Αποστολέας Θέμα: Τι θα θέλατε να απαγορευτεί σε δημόσιους χώρους ??  (Αναγνώστηκε 14770 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το περπάτημα στους δρόμους με το κινητό τηλέφωνο-ηχοσύστημα.. Υπάρχουν και ακουστικά..

Μιας και διάβασα το σχόλιο του s.s... Οι μαύρες φανέλες που σχηματίζουν ένα Χ στην πλάτη όταν φοριούνται για έξοδο... Τέλος, τα αντρικά (!!) μπουφάν με γούνα στην κουκούλα όταν δεν τα φοράει ο Μαζωνάκης!

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
+1000 για τις ανδρικές string-παντόφλες, και τα ανδρικά μπουφάν με γούνα, και διπλή ποινή όταν συνδιάζονται με χρυσό σπορτεξάκι ;D

Πριν προλάβει να πάει το θέμα για ανακύκλωση, ας καταθέσω λίγο σοβαρότερα τις απόψεις μου:
Δεν είμαι υπέρ των απαγορεύσεων. Η ύπαρξη τους δείχνει οτι είμαστε ανίκανοι να σεβαστούμε ή να συνυπάρξουμε με τον συνασνθρωπό μας και κάποιος πρέπει να μας "μαλώνει". Και μέσα στα ξερά να καούν και τα χλωρά.  Απο όλα αυτά που είπα, το μόνο που πραγματικά ΙΣΩΣ να έλεγε να απαγορευτεί είναι η πολύωρη χρήση κινητών. Αν θές να ψήσεις τον εγκεφαλό σου σπίτι σου μαγκιά σου, μην παίρνεις και άλλους στον λαιμό σου..

Πλάκα πλάκα, φαντάζεστε να κυκλοφορύσαν ατυνόμοι με βρωμό-μετρα, ντεσιμπελόμετρα κτλ ??

@Freemind: Συμφωνώ σε αυτά που λές για τις συνθήκες οδήγησης,προσωπικά δεν θα ενοχληθώ αν ο οδηγός κάνει ένα τσιγάρο με ανοιχτό παράθυρο, ή βάλει την μουσική του να την ακούει μόνος του ή έστω να ακούγεται χαμηλά ώστε αν βάλω ακουστικά να μην την ακούω. Για το θέμα της μουσικής στο λεοφωρείο, το οτι ακούει ΟΛΟ το λεοφωρείο το πρόγραμμα και όχι μόνο ο οδηγός, ωφείλεται στην λάθος νοοτροπία μας να θεωρούμε οτι το πλειοψηφικά αποδεκτό (τα σκυλάδικα στην περίπτωσή μας) είνια και μαζικά αποδεκτό. Οι περισσότεροι οδηγοί νομίζουν οτι κανουν καλό στους επιβάτες με τη "εύθυμη νότα" τους.

Εγραψα επίτηδες ένα προκλητικο κείμενο να δω περισσότερες αντιδράσεις, στην πραγματικότητα ήθελα να μοιραστούμε το τι μας ενοχλεί. Αν απαγορεύαμε τα πάντα θα χάναμε και τόσες άλλες ελευθερίες. Θα ήμασταν όλοι ξενέρωτοι έξω, και θα απομονονόμασταν στα σπίτια μας. Έχω συναντήσει όμως φοβερούς κύπριους, ταξιτζήδες και λεωφοριατζήδες και είναι κρίμα να τους βάζουμε όλους σε ένα τσουβάλι. Αυτό είναι ο ορισμός του ρατσισμού. Παρόλα αυτά δεν νομίζω οτι κάποιος από τους γράφοντες είχε ρατσιστικές διαθέσεις και ότι γράφτηκε έγινε με χιουμοριστική διάθεση, αλλά κάποια θέματα είναι αρκετά ευαίσθητα για να παίζεις μαζί τους.


Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γι'αυτο, εφοσον το θεμα ειναι αναλαφρο, παραμενει εδω μιας κι ο καδος εχει οντως μια απαγορευση! Εξαλλου το θεμα εξαρχης το ειχα αναφερει ως "χουντικο" γιατι μπορει οι συμμετεχοντες να το πηρατε ελαφρα ( και καλα κανατε, εστω κι αν ξεφυγατε ) , ομως ο δημιουργος του δε νομιζω πως ηταν τοσο....χιουμοριστας... ;)

Φίλε με έχεις πάρει πολύ λάθος  :( Κι όμως ξεκίνησα με 100% χιουμοριστική διάθεση.

Εσύ με πόσο χιουμοριστική διάθεση με αποκαλείς "χουντικό" ?? Ή μήπως πιστεύεις πως έχεις "αντικειμενικό χιούμορ" και κρίνεις το δικό μου ??
 
Δέν πιστεύω οτι υπάρχει κακό χιούμορ,  Υπάρχουν είδη χιούμορ που ταιριάζουν μεταξύ 2 ανθρώπων και άλλα που δεν ταιριάζουν. Το δικό μου δεν ταιριάζει με το δικό σου. Ή με του Macmisia. Δεν χαλαρώνουμε λίγο λεω εγώ ??
Ή έστω να απαγορεύσουμε το χιούμορ στο forum.. ;)

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Επίσης θα ήθελα να εξαφανιστούν από τον χάρτη οι παρέες ΚΥΠΡΙΩΝ.Μου προκαλούν έντονη ζαλάδα και τάση προς έμετο.
Θα στείλω και μια οργισμένη επιστολή αναγνώστη στο τροκτικό σχετικά.

Σόρι αλλά δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς εννοείς. Σου προκαλεί ζαλάδα και τάση για εμετό ο τρόπος που μιλάνε, η μούρη τους ή η ύπαρξή τους γενικώς?

Και αν είναι οποιοδήποτε απ'αυτά, εσένα τι σου φταίνε? Σου κάνανε κάτι?

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μπορεις να ρισκαρεις ομως το γεγονος πως ενας περαστικος ή καποιο μελος που βιωνει λιγο πιο εντονα το εθνικο στοιχειο ( αναφερομαι στο κακογουστο αστειο για τους Κυπραιους ) μπορει να μην καταννοησει το αστειο και να το θεωρησει προσβλητικο;

Το ιδιο βεβαια ισχυει και για εναν επαγγελματια που μπορει να ειναι οδηγος ταξι, ΚΤΕΛ, ή οτιδηποτε αλλο και μετα απο 18 ωρες στο τιμονι να βρισκει ενα τετοιο θεμα που λιγο πολυ, μεσα στην αστειοτητα του θεματος, του απαγορευουν την υπαρξη του επειδη μια μεριδα οδηγων του επαγγελματος του οδηγουν επικινδυνα!

Σαφως και να υπαρχει χιουμορ ( πχ για τη διχαλη που το πηρατε ολοι επ'ωμου ) οχι ομως οταν ξεπερναει τα ορια της ευπρεπειας! Εδω φτασαμε να κατηγορουμε κοινωνικες ομαδες ( που οταν αργουμε να παμε καπου εχουμε αναγκη, εκτος εαν εσεις δεν παιρνετε ποτε ταξι ) και εθνοτητες, χωρις να ειμαστε σιγουροι εαν η συζητηση αυτη θα μεινει μεταξυ μας!

Ναι, στείλε κάδο και το θέμα με τα κουφά ανέκδοτα! Κάτι πήρε το μάτι μου για... πόντιους... :eee

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Επίσης θα ήθελα να εξαφανιστούν από τον χάρτη οι παρέες ΚΥΠΡΙΩΝ.Μου προκαλούν έντονη ζαλάδα και τάση προς έμετο.
Θα στείλω και μια οργισμένη επιστολή αναγνώστη στο τροκτικό σχετικά.

Σόρι αλλά δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς εννοείς. Σου προκαλεί ζαλάδα και τάση για εμετό ο τρόπος που μιλάνε, η μούρη τους ή η ύπαρξή τους γενικώς?

Και αν είναι οποιοδήποτε απ'αυτά, εσένα τι σου φταίνε? Σου κάνανε κάτι?
Την ομιλία μωρέ.
Όσοι κράξατε δεν αντιληφθήκατε μάλλον τον όρο παρέα.Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους κύπριους όταν είναι μόνοι τους.

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Την ομιλία μωρέ.
Όσοι κράξατε δεν αντιληφθήκατε μάλλον τον όρο παρέα.Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους κύπριους όταν είναι μόνοι τους.

Έχεις πρόβλημα πώς μιλάνε οι Κρητικοί? Οι Πατρινοί? Οι Ροδίτες? Οι Χιώτες? Οι Θεσσαλονικείς?

Μιλάνε περίεργα και αυτοί πάντως, τουλάχιστον περίεργα για έναν Αθηναίο.

Επίσης όλοι αυτοί κάνουν και παρέα μεταξύ τους, δεν κυκλοφορούν μόνοι τους. Οπότε με λίγα λόγια στη δίνουν όλοι πλην των Αθηναίων?

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Eλα ρε Παρη τωρα..Μανια να πεσει το ban δηλαδη..Και οι Κρητικοι μιλανε περιεργα και οι Ροδιτες και οι Πατρινοι..Και για καποιον που δεν ειναι απο κει του φαινεται αστειο..Και οι ξενοι μου φαινονται αστειοι οταν μιλανε Ελληνικα..Ναι τι με αυτο?Απαγορευεται να το πουμε και αυτο?

Καταλαβετε οτι δεν ειναι ρατσισμος αλλα χιουμορ(και τα ''θυματα'' του ορισμενες φορες καλυτερα να το δεχονται) αν και τοσο που το αναλυουμε εχασε και τη χαρη του.Σαν να εξηγεις το ανεκδοτο ενα πραγμα..

Αυτο που ελεγα περι Politically correct.

I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Kiratzo, δικηγόρε, μάλλον πρέπει να σου αναλύσω και σένα το ανέκδοτο.

Πάμε λοιπόν:

Αν ήθελα να του ρίξω ban, θα το είχα κάνει, δεν χρειάζεται να ζητώ εξηγήσεις αν θεωρώ ότι κάτι είναι προσβλητικό ή ρατσιστικό ή και τα δύο.

Το θέμα αυτό ανοίχτηκε για να ξεδιπλώσει ο καθένας το χιούμορ του? Εμένα προσωπικά μου φαίνεται για θέμα που πρέπει να'χει σοβαρές απαντήσεις.

Οταν μιλάμε μαζί, μη μου χρησιμοποιείς φράσεις όπως ''politically correct'', καθώς η συγκεκριμένη φράση χρειάζεται άπειρες σελίδες να αναλυθεί και δεν επί του παρόντος, επίσης δεν έχει καμία σχέση μ'αυτά που γράφουμε στο συγκεκριμένο θέμα.

Τελειώνοντας, καλύτερα να απαντάει ο ίδιος που δέκτηκε το ερώτημα και όχι να απαντάει εκ μέρους του κάποιος άλλος.

PS: Με μία πρόχειρη ματιά, ποιοι γνωστοί άγνωστοι οδήγησαν το θέμα σε αστείο και κατέληξε στον κάδο?  ::)
« Τελευταία τροποποίηση: 19/04/10, 09:13 από parlats »

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Σιγα μην κανω τον δικηγορο του ss..Μια χαρα γραφει και το εχει δειξει πολλες φορες οποτε χ.......(ειμαι politically correct η οχι?)...

Ναι βρε Παρη το ξερουμε οτι οποτε γουσταρετε ριχνετε ban και δεν δινετε λογαριασμο σε κανεναν ουτε καν μας πληροφορειτε(μεσω του προφιλ του) οτι εχει φαει μπαν καποιος χρηστης..Δεν ειναι νεα η τακτικη και ουτε χρειαζεται να μου την εξηγησεις ;)


Ο ιδιος ο δημιουργος του θεματος μας λεει οτι το ξεκινησε με χιουμοριστικη διαθεση και νομιζω φανηκε απο αυτα που εγραψε..Οποτε ναι..Αιντε να σβηνουμε και τα ανεκδοτα με Ποντιους,ξανθιες,κουφους,τυφλους κλπ κλπ...

Ξαναλεω δεν απαντησα εκ μερους του..Χερακια εχει αμα θελει θα απαντησει αυτος εκ μερους του εαυτου του..Εγω απλα το εθιξα γενικοτερα μην ερθει κανας ταξιτζης και μου πει ''τι λες ρε μ******* δεν εχουμε εμεις παιδεια στον δρομο?''..

PS.Εγω ο Αρης και ο ss.Φτου κακα..

Στην ουσια βεβαια δεν ειδα να απαντας και τιποτα..
(αντε αλλο ενα μνμ εχω)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Ναι βρε Παρη το ξερουμε οτι οποτε γουσταρετε ριχνετε ban και δεν δινετε λογαριασμο σε κανεναν ουτε καν μας πληροφορειτε(μεσω του προφιλ του) οτι εχει φαει μπαν καποιος χρηστης..Δεν ειναι νεα η τακτικη και ουτε χρειαζεται να μου την εξηγησεις ;)

Χρειάζεται να σου εξηγήσω εγώ, διορθώνοντας τα λόγια σου:
- Όχι "όποτε γουστάρουμε" αλλά "όποτε είναι απαραίτητο, βάσει των κανονισμών του φόρουμ".
- Στη σελίδα προφίλ του χρήστη, φαίνεται αν είναι αποκλεισμένος. Δεν φαίνεται μέσα στις συζητήσεις, και αυτό δεν είναι "τακτική" αλλά μη υπάρχουσα σχετική λειτουργία του λογισμικού του φόρουμ (τουλάχιστον σε αυτήν την έκδοση) , το οποίο δεν γράφτηκε από τους διαχειριστές ή άλλα στελέχη του kithara.gr

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Εγώ πάλι θα υποστήριζα το αντίθετο...Πολλή  ελευθερία υπάρχει τελικά στο 'Κιθάρα" και δεν ξέρω ,ειλικρινά, κατά πόσο το έχει ωφελήσει ή βλάψει σαν site ;)

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Την ομιλία μωρέ.
Όσοι κράξατε δεν αντιληφθήκατε μάλλον τον όρο παρέα.Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους κύπριους όταν είναι μόνοι τους.

Έχεις πρόβλημα πώς μιλάνε οι Κρητικοί? Οι Πατρινοί? Οι Ροδίτες? Οι Χιώτες? Οι Θεσσαλονικείς?

Μιλάνε περίεργα και αυτοί πάντως, τουλάχιστον περίεργα για έναν Αθηναίο.

Επίσης όλοι αυτοί κάνουν και παρέα μεταξύ τους, δεν κυκλοφορούν μόνοι τους. Οπότε με λίγα λόγια στη δίνουν όλοι πλην των Αθηναίων?
Έλα parlats δεν μπορούσα να ποστάρω χτες,είχα υπερβεί τον επιτρεπόμενο αριθμό μηνυμάτων στον κάδο κλπ.
Η αλήθεια είναι βέβαια ότι ειλικρινά βαριέμαι να μπω σε flame για ποστ που περισσότερο έκανα για χιούμορ.
Αλλά και πάλι σε αυτά που γράφεις γενικεύεις εντελώς λανθασμένα.
Ας πούμε από πού προκύπτει ότι:Δεν μου αρέσει η κυπριακή διάλεκτος-----------------------------άρα>>>>>>>δεν μου αρέσει ταυτόχρονα η κρητική(κρητικός είμαι btw),η πατρινή,η ροδίτικη κλπ.
Τέσπα όπως είπα και πριν πιστεύω ότι δεν είναι θέμα που χρήζει ιδιαίτερης ανάλυσης.Βέβαια παραξενεύομαι που ενώ στο παρελθόν έχουν υπάρξει άπειρα ρατσιστικότατα post από άλλα μέλη η πρώτη σου αντίδραση σε τέτοιο ήταν στο συγκεκριμένο καδοθέμα.


Edit:
Παράθεση
- Στη σελίδα προφίλ του χρήστη, φαίνεται αν είναι αποκλεισμένος. Δεν φαίνεται μέσα στις συζητήσεις, και αυτό δεν είναι "τακτική" αλλά μη υπάρχουσα σχετική λειτουργία του λογισμικού του φόρουμ (τουλάχιστον σε αυτήν την έκδοση) , το οποίο δεν γράφτηκε από τους διαχειριστές ή άλλα στελέχη του kithara.gr
Nαι δεν αντιλέγω,απλώς θα μπορούσε ο admin/mod που δίνει το ban να κάνει και ένα ποστ σχετικά.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/04/10, 19:54 από s.s. »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Οποιαδηποτε ρατσιστικη προταση βρισκει αντιθετους τους mods.

Οκ, ξερω πως προσωπικα συνοδευομαι απο τις λεξεις φασιστας, χουντικος, γελοιος, κλπ ομως σε θεματα ρατσισμου ( κοινωνικου κι εθνικου ) ειμαι καθετος. Εξου και η απεχθεια μου για οποιαδηποτε μορφη φασιστοειδων που κυκλοφορουν ακομα και στη Βουλη και προσβαλλουν το ρητο "Έλληνες εισίν οι μετέχοντες της ελληνικής παιδείας." με τις προτασεις και τις...νουθεσιες τους!

Ποιο θεμα περιεχει ρατσιστικα στοιχεια και ο συγγραφεας του δεν τα ακουσε για τα καλα; Θυμαμαι μια περιοδο που κυκλφορουσε οντως ενα μελος που ειχε κανει το site γεματο στα εθνικιστικα topics, ομως αυτο περασε ( απ' ο,τι φαινεται ;D ).


Προφανως η αντιδραση του καθενος εξαρταται κι απο το εαν θιγεται ή οχι. Δηλαδη εσεις οταν σας λεω ψευδοαναρχικους και δηθεν αντιεξουσιαστες δε παθαινετε ενα κατιτις;


Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Βέβαια παραξενεύομαι που ενώ στο παρελθόν έχουν υπάρξει άπειρα ρατσιστικότατα post από άλλα μέλη η πρώτη σου αντίδραση σε τέτοιο ήταν στο συγκεκριμένο καδοθέμα.

Έπεσε το μάτι μου σε αυτό και απάντησα. Δεν σου επιτέθηκα, δεν σε έβρισα, δεν σε banαρα. Εξέφρασα μια απλή απορία γιατί ένιωσες την ανάγκη να βάλεις αυτό το ποστ και ναι προσωπικά ενοχλήθηκα και απαιτούσα να μου το εξηγήσεις.

Αν τώρα εσύ επιμένεις ότι είναι αστείο, τότε οκ, προφανώς το χιούμορ το δικό σου είναι εντελώς αντίθετο με το δικό μου αλλά οκ, σεβαστόν.

Σε ποια ρατσιστικά post αναφέρεσαι? Αν είναι σε θέματα με πολιτικά και τόνους από flames, τότε σόρι αλλά δεν έχω καμία όρεξη να μπαίνω εκεί γιατί όποτε το επιχειρώ θέλω να πατήσω διαγραφή σε όλο το θέμα και θα κατηγορηθώ για φασισμό κλπ κλπ κλπ.

Αποσυνδεδεμένος fenderbass

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
το καμακι, η ηλιθιοτητα, οι φωνες, οι κορνες και οι ψευτομαγκιές από κάτι παλιο $£%¬¬κες

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Oι μαλακομαγκες που τα ξερουν ολα, οι εξυπνακηδες Ελληναραδες, οι γκομενες (ξεκ**α) που την εχουν δει μοντελα, τα κουστουμια και οι γραβατες (θα επρεπε να ποινικοποιηθουν οπως κανανε με τις κουκουλες) και τα αφεντικα γενικως!
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
H 1-4 διχάλα σε άντρες.Μου προκαλεί μεγάλα ψυχολογικά προβλήματα.Πραγματικά.

+οο.

Ψόφο στις παντόφλες τάνγκα. Πόσες φορές μου έχει περάσει από το μυαλό να αρχίσω να πατάω όποιον βλέπω να κυκλοφορεί με τέτοιες, δε λέγεται...
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος LuNaFrEaK

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
  • Spiral Out...
    • Προφίλ
Οι "εχω αποψη (κ σωστη μαλιστα) για τα παντα" !! ΟΥ ΡΕ!
We were all born screaming....

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Το κάπνισμα βλάπει σοβαρά την υγεία οπότε λένε πρέπει να απαγορευτεί!


Η δουλειά όμως, δε βλάπει σοβαρά την υγεία. Το κακό εργασιακό περιβάλλον και οι απλήρωτες υπερωρίες, καθώς κι η ανασφάλιστη εργασία, είναι κάτι τελείως υγειές. Η εργασία 12 ώρες (ενώ η σύμβαση λέει 8ωρο) τη μέρα συν τις ώρες που περνάει κανείς στα μέσα, την ώρα που είναι να πάει στη δουλειά του.


Ο στρατός, δε βλάπει σοβαρά την υγεία. Το 9μηνο σπασίματος χωλής, είναι κάτι το τελείως υγειές. Μερικοί έχουν αυτοκτονήσει, αλλά αυτά, λένε ότι είναι μεμονωμένα περιστατικά.


Εντάξει παιδιά, απαγορεύτε το. Προτείνω μάλιστα, να απαγορευθεί και το σεξ, γιατί προκαλεί ηχορρύπανση. Αν γίνεται να απαγορευθεί η αναπνοή, ακόμη καλύτερα, γιατί μολύνεται η ατμόσφαιρα με διοξείδιο του άνθρακα. Ναι, νομίζω ότι τώρα είμαι τελείως λογικός. Ναι, νομίζω οτί τελικά θα με κάνουν πρωθυπουργό.

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
και βεβαια πρεπει να απαγορευτει (και) το σεξ..!!!!
Γιατι μετα μερικοι λιγοψυχοι εξαντλουνται και γινονται επικινδυνοι για τον εαυτο τους κ για τους αλλους!!!!!
Φαντασου να λιποθυμισει κανεις πανω σου!!!!!!!!!!
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Το κάπνισμα βλάπει σοβαρά την υγεία οπότε λένε πρέπει να απαγορευτεί!


Η δουλειά όμως, δε βλάπει σοβαρά την υγεία. Το κακό εργασιακό περιβάλλον και οι απλήρωτες υπερωρίες, καθώς κι η ανασφάλιστη εργασία, είναι κάτι τελείως υγειές. Η εργασία 12 ώρες (ενώ η σύμβαση λέει 8ωρο) τη μέρα συν τις ώρες που περνάει κανείς στα μέσα, την ώρα που είναι να πάει στη δουλειά του.


Ο στρατός, δε βλάπει σοβαρά την υγεία. Το 9μηνο σπασίματος χωλής, είναι κάτι το τελείως υγειές. Μερικοί έχουν αυτοκτονήσει, αλλά αυτά, λένε ότι είναι μεμονωμένα περιστατικά.


Εντάξει παιδιά, απαγορεύτε το. Προτείνω μάλιστα, να απαγορευθεί και το σεξ, γιατί προκαλεί ηχορρύπανση. Αν γίνεται να απαγορευθεί η αναπνοή, ακόμη καλύτερα, γιατί μολύνεται η ατμόσφαιρα με διοξείδιο του άνθρακα. Ναι, νομίζω ότι τώρα είμαι τελείως λογικός. Ναι, νομίζω οτί τελικά θα με κάνουν πρωθυπουργό.

Άρα ή όλα ή τίποτα; Επειδή υπάρχουν 1784983 πράγματα που είναι πιο βλαβερά από το τσιγάρο (και συμφωνώ με όλα όσα είπες), γίνεται αυτόματα σωστό; Σόρι ρε παιδιά, αλλά πλέον έχουμε ακούσει τα πάντα απ' την... "κοινότητα" των καπνιστών...

Φιλικά πάντα.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Επειδή υπάρχουν 1784983 πράγματα που είναι πιο βλαβερά από το τσιγάρο (και συμφωνώ με όλα όσα είπες), γίνεται αυτόματα σωστό; Σόρι ρε παιδιά, αλλά πλέον έχουμε ακούσει τα πάντα απ' την... "κοινότητα" των καπνιστών...

Φιλικά πάντα.


Κοίτα, κατ' αρχάς ξεκαθαρίζω ότι ο ίδιος, δεν είμαι καπνιστής [κι ούτε ανήκω σε καμία κοινότητα καπνιστών (βλέπω, προσαρμοστήκαμε με τον καλλικράτη και τις "κοινότητες"  :P )]. Χωρίς όμως να σημαίνει ότι έχω πρόβλημα μαζί τους.


Δεν γίνεται να κρίνεις αν κάτι είναι σωστό ή όχι. Το γιατί δεν είναι δυνατό κάτι τέτοιο, το έχω αναλύσει άπειρες φορές σ' αυτό το φόρουμ και κουράζω τους υπόλοιπους συμφουρουμίτες αν επαναληφθώ για χιλλιοστή φορά. Για 'σένα, μπορεί να μην είναι σωστό. Δεκτό, ως άποψή σου. Πρέπει να έχεις τη δική σου άποψη και να την υποστιρίζεις  ;)


Αν όμως το κράτος, σαν κράτος, θελει να κάνει κάτι καλό, γιατί δε αλλάζει κάποια άλλα πράγματα; Ας πούμε, παραπάνω, βλέπω ότι εσύ, γράφεις πως υπάρχουν πράγματα πολύ πιο θλιβερά απ' το κάπνισμα. Αν υποθέσουμε ότι όντως είναι έτσι (που το πιστεύω), γιατί λοιπόν, το κράτος, δεν ξεκινάει απ' τα πολύ πιο θλιβερά (τα οποία είναι πηγή για πολλά κι ίσως ένα απ' αυτά τα πολλά, είναι και οι εξαρτησιογόνες ουσίες, όπως το κάπνισμα); Γιατί δεν ξεκινάει απ' τη ρίζα του προβλήματος, παρά απλά κλαδεύει;

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Επειδή υπάρχουν 1784983 πράγματα που είναι πιο βλαβερά από το τσιγάρο (και συμφωνώ με όλα όσα είπες), γίνεται αυτόματα σωστό; Σόρι ρε παιδιά, αλλά πλέον έχουμε ακούσει τα πάντα απ' την... "κοινότητα" των καπνιστών...

Φιλικά πάντα.



Κοίτα, κατ' αρχάς ξεκαθαρίζω ότι ο ίδιος, δεν είμαι καπνιστής [κι ούτε ανήκω σε καμία κοινότητα καπνιστών (βλέπω, προσαρμοστήκαμε με τον καλλικράτη και τις "κοινότητες"  :P )]. Χωρίς όμως να σημαίνει ότι έχω πρόβλημα μαζί τους.


Δεν γίνεται να κρίνεις αν κάτι είναι σωστό ή όχι. Το γιατί δεν είναι δυνατό κάτι τέτοιο, το έχω αναλύσει άπειρες φορές σ' αυτό το φόρουμ και κουράζω τους υπόλοιπους συμφουρουμίτες αν επαναληφθώ για χιλλιοστή φορά. Για 'σένα, μπορεί να μην είναι σωστό. Δεκτό, ως άποψή σου. Πρέπει να έχεις τη δική σου άποψη και να την υποστιρίζεις  ;)


Αν όμως το κράτος, σαν κράτος, θελει να κάνει κάτι καλό, γιατί δε αλλάζει κάποια άλλα πράγματα; Ας πούμε, παραπάνω, βλέπω ότι εσύ, γράφεις πως υπάρχουν πράγματα πολύ πιο θλιβερά απ' το κάπνισμα. Αν υποθέσουμε ότι όντως είναι έτσι (που το πιστεύω), γιατί λοιπόν, το κράτος, δεν ξεκινάει απ' τα πολύ πιο θλιβερά (τα οποία είναι πηγή για πολλά κι ίσως ένα απ' αυτά τα πολλά, είναι και οι εξαρτησιογόνες ουσίες, όπως το κάπνισμα); Γιατί δεν ξεκινάει απ' τη ρίζα του προβλήματος, παρά απλά κλαδεύει;


Αν και πρέπει να υπάρχει ήδη θαμμένο θέμα για το τσιγάρο... Μιας και το έθιξα ας συνεχίσω.

Σίγουρα το κράτος επιλέγει πάντα την εύκολη λύση, αυτήν της καταστολής, χρόνια τώρα και με οποιαδήποτε κυβέρνηση. Το θέμα για μένα δεν είναι στην παρούσα φάση τι θα μπορούσε να είχε γίνει, αλλά το πώς αντιμετωπίζεται ένας νόμος του κράτους. Άκουσα για παράδειγμα τον αγαπημένο μου Θάνο Μικρούτσικο να λέει σε μία... συγκέντρωση κατά του αντικαπνιστικού νόμου ότι ο νόμος είναι φασιστικός, το φοβερό "Δεν υπάρχουν παθητικοί καπνιστές, μόνο αντιπαθητικοί αντικαπνιστές" και άλλα τέτοια ωραία... Ε όχι, φασιστική και ατομιστική είναι η νοοτροπία μας σαν κοινωνία γενικότερα και των καπνιστών ειδικότερα. Δεν έχω γνωρίσει πολλούς καπνιστές που να τους νοιάζει αν με ενοχλεί το τσιγάρο ή μαγαζάτορες που να τους καίγεται καρφί για τον εξαερισμό του μαγαζιού τους, και αν είναι δυνατόν να συγκρίνουμε το δικαίωμα στην υγεία με το χαρμάνιασμα... Και όταν πάει επιτέλους να γίνει ένα απειροελάχιστο βήμα προς το να γίνουμε πολιτισμένη χώρα το ρίχνουμε στην γκρίνια όπως πάντα...

Καλύτερα και πιο εμπεριστατωμένα τα λέει πάντως το Ελληνάκι εδώ κι εδώ, σε 2 άρθρα με τα οποία συμφωνώ 100%
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/