Αποστολέας Θέμα: L O S T  (Αναγνώστηκε 126458 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: L O S T
« Απάντηση #475 στις: 08/02/10, 17:19 »
Anyway, μήπως κατάλαβε/διάβασε κανείς τι συμβαίνει με τις παράλληλες αφηγήσεις; Δηλαδή γιατί από τη μία φαίνονται οι πρωταγωνιστές σαν να μην έχει πέσει το αεροπλάνο και από την άλλη τους δείχνει σαν να συνεχίζεται η ζωή στο νησί μετά την έκρηξη; Τι είναι αλήθεια και τι πραγματικότητα; Θα έχουμε πάλι παράλληλα σύμπαντα που θα ενωθούν; Πάλι ο Jack θα μυξοκλαίει: We have to go back :'(
Απάντηση σε SPOILER
Πιστεύω ότι έχει να κάνει με παράλληλες διαστάσεις και τις πιθανες εκβάσεις που προκύπτουν από αυτό. Δηλαδή ταξιδεύοντας από το Σίδνεϊ για το LAX υπήρχε η πιθανότητα να περάσουν πάνω από το νησί, Ο Ντέσμοντ να μην πατήσει το κουμπί, και η ηλ/μαγνητική ενέργεια του νησιού να ρίξει το αεροπλάνο. Έχοντας όμως καταστρέψει την καταπακτή στο παρελθόν, όταν περνάει το αεροπλάνο τους την ίδια στιγμή, από το ίδιο σημείο, δεν υπάρχει η συγκεντρωμένη ηλεκτρομαγνητική ενέργεια που έριξε το αεροπλάνο στην προηγούμενη περίπτωση.
SPOILER
Έχοντας σκεφτεί και συζητήσει με άλλους για τα παράλληλα σύμπαντα, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι με το να ανατινάξουν την καταπακτή επηρέασαν το χωροχρόνο με αποτέλεσμα από την μία το αεροπλάνο να μην πέσει, αλλά από την άλλη, η ύλη τους (οι ίδιοι δηλαδή) να παραμείνουν στο νησί μετά την έκρηξη.. Αυτό πολύ απλά σημαίνει ότι ο καθένας τους τώρα έχει από ένα ομοίωμα και με αυτό τον τρόπο στη περίπτωση που καταφέρουν να επιστρέψουν πίσω στις ΗΠΑ, θα δουν τους εαυτούς τους μεγαλύτερους (μην ξεχνάμε ότι η εποχή της έκρηξης είναι πολύ πιο πριν από την εποχή του ταξιδιού του Oceanic).. Μεγάλο μπέρδεμα..

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: L O S T
« Απάντηση #476 στις: 08/02/10, 23:49 »
Αυτό ακριβώς. Και επειδή το ίδιο σκεπτικό υπάρχει και στην άλλη σειρά του JJ Abrahms που παίζει τώρα, το Fringe, αναφέρεται συγκεκριμένα εκεί συχνά το εξής: "There's more than one of Everything".

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: L O S T
« Απάντηση #477 στις: 09/02/10, 00:10 »
Εγω θα πω το εξης. Τα παλληκαρια εχουν χασει τη μπαλα με το σεναριο και αυτο συνεβη για να μην χασουν τα φράγκα, αφου το καναλι τους ζητουσε περισσοτερες season. Mπορουσαν να το κλεισουν στην 4η και να μεινει η σειρα στην ιστορια της τηλεορασης. Το ιδιο λαθος εκανε και το Prison Break οπου προς το τελος καλοι και κακοι ειχαν γινει φιλαρακια και πινανε ρετσινες μαζι. Για τα καναλια παραγωγης αυτες οι σειρες ειναι απλα προιοντα προς πωληση και οταν αποφερουν λεφτα το συνεχιζουν οσο παει. Μολις σταματησουν τα φραγκα κοβονται και μαλιστα μερικες σειρες κοβονται μαχαιρι για αποφυγη οικονομικης ζημιας (βλεπε Bionic woman, Jericho, Terminator klp). Σε απολυτη παρακμη βρισκεται & το Heroes με χαμενη τη μπαλα εδω και 2 χρονια. Για το 24 θα ελεγα οτι φετος παιζουν την τελευταια αρπαχτη με ολα τα αναμασηματα του παρελθοντος μαζεμενα και πολλους guest για να σωσουν το καράβι. Κριμα που δεν υπαρχει ο όρος "τέχνη" στην Αμερική (πότε υπήρχε σάμπως;)".
Tι μπορει να κανει ο αμοιρος σεναριογραφος οταν του λενε "γραφε εσυ και οσο παει" , πως να ολοκληρωσει την ιστορια;
Φοβαμαι πολυ οτι το LOST μπορει να "καεί" στο φιναλε με καμμια π@παριά σεναριο-αποκάλυψη.
 :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 09/02/10, 00:13 από Crossroad »
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: L O S T
« Απάντηση #478 στις: 24/03/10, 22:32 »
Μόλις είδα το Episode 9.. Απίστευτο επεισόδιο!!! Προσωπικά είχα να νιώσω τέτοια αγωνία και προσμονή για το επόμενο λεπτό από την 1η σεζόν.. Οι φανατικοί δείτε το οπωσδήποτε!!! Σηκωθείτε από ντιβάνια, κρεβάτια, καναπέδες!!!!

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: L O S T
« Απάντηση #479 στις: 25/03/10, 02:42 »
Μόλις είδα το Episode 9.. Απίστευτο επεισόδιο!!! Προσωπικά είχα να νιώσω τέτοια αγωνία και προσμονή για το επόμενο λεπτό από την 1η σεζόν.. Οι φανατικοί δείτε το οπωσδήποτε!!! Σηκωθείτε από ντιβάνια, κρεβάτια, καναπέδες!!!!

μόλις το είδα και εγώ.... οκ καλό ήταν, αλλά ξεκαθάρισες κάποια πράγματα? πρέπει να είχε πολλές απαντήσεις αλλά εγώ μάλλον πρέπει να το ξαναδώ γιατί δεν είμαι και πολύ σίγουρος για το τι κατάλαβα ( μπορεί να φταίει και ο jack βέβαια, όχι της σειράς, ο ντανιελς  :P )....
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος darthvader8119

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: L O S T
« Απάντηση #480 στις: 25/03/10, 09:47 »
Μόλις είδα το Episode 9.. Απίστευτο επεισόδιο!!! Προσωπικά είχα να νιώσω τέτοια αγωνία και προσμονή για το επόμενο λεπτό από την 1η σεζόν.. Οι φανατικοί δείτε το οπωσδήποτε!!! Σηκωθείτε από ντιβάνια, κρεβάτια, καναπέδες!!!!

αρχιζει και περνει μπρος η 6 και τελευταια σεζον  :(

και το προηγουμενο με James Ford  8) και το τελευταιο με Richard  >:D ολα τα λεφτα!!!!!

LOST!!!!!!!!!!!!!
Rock n Roll all Night and Party every Day

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: L O S T
« Απάντηση #481 στις: 20/04/10, 01:35 »
Ας ελπίσουμε να τελειώσει ωραία η σειρά και να εξηγηθούν αυτά που μας κρατάνε σε αγωνία τόσο πολύ καιρό.

Πολύ φοβάμαι ότι θα είναι απογοητευτικό το τέλος, μακάρι να έχω άδικο.

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: L O S T
« Απάντηση #482 στις: 22/04/10, 15:22 »
Προς το παρόν η τελευταία σεζόν μου αρέσει πολύ.

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: L O S T
« Απάντηση #483 στις: 24/05/10, 16:39 »
Έβγαλε κανείς άκρη;;;

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: L O S T
« Απάντηση #484 στις: 24/05/10, 16:45 »
με το τελευταιο επεισοδιο?? ε κατι βγαινει σιγα σιγα...
να δουμε ... αυριο ερχεται και το τελευταιο!!

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: L O S T
« Απάντηση #485 στις: 24/05/10, 17:46 »
Αφού τελείωσε... Χθες έπαιξε το φινάλε.

Αποσυνδεδεμένος sofitia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κλασική κιθάρα
    • Προφίλ
    • http://clubs.pathfinder.gr/tetradiakitharas?bcseed=1256914726_11423
Απ: L O S T
« Απάντηση #486 στις: 24/05/10, 22:44 »
τι γίνεται στο τέλος?  ???
Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΑΝΤΕΧΕΙ

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: L O S T
« Απάντηση #487 στις: 25/05/10, 03:12 »
τι γίνεται στο τέλος?  ???
ζήσαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα....  ;D :P ;D


πέρα από την πλάκα εμένα μου άρεσαν τα τελευταία επεισόδια... τώρα αν έχω καταλάβει το όλο στόρυ, μάλλον ακόμα προσπαθώ...
όποιος νομίζει ότι έχει καταφέρει κάτι τέτοιο περιμένω να τον ακούσω....
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: L O S T
« Απάντηση #488 στις: 25/05/10, 09:50 »
Η δική μου άποψη είναι ότι υπερεκτιμήσαμε το Lost.. Νομίσαμε ότι διαβάζαμε ένα βιβλίο Φυσικής του Hawking όπου όλα τα πράγματα εξηγούνται στις επόμενες σελίδες.. Το Lost ήταν μια δραματική σειρά, η οποία βασιζόταν κυρίως στα flashbacks και στην ανάπτυξη των χαρακτήρων.. Απλά λόγω του γεγονότος ότι είχε ένα σενάριο άνω του μετρίου, με τον καιρό δημιουργήθηκαν communities και γενικότερα μια τάση ότι πρόκειται για ένα σενάριο καλοδουλεμένο ως το τέλος με σκοπό να εξηγηθεί η ιστορία από την αρχή έως το τέλος.. Κάτι τέτοιο (πάντοτε κατά τη γνώμη μου) δεν έγινε, έμειναν πολλά αναπάντητα ερωτήματα όπως και σκηνές οι οποίες μπορούν να εξηγηθούν από τον καθένα με διαφορετικές απόψεις (όπως η τελευταία σκηνή στην εκκλησία), αλλά προσωπικά ευχαριστήθηκα το τελευταίο επεισόδιο γιατί ήταν καλογυρισμένο, με πολύ όμορφη μουσική επένδυση και δραματικότητα..
 
For what is worth, δεν μετανιώνω που ξεκίνησα πριν 6 χρόνια να το βλέπω.. Κάπου στο μεσοδιάστημα και εγώ παρασύρθηκα από τη φρενήτιδα να απαιτώ να εξηγηθούν τα πάντα, αλλά στα τελευταία επεισόδια αποφάσισα ότι κάτι τέτοιο δεν θα συνέβαινε, οπότε έκατσα και απόλαυσα το suspense μιας σειράς που φτάνει προς το τέλος της.. Προσωπικά θεωρώ το Lost την πιο καλογυρισμένη σειρά της τηλεόρασης, με ωραίες σκηνές, σωστή σκηνοθετική ταχύτητα και πολύ καλή ανάπτυξη χαρακτήρων..

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: L O S T
« Απάντηση #489 στις: 25/05/10, 12:27 »
Ευτυχως που τελειωσε...
Δεν θα εχω πια το αγχος να κατεβασω τα επεισοδια, να μαθω τι γινεται και πως εξηγουνται καποια πραγματα, ποιος ζει ποιος πεθαινει (τελικα ολοι).

Θα μου λειψει ομως.
Οντως η καλυτερη σειρα με τρομερο suspence και παρα πολυ καλες ερμηνειες ειδικα απο John Locke και Ben Lainus.

Νιωθω ενα κενο...

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: L O S T
« Απάντηση #490 στις: 25/05/10, 14:09 »
Ξενέρωμα!

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: L O S T
« Απάντηση #491 στις: 25/05/10, 14:56 »
Αφού τελείωσε... Χθες έπαιξε το φινάλε.

ναι η αληθεια ειναι οτι ειχα κατα νου οτι θα εβγαινε τριτη το επεισοδιο... οποτε νομιζα πως ειδες το 16ο...
τι να πω... δεν περιμενα ακριβως ετσι το τελος... ισως η εκδοχη με τους εξωγηινους να μου αρεσε καλυτερα:P
παντως νιωθω την ιδια ανακουφιση με την στιγμη που τελειωσα το dune!! αν και στο δευτερο το τελος ηταν ανεπαναληπτο...
anyway... μηπως να αρχισουμε τις ψηφοφοριες? καλυτερης σεζον? καλυτερης ερμηνειας και τετοια? :P

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: L O S T
« Απάντηση #492 στις: 25/05/10, 15:01 »
όποιος νομίζει ότι έχει καταφέρει κάτι τέτοιο περιμένω να τον ακούσω....
SPOILER

Γενικά το όλο πνεύμα είναι ότι αυτά που βλέπαμε μετά την προσγείωση στο LAX είναι κάτι σαν καθαρτήριο όπου μαζεύονταν οι ψυχές όλων μετά το θάνατό τους. Όσοι ήταν άξιοι έβρισκαν τις αδερφές ψυχές τους και αφού ξυπνούσαν και θυμόντουσαν ο ένας τον άλλο, μπορούσαν να προχωρήσουν παραπέρα...

Βέβαια τι έγινε με την Dharma, τον Walt, τη μάνα του Jacob, τη σημασία του νησιού για τον κόσμο δε θα τα μάθουμε ποτέ.

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: L O S T
« Απάντηση #493 στις: 25/05/10, 20:41 »
Δεν έβλεπα τη σειρά, αλλά μετά από
αυτό
μάλλον δεν μετανιώνω... :P
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: L O S T
« Απάντηση #494 στις: 25/05/10, 22:45 »
SPOILER
πότε πιστεύεται ότι πέθαναν? αυτό για μένα είναι ίσως το πιο βασικό ερώτημα...
 
πάντως κατάφεραν να μας κάνουν για 6 χρόνια να πιστεύουμε ότι βλέπουμε μια σειρά επιστημονικής φαντασίας ενώ τελικά ήταν κάτι σαν... μυθηστόρημα να πω ?!
 
κάτι άσχετο.... θα το ξαναγράψω και εδώ μπας και ξέρει κανένας και μου απαντήσει....
γιατί δεν μπορώ να γράψω στο συγκεκριμμένο forum από τον opera? μήπως χρειάζεται κανένα πρόσθετο?
 
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: L O S T
« Απάντηση #495 στις: 25/05/10, 23:13 »
SPOILER
πότε πιστεύεται ότι πέθαναν? αυτό για μένα είναι ίσως το πιο βασικό ερώτημα...
SPOILER
Εγώ πιστεύω ότι οι πολλοί, πέθαναν κατά την έκρηξη του "πηγαδιού" της Dharma στο τέλος του 5ου κύκλου.. Άλλωστε από το σημείο εκείνο και μετά δημιουργήθηκε το παράλληλο σύμπαν (ο προθάλαμος του παραδείσου δηλαδή).. Θυμηθείτε ότι όταν ο Miles "άκουσε" τις τελευταίες λέξεις της Juliette, η τελευταία είχε πει "It worked", δηλαδή επειδή η τελευταία 'ξύπνησε' στο παράλληλο σύμπαν νόμισε ότι σώθηκε.. Ουσιαστικά το νησί άφηνε να πεθάνουν (άρα να μεταφερθούν στο παράλληλο σύμπαν χωρίς να ζούνε στο νησί) όσους δεν είχαν κάτι να προσφέρουν σε αυτό (βλ. Bune, Shannon, Eco, κλπ.), ενώ όσους ήθελε να "συνεχίσουν" την "πλοκή" του, τους άφηνε να ζήσουν μετά τον φαινομενικό θάνατο τους σε 2  πραγματικότητες (βλ. Jack, Kate, Sawyer, κλπ.), δηλαδή παράλληλο σύμπαν & νησί.. Τώρα το αν το νησί είχε free will (τι κάθομαι και λέω τώρα??? :D ) ή αν τα νήματα τα κινούσε ο Jacob δεν μας το εξήγησε.. 

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: L O S T
« Απάντηση #496 στις: 25/05/10, 23:38 »
Εγώ πιστεύω ότι πέθαναν όποτε μας έδειξε η σειρά και όσοι ζούσαν μετά το θάνατο του Jack, όταν ανέλαβε ο Hurly δηλαδή και μετά. Όταν μαζεύτηκαν όλοι στον προθάλαμο του παραδείσου γινόντουσαν αυτά που βλέπαμε στα flash sideways.

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: L O S T
« Απάντηση #497 στις: 26/05/10, 00:22 »
SPOILER
 
εγώ δεν μπορώ να πω το πότε πέθαναν αλλά η γνώμη μου είναι ότι αυτά που έγιναν στο νησί εγιναν πραγματικά ενώ αυτά που είδαμε να γίνονται στο υποτιθέμενο παράλληλο σύμπαν είναι αυτά που "έγιναν" μετά το θάνατό τους...
 
αυτό το στηρίζω από τον παρακάτω διάλογο...
 
C: Hey, kiddo.
J: Dad?
C: Hello, Jack.
J: I don't understand...you died.
C: Yes, I did.
J: Then, how are you here right now?
C: How are YOU here?
J: I died, too?
C: It's okay. It's okay, son (hug)
J: I love you, dad...are you real?
C: I sure hope so...yeah, I'm real. All those people in the church...they're real, too.
J: They're all...
C: Everyone dies sometime, kiddo. Some of them before you, some long after you.
J: Are they all here now?
C: Well, there is no "Now" here.
J: Where are we, dad?
C: This is a place that you--that you all made together--that you could find one another. The most important part of your life was the time you spent with these people. That's why all of you are here. Nobody does it alone, Jack. You needed them and they needed you.
J: For what?
C: To remember....and let go.
J: Kate--she said we were leaving.
C: Not leave--No--Moving on.
J: Where are we going?
C: Let's go find out.
 
 
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: L O S T
« Απάντηση #498 στις: 26/05/10, 02:56 »
Αυτό λέω και εγώ...

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: L O S T
« Απάντηση #499 στις: 26/05/10, 12:25 »
ρίξτε και μια ματιά σε μια άλλη θεωρία που βρήκα για το πότε πέθαναν....
 
"Υπάρχουν πολλοί που δεν κατάλαβαν το τέλος κι ακόμα περισσότεροι που απογοητεύτηκαν!
Αυτό που έχω να πω εγώ προσωπικά, είναι πως μόνο αυτό θα μπορούσε να είναι το τέλος, μετά από όλα όσα έχουμε δει να εξελίσσονται.
Κι ενώ η σειρά μας συστήθηκε, ως...
επιστημονικής φαντασίας, κατέληξε μέσω της κουβέντας του Jack και του πατέρα του στην τελευταία απελευθερωτική σκηνή, να είναι θρησκευτικού και μεταφυσικού περιεχομένου.
Σύμφωνα λοιπόν με την εξήγηση του Christian στον γιο του, όλοι όσοι ήταν στην πτήση της Oceanic, έχουν πεθάνει κατά την πρόσκρουση! Άλλοι πέθαναν αμέσως κι άλλοι μετά από κάποιες ώρες. Έτσι όταν βλέπουμε το μάτι του Jack να ανοίγει στο Pilot επεισόδιο, εκείνη τη στιγμή, περνάει μπροστά από τα μάτια του, όλο αυτό που βλέπαμε στους πρώτους πέντε κύκλους. Οι εξελίξεις αυτές ήταν ένας τρόπος για να «προχωρήσει», να «φύγει», να το «αποδεχτεί», να «συνειδητοποιήσει» ότι τελικά έχει πεθάνει. Έτσι, στον έκτο κύκλο οι ήρωές μας αρχίζουν ο ένας μετά τον άλλο να το συνειδητοποιούν και να το αποδέχονται και ο μόνος, ο οποίος δεν το είχε καταλάβει μέχρι τέλους ήταν ο Jack. Και αφού το καταλαβαίνει και το αποδέχεται, το μάτι του κλείνει και τελειώνει και το Lost.
Ο Desmond, λειτουργεί ως ο διαμεσολαβητής που τους κάνει να καταλάβουν τι τους συμβαίνει, κάτι σαν τον Άγιο Πέτρο και προφανώς ο Hurley και ο Ben είναι οι βοηθοί του, αυτοί που περνάνε τους νεκρούς στην άλλη πλευρά (see you on the other side - see you in another life), όπως με τον βαρκάρη στην ελληνική μυθολογία.
Όλες οι εξελίξεις οδήγησαν τελικά, στο ένα και μοναδικό γεγονός: Να μπορούν να είναι όλοι μαζί μετά θάνατον, αφού όπως βλέπαμε στον τελευταίο κύκλο, ενώ όλοι είχαν πεθάνει, δεν αναγνωρίζονταν μεταξύ τους κι ως επακόλουθο δε μπορούσαν να είναι μαζί!
Όσο για τον Jacob και τον M.I.B. η πιθανότερη εξήγηση που δίνω είναι να λειτουργούσαν σα τον άγγελο και τον διάβολο αντίστοιχα. Όλα όσα έκαναν τόσο καιρό, ήταν η προσπάθειά τους για να πάρουν μαζί τους, τους νεκρούς.
Με την κίνηση του Jack όμως, όλοι κατάφεραν να πάνε στον παράδεισο, όπως βλέπουμε στην τελευταία λυτρωτική σκηνή, καθώς ο Christian ανοίγει την πόρτα και μπαίνει το φως! Το φως που προστάτευε με τόσο πάθος η μάνα των Jacob και M.I.B., γιατί ήξερε πως αν σβήσει τότε δεν θα υπάρχει παράδεισος μετά θάνατον!
Όσο για αυτούς που απογοητεύτηκαν με το τέλος, μάλλον δεν είχαν καταλάβει, όλα όσα προαναφέρθηκαν, ή δεν ήθελαν να δεχτούν, όπως και οι ήρωές μας, πως οι αγαπημένοι τους χαρακτήρες είχαν πεθάνει, από το πρώτο κιόλας επεισόδιο!
Το νόημα της σειράς όμως δεν είναι να απαντηθούν όσα ερωτήματα έχουν μείνει, καθώς ουσιαστικά με το τέλος που δόθηκε, δεν χρειάζεται να μας τα απαντήσουν, γιατί όλοι ήταν νεκροί από την αρχή! Όλα όσα έγιναν ήταν το προαπαιτούμενο μεταβατικό στάδιο. Για παράδειγμα οι γυναίκες δε μπορούσαν να γεννήσουν γιατί ήταν νεκρές και οι μεταφορές στο χρόνο γίνονταν, γιατί προφανώς έρχονταν διάφοροι νεκροί στο «νησί-ενδιάμεσο σταθμό» από διαφορετικές χρονικές περιόδους, οι οποίοι έπρεπε με αυτό τον τρόπο να «συνδεθούν» μεταξύ τους, γιατί ήταν είτε συγγενείς, είτε φίλοι.
Αυτό λοιπόν για μένα ήταν και το πιο σωστό κι αξιοπρεπές κλείσιμο για μια από τις πιο αξιόλογες σειρές που έχουν μεταδοθεί ποτέ στην τηλεόραση.
Εύχομαι όλοι να το δουν όπως το είδα κι εγώ, αφού μετά κι από την «σύνδεση» του Jack, όλοι κατάφεραν να είναι ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΜΑΖΙ."
 
αν και στέκει και αυτή εγώ μάλλον τείνω προς την πρώτη....
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...