Αποστολέας Θέμα: Ποιος συνδυασμός κιθάρας/μαγνητών είναι ο πιο all-around;  (Αναγνώστηκε 5827 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
όταν θέλουμε να έχουμε μόνο μία κιθάρα και να παίζουμε όσα περισσότερα είδη, ποιος συνδυασμός μαγνητών είναι ο πιο all-around;

HSS
HSH


υπάρχει άλλος συνδυασμός;
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν νομίζω να απαντιέται έτσι...
Με οποιαδήποτε κιθάρα παίζεις όλα τα είδη.
Το να ακούγεσαι όμως σωστά στο κάθε είδος είναι αποτέλεσμα ένα σωρό παραγόντων και όχι η σειρά και ο συνδυασμός των μαγνητών...

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
σίγουρα και ο ενισχυτής και τα πετάλια/εφφέ κλπ παίζουν ρόλο άλλα αν πούμε μόνο για κιθάρα ποιος συνδυασμός μαγνητών μπορεί να δώσει μεγαλύτερο εύρος ήχων
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
hsh με τους διπλούς να μπορούν να σπλιττάρουν ;)
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος emg

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Δηλαδή αν είναι η κιθάρα με HH μαγνήτες που να σπλιτάρουν δεν μπορεί να είναι all around ?? Aκόμα και να μην σπλιτάρουν μπορεί να κάνει την δουλειά Π.χ Gibson sg standard μια πολύ καλή all around  >:D κιθάρα για μένα (από μέταλ μέχρι Μπλουζ) ή η fender strat blacktop HH με πολλές επιλογές μονών - διπλών ...ΑΡΑ  ???

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αν έχετε βρει την all-around κιθάρα, γιατί αγοράζετε άλλες τότε?

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
αν έχεις βρει μια σωστή γκόμενα γιατί τσιλιμπουρδίζεις?
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος emg

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Αν έχετε βρει την all-around κιθάρα, γιατί αγοράζετε άλλες τότε?

Εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα να είναι all around η κιθάρα μου, παίζω συγκεκριμένα είδη κομματιών- μουσικής σχεδόν πάντα με drive ..από κει και πέρα μια κιθάρα την αγοράζεις για πολλούς και διαφορετικούς λόγους που μπορεί για κάποιον να είναι πιο σημαντικοί απ' το να είναι all around το όργανο π.χ (playability, εμφάνιση, ποιότητα κατασκευής κλπ κλπ).

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Αν ξερεις να δουλευεις τον εξοπλισμο σου σωστα μπορεις να προσεγγίσεις τα παντα ηχητικα ακομα και με εναν μονοκαναλο ενισχυτη με lespaul ΗΗ.....

https://www.youtube.com/watch?v=ZkGCvLstPrE

 ;) 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Aν το πάρουμε καθαρά από άποψη μαγνητών, τότε η πιο ευέλικτη κιθάρα από τις πολλές που έχουν περάσει από τα χέρια μου θα πρέπει να ήταν η Vintage AV3P:



Tρεις stacked humbuckers σε μέγεθος P90, οι οποίοι μπορούν να μετατραπούν σταδιακά σε single coil μέσω του roll control ποτενσιόμετρου. Έτσι δεν έχεις μόνο την επιλογή humbucker ή split humbucker, αλλά και οποιονδήποτε ενδιάμεσο ήχο. Οι τρεις θέσεις του επιλογέα αντιστοιχούν σε bridge - bridge+neck - neck, ενώ το ποτενσιόμετρο του tone είναι push pull και με αυτό μπορείς να ενεργοποιήσεις τον μεσαίο μαγνήτη σε οποιαδήποτε από τις παραπάνω θέσεις. Έτσι μπορείς να έχεις κυριολεκτικά οποιονδήποτε συνδυασμό μαγνητών (εκτός από τον μεσαίο μόνο του), συμπεριλαμβάνομένου και αυτού στον οποίο έχεις και τους τρεις μαγνήτες ταυτόχρονα...

Στην πράξη εγώ προσωπικά βρήκα ότι δεν χρησιμοποιούσα όλους αυτούς τους ήχους. Τις περισσότερες φορές έπαιζα με τους μαγνήτες σπλιταρισμένους σε single coil mode και χρησιμοποιούσα το neck ή τον συνδυασμό neck+middle, όπως κάνω και στις strat και tele κιθάρες μου. Ούτως ή άλλως, μια semihollow κιθάρα δεν είναι ότι καλύτερο για high gain ήχους (προσωπική γνώμη και πάλι), ενώ για καθαρούς οι πραγματικοί μονοπήνιοι μαγνήτες μού έδιναν καλύτερο ήχο από ότι η AV3P. Γι αυτό και τελικά η κιθάρα πουλήθηκε και αν την νοσταλγώ καμιά φορά είναι γιατί ήταν πολύ όμορφη κι όχι γιατί μού λείπουν οι ήχοι που μού έδινε.

Ηθικό δίδαγμα: Δεν υπάρχει all around κιθάρα. Πιθανόν να υπάρχουν κάποιες κιθάρες που για κάποιους κιθαρίστες καλύπτουν ένα μεγάλο μέρος των αναγκών τους αλλά όχι 100%. Και όπως δεν μπορείς να παίξεις golf με ένα μόνο μπαστούνι, έτσι και για να είσαι "all around" κιθαρίστας χρειάζεσαι περισσότερες από μία κιθάρες.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Les Paul με split και παρεμφερείς πατέντες
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Στις εύστοχες παρατηρήσεις του Απόλλων, θα προσθέσω ότι το "all round" είναι αυτό που τα κάνει όλα από λίγο, και τίποτα πολύ καλά.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
επειδή έχω les paul αλλά μάλλον δεν έχει split μαγνήτες, αν αποφασίσω να τους αλλάξω ποιούς μου προτείνετε;
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Δεν υπαρχουν split humbuckers μαγνητες.
Στο κυκλωμα συνδεσμολογιας γινεται η επεμβαση και σπλιταρουν οι humbuckers.


ΥΓ Συμφωνω οτι all around ειναι λιγο απο around.
Ωστοσο ενα στησιμο HSH με split ειναι πιο κοντα στο all around, χωρις να χανει τουλαχιστον αποδοση οταν παιζει χωρις να σπλιταρουν.
Αν και ακομα και με SSS (αναλογα τους sss) μπορεις να παιξεις σχεδον τα παντα.
Ποτε δεν εχεις ολους τους ηχους. Ουτε με 3 και 4 κιθαρες με διαφορετικο στησιμο.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/11/14, 21:09 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Δεν υπαρχουν split humbuckers μαγνητες.
Στο κυκλωμα συνδεσμολογιας γινεται η επεμβαση και σπλιταρουν οι humbuckers.




δηλ. την πάω σε κάποιον τεχνίτη και του ζητάω να αλλάξει την συνδεσμολογία;
και όταν το volume είναι χαμηλά δουλεύουν σαν single και όταν δυναμώσω το volume δουλεύουν σαν Humbuckers ;
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
μπαίνουν ποτενσιόμετρα push/pull (πατάς μέσα για humbucker ,τραβάς έξω για single)ή push/push ή διακόπτες που ενεργοποιούν ολόκληρο το μαγνήτη ή το ένα μέρος αυτού.
δεν έχει να κάνει με το γύρισμα του ποτενσιομέτρου.

http://www.instructables.com/id/Make-your-guitars-humbuckers-switchable-to-single/
« Τελευταία τροποποίηση: 01/12/14, 22:30 από modfori »
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Yπάρχει τρόπος να χρησιμοποιήσεις ποτενσιόμετρο για να σπλιτάρεις σταδιακά έναν humbucker σε single coil. Τέτοιο σύστημα έχουν μεταξύ άλλων κάποιες Vintage κιθάρες (το οποίο ονομάζουν roll control) και κάποιες Washburn (voice contour control). Το πλεονέκτημα είναι ότι δεν έχεις μόνο τις δύο θέσεις (humbucker ή single coil) όπως με ένα διακόπτη, αλλά και οτιδήποτε ενδιάμεσο. Στην πράξη εγώ προσωπικά δεν το είχα βρει ιδιαίτερα χρήσιμο, αλλά για κάποιους μπορεί να δίνει μια άλλη παράμετρο ηχητικής ευελιξίας.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
προσωπικα προτιμω το coil tapping απο το coil splitting. To coil tap στην ουσια τοποθετει και τα 2 coils παραλληλα  αντι να καταργει το ενα απο τα δυο. Στην πραξη ο ηχος ειναι παρομοιος (ελαφρως ποιο γεματος απο το splitting) και δεν εχεις καθολου hum (που εχουν οι μονοι και οι splitαρισμενοι).
Για να κανεις τετοιες συνδεσμολογιες περα απο τους διακοπτες που λεει ο modfori, χρειαζεσαι και μαγνητες με 4 καλωδια (4 conductor wire). Αν οι μαγνητες σου δεν εχουν 4 καλωδια, ειναι αρκετα δυσκολο να τους modαρεις (γινεται βεβαια και αυτο).

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
To coil tap στην ουσια τοποθετει και τα 2 coils παραλληλα  αντι να καταργει το ενα απο τα δυο.

Για να είμαστε ακριβείς, το coil tap είναι μια διαφορετική συνδεσμολογία που μπορεί να εφαρμοστεί σε humbuckers αλλά και σε μονούς μαγνήτες. Στην ουσία αυτό που κάνει το coil tap είναι να μειώνει τον αριθμό των ενεργών περιελίξεων στο κάθε πηνίο με αποτέλεσμα να μειώνει την ισχύ του μαγνήτη, και έτσι να δίνει έναν πιο καθαρό ήχο. Τα συστήματα Roll Control και Voice Contour Control που ανέφερα πιο πάνω δεν είναι τίποτα περισσότερο από ένα σταδιακό coil tapping του ενός από τα δύο πηνία ενός humbucker.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
23 Απαντήσεις
9546 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/03, 03:36
από NikosTs
13 Απαντήσεις
7417 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/04, 16:50
από Johnie Darko
116 Απαντήσεις
33627 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/10, 22:52
από Μαρμελακι
33 Απαντήσεις
12074 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/06, 21:40
από Iroukos
11 Απαντήσεις
6565 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 20:51
από Seth21
39 Απαντήσεις
27241 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/12, 15:14
από gmayo
23 Απαντήσεις
7514 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/11, 11:20
από Kosthrash
2 Απαντήσεις
4282 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/13, 01:16
από Lo.Lee.Ta
0 Απαντήσεις
9851 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/18, 17:42
από Ioannis Anastassakis
9 Απαντήσεις
14732 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/18, 14:09
από STEFANOS604