Αποστολέας Θέμα: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!  (Αναγνώστηκε 52084 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #25 στις: 03/05/08, 19:38 »
επίσης κάτι άλλο, πιο απλό: όταν κάποιος αποφασίζει να ξαναδώσει πανελλήνιες εξετάσεις τι γίνεται? θα πάει να δώσει έχοντας ένα έτος κενό? με ποια προοπτική? θα έχει χάσει την οποιαδήποτε επαφή με το άθλημα!! κ επειδή τέτοια θέματα δεν κανονίζονται από την εκάστοτε κυβέρνηση, αλλά μπαίνουν πολυετή σχέδια που τα συνεχίζουν οι διάφορες κυβερνήσεις, μου φαίνονται ότι εκτός των προλεγομένων μου, του faser κ άλλων, έχουν ως σκοπό να "ρυθμίσουν" το φοιτητικιλίκι, αναγκάζοντας με έναν έμμεσο κ "βελούδινο" τρόπο έναν νέο να βγει πιο γρήγορα στην παραγωγική διαδικασία ως ανειδίκευτος εργάτης με ότι μπορέι να συνεπάγεται αυτό..

 Όλα όσα λέμε, ο καθένας τα εξετάζει από την σκοπιά του κ  όλα έχουν έναν κόκο αλήθειας.. αν συμπληρώσουμε το "ψηφιδωτο", τότε θα μπορούμε να έχουμε μια ορθη κ αποκρυσταλομένη άποψη..
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος nightofthehawks

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #26 στις: 03/05/08, 19:41 »
Ρε faser εσυ λες για τριμηνη θητεια να πουμε, τι δεν εισαι στρατοκαβλος??????? Ουτε μια ωρα στο στρατο. Τελος.
looking for a serious band...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #27 στις: 03/05/08, 19:48 »
επίσης κάτι άλλο, πιο απλό: όταν κάποιος αποφασίζει να ξαναδώσει πανελλήνιες εξετάσεις τι γίνεται? θα πάει να δώσει έχοντας ένα έτος κενό? με ποια προοπτική? θα έχει χάσει την οποιαδήποτε επαφή με το άθλημα!! κ επειδή τέτοια θέματα δεν κανονίζονται από την εκάστοτε κυβέρνηση, αλλά μπαίνουν πολυετή σχέδια που τα συνεχίζουν οι διάφορες κυβερνήσεις, μου φαίνονται ότι εκτός των προλεγομένων μου, του faser κ άλλων, έχουν ως σκοπό να "ρυθμίσουν" το φοιτητικιλίκι, αναγκάζοντας με έναν έμμεσο κ "βελούδινο" τρόπο έναν νέο να βγει πιο γρήγορα στην παραγωγική διαδικασία ως ανειδίκευτος εργάτης με ότι μπορέι να συνεπάγεται αυτό..

 Όλα όσα λέμε, ο καθένας τα εξετάζει από την σκοπιά του κ  όλα έχουν έναν κόκο αλήθειας.. αν συμπληρώσουμε το "ψηφιδωτο", τότε θα μπορούμε να έχουμε μια ορθη κ αποκρυσταλομένη άποψη..
Kronus, αυτό με την επαφή με το άθλημα που αναφέρεις είναι όντως τεράστιο πρόβλημα.. Γι'αυτό και το συγκεκριμένο μέτρο έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.. Για παράδειγμα αποφάσισα να πάω στρατό αμέσως μετά το πτυχίο και πριν το μεταπτυχιακό.. Ε λοιπόν, στο μεταπτυχιακό έκανα 2 μήνες για να συνέλθω.. Πιστεύω ότι αν το σύστημα περνούσε ποτέ, καλό θα ήταν ο πρώτος χρόνος όλων των σχολών να είναι εντελώς εισαγωγικός.. Δηλαδή να αρχίζουν από το 0.. Έτσι θα ερχόταν η επαφή πιο ομαλά.. 
Ρε faser εσυ λες για τριμηνη θητεια να πουμε, τι δεν εισαι στρατοκαβλος??????? Ουτε μια ωρα στο στρατο. Τελος.
ΟΚ, δεν διαφωνώ ιδιαίτερα.. Και εμένα δεν μου αρέσει ο στρατός.. Απλά αν αύριο ψηφιστεί νόμος που θα αναφέρει ότι παύει η υποχρεωτική στράτευση και το ελληνικό στράτευμα θα βασιστεί στους ολιγάριθμους ΕΠ.ΟΠ., τότε αν το μάθουν οι Τούρκοι (που θα το μάθουν σε δευτερόλεπτα με τα μέσα που υπάρχουν σήμερα) βλέπω πάρα πολλούς να επιβιβάζονται σε αεροπλάνα για προορισμούς όσο το δυνατόν πιο μακρινούς..

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #28 στις: 03/05/08, 20:56 »

εγώ αυτό που ξέρω είναι πως κάθε καθεστώς έχει τον τρόπο να χειραγωγεί κ να χαλιναγωγεί τα πλήθη:κ τώρα για να θεμελιώσουν καλύτερα το σύστημα τους με την υποχρεωτική στράτευση στα 18....!



ΤΕΤΟΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ, ΑΥΤΑ ΜΑΣ ΑΞΙΖΟΥΝ Κ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΑΥΤΑ, ΚΑΛΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ!!!
                                             ΞΥΠΝΑΤΕ ΡΕΕΕΕΕ!!!
ΑΝΑ 50 ΧΡΟΝΙΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ! ΜΑΥΡΟΜΙΧΑΛΑΙΟΙ-ΓΟΥΝΑΡΑΙΟΙ-ΘΕΟΤΟΚΙΔΕΣ Κ ΥΣΤΕΡΑ     ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ-ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΔΕΣ!!!
Καταλαβες τωρα faser πιο ειναι το μειονεκτημα???????

Ω ρε φίλε πέστα..!

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #29 στις: 03/05/08, 21:33 »
Οπότε φίλε Kronus όποιος θα κάνει 12 μήνες στρατό στα 18 του χρόνια στην Ελλάδα του 2008 θα βγει με τόσο "πλυμμένο εγκέφαλο" ,που θα κάνει ότι θέλουν οι "κρατούντες" και θα φταίει ο στρατός για αυτό.Δηλαδή μας λες ότι πριν πάνε φαντάροι η συντριπτική πλειοψηφία κάτω των 18 γουστάρει "ανατροπή και επανάσταση",αλλά εκεί μέσα τους αλλάζουνε τα μυαλά.Σκέτο "Κουρδιστό πορτοκάλι" δηλαδή.Έλεος ρε παιδιά ,λίγη κοινή λογική δεν έβλαψε κανέναν... :P
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #30 στις: 03/05/08, 21:58 »
Εγω είμαι γενικά κατά της υποχρεωτικής στράτευσης. Ο στρατός κατα τη γνώμη μου πρέπει να είναι μισθοφορικός. Να είναι επάγγλεμα. Πως είναι οι αστυνομικοί ή οι πυροσβέστες. Ακριβώς έτσι. Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατι δεν γίνεται...Αν ο λόγος είναι ότι δεν θα έχει πολλά άτομα, πιστεύω ότι αν μπει δελεαστικό ποσό πληρωμής (όχι απαραίτητα πολύ μεγάλο) θα είναι ένα επάγγελμα που σίγουρα θα το επιλέξουν πολύ αφού δεν θα απαιτεί ούτε πτυχίο ούτε τπτ.

Ειδικά για την στρατευση στα 18 διαφωνώ κάθετα!

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #31 στις: 03/05/08, 22:12 »
Οπότε φίλε Kronus όποιος θα κάνει 12 μήνες στρατό στα 18 του χρόνια στην Ελλάδα του 2008 θα βγει με τόσο "πλυμμένο εγκέφαλο" ,που θα κάνει ότι θέλουν οι "κρατούντες" και θα φταίει ο στρατός για αυτό.Δηλαδή μας λες ότι πριν πάνε φαντάροι η συντριπτική πλειοψηφία κάτω των 18 γουστάρει "ανατροπή και επανάσταση",αλλά εκεί μέσα τους αλλάζουνε τα μυαλά.Σκέτο "Κουρδιστό πορτοκάλι" δηλαδή.Έλεος ρε παιδιά ,λίγη κοινή λογική δεν έβλαψε κανέναν... :P
δεν είναι ανάγκη να το πας τόσο μακριά.. ούτε βέβαια να ανασύρεις τον βελουχιώτη που κρύβει ο καθένας μέσα από τις απαντήσεις μας.. ας είμαστε ρεαλιστες-ο στρατός είναι ένα αναγκαίο κακό.. όχι η υποχρεωτική θητεία, αλλά όλος ο στρατός.. όσο για το πόσο μας επηρεάζει(εγώ βασικά δεν έχω πάει ακόμα να παρουσιαστώ, η πείρα μου είναι από τον φιλικό μου περίγυρο), αλλά αν όχι ολοκληρωτικά(ακραία θέση) τότε σίγουρα σε πολύ μεγάλο βαθμό.. τώρα το ποσοστό που θέλει αλλαγή στα πράγματα είναι μεγάλο, αυτό που θέλει κοινωνική ανατροπή μικρότερο κ αυτό που μπορει να φθάσει τα πράγματα στα άκρα μηδαμινό.. ο στρατός δεν κάνει σαπούνια τα μυαλά των "επαναστατων" πιτσιρικάδων-προς θεού(??προς ποιού??) δεν είναι δηλαδή ο υπουργός εθνικής άμυνας κιούμπρικ ;D απλώς ο στρατός χαλιναγωγεί τον τρόπο σκέψης.. όχι καθολικά, σε έναν μικρό βαθμό όμως ναι.. σκεπτόμενος όμως πόσα άλλα μικρά πράγματα γύρω μας, μάς επηρεάζουν κάτι σε πιάνει.. κάτι σφίγγεται μέσα σου.. ο στρατός, όπως κ οι πανελλαδικές εξετασεις που οι περισσότεροι έχουμε περάσει, συσφίγγουν την σκέψη.. τώρα το πόσο θα επηρεαστεί κανείς, εξαρτάται από την ιδιοσυγκρασία του καθενός.. δεν έχω πρόβλημα με κανέναν εδώ μέσα, πόσο μάλλον με τις απόψεις του :)(όταν αυτές εντάσονται στα πλαίσια της κοινής λογικής) όμως αυτό που είπα για την πολιτική στην χώρα μας το πιστεύω ακράδαντα..

αλήθεια,macmisias, γιατί τα πήρες μαζί μου ???
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος KK666

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #32 στις: 03/05/08, 22:32 »
sorry gia ta greeklish

 Kano tora thn thitia mou kai OLOI prepei na pane dioti:

1)Plironese me to exopragmatiko gia ta pagosmia dedomena poso ton 8,70 euro pou sou exasfalizoun kathe anesh eforou zohs kai apotamieush gia ta paidia sas. :o
2) Efoson piga ego makakas eimai? :o na pane oloi arketa kalomathame kai siga to duskolo pia , paliotera adexane 2 xronia kai se polu pio athlies sinthikes me polu pio austhrous kai komplexikous axiomatikous, mia empiria einai ola

oso gia tous 18xronous, makran oti xeirotero mporei na sou tyxei, pada loufa kai kala den xero kai eimai mikros kai sto telos ta fortonese ola! Etoimasteite gia piximo 18xrona!!!!!!!!!!!!!!! :-X ;D

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #33 στις: 03/05/08, 22:37 »
Ο στρατός κατα τη γνώμη μου πρέπει να είναι μισθοφορικός.
αυτο δεν γινεται...και να το σκεφτεις απο πλευρα της οικονομιας της χωρας μας και απο πλευρας ατομων που θα κατατγουν μισθοφοροι..αλλα κυριος απο πλευρας οικονομικης θα ηταν ειρωνικο..εδω κοβουν και ραβουν τις συνταξεις ,κοινωνικες ομαδες ζητανε αυξησεις και μισθους κτλπ..και θα εχουν μισθοφορους να πληρώνουν;...
« Τελευταία τροποποίηση: 03/05/08, 22:40 από Amylo »
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #34 στις: 03/05/08, 22:42 »
Kronus έχεις δίκιο και είμαι κατάπτυστος :-[ Συγγνώμη φίλε,αν ο τρόπος που απάντησα ήταν λίγο επιθετικός...
Από εκεί και πέρα ναι και ο στρατός εντάσετται στην περίφημη "κοινωνικοποίηση" του ατόμου και το τρόπο με τον οποίο την αντιλαμβάνεται η εκάστοτε εξουσία.Όμως επειδή (ίσως λόγω και της ηλικίας μου) πιστεύω πια,ότι αυτή η σχέση εξουσίας και εξουσιαζομένου είναι κάτι που έχει μπει πολύ γερά πια στην ανθρώπινη φύση και δεν αλλάζει έτσι εύκολα,νομίζω ότι ο σημαντικότερος παράγοντας για να είναι πραγματικά ελεύθερος κάποιος ,είναι ο ίδιος του ο εαυτός.Όποιες και εάν είναι οι συνθήκες(στρατός,δουλειά,ακόμα και σε μια δικτατορία για να πω κάτι ακραίο)εάν εγώ έχω αποφασίσει να είμαι ελεύθερος μέσα μου ,κανένας δεν μπορεί να το αγγίξει αυτό ,με κανέναν τρόπο.Οι εξωτερικοί παράγοντες όποιοι και εάν είναι αυτοί δεν θα μπορούν να είναι ανασταλτικοί παράγοντες για τα όνειρά μου και τις προσδοκίες μου.Μου φάνηκε λίγο απλοική η τοποθέτησή σου για αυτό απάντησα παρορμητικά...Το ξανάδα όμως και νομίζω ότι έκανα λάθος...
Και γενικά τώρα ,πιστεύω ότι όσο πιο γρήγορα ξεμπερδεύει κάποιος από υποχρεώσεις τύπου στρατού ,τόσο το καλύτερο για εκείνον...
« Τελευταία τροποποίηση: 03/05/08, 22:57 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #35 στις: 03/05/08, 22:43 »
εννοειται οτι δεν συμφωνω με την ιδεα του στρατου γενικοτερα

ουτε στα 18 ουτε στα 28 ουτε στα 38
οσο αναφορα το ''18'' μια ματια στην κυπρο οπου εφαρμοζεται αυτο αρκει για να καταλαβει κανεις τι γινεται με τα παιδια που πανε ολα μαζι στο στρατο για 2 χρονια...

ας το καταλαβουμε καλα οτι η απειλη δεν ερχεται απο τους αρματωμενους βουλγαρους,αλβανους,και σκοπιανους αλλα εκ των εσω με τους αχρηστους πολιτικους μας.
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #36 στις: 03/05/08, 22:48 »


ας το καταλαβουμε καλα οτι η απειλη δεν ερχεται απο τους αρματωμενους βουλγαρους,αλβανους,και σκοπιανους αλλα εκ των εσω με τους αχρηστους πολιτικους μας.
μα τι λες και εσυ βρε..ποιος νοημων ανθρωπος πιστευει οτι τωρα εν ετη 2008 θα γινει πολεμος επειδη εμας μας εχουν μεινει εκδηκιτικα καταλοιπα....αν δεν γινει καμια τρομοκρατικη ενεργεια δεν επεμβει ο μπους και δεν εχουμε πετρελαιοπηγες ή εστω στρεματα απο οπιο ποιος θα ξεκινησει για πολεμο;...και σιγα μην περιμενουν οι τουρκοι να μην πας εσυ το 18 φανταρος για να ερθει να σε πολεμηξσει...εστω και αν ο πολεμος ειναι στην σφαιρα της επιστημονικης φαντασιας :P
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #37 στις: 04/05/08, 11:51 »
ουτε στα 18 ουτε στα 28 ουτε στα 38
οσο αναφορα το ''18'' μια ματια στην κυπρο οπου εφαρμοζεται αυτο αρκει για να καταλαβει κανεις τι γινεται με τα παιδια που πανε ολα μαζι στο στρατο για 2 χρονια...
Τι πάθανε οι Κύπριοι που εφαρμόζεται το μέτρο; Μια χαρά είναι τα παιδιά, ξεμπερδεύουν και μετά η ζωή απλώνεται μπροστά τους.. Αφήστε που η Κύπρος είναι μικρό νησί και πόσο παραμεθόριο να τους στείλουνε; Οι περισσότεροι Κύπριοι στρατιώτες υπηρετούν σε στρατόπεδα πολύ κοντά στα σπίτια τους και πάρα πολλοί όταν έχουν έξοδο κοιμούνται σπίτι τους (τουλάχιστον στο μεγαλύτερο μέρος της θητείας τους).. Αλίμονο σε μας που είχαμε 4-5 μήνες να δούμε τα σπίτια μας και τις κοπέλες μας.. Πως δεν "κερατονόμασταν" τότε ενθεν και εκείθεν (θέλω να πιστεύω τουλάχιστον ;D) παραμένει ανεξήγητο..

Όσο για το σχόλιο περί πολέμου, σαφώς και οι πιθανότητες πολεμικής σύρραξης είναι πολύ λίγες, αλλά δεν πρέπει κανείς να τις αγνοεί εντελώς.. Θυμάστε τα Ίμια; Τα διπλωματικά των δύο χωρών είχαν φτάσει σε τεταμένη κατάσταση και λίγο ακόμα και ίσως να ξεσπούσε και πόλεμος.. Ή για να το θέσω και διαφορετικά, περίμεναν οι Αφγανοί, οι Ιρακινοί, οι Σέρβοι, οι Κροάτες, οι Κύπριοι ότι θα ξεσπούσε πόλεμος ποτέ στις χώρες τους ειδικά στην σημερινή εποχή; Δυστυχώς όμως, όταν μερικοί άνθρωποι είναι ηλίθιοι (και ως γνωστόν η ηλιθιότητα είναι ανίκητη) πολλά μπορεί να συμβούν..

Τέλος αυτό που πρότεινε η Scurlet Fairy, αυτή τη στιγμή που μιλάμε ισχύει.. Όποιος θέλει μπορεί να καταταγεί στο στρατό σαν Επαγγελματίας Οπλίτης (ΕΠ.ΟΠ.) με μισθό δημοσίου υπαλλήλου (ίσως και καλύτερο αν θυμάμαι καλά).. Απλά από την μία το γεγονός ότι ο Έλληνας ακόμα προτιμάει να μείνει άνεργος από το να δουλέψει κάπου που δεν θα έχει ένα γραφείο και 2-3 γραμματείς να του φτιάχνουν καφέ και από την άλλη το ότι η ποιότητα των ΕΠ.ΟΠ. (σύμφωνα με τους αξιωματούχους) δεν είναι αυτή που περιμένανε, δεν μπορούν ακόμα να εφαρμόσουν πλήρως το μέτρο έτσι ώστε όλες οι θέσεις να καλυφθούν από ΕΠ.ΟΠ. και να μην χρειάζεται η δική μας στράτευση..

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #38 στις: 04/05/08, 11:58 »
Ο Έλληνας είναι γεννημένος πρόεδρος. Τώρα ΕΠ.ΟΠ. θα δουλέψει? Σε παρακαλώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #39 στις: 04/05/08, 20:10 »
καλά τι πάθατε ?  Και ένα χρόνο να πάτε φανταράκια τι θα γίνει ?  Μήπως για να πάς στο στρατό πρέπει ναι 'χεις και απο αυτά? Μήπως τελικά παλιότερα που βγάζανε γιωτάδες τους guy-λουδες ξέραν καλύτερα ?
Τι να πω οι μανάδες 'φταίνε που τα βγάλανε μαμούχαλα...   ουουυυυ μιχαλάκη το αυγουλάκι σου.....

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #40 στις: 04/05/08, 20:15 »
καλά τι πάθατε ?  Και ένα χρόνο να πάτε φανταράκια τι θα γίνει ?  Μήπως για να πάς στο στρατό πρέπει ναι 'χεις και απο αυτά? Μήπως τελικά παλιότερα που βγάζανε γιωτάδες τους guy-λουδες ξέραν καλύτερα ?
Τι να πω οι μανάδες 'φταίνε που τα βγάλανε μαμούχαλα...   ουουυυυ μιχαλάκη το αυγουλάκι σου.....
Οταν ο ανθρωπος ειναι καραγκιοζης....
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος .

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #41 στις: 04/05/08, 20:54 »
καλά τι πάθατε ?  Και ένα χρόνο να πάτε φανταράκια τι θα γίνει ?  Μήπως για να πάς στο στρατό πρέπει ναι 'χεις και απο αυτά? Μήπως τελικά παλιότερα που βγάζανε γιωτάδες τους guy-λουδες ξέραν καλύτερα ?
Τι να πω οι μανάδες 'φταίνε που τα βγάλανε μαμούχαλα...   ουουυυυ μιχαλάκη το αυγουλάκι σου.....

Ελεγα και εγω δεν θα postαρε ::). Τα επιχειρηματα σεξουαλικου προσανατολισμου, παντως, σε τετοια θεματα ειναι must (αυτο και για καποια αλλα post). Nα δεις SWEET*STRINGS οτι θα φταινε τα Chemtrails και αυτα που μας ψεκαζουνε και τα παιδια βγαινουν λουληδες  ;D ;D
IN GRIND WE CRUST

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #42 στις: 04/05/08, 21:04 »
Το μέτρο της στράτευσης στα 18 συζητείται, λένε, για να αυξηθεί το πλήθος των στρατευμένων γιατί έχουν έλλειψη...
Αναρωτιέμαι πώς γίνεται αυτό, αφού ο ανδρικός πληθυσμός είναι συγκεκριμένος: Τα ίδια άτομα θα πάνε στρατό, είτε πάνε στα 18 είτε στα 25. Ή μήπως δεν περίμεναν ότι θα μειωθεί το πλήθος των στρατευμένων όταν μείωσαν τη διάρκεια της θητείας;
Μήπως τα παραπάνω εντάσσονται στην δημιουργική λογιστική της κυβέρνησης όπως την εφαρμόζουν και στην οικονομία;  ::)

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #43 στις: 04/05/08, 21:59 »
Το μέτρο της στράτευσης στα 18 συζητείται, λένε, για να αυξηθεί το πλήθος των στρατευμένων γιατί έχουν έλλειψη...
Αναρωτιέμαι πώς γίνεται αυτό, αφού ο ανδρικός πληθυσμός είναι συγκεκριμένος: Τα ίδια άτομα θα πάνε στρατό, είτε πάνε στα 18 είτε στα 25. Ή μήπως δεν περίμεναν ότι θα μειωθεί το πλήθος των στρατευμένων όταν μείωσαν τη διάρκεια της θητείας;
Μήπως τα παραπάνω εντάσσονται στην δημιουργική λογιστική της κυβέρνησης όπως την εφαρμόζουν και στην οικονομία;  ::)
Αν το καταλαβαίνω καλά, η λογική είναι ότι με το ο στρατός να "δέχεται" μια σταθερή ροή στρατιωτών, ακριβώς μετά το Λύκειο, μπορεί να οργανωθεί καλύτερα.. Όπως θα ξέρεις Βραζίλη, σειρά που έχει λιγότερους φαντάρους σημαίνει περισσότερες υπηρεσίες ανά στρατιώτη, περισσότερη κούραση και νεύρα, χαμηλό ηθικό και περισσότερες αναβολες.. Επομένως με το να υπάρχει ένας προβλεπόμενος και λίγο-πολύ σταθερός αριθμός εφέδρων και τα τάγματα θα είναι επανδρωμένα όσο χρειάζεται και οι φαντάροι θα περνάνε όσο το δυνατόν πιο άνετα.. Από την άλλη, το μέτρο έχει σκοπό να "καταπολεμήσει" τις πολλές αναβολές που καταλήγουν στο να μην πηγαίνει τελικά στρατιώτης εκείνος που τις έχει πάρει.. Από προσωπική εμπειρία, συγγενικό μου πρόσωπο που ήταν μέλος της χορωδίας ενός από τους πιο μεγάλους μαέστρους και συνθέτες που έχει βγάλει η Ελλάδα, έπαιρνε συνεχώς αναβολές λόγω της θέσης του ώσπου έφτασε σε μια ηλικία όπου τελικά δεν πήγε (δεν τον έχω ρωτήσει λεπτομέρειες γιατί είναι λεπτό το ζήτημα).. Βέβαια είναι και αυτό που λες, περί δημιουργικής λογιστικής, αλλά και οι Κύπριοι που το εφαρμόζουν δεν έχουν ανάγκη από καμία δημιουργική λογιστική με τόσο στιβαρή οικονομία που διαθέτουν..

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #44 στις: 04/05/08, 22:15 »
καλά τι πάθατε ?  Και ένα χρόνο να πάτε φανταράκια τι θα γίνει ?  Μήπως για να πάς στο στρατό πρέπει ναι 'χεις και απο αυτά? Μήπως τελικά παλιότερα που βγάζανε γιωτάδες τους guy-λουδες ξέραν καλύτερα ?
Τι να πω οι μανάδες 'φταίνε που τα βγάλανε μαμούχαλα...   ουουυυυ μιχαλάκη το αυγουλάκι σου.....
Μη μιλας ρε αγορινα καλυτερα, αφου δεν μπορεις να μιλησεις αστο.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #45 στις: 04/05/08, 22:20 »
καλά τι πάθατε ?  Και ένα χρόνο να πάτε φανταράκια τι θα γίνει ?  Μήπως για να πάς στο στρατό πρέπει ναι 'χεις και απο αυτά? Μήπως τελικά παλιότερα που βγάζανε γιωτάδες τους guy-λουδες ξέραν καλύτερα ?
Τι να πω οι μανάδες 'φταίνε που τα βγάλανε μαμούχαλα...   ουουυυυ μιχαλάκη το αυγουλάκι σου.....
να σου ριξω καμμια παναγια και κανα χριστο,η θα φαω μπαν?
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Σταυροφόρος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 483
  • Φύλο: Άντρας
  • Fox-2 kill...
    • Προφίλ
    • Ο προσωπικός μου χώρος :p
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #46 στις: 04/05/08, 22:26 »
Θα φας Ban.
Αφού είπαμε, δίκιο έχει το παιδί. Φταίνε αυτά που μας ρίχνουν με τα chemtrails.
Είναι ανάγκη να χαλάσει για αυτό το λόγο το θέμα;

Και για να μην είμαι τελείως εκτός θέματος, να πω κι εγώ ότι δε με χαλάει να πάω αμέσως μετά από το λύκειο φαντάρος.
Βγαίνει μια κι έξω, σχεδόν σαν μια παραπάνω χρονιά σχολείο. 

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #47 στις: 04/05/08, 22:42 »
Και για να μην είμαι τελείως εκτός θέματος, να πω κι εγώ ότι δε με χαλάει να πάω αμέσως μετά από το λύκειο φαντάρος.
Βγαίνει μια κι έξω, σχεδόν σαν μια παραπάνω χρονιά σχολείο. 

ΚΑι αν δεν απατώμαι, έχεις μια χαρά τώρα τη δυνατότητα να το κάνεις. Υπάρχει επιλογή, για όποιον θέλει, να πάει φαντ'αρος και μετά στην σχολή της επιλογής του... Προσωπικά το σκέφτομαι να πάω μεταξύ πτυχίου, και μεταπτυχιακού....
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #48 στις: 04/05/08, 22:44 »
καλά τι πάθατε ?  Και ένα χρόνο να πάτε φανταράκια τι θα γίνει ?  Μήπως για να πάς στο στρατό πρέπει ναι 'χεις και απο αυτά? Μήπως τελικά παλιότερα που βγάζανε γιωτάδες τους guy-λουδες ξέραν καλύτερα ?
Τι να πω οι μανάδες 'φταίνε που τα βγάλανε μαμούχαλα...   ουουυυυ μιχαλάκη το αυγουλάκι σου.....
να σου ριξω καμμια παναγια και κανα χριστο,η θα φαω μπαν?

Πωπω πραγματικά θα ξεσπούσα όλο το νεύρο των 10 ωρών διαβάσματις  και της ένεσης κορτιζόνης πάνω σου αλλά είμαι δεν θα πέσω τόσο χαμηλα!!

Δηλαδή για σενα το πρόβλημα έγκειται στο ότι οι μαμάδες παραχαιδεύουν τους γιους τους???!!ΕΛΕΟΣ!!!Είναι η πιο άκυρη άποψη που ακουσα τελευταία και άκρως συντηρητική!!!
Το θεμα φίλε μου δεν είναι ότι τα νεα παιδιά είναι βουτυρόπεδα και κακομαθημενα, αλλά το ότι η ύπαρξη στρατού όπως είπα και πιο πάνω δείχνει την ύπαρξει μια υποψίας πολέμου και συμπερσματική της μη διασφαλισμένης ειρήνης!Με άλλα λόγια έχουμε ειρήνη στα χαρτιά αλλά πάντα θα υπάρχει και ένας φόβος εισβολής γιαυτό ας έχουμε και ύπαρξη στρατού!
Και όχι μόνο αυτό, αλλά η υποχρεωτική στράτευση σημαίνει ότι ο μιλιταρισμός ακόμα δεν έχει απαγκιστρωθεί από την Ελλάδα και ότι καλά κρατεί και ακόμα προσπαθούν οι εκαστοτε κυβερνώντες να κάνουν τους νέους αποχαυνωμένους και μιλιταριστικες συντηρητικούς..

Αποσυνδεδεμένος Σταυροφόρος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 483
  • Φύλο: Άντρας
  • Fox-2 kill...
    • Προφίλ
    • Ο προσωπικός μου χώρος :p
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #49 στις: 04/05/08, 23:01 »
Το ότι δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι θα έχουμε μόνιμα ειρήνη εννοείται. Βλέπουμε τι παίζει γύρω μας.
Για να μη χρειαζόμαστε στρατό θα πρέπει να αλλάξουμε και τρόπο σκέψης.
Παραδόξως (και καθώς γράφω αυτή τη λέξη το πληκτρολόγιο κολυμπάει στην ειρωνεία) δε βλέπω να αλλάζουμε σύντομα μυαλουδάκια.   

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
7014 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/10, 22:10
από FSL