθέτεις τα κατάλληλα μέσα.
Ό,τι είπε ο μάστορας.. Αν δεν τα έχεις κάνει ξανά αυτά τα πράγματα, η επιτυχία από την καταστροφή απέχει όσο ο κ@λος απ´το μ@υνί ;D  Ok δεν πεθαίνει κανένας, αλλά αν το αγαπάς το οργανάκι σου καλύτερα κάνε σε άλλο δοκιμές.
Αυτά δε για το μπράτσο στην πλάνη, τα αφήνω ασχολίαστα..
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Strat mods : maple 22 frets, white body, HSH route
« Απάντηση #40 στις: 11/09/17, 18:16 »
Αν συμφωνουσαμε ολοι,τοτε θα παιζατε ολοι μπασο 0:)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Strat mods : maple 22 frets, white body, HSH route
« Απάντηση #41 στις: 11/09/17, 18:23 »
Αν συμφωνουσαμε ολοι,τοτε θα παιζατε ολοι μπασο 0:)
Δεν είναι θέμα συμφωνίας ή διαφωνίας.. Θα μας διαβάσει κανένας πιτσιρικάς και θα πάει να χαλάσει το μπράτσο του.
Ο panix-και οι περισσότεροι που βρίσκονται κάποια στιγμή στη θέση του panix εδώ μέσα- έχει το μυαλό να κρίνει αν κάτι μπορεί να το κάνει ή όχι. Να προσέχουμε λίγο τι προτείνουμε όμως γιατί κάποιοι που δεν το έχουν, θα κάνουν ζημιά επειδή τα γράφουμε όλα πολύ εύκολα.
« Τελευταία τροποποίηση: 11/09/17, 18:29 από atav (φλουτσ) »
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Strat mods : maple 22 frets, white body, HSH route
« Απάντηση #42 στις: 11/09/17, 19:37 »
Για δικο μου προβλημα ηταν μια επιλογη να περασω το μπρατσο απο πλανη.ηταν η τελευταια,αλλα οι επιλογρε ηταν 2.πηγα να βαλω ταστα και κολιμπουσαν.οποτε η γεμιζω τα κενα,η πλανη ολο το μπρατσο.Τελικα επιασε το κολπο με το γεμησμα και δεν χρειαστικε περετερω δουλεια.Και φυσικα ο καθενας πρεπει να κρινει.Εγω μπορει να την βρισκω πιανοντας πυρομενο σιδερο.Αν καποιος το κανει γιατι το λεω εγω ομως χωρις να το σκεφτει,δεν του φταιει κανεις
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Strat mods : maple 22 frets, white body, HSH route
« Απάντηση #43 στις: 11/09/17, 20:03 »
Καταπληκτική λογική, δεν το συζητώ..
Εδώ όμως είμαστε για να παίρνουμε και να δίνουμε συμβουλές. Το "πέρνα το από την πλάνη" αν ο άλλος ΔΕΝ το έχει ξανακάνει, στην καλύτερη θα στοιχίσει ένα μπράτσο που ο άλλος μπορεί να μάτωσε για να το πάρει. Στη χειρότερη κάνα δυό δάχτυλα.
Αν από την άλλη μαζί με τη συμβουλή (που τελικά ούτε ο ίδιος ακολούθησες και δε μας το είπες αν δεν με απατά η μνήμη μου) πεις και ένα "μάγκες χρειάζεται προσοχή γιατί μπορεί να γίνει αυτό κι αυτό κι αυτό" είναι λίγο πιο υπεύθυνο. Και δεν είναι συμβουλή να γράψουμε για να γράψουμε.
Το ποιός φταίει και ποιός όχι είναι μεγάλο κεφάλαιο, το θέμα είναι να μην κάνεις κακό στο τέλος αντί για καλό.

Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Strat mods : maple 22 frets, white body, HSH route
« Απάντηση #44 στις: 11/09/17, 20:06 »
εγώ πάντως διαφωνώ στο ότι αυτές οι μετατροπές που θέλεις να κάνεις είναι εύκολες , τουλάχιστον όχι για μένα
ακόμα και το ρουτάρισμα για humbucker , ειδικά αν η κιθάρα δεν έχει pickguard, θέλει να μετρήσεις και να ξαναμετρήσεις και να μη σου ξεφύγει το σκάψιμο χιλιοστο γιατί θα φαίνεται.
το βάψιμο θέλει πολύ δουλειά για να φύγει το παλιό βερνίκι-χρώμα -αστάρι-φίλερ , σωστή προετοιμασία της επιφάνειας για τα καινούρια και υπομονή αν πρόκειται να βάψεις με νίτρο.
η τοποθέτηση των τάστων είναι και αυτή δύσκολη αν δεν την έχεις ξανακάνει και δε διαθέτεις τα κατάλληλα μέσα.

εμμ.... ετσι ειναι....

το πνεύμα μου δεν ήταν να σε αποτρέψω αλλά να σε προϊδεάσω.
όπως είπα, για μένα, ήταν δύσκολη η αλλαγή τάστων (1η φορά ήταν αποτυχία, 2η σχετικά επιτυχημένη παρ'όλη την εκπαίδευση μέσω οδηγών και βίντεο) . για σένα ίσως να'ναι πολύ εύκολη. απλά πρέπει να βρεις τρόπο να κάμψεις τα τάστα στο επιθυμητό ράντιους και πρέσα για να τα πιέσεις ισομερώς στην ταστιέρα . τα υπόλοιπα είναι μόνο κόπος.
για το ρουτάρισμα, αν δεν έχει pickguard ,πρέπει να βρεις είτε template είτε να'χεις ξαναδουλέψει λίγο το ρούτερ διότι σε freehand λειτουργία αν δεν το πας σωστά "κλωτσάει" σα μουλάρι.
το βάψιμο μπορεί να γίνει και με σπρέι αλλά πρέπει και αυτό να το προπονήσεις λιγάκι ώστε να έχεις ομαλά περάσματα. αν δε σου βγει τότε έχει πολύ κόπο (θα κάνεις το ντάνιελ-σον , wax on wax off)
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Strat mods : maple 22 frets, white body, HSH route
« Απάντηση #45 στις: 11/09/17, 20:13 »
αν το αποφασίσεις έχω fret press cauls ,κομπρεσέρ ,πιστόλι και ρούτερ διαθέσιμα  ;)
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Strat mods : maple 22 frets, white body, HSH route
« Απάντηση #46 στις: 11/09/17, 20:54 »
Εχουμε 2 περιπτωσεις.
Η καποιος να εχει πλανη,η να μην εχει.
Στην.πρωτη περιπτωση,αφου εχει,ξερει να την δουλευει.
Στην δευτερη,αφου δεν εχει,δεν ξερει να την δουλευει και παει να κανει την δουλεια σε καποιον της πρωτης περπτωσης.
Οποτε αφου ξερει ο εκαστωτε ιδιοκτητης να την δουλευει,αρα ξερει να προσεχει.
Αν αγορασε σημερα,να μαθει με σαβουρες να την δουλευει,και μετα να βαλει το μπρατσο πανω
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Strat mods : maple 22 frets, white body, HSH route
« Απάντηση #47 στις: 11/09/17, 20:57 »
Και φυσικα ο καθενας πρεπει να κρινει.Εγω μπορει να την βρισκω πιανοντας πυρομενο σιδερο.Αν καποιος το κανει γιατι το λεω εγω ομως χωρις να το σκεφτει,δεν του φταιει κανεις
Δεν πάει έτσι saved. Εδώ είναι δημόσιο φόρουμ όπου κάποια πράγματα αναφέρονται και ως συμβουλές. Διαβάζουν και ανήλικοι, έφηβοι κτλ. Όσον αφορά το δικό σου μέρος της ευθύνης, θα μπορούσες να βάλεις κάποια disclaimers (που λεν και στα χωριά) αναφέροντας τους τυχόν κινδύνους για κάθε διαδικασία.

Αν ΠΑΡ´ΟΛ´ΑΥΤΑ κάποιος κάνει του κεφαλιού του...τότε,ναι, πρόβλημά του. Δεν θα σου επιρρίψει κανεις ευθύνες ποτε βέβαια, ηθικό είναι το όλο ζήτημα...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Strat mods : maple 22 frets, white body, HSH route
« Απάντηση #48 στις: 11/09/17, 22:15 »
έχω GAS, όκ MEAT  :D , πήζω χοντρά, με τα πάντα, (δόξα τω Θεώ με την καλη έννοια, ευλογία Θεού είναι όλη η κούραση για την οικογένεια ή συνανθρώπους) και το μόνο που μου έχει μείνει να ξεδίνω είναι οι κιθαρούλες μου. Οπότε.... θα το πάω στον μάστορα και ας στάξω και καμια 300άρα....

ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΩ ΤΟ GAS ΜΕ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΚΙΘΑΡΕΣ, σταθερά απο το 2014!! δεν είναι επιτυχία!!

Παίδες o Saved ξέρει οτι είμαι μεσήλικας μπαρουτοκαπνισμένος .... οι περισσότεροι πιτσιρικάδες ευτυχώς ξοδεύουν τον χρόνο τους παίζοντας και όχι MODάροντας... Το κόλπο με την σπάτουλα ήταν Θεϊκό, φίλε Saved....

έχει ένα φίλο ο γιός μου που παίζει με μια καρακαημένη Yamaha και το παιδί προσπαθεί μια χαρά, δεν τον νοιάζουν χρώματα και αρώματα....
« Τελευταία τροποποίηση: 11/09/17, 22:17 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Strat mods : maple 22 frets, white body, HSH route
« Απάντηση #49 στις: 11/09/17, 22:18 »
αν το αποφασίσεις έχω fret press cauls ,κομπρεσέρ ,πιστόλι και ρούτερ διαθέσιμα  ;)


είσαι Θεός, αλλά θα την πάω μάστορα...

Σε κάποια συνάντηση, θα φέρω όλα τα εργαλεία, ή ένα ένα :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
10771 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/02, 04:12
από leftezi
0 Απαντήσεις
3398 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/02, 20:59
από leftezi
Mods σε wah wah...

Ξεκίνησε από TASOSGR Εφέ

7 Απαντήσεις
3823 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/08, 09:58
από jkstigma
Mods

Ξεκίνησε από Conception Εφέ

2 Απαντήσεις
2380 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/08, 14:59
από Σκίρων
15 Απαντήσεις
5780 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/08, 15:51
από Solstafir
9 Απαντήσεις
3974 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/08, 21:51
από Baroness
21 Απαντήσεις
7797 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/08, 14:15
από Guitarero 240bpm
10 Απαντήσεις
4986 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/09, 18:05
από Johnie Darko
1 Απαντήσεις
2392 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/12, 19:47
από Απόλλων
3 Απαντήσεις
6672 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/16, 18:19
από atav (φλουτσ)