Ειδικά θέματα > Τα καλύτερα...

ΚΑΚΩΣΗ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΑΝΩ ΑΚΡΟΥ

(1/8) > >>

ILIAS.M:
Αγαπητοι φιλοι χρονια πολλα και Χριστος ανεστη.
Ειμαι κιθαριστας και μου προεκυψε το τυχον αναπαντητο προβλημα.
Κουβαλωντας κατι σακουλες στο σπιτι κρεμασα μια βαρια σακουλα στο μικρο δαχτυλακι του δεξιου χεριου.
Τι το ηθελα.
Απο τοτε εχω προβλημα στο δαχτυλακι το οποιο δεν υπακουει σε τιποτα .
Το επανω τμημα του δαχτυλου ειναι μονιμα πεσμενο.
Στην προσπαθεια μου να κινησω το πανω μερος αυτο μενει παγερα αδιαφορο.
Εβγαλα ακτινες και δεν υπαρχει τιποτα παρα μονο καποιο στενωμα οπως λενε οι ακτινολογοι.
κακωση συνδεσμου του μικρου δαχτυλου.
Υπαρχει καποια θεραπεια εχει ακουσει κανεις κατι/?

monalizagreen:


    μια επίσκεψη σε έναν ορθοπαιδικό, ή καλύτερα σε αθλητίατρο,(πάντα με το σύνολο των εξετάσεων που έχεις κάνει υπό μάλης) σε συνδυασμό με φυσιοθεραπείες μπορεί να βελτιώσει την κατάσταση.  :)
                                                                                               περαστικά!

Απόλλων:
Αυτό περί κάκωσης συνδέσμου μου φαίνεται μάλλον απίθανο. Σε περίπτωση τέτοιας κάκωσης θα μπορούσες να κινήσεις το δάχτυλό σου, έστω και με πόνο. Εξάλλου οι σύνδεσμοι δεν φαίνονται σε μια ακτινογραφία. Δεν ξέρω λοιπόν ποιός σού είπε για κάκωση συνδέσμου, αλλά από αυτά που περιγράφεις τείνω να το αποκλείσω ως πιθανότητα. Το πιο πιθανό είναι να έχεις πάθει ρήξη ή κάκωση του τένοντα, πράγμα το οποίο επίσης δεν φαίνεται στην ακτινογραφία, γι αυτό και δεν βρήκαν τίποτα. Είναι συνηθισμένη κάκωση που μπορεί εύκολα να συμβεί με τον τρόπο που περιγράφεις. Φαντάζομαι ότι στην περίπτωσή σου το βάρος της σακούλας πίεσε τον τένοντα πάνω στο οστό προκαλώντας την κάκωση. Πες μου αν θέλεις μερικά πράγματα.

1. Έχεις πόνο στο δάχτυλο; Αν ναι, πού ακριβώς;

2. Η αισθητικότητα στο άκρο του δαχτύλου είναι φυσιολογική; Αν π.χ. αγγίξεις το ακροδάχτυλο με μια βελόνα ή άλλο αντικείμενο, το αισθάνεσαι κανονικά;

3. Μπορείς να λυγίσεις το μικρό δάχτυλο στη μεσαία άρθρωση;

Θα αρχίσουμε από αυτά και μετά θα δούμε αν μπορούμε να κάνουμε διάγνωση... ;)

ILIAS.M:
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ και ευχαριστω για το ενδιαφερον.
Εκανα λαθος γιατι δεν ειναι το μικρο δαχτυλο αλλα ο δεικτης.

Πονος δεν υπαρχει αλλα εχω ενα ψιλομουδιασμα,και μια σχετικη αναισθησια στην ακρη του δακτυλου.

το δαχτυλο δεν μπορω να το κινησω στην ακρη του.
 η ευαισθησια στην ακρη ειναι μειωμενη κατα εικοσι τοις εκατο θα ελεγα.

[το συνημμένο έχει διαγραφεί από τον Διαχειριστή]

Απόλλων:
Tώρα με μπέρδεψες...

Το μούδιασμα που αναφέρεις πιθανόν να οφείλεται σε τραυματισμό του νεύρου. Από τη φωτογραφία που παραθέτεις σε συνδυασμό με αυτό που είπες στο πρώτο μήνυμα σχετικά με αδυναμία να κινήσεις την άκρη του δακτύλου, θα υπέθετα ότι αν υπάρχει κάποια βλάβη, αυτή είναι στην πλευρά των εκτεινόντων και όχι των καμπτήρων όπως κατάλαβα στην αρχή. Δεν είμαι όμως σίγουρος πώς μπορεί να έγινε αυτό με τον τρόπο που περιγράφεις.

Δεν μού είπες αν η κίνηση (κάμψη-έκταση) στη μεσαία άρθρωση του δακτύλου έχει πρόβλημα ή όχι. Επίσης, μπορείς να ισιώσεις την άκρη του δαχτύλου παθητικά (κινώντας την με το άλλο χέρι);

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View